CDA en klein rechts tegen subsidieverhoging VVV 5 8i ar Regels gastouderproject gelden voor alle gezindten Duiveland Sloop woningen in Zierikzee 1 - DE ZIERIKZEESCHE COURANT Van 28.000 naar 48.000 gulden per jaar Inbraak bij isolatiebedrijf Diefstal aanhangwagen Lijnbus rijdt tegen twee personenauto's Winkeldief opgepakt WA> U6> pa Uit geloofsovertuiging verzekering weigeren kan niet Word dit jaar nog abonnee! en neem een gratis kerstcadeau mee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE Recratie De plannen voor vergroting van jachthaven Den Osse zijn wel degelijk een recreatieve uit breiding vindt het Brouwse raadslid P. van der Meide. (Pag. 2). Scholen Het VVD-kamerlid J. Fransen is voor het Nieuw onderkomen Biljarten Burgemeester Asselbergs opende een nieuw Jan Berrevoets won de finale 1e klas libre. behoud van basisscholen in kleine kernen, onderkomen van het regionaal accountants- (Pag. 9). (Pag. 3). kantoor. (Pag. 3). VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24865 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Te rechter tijd van de regel afwijken is de regel volgen. Saint-Bernard BROUWERSHAVEN - Een verhoging met 20.000 gul den van het subsidiebedrag dat de gemeente jaarlijks be taalt aan de Brouwse VVV. Dat zagen de CDA-fractie en de SGP/RPF/GPV-fractie uit de Brouwse gemeenteraad niet zitten. En ook de PvdA stelde zich alleen onder voorwaarden positief op ten opzichte van het colleg- voorstel om de subsidie op te trekken van 28.000 tot 48.000 gulden. De VVD stond wel achter het plan, dat het Brouwse college van burge meester en wethouders presenteerde bij de begroting 1991. ,,De servicever lening aan de toerist vinden wij uitermate belangrijk. En dat is, gelet op de inkomsten die naar de gemeen te toevloeien door dat toerisme, niet zo verwonderlijk". Hoewel ook de raadsleden het belang van het toe risme onderkende ging een jaarlijkse verhoging van 20.000 gulden hen toch wat ver. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd inge broken in de bedrijfsgebouwen van Thermecon op het industrieterrein aan het Groene Weegje te Zierikzee. De dieven kwamen het gebouw bin nen door een ruit te vernielen. Zij doorzochten, alle vertrekken .en maakten daarbij veel rommel. Ge mist wordt gereedschap en een faxap paraat. De waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele duizenden guldens. De technische recherche stelt een onderzoek in. Namens het bedrijf deed W. J. R. uit Zierikzee aangifte van de inbraak. RENESSE - Van een camping aan de Hogenboomlaan te Renesse werd een aanhangwagen ter waarde van enkele duizenden gulden gestolen. De tandemasser aanhangwagen is eigendom van A. B. uit Waddinxveen. Hij stond op de camping afgesloten met een koppelingslot. Maar dat bleek voor de dieven geen beletsel te zijn. Zij maakten het kapot en namen de wagen mee. WENEN - De ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) hebben hun half jaarlijkse voltallige vergadering af gesloten met het besluit hun afspraken over olieproduktie en - prijzen te laten voor wat ze zijn. Wanneer de bijdrage van de be drijven die lid zijn van de VVV ook zou worden verhoogd, vinden wij dat ook de gemeente wel wat meer kan betalen. -Maar een verhoging van 20.000 gulden per jaar zou zelfs dan teveel zijn", aldus J. W. Heinen (CDA). Hij stelde dat zijn partij alleen ak koord zou gaan met een verhoging van de gemeentelijke bijdrage wan neer behalve de bijdrage van de VVV- leden ook de toeristen- en forensen- belasting zou worden verhoogd. Ook P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV) hield tijdens de speciale begro tingsraadsvergadering, waarin de plannen voor 1991 werden bespro ken, voet bij stuk. ,,Ik ben niet over tuigd van de noodzaak van een ver hoging met 20.000 gulden per jaar als niet ook de bedrijven meer gaan meebetalen aan de VVV". „Het gaat ons te ver dat het geld dat binnenkomt uit de recreatie ook weer aan de recreatie moet worden besteed", aldus A. de Vlieger (PvdA). Ma,-'- aan het eind van de discussie bleek deze partij toch bereid het col lege enigszinds tegemoet te komen. „Als ook de bedrijven die lid zijn van de VVV meebetalen en wanneer de VVV een werkplan opstelt zouden wij er mee kunnen leven". De VVD had vanaf het begin geen moeite met het collegevoorstel. Test Een voorstel, waarmee burgemees ter en wethouders overigens alleen nog maar wilden uittesten of de raadsleden in principe bereid zouden zijn tot een dergelijke verhoging. „Met meer geld kan het kader van de VVV worden verbeterd, de openstel ling van het kantoor worden ver ruimd en de serviceverlening worden verbeterd. Dat zijn de enige criteria", aldus raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyére. „Als u vindt dat dat niet nodig is moet u de bijdrage niet verhogen". De definitieve beslissing over het al dan niet verhogen van de gemeen telijke subsidie aan de VVV wordt overigens pas genomen in de loop van 1991 wanneer het college met een definitief voorstel komt. „En na tuurlijk wordt daarbij een werkplan overlegd waarin de werkwijze van de VVV uiteen wordt gezet", aldus La bruyére. Raadstukken en andere papieren uit het gemeentehuis die worden sa mengebundeld in plastic kaften. Dat kan niet meer in deze tijd waarin we ons milieubewust moeten gedragen, stelde de PvdA-fractie in haar a.'^e- mene beschouwingen. En tijdens, de' begrotingsraad kreeg die partij ook de andere fracties met zich mee. Al len stelden zich achter het voorstel van PvdA-fractievoorzitter A. de Vlieger om een nieuwe bindmachine aan te schaffen, die de stukken sa- menbundeld met een linnen rug. Tramremise De PvdA was de enige van de raad die zich hardnekkig bleef verzetten tegen de geplande nieuwe vormge ving van de oude tramremise te Brou werhaven die wordt verbouwd tot brandweergarage/gemeentewerk plaats. Dat had tot resultaat dat wet houder J. K. Goemans (VVD) toezeg de dat met de architekt zal worden bekeken op welke wijze de bekleding van de gevel anders kan worden uit gevoerd binnen het geplande krediet. Hoewel de VVD-fractie eerst op perde om nog in 1990 uitsluitend een gastouderproject op te zetten in de regio, waren de vier partijen het er aan het eind van de discussie over eens dat gestreefd moet blijven wor den naar de opzet van een combina tie van kinderdagverblijf en gastou derproject. Het idee om de subsidie die voor de opzet daarvan in 1990 be schikbaar was, veilig te stellen door het geld te 'parkeren' bij de stichting Jeugd vond algemeen weerklank. Onroerend goedbelasting- De CDA-fractie bleef gedurende de hele begrotingsraad pleitten voor een verlaging van de onroerend goedbe- lasting. De inkomsten voor de ge meente zouden gelijk moeten blijven. Dat houdt in dat bij uitbreiding van het aantal woningen in de gemeente de onroerend goedbelasting omlaag zou kunnen. „Volgend jaar worden de woningen in de gemeente opnieuw getaxeerd voor de onroerend goedbe lasting. Dat kan inhouden dat we in het najaar van 1991 een verlaging voorstellen", aldus Labruyére. Maar hij vond het te ver gaan om een verla ging eerder in te voeren. „Daardoor zou de meerjarenraming onder druk kunnen komen". ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de kruising Laan van Sint Hilaire/ Haringvlietstraat te Zierikzee wer den twee personenauto's beschadigd. De aanrijding vond donderdag plaats om ongeveer 16.40 uur. Een lijnbus van de ZWN bestuurd door A. B. uit Kerkwerve reed vanaf de Ha ringvlietstraat linksaf de Laan van Sint Hilaire op. A. B. zou daarbij ver zuimd hebben om voorrang te verle nen aan een personenauto bestuurd door J. V. uit Dirksland, die komende vanaf de richting Nieuwe Haven over de Laan van Sint Hilaire reed. De au tobestuurder stond tijdig stil. Maar bij het nemen van de bocht naar links raakte de lijnbus een van links ko mende auto bestuurd door H. B. uit Brielle, die stil stond om hem voor rang te geven. De buschauffeur stopte en reed achteruit om de schade te be spreken. Daarbij raakte hij de auto van J. V. die achter hem stond te wachten. De aanrijding had tot ge volg dat het verkeer enige tijd in een file over de Laan van Sint Hilare moest rijden. ZIERIKZEE - Door de bedrijfsbe- veiliging van de Hema in Zierikzee werd donderdagavond een winkel dief aangehouden en overgeleverd aan de politie. Het was de 58-jarige B. L. uit Rot terdam. Hij probeerde vier dekbek- hoezen met een totale waarde van on geveer 400 gulden uit de winkel mee te nemen. Uit onderzoek op het poli tiebureau bleek dat de man dat deed omdat hij verslaafd is aan cocaïne. Hij werd een nacht vastgehouden, kreeg een proces-verbaal en werd ver volgens weer op vrije voeten gesteld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NIEUWERKERK - Wie in de toekomst een beroep wil doen op een georganiseerd gastouderproject dient zich te houden aan regels, zoals die door de gemeenten worden opgesteld. Ook in de gemeente Duiveland zullen belang stellenden, die uit geloofsovertuiging bijvoorbeeld geen verzekering willen afsluiten voor hun kind(eren), dit principe opzij moeten schuiven. Zo niet, dat is deelname aan een gastouderproject niet mogelijk. Dat is duidelijk geworden tijdens de raadsvergadering van de gemeente Duiveland. Op de agenda stond de verordening kinderopvang (gastou derproject). Van rijkswege is de zoge naamde stimuleringsmaatregel kin deropvang ingevoerd. Het rijk wil meer opvangmogelijkheden én ook de kwaliteit daarvan waarborgen middels gemeentelijke verordenin gen. Dat geldt vanzelfsprekend niet voor - zoals CDA-raadslid M. A. ZIERIKZEE - In de Raveslootstraat te Zierikzee is een begin gemaakt met de sloop van twaalf duplexwonin- gen. Huizen met twee woonlagen die plaats moeten maken voor de nieuwbouw van nog tien huurwoningen. Van hezelfde type als de tien huurwoningen die dit jaar al werden gebouwd in de Raveslootstraat. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van de woningbouwvereniging Beter Wonen. Naar verwachting zijn de sloop werkzaamheden voor Kerstmis klaar en begint de bouw in januari. (Foto: Joop van Houdt). Klaassen-Meijer het uitlegde - men sen, die huii kind even bij de buren onderbrengen. Tijdens de vergadering werd door J. A. van den Berge en L. Meerman (beiden SGP/RPF) een wijzigings voorstel ingediend, dat door Van den Berge werd verwoord. Hij zei zich niet te kunnen vinden in het feit, dat iedere vorm van georganiseerde kin deropvang gebonden is aan de ge meentelijke verordening; met of zon der subsidie. Redenen Mensen die - zo stelde hij - geen sub sidie vragen voor de kinderopvang, hebben daar hun redenen voor. Als voorbeeld gaf hij de groep aan, die wegens haar geloofsovertuiging geen verzekering wenst af te sluiten voor haar kind. „De verantwoordelijk heid ligt in dat geval altijd'bij de ou ders", aldus Van den Berge. Hij wilde de ouders graag de keuze laten. Maar met de verordening is het on denkbaar, dat er georganiseerde op vang komt, die niet aan de gemeente lijke regels voldoet. Burgemeester A. Bergshoeff wilde van Van den Berge weten wie er betaalt als er toch iets gebeurt met een van de kin deren. Van den Berge noemde dat de verantwoordelijkheid van de ouders. Maar Bergshoeff ontkende dit, om dat er bij georganiseerde kinderop vang een bureau in het geding is. En ook als de kerk kinderopvang gaat organiseren (Van den Berge verwacht ook binnen deze maatschappelijke stroming een toename in de vraag naar kinderopvang) kan de verant woordelijkheid wettelijk niet bij de ouders blijven liggen. Bergshoeff legt de raad nogeens voor, dat de verordening bedoeld is als kwaliteitswaarborg voor zowel gesubsidieerde als niet-gesubsi- dieerde opvang. Maar Van den Bgrge en Meerman bleven alleen staan. De overige raadsleden steunden het amendement niet. Ook niet de eigen wethouder C. W. Flikweert. Then de verordening in ongewijzig de vorm in stemming werd gebracht stemden ook Meerman en Van den Berge in. Alleen K. Hendrikse (SGP/RPF) stemde tegen. Hij maak te van de gelegenheid gebruik om zich nogeens te kantten tegen iedere vorm van kinderopvang. „De taak ligt bij de ouders". Maar Bergshoeff onderbrak hem in zijn ingezette be toog. De voorzitter vond deze discussie een gepasseerd station, omdat de fractie tijdens een vorige vergadering al duidelijk stelling tegen kinderop vang had genomen. Van den Berge: ,,Geen verzekering Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden In de nacht opklaringen en mini mumtemperaturen van plus 3 graden aan zee tot min 3 graden in het bin nenland. Overdag wolkenvelden en waarschijnlijk overal droog. Middag- temperatuur rond 2 graden. Zwakke noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 18 dec. Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 1 graad Wind: oost 3 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 0 graden Wind: oost 3 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 0 graden Wind: zuidoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 08.42, onder 16.28 Maan op 07.29, onder 14.48 16 dec. Zon op 08.43, onder 16.28 Maan op 08.29, onder 15.29 17 dec. Zon op 08.43, onder 16.28 Maan op 09.19, onder 16.23 Nieuwe Maan: 17 dec. (05.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Iets kouder wordt het de komende dagen, maar een echte vorstperiode met ook overdag tempe raturen die onder nul blijven zit er voorlopig niet in. De komende nach ten kan het gemakkelijk licht vrie zen. Het is niet uitgesloten dat het tot matige vorst komt, maar dat zal slechts heel plaatselijk zijn. Morgen waait de wind nog uit noordelijke richtingen. Met een luchtaanvoer over zee wil de temperatuur overdag nog wel boven nul komen. Zondag zoekt de wind de oosthoek op. En dat betekent dat begin volgende week de aangevoerde lucht uit besneeuwd Duitsland komt. De middagtempera- turen in ons land komen dan niet of nauwelijks meer boven het vriespunt uit. DEN HAAG - De Tweede Kamer voelt niets voor een overeenkomst die minister Maij (verkeer en waterstaat) voor volgend jaar met de loodsen wil sluiten over de tarieven voor ver- keersbegeleiding. Het niet doorgaan van de overeenkomst levert Maij een tekort op van ongeveer 30 miljoen gulden op haar begroting voor 1991. De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor ie dereen die nu abonnee wordt, een kerstca deau klaarliggen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 april 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Tblefoon: Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. deknmt am schouwen - duiveland! Jannewekken tl 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1