Oorkondes voor helden die het eiland voor isolement behoedden streeknieuws Als u weet hoe snel er een deuk in uw auto zit, neem dan ook een verzekering die snel uitbetaalt. De bank met de S doet meer C| voor alle zekerheid. 6 ZIERIKZEE Sloop Aan de Raveslootstraat te Zierikzee is een begin gemaakt met de sloop van 12 duplexwoning, die plaats moe ten maken voor de nieuwbouw van 10 huurwoningen. Het werk wordt uit gevoerd in opdracht van woning bouwvereniging Beter Wonen te Zie rikzee. De sloopwerkzaamheden zullen voor de komende kerstdagen worden uitgevoerd. Op de vrijgekomen plek zal in ja nuari worden gestart met de bouw van tien aanpasbare woningen van hetzelfde type dat onlangs gereed is gekomen, eveneens aan de Ra veslootstraat. Beter Wonen heeft voor vervangen de nieuwbouw gekozen omdat het aanpassen van de oude woningen aan de huidige wooneisen een te grote in vestering zou vergen. Verder heeft in de besluitvorming een rol gespeeld dat dit type woning niet meer vol deed aan de vraag van woningzoe kenden. Met de sloop en vervangende nieuwbouw wordt de laatste fase in geluid van de stadsvernieuwing in plan Buyse. Daarbij zijn in de afgelo pen zes jaren alle woningen door Be ter Wonen gerenoveerd, gesloopt en vervangen door nieuwbouw of is grootonderhoud verricht. Schrijfsavonden In de komende week houdt Am nesty International, afdeling Schou- wen-Duiveland, weer de maandelijk se schrijfavonden. Deze maand ten bate van gewetensgevangenen in Ethiopië, Griekenland en Columbia. De schrijfavonden zijn maandag 17 december in de Prinses Juliana- school in Zierikzee en in de Gerefor meerde kerken in Haamstede en Brouwershaven. Op dinsdagochtend is er gelegenheid om te schrijven in Noordgouwe aan de dr Wort- manstraat 23 (vanaf 10.00 uur). Dins dagavond kan men schrijven in de Gereformeerde kerken in Scharendij- ke en Nieuwerkerk en in de consisto rie van. de Hervormde kerk te Ooster- land. Tenslotte kan men op woensdag 19 december terecht in de bibliotheek te Bruinisse. Alle schrijfavonden zijn van 19.00-20.30 uur, behalve in Oos- terland waar de tijd van 20.00-21.00 uur is. Deze maand zijn op de schrijf avonden ook adressen van gevange nen aanwezig om kaarten met goede wensen naar toe te sturen. Elk jaar levert deze groetkaartenactie vele po sitieve reacties op. In Ouwerkerk wordt deze maand geen schrijf avond gehouden. Voorbeeldbrieven, om thuis te schrijven, kunnen afgehaald worden bij mevrouw Van Damme, Zwanenburgseweg 12. Viering Zoals ieder jaar houdt de werk groep Kindernevendienst weer een kinderkerstviering voor en door kin deren op le kerstdag om 15.30 uur in de Willibrorduskerk te Zierikzee. Ie dereen is welkom. BURGH-HAAMSTEDE Werkhonden Zaterdag 15 december rondt de Werkhondenvereniging Schouwen- Duiveland haar wedstrijden af op het terrein aan de Hogezoom te Burgh- Haamstede. Afgelopen zaterdag is de groep begonnen, 's Morgens om 08.30 uur wordt begonnen met speuren te genover het tankstation de Val in Zie rikzee. Daar worden de afdelingen A, B en C afgewerkt, 's Middags wordt er op het eigen terrein afscheid geno men van de eerste pensioengerechtig de hond van de club. Wie voornemens is om in het voorjaar van 1991 een cur sus Elementaire of Gedrag- en Ge hoorzaamheid te volgen kan kennis komen maken met de club. Inlichtin gen zijn ook' verkrijgbaar via 01110- 16458, b.g.g. 17243. Open dag In aansluiting op de opening van het brandweercomplex in Haamstede is er zaterdag 15 december tussen 10.00-16.00 uur open huis. Naast be zichtiging van het nieuwe brandweer complex, het materiaal en de voertui gen zullen diverse hulpverleningsin stanties, zoals de regionale brand weer, de rijkspolitie, de strandred- dingsbrigade, het Rode Kruis en de Stichting Ambulance vervoer acte de présence geven. Tevens worden er door de jeugdbrandweer om 10.30 uur en 11.30 uur demonstraties gegeven. Het korps zelf doet dat om 14.30 uur en 15.30 uur. Gedurende de open dag kunnen de op de scholen uitgereikte kleurplaten worden ingeleverd en wordt om 16.00 uur de prijsuitreiking verricht. Kerstzangavond in dorpshuis de Schutse In dorpshuis de Schutse te Burgh- Haamstede is er vrijdag 14 december een kerstzangavond met medewer king van muziekvereniging de Witte van Haemstede, het gemengd koor Nu met Hope, het Interkerkelijk Kerkkoor, het Ouderenkoor Weste lijk Schouwen en het koor van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen. De muzikale avond begint om 19.30 uur, maar om 19.00 uur gaat de zaal open en klinkt e'r koraalmuziek. WOLPHAARTSDIJK Galerie De wethouder van cultuur in Goes, drs G. R. Heerebout, opent zaterdag 15 december Galerie Hoekweide in Wolphaartsdijk. Het voormalige sta tige Oud Zorgvliet aan de rand van het dorp is in 1908 gebouwd naar ont werp van de architect A. le Clerq uit Kruiningen. De huidige eigenaresse, Cocky Bruinzeel-van Leeuwen heeft er een galerie van gemaakt. Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 01110-14051 spaarbank Een ongeluk zit altijd in een klein hoekje. Of het nu gaat om uw auto, uw huis, uw inboedel of uw leven: risico's loopt ieder mens. Daarom is het ver standig om u deskundig te laten verzekeren tegen een aantrekkelijke premie. Bij de bank met de S bent u voor verzekeren aan het juiste adres. Niet alleen omdat u bij ons d(j premie zonder extra kosten per maand mag betalen, maar ook omdat we de tijd nemen om uw verzekeringen goed te laten aansluiten bij uw persoonlijke omstan digheden. En mocht er ooit onverhoopt iets mislopen, dan kunt u ervan op aan dat uw schade snel wordt afgehandeld. Da's toch goed om te weten. Wilt u meer informatie, kom dan even langs bij ons kantoor. Deel drie en slot BRUINISSE - Hoe koud zal het worden? Ieder jaar wordt er al vroeg naar geraden en menen mensen een koude of warme winter te kunnen voorspellen door op het ge drag van insecten of andere dieren te letten. Prof. S. W. Visser schreef in de barre win ter van 1947: „In de afgelopen 7V2 eeuw ziet men steeds hetzelfde beeld, tijdvakken met veel koude winters wisselen af met normale of warme. Soms trekken de strenge winters in groepen, soms komen ze alleen opzetten. Als voorbeeld noemt hij de win ters: 1408, 1435, 1608, 1709,1830, die bij de natuurvorsers bekend staan onder de naam „grand hivers", wat in het Nederlands vertaald kan worden als alleen optredende zeer strenge winters. Een kaart, die de Koninklijke Zeelandia zond aan haar klanten: ,,We blijven paraat van uur tot uur. Om de bevoorrading ook van uw bedrijf te garande ren. We doen onze uiterste best". (1963). Die zullen er altijd zijn en altijd blijven. Soms een bonte rij van warm en koud (de laatste twee jaar hadden we zgn. „open winters"), maar soms ook een opeenhoping van strenge winters achter elkaar. In de dertiger jaren van de vorige eeuw begon Jan van den Berg Wz, (Jan van Wout), met het optekenen van diverse zaken die in het dorp Bruinisse gebeurden en hij tekende ook verschillende jaren met koude winters op, zoals: 1838, dat men van Zijpe naar St. Philipsland en Tholen liep zoals eerder geschre ven. Hij schreef onder meer: 1883/ Op 23 maart vroor het nog zo hard, dat 5 mosselboten op weg naar de Zuiderzee bij Haarlem nog in het ijs geraakten en bleven zitten. 1886/ Van half november tot half maart altijd vriezend weer, toch ging de mosselverzending door. Er kon schaatsen worden gereden maar er werden ook mossels gevangen. 1888/ Winter begon 19 februari en was zo streng, dat de stromen voor de wal, nog met ijs overdekt waren (tot half maart). 1890/1891/ De bekende winter, waarmee deze stukken zijn begon nen. 1893/ 8 februari, twee vaartuigen met balen mosselen moesten wegens ijsgang in Den Bommel vluchten. Ze hebben daar hun lading gelost, die vervolgens over Flakkee naar Oude- Tbnge is gebracht. Vandaar per vaar tuig naar Vlissingen. De mosselen waren bestemd voor Engeland en de exporteurs waren P. Okkerse en W. Jumelet. 1916/17/ Dat was ook een strenge winter, die ondergetekende zelf heeft meegemaakt. Onze Kroniekschrijver heeft merkwaardigerwijs daarover niets vermeld. 1929/ Hij deed dit wel over de win ter 1929. In het laatst van januari be gon het te vriezen. 10 februari zette de vorst zeer streng door. Veel ijs, al les ingevroren. Alle veerdiensten ge staakt. Op 3 maart begon men met ijsbrekers de vaart open te breken. Over de Zuiderzee werd per auto van Enkhuizen naar Urk gereden. De oorlogswinters 1940 tot en met 1945 waren alle bijzonder koud, werd eerder vermeld. In onze eigen aante keningen staat 14 februari. De tarwe is uitgevroren (dood), de hele maand februari was bitter koud. 5 februari lag het Zijpe overdekt met ijs. De oorlogswinters 1940 tot en met 1945 waren alle bitter koud. Ouderen herinneren zich natuurlijk' 1944 (ja nuari en februari) toen het bevel kwam dat Schouwen-Duiveland moest worden geëvacueerd. Wat is er ook toen een ellende geleden. Maar de pont op Zijpe voer over. Dat was niet meer het geval in 1956; op sommige dagen. Op 14 februari was het zichtbaar dat de wintertarwe was doodgevroren, op 25 februari was Zijpe geheel met ijsschotsen overdekt. Zwarte kool De winter van 1962/63 staat met een zwarte kool opgetekend in de ge schiedenis van Bruinisse en andere vissersplaatsen, maar speciaal ook in Bruinisse omdat mensnen het leven verloren als gevolg van de weersom standigheden. De afsluiting van de Grevelingen was in volle gang. Op 27 december 1962, vlak na de kerstdagen stapte de daarbij werkzame M. Koolaard uit Bruinisse, toen hij zich 's morgens aan boord van het schip wilde bege ven, -waarmee hij werkzaamheden verrichtte, op de reling. Die was door de vorst erg glad. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, maar Koo laard moet zijn uitgegleden, zo wordt verondersteld. Hij viel in het ijskou de water en verdronk. Later vond men hem. Op 7 januari 1963 vinden wij in on ze aantekeningen de Grevelingen- dam. De Grevelingendain belemmert ijsgang, het ijs van het Zijpe dreef toen er nog geen Grevelingendam lag, dikwijls de Grevelingen op, of van de Grevelingen op het Zijpe, al gelang er eb of vloed was. Nu ont moeten deze stromingen de dam in aanleg op hun weg. In januari 1963 is er op sommige dagen stagnatie, wat de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder betreft. De ene keer verliest de pont één of meer schroefbladen, tengevol ge van het ijs, een andere keer ont staat er een ander mankement. Maar de pont blijft varen. Op 1 februari hebben we aangete kend. „De pont vaart weer". Uit Dordt arriveren twee sterke sleepbo ten, uitgerust als ijsbrekers, die moe ten de vaargeul open houden. Op Flakkee en op de Oosterschelde lig gen de veerboten stil, maar met uiter ste krachtsinspanning en geassis teerd door de sleepboten-ijsbrekers houdt men vol, onder soms onmense lijke omstandigheden. De kapiteins: W. Zondervan en C. de Keijzer en soms ook, de reeds gepensioneerde A. van Rhee, de machinsten Herman en Cor Kok (het dekpersoneel), ze hou den vol. Nergens in Zeeland vaart nog iets, alleen de veerdienst. Op 5 maart staan twee berichtjes in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Nog altijd ijspret en dat was voor de men sen die niet bij de veerdienst betrok ken waren, maar daarnaast „De pont vaart ondanks veel drijfijs". Het in tact houden van de veerdienst duurt dan al zes weken. Als eindelijk de dooi intreedt is de dankbaarheid bij de officiële perso nen groot. Alle opvarenden van de pont en van de sleepboten krijgen een oorkonde, waarin de dankbaarheid wordt verwoord. Schouwen-Duiveland, geketend door het ijs Werd door de winter 62/63 geïsoleerd Ik zag de overkant, in 't zilver grijs U hebt de veerpont, toch gemeerd. Met geestdrift en uw stoere kracht Werden ketenen verbrijzeld en gekraakt Het isolement ten val gebracht Dank, dat U voor onze vrijheid hebt gewaakt. Oorkonde Deze gecalligrafeerde oorkonde hangt nu nog in menige huiskamer van het bootpersoneel. Ze is onderte kend door de zes toenmalige burge- meesters van ons eiland. Later, bij hun veertigjarig dienstjubileum is hun heldhaftigheid beloond in ijs en ijzer (de oorlog) en de medaille in goud bij de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Want gevaren moest er worden er op het veer Zijpe-Anna Ja cobapolder. Dammen en bruggen hebben de veerponten overbodig gemhakt, maar 88 jaar deden vele hun plicht. Verge ten mag ook niet worden, wat gepres teerd is, door de gebroeders Maas en Westbroek. Ook zij hebben veel bijge dragen aan de instandhouding van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Storm, mist, ijs, er moest gevaren worden en er werd gevaren, totdat in 1965 de Grevelingendam werd ge opend. Het is goed dit alles honderd jaar na de barre winter van 1890 nog eens te herdenken. (Slot). S. A. Jumelet Azn. Bruinisse

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6