Bouw van vier woningen in 1991 in Serooskerke Apartheid ter sprake in Zierikzeese gemeenteraad Westerschouwen blijft toch streven naar kinderdagverblijf Daar gaan we als college van uW Onbegrijpelijk Vergadering Westerschouwse commissie grond- en pachtzaken Politie vervoert arrestant op de fiets Investeringssubsidie naar Stichting Jeugd Commissie buigt zich over betaald parkeren Ongeluk op Zeelandbrug door wiel dat losschiet Voorlichtingsavond op 17 december Verkeersdrempels Zonnemaire voldoen niet aan verwachtingen Word dit jaar nog abonnee! en neem een gratis kerstcadeau mee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant uw sdjouwen - duin/and! Lidmaatschap Lagere Overheden Tegen Apartheid? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag li december 191)0 Nr. 24863 3 BURGH-HAAMSTEDE - Voor veel inwoners van het dorp Serooskerke komt de uitspraak van wethouder G. J. W. van de Salm (PvdA) waarschijnlijk als een ver vroegd kerstcadeau. Tijdens de raadsvergadering, maan dagavond in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede ver telde de wethouder dat het college van b en w er van uit gaat dat in 1991 vier huurwoningen zullen worden ge bouwd in Serooskerke. Het is onbegrijpelijk, dat gedepu teerde staten van Zeeland niet kun nen instemmen met het starten van een zalmrokerij aan de Arkelweg in Scharendijke. De gemeente heeft er geen enkel probleem mee, maar een poging om de rokerij via een zoge naamde artikel 11 procedure van start te laten gaan, is door gedepu teerde staten tegengehouden. Want, zo werd gesteld, een zalmrokerij is in tegenstelling tot bijvoorbeeld een palingkwekerij geen agrarisch ver werkend bedrijf en daar is artikel 11 voor bedoeld. Jammer dut voor de zalmroker. Maar niet getreurd, zelfs nadat ge deputeerde staten in het gelijk wa ren gesteld door de Raad van State, is er nog een kans. De zalmroker kan met behulp van de gemeente Mid- denschouwen artikel 19 (versnelde bestemmingsplanwijziging) probe ren. De gemeente gaat wel akkoord, maar gs? Wat wil dat provinciebestuur nou eigenlijk? Er zullen in de toekomst meerdere boerderijen de verkoop in gaan. Willen gs ze zien verpauperen? Willen gs ze zien veranderen in - zo als de zalmroker het noemt - smake loze ranges? Wat gs in ieder geval niet zien zitten is een zalmrokerij in een landbouwschuur. Argumenten heeft het provinciebestuur niet, maar ja waarom zou ze. Zijn er nog statenleden op Schou- wen-Duiveland die gs eens aan de tand willen voelen. We praten hier over een niet hinderlijk ambacht. Het gaat hier om tien tot twintig ar beidsplaatsen. Het gaat hier om een ideale invulling van een voormalige boerderij. AvdW Vorig jaar laaiden de emoties in het dorp hoog op toen bleek dat het ge meentebestuur haar aanvankelijke plan om in Serooskerke enkele wo ningen te bouwen, terugdraaide ten gunste van Renesse. Een beslissing die er alles mee te maken had dat de woningbouwvereniging Beter Wonen bij een keuze voor Serooskerke van de gemeente een huurgarantie vroeg. Een regeling waarbij de gemeente zich zou verplichten de huur te beta len wanneer de woningen door ge brek aan belangstellenden leeg zou den blijven staan. Risico Een meerderheid van de gemeente raad durfde vorig jaar dat risico niet te nemen. Maar dat argument bleek nu minder zwaar te wegen. ,,We heb ben toen al gesteld dat we niet kun nen blijven vasthouden aan dat argu ment. Anders zou er in Serooskerke nooit meer sociale woningbouw mo gelijk zijn", aldus Van der Salm. Hij stelde zonder meer dat Seroos kerke nu bovenaan het lijstje staat bij het toewijzen van het contingent woningen dat de gemeente Wester- schouwen volgend jaar mag verde len. ,,Dat contingent is ons nog niet officieel toegewezen. Maar we gaan er van uit dat het in totaal acht wo ningen zullen zijn", aldus de wethou der. De helft daarvan, vier woningen zouden in Serooskerke worden ge bouwd. In antwoord op vragen van J. van de Berge (SGP/ RPF) en A. Verse- put (VVD) gaf Van der Salm toe dat bij de woningbouwvereniging Beter Wonen helemaal geen of hooguit een gezin staat ingeschreven dat Seroos kerke heeft opgegeven als plaats waar men het liefste zou willen wo nen. ,,Maar er zijn wel acht a tien wo ningzoekenden die het als tweede of derde keus hebben opgegeven". Op grond daarvan zei de wethouder niet bang te zijn dat huurwoningen die in Serooskerke worden gebouwd niet vol zouden komen. Het wordt in Serooskerke een druk jaar wat bouwactiviteiten betreft. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer vertelde dat in 1991 in dat dorp ook een aantal woningen ge renoveerd zal worden. Met een krappe meerderheid, vijf tegen vier stemmen werd tijdens de raadsvergadering besloten om een stuk grond op het industrieterrein aan de Dapperweg te verkopen aan de gebroeders Vroegop uit Haamste de. De reden van de moeizame beslis sing was de oppervlakte van de grond. De gebroeders Vroegop wil den een zodanig stuk grond dat aan de twee randen een reep overbleef. Twee onverkoopbare repen vrees den de beide PvdA-raadsleden C. Ver ton en J. C. Hendrikse en ook A. Ver- seput (VVD) en wethouder ir C. W. Veerhoek (VVD). ,,De stukken die overblijven zijn zo klein dat we bang zijn dat we met die resten zullen blij ven zitten", aldus Verton. Liever Ook A. J. Padmos (CDA) had liever gezien dat de gebroeders Vroegop het gehele perceel kochten. ,,Maar we hebben hier te maken met een bedrij- venterreip dat al een negatief saldo oplevert. Als we dit afwijzen dan ver kopen we misschien geen meter". Burgemeester Niemants verdriet wees er op dat het voor startende on dernemers moeilijk is om zoveel geld te investeren. ,,Ik heb begrepen dat het de bedoeling is dat de gebroeders Vroegop het resterende gedeelte later kopen". Via stemming werd 'op het nippertje' besloten de grond te verko pen. Ondanks een pleidooi van J. van de Berge (SGP/RPF) was de raad niet te vermurwen om door de vingers te zien dat J. Walverijn op zijn perceel aan de Armhoeksweg te Burgh- Haamstede twee caravans meer heeft staan dan mag. Wethouder Veerhoek: ,,Als we bij elke boerderij vijf vaste staanplaatsen toestaan krijgen een woud van kleine mini-campings". Via het overgangsrecht is het toe gestaan dat bij boerderijen (die geen minicamping hebben, maar waar in het verleden wel enkele caravans zijn neergezet) drie caravans worden toe gestaan. BURGH-HAAMSTEDE - Is de ge meente Westerschouwen bereid de Plompe toren bij Burghsluis in ei gendom over te nemen?. Daarover wordt gepraat tijdens een openbare vergadering van de Wester schouwse adviescommissie grond- en pachtzaken. De commissie komt op maandag 17 december om 15.00 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Op de agenda staat ook een verzoek tot grondruil van het sportterrein te Renesse en een perceel grond aan de Korte Moermondsweg. Verder wordt gepraat over de vraag of de gemeente al dan niet het kruis- gebouw te Renesse moet aankopen. ZIERIKZEE - Het was een wat on gebruikelijke manier waarop de po litie maandag een minderjarige ar restant naar het bureau vervoerde. Omdat niet direct een dienstauto be schikbaar was, werd de 17-jarige jon gen achterop de fiets vervoerd. Daar werd hem, en aan nog een an dere minderjarige jongen uit Zierik- zee een boete opgelegd van 90 gulden voor het te vroeg afsteken van vuur werk. Een politieman werd op de overtreding geattendeerd door een harde knal die hij hoorde toen hij net vanaf het politiebureau op de fiets naar huis wilde rijden. Hij ging op het geluid af en kwam in het centrum van Zierikzee terecht waar een aantal jongeren onder de Beuze vuurwerk afstaken. Een van hen werd direct op gepakt en met een auto naar het bu reau gebracht. Een tweede jongere werd door de politieagent opgehaald uit een café en achterop de fiets naar het bureau vervoerd. In verband met het project vandalisme wordt het te vroeg afsteken van vuurwerk door de politie fel aangepakt. Men verzoekt de burgers daaraan mee te werken door even op te bellen wanneer zij zien dat ergens vuurwerk wordt af gestoken. Telefoon 01110-14055. ROTTERDAM - Uit een woning aan de Vierambacjtstraat in Rotterdam zijn zes schilderijen, waaronder twee van één van de schilders uit de fami lie Bruegel, antiek, zilver en enkele andere voorwerpen gestolen. Het an tiek zilver heeft een geschatte waarde van ongeveer 40.000 gulden. De waar de van de schilderijen en de andere voorwerpen is nog niet bekend. Ondanks het afhaken van de ge meenten Duiveland, Bruinisse en Middenschouwen geeft de gemeente Westerschouwen de moed niet óp. Tij dens de raadsvergadering, maandag- BURGH-HAAMSTEDE - „Het moet toch mogelijk zijn om op Schouwen-Duiveland een gecombineerde opzet van een kinderdagverblijf en gastouderproject van de grond te krijgen. In andere delen van het land zie je ook dat het via samenwerking van slechts enkele gemeenten lukt met de investeringssubsidie van de rijksoverheid". avond in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede liet wethouder G. J. W. van de Salm (PvdA) weten dat de ge meente doorgaat met het zoeken naar een mogelijkheid om op Schou wen-Duiveland kinderopvang te rea liseren in de vorm van een gecombi neerde opzet van kinderdagverblijf en gastouderproject. Veilig stellen Omdat die beslissing voor een de cember genomen moest^ zijn om in aanmerking te komen voor de in vesteringspremie die de rijksover heid daarvoor geeft, stelde de wet houder allereerst voor om dat geld veilig te stellen door het te transpor teren naar de Stichting Jeugd. ZIERIKZEE - De Zierikzeese com missie verkeer vergadert dinsdag 18 december in het stadhuis te Zierik zee. De openbaar toegankelijke ver gadering begint om 19.30 uur. De leden spreken over het plan be taald parkeren in de binnenstad. In oktober 1987 werd dit plan van tafel geveegd, maar andere tijden, andere gedachten. Mede door herinrichting van de binnenstad heeft het college een onderzoek laten verrichten. Te vens is er een hoorzitting geweest, waarbij weinig bezwaren vanuit de bevolking kenbaar werden gemaakt. Alvorens de gemeenteraad eventueel een besluit gevraagd wordt, kan eerst de commissie ^verkeer zich over het betaald parkeren buigen. DEN HAAG - Met het advies de uit- rijnormen voor mest op snijmaïsland aan te scherpen, geeft de ^tikstofcom- missie expliciet aan dat het huidige mestbeleid nog lang niet ver genoeg gaat. Voor de overheid is het echter niet mogelijk het beleid nog verder aan te scherpen zonder de veestapel te. verkleinen. Tbt nu toe is het mest beleid gebaseerd op de fostaten die in mest zitten. Maar omdat juist de ni traten in de mest een bedreiging vor men voor het drinkwater, is een stikstofnorm niet te vermijden. Daarna kunnen we samen met Zierikzee en Brouwershaven (de twee overige gemeenten die positief staan ten aanzien van de opzet van een kin derdagverblijf in combinatie met een gastouderproject, red.) gaan pra ten met het ministerie van WVC en de provinciaal consulent. Via dat overleg is het wellicht mogelijk om met drie gemeenten toch een derge lijke voorziening van de grond te krijgen. Ik heb de moed nog niet he lemaal verloren". WARSCHAU - De Poolse presi dentskandidaat Stanislaw Tyminski, die zondag een grote verkiezingsne derlaag tegen Lech Walesa leed, heeft in Warschau verklaard zijn vaderland woensdag te zullen verlaten. Eerst zei het Pools OPenbaar Ministerie d^t de Pools-Canadese zakenman niet zou mogen vertrekken omdat hij premier Tadeutsz Mazowiecki in de verkie zingscampagne zou hebben beledigd. SCHIPHOL - Op Schiphol zijn dinsdagochtend de Nederlandse ex- gijzelaars J. Reinders en H. Web- binbk aangekomen. De mannen arri veerden in de nacht van maandag op dinsdag met een groep Britse ex- gijzelaars vanuit Baghdad in Londen. Reinders trachtte zondag al naar Ne derland t ekomen via de vlucht van Iraqi Airways naar Rome. Dit lukte niet omdat zijn papieren niet in orde kwamen. De ex-gijzelaar werkte in de Iraakse stad Kirkuk, ongeveer 300 kilometer van Baghdad. Hij verbleef daar als enige Nederlander en reed eens in de veertien dagen naar Bagh dad om contact te hebben met de Ne derlandse ambassade en telefonisch met zijn familie in Nederland. UTRECHT - De actiegroep De au tonome gladiooltjes" zegt verant woordelijk te zijn voor het pakketje dat op het spoorwegviaduct in Utrecht is gevonden. Dinsdagochtend rond zeven uur werd zowel bij het ANP in Den Haag als bij de radio nieuwsdienst in Hilversum gemeld dat op de A2 bij de afslag Utrecht een bom zou zijn geplaatst. De onbeken de actiegroep eiste vorige week ook de verantwoordelijkheid op voor de vernielingen aan NS-schakelkasten in Best en Boxtel. Zowel in Best als Boxtel vond de politie brandbopm- men die 'vrij professioneel' waren ge maakt. ZIERIKZEE - Een wiel dat tijdens het rijden losschoot van een auto. Dat was de directe oorzaak van een ongeluk dat maandagavond plaats vond op de Zeelandbrug bij Zierik- Het ongeluk gebeurde om ongeveer 19.00 uur toen M. E. B. uit Rotterdam met een personenauto over de brug in de richting Zierikzee reed. Doordat (naar later is gebleken) de wieldop pen van het rechterachterwiel van zijn auto niet goed vastzaten, schoot het wiel tijdens het rijden los van zijn auto. De bestuurder van de achter hem rijdende auto P. A. B. uit Zierik zee reed met zijn auto tegen het on verwachte obstakel en kwam daarna door een uitwijkmanoeuvre met zijn auto tegen de railing van de Zeeland- brug terecht. De rechterzijde van de auto werd daarbij zwaar beschadigd. P. A. B. kwam met de schrik vrijOn danks het wiel dat losliep van zijn voertuig slaagde de Rotterdammer er in zijn voertuig zonder beschadigin gen tot stilstand te brengen. Door de opstopping vanwege het ongeluk moest de politie enige tijd het ver keer op de bru,g regelen. ZONNEMAIRE - De verkeersdrempels die eind 1989 zijn aangebracht op de doorgaande route door Zonne maire hebben er wel voor gezorgd dat het verkeer nu minder hard rijdt, maar de verkeersveiligheid voor fiet sers en voetgangers is nauwelijks verbeterd, terwijl ook nog duidelijk sprake is van geluids- en trillingsoverlast. Dat is de uitkomst van den onder- zoek dat Provinciale Waterstaat heeft laten uitvoeren naar de resultaten van de verkeersdrempels. Tn het dorpshuis aan de I. M. van de Bijl straat te Zonnemaire wordt' op maan dag 17 december een voorlichtings avond gehouden. Dgarbij wordt de bevolking door ménsen van de ge meente Brouwershaven en Provincia le Waterstaat geïnformeerd over de wijze waarop men de verkeersmaat regelen in het dorp verder wil verbe teren om de klachten die nog steeds bestaan te verhelpen. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Klachten omwonenden De drempels werden in december 1989 gelegd naar aanleiding van klachten van omwonenden. De voor zieningen waren bedoeld om de hoge rijsnelheden van auto's en motoren, de verkeersonveiligheid, de trillin gen en geluidshinder op de doorgaan de wegen door Zonnemaire tegen te gaan. Omdat de provincie zelf nog geen ervaring had met de snelheidsrem mers die in Zonnemaire werden aan gebracht, ging het om een experi ment. Na een jaar is uit onderzoek gebleken dat de auto's wel minder hard rijden, maar dat de verkeersvei ligheid voor fietser en voetganger nauwelijks is verbeterd terwijl ook De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor ie dereen die nu abonnee wordt, een kerstca deau klaarliggen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 - april 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel. sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken tf 4301 HH Zierikzee Postbus t 4300 AA Zierikzee Tel 0ttt0-t655t ZIERIKZEE - De strijd tegen apartheid, althans het le veren van een bijdrage daaraan beperkt zich niet tot de nationale politiek. Ook op gemeentelijk niveau komt dit onderwerp, tot ministerieel ongenoegen ter sprake. Op verzoek van de PvdA bespreekt de Zierikzeese gemeen teraad maandag 17 december een eventueel lidmaat schap van de vereniging Lagere Overheden Tegen Apart heid (LOTA). Deze raadsvergadering begint om 19.30 uur. Reeds eerder kwam het verzoek van LOTA om lid te worden van deze vereniging ter sprake binnen de Zie rikzeese raadsgelederen. In septem ber kwam dit verzoek voor op de lijst van ingekomen stukken en verzoch ten" burgemeester en wethouders de raad om dit voor kennisgeving aan te nemen. Bij monde van D. van der Wekken pleitte de PvdA-fractie ervoor om dit verzoek te bespreken in de commissie algemene en bestuurlijke zaken. In die commissie bleek een meerderheid tegen een lidmaatschap van deze ver eniging LOTA te zijn. Dit mede ge zien de recente ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Omdat het apartheidssysteem nog steeds bestaat en de strijd daartegen dus nog niet is gestreden vond de PvdA dat een lidmaatschap van LO TA nog wel degelijk zin heeft. Ook binnen het college neemt PvdA-wet- houder J. Groen dit standpunt in. Maandag 17 december zal de raad het verlossende oordeel over dit wel of niet lid worden vellen. Wat dichter bij huis is het voorstel van b en w om geen voorbereidings- besluit vast te stellen voor het restau reren en verbouwen van het' oude vakwerkhuis in het Vrijpoortje tot restaurant cq vergaderlokaal. Vijf jaar lang reeds wordt met mr G. Nij- land, eigenaar van het pand, overleg gevoerd over restauratie. Begin dit jaar heeft mr Nijland te kennen gegeven dat restauratie al leen dan doorgaat wanneer het vak werkhuis na restauratie een horeca- bestemming krijgt. Voordat er echter gerestaureerd kan worden is een bestemmingsplanwijziging noodza kelijk om het pand de juiste bestem ming te geven. Momenteel ligt op het pand een bedrijfsbestemming. Een stedebouwkundig advies gaf echter aan dat een café in het Vrij poortje ruimtelijk maar ook gezien de aanwezigheid in de Hoge Molen straat van De Wieken niet gewenst was. Een standpunt dat door een meerderheid van de commissie ruim telijke ordening werd gedeeld, te meer omdat er een horeca-stop geldt. Mr Nijland kwam vervolgens met een andere opzet. In plaats van een café werd nu gedacht aan een restau rant annex vergaderlokaal. Dit idee werd in de commissie ruimtelijke or dening dopr PvdA en VVD als posi tief beoordeeld. Beide fracties zijn gelet op het belang van het behoud van het pand bereid om uitzondering te maken op het beleid om geen nieu we horecavestigingen mogelijk te maken. CDA en RPF/SGP/GPV zijn wel voor restauratie maar willen ook handhaving van de horeca-stop. De meningen zijn dus verdeeld. Bij nader overleg is gewezen op het gevaar van een precedentwerking die het inwilligen van het verzoek van Nijland zou kunnen veroorzaken. Vergelijkbare aanvragen zouden nau welijks nog kunnen worden gewei gerd, waardoor de horeca-stop ont kracht zou worden. Het Zierikzeese college stelt zich dan ook voor om geen medewerking te verlenen aan de restauratie en verbouwing van het vakwerkhuis tot restaurant annex vergaderlokaal. Het college zegt in zijn voorstel het jammer te vinden dat pogingen om het momumenten- pand te kopen (als gemeente of door derden) steeds door de eigenaar zijn afgewezen. nog steeds duidelijk sprake is van geluids- en trillingsoverlast. Dit is voor de provincie en de ge meente aanleiding geweest om plan nen te ontwikkelen voor een tweede fase in het experiment die de ge constateerde overlast verder moet verminderen. Voordat die plannen worden uitgevoerd wil men ze eerst bespreken met de bevolking. Van daar de voorlichtingsavond op 17 de cember. DEN HAAG - De commissies die is ingesteld na de internationale Noord- zeeconferentie die in maart van dit jaar plaatsvond. Heeft afgesproken dat de uitspoeling van stikstof naar het grond- en oppervlaktewater met de helft moet verminderen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- gins) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3