Vergeetachtigheid is niet hetzelfde als dement zijn Werkgroep presenteert folder vergeetachtigheid en dementie Stafmensen politie betwijfelen noodzaak van externe bijstand WATERSTANDEN Dementie heeft verschillende oorzaken Vrijwilligers gevraagd voor wilgen knotten Politiemanagement Zeeland doorgelicht ZIERIKZEE - Wat is het verschil tussen vergeetachtig heid en dementie, door welke oorzaken ontstaan deze verschijnselen en welke mogelijkheden voor begeleiding en opvang zijn er? Op deze vragen geeft de nieuwe bro chure Vergeetachtigheid is nog geen dementie een ant woord. Deze nieuwe brochure werd maandagmiddag in de Rabobank in Zierikzee uitgereikt aan een aantal dok tersassistentes en vertegenwoordigers van kruiswerk en gezinszorg. Schouwen-Duiveland, is het eerste maar waarschijnlijk niet het laatste project in de „zachte sector" dat met sponsoring tot stand is gekomen. dementie aan en zette zij de verschil lende begeleidingsmogelijkheden op een rijtje: huisarts, RIAGG, Federa tie Maatschappelijke Dienstverle ning, Corneliastichting (dagbehande ling). De presentatie van de nieuwe brochure beschouwde ze als een ge heugentraining zodafze zich in ieder geval geen zorgen behoefde te maken over het in de vergetelheid raken van de brochure. Het is de bedoeling dat Vergeetach tigheid is nog geen dementie via de huisartsen, het RIAGG, de gezins zorg, het kruiswerk, de Cornelia stichting en deStichtig Welzijn Oude ren wordt verspreid onder zelfstan dig wonende ouderen met vragen over vergeetachtigheid en dementie. Daartoe werd maandagmiddag een eerste aanzet gedaan door werkgroe plid Rob Vaillant (hoofd dagbehande ling in de Corneliastichting) die de brochure overhandigde aan een aan tal doktersassistentes en vertegen woordigers van kruiswerk en gezins zorg. In de hoop dat zij deze folder verder onder de doelgroep zullen ver spreiden. De werkgroep bestaande uit direc teur A. Schouw van de Corneliastich ting, de dames I. Dekker (Kruiswerk) en A. Pols (Federatie Maatschappelij ke Dienstverlening) en de heren K. Klungers (RIAGG), B. Geleijnse (Ge zondheidsdienst Zeeland) en R. Vail lant (Corneliastichting) had voor de presentatie van hun geesteskind de kantine van de Rabobank in Zierik zee uitgekozen. Dit vanwege het feit dat de gezamenlijke Rabobanken op Schouwen-Duiveland de uitgave van de brochure financieel mogelijk heb ben gemaakt. De brochure Vergeetachtigheid is nog geen dementie is, zo stelde werk groepvoorzitter Schouw vast eigen lijk een uitvloeisel van een element uit de nieuwe regeringsnota Ouderen in tel. In dit beleidsstuk wordt onder meer gewezen op het belang van voor lichting om de kennis over het ouder worden en verschijnselen die daar mee gepaard gaan te vergroten. In zijn toespraak hamerde Schouw bovendien ook op het belang van de eerstelijnszorg. Die zorgverlening aan ouderen zal in de toekomst een nog belangrijker beleidspunt wor den. De brochure Vergeetachtigheid is nog geen dementie, die bedoeld is voor thuiswonende ouderen op Ook de volgens Schouw voorbeel dige' samenwerking tussen de ver schillende instellingen binnen de ge zondheidszorg heeft bijgedragen aan de totstandkoming'van deze brochure op Schouwen-Duiveland. Schouw pleitte er in dit verband ook voor dat de Schouwen-Duivelandse gemeen ten een poging moeten wagen om tot één geintegreerd ouderenbeleid te ko men, zeker waar het kardinale onder delen van een ouderenbeleid betreft. Gerontopsychologe dra R. Botte- ram stond vervolgens stil bij het ver schijnsel van vergeten. Óp zich is dat een normaal en zelfs noodzakelijk iets. Volgens de gerontopsychologe is vergeten ook onverbrekelijk verbon den met het ouder worden. Wie op Schouwen-Duiveland tobt over zijn vergeetachtigheid kan te rade gaan bij zijn huisarts of bij de Stichting Welzijn Ouderen die de oudere op het bestaan van geheugentrainingen kan wijzen. Een andere mogelijkheid tot ^begeleiding biedt de dagverzorging. Aan de hand van een voorbeeld gaf mevrouw Botteram het verschil tus- Werkgroeplid R. Vaillant reikt de eerste folders uit aan een aantal doktersassistentes en vertegenwoordigers van ge- sen „gewone" vergeetachtigheid en zinszorg en kruiswerk. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als mijn bovenkamer maar goed blijft werken. Wie een oudere vraagt hoe hij het ouder worden ervaart krijgt dit maar al te vaak te horen. De lichame lijke ongemakken die het ouder worden vaak met zich meebrengt worden voor lief genomen maar een aftake lende geestesgesteldheid blijkt voor de meeste ouderen een enorm spookbeeld te zijn. Een naam die je op geen enkele mo gelijkheid te binnen wil schieten, boodschappen doen en in de winkel niet meer weten wat je precies nodig hebt. Het zijn zo van die vergeetach tigheden waarvan iedereen zo nu en dan last heeft en daar is niets veront rustends aan. Ouderen echter reage ren op die vergeetachtigheid heel vaak nogal paniekerig omdat zij die vergeetachtigheid beschouwen als het begin van dementie. Vergeetach tigheid is voor hen dan ook niet al leen hinderlijk maar ook beangsti gend. Het is dan ook niet verwonder lijk dat het voor de eerste geheugen cursus op Schouwen-Duiveland storm liep. Die overweldigende be langstelling leidde er toe dat de eer ste cursus ver overtekend was. Verschillend Ofschoon vergeetachtigheid en de mentie vaak in één adem worden ge noemd zijn het twee verschillende be grippen. Dat blijkt uit de brochure Vergeetachtigheid is nog geen demen tie die speciaal voor thuiswonende ouderen op Schouwen-Duiveland is samengesteld. Deze wegwijzer bevat een aantal praktische tips over ver geetachtigheid en dementie. Wie ouder wordt vergeet op zijn tijd weieens wat, omdat door het verou deringsproces het geheugen en het leervermogen wat minder worden. Op zich is dat een natuurlijk proces. Vergeten hoort bij het ouder worden. Er zijn echter ook lichamelijke en psychische oorzaken voor vergeetach tigheid aan te wijzen. Longziekten en hartaandoeningen bij voorbeeld kun nen ertoe leiden dat de hersenen (en dus het geheugen) onvoldoende zuur stof en energie krijgen waardoor ver geetachtigheid optreedt. Maar ook slecht zien en horen, te weinig beweging en ongezonde voe dingsgewoonten (tekorten aan be paalde voedingsstoffen) kunnen dit proces bevorderen. Naast fysieke oor zaken zijn er ook psychische oorza ken voor vergeetachtigheid. Door bij voorbeeld ziekte of het overlijden van de partner kan eveneens vergeet achtigheid ontstaan. Dit is echter meestal van tijdelijke aard. Doordat de kennissen- en vrien denkring van de oudere zich meer en meer versmalt komt ook het gevaar voor eenzaamheid om de hoek kijken en ook die eenzaamheid blijkt ver geetachtigheid te versterken. Het on derhouden en versterken van contac ten met anderen is voor de oudere dan ook pure noodzaak. Een mogelijkheid tot het leggen van contacten met leeftijdgenoten bieden de ouderensociëteiten die overal op Schouwen-Duiveland be staan. Ook de dagverzorging in de verzorgingshuizen De Wieken en In 't Opper is een mogelijkheid om zelf standig wonende ouderen uit hun iso lement te halen. Dit is vooral voor ou deren voor wie deelname aan gewone activiteiten vanwege het voor hen te hoge tempo niet meer mogelijk is. Dementie Vergeetachtigheid en dementie worden vaak ten onrechte in één adem genoemd. Dementie is geen ziekte, maar een verzamelnaam voor een aantal verschijnselen met ver schillende oorzaken. Kenmerkend voor dementie zijn duidelijk aanwijs bare geheugenstoornissen. Demente mensen hebben moeite met het ont houden van gebeurtenissen die kort tevoren zijn opgetreden. Ook voor vallen uit het verleden en vaardighe den die vroege* zijn geleerd kunnen niet meer in herinnering worden ge bracht. Daarnaast treedt bij dementie nog een aantal stoornissen op, zoals taal en denkstoornissen. Zo kan het voor komen dat een dement iemand niet meer in staat is om zich in verstaan bare taal uit te drukken. Het vermo gen om een situatie te beoordelen laat vaak ook te wensen over. Verha len over demente ouderen die zeggen bestolen te zijn worden nogal eens ge hoord. Dagelijks Wie dement wordt of is ondervindt altijd problemen met alledaagse be zigheden waarvoor hij of zij vroeger de hand niet omdraaide. Het aan- en uitkleden blijkt niet meer te gaan en het zetten van bij voorbeeld een kop je koffie mondt uit in een knoeiboel. Vaak tot verbijstering van zijn omge ving blijkt de persoonlijkheid van de demente oudere veranderingen te on dergaan. Zo kan een vriendelijk en meegaand iemand door zijn dementie agressief en nors worden. Kenmer kend voor het dementie-syndroom is dat deze veranderingen optreden bij mensen met een helder bewustzijn. Oorzaken Dementie heeft verschillende oor zaken. De genoemde verschijnselen kunnen door de ziekte van Alzheimer aan het licht treden, maar ook kun nen meerdere infarcten in de herse nen (hersenbloedingen) de oorzaak van dementie zijn. Andere lichame lijke gebreken (zoals onvoldoende zuurstof in de hersenen, medicijnver giftiging, vitaminegebrek en hor moonveranderingen) kunnen even eens van invloed zijn op het ontstaan van dementie. Daarnaast zijn er nog legio andere psychische factoren die verschijnse len tot gevolg hebben die verdacht veel op dementie lijken. Eenzaam heid, somberheid, liet verlies van de partner etc. en het ontbreken van ac tiviteiten kunnen aanleiding geven tot pseudo dementie. Dementie veroorzaakt door de ziekte van Alzheimer en verschillen de herseninfarcten is niet met genees middelen te genezen. Wel kunnen de gevolgen ervan worden bestreden. Bij pseudo dementie kan. een veran dering in het activiteitenpatroon, steun van de naaste omgeving en der gelijke de geestelijke achteruitgang tot staan brengen. Om de gevolgen van dementie aan te pakken is het noodzakelijk dat onderzocht wordt wat de oorzaak van het geestelijk achteruitgaan van de betrokkene is. Dement worden is een proces dat *bij de betrokkene en zijn naaste dfn- geving veel vragen oproept over on der meer de gewenste begeleiding. Daarvoor bestaan verschillende mo gelijkheden. Het RIAGG (Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg) begeleidt niet alleen de demente oudere maar ook diegenen die hem thuis verzorgen. Daarnaast kan ter ondersteuning van de thuiszorg ook een beroep worden gedaan op de gezinszorg of op de wijkverpleging. Voor hen en voor familieleden van de demente patiënt bestaat op Schouwen-Duiveland bovendien een Kontakt gespreksgroep. Tijdens de bijeenkomsten wordt informatie ge geven over het verschijnsel dementie, het omgaan met de demente patiënt en de verschillende vormen van hulp die op dit gebied bestaan. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om ervarin gen uit te wisselen met anderen die in de zelfde situatie verkeren. Naast de thuiszorg bestaat er voor demente ouderen ook de mogelijk heid om in de Corneliastichting een dagbehandeling te krijgen. Deze dag behandeling maakt het in vele geval len mogelijk om de verzorging thuis langer vol te houden. Indien die thuiszorg niet meer mogelijk is kan na een advies van de Indicatie Com missie de opname in de Cornelia stichting (afdeling psychogeriatrie) volgen. ROTTERDAM - Oudere Rotterdam mers gaan leeftijdgenoten helpen met geheugentraining. Bedoeling van de training is mensen van 55 jaar en ouder te leren omgaan met toene mende vergeetachtigheid. De geheu gentraining is praktisch van aard en gericht op alledaagse problemen. De cursus is een intiatief van organisa ties uit de gezondheidszorg en het welzijnswerk en van ouderenbonden. De Rotterdamse GGD coördineert de training. AMSTERDAM - Van de Nederland se bevolking.staat 70 procent positief tegenover de vierdaagse werkweek. Ruim 60 procent is bereid ter finan ciering van de vierdaagse genoegen te nemen met minder loonsverho ging. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Amsterdam en de FNV onder ruim 1.600 Nederlanders. OOSTERLAND/OUWERKERK - Op zaterdag 15 december gaat een aantal leden van de werkgroep Ac tief terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland aan de slag om wilgen te knotten die langs de Lage Rampertseweg tussen Oosterland en Ouwerkerk staan. Bij dit werk is iedereen die als vrijwilli ger wil helpen welkom. De knotwilgen die daar langs de kreek staan zijn weer aan hun zeven- jaarlijkse onderhoudsbeurt toe. Dat houdt in dat de pruiken van de bo men worden gekortwiekt. De werk groep Terreinbeheer doet het werk om de knotwilg als landschapsele ment op Schouwen-Duiveland te be houden. Tevens hoopt men door het knotten de broedmogelijkheden van de steenuil en de gekraagde roodstaart te verbeteren. Mensen die mee willen helpen met het knotten van de wilgen worden zaterdag ver wacht bij de qaravan van de Natuur- en Vogelwacht die langs de Lage Rampertseweg klaar staat. Men moet zelf voor laarzen, regenkleding en een lunch zorgen. De werkzaamheden beginnen om 9.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 19 december Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 december 11.45 124 05.35 -100 18.05 -134 13 december 00.30 141 06.35 -107 12.45 130 18.55 -131 12 december 10.40 119 05.10 -91 23.15 136 17.20 -125 13 december 11.35 126 05.50 -98 18.00 -124 12 december 11.45 136 05.40 -104 18.05 -139 13 december 00.25 152 06.40 -113 12.45 141 19.00 -138 12 december 11.50 140 05.35 -110 18.05 -144 13 december 00.35 158 06.40 -117 12.55 148 19.05 -143 ZIERIKZEE - De problemen waarmee de rijkspolitie in Zeeland tijdens de zomerperiode wordt geconfron teerd worden door de staffunctionarissen van de politie anders beleefd dan door de groepscommandanten. De staffunctionarissen zetten vraagtekens bij de noodzaak van externe bijstand; het versterken van de politiegroe- pen in recreatiegebieden met politiemensen uit groepen elders in Zeeland. Dat blijkt uit een rapport dat werd opgemaakt naar aanleiding van het doorlichten van het politiemanage ment in het district Zeeland. Uit de interviews die werden gehouden in het kader van dit onderzoek, bleek dat de stafmensen de onderlinge bij stand die binnen het district wordt gegeven opvatten als een samenwer kingsprobleem van de groepscom mandanten'. Knelpunt De groepscommandanten zelf noe men de politiesterkte in de zomerpe riode een knelpunt. Volgens het rap port ontbreekt exacte informatie over de omvang van de werkdruk in deze periode. Het voornemen bestaat om in 1991 tot hardere criteria te komen over een minimum omvang van de ba sissurveillance. Uit het rapport blijkt verder dat een groot gedeelte van de onder vraagde politiemensen de samenwer king van rijks- en gemeentepolitic belangrijk vindt. Over de kwaliteit van de feitelijke samenwerking die momenteel plaatsvindt zijn echter velen in het district Zeeland nega tief. De helft vindt de samenwerking ronduit slecht. Zij signaleren veel knelpunten en noemen de samenwerking geen voor beeld voor andere districten. Ook blijkt uit het rapport dat binnen het district teleurstelling is over de for mele samenwerking. Het overleg loopt langzaam en heelt een sterk po litiek accent, is de opvatting. De me dewerkers noemen het een 'bazenpro- bleem'. Op uitvoerend gebied wordt over het algemeen goed samenge werkt tussen rijks- en gemeentepoli tie is de opvatting. De doorlichting van het manage ment van de politie in het district Zeeland werd verricht door een team van vijf medewerkers van de stafaf deling inspectie van het korps Rijks politie. Het rapport waarin de resul taten van de enquêtes en interviews zijn opgetekend omvat ook aanbeve lingen om via een goede samenwer king tot een regionaal politiekorps samen te smelten. „Onzekerheid, tegenstrijdige be langen en verstoorde verhoudingen zijn niet ongewoon bij dergelijke fu sieprocessen", aldus het rapport. Men omschrijft dit als problemen die niet opwegen tegen het omvangrijke gezamenlijke belang dat de vier ge meentepolitiekorpsen en het district van de rijkspolitic in Zeeland bij fu sie hebben. „In de nieuwe regio is ieder afhan kelijk van de ander voor een gezond, goed functionerend regionaal politic korps in Zeeland. Zo benaderd zijn de problemen te relativeren en is geza menlijke discussie mogelijk", aldus het rapport. Tot zaterdag 5 januari Burgh-Haamstede Expositie Origami met Kerst in De Bewaerschole. Dagelijks (niet 's zon dags) van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Commissie internationale uitwisse lingen in raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Vergadering Zeeuwse Groentetelers Organisatie in Huis van Nassau. 19.30 uur. Bijeenkomst Ondercentrale WD, Mondragon. 20.00 uur. Scharendijke Oprichtingsvergadering ANBO, afde ling Middenschouwen. In de Put- meet. 19.00 uur. Woensdag 12 december Zierikzee Kindertheateratelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 12 tot en met zaterdag 15 december Zierikzee Kerstmarkt en expositie Zeeland- brug 25 jaar in Nieuwe Kerk. Ope ningstijden: 13.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur, zaterdagavond is de markt gesloten. Donderdag 13 december Zierikzee Borstvoedingsinformatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering begro ting 1991. Stadhuis. 15.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 14 december Zonnemaire Kerstavond van de NBvP-afdeling Noordgouwe e.a. in dorpshuis. 19.30 uur. Dreischor Kerstinstuif. Peuterspeelzaal. Dorps huis. 16.00 tot 19.30 uur. Zaterdag 15 december Zierikzee Jubileumbijeenkomst Zeelandbrug 25 jaar op Stad Zierikzee. 10.15 uur. Uitvoering Stichting Dansz in Con certzaal. 20.00 uur. Renesse Kerstcantate door Hervormd Kerk koor in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Postduivententoonstelling in Ons Dorpshuis. 14.00-23.00 uur. Maandag 17 december Zierikzee Schrijf avond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Haamstede Schrijf avond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Scharendijke Officiële voltooiing herinrichting dorpskern Scharendijke door gede puteerde E. Maris-Koster. 15.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonnemaire Voorlichtingsbijeenkomst verkeers maatregelen. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 december Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty' Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 20.30 uur. Afscheidsbijeenkomst brandweer man M. Haeck. Keldertje Durps'uus. 20.00 uur. Donderdag 20 december Zierikzee Christmas Carols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Kerkwerve Kerstmiddag bij bejaardensoos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Zaterdag 22 december Zierikzee Ars Musica Kerstconcert. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kerstconcert door damesbarbershop- groep The New Hope Singers in Slot Haamstede. 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2