Westerschouwen wil een sporthal laten bouwen Kerstactie voor Polen in de kern Bruinisse "De Beuze" 3 26s <R Stichting Homecare start met kraamzorg Schouwen-Duiveland 0ii.r J eugdbrand weerkorps dreigt te verdwijnen SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'Zeer gewenste slechtweervoorziening Vanaf een januari 1991 NU FISCAAL VOORDEEL STRAKS AANVULLEND INKOMEN OF PENSIOEN HANSE/BROUWERSHAVEN WA> ffih Pt Restaurant Spullen worden zelf naar Polen gebracht 1KZEESCHE NIEUWSBODE Vergeetachtigheid Nieuwe huizen Kinderdagverblijf/gastouderproject Verloren Vergeetachtigheid hoeft niet het begin van de- De gemeente Westerschouwen wil in 1991 in Westerschouwen blijft proberen om een ge- Het herenteam van de volleybalvereniging van mentie te zijn. (Pag. 2). Serooskerke vier nieuwe huurwoningen laten combineerde opzet van kinderdagverblijf en Delphi Mevo '80 verloor in Rotterdam van bouwen. (Pag. 3). gastouderproject van de grond te krijgen. HJPV. (Pag. 9). (Pag. 3). DINSDAG 11 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24863 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Wanneer gij geeft, geef dan met vreugde en met een lach op 't gelaat. Joubert BURGH-HAAMSTEDE - Er is alleen nog maar sprake van een behoefte-onderzoek dat werd uitgevoerd door de Nederlandse Sport Federatie. Maar desondanks werd tij dens de raadsvergadering van de gemeente Westerschou wen duidelijk dat het plan om in de gemeente een sport hal te laten bouwen leeft bij de raadsleden. Het was dr H. J. van Zuylen (VVD) die naar aanleiding van de ingeko men stukken het onderwerp aan sneed. ,,Een sporthal is zeer gewenst in onze gemeente. Het is een slecht weervoorziening waaraan behoefte bestaat bij de vakantiegasten. Vooral bij degenen die hier in het voor- en najaar op \'akantie komen. In ver band met de seizoensverlenging die wordt gestimuleerd zullen dat er steeds meer zijn". Niet benauwd Van Zuylen liet merken dat een der gelijk initiatief niet benauwd zou moeten worden aangepakt. ,,Als we zo'n hal laten bouwen moet het wel een behoorlijke accommodatie zijn. Met vooral voldoende mogelijkheden om te tennissen. Want dat is een sport waar zo'n hal op kan draaien". H. J. Klatter (CDA) uitte zich wat voorzichtiger. „We moeten eerst goed kijken naar de hoeveelheid publiek die de accommodaties aan de grens van de gemeente trekken. Want als er teveel soortgelijk aanbod komt zou het gebruik van een sporthal wel eens terug kunnen lopen". C. Verton (PvdA) verzette zich tegen de suggestie van Van Zuylen dat het college maar eens moest gaan kijken naar de nieuwe sporthal van Onder- Dr. H. J. van Zuylen (VVD): ,,Als we een sporthal houwen moet het een bekoorlijke accommodatie zijn". dak in Zierikzee om die als voorbeeld te nemen. „Het ontwerp van de sport hal in Zierikzee is aangepast aan de al bestaande situatie. Als wij een sporthal zouden bouwen zijn we veel vrijer. Ik denk dat er iets mooiers van te maken zou zijn". Nacht ijs Namens het college van burgemees ter en wethouders zegde wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA) toe dat bij het maken van de plannen niet overeen nacht ijs zal worden gegaan. „We moeten alle aspecten goed bekij ken want de exploitatie van zo'n hal moet wel rendabel zijn". De wethou der suggereerde dat heel wel moge lijk is dat een grotere hal meer renda bel kan blijken te zijn dan een kleine. Uit zijn toelichting bleek dat een sporthal tegenwoordig heel effectief kan worden benut door de materia len die mogelijk zijn. „Tot voor kort gingen wij er van uit dat een vloer die geschikt is voor zaalvoetbal, min der goed gebruikt kan worden voor tennis. Maar door het gebruik van bepaalde materialen schijnt dat te genwoordig goed te kunnen worden gecombineerd". Hij zegde toe dat het college zich goed zal informeren. „We gaan bij Onderdak kijken, maar ook bij andere sporthallen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie ZIERIKZEE - Op een januari 1991 start de stichting Homecare Zeeland met een afdeling' kraamzorg op Schouwen-Duiveland. Homecare Zeeland is een provin ciale non-profit organisatie die actief is naast de be staande reguliere kraamcentra. Behalve met kraamzorg is Home care Zeeland ook actief op andere ge bieden van de thuiszorg. De stichting werd twee jaar geleden opgericht in Zeeuws-Vlaanderen onder de naam Stichting Thuisverpleging en Verzor ging Zeeuws Vlaanderen. Op een no vember 1990 werd de naam gewijzigd in stichting Homecare Zeeland. Want naast de afdeling thuiszorg werd ook een afdeling kraamzorg opgestart. Gewild De diensten van Homecare zijn heel gewild bij particulier verzekerden. Dat komt omdat de particuliere ver zekeraars voor de kraamzorg een vast bedrag van 2000 a 2500 gulden uitke ren. Dit is echter niet voldoende om een volledige kraamzorg (64 uur) via het kraamcentrum van de kruisvere nigingen mee te betalen. Zodat de particulier verzekerde nog een eigen bijdrage van 600 a 800 gulden moet bijbetalen. De eigenaar van Homecare, C. de Block levert de kraamzorg 25 procent goedkoper. Dat houdt in dat particu lieren geen eigen bijdrage hoeven te betalen wanneer zij de kraamzorg via de nieuwe organisatie betrekken. Verder zijn bij Homecare de zorgu- ren variabel. Afhankelijk van de be hoefte van het gezin kunnen ze zowel overdag als 's avonds en als het nodig is 's nachts worden ingevuld. Dat laatste is. volgens Homecare van be lang omdat elke gezinssituatie an ders is. „Als bijvoorbeeld de echtge noot 's avonds werkt kan hij 's morgens wat huishoudelijk werk doen. In zo'n geval kan de kraamhii-li» van 14.00 tot 22.00 uur komen". De stichting garandeert dat men de gevraagde hulp altijd krijgt en dat die wordt gegeven door gediplomeer de kraamverzorgenden. In verband met het opstarten van een afdeling op Schouwen-Duiveland heeft Home care een team kraamverzorgenden op Schouwen-Duiveland in dienst. Zij staan onder leiding van een kraam- zorgverpleegkundige. Zij gaat kort voor^ de bevalling bij de gezinnen langs om alle aspecten rondom de be valling en de daapop volgende kraamzorg te bespreken. De stichting Homecare is gedurende 24 uur be reikbaar via nummer 01150-15595. WILT U MEER WETEN? VRAAG VRIJBLIJVEND OFFERTE AAN BIJ: TAXATIES - HYPOTHEKEN - FINANCIERINGEN - VERZEKERINGEN HAVEN NOORDZIJDE 1, 4316 AB BROUWERSHAVEN TELEFOON 01119-1314 TELEFAX 01119-1914 Verwachting tot woensdagavond: Winterse buien Winterse buien, afgewisseld door enkele opklaringen en een krachtige noordwestenwind, later op de dag aan de kust mogelijk storm. Tempe raturen 's nachts en overdag rond 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 15 dec.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 3 graden Windkracht: noord 7 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp,: -3 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Zonneschijn: 307o Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: -1 graad Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 dec. Zon op 08.40, onder 16.27 Maan op 03.59, onder 13.31 13 dec. Zon op 08.14, onder 16.27 Maan op 05.11, onder 13.50 Nieuwe Maan: 17 december (05.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aan het eind van de week kan het in ons land matig vrie zen. De koude nachten worden dan afgewisseld met dagen waarop de temperatuur niet of nauwelijks bo ven nul komt. De vorstperiode wordt ingeleid door guur weer met veel winterse buien en ook veel wind. Morgen neemt de noordwestenwind in de loop van de dag sterk toe. Het is niet uitgesloten dat er aan de kust een volle storm komt te staan, een windkracht 9. De temperatuur blijft morgen nog iets boven het vriespunt. Donderdag gaat de buiigheid nog even door. De wind die naar het noor den draait neemt dan langzaam af. Vanaf vrijdag gaan de temperaturen bij rustig en droog weer verder om laag. Niet iedere kraamvrouw bevalt in het ziekenhuis. Voor degenen die thuis blijven zijn er na één januari meer mogelijkheden bij de keuze voor kraamzorg. (Archief Joop van Houdt). BRUINISSE - Wanneer de belangstelling van jongeren voor het jeugd- brandweerkorps in Bruinisse niet toeneemt moet het korps mogelijk worden opgeheven. Het doel van het jeugdbrandweer- korps is om jongeren te interesseren voor brandbestrijding en hulpverle ning. Wanneer ze daarvoor de leeftijd hebben kunnen ze doorstromen naar het operationele brandweerkorps van Bruinisse. Teruggelopen In Bruinisse bestaat al een groot aantal jaren een jeugdbrandweer- korps. Maar de laatste jaren is de be langstelling voor het korps zo terug gelopen dat het jeugdb rand weer korps met opheffen wordt bedreigd. Om dat te voorkomen heeft de ge meente Bruinisse alle meisjes en jon gens van 14 tot en met 16 jaar die in de gemeente Bruinisse wonen uitge nodigd om de voorlichtingsavond op 2i december te bezoeken. Na een be groeting door de burgemeester van Bruinisse, A. Vogelaar en de brand weercommandant, M. Jumelet gaat men naar de brandweerkazerne waar de leiders van het jeugdkorps uiteen zetten wat een lidmaatschap in houdt. Daarna kunnen de jongeren vragen stellen. De bijeenkomst in het dorpshuis begint om 18.30 uur. Advertentie Op één van de mooiste lokaties van Zierikzee vindt u ons karakteristieke restaurant. In een sfeervolle, intieme ambiance kunt u genieten van onze keuken in al zijn fantasie en raffinement. Tevens bent u van harte welkom in onze cocktailbar "Het Keldertje". Sfeervol dineren mei de Kerst in Zierikzee Gedurende de Kerstdagen hebben wij een bijzonder stijlvol Kerstmenu voor u samengesteld. Wij laten u genieten van een verrassend 5-gangcn diner, uiteraard met een welkomstdrankje en sfeervolle live muziek. Graag adviseren wij u bij uw keuze uit onze vyijnkaart met een grote verscheiden heid aan uitgelezen wijnen. Op verzoek zenden wij u het Kerstmenu toe. Wij garanderen u een avond, die u niet gauw zult vergeten. Reserveer wel tijdig. Voor informatie of reserveringen: 01110-17194 HAVENPLEIN 7 - ZIERIKZEE Dagelijks geopend van 17.00 tot 24.00 uur. Kerstavond geopend. BRUINISSE - Op initiatief van Rens Bal uit Bruinisse werd in de kern Bruinisse een kerstactie gehouden voor de Poolse bevolking. De actie was bedoeld als ondersteu ning van de actie Tholen helpt Polen. De kleding en het voedsel dat werd verzameld werd door Bal persoonlijk naar Polen gebracht. Initiatiefnemer Bal heeft zelf con tacten in Polen en kent daardoor de omstandigheden onder de bevolking van dat land goed. „Ondanks het feit daf Solidariteit nu in Polen aan de macht is, heerst bij een groot deel van de bevolking nog steeds grote armoe de. Do meeste winkels zijn nu wel re delijk goed gevuld, maar er is geen geld genoeg om de produkten te ko pen. De prijzen zijn westers terwijl de lonen Pools blijven. Een ei kost net als in Nederland 21 cent terwijl men moet rondkomen van een kleine zestig gulden per maand". Aanplakbiljetten In het kader van de actie werden bij de winkeliers in Bruinisse aanplak biljetten opgehangen. Als reactie daarop bracht de Bruse bevolking le- venmiddelcnpakketten en kleding bij de familie Bal. De goederen kwa men ook vanuit de drie basisscholen in Bruinisse en de diverse onderne mers waaronder de bakkers. De Bruse huisarts A. M. Dorrestein leverde medicijnen en een invaliden- wagen voor de actie. En het Groene Kruis zorgde voor luiers en andere baby-artikelen. Kennissen en fami lieleden van Bruenaars verzamelden ook in andere dorpen spullen en de Bruse zangverenigingen en vrouwen verenigingen organiseerden on dersteunende acties. Samen met de goederen die in Tho len werden ingezameld leverde dat een lading op van niet minder dan vijftien ton voedsel en kleding. Met behulp van een vrachtwagen en twee chauffeurs die beschikbaar werden gesteld door een bedrijf in Nieuw Vennep, werden die goederen door Rens Bal naar Polen gebracht. Ook de voorzitter van de stichting Tholen helpt Polen, B. Jansen, be stuurslid J. Vroegop en een Holland se familie met contacten in Polen maakten de reis mee. Men vertrok op zondag 2 december. Aangekomen in Polen werd eerst een aantal goederen afgeleverd bij contactadressen in de stad Kostrzyn. Daarna reed men door naar Debno waar een kindertehuis staat. „Een deel van de kinderen die daar wonen zijn uit de ouderlijke macht ontzet omdat hun ouders geen geld hebben om voor hen te zorgen. De armoede is er vreselijk. Daarom was de vreugde heel groot toen de le vensmiddelen, het speelgoed en de kleding werden uitgedeeld", aldus Rens Bal. Nadat de Hollandse familie was uitgestapt bij hun contactadres in Wyrsysk, ging de tocht verder naar Nowc Miasto. Daar werd contact op genomen met een wethouder die lid is van Solidariteit en veel sociaal werk doet. Bij hem werd een aantal pakketten opgeslagen die hij samen met de pastoor met behulp van een kleine vrachtauto verder zou verde len. Samen met de wethouder be zocht men een weeshuis en enkele ge zinnen om te zien waar de goederen uiteindelijk terecht kwamen. Vol gens Bal was de situatie daar zoals die bij ons ongeveer veertig jaar gele den was. Op de terugreis werd in een tehuis in Debno Sinterklaasavond gevierd en overnacht. Afgelopen vrijdag kwam men weer terug in Nederland. Door ervaringen opgedaan tijdens de reis besloot de familie Bal om door te gaan met de acties. Gedurende het he le jaar kan bij hen thuis kleding wor den ingeleverd. Zodra de vrachtwa gen vol is gaat men weer naar Polen om de pakketten af te leveren. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten in zink of koper naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 STRAATSBURG - De leiders van de socialistische partijen in de EG- landen menen dat onmiddellijk na dat de souvereiniteit van Kuwayt is hersteld, een internationale conferen tie over het Midden Oosten moet wor den gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1