V' NIEUW! Reconstructie siervijver Geen Middensehouws geld voor opstarten van de streekomroep Provincie wil niet meebetalen aan onderzoek Watersnoodramp SAMAN BV Uii 32 College vraagt raad beurs gesloten te houden WAÏ mp- Auto-inbraak Nul op rekest Universiteit Amsterdam BEURSBEZ0EK Word dit jaar nog abonnee! en neem een gratis kerstcadeau mee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant iwi sdmwen - duivehindl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 10 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24862 Aanbouw ziekenhuis Ontwikkelingssamenwerking Kinderdorp Verlies Het feit dat de aanbouw van het Zweedse Rode Brouwershaven verdeelt het geld uit haar pot Frist Koopmans uit Etten-Leur kwam naar Zie- Het eerste elftal van de VV Zierikzee verloor Kruis Ziekenhuis wind- en waterdicht is werd ontwikkelingssamenwerking. (Pag. 3). rikzee om te vertellen over het kinderdorp opnieuw. Ditmaal met 3-1 van Steenbergen, officieel gevierd. (Pag. 2). waarvoor momenteel actie wordt gevoerd in de (Pag. 6). 4 regio. (Pag. 2). WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Gebrek aan geld is smart, door niets geëve naard. Spreekwoord SCHARENDIJKE - Als het aan burgemeester en wet houders van de gemeente Middenschouwen ligt krijgt de Stichting Streekomroep Schouwen-Duiveland geen sub sidie. De omroep vraagt de zes gemeenten in de regio een kwartje per inwoner om de lokale radio op te starten en jaarlijks een extra bijdrage om de blijvende kosten te dekken. pomp is versleten en de carrosserie is op een aantal plaatsen doorgeroest. Daarnaast voldoet de inrichting van de manschappenruimte niet meer aan de eisen. De wagen levert naar verwachting nog 8000 gulden op. Een bijkomend euvel is, dat met de aanschaf van de nieuwe wagen de deuropening van de garage in Scha- rendijke verhoogd moet worden. Te vens voldoet de huidige roldeur niet aan de eisen van de arbeidsinspectie. Gelijktijdig met het aanpassen van de kazerne moet een nieuwe deur worden aangebracht. Een en ander kost 4700 gulden. Met de inruil van de oude wagen blijft de gemeente binnen haar bud get van 11.000 gulden. Tijdens de raadsvergadering komt verder onder meer een bezwaarschrift van de Stichting Slachtofferhulp Zeeland ter sprake. De stichting is boos op de gemeente, omdat zij geen subsidie krijgt. Ze heeft voor de jaren 1990 en 1991 een dubbeltje per inwoner ge vraagd. Alsnog subsidie Het bezwaarschrift is toegelicht tij dens de commissie voor de bezwaar schriften. Naar aanleiding daarvan is de gemeente van gedachten veran derd en overtuigd van de noodzaak van het bestaan van de stichting. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad alsnog voor ak koord te gaan met het subsidiever zoek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's P 8itr Dat Middenschouwen niet met geld over de brug wil komen, is niet onver wacht. De gemeenteraad heeft in 1986 en 1988 al kenbaar gemaakt de nood zaak van de omroep niet te zien. Wel Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. $E$KT Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 AMSTERDAM - De binnen de ge zondheidszorg exclusief gehanteerde medisch-biologische benadering en technocratische opstelling zorgen er voor dat de gebruiker als onmondig wordt benaderd. gaf de gemeenteraad in 1986 een zoge naamde representativiteitsverkla- ring af. Die was nodig om op grond van de mediawet zendtijd toegewezen te krijgen. Omdat wij het initiatief van de Stichting Streekomroep Schouwen- Duiveland niet willen belemmeren, zijn wij bereid de stichting ons voor deel van de twijfel te geven", sprak de gemeenteraad in 1986. En verder: „Daarbij merken wij nadrukkelijk op, dat wij hiermee geenszins de noodzaak van een streekomroep voor Schouwen-Duiveland erkennen. Evenmin mag de stichting aan ons standpunt de verwachting ontlenen, dat wij tezijnertijd bereid zullen zijn de streekomroep te subsidiëren". Soepeler Tot zover het standpunt van de ge meenteraad in 1986. De andere ge meenten stelden zich soepeler op ten aanzien van de omroep, maar alle hielden een sla'g om de arm wat de subsidie betrof. De gemeenteraad van Middenschouwen neemt woens dag 19 december als eerste een beslis sing over het verzoek. Tijdens de vergadering, die om 19.30 uur begint, gaat de gemeente raad naar verwachting akkoord met de aanschaf van een nieuwe brand weerwagen voor het korps in Scha- rendijke. Hiervoor is 300.000 gulden opzij gelegd. Een werkgroep, samen gesteld uit leden van het korps, heeft het oog laten vallen op een DAF1300. Volgens offerte komt de wagen op 297.000 gulden en dat valt binnen de raming. De huidige blusauto, een Mercedes Benz met Ziegler-opbouw, dateert uit 1975 en is aan vervanging toe. De in spectie voor het brandweerwezen heeft het voertuig gecontroleerd. De BRUINISSE - De reconstructie van de siervijver aan de Meidoornstraat te Bruinisse verloopt zeer voorspoe dig. De gemeente is vorige week begonnen met het aanleggen van een bankenplateau aan de vijver en aan de afrastering. Verder zal de bestrating aan de Meidoornstraat enigszins aangepast moeten worden en daar mee kunnen de werkzaamheden in het voorjaar van 1991 beëindigd zijn. De plantsoenendienst begint dan met het planten van bloemen, heesters en planten. Verwachting tot dinsdagavond: Sneeuw en ijzel Zwaar bewolkt en neerslag in de vorm van sneeuw, ijzel of regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks min 2 graden. Middagtemperatuur onge veer plus 2 graden. Krachtige noord oostelijke wind. ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 08.39, onder 16.27 Maan op 02.46, onder 13.15 Nieuwe Maan: 17 dec. (05.22) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De depressie-activiteit blijft het weer bij ons beheersen. Dinsdag kunnen er waarschijnlijk enkele opklaringen voorkomen. De wind blijft krachtig en zal naar het noorden draaien. Voor woensdag is de verwachting dat er flinke buien zullen gaan vallen en dat de wind weer toeneemt. De temperaturen zul len 's nachts ongeveer dalen tot min 2 graden, overdag zullen deze waarden halen van enkele graden boven het vriespunt. NIEUW-HAAMSTEDE - Zondag morgen werd de auto van M. I. uit het Duitse Keulen opengebroken. De schade bedraagt ruim 500 gulden. De inbraak vond plaats tussen 10.00 en 11.30 uur terwijl de auto van de Duitser geparkeerd stond langs de Strandweg te Nieuw-Haamstede. De dieven kwamen het voertuig binnen door het slot te verbreken. Ze namen een handtas mee met daarin waarde papieren van M. I. en een cheque boek. Advertentie IIIO-ISOU/I23I9 ZIERIKZEE - De provincie Zeeland is niet bereid om mee te betalen aan een studie over de Watersnoodramp van 1953. Een verzoek om geldelijke steun (60.000 gul den) van de Universiteit van Amsterdam wordt als het aan gedeputeerde staten ligt niet gehonoreerd. Het pro vinciaal belang bij deze studie zou te beperkt zijn. Het verzoek komt van het Docu mentatiecentrum voor Nieuwste Ge schiedenis van de Universiteit in Am sterdam. Daar wil men graag een pu- blikatie maken over de ramp en de gevolgen hiervan voor de Zeeuwse sa menleving. Maar voor niets gaat al leen de zon op. Het onderzoek kost 280.000 gulden. Het ministerie van verkeer en waterstaat betaalt 100.000 gulden en 130.000 gulden wordt be taald door de universiteit zelf. Zestig mille zou zoals gezegd opgebracht moeten worden door de provincie Zeeland. In 1993 is het veertig jaar geleden dat de eilanden in het Zuid-westen van Nederland werden getroffen door de Watersnoodramp. Een grondige ge schiedschrijving is er volgens de uni versiteit nooit van gekomen. „Hoog uit zijn er verspreide historische artikelen, er zijn verhalen over toen en er is een grote hoeveelheid journa listiek en literair materiaal dat nooit op wetenschappelijke wijze geordend is. Kortom, het historische beeld is verbrokkeld en de jaren waarin men nog de hulp van 'zij die het meege maakt hebben' zou kunnen inroepen, begint te verstrijken", aldus dr S. Leydesdorff van de universiteit. Niet terecht Leydesdorff noemt het niet terecht, dat de geschiedenis verbrokkeld is. omdat het gaat over een ramp van na tionale omvang „die als het ware een deel is geworden van de identiteit van Nederland en die de directe aan leiding is geweest voor grootse dij- kenbouw en opheffing van het isole ment van de eilanden". Twee jaar geleden al is Leydesdorff begonnen met het inventariseren van geluids- en beeldmateriaal. En in sa menwerking met het Zeeuws Docu mentatiecentrum in Middelburg zijn diverse interviews afgenomen. In de geschiedschrijving is gekozen voor zogenaamde oral history; geschied schrijving waarin de verhalen van de overlevenden centraal staan. Het ministerie van verkeer en wa terstaat is al akkoord met het onder zoek en datzelfde geldt voor de unver- siteit. Maar gedeputeerde staten van Zeeland zien hierin geen aanleiding om het project, dat- zal uitmonden in een boek, te steunen. Het provinciaal belang is te beperkt en provinciale staten hebben eerder een terughou dend beleid aangekondigd ten aan zien van de uitgaven van boeken. Voor het onderzoek bestaat volgens Leydesdoi-ff ook internationale be langstelling „doordat ik methodisch samen werk met de National Life Story Collection in Londen, de be roemde Colombia University Collec tion en het project over modernise ring van het Rurhgebied in de vijfti ger jaren". Het eindresultaat zal zo wel een collectie voor het centrum in Middelburg opleveren als een boek. „Het lijkt me zeer waarschijnlijk, dat er voor zo'n boek nogal wat be langstelling zal bestaan, temeer daar .het ook een getuigenis over de ramp zal worden. Zeer aannemelijk is het, dat er een vertaling zal verschijnen", aldus Leydesdorff. wmri @©¥©if©ini !f@n2©ifï Wegens f zijn wij op dinsdagmiddag 11 december vanaf 13.00 uur GESLOTEN. Postbus 18 - •4300 AA Zltnhec De provincie wil niet meebetalen aan een studie over de Ramp uan 1953. Op de foto de ravage in de Zierikzeesc Breedstraat. (Archieffoto). De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor ie dereen die nu abonnee wordt, een kerstca deau klaarliggen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 april 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Tfelefoon: Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1