'Criminaliteit aanpakken via het voorkomen van verveling' Brouwse VVD-fractie wil de Roterijdijk laten opknappen 'Voortbestaan scholen veilig stellen via lespuntenschool' "De Beuze" Joop van Houd! KLM rekent veiligheid Schiphol aan passagiers Brouwse PvdA-fractie: Steunen! TROUWREPORTAGE fotostudio 11 Zwemdiploma's Bruinisse Actie voor kinderdorp Manado begint te lopen Met fietspadvervanging bomenbestand en ander wegdek Kerstactie R.S.G. Prof. Zeeman Brouwse GPV/SGP/RPF-fractie: Restaurant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I ZIFRIK7EESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 december 1990 Nr. 24861 3 Advertentie Met het vallen van de bladeren doen talloze organisaties een beroep op de vrijgevigheid van het Neder landse volk, Niet altijd even juist, maar vaak heiligt het doel de midde len. Vorige week echter is er op Schouwen-Duiveland een bijzondere actie gestart ten bate van het Kin derdorp Manado. Een initiatief van het Etten-Leurse echtpaar Frits en Hanneke Koopmans. Het echtpaar is op eigen initiatief tijd en geld gaan spenderen aan een ontwikkelings project. Geen grootscheepse organi satie, waarbij veel aan de strijkstok blijft hangen. Geen club, die een deel van de inkomsten gebruikt voor doeleinden die niets met ontwikke lingshulp hebben te maken. Nee, Frits en Hanneke Koopmans dragen ertoe bij dat het voornoemde kinderdorp op het Indonesische Ce lebes kan blijven bestaan. En daar voor wordt jaarlijks zo'n vijftigdui zend gulden bijeen gesprokkeld. Het is een prima zaak. dat de Zie- rikzeese werkgroep Caritas dit ini tiatief heeft opgepakt en het Bra bantse echtpaar steunt. Wat zou het mooi zijn, als heel Schouwen-Duive land achter de actie zou gaan staan. Als iedereen in de portemonnee kijkt en er een passend bedrag uit haalt. Wie nog aarzelt kan in ieder geval de moeite nemen komend weekeinde eens te luisteren naar wat Frits Koopmans te zeggen heeft. Hij spreekt drie keer dit weekeinde. En wat het uitblijven van bedrijfsgel den betreft wat voor U een fis caal aftrekbaar postje is, is voor Ma nado een stukje levensvreugd. AvdW BROUWERSHAVEN - Het voorkomen van verveling. Dat moet yolgens de Brouwse PvdA-fractie een belang rijk uitgangspunt zijn bij het voorkomen van criminali teit. In haar algemene beschouwingen op de gemeentelij ke plannen voor het jaar 1991 stelt de fractie uitbreiding voor van het openbaar vervoer door de dorpen. Met name in de kern Dreischor. ,,Daar zouden in de avonduren en in het weekend meer bussen moeten komen. Het komt nu nog al te vaak voor dat op de bus wachtende jonge ren zich niet kunnen bedwingen en hun ongeduld uitleven op verkeers borden en dergelijke". De PvdA vraagt het Brouwse college van bur gemeester en wethouders daarover volgend jaar te gaan onderhandelen met de vervoersmaatschappij ZWN. Versterking Behalve op maatregelen ter voor koming van criminaliteit in de ge meente Brouwershaven, dringt de PvdA ook aan op versterking van het politieapparaat in de regio. .„Meer politie werkt preventief. Niet alleen in de zomer, maar ook in het najaar". Zo is volgens de fractie dringend meer controle nodig op bietenslib op de polderwegen en milieu-overtredin gen. Kritiek uit de PvdA in haar alge- menene beschouwingen op de wo ningbouwvereniging Beter Wonen. „Het is dwaas te noemen dat de wo ningbouwvereniging haar toezeg ging om een aantal woningen in Schuddebeurs op te knappen, niet is nagekomen. Dit wekt onrust en wre vel op bij de bewoners". De fractie vraagt het college van b en w om te bewerkstelligen dat de beloofde op knapbeurt alsnog met spoed wordt uitgevoerd. Het plan van burgemeester en wet houders om de gemeentelijke subsi die aan de Brouwse VVV te verhogen tot 20.000 gulden per jaar roept bij de PvdA vraagtekens op. „Volgens ons •moet worden bekeken of de bedrijven die lid zijn van de VVV een grotere fi nanciële bijdrage kunnen leveren. En of het aantal bedrijven dat lid is van de VVV verder kan worden uitge breid. Zij hebben immers direct het meeste belang bij het werk van de VVV". Traditie De traditie waarbij de gemeente jaarlijks een boottocht organiseerde voor de ouderen uit de gemeente Brouwershaven zou in ere moeten worden hersteld vindt de PvdA. Sinds enige tijd vindt de boottocht om het jaar plaats. Dat moet weer elk jaar gebeuren en bovendien wat feestelijker met een extra consump tie, aldus de opmerkingen in de alge mene beschouwingen. Ook de CDA- •fractie pleit in haar beschouwingen voor het herstellen van de jaarlijkse traditie. Een ander voorstel van de PvdA is om de inwoners van de gemeente Brouwershaven de mogelijkheid te bieden een compostvat aan te schaf fen. Op die manier zou organisch af val milieuvriendelijker kunnen wor den verwerkt. De compostvaten zouden gedeeltelijk door de gemeen te gesubsidieerd moeten worden. Voorlichtingsavonden bevolking' Ook vindt de fractie het wenselijk dat de bevolking in de gemeente Brouwershaven meer wordt betrok ken bij de besluiten die worden geno men in verband met het bestuur van de gemeente. Men wil daarin nog een stapje verder gaan dan het college van b en w dat in alle vier de kernen voorlichtingsavonden voor de bevol king wil organiseren. „Het lijkt ons wenselijk om de mensen ook via een voorlichtingsrubriek in de kranten en een mededelingenblad huis-aan- huis te informeren". NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 BRUINISSE - In zwembad 't Aqua rium zijn onder toezicht van het Bu reau Nationale Zwemdiploma's de volgende kinderen voor een zwemdi ploma geslaagd. Voor het A-diploma: Sandra van der Bijl; Els Schot; Anthoinet Meeuwsen; Martina Duinhouwer; Ar jen Hoek; Dingeman de Koning; Christiaan Stouten en Corné Schilpe- roord. Voor het B-diploma: Linda van der Meijden. Thmara Visser; Sonja Hui- zer; Diana Bosman; Arnoud van der Linde; Dennis van den Ouden; Hjal- mar van der Velde; Jaap Schot; Mar tin van Galen; Mark van der Linde en Jordi Krello. ZIERIKZEE - De op Schou wen-Duiveland gestarte actie Kinderdorp Manado van Frits en Hanneke Koopmans uit Et- ten-Leur begint te lopen. De organisatie hoopt zo'n 10.000 gulden binnen te halen, maar gestreefd wordt naar meer. Via de door de ongeveer der tig vrijwilligers uitgezette en weer opgehaalde enveloppen verwacht de organisatie enkele duizenden guldens in de wacht te slepen. Ook rekent men op medewerking van de divere serviceclubs op Schouwen-Dui veland. De giften vanuit het bedrijfs leven blijven echter uit. Tot nu toe is er op die manier pas zo'n driehonderd gulden binnenge komen. Via de kleine adverten ties in de(ze) krant komt nu ook geld binnen. Zaterdag en zondag is het echtpaar Koop mans in Zierikzee en Haamste de. Spreekbeurt Zaterdag spreekt Frits Koop mans over de actie in de Willi- brorduskerk (aanvang 19.00 uur) en zondag om 09.30 uur nogeens in dezelfde kerk. Om 11.00 uur spreekt hij in de Rooms-Katholieke toeristen kerk in Haamstede. Na het ver haal van Koopmans wordt er gecollecteerd voor Manado. De Rooms-Katholieke parochie heeft haar kerstcollecte be stemd voor Manado. BROUWERSHAVEN - Volgens de VVD-fractie uit de Brouwse gemeenteraad moet de Roterijdijk tussen Drei schor en Schuddebeurs grondig worden opgeknapt. In haar algemene beschouwingen op de gemeentelijke plannen voor 1991 stelt de fractie voor om ten behoeve van de bochtige, sfeervolle polderdijk een totaal re constructieplan op te stellen. „Daarmee is de verkeersveiligheid gediend en zou tevens de recreatieve functie van de dijk kunnen worden benadrukt". Het is volgens de VVD wenselijk dat het wegdek van de Ro terijdijk, en ook van de Zuiddijk, wordt opgenomen in de gemeentelij ke plannen voor groot onderhoud. Verder pleit de partij voor de aanleg van een fietspad. „Dat zou goed zijn voor de verkeersveiligheid van kin deren die over de dijk naar school fietsen en een fietspad zou een be langrijke recreatieve functie kunnen vervullen". Tenslotte vindt de VVD dat de gemeente aandacht moet besteden aan het bomenbestand op de Roterijdijk. „Daarbij kan niet an ders worden geconstateerd dan dat deze vervangen zullen moeten wor den". Politiebureau De VVD laat in haar beschouwin gen blijken het nog steeds te betreu ren dat het groepsbureau van de rijkspolitie in Brouwershaven is op geheven. Men is bovendien bang dat het bij de bevolking niet goed bekend is dat de politie in plaats daarvan nu spreekuur houdt in het stadhuis. „Het is wellicht zinvol dit via een ge schrift of brochure nader.- onder de aandacht van de bevolkingjte bren gen". De VVD-fractie geeft in haar be schouwingen aan een voorstander te zijn van uitbreiding van de activitei ten van de Brouwse VVV. „Mits een en ander kwaliteitsbevorderend en seizoensverlengend plaats kan vinr den". „Wie houdt er toezicht op dat wordt voldaan aan de kwaliteitseisen die worden gesteld". Dat vraagt de VVD in verband het met plan van het Brouwse college van b en w om de leidsters van de peuterspeelzalen in de gemeente (Brouwershaven en Dreischor) te gaan betalen Volgens de CAO-welzijn. De stichting peuter speelzaal Brouwershaven bestaat nu 16 jaar. Al die jaren kon de voorzie ning draaiende worden gehouden dank zij de inzet van een aantal vrij willigsters die het werk tegen een zeer geringe vergoeding wilden doen. Kinderopvang De VVD betreurt het dat drie van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland niet bereid zijn mee te werken aan kinderopvang die bestaat uit een combinatie van een kinder dagverblijf in Zierikzee en een gastouderproject over het hele ei land. „Een jammerlijke zaak en een gemiste kans". De fractie betwijfelt of de opzet van alleen een gastouder project een kans van slagen heeft. „Maar misschien moet hiermee toch worden doorgegaan. Over enige tijd kan dan wellicht toch ook een kinder dagverblijf worden opgestart". De VVD vraagt het college van b en w zich te gaan bezinnen óp de ver bouw en/of nieuwbouw van een ge meentewerkplaats/brandweergara ge in Dreischor. „Nu de gemeente werkplaatsen in Zonnemaire en Brouwershaven vernieuwd gaan worden lijkt het ons zinvol dat wordt bekeken wat de mogelijkheden in Dreischor zijn". ZIERIKZEE - De erbarmelijke om standigheden waaronder geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinde ren in Roemeense kindertehuizen verblijven is vast bekend. Voor deze kinderen (ongeveer 20.000) wordt er door de leerlingen van Rijksscholen gemeenschap Prof. Zeeman te Zie rikzee in de komende weken actie ge voerd. Deze actie heet „Verzoek om een boek" en valt in twee stukken uiteen. De eeste actie bestond uit het inza melen van geld onder de leerlingen om het materiaal voor de tweede ac tie gedeeltelijk te kunnen financie ren. Deze actie heeft tot nu toe een be drag van bijna vijfhonderd gulden opgeleverd. De tweede actie bestaat uit het inzamelen van fleurige an sichtkaarten, zowel gebruikte als nieuwe, en uit het zelf maken van prentbriefkaarten door de leerlin gen. Deze ansichtkaarten worden aan weerszijden op een gekleurd velletje papier geplakt en daarna in een plas tic hoesje gestoken en dichtgemaakt. Zes a zeven van deze hoesjes worden aan elkaar gehecht en zo ontstaat een prentenboekje voor een kind in Roe menië. De kosten voor zo'n boekje bnedragen 1,50. De bedoeling is, dat de leerlingen met lijsten langs de deuren gaan om ansichtkaarten te vragen en om te vragen of mensen voor 1,50 of meer zo'n boekje willen financieren. De ac tie wordt landelijk gecoördineerd door de stichting DOE. DOE staat voor Dienstverlening Oost-Europa en is in november van dit jaar opgericht met als doel de vele particuliere ini tiatieven van steun aan het Oostblok te coördineren. De stichting is nauw verbonden met de Stichting Kinder postzegels Nederland. Zij hebben goede contacten met betrouwbare or ganisaties in het Oost-Europa en zor gen ervoor dat zowel de boekjes als het ingezamelde en resterende geld goed terecht komen. Het inzamelen en langs de deuren gaan zal in de week van tien tot en met vijftien de cember plaatsvinden. Voor deze week is er van de gemeente vergunning ge kregen om langs de deuren te gaan. In de laatste week voor de kerstva kantie wordt op school gewerkt aan de totstandkoming van zoveel moge lijk boekjes. Boekjes, geld en kaar ten die over zijn worden tijdens de ■jaarafsluiting op 21 december over handigd aan de stichting DOE, die voor verdere afhandeling en verzen ding zorg zal dragen. Het is niet zo dat van het resterende geld uitslui tend nieuwe boekjes gemaakt zullen worden; er zal bijvoorbeeld ook speelgoed gekocht worden voor die tehuizen in Roemenië, waar de situa tie iets minder slecht is. DEN HAAG - Het Rijksmuseum H. W. Mesdag aan de Haagse Laan van Meerdervoort wordt uitgebreid met het woonhuis van deze schilder. Dat woonhuis grenst aan het - door Mes dag zelf opgerichte - museum en beslaat twee panden aan de linkerzij de daarvan. Volgens woordvoerders van het Van Goghmuseum, waaron der het Mesdag-museum sinds april van dit jaar valt, biedt het woonhuis goede mogelijkheden voor opslag, restauratie, administratie en wissel exposities. EINDHOVEN - In de regio Eindho ven verdwijnen de komende twee jaar 6.000 tot 7.000 arbeidsplaatsen door de ontwikkelingen bij Philips, Daf en Volvo Car. Dat is een niet on aanzienlijk aantal. Burgemeester J. van Kemenade van Eindhoven zie dit bij de presentatie van een nieuwe promotiecampagne van de gemeente Eindhoven. NIJMEGEN - Stoppen met herver deling politiesterkte is een slecht idee. De herverdeling moet doorgaan. Uitstel is uit een oogpunt van open bare orde en veiligheid voor gemeen ten met gemeentepolitie onaanvaard baar. Dit liet mr. E. M. d'Hondt, burgemeester van Nijmegen mede namens 45 andere grote gemeenten donderdag in een brief aan de leden van de vaste Kamercommissie voor de politie weten. Advertentie Op éétt van de mooiste lokatics van Zierikzee vindt u ons karakteristieke restaurant. In een sfeervolle, intieme ambiance kunt u genieten van onze keuken in al zijn fantasie en raffinement. Utv culinaire avond begint natuurlijk in onze cocktailbar "Het Keldertje". Sfeervol dineren met de Kerst in Zierikzee Gedurende de Kerstdagen hebben wij een bijzonder stijlvol Kerstmenu voor u samengesteld. Wij laten u genieten van een verrassend 5-gangen diner, uiteraard met een welkomstdrankje en sfeervolle live muziek. Graag adviseren wij u bij uw keuze uit onze wijnkaart met een grote verscheiden heid aan uitgelezen wijnen. Op verzoek zenden wij u het Kerstmenu toe. Wij garanderen u een avond, die u niet gauw zult vergeten. Reserveer wel tijdig. Voor informatie of reserveringen: 01110-17194 HAVENPLEIN 7 - ZIERIKZEE Dagelijks geopend van 17.00 tot 24.00 uur. Kerstavond geopend. BROUWERSHAVEN - De lespuntenschool. Een con structie waarbij diverse basisscholen functioneren onder een directeur en/of bestuur. Dat noemde de Brouwse GPV/SGP/RPF-fractie in haar algemene beschouwing-en als een mogelijkheid om te voorkomen dat in de komen de jaren kleine basisscholen moeten verdwijnen. Ook de Brouwse fractie vindt de aanbevelingen in het eindrap port Schaal en kwaliteit in het basisonderwijs (waarin een minimum aantal leerlingen van 250 wordt aanbevo len) onbespreekbaar. „Desalniettemin lijkt het onont koombaar dat de oprichtings- en instandhoudingsnor men voor het basisonderwijs door het rijk zullen worden opgeschroefd". De GPV/SGP/RPF-fractie is bang dat daarbij ook een of meerdere ba sisscholen in de kernen van de ge meente Brouwershaven zullen wor den bedreigd. „Het is nodig om vooruit te kijken en tijdig de bakens te verzetten. We zullen als gemeente bestuur zelf een strategisch beleid moeten uitstippelen om ons doel, het behoud van minimaal een basis school per kern, te halen". Overleg In haar algemene-beschouwingen vraagt de klein rechts-fractie aan de Brouwse wethouder van onderwijs om over een lespuntenschool overleg te gaan voeren met ouders, onderwij zers en de wethouders van onderwijs van de overige gemeenten. „Omdat wij in dc gemeente be schikken over twee brandweerkorp sen moeten hoge eisen worden ge steld aan samenwerking en coördina tie bij hulpverlening", aldus dc frac tie. Men vraagt zich daarom af of de bevelvoering al is geregeld in de ge vallen waarin de beide korpsen (Brouwershaven en Dreischor) samen in actie moeten komen. Ook wil de GPV/SGP/RPF-fractie weten of het gemeentelijk rampenplan dat ruim een half jaar geleden werd vastge steld al in de praktijk is getoetst op zijn uitvoerbaarheid. Men is verder van mening dat het bedrag van 18.000 gulden dat jaarlijks wordt gereser veerd voor het aanschaffen (over on geveer 14 jaar) van nieuwe brand weerauto's aan de magere kant is. „Zo halen we nooit de 6 ton die we dan nodig hebben". De fractie werpt zich op als pleitbe zorger voor het langzame verkeer, de fietsers. Ze betreurt de geringe aan dacht die daaraan wordt besteed in het rapport Brouwershaven in de ver keersproblemen. En pleit er voor het langzame verkeer aandacht te geven bij het nemen van verkeersmaatrege len op de doorgaande routes door Zonnemaire en Dreischor. „Door het scheiden van langzaam verkeer en snel verkeer door het maken van vrij- liggende fiets/wandelpaden en het verminderen van het snelheids ver schil tussen beide verkeerssoorten kan de verkeersveiligheid worden be vorderd". Zeeuwind In plaats van zelf deel te nemen aan de vereniging Zeeuwind door een fi nanciële bijdrage voor een windmo len, kan de gemeente volgens de GPV/SGP/RPF-fractie dat geld beter besteden aan het ondersteunen van publiciteitscampagnes van Zeeu wind. „Bijvoorbeeld door voor dat doel de dorpshuizen gratis beschik baar te stellen". Verder tikt de fractie het college van b en w op de vingers omdat voor 1991 opnieuw een fors bedrag op de begroting staat voor de aankoop van bestrijdingsmiddelen, „Waarom is dit nog steeds noodzakelijk. Doordat we in de afgelopen jaren een behoor lijk stuk groenonderhoud hebben ge privatiseerd, hebben we een zeer rui me bezetting aan buitendienst-mede- werkers. Dan moet het toch mogelijk zijn een milieuvriendelijk groenbe- heer te voeren". SCHIPHOL - Passagiers die vanaf Schiphol reizen met de KLM moeten binnenkort een toeslag van circa 6,50 gulden per ticket gaan betalen om de kosten van beveiliging op Schiphol te bestrijden. Dit heeft een woord voerder van de KLM gezegd. Martinair, na KLM de grootste ge bruiker van de luchthaven in termen van vertrekkende passagiers, zal de heffing naar verwachting eveneens in de ticketprijzen doorberekenen. Of Transavia de beveiligingskosten zal doorberekenen was nog niet bekend. Een en ander is het gevolg van het be sluit van de Nederlandse overheid dat de luchtvaartmaatschappijen die vanaf Schiphol .opereren binnenkort voor de kosten van beveiliging op de luchthaven moeten betalen. Dc lucht haven Schiphol moet het geld innen. De KLM ziet zich door de maatregel geconfronteerd met een extra kosten post van 13 miljoen gulden terwijl Martinair 9 miljoen gulden en Trans avia Airlines tussen de 4 en 5 miljoen gulden per jaar gaan betalen voor de veiligheidscontrole die alle vertrek kende passagiers ondergaan. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314 Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar t 166,00; losse nummers m.i.v, 1 sept. f 0.90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Infevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3