Basisschoolleerlingen bekostigen studie kinderen uit Derde Wereld STREEKDICHTERS Volop kerstkaarten te koop Terre des Hommes beloont initiatief met beeldje Firma Garage Kerkwerve Intocht van Sinterklaas 1990 4 ZIERIKZEE - Elke week brengen de bovenbouw-leer lingen van de katholieke basisschool Willibordus uit Zie rikzee een dubbeltje mee naar school. Een klein bedrag. Maar al die dubbeltjes bij elkaar zijn voldoende om een aantal kinderen in Derde Wereldlanden onderwijs te la ten volgen. Dat gebeurt in het kader van een door Terres des Hommes opgestarte actie die de naam draagt: Laat ze leren. Die woorden staan ook op het beeldje dat de Willibrordusschool kreeg als beloning voor het initiatief om aan de actie deel te nemen. ,,De betrokkenheid van leerlingen bij de situatie in arme landen groeit", aldus schooldirecteur P. van der Sneppen. ,,Die bewustwording wordt gestimu leerd door televisie-uitzendingen. Maar ook doordat we er op school meer mee bezig zijn. Bijvoorbeeld tij dens de lessen aardi'ijkskunde en geestelijke stromingen. De kinderen van nu groeien op als kleine wereld burgertjes. Hun grenzen liggen veel verder weg dan die van ons vroeger". Videoband Enkele maanden geleden ontving de school van Terres des Hommes een videoband over de wijze waarop in diverse Derde Wereldlanden het on derwijs plaatsvindt. „Je zag bijvoor beeld hoe 50 kinderen, op de vloer zit tend onder een afdakje buiten, de meester moesten naroepen". Toen Terres des Hommes voorrekende dat het voor tien gulden per maand mo gelijk was om een kind in een Derde Wereldland beter onderwijs te laten volgen, wilden de leerlingen van de Willibrordusschool gelijk actie on dernemen. „Vijf weken geleden zijn ze begon nen met wekelijks een dubbeltje mee te brengen". Uit de reacties van de kinderen blijkt dat dit bedrag voor de meeste van hen tien procent is van hun wekelijks zakgeld. „Ik krijg per week een spaargulden en een gulden die ik zelf mag besteden. Daarvan geef ik een dubbeltje voor die kinde ren. Want ik vind het leuk als zo'n kind beter onderwijs kan krijgen", aldus de tienjarige Marieke Schouw uit Zierikzee. Van het geld dat de basisschoolleer lingen op die manier bijeen brengen wordt maandelijks tien gulden over gemaakt naar Tbr re des Hommes. „En aan het eind van het jaar nog on geveer 80 gulden extra om meer kin- deren te kunnen laten leren", aldus van der Sneppen. Het is volgens hem de bedoeling om elk nieuw school jaar de videoband te draaien en daar op aansluitend met de nieuwe leerlin gen van de bovenbouw te overleggen of zij de actie willen voortzetten. „Want de actie moet door de kinderen zelf gedragen worden". Het is volgens de schooldirecteur wel de bedoeling om bij voortzetting van de actie volgend jaar aan Terre des Hommes te vragen aan welke kinderen het geld is besteed. „Want de leerlingen vinden het jammer dat we de namen van die kinderen in de Derde Wereld niet kennen". Behalve voor de actie van Terre des Hommes zijn de Willibrordusleerlin- gen ook actief voor een ontwikke lingswerker in Borneo en het echt paar Koopmans dat een kinderdorp op Celebes exploiteert. Marieke SchouwMonique Klap en Sebastiaan Nederhoed (v.l.n.r.). Wc hebben gezien hoe het in die arme landen gaat". ZIERIKZEE Gespreksavond In Perspectief, de provinciale inter kerkelijke werkgroep voor familiele den en vrienden van (exj) psychisch zieke mensen start in Zierik zee weer met een gespreksavond voor familieleden. Dinsdag 11 december komt de groep bijeen om naar eikaars ervaringen te luisteren. Een en ander is in de Driehoek en begint om 19.45 uur. Wie informatie wenst kan bellen met 01112-1973 of 01117-1443. Vogelwerkgroep De Vogelwerkgroep Schouwen- Duiveland houdt dinsdag 11 decem ber een studie-avond over het onlangs verschenen rapport over vogelbewe gingen in Zeeland. Leden, maar ook overige belangstellenden, zijn wel kom van 19.30 uur in De Ruimte in de Maarstraat te Zierikzee. Tijdens de bijeenkomst kunnen aanvullingen en eventuele verbeteringen worden geïn ventariseerd. Aan de hand van be schikbare gegevens kan dan worden bepaald waar aanvullend onderzoek in de regio nodig is. Het rapport Vo gelbewegingen in Zeeland is gepubli ceerd door Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Rijkswaterstaat dienst ge tijdewateren en de Rijksuniversiteit te Gent. Het rapport is opgesteld om belangrijke vogelconcentraties en vo gelbewegingen in Zeeland in kaart te brengen, onder meer met het oog op de windmolen-plannen in de provin cie. Speciale gast van de Vogelwerk groep is Wim Wisse, districtscoördi nator in Zeeland van de SOVON, Samenwerkende Organisaties Vogel Onderzoek Nederland. Wisse geeft een toelichting op lopende onderzoe ken. Postzegelbeurs Traditiegetrouw houdt de afdeling Schouwen-Duiveland van de IV Phi- latelica zaterdag 15 december weer een postzegelbeurs in de Graanbeurs te Zierikzee. Belangstellenden zijn welkom tussen 10.00-17.00 uur. Er zijn postzegels, boekjes, mapjes, eerste dag enveloppen enzovoort. Ook is er een dubbeltjesboek met heel wat ze gels, die voor niet meer dan tien cent van de hand worden gedaan. Verder kan men bij de handelaren in de rondzendboekjes wellicht nog ont brekende zegels in de collecties vin den. Er is een gratis verloting. Leger des Heils In de maand december kent het Le ger des Heils weer zijn drukke maandprogramma. Zondag 16 decem ber is er om 15.00 uur een kerstfeest in bejaardencentrum Borrendamme, dinsdag 18 december om 19.00 uur hetzelfde in In 't Opper te Bruinisse. Op woensdag 19 december is er een kinderkerstfeest in Zierikzee om 14.00 uur en donderdag 20 december is om 12.30 uur het kerstfeest met de vrouwenbond. Zondag 23 december is er om 15.00 uur kerstzang in de Cor- neliastichting en maandag 24 decem ber is er om 23.00 uur een kerstnacht dienst met aansluitend een bezoek aan de nachtwerkers in de regio (ook Fiakkee). Dinsdag 25 december is er kerstheiligendienst in het gebouw aan de Poststraat (aanvang 11.00 uur) en woensdag 26 december is er om 10.30 uur kerstzang in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Maandag 31 december tenslotte is er om 19.00 uur de jaarsluiting in de Poststraat. Los van de kerstactiviteiten is er zondag 23 december een bijzondere samen komst van het leger. In de ochtendbij eenkomst, die om 10.00 uur begint, worden vier volwassenen ingezegend tot soldaat van het Leger de Heils. BURGH-HAAMSTEDi: Vrienden van Westerschouwen De Vereniging Vrienden van Wes terschouwen houdt haar jaarvergade ring op dinsdag 18 december in de Burght te Burgh-Haamstede. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Naast het huishoudelijk gedeelte spreekt mevrouw B. Groenendijk uit Haam stede over de natuur. Ze is natuur- voorlichtster. RENESSE Nachtdienst In de toeristenkerk De Ark in Re- nesse wordt in de kerstnacht (maan dag 24 december) voor het eerst een nachtdienst gehouden. Deze late dienst die wordt voorgegaan door pastor J. Sweere begint om 22.00 uur. Ook het koor Gaudeamus uit Vlissin- gen levert een bijdrage aan deze dienst. SCHARENDIJKE Sinterklaas Uiteindelijk bezocht Sinterklaas ook Scharendijke. In gezelschap van vier Pieten arriveerde nij in de haven aan boord van de ms Karin. De leer lingen van de basisschool verwel komden hem met gejuich en zongen een welkomstlied. Ook het hoofd van de Helcherseeschool sprak een woord van welkom, waarna Sinterklaas zijn schimmel besteeg. Alvorens een be zoek aan de school te brengen werd er een tochtje door het dorp gemaakt. Oprichting Door de grote toeloop van nieuwe leden bij de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen op Schouwen-Dui veland wordt er dinsdag 11 december een nieuwe afdeling opgericht; de af deling Middenschouwen. De hiervoor geplande vergadering is in de Put- meet en begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Muziek In het Brouwsc Tonncnmngazijn houdt dc muziekvereniging Apollo vrijdag 7 december haar eerste so- listcnconcours, dat om" 19.00 uur be gint. Jurylid is N. van Oudheusden. Geen onbekende, want hij was des tijds dirigent van het Zierikzocse Kunst eri Eer. Momenteel is Van Oud heusden dirigent van het Senioren Orkest in dc Hoekse Waard. Een en ander wordt op de piano begeleid door Elvira Vos. DREISCIIOR Boeing, boeing De bejaardensoos van Drcischor houdt 15 december haar feestmiddag in het plaatselijke dorpshuis. Deze middag voert de Renesser toneelver eniging Op Drift hel stuk Boeing, boeing op. Ronald Slager zorgt in de pauze voor een muzikale noot op zijn orgel. NIEUYVERKERK Postduiven In Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk is er zaterdag 15 december een pos,t- duivententoonstelling. Belangstel lenden kunnen er terecht tussen. 14.00-23.00 uur. OOSTERLAND Geslaagd J. J. Dorst Joh.zn in Oosterland is geslaagd voor het diploma vakbe kwaamheid voor het landbouwme- chanisatiebedrijf. Het diploma is af gegeven door de Stichting Opleidin gen Metaal (SOM). Studievereniging De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land houdt vrijdag 7 december haar jaarvergadering in de consistorieka mer van de Gereformeerde Gemeente te Oosterland. De vergadering begint om 19.30 uur. Tijdens de vergadering spreekt M. Dijke, lid provinciale sta ten van Zeeland over de economische ontwikkelingen in Zeeland., SIRJANSLAND Referaat Ds K. ten Klooster uit Middelhar- Advertehtie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 nis hield voor het Reformatorisch Contact in Sirjansland een referaat over de aanneming tot kinderen; een onderwerp dat in Paulus' brief aan de Efeziërs uitvoerig behandeld wordt. En ds Ten Klooster nam daarom ook dat hoofdstuk, dat eerst door de voor zitter, W. van den Berge, als openings woord was gelezen. De brief aan de gemeente van Efeze is een pastorale brief. De aanneming van een zondig mens tot kind van God is een pasto raal werk van Godswege, maar men kan bij de behandeling van dit onder werp niet zonder de verkiezing. God verkiest wie hij aanneemt, maar het is ook een werk van Christus in wie hij geheiligd wordt. En ook is het werk van de Heiige Geest. God zond zijn Zoon naar de wereld om de aan- Sinterklaas is weer gekomen uit het warme Spaanse land. En hij kwam, hoe kan het anders. Wéér op bezoek in Nederland. Zierikzee was aan de beurt nu Dat was acht jaar al geleen Kom dacht toen de oude grijsaard Daar moet ik van 't jaar eens heen. Pedro werd apart genomen En ze maakten 't reisplan klaar. Toen alles dan goed was geregeld Zei Sint: kom Piet dan gaan we maar Zierikzee was van zijn komst verwittigd En daar maakte men zich klaar Om Sint waardig te ontvangen 't Werd een hele drukte, dat is waar. Door de witte brug gevaren. Kwam statig de Brandarisaan. Het schip van Sint, op de Oude Haven Zag hij héél wat mensen staan. Kindertjes nog onbevangen Oude mensen warm gekleed Muziekkorpsen - stadsbesturen Stonden voor ontvangst gereed. Toespraken werden gehouden Pieten dartelden in 't rond. De muziêk liet zich graag horen feest was het op de Zeeuwse grond Wat een vreugde in het leven In een land waar vrij en blij feest gevierd wordt, als vóór eeuwen En: in zo'n land, daar wonen wij. A. Wiebrens-Beekman, Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. neming mogelijk te maken. Spreker citeerde verschillende bijbelteksten, die over het onderwerp handelen. Uitvoerig ging de spreker in op vra gen naar aanleiding van zijn lezing. Het Reformatorisch Contact houdt 12 december haar ledenvergadering. De eerstvolgende spreker geeft op 16 ja nuari acte de présence. Het is ds Van Oorschot uit Dordrecht. BRUINISSE Diaken Door de kerkeraad van de Her vormde gemeente van Bruinisse is als diaken benoemd de heer L. Kik Czn. te Sirjansland. De heer Kik heeft zijn benoeming aangenomen. Visserij Bij Maaskant in Bruinisse ligt de Eurokotter KG 5 voör de kant.'De af bouw verloopt gestaag en de Cater pillar hoofdmotor en twee hulpmoto ren zijn reeds geplaatst, evenals de Masson keerkoppeling. Onlangs werd bij Maaskant de mosseloester- kotter YE 97 voorzien van een nieuwe Cummins hulpmotor. Woensdag werd bij Van Duivendijk de BRU 9 vai\de gebroeders Stouten op de kant getrokken voor een onder houdsbeurt. De schroefas moet nage keken worden en er moet een lek aan de voorkant van het schip gedicht worden. Verder zullen er nog andere kleine karweitjes zoals schoonspui ten en anti-fouling plaatsvinden. Dit is het vierde schip dat op de nieuwe helling van scheepswerf Van Duiven- dijk getrokken is. Sinterklaas Toen de leerlingen van de openbare basisschool De Meerpaal op Sinter klaas stonden te wachten die te paard zou arriveren, keken ze wel erg ver baasd toen de brandweerwagen met loeiende sirenes aan kwam rijden en de nog immer vitale Sinterklaas er met zijn gevolg Zwarte Pieten uit sprongen. Het paard dat de Sint naar de ZIERIKZEE - Dc decembermaand is weer aangebroken. De maand, waarin duizenden kerst- en nieuwjaars kaarten hun weg vinden naar familie, vrienden en bekenden. In het postkantoor te Zierikzee zijn er tussen maandag 10 december en vrijdag 28 december weer fraaie kaarten te koop van de Stichting Kinderpostze gels Nederland. Er is een collectie van 55 wenskaarten. De vrijwilligers zijn iedere werkdag aanwezig tus sen 1)0.00-11.30 uur en tussen 13.30-16.30 uur. school had moeten brengen bleek on geschikt, het was te onrustig, zo ver klaarde de Sint. Elk jaar verzint basisschool De Meerpaal een stunt; zo is de Sint ook al eens per bakfiets en per step gear riveerd. De Goedheiligman wérd onder luid gezang ontvangen onder begeleiding van een trompet. Daarna werd het Sinterklaasfeest binnen voortgezet. Drive-in show In het dorpshuis van Bruinisse is zaterdag 8 december een drive-in show, waarvan de organisatie in han den ligt van jeugdsoos De Pul. In de loop van de avond is er een surprise- act en wordt er een CD-speler wegge geven. De zaal gaat om 19.00 uur open. GOES CNV-themabijeenkomst In 1991 is het 100 jaar geleden, dat het eerste Christelijk Sociaal Con gres werd gehouden. Tal van initiatie ven worden ontwikkeld om daarbij stil te staan. Daarbij gaat het niet al leen om het achterom kijken, maar ook om het vooruitzien. De toekomst van de samenleving is gebaat bij vrije mensen, die vanuit een christe lijk geloof werken aan de toekomst. De waarde van het christelijk sociaal denken zal herbevestigd moeten wor den en waar mogelijk en noodzake lijk worden bijgesteld. In 1991 wordt een congres georganiseerd, waar het CNV aan mee zal werken, waar het christelijk sociaal dénken opnieuw moet worden beleefd en worden uit gedragen. Als belangrijke ondersteu ning van diverse activiteiten in dit kader organiseert het CNV-Zeeland eer. thema-bijeenkomst in Goes. Dr P. A. van Gennip, sectretaris van de Ka tholieke Raad voor Kerk en Samenle ving, houdt een inleiding over chris telijk sociaal denken en behoud voor de schepping. De bijeenkomst is don derdag 13 december om 19.30 uur in de Prins van Oranje. Wie de samen komst wil bijwonen belt vooraf met het CNV-dienstencentrum in Goes, 01100-20310. VEERE Kerstmarkt Het bestuur van de afdeling Zee land van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging Tbsselschade Ar beid Adelt heeft een speciale kerst- verkoop tijdens de kerstmarkt in de Grote Kerk van Veere. De markt is van dinsdag 11 december tot en met zaterdag 15 december. AARDENBURG Volkshogeschool Op de Volkshogeschool Zeeland te Aardenburg spreekt prof. C. Verhoe ven, filosoof van de universiteit in Amsterdam, over De Verwondering. De lezing is donderdag 27 december en begint om 15.00 uur. In verband met de organisatie dienen belangstel lenden zich vooraf aan te melden (voor 18 december) via 01177-1259. GRONINGEN - Dc provincie Gro ningen doel veel te weinig aan de zui vering van het oppervlaktewater. Bij de bestrijding van de waterverontrei niging houdt de provincie de belan gen van de landbouw te scherp in het oog. Daardoor kan de landbouw ook in de toekomst fosfaten, nitraten en bestrijdingsmiddelen blijven lozen die uiteindelijk de Waddenzee ver vuilen. Dat schrijft de werkgroep Eemsmond van de Waddenvereniging in een reactie op een nieuw plan van de provincie Groningen om de water verontreiniging tegen te gaan. Het gaat om een waterhuishoudingsplan van de provincie waarvan een ont werp onlangs werd gepresenteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4