Oorkonde in bruikleen Bru Subsidieverzoek Schouws.Spel maakt geen schijn van kans Van Sint naar Kerst Streekomroep naar gemeenten en bedrijfsleven voor geld Commissie ruimtelijke ordening in Westerschouwen Muzikale zondagen in Steeg Zierikzee PvdA wil sluiting kerncentrales Borssele en Dodewaard 80 procent inwoners tegen opslag kernafval in Borssele ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 december 1990 Nr. 24860 Zierikzeese commissie vindt entreegelden te laag ZIERIKZEE - Een onrealistisch verzoek van een klein clubje mensen, die datgene wat ze willen zien best kun nen betalen. Daar kwam de mening van de Zierikzeese commissie welzijn over het subsidieverzoek van de cultu rele stichting Schouws.Spel dinsdag op neer. Eerder dit jaar vroeg de nog jonge stichting Schouws.Spel de gemeente Zierikzee om een financiële tege moetkoming voor het organiseren van. culturele manifestaties in een re gio die qua cultuur niet rijk is be deeld. Aanvankelijk vroeg Schouws. Spel een subsidie van ruim zesdui zend gulden. Gezien een aantal onvol komenheden in de aanvraag werd het eerste subsidieverzoek nog tijdens de commissievergadering ingetrokken. Bescheiden Het tweede verzoek van de stich ting dat dinsdag in de welzijnscom- missie werd behandeld, was wat meer bescheiden van aard. In plaats van de aanvankelijk gevraagde zes mille werd de gemeente Zierikzee nu om duizend gulden gevraagd. Maar ook dat bedrag leverde onoverkome lijke problemen bij de commissiele den op. Opmerkingen als een onrea listisch verzoek, een te klein clubje BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie ruimtelijke ordening komt dinsdag 11 december bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. De openbare vergade ring begint om' 19.30 uur. De commissie spreekt onder meer over het voorontwerp bestemmings plan Hogeweg en Hoogenboomlaan, toedeling gronden compensatieloka- tie, gebruik panden 1-3 aan de Hoge weg te Burgh voor antiekhandel, be drijfsontwikkeling in pand Kerk straat 15 te Burgh, voortgang ruimte lijk economisch onderzoek kern Re- nesse en Haamstede en de invulling van het voormalig terrein van bakke rij Hogenaar. en een doelstelling die niet aan spreekt (het bevorderen van de con tacten tussen kunstenaars onderling) rolden dan ook over tafel. De commissie struikelde nu met name over het feit dat het subsidie verzoek alleen bij de gemeente Zie rikzee was ingediend, terwijl het eer ste verzoek blijkbaar ook aan de an dere gemeenten was gericht. Een aantal commissieleden had boven dien zo zijn twijfels over het belang van deze stichting voor de gemeente. Ook het bedrag van vijfentwintig gulden die de donateurs bijdragen vond mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) wel erg»weinig. Zij wees er op dat Schouws.Spel zich zelf bij het in- gebruik nemen van de gerestaureerde Vismarkt heeft teruggetrokken uit het geheel. De mening van de com missie was dan ook dat wat Schouws.Spel doet best wel aardig mag zijd, maar dat die activiteiten niet met Zierikzees gemeenschaps geld betaald moeten worden. Aange raden werd om de entreegelden voor de verschillende manifestaties eerst maar eens te verhogen. ,,De mensen die hier aan meewerken kunnen best zelf betalen wat ze willen zien" aldus mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) die desalniettemin hoopte op het voortbestaan van de stichting. Federatie Moeilijker had de commissie het met het verzoek van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland om de gemeentelijke vergoeding te verhogen tot 10,52 per inwoner. In de ontwerp-begroting voor '91 is voor deze maatschappelij ke zorg een bedra% van 8,76 per in woner. Maandagavond had de com missie financiën dit verzoek reeds besproken en zich achter het voorstel van het college geschaard om het ver zoek van de Federatie met 9,49 per inwoner te honoreren. Daarbij werd ook een opmerking over de ontoerei kende registratie van verleende zorg met urenvermelding gemaakt. Volgorde In het bijzonder mevrouw Bij de Vaate die ook lid is van de commissie financiën betreurde het dat de finan ciële kant van dit verzoek eerder is besproken dan het inhoudelijke as pect van dit verzoek. Zij had liever eerst een inhoudelijke discussie ge zien. „Dat had ik een betere volgorde gevonden" aldus de christendemocra- te. t Commissielid J. van der Veer, te vens directeur van de Federatie ont hield zich op dit punt van deelname aan de discussie. Vanaf de publieke tribune lichtte hij evenals wethouder J. Groen een en ander toe. Om het aantal arbeidsplaatsen (formatie plaatsen) te handhaven op 6,5 is het door een bijstelling van de rijkssub sidiestroom noodzakelijk dat de ge meenten per inwoner een bedrag van 10,52 op tafel leggen. Vrij recent nog werd een halve baan gecreëerd voor de opvang van asielzoekers. Een veel tijd en inzet vragende taak die een extra belasting vormt voor het toch al arbeidsintensieve werk van de Fede ratie. Van der Veer wees op het feit dat in het verleden een gedeelte van het maatschappelijk werk met toestem ming van het ministerie van WVC geld bestemd voor de gezinszorg besteedde voor maatschappelijke dienstverlening. Op het moment dat de gemeenten de kosten voor het maatschappelijk werk voor hun reke ning moesten nemen werd dit volgens Van der Veer onmogelijk. Ofschoon Van der Veer de gemeen ten erkentelijk was dat ze in ieder ge val meer geld (anderhalve gulden meer) voor de Federatie willen vrij maken was hij niet blij met het voor stel om niet de gevraagde 10,52 maar 9,49 per inwoner te betalen. „Zes formatieplaatsen voor een ge bied met 50.000 inwoners en een 24- uurs bereikbaarheid betekent een aanzienlijke werkdruk. Ik twijfel er dan ook niet aan dat die 6,5 formatie plaats noodzakelijk is" aldus Van der Veer, die zich geërgerd had aan de ge luiden dat de Federatie de zaken uiet volledig genoeg zou hebben geregi streerd. Door het ministerie van wvc is de Federatie daar nooit voor op de vingers getikt. Bovendien was ook de voorgestelde vergoeding voor de vervoerskosten volgens Van der Veer ontoereikend. Hierdoor zou het weieens nodig kun nen zijn om een beroep te doen op de kerken. „De vraag is of het wel wen selijk is als het maatschappelijk werk deels door de kerken wordt ge financierd" vroeg Van der Veer zich af. Noodzaak De commissie had er een hele kluif aan. Met name de commissieleden M. R. de Jong-van Loo (PvdA), mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) en mevrouw L. Kneepkens gaven te kennen liever te kiezen voor die 10,52, gezien de aard van het ver zoek. Anderzijds schaarden zij zich evenals de andere leden toch achter het voorstel om 1,03 per inwoner aan de FMD te geven. Haalbaar Wethouder en commissievoorzitter Groen kon tevreden zijn. Zijn verkla ring dat het al heel wat voeten in de aarde had gehad om in alle gemeen ten die participeren in de FMD een zelfde voorstel op tafel te leggen had de commissieleden doen beseffen dat die 9,49 per inwoner op dit moment haalbaar was. Groen verbond daar aan echter wel de bepaling dat mocht blijken dat die 6,5 arbeidsplaats noodzakelijk is dit volgend jaar fi nancieel mogelijk moet worden ge maakt. i V "v ZIERIKZEE - Vandaag is het zes december. Sinterklaas is vannacht weer huiswaarts gekeerd (al klonk vanmorgen in Zierikzee nog Zie ginds komt de stoomboot). Maar de middenstand is al volop begonnen mei de voorbereidingen voor de Kerst. Bij Goudswaard in Zierikzee hijvoorbeeld werd de kerstboom al opgetuigd. Landelijk hopen de win keliers hun omzet met de Kerst te maken, want op tal van plaatsen zijn de Sinterklaas-inkopen tegengevallen. Hoe een en ander in Zierikzee is verlopen, is vooralsnog onbekend. Dat de ingelaste koopavonden te gengevallen zijn. is wel het geval. (Foto Joop van Houdt). Startkapitaal van 36.000 gulden nodig ZIERIKZEE - De sinds anderhalve maand weer echt actieve Zierikzeese band de Flintstones heeft met succes een optreden verzorgd in discotheek de Steeg te Zierikzee. „Het is toch af wachten hoe het publiek van een dis cotheek reageert op Nederlandstali ge muziek", aldus zanger/gitarist Kees Stoutjesdijk. Samen met William van der Hulle, Hans de Jong en Rob Vailliant vormt hij de Flintstones. De band greep het aanbod van de Steeg om er zondag middag op te treden met beide han den aan. Volgens disco-eigenaar Frank Kouijzer is het de bedoeling, dat er iedere zondagmiddag een act kan komen. „Wie graag eens voor ons publiek speelt, mag dat doen", aldus Kouijzer. En zondagmiddag was het dan zo ver. De Flintstones begonnen met een poppy uitvoering van Popcorn, maar al snel werd het Huilen is voor jou te laat van Corrie en de Rekels. En het publiek had het prima naar de zin. ZIERIKZEE - De Streekomroep Schouwen-Duiveland wil graag de ether in, maar heeft daarvoor geld nodig. Bij de gemeenten op Schouwen-Duiveland is inmiddels een verzoek ingediend om de radio te helpen opstarten met een kwartje per inwoner. Daarmee haalt de omroep 7500 gulden binnen. Van het bedrijfsleven wordt éénma lig 20.000 gulden verwacht. Dat blijkt uit de begroting van de streekomroep, zoals die bij het ver zoek aan de gemeenten is aangele verd. De omroep denkt 36.000 gulden nodig te hebben als startkapitaal. Van het bedrijfsleven hoopt de om roep vijf keer duizend, tien keer vijf honderd, twintig keer tweehonderd vijftig en vijftig keer honderd gulden (is 20.000 gulden) te krijgen. Het Anjerfonds zou 5000 gulden kunnen bijdragen in de apparatuur en dat samen met de gemeentelijke bijdragen en diverse acties en/of lote rijen maakt een totaal van 36.000 gul den. Daarvoor kunnen twee zenders, een technische uitrusting en de ac commodatie ingericht worden. Exploitatie De omroep heeft tevens voor het eerste jaar al een voorlopige exploita tie opgezet. Duizend donateurs zor gen tesamen voor inkomsten van 10.000 gulden. Advertenties in het programmablad kunnen 2000 gulden in het laatje brengen en verder kan er nog 10.000 gulden binnengebracht worden met betaalde rubrieken als de kerkdiensten, mededelingen en de VVV-kalender. Uitgaven komen ook jaarlijks te rug. Ruim 5000 gulden wordt als af schrijving van de apparatuur bere kend. De huisvesting komt jaarlijks op ruim 10.000 gulden, de organisa tiekosten op 3000 gulden en de activi teiten, zoals aanschaf van platen en cursuswerk voor vrijwilligers, op ruim 3600 gulden. Volgens deze me thodiek kost het draaiende houden van de omroep 22.000 gulden en kun nen hier gelijke inkomsten tegenover staan. Binnen alle gemeenteraden moet nog over het subsidieverzoek gespro ken gaan worden. Nu gaat het om een éénmalige bijdrage, maar in de ex ploitatie is een jaarlijkse bijdrage berekend, die evenwel lager dan 7500 gulden is geraamd. De omroep wil al geruime tijd de ether in. Daarvoor werd indertijd een bezoek aan de di verse gemeenten gebracht, want een representativiteitsverklaring was nodig. Dat is inmiddels achter de rug. On danks de aarzelende houding van sommige gemeenten heeft het Com missariaat voor de Media toch een 24- uursvergunning afgegeven. „In dit verband is het van belang U erop te wijzen dat het de doelstelling van de stichting is om haar uitzendingen in de nabije toekomst te verzorgen van uit Schouwen-Duiveland en dat haar programma's geheel gericht zijn op deze regio", laat de organisatie in haar brief aan de gemeenten weten. De stichting Omroep Schouwen- Duiveland is nagegaan in hoeverre er mogelijkheden bestaan om samen te werken met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Daarover is in mei van dit jaar overleg geweest en beide zijn tot de principe-uitspraak gekomen, dat nader overleg zin heeft. In welke vorm én of er samengewerkt gaat worden, is nog onduidelijk. De vergunning van het Commissa riaat voor de Media is voorlopig afge geven tot 1994. De vergunning kan verlengd worden, maar dat is afhan kelijk van de programmering van de omroep. De stichting ziet de periode tot 1994 als een experimentele fase. Vandaar dat de omroep nu graag zo snel mogelijk van start gaat. En daarvoor is naast een prikkel vanuit het bedrijfsleven een bijdrage van de gemeenten nodig. Niet alleen omdat het geld onontbeerlijk zou zijn, maar ook - zo laat de stichting weten - om iedereen te laten zien dat 'de volksvertegenwoordiging' van mening is, dat de streekomroep er in de negentiger jaren bijhoort. BORSSELE - De Tweede-Kamer fractie van de PvdA is dermate ver ontrust over een recent rapport van het ECN (Energiecentrum Neder land) dat zij de kerncentrales Borsse le en Dodewaard wil sluiten tot er nader onderzoek is verricht naar eventueel ontploffingsgevaar. Dit is gebleken uit schriftelijke vragen aan minister De Vries van sociale zaken. Het ECN-rapport zou „met de hoogste prioriteit" aandacht hebben gevraagd voor de effecten die in de reactorkern optreden als koelwater wordt toegediend. Het ECN zou er niet zeker van zijn dat deze operatie de reactorkern niet beschadigt, en het zou nadere analyse hebben voorge steld, aldus de sociaal-democraten Feenstra en Zijlstra. Hoewel de ontploffingskans van Dodewaard en Borssele klein is, heb ben de analyses die tot nu toe zijn ge maakt dit onvoldoende bewezen. De Kamerleden vragen zich dan ook af of de kerncentrales moeten worden opgevat als gecontroleerde bommen. Als de effecten van het toedienen van koelwater niet bekend zijn, kun nen zij door het kabinet ook niet wor den beoordeeld in zijn risicobeleid, zo constateren de Kamerleden. Het lijkt hen daarom beter de centrales onmiddellijk te sluiten. Dat kan vol gens beiden overigens ook gebeuren bij de volgende splijtstofwisseling. Feenstra en Zijlstra dringen bij De Vries aan op een schriftelijke reactie en toezending van het ECN-rapport. Zij brengen de minister het ongeluk met de kerncentrale Tsjernobyl in herinnering en vragen De Vries of de ECN-aanbevelingen „verwijzen naar een type van ontwerpongevallen, waarbij effecten voor werknemers en bevolking niet kunnen worden uitge sloten". HOOFDDORP - De prijsgaranties die reisorganisatie Hotelplan en chartermaatschappij Martinair ge ven omtrent de brandstoftoeslag ver oorzaken grote onduidelijkheid bij de klanten. Dit vindt directeur G. Couvreur van de Algemene Vereni ging van Reisorganisatoren. BOXMEER - Het bestuur van de RK MDGO-school 't Hoogvelt in Box meer heeft de 17-jarige Tressy Ebbers nu officieel laten weten dat zij niet langer welkom is op school. De ou ders van de overige leerlingen van de school zijn per brief op de hoogte ge steld van het standpunt van het be stuur. De 17-jarige leerlinge van de school werd vorige week tijdelijk ge schorst omdat ze weigerde deel te ne men aan de voorbereidingen van de kerstviering. Dat druist naar haar oordeel in tegen haar geloof. Als ge doopte Jehova's Getuige vindt zij het kerstfeest een heidens feest. DEN HAAG - Het huidige kabinet heeft niet afgesproken zich te onthou den van „activiteiten die als on dersteunend voor abortus zouden kunnen worden opgevat". Minister d'Ancona (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van CDA, SGP, RPF en GPV. Aanleiding voor de vra gen was de opening van een abortus kliniek in Eindhoven door de minis ter. BRUINISSE - In het gemeentehuis van Bruintsse heeft mevrouw K. P. Verschuure-Otte aan burgemeester A. Vogelaar ren Belgische oorkonde met onderscheiding in bruikleen gegeven. De.gemecnteraad had hiervoor haar toestemming gegeven in de oktoberraad. Het is een oorkonde voor de vader van mevrouw Verschuure. Deze man heeft kort na de eeuwwisseling een meisje van de verdrinkingsdood gered in de Antwerpse haven. De oorkonde en onderscheiding krijgen een plaats in het visserijmuseum, dat het oude schoolgebouwtje gaat verlaten en naar de Oudestraat 23 ver trekt. Slechts dertien procent van dege nen die aan de enquête meewerkten zou akkoord gaan met de bouw van een nieuwe kerncentrale in hun woonomgeving. Een zeer groot deel van de onder vraagden vindt, zo meldt het rapport verder, dat de lokale overheid in de zogenaamde Covra-zaak niet goed voor het belang van de bewoners is opgekomen. Uit het onderzoek blijkt volgens de opdrachtgevers onder andere dat de steun onder de bevolking voor het Covra-pfoject veel kleiner is dan door de gemeente wordt veron dersteld. De enquête is in opdracht van de actiegroep Stop Borssele ge houden in de dorpen Nieuwdorp, Borssele en 's-Heerenhoek. Ongeveer een derde van de benaderden leverde een)ingevuld vragenformulier in. De actiegroep Stop Borssele heeft de on derzoeksresultaten dinsdagmiddag overhandigd aan burgemeester L. Mandos van Borssele. BORSSELE - De meerderheid van de bevolking rond de kernenergie centrale in Borssele accepteert deze kerncentrale, maar voelt weinig voor uitbreiding van nucleaire activiteit in de woonomgeving. Dit blijkt uit een onderzoek van de Wetenschaps winkel Zeeland in samenwerking met de universiteit van Amsterdam. Ruim viervijfde van degenen die aan het onderzoek meewerkten is te gen de toekomstige vestiging van Co- vra. Deze centrale voor opslag en ver werking van radio-actief afval roept aanzienlijk meer weerstand op dan de bestaande kerncentrale, waarvan meer dan de helft vindt dat deze in werking mag blijven. Beweringen zoals voorzitter Tur kenburg van de na Tsjernobyl in het leven geroepen bezinningsgroep ener giebeleid onlangs naar buiten bracht dat de kerncentrale in Borssele onvei lig zou zijn waren ten tijde van de en quête nog niet bekend. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3