WARNER Vlieger Zeventien vrijwilligers werken aan tramrails over Brouwersdam /WRIEl po/tunettë VAN DELL' Project jeugd sportstimulering biedt jeugd veertien sportkeuzes Kerst pakketten Winnaars kleur plaat-actie Vijfeneenhalve kilometer tramlijn af rond pinksteren (cacharel) December maand van tafeltennis Eline Mode Gemeenteraad Westerschouwen De Kaasboetiek LINGERIE DIANE KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! i m fotografie fotografie'video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE Middelhamis - Goes - Middelburg - Vlissingen - Hulst - Zierikzee - Etten-Leur KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL ken van de beroeste onderlegplaten en kraagschroeven. Men hoopt het met Pinksteren in gebruik te nemen. Wanneer men klaar is heeft de RTM een vijfeneen- halve kilometer lange spoorweg lig gen die zij met haar eigen 'bloed, zweet en tranen' heeft aanglegd. Op de vraag waarom de mannen het doen antwoordt Den Tuinder: ,,Ik weet het niet precies. Voor mij is het. zo, ik heb van 1943 tot 1966 indeTram in de Hoeksclie Waard gezeten. Ik houd van de tram en ik kom er niet meer van af. Ik ben een tram-man". „Wat me er zo in trekt? Het op nieuw opbouwen van een tramspoor. Het weer onder de aandacht brengen bij de mensen van de tram. Veel men sen, jongeren, kennen de tram hele maal niet meer zoals die vroeger reed. Wij hopen dat weer een beetje terug te krijgen. En met projecten als dit.denken wij dat te realiseren". Advertentie Relatiegeschenken kerstpakketten Verrenieuwstraat 6 Zierikzee - 01110-17148 Geopend van ma t/m vrijdag van 13.00-17.30 uur. Zaterdag van 9.00-12.00 uur. Donderdag koopavond. ZIERIKZEE - Hieronder volgen de namen van de winnende kinderen die mee hebben gedaan aan dë kleur plaat-actie die werd gehouden door de ondernemers van het Havenkwar tier. Ilona Comelis uit Zierikzeë, Jhon- ny Rocha uit Bruinisse, Danny Pol uit Sliedrecht, Mare Loeffen uit Capelle aan den IJssel, Marcella Krips uit Brouwershaven, Bart Hakvoort uit Urk.-Kim Kloet uit Kerkwerve, Thbi- tha Jumelet uit Zierikzee en Shanti van Neck uit Zierikzee. NIEUWSBODE EXTRA 5 DECEMBER 1990 Uitgave: Drukkerij Lakenman Ochtman bv, Zierikzee EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND BROUWERSDAM - Na een intensieve voorbereiding- van enkele maanden zijn zeventien vrijwilligers onlangs begonnen aan de aanleg van drieëneenhalve kilometer tramrails over de Brouwersdam. Deze loopt van De Punt tot aan Port Zélande. Dit alles gaat uit van het Train- Museuni. De. realisatie van de nieuwe tramrails is moge lijk door donaties en subsidies en een hoop vije uren van diverse tramfanaten. Tijdens een gesprek met één van de vrijwilligers van de vrijwillige actie, Adrie den Tuinder komt naar voren waarom en hoe de mannen het werk willen klaren. Na een voorbereiding die onder meer bestond uit het voor bewerken van de vierduizend bielzen begonnen de mannen afgelopen week met de zware taak. Hulp De mannen hebben nog één week hulp van twee medewerkers van Strukton. Een maatschappij die ja renlange ervaring heeft in het aanleg gen van spoorwegen en ander zwaar werk. Zij brachten tevens een kraan mee zodat het werk de eerste twee weken wat verlicht kan worden en er niet al te veel werk met de hand ge daan hoeft te worden. Maar daarna begint het echte werk. Als er eenmaal een deel van de rails is gelegd moeten de mannen het zand dat nu voor een deel is weggereden voor de aanleg weer terugrijden zo dat de rails mooi aansluit. Ook moe ten zij zorgen dat de rails waterpas ligt, moet alles gelicht worden en moet -en-ook- worden geschift. Welk materiaal is geschikt, welk moet worden aangepast? De oudere Adrie den Tuinder blijft overdag in de remise, de keet waar de trams staan opgeslagen en worden gerepareerd of gerestaureerd. Zijn zoon Peter den Tuinder is de hele dag en een groot deel van de avond buiten aan het werk. In de ruime week dat ze nu bezig zijn, zijn de mannen al een aardig eindje gevorderd. De basis van de vrijwilligers be staat uit drie mannen die al vanaf het beginplan van de tweede aanleg zijn betrokken. Dit zijn Peter den Tuin der, Rinus van der Tol en Peter Smit. De laatste is nog maar 16, maar vol gens Den Tuinder senior zeer actief. „Toch wel leuk hoor, die jonge jon gens. Wij proberen om er meer in de groep te krijgen. Dat kweekt weer een beetje nieuw bloed. En dat kun nen we best gebruiken", aldus Den Tuinder. Vrijwillig- Hij vertelt dat al het werk dat de mannen verzetten vrijwillig moet worden gedaan. „Je mag het niet zeg gen, maar veel jongelui zijn zo dat ze niet zo dol zijn op vrijwillig werk. Ze zeggen al vaak, wanneer ze hier ko men. „Ik wil wel helpen, maar wat vangt dat?", tja, zo is de mentaliteit tegenwoordig". Het Tram-Museum bestaat voorna melijk van donateuren, die lid lun- nen worden voor dertig gulden per jaar en van giften en subsidies. ,Zo kreeg het museum twee grote bijc(ra- ...gerLvan de gemeente.Goedereede. Dat_ geld wordt dan weer gebruikt om de voertuigen die de vereniging heeft ge kregen van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij (RTM), te onder houden. „We hebben ook een uitstekende penningmeester die van een dubbel tje een kwartje weet te maken en op die manier weten we vaak met een bepaald bedrag wat meer te realise ren dan normaal zou kunnen", aldus Den Tuinder. Het museum heeft ook een soort certificaat-lidmaatschap in het leven geroepen om aan enig geld te komen voor de realisatie van zijn projecten. Deze certificaten kan men kopen en dat geeft dan een bepaald recht op het meerijden in de tram wanneer het spoor helemaal is gerealiseerd. Zo kan men zomers heerlijk met het trammetje het hele Brouwersdamse strandgedeelte langs. Deze certifica ten variëren in prijs. Certificaat Zo kan men voor een certificaat van vijftig gulden een jaar gratis meerij den, vooreen certificaat van honderd gulden geldt vier jaar, één van twee honderd gulden tien jaar, één van vijfhonderd gulden twintig jaar en voor één van duizend gulden geldt een leven lang. Op die manier hoopt men ook weer wat geld binnen te ha len. Maar niet alleen geldelijke schen kingen zijn welkom bij het RTM-mu- seum. Zo krijgt men ook wel eens ma teriaal cadeau. Voor de aanleg van het tweede stuk rails kreeg men bij voorbeeld kraagschroeven cadeau. Dat lijkt niets, maar voor de aanleg van een rails zijn deze dingen toch on misbaar. De rails die worden gebruikt zijn afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen. Zij lagen vroeger op het traject Axel en Hulst. De RTM had met deze aan koop een flinke deuk in het reserve- ""potje omdat de NST de vcjlle han- delsprijs voor de rails wilde hebben. Maar omdat de rails veel lijken op de 38 kilo spoor die bij de RTM werd ge bruikt besloot men om het toch maar te doen. Dat bracht ook weer heel wat werk mee. Het sorteren van de staven, zo dat ze op dezelfde wijze bij elkaar ko men te liggen als zij in Zeeuws- Vlaanderen lagen. Maar ook ging er heel wat tijd zitten in het schoonbik- Verschijnt elke woensdag huis aan huis op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Totale oplage 27.800 ex. Redaktie, advertentie-afdeling en administratie: Jannewekken 11, Zierikzee, Telefoon 01110-16551, Fax 01110-14315, Postadres: Postbus 1, 4300 AA Zierikzee De vrijwilligers aan het werk aan de vijfeneerihalve kilometer lange tramrails voor de voertuigen van het RTM- Museum. (Foto: Joop van Hou,dt). Advertentie LINGERIE i re. i I N TE R NATIONAL ZIERIKZEE - Sinds november is de Stichting- Jeugd Schouwen-Duiveland begonnen met een project jeugd sportstimulering. Met dit project probeert de stichting de groepen 6, 7 en 8 van de basisschool te stimuleren om aan een sport te gaan doen. Door. medewerking van sportverengingen kunnen de kinderen gratis de desbe treffende sport uitproberen. Dit kan via een strippen kaart die door de Stichting Jeugd op de scholen wordt uitgedeeld. je net zo enthousiast over voetbal als een jongen. Je moet de kinderen over een soort drempelvrees heen hel pen", aldus Marc van de Riet. De kinderen zijn niet verplicht lid te worden van de vereniging waarbij ze tijdens het project gaan kijken. Bij het gebruik van de strippenkaart is het zo dat de deelnemers bij inleve ring van de kaart een leuk vaantje krijgen van de vereniging als herin nering. Sport neemt een belangrijke plaats in in de maatschappij. Mede door les sen lichamelijke opvoeding, aange vuld met sportdagen en toernooien vervult ook de school een bijdrage in het stimuleren van kinderen tot blij vende sportbeoefening. De werk groep sportstimulering heeft nu het plan opgevat om in samenwerking met sportverenigingen en scholen, een kennismakingsactiviteitenpro gramma op te zetten. Uitgangspunt Het uitgangspunt hierbij is dat kin deren gedurende een aantal maanden kennis maken met een aantal sporten om daarmee te bevorderen dat ze be wuster kiezen voor een bepaalde sport. Een van de cooördinatoren in het project is Marc van de Riet. Hij vertelt dat de kinderen gedurende dit project ook een beter inzicht krijgen in de sport. „Het is bij veel kinderen zo dat ze wanneer ze aan sport deel gaan ne men dt»t ze daar helemaal weg van zijn. Terwijl ze misschien een andere sport nog leuker zouden vinden. Om er nu voor te zorgen dat de kinderen wat beter kunnen kiezen mogen ze gratis kennismaken met veertien ver schillende sporten". Mare vertelt dat het wel een 'voor waarde' is dat de kinderen het pro ject volbrengen. „Anders heeft het nog geen zin als ze na twee sporten al kiezen. Het Is de bedoeling dat ze al le veertien sporten proberen. Nu zal de ene sport bij de ene sexe meer in trek zijn dan bij de andere, maar dat valt soms best mee. Soms is een meis- Marc vertelt dat de kinderen tij dens de trainingen bij de betreffende verenigingen ook zijn verzekerd en dat er een goede begeleiding plaats- vind. „De stichting hoopt in januari te beginnen met een kaderopleiding als de verenigingen daar interesse in hebben. Het is zo dat de kinderen die meedoen aan het project soms, door dat er zoveel kinderen deelnemen aan het project, worden begeleid door se niorleden van de vereniging", aldus Van de Riet. „En dat is niet echt de bedoeling omdat de kinderen dan niet de juiste training krijgen. De senioren leren de kinderen maar tot zover zij zijn en dat is vaak niet toereikend. Vandaar dat de stichting met deze kaderoplei ding wil- beginnen", vervolgt Mare. Gewacht wordt echter op de reacties van de verenigingen. De eerste maand van bet project zit er al weer op. Mare vertelt dat er in het begin wat start-moeilijkheden waren, maar dat men daar al snel overheen was. „Eén van de proble- Advertentie Het is deze maand de gelegenheid om gezien te worden in stralende feestkleding, gekombineerd met geraffineerde lingerie. Gezien bij: L. Vorslslraal 37 Goes. 01100-30940 Badmode Lingerie - Damesmode men was dat de deelnemende vereni gingen niet hadden gerekend op zo veel animo. De sporten van afgelo pen maand waren judo/boksen en volleybal". De volleybal bleek te weinig ruim te te hebben en moest gedurende het project zorgen voor een grotere trai ningsruimte zodat er speciaal een gymzaal moest worden gehuurd. „Er stond bij de volleybal-vereniging een groep van 44 kinderen. Dat zijn er toch heel wat die je 'even' moet ver maken", aldus Mare. Stimuleren Bij de judo en het boksen was een groep van 35 kinderen op komen da gen. Geen slecht begin dus voor het project. Er waren al enkele kinderen die lid wilden worden van een van de clubs, maar de verenigingen hebben de kinderen zoveel mogelijk gestimu leerd om het hele project af te maken zodat ook de andere verenigingen hun kans krijgen. Deze maand is het de beurt aan de tafeltennisvereniging. Afgelopen za terdag tijdens de training was er een grote groep kinderen op komen da gen zodat er snel een crisis-plan moest worden gemaakt, omdat som mige kinderen anders helemaal niet aan tafeltennis toe zouden komen. Met behulp van enige begeleiding van de Stichting Jeugd werd ook dit probleem weer opgelost. Marc van de Riet loopt momenteel stage bij de stichting. Hij is derde jaars ClOS-student en is nu bezig met zijn gedeelte dat meer het orga nisatie-gedeelte van sporten naar vo ren laat komen. Zijn taak in het sport-project is die van coördinator. Hij zorgt voor de nodige informatie aan verenigingen en moet eventuele problemen zien op te lossen. Iets wat hem tot nu toe goed af gaat. Hij moet dit jaar 560 uur stage lo pen. Menig uurtje gaat daar dus in zitten. Maar met het werk voor de stichting komt hij daar volgens zijn zeggen wel aan. ,,Ik moet vergaderin gen regelen en zorgen dat alles goed loopt. Ik heb wel een stage-begelei- der, Jaap Elenbaas, maar ik probeer zoveel mogelijk zelfstandig te doen. daar leer ik het meeste van", aldus Marc's woorden. Sporten Het project duurt negen maanden. De volgende sporten^zijn deze maan- den onder meer te beoefenen door de kinderen: in januari is dat handbal en karate, in februari gymnastiek, in maart voetbal, in april hockey, in mei tennis en korfbal en ten slotte in juni atletiek en jazzdans/tumen. Tijdens de trainingen die de kinde ren bezoeken wordt ook informatie gegeven aan de kinderen over de kos ten en de sport zelf. Die informatie kunnen de kinderen dan ook thuis la ten lezen. Zodat ook de ouders enigs zins kunnen zien wat de kinderen doen tijdens dit project. Wie meer in formatie wil over het project jeugd sportstimulering kan contact opne men met de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland. Ttelefoonnummer 01110- 13566. BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen komt maandag 10 december om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering is zoals gebruikelijk openbaar toegan kelijk. De raad spreekt onder meer over enkele aanschaffen voor de dienst ge meentewerken, de verkoop van grond, de wijziging verordening ri oolrechten, de wijziging verordening havengelden en een verzoek tot bestemmingsplanwijziging van me vrouw Moolenburgh. Ook J. Waverijn krijgt nul op het rekest met zijn ver zoek bij zijn bedrijf vijf in plaats van drie caravans te plaatsen. Burge meester en wethouders vrezen prece dentwerking. Advertentie uoor een feestelijk en smakelijk verzorgd avondje Menno Olten Dam 13. Zierikzee, lel. 01110-14510 lingerie-corsetterie-badmode Dam 21 - Zierikzee - Tel. 01110-12471

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1