Wie niet lezen of schrijven kan verbergt dit uit schaamte Analfabetisme in Nederland 'ML WATERSTANDEN Milieuconvenant opnieuw ter sprake in commissie Ook op Schouwen-Duiveland draait een lees- en schrijfgroep //SL Steen door de ruit Benzine en diesel goedkoper Twee auto's zwaar beschadigd bij aanrijding Geldzorgen in Vlissingen zijn geen nieuw fenomeen 2 '08. ZIERIKZEE - Met een pak koffiebonen thuis komen terwijl je eigenlijk op zoek was naar gemalen koffie. Een verkeerde weg inslaan puur en alleen omdat je de borden langs de weg niet kunt lezen, film kijken zonder dat je precies weet wat er nu eigenlijk wordt gezegd. Het zijn slechts enkele van de vele problemen waarmee iemand die niet of nauwelijks kan lezen en/of schrijven in het dagelijks leven wordt geconfronteerd. Wie deze basis vaardigheden niet of onvoldoend^ beheerst heeft het in deze informatie-maatschappij bar moeilijk. Temeer om dat de buitenwacht nog maar al te vaak vol onbegrip rea geert op dit probleem. Een persoonlijk en maatschappelijk probleem Analfabetisme is géén specifiek probleem vdh de arme landen. In Nederland alleen al kunnen 'n miljoen mensen niet dfHóüwelijks lezen en/of schrijven. Niet of nauwelijks kunnen lezen en /of schrijven is in Nederland en in andere Europese landen lange tijd als probleem ontkend. Het analfabe tisme was een probleem van de arme landen. Armoede en analfabetisme werden en worden dan ook be schouwd als twee onverbrekelijk met elkaar verbonden begrippen. Ten de le is dit waar. Veruit de meeste men sen die niet kunnen lezen en/of schrijven (circa een kwart van de we reldbevolking) wonen in de ontwik kelingslanden. Maar ook in de geïn dustrialiseerde landen die een leer plichtwet kennen komt hèt'probleem voor. Ook al werd dat juist vanwege diezelfde leerplicht jarenlang ont kend. Leerplicht Pas vanaf 1977 is ook in de rijke landen het besef doorgedrongen dat het instellen van een leerplichtwet geen garantie biedt dat ook alle vol wassenen daadwerkelijk kunnen le zen en/of schrijven. Nadat Engeland dit in 1977 als eerste land erkende, ga ven ook de andere westerse landen het bestaan van dit probleem toe en verschenen in datzelfde jaar de eerste cijfers over de omvang van dit pro bleem in Nederland. Gesteld werd dat een tot vier procent van de vol wassen Nederlanders an- of semi- alfabeet is. Een percentage dat in middels alweer is achterhaald. Een miljoen Aangenomen wordt nu dat bijna een miljoen Nederlanders problemen hebben met lezen en/of schrijven. Dat kan variëren van het helemaal niet kunnen schrijven en/of lezen tot en met het ondervinden van proble men met bepaalde onderdelen van de schrijf- en leesvaardigheiden. Stuk voor stuk problemen die diep ingrij pen in het maatschappelijke en per soonlijke leven van betrokkenen. Want wie in "deze maatschappij niet goed kan lezen en/of schrijven staat in heel wat situaties buitenspel. Voor het invullen van een formulier, het schrijven van een sollicitatiebrief, het lezen van handleidingen en pro- duktinformatie en het volgen van het nieuws; kortom, bij nagenoeg alle da gelijkse bezigheden is het kunnen le zen en schrijven een vereiste. Erkenning van het voorkomen van dit probleem houdt echter nog niet in dat het an- en semi-alfabetisme uit de taboesfeer is losgerukt. In de algeme ne opinie wordt iemand die niet kan lezen en/of schrijven maar al te gauw bestempeld als een dommerd of als iemand die op school niet goed zijn best heeft gedaan. En daarmee wor den diegenen die het lezen en /of schrijven niet goed beheersen on barmhartig in het verdomhoekje ge duwd en worden zij door deze hou ding van de buitenwacht maar al te vaak opgezadeld met een schuld- en minderwaardigheidscomplex. Meer dan eens ook voelen zij zich hierdoor ook min of meer gedwongen tot aller lei foefjes om hun probleem voor de buitenwacht te verbergen. Omstandigheden Wie goed luistert naar het verhaal van de man of vrouw die niet of nau welijks kan schrijven en/of lezen Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Doodtij: 11 december Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 5 december 05.20 166 11.20 -148 17.45 187 23.45 -123 6 december 06.10 160 12.20 -153 18.40 184 5 december 03.35 178 09.55 -154 15.50 202 22.15 -128 6 december 04.20 167 10.45 -155 16.50 192 23.05 -116 5 december 05.55 174 11.15 -158 18.15 198 23.35 -132 6 december 06.40 171 12.05 -161 19.00 197 5 december 05.20 192 11.20 -164 17.40 212 23.45 -139 6 december 06.10 185 12.15 -167 18.30 207 komt echter tot een heel andere con clusie. Hun lees- en schrijfproblemen ^ijn niet het gevolg van eigen falen maar zijn vooral te wijten aan om standigheden als bij voorbeeld lang durige ziekte, een trekkend bestaan van de ouders en het ontbreken van voldoende persoonlijke aandacht in een zeker vroeger zo klassikale on derwijssysteem en de te grote klas sen. De an- en semi-alfabeet is dan ook een slachtoffer van deze omstan digheden en moet daarbij maatschap pelijk gezien vaak „zwaar boeten" voor zijn lees- en/of schrijfprobleem. Ziekte Het verhaal van Kitty en Jaap, twee cursisten van de lees- en schrijf groep van het Regionaal Educatief Centrum onderstrepen dit. Voor Jaap begonnen de problemen in de derde klas van de lagere school toen hij gê- troffen werd door een ernstige en vooral ook langdurige ziekte. Na zijn herstel bemerkte Jaap dat hij proble men met schrijven had. Op extra be geleiding behoefde hij niet te rekenen omdat de onderwijzer zijn handen meer dan vol had aan de veertig leer lingen in zijn klas. Je bent niks Geconfronteerd met de gevolgen daarvan, is Jaap daar achteraf gezien toch wel eens boos over geweest. Of schoon Jaap in zijn werkkring niet direct problemen door die handicap heeft ondervonden erkent hij grif dat dit zijn mogelijkheden wel erg heeft beperkt. Jaap: „Als je in deze maat schappij niet kunt schrijven dan schop je het niet ver. Dan kun je niks en je kan daar zelfs aan kapot gaan" stelt hij met enige wrok vast. Een op merking die door cursusleidster Ti- neke Kalwij met klem wordt tegen gesproken. „Met die twee rechterhan den van je doe je alles" vindt de cur susleidster. Desalniettemin heeft Jaap evenals Kitty aan den lijve ervaren wat het betekent om niet te kunnen schrijven of lezen. Al weer jaren geleden moest Jaap een beroepskeuzetest maken. Toen hij duidelijk maakte dat hij de opdracht om zijn levensloop te schrij ven vanwege zijn handicap niet kon uitvoeren kreeg hij tot verbijstering te horen dat de adviseur daar niets mee te maken had. Een beroerde er varing die diep in zijn geheugen staat gegrift. Mensens die problemen met lezen en/of schrijven hebben kunnen dat door andere kwaliteiten, zoals een ij- zersterk geheugen, maar al te goed camoufleren. Maar soms ook gaan zij daarbij erg ver, zoals bij voorbeeld de man die zichzelf voor een sollicitatie gesprek brandde zodat hij een geldig excuus had om niets op te moeten schrijven. Ook Kitty heeft zich nog eens met de nodige handigheid uit ne telige situaties weten te redden. Zo als die keer dat ze graag wilde weten hoe laat de bus zou komen. Dat ze de dienstregeling bij de bushalte niet kon ontcijferen kwam doordat ze haar bril niet bij zich had. Nu achter af en zoveel verder kan ze daar nog wel om grinniken. Als oudste van een groot gezin, waarvan moeder mee moest werken om de kost te verdienen moest Kitty voor de jongere broertjes en zusjes en het huishouden zorgen. Naar school is ze daardoor nooit geweest en toch wilde ze altijd zo graag leren lezen en schrijven. Kitty: „Ik wilde zo graag Stuurgroep lulernatiooaal laar Alfabetisering 1990 C 1990, het jaar van de alfabetisering luidt een decennium in waarin het analfabetisme in de' wereld moet worden teruggedrongen. een boek kunnen lezen dat ik een jaar geleden een leraar gevraagd heb om mij thuis te helpen met lezen". Dat lukt inmiddels al aardig zodat ze haar aandacht nu ook op het schrij ven kan richten. Met elkaar Dit gebeurt in een lees- en schrijf groep van het Regionaal Educatief Centrum, waarin zo'n zes Schouwen- Duivelanders met elkaar de fijne kneepjes van het lezen en /of schrij ven onder de knie proberen te krij gen. Dat gebeurt tijdens twee bijeen- komsten (een groeps- en een werkbij eenkomst) die elke week worden ge houden en waarbij het lesmateriaal helemaal afgestemd is op het leven van alledag. Alles wat wordt geleerd moet in de praktijk bruikbaar zijn. Hele stap Er voor uit durven komen dat je moeilijkheden hebt met lezen en/of schrijven is niet gemakkelijk en het aanpakken van dit probleem vraagt zo mogelijk nog meer van de betrok kene. Jaap en Kitty hebben evenals die andere Schouwen-Duivelanders die stap durven zetten. Door toedoen van zijn echtgenote meldde Jaap zich in 1988 aan voor de lees- en schrijf groep. Jaap: „Ik had er aanvankelijk niet veel zin in omdat daarmee alles van vroeger weer bovenkomt. Achter af gezien ben ik maar wat blij dat ik heb doorgezet". Kitty is.door toedoen van haar zus pas begonnen met de schrijf- en leesgroep. Daarbij kan ze rekenen op de steun van haar man, want zo'n steun en toeverlaat komt af en toe goed van pas. Jaap en Kitty zijn inmiddels zover dat ze hun probleem niet willens en wetens willen verbergen. Weliswaar lopen ze er niet mee te koop maar zichzelf in bochten wringen om het te camoufleren doen ze niet. Er zijn ech ter in Nederland nog velen die nog niet zover zijn als Jaap en Kitty. Nu 1990, het jaar van de alfabetisering het begin is van een decennium met extra aandacht voor de bestrijding van het analfabetisme moeten er nog heel wat taboes en barrières van val se schaamte worden doorbroken. Ook in Nederland moet die strijd worden gevoerd en daarvoor is meer begrip voor de situatie van de an- en semi-alfabeet een eerste aanzet. Maar pas wanneer het probleem van niet of nauwelijks kunnen schrijven en/of lezen niet langer een taboe is en an- en semi-alfabeten niet zonder meer als dom worden bestempeld, pas dan kan die strijd effectief worden ge voerd. ZIERIKZEE - Het verhaal rond de milieuconvenant blijkt nog niet uit te zijn. Donderdag 6 december voegt de Zierikzeese commissie openbare werken er weer een hoofdstuk aan toe. Dit gebeurt tijdens een vergadering die om 16.30 uur in de raadzaal van het stadhuis begint. Begin november maakte wethou der P. de Rijke (publieke werken en milieu) bekend dat er wellicht een mogelijkheid was om met Walcheren (zonder Middelburg en Vlissingen) een overeenkomst te sluiten inzake de samenwerking op milieugebied (milieuconvenant). Dinsdag 20 no vember zijn de milieuwethouders van Schouwen-Duiveland daarvoor naar Walcheren afgereisd om de mogelijk heden tot samenwerking te bespre ken met het bestuur van de centrale dienst Walcheren. een uitgave van 10.600,- inclusief BTW en afronding. Tbt drie keer toe is dit onderwerp van discussie ge weest. Na ampele overwegingen is uiteindelijk gekozen voor een schuif- poort met handbediening die indien gewenst voorzien kan worden van een elektrische bedieningsinstallatie. Voor de verlichting van het terrein is gekozen voor drie halogeenschijn- werpers van elk 2000 Watt. Voor de aanschaf van een houtsnipperaar ten slotte moet een bedrag van ruim 37 mille worden vrijgemaakt. Deze besprekingen zijn voor b en w aanleiding geweest om de ontwerp overeenkomst over de uitvoering van de milieutaken als gemeenschappe lijke eilandelijke wilsverklaring aan de Zierikzeese gemeenteraad voor te stellen. Dit gebeurt tijdens de laatste raadsvergadering van dit jaar. Voor dat het echter zover is willen b en w het oordeel van de commissie open bare werken horen. Behalve deze in de maak zijnde overeenkomst bespreekt de commis sie ook een drietal kredieten. Een be drag van circa twintig mille is nodig voor de aanleg van een elektrische in stallatie en drinkwatertappqnten aan de Engelse kade ten behoeve van schepen die daar afmeren. Alvorens deze voorzieningen aan te brengen werden om praktische redenen reeds de kabels en leidingen aangelegd. Al met al kosten deze voorzieningen zo'n twintigduizend gulden. Ook voor het aanbrengen van een sehuifpoort en een verlichting op het achterterrcin van de brandweergara ge is geld nodig. Gerekend wordt op ZIERIKZEE - De politie zoekt con tact met mensen die nadere informa tie kunnen geven over vandalen die het afgelopen weekend een steen gooiden door een ruit van een wo ning aan de Vlakestraat te Zierikzee. De vernieling vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag om on geveer 02.00 uur. Onbekenden gooi den omstreeks die tijd een steen door de grote ruit van de woonkamer van de familie G. Door het rondvliegende glas werd ook een aantal spullen in de woonkamer beschadigd. Dc poli tie verzoekt iedereen die op dat tijd stip en die plaats wat heeft gehoord of gezien dat met de vernieling te ma ken kan hebben contact met haar op te nemen. Telefoon 01110-14055. ROTTERDAM - Marktleider Shell verlaagt niet ingang van woensdag alle benzineprijzen met drie cent per liter. Een liter diesel wordt twee cent goedkoper. Dat is maandag in Rot terdam bekendgemaakt. Aan de meeste zelftankpompen gaat een liter Euro loodvrij 166 cent kosten. Voor gelode super en super plus loodvrij gaan vanaf woensdag adviesprijzen gelden van respectieve lijk 174 en 170 cent per liter. *De die- selprijs komt op 119,8 cent. De prijsverlagingen zijn volgens Shell het gevolg van de internationa le ontwikkeling van de produktnote- ringen in guldens. In het kielzog van de ruwe-olieprijzen daalden de pro- duktnoteringen de afgelopen dagen fors. De prijzen van ruwe olie kelder den vrijdag na de aankondiging van president Bush dat hij bereid is ge sprekken aan te gaan met Baghdad. De organisatie van vrije-pomphou- ders Novok bekijkt vandaag, dins dag, of zij de prijsverlaging volgt. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding op de kruising Klooster- weg/Vroonweg te Burgh-Haamstede werden twee auto's zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden wegge sleept. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 9.50 uur. Mevrouw A. F. B. uit Haamstede reed met haar auto over de Kloosterweg in de richting van de kruising. Daar aangekomen zou zij geen voorrang hebben ver leend aan C. van der W. uit Haamste de, die de kruising opreed komende vanaf de Vroonweg. De klap waarmee beide voertuigen elkaar raakten kwam zo hard aan dat ze zwaar wer den beschadigd. Desondanks liep geen van de inzittenden noemens waardige verwondingen op. UTRECHT - De Industriebond FNV eist in de komende CAO-onder- handelingen voor de schoonmakers- en glazenwassersbedrijven (125.000 werknemers) een loonsverhoging van 4 procent. Voor de tien procent van de werknemers met een volledige baan wil de bond afspraken maken over in voering van een vierdaagse werk week, zo blijkt uit de ingediende CAO-voorstellen DEN HAAG - Minister Maij-Weg- gen wil het parkeren bij winkelcen tra, bedrijfsterreinen en kantoorcon centraties aan banden leggen, gij gaat normen stellen voor het maxi mum aantal parkeerplaatsen bij der gelijke „economische eenheden". In het komende voorjaar komt zij met een concreet plan daarvoor. De CDA- bewindsvrouw' heeft dit in de Tweede Kamer aangekondigd. VLISSINGEN - Financiële proble men zijn geen nieuw verschijnseFbij de voetbalclub Vlissingen, die dit seizoen debuteert in het betaalde voetbal. Ook al in de amateurjaren werd van tijd tot tijd gesproken over een slecht management. In het laat ste amateurjaar kampte de vereni ging ook met een tekort. De overgang naar het betaalde voetbal heeft ook vergaande gevolgen gehad voor de amateurstaart van de vereniging, die met een grote schuld zit. Vlissingen heeft na zijn overstap geen evenwicht kunnen vinden tus sen inkomsten en uitgaven. Een voor zichtige raming taxeert de maande lijkse uitgaven op 130.000 gulden, de totale begroting over het eerste sei zoen beliep 1,3 miljoen gulden en dat is aanzienlijk minder dan twaalf keer 130.000 gulden. De verstoring van het evenwicht is veroorzaakt doordat de sponsorin komsten beneden de verwachting ble ven en aan de andere kant de aan loopkosten en de uitgaven aan perso neel boven de raming kwamen. De problemen bij de club kwamen voor het eerst naar buiten door het opstappen van penningmeester Ron Roelse, die twee maanden in functie is geweest. In Vlissingen zal een cri siscomité, aangevoerd door sponsor Jan Dieleman gevormd worden om de financiële zaken op orde te brengen. Als belangrijkste taken ziet Diele man het vorman van een nieuw be stuur en het aantrekken van meer sponsors, zaken die niet van elkaar zijn los te maken. De overgang van Vlissingen naar de betaalde sectie is in het verleden gea nimeerd door voorzitter Piet de Jong en de vorige sponsor Paul Hermsen. Een persoonlijke tegenstelling tuSsen het tweetal leidde tot een verwijde ring, die de oud-sponsor van het hui dige bestuur vervreemdde. Hermsen is van mening dat de problemen kun nen worden opgelost, mits hem meer ruimte wordt gegeven. In simpele woorden betekent dat het verdwijnen van voorzitter De Jong en een aantal andere bestuurders. De huidige hoofdsponsor van de vereniging (Houtland) was volledig onbekend met de financiële proble men van de club. Directeur Deuster moest via de media vernemen hoe de zaken er voorstonden. Volgens de vertrokken penning meester Roelse houden de tegenstel lingen tussen De Jong en Hermsen mogelijke sponsors weg van de ver eniging. „Vlissingen heeft te maken met conflicten uit het verleden, het heeft de naam van de club geen goed gedaan en dat breekt Vlissingen nu op". Dinsdag 4 december Zierikzee Commissie welzijn. Commissieka mer stadhuis. 16.30 uur. Commissie ro. Raadszaal stadhuis. 16.30 uur. Vergadering intergemeentelijke so ciale dienst in eigen bestuurskamer. 20.00 uur. Kerkwerve St. Nicolaasmiddag bij bejaarden- soos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Eilemeet Sinterklaasavond. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Sinterklaasfeest Helpt Elkander in Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 5 december Scharendijke Aankomst Sinterklaas. Jachthaven. 8.30 uur. Donderdag 6 december Zierikzee Commissie openbare werken en mi lieu in raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Zaterdag 8 december Zierikzee Orlando Kwartet. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Naj aarsuitvoering toneelvereniging Op Drift in dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 8 tot zaterdag 5 januari Burgh-Haamstede Expositie Origami in De Bewaerscho- le. Dagelijks (niet 's zondags) van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 10 december Burgh-Haamstede Gemeenteraad Westerschouwen in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Commissie internationale uitwisse lingen in raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Vergadering Zeeuwse Groentetelers Organisatie in Huis van Nassau. 19.30 uur. Bijeenkomst Ondercentrale WD. Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 12 december Zierikzee Kindertheateratelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 15 december Zierikzee Jubileumbijeenkomst Zeelandbrug 25 jaar op Stad Zierikzee. 10.15 uur. Uitvoering Stichting Dansz in Con certzaal. 20.00 uur. Renesse Kerstcantatè door Hervormd Kerk koor in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Nieuwerkerk Kerstmiddag voor ouderen in Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Bruinisse Afscheidsbijeenkomst brandweer man M. Haeck. Keldertje Durps'uus. 20.00 uur. Donderdag 20 december Zierikzee Christmas Carols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Kerkwerve Kerstmiddag bij bejaardensoos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Zaterdag 22 december Zierikzee Ars Musica Kerstconcert. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kerstconcert door damesbarbershop- groep The New Hope Singers in Slot Haamstede. 16.00 uur. Maandag 31 december Kerkwerve Oliebollenactie ten bate van Neder landse Hervormde Kerk. Dinsdag 8 januari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Zaterdag 12 januari Burgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst ANBO in de Schutse. 14.00 uur. Woensdag 16 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dinsdag 22 januari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 Dinsdag 5 februari Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2