„Ik wilde altijd al iets over Zeeland schrijven" Geld voor museumhaven graag gebruiken voor rioleringen SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding door de ideale rijlijn PvdA en SGP/RPF/GPV: WA> w> Oud Schouwen-Duivelander schrijft boek over mossel- en oestercultuur w x/i tó Ph cd P Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE p| dc krant uw scbommi - dttiveLmd! ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Schaamte Vérhuizing Dreun Delphi Mevo An- en semi-alfabeten schamen zich er vaak Het kinderdagverblijf is, ondanks alle financië- Wiebe Keikes belicht de achtergronden van Volleyballers Delphi Mevo '80 boeken verras voor dat ze niet goed kunnen lezen en/of schrij- Ie zorgen, verhuisd naar de Schouwenbank. een historische „doffe dreun en dichte stofwol- sende overwinning. (Pag. 7). ven. (Pag. 2). (Pag. 3). ken" in Zierikzee. (Pag. 5). DINSDAG 4 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24859 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Aan de werken van een goed schrijver bespeurt men nooit de moeite die eraan ten koste werd gelegd. Wijnaendts Francken OOSTERLAND - Het kiezen var, de ideale rijlijn in een bocht; het af snijden van een ronding in de weg. Dat zou de indirecte oorzaak zijn ge weest voor een aanrijding die zon dagmiddag plaats vond in Ooster- land. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 14.15 uur op de kruising Molen- weg/Groenendaal/Burgemeester van der Havestraat. B. J. M. uit Ooster- land en A. L. B. uit Oosterland nader den de kruising terwijl ze met hun auto vanuit verschillende richtingen kwamen. Ze merkten elkaar niet tij dig op en doordat ze beiden op de kruising niet voldoende rechts zou den hebben gehouden raakten de auto's elkaar. Beide voertuigen wer den daarbij licht beschadigd. Advertentie ZIERIKZEE - Je kunt een gulden maar een keer uitge ven. Een economische wetmatigheid die maandagavond tijdens de vergadering van de Zierikzeese commissie fi nanciën aanleiding gaf tot een pittige gedaehtenwisse- ling tussen de PvdA-er D, van der Wekken en zijn libera le opponent J. J. Geleijnse. Voor: Airconditioning Sanitair naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Aanleiding tot deze discussie vorm de een voorstel van b en w om voor september '91 een begin te maken met de zevende fase van het vernieu wen, uitbreiden en aanpassen van het Zierikzeese rioleringsstelsel, ook al zijn deze werkzaamheden niet in de bestedingsplannen voor '91 opgeno men. De wens van b en w om volgend jaar met deze reconstructie te begin nen heeft alles te maken met de uit kering die Zierikzee hiervoor uit de provinciale knelpuntenpot voor de stadsvernieuwing ontvangt. Niet toereikend Als Zierikzee voor september '91 met deze rioleringswerkzaamheden start kan zij hiervoor een bedrag van 275.000 gulden uit dit knelpuntenpot je ontvangen. Dit bedrag is echter bij lange na niet toereikend om de totale kosten die 945.000 gulden bedragen te kunnen dekken. Door de uitkeringen uit het stadsvernieuwingsfonds voor dit en volgend jaar bij de reserve voor de rioleringswerkzaamheden te voe gen en ook een eenmalig voordeel van 40.000 gulden hiervoor te gebruiken zou uiteindelijk nog „ergens" 3,5 ton vandaan gehaald moeten worden. Een bedrag dat in de ogen van met name de PvdA-er D. van der Wekken wel erg hoog was. „Daar zitten we dan" begon Van der Wekken zijn be toog waarin hij nog eens het stand punt van zijn fractie naar voren bracht. Daarbij verweet hij vooral.de VVD maar ook het CDA dat deze wel anderhalve ton voor de inrichting van de Oude Haven tot museumhaven opzij willen zetten maar tegelijker tijd een tekort van 3,5 ton voor riole- ringswerkzaamheden accepteren. Anderhalve ton Van der Wekken had evenals com missielid W. F. Sprengelmeijer liever gezien dat die anderhalve ton voor de museumhaven besteed zou worden aan deze rioleringswerkzaamheden. Temeer omdat er na deze etappe nog een aantal fasen volgt dat eveneens de nodige kosten met zich mee zal brengen. Van der Wekken vroeg zich gelet op de financiële mogelijkheden bezorgd af waar de gemeente Zierik zee volgend jaar die 3,5 ton vandaan zou moeten halen. Bezwaren had de sociaaldemocraat ook tegen het uit smeren van deze fase over twee jaren. Gedachte Vanuit de gedachte dat noodzakelij ke dingen voorrang moeten hebben boven leuke dingen bepleitte ook Sprengelmeijer voor het overhevelen van die anderhalve ton naar het potje voor rioleringswerkzaamheden. Tb- meer omdat hij betwijfelde of er vol gend jaar onverwachte meevallers aan deze reserve kunnen worden toe gevoegd. De VVD-er Geleijnse uitte zich het duidelijkst als voorstander van de door b en w voorgestelde opzet. De gedachtengang van Van der Wekken en Sprengelmeijer om geen geld vrij te houden voor de museumhaven ont lokte bij hem'de nodige kritiek. „In zo'n geval is de kans voor 95% aanwe zig dat er geen museumhaven in Zie rikzee komt aldus Geleijnse, die er evenals wethouder L. J. van Gastel geen enkel probleem van maakte dat deze werkzaamheden over twee jaar worden uitgesmeerd. Blijkbaar zat de hele gang van za ken hem hoog want Geleijnse rea geerde nogal snibbig richting Van der Wekken. De liberaal vond dat Van der Wekken nu maar eens een keuze moest maken. „Geef dan maar eerlijk toe dat die museumhaven er niet moet komen" aldus Geleijnse. Me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal die zich nogal verwonderd had over het feit dat deze rioleringsplannen niet in de bestedingsplannen voor '91 waren opgenomen begreep niet waar om het uitvoeren van deze werkzaam heden de inrichting van een museum haven automatisch moest uitsluiten. „Je kunt toch én geld reserveren voor die museumhaven én daarnaast ook rioleringswerkzaamheden op langere termijn uityoeren" meende de chris- tendemocrate die zich daarmee aan de zijde van haar liberale buurman schaarde. FMD Meer eensgezind was de commissie over het voorstel van burgemeester en wethouders om de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening niet de gevraagde 10,52 per inwoner'maar 9,49 per inwoner toe të kennen. Door het wegvallen van een bepaalde subsidie heeft de Federatie de ge meenten gevraagd hun bijdrage te verhogen. Voor de begroting voor '91 is Zierikzee uitgegaan van een be drag van 8,76 per inwoner. Registratie Dat het college aan het verzoek van de Federatie gedeeltelijk tegemoet komt konden de commissieleden be grijpen. Geleijnse vroeg zich daarbij af of de Federatie door een wellicht onzorgvuldige registratie van uren etc wellicht het slachtoffer van eigen handelen was geworden. Die ver meende onvolkomenheden in de regi stratie werden door zijn socialisti sche collega met klem tegengespro ken, maar Geleijnse bleef bij zijn ver moeden dat een en ander mogelijk niet met voldoende zorgvuldigheid is vastgelegd. Vooralsnog is een bedrag van 9,49 per inwoner volgens de vier man/ vrouw sterke commissie voldoende. Mocht dat voor de FMD niet zo zijn, dan zal deze dit volgens mevrouw Bij de Vaate-Rozendaal en Geleijnse vol gend jaar duidelijk moeten aantonen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PE BILT WOERD EN/ZIERIKZEE - Als volgende week donderdag 13 december aan boord van de YE 116 het boek 'Zeeuws Goud' wordt gepresenteerd gaat daarmee een lang ge koesterde wens van een oud inwoner van Schouwen-Duiveland in vervulling. Niet om dat Joop de Jonge uit Woerden vol trots aan zijn oeuvre - dat varieert van keizer Wil helm tot Koninklijke Marechaussee 175 jaar - opnieuw een exemplaar kan toevoegen. „Nee beslist niet, de tijd dat ik dagelijks mijn boekenkast bekeek of mijn eerste boek er nog wel stond ligt ver achter me. Maar als zoon van twee rasechte Zeeuwen (Zierik zee en Kerkwerve) heb ik altijd het gevoel gehad iets te moeten schrijven over het land dat mij vanaf mijn prille jeugd heeft geboeid en waaraan ik zoveel dierbare herinne ringen bewaar". Het zijn allemaal herinneringen die in het begin van zijn boek over de geschiedenis van de mossel- en oestercultuur weinig ter zake doen, meent de schrijver. „Ik kan me hoog uit herinneren als kind emmers vol krukels (aliekruiken) te hebben ge raapt bij Flaauwers, die wij met een stopnaald oppeuzelden, maar van oesters en mossels wist ik niets". Dat veranderde pas toen hij ruim drie jaar geleden de jaarlijkse mosseldag in Yerseke bezocht. Zierikzee Door zijn journalistieke werk zaamheden voor een dagblad kwam hij in contact met het Zeeuwse goud, de mossels en oesters. „Toen wist ik zeker dat ik over deze uitgesproken Zeeuwse cultuur een boek wilde schrijven. Het enige was nog mijn uitgever, dr. Wybrands Marcusse van de Bataafsche Leeuw, zover te krijgen dat hij geld in dit project wilde ste ken. De uitgever was meer gechar meerd van een boek over Zierikzee - overigens een volgend project - totdat Auteur Joop de Jonge (links) tijdens de mosseldag in Yerseke. ik hem zo ver kreeg met mij een mos seldag iri Yerseke bij te wonen. Ik heb hem nog nooit zo veel zien fotografe ren", zegt de Woerdenaar lachend. „En op dat moment wist ik dat mijn wens in vervulling zou gaan". Zeeuws Goud beschrijft de geschie denis van de oester en mosselcultuur in al haar facetten. De auteur ging zelfs terug tot 5000 jaar voor Chris tus om achter de oorsprong van het 'goud' te komen. Maar het verhaal zelf begint op Jutland, waar in de vo rige eeuw bij toeval enorme schel- penhopen werden ontdekt, de zoge heten Kjokkenmddiger, die dateren van ver voor onze jaartelling, tot de Brittanisering van de huidige con- servenfabrieken. Brittanisering is 1 een nieuw woord in de mossel- en oestercultuur en 'geboren' door de massale overname van coiiservenfa- brieken door Britse concerns. Voordat De Jonge zijn eerste letters op papier zette, dook hij in geschiede nisboeken, die hij in Zierikzee had gekocht. „Daarnaast kreeg ik ook veel medewerking van het Zeeuws Documentatiecentrum in Middel burg. Toen heb ik pas veel persoonlij ke contacten gelegd met mensen uit de mossel- en oesterwereld". Het duurde dan wel even, voordat hij zijn eerste verhaal in de computer had zit ten, maar met de opzet had hij geen moeite. „Ik wilde het boek schrijven vanuit het oogpunt hoe de cultuur is ontstaan en hoe die in de loop der ja ren is ontwikkeld". Rijkdom Hij kwam er tijdens het schrijven al snel achter dat de vissers veel rijk dom kenden, maar ook veel ellende hebben gehad. „De mensen moesten ontzettend hard werken, voordat ze hun vangst aan wal hadden. Ik heb nog nooit een boek over mensen ge schreven, die zo afhankelijk van de natuur waren als mossel- en oester vissers. Daarom weten ze ook heel goed met die natuur om te gaan. Om die reden begrijp ik ook de tegen stand van de belangen-organisaties rondom de Waddenzee niet". Hiermee gaat hij in op de proble men rondom de Waddenzee. De mos selvissers willen daar meer percelen krijgen, maar de verschillende belangen-organisaties zijn daar fel tegen gekant. Zij zijn bang dat het gebied zijn natuurwaarde verliest als daar mossels worden gekweekt. De discussie hierover blijft dan ook maar voortduren. Verschillende rap porten hebben de revue al gepas seerd. Maar de vissers blijven onder tussen hun werkzame liefde voor het vak voortzetten. Tèrwijl de mossel- en oestercultuur zich in eerste instantie in Bruinisse, Zierikzee en Philippine concentreer de, is nu Yerseke de belangrijkste aan- en afvoerhaven van Nederland geworden. „Yerseke kreeg zelfs de bijnaam Klondike, dat een plaatsje in Amerika is, waar altijd naar goud werd gezocht. Vanuit Yerseke worden 's werelds beste mossels en oesters verhandeld. Het is ook de enige plaats in de wereld waar deze pro- dukten worden geveild. Tfevens geldt er een zeer strenge controle op de kwaliteit, die de vissets zichzelf heb ben opgelegd'5. Ziektekiemen Die kwaliteit wordt in het buiten land niet altijd gegarandeerd, laat De Jonge weten. Om die reden bestaat er ook angst voor de opening van de landsgrenzen in 1992. „Wat moet je doen als de mossels en oesters uit het buitenland komen en je niet zeker bent van ziektes?", vraagt hij zich af. „Dump je ze in de Oostersehelde of de'Wadden, met het risico dat er ziek tekiemen aanwezig zijn? Vooral de gemeente Reimerswaal, waar Yerse ke ondervalt, zet zich momenteel erg in voor beschermde maatregelen". De gedachten gaat uit naar een gro te quarantaine-bak. Deze bak zou binnendijks moeten worden ge bouwd, maar de operatie kost miljoe nen. Hoewel er al verschillende teke ningen zijn, is er nog steeds geen besluit genomen over dit probleem. Terwijl de belangenverenigingen van de mossel- en oesterschippers blijven zoeken naar een oplossing, bereidt De Jonge zich nu al weer voor op een boek over Zierikzee. Verwachting tot woensdagavond: Droog Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtem peratuur van plus 3 graden aan zee tot min 3 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtemperatuur on geveer 4 graden. Zwakke noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 dec.: Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 5 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. Zon op 08.31, onder 16.29 Maan op 20.13, onder 11.36 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.29 Maan op 21.39, onder 12.01 Laatste Kwartier: 9 dec. (03.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt weef wat kou-1" der. De komende nachten kan het ge makkelijk licht vriezen. Overdag zal de temperatuur nog wel boven nul ko men. De ontwikkelingen voor het ko mend weekend wijzen in de richting van een overgang naar een meer win ters weerbeeld met koude noordoos ten winden. Over het doorzetten van deze ontwikkeling valt nu nog weinig zekerheid te geven. Morgenochtend kan er aan de kust nog een bui vallen, verder blijft het droog. Donderdag is ook eên droge dag met overigens wel grote mistkansen. Vanaf vrijdag neemt de kans op regen en natte sneeuw toe en die neerslag kan de in leiding vormen van echt kouder weer. DEN HAAG - Minister Bukman van landbouw en visserij is tijdens zijn eerste, optreden in de Tweede Ka mer in zware aanvaring gekomen met de coalitiefracties CDA en PvdA over zijn weigering een veilplicht in te voeren. Zo zwaar zelfs dat beide par tijen samen een motie tegen Buk- mans beleid indienden. Zoals bekend is eep meerderheid in de Kamer voor een veilplicht. Als die niet in Euro pees verband kan, dan maar een Ne derlandse veilplicht, zo menen het CDA, de PvdA en D66. O tó l-H t/3 De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode:Plaats: Tblefoon:-Handtekening:. De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Poslbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 0111016551 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1