NIEUW! 'Iedereen heeft heimwee naar werk aan de Stormvloedkering' boterletters 'Eerst geloofden veel mensen ons niet maar nu nemen ze ons serieus' SAMAN BV VERWIJS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijfhonderd mensen bij reünie Rijkswaterstaat op Neeltje Jans IKh PE Bltr NU FISCAAL VOORDEEL STRAKS AANVULLEND INKOMEN OF PENSIOEN WILT U MEER WETEN? VRAAG VRIJBLIJVEND OFFERTE AAN BIJ: HANSE/BROUWERSHAVEN 01110-12224 bellen Dorkas-actie in Scharendijke brengt netto 1400,- op Slippertje door modder op wegdek Gemeenteraad Westerschouwen PM Ph P Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 DECEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24858 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Brandweer Afscheid Voetbal Weinig De brandweer van Westerschouwen heeft er Westerschouwen nam afscheid van een bijzon- Zierikzee zet koploper met de rug tegen de Er was sprake van weinig produktie bij return muur. (Pag. 6). Bruse Boys tegen Kapelle. (Pag. 7). een nieuwe aanwinst bij. (Pag. 3). dere man; de hovenier GeJdof. (Pag. 3). Beter een leven vol teleurstelling dan een leven zonder ideaal. De Bosch Kemper Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 LONDEN - De nieuwe Britse pre mier John Major wil dat zijn land een actievere rol speelt in de Europese ge meenschap. NEELTJE JANS - „Er is weinig gedanst, maar er is heel veel gepraat. De muziek moest steeds zachter gezet worden". Aan het woord is K. Delfsma, één van de vier mensen die enige tijd geleden op het idee kwam een reü nie te houden voor alle Rijkswaterstaatmensen die in Zierikzee, Burghsluis en op Neeltje Jans hebben gewerkt in het kader van de uitvoering van het Deltaplan. „Ieder een die heeft meegewerkt aan de bouw van de Storm vloedkering heeft toch een beetje heimwee naar die tijd", aldus Delfsma. De reünie in het restaurant van Delta Expo trok 500 mensen. Vrijdagavond, 19.32 uur. De stroom auto's richting Delta Expo zwelt gestadig aan. Na enig zoeken vindt men het ruim bemeten parkeerter rein bij het restaurant van Delta Ex po dat speciaal voor de reünie is afge huurd. Binnen is het nog redelijk rustig. Herkenbaar aan corsages staat er een vierkoppig ontvangstco mité te wachten op de gasten. ren?'. Het organiserend viertal ofwel Deltacomité ging de boer op en vond na enig praten een aantal bedrijven, die op hun beurt ook weer betrokken zijn geweest bij de Deltawerken, be reid financiële steun te verlenen aan het project. het moest voor een bepaald bedrag in een bepaalde tijd", aldus Delfsma. De verhalen over gigantische over schrijdingen van het budget zijn vol gens hem sterk overdreven, ,,Je moet niet vergeten dat in '76 al een begro ting werd gemaakt voor een werk dat in 1987 afgerond zou worden". ,,Voor iedereen, van hoog tot laag, was het bouwen van de Stormvloed kering een enorme uitdaging", aldus Delfsma. ,,En waterbouwers zijn nu eenmaal altijd een wat speciaal soort mensen". Mensen die na het werk op Schou- wen-Duiveland uitgezwermd zijn over heel Nederland. ,,Dat is ook zo'n Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 'fc. Advertentie TAXATIES - HYPOTHEKEN - FINANCIERINGEN - VERZEKERINGEN HAVEN NOORDZIJDE 1, 4318 AB BROUWERSHAVEN TELEFOON 01119-1314 TELEFAX 01119-1914 De reünie op Neeltje Jans was een initiatief van Kees Delfsma, Els Dek ker, Marian Bakker en Ellie de Glop- per. Delfsma vertelt hoe het idee zo'n anderhalve maand geleden werd ge boren. „Steeds als een onderdeel van de Deltawerken afgerond was bete kende dat afscheid van een aantal Rijkswaterstaatmensen die dan weer naar elders overgeplaatst werden. El ke keer als er zo'n afscheid was hoor den wij weer dat het toch zo'leuk zou zijn als men elkaar toch nog weer 'ns terug zou zien". In eerste instantie was het viertal van plan om iedereen die aan de Del tawerken hebben meegewerkt uit te nodigen. Daar kwam men van terug. „We hebben het toen uiteindelijk be perkt tot de mensen die in Zierikzee bij de Deltadienst, in Burghsluis en op Neeltje Jans hebben gewerkt", al dus Delfsma. Al.snel had pien ee$ dikke duizerd. adressen verzameld." Delfsma. ,>Se moet niet vergeten dat er van overal uit het land Rijkswaterstaatmensen naar Zeeland werden gedetacheerd". Het vinden van al die mensen die ooit in Zierikzee, Burghsluis of op Neeltje Jans dienst hadden gedaan bleek nog een heel karwei. „Vooral omdat lang niet iedereen bij Rijks waterstaat gebleven is. Er zijn er bij die het bedrijfsleven ingegaan zijn en er zijn er ook die iets heel anders zijn gaan doen. Maar via via kom je toch steeds weer een stapje verder", aldus Delfsma. Hij stelt dat in .slechts 40 ge vallen men er niet in slaagde het nieuwe adres te achterhalen. Sponsors Met alleen namen en adressen ben je er nog niet, zo blijkt uit het relaas van Delfsma. „Nee, dan ga je denken van 'hoe organiseer ik dat en hoe kom ik aan het geld om het te organise- Kreten van herkenning. Vijfhonderd mensen waren present op de reünie in het restaurant van Delta Expo op Neeltje Jans. (Foto: Marijke Folkertsma). Volgens Delfsma werd er steevast enthousiast gereageerd op de vraag of men wat zag in een grote reünie op Neeltje Jans. „Er wordt nu al met het idee gespeeld om nog een keer, maar dan nog veel groter, een dergelijke reünie ..öp te zetten. Maar dat wordt zo groots, dan moeten we écht tent hallen neer gaan zetten". Uitnodigingen, voorzien van een antwoordstrook, werden verstuurd naar adressen overal in Nederland. En toen er wat meer duidelijkheid was over wat het organiserend comité te besteden had werd het programma voor de reünie nader bekeken. Men plaagde erin de hand te leggen op enig filmmateriaal. „Verder loopt zo iets vanzelf. Als je zorgt dat iedereen zijn natje en droogje heeft gaat de rest vanzelf", aldus Delfsma. Speciaal Gespreksstof te over volgens Delfs ma tijdens een dergelijke reünie. „Ik denk dat er veel gepraat zal zijn over de Stormvloedkering. Voor hen die eraan meegewerkt hebben is dat toch iets heel speciaals geweest. Het was iets dat nog nooit gebouwd was en onderwerp dat op een avond als deze ter sprake komt", aldus Delfsma. „Waar zit jij nu en wat doe je tegen woordig voor de kost? Dat soort vra gen. Nee, aan gespreksstof geen ge brek". Voorzover Delfsma weet waren er, vrijdag .in het Topshuis mensen uit heel Nederland hij een." „Ze kwamen uit Limburg, Overijs sel, overal vandaan", aldus Delfsma. Advertentie VERSBAKKERIJ bestellen SCHARENDIJKE - „Pas toen je op televisie kon zien wat voor ellende de mensen in Roemenië door moesten maken veranderde er iets. Voor ons betekende het een bevestiging van ons gelijk". Dat zegt Anja Romijn, één van de vrijwilligers van Dorkas Hulp Internationaal. De hulporganisatie hield zaterdag een bazar in de Gerefor meerde kerk van Scharendijke ten bate van een medi sche post in het dorpje Vinatori Neamt in Noord-Oost Roemenië. Dorkas Hulp Internationaal maakt er was altijd wel iemand die zei 'Nee, zich al jaren sterk voor de bevolking wè moeten doorgaan', van onder meer Roemenië. Lang voordat dictator Ceaucescu werd ver- v|f dreven en in het land een ommekeer plaatsgreep wist Dorkas via haar koeriers hoe moeilijk de Roemenen het hadden. „Maar de mensen hier geloofden ons gewoon niet", aldus mevrouw Romijn. Kwade gezichten De mensen van Dorkas gaven ech ter de moed niet op. Op verschillende markten en braderieën waren ze pre sent om aandacht te vragen voor hun werk. „Maar dikwijls kreeg je kwade gezichten. Dan kreeg je van mensen die bijvoorbeeld in Roemenië op va kantie waren geweest te horen dat het allemaal best meeviel daar. Nu ieder een heeft kunnen zien wat de mensen daar moeten doormaken nemen ze ons pas serieus", aldus mevrouw Ro mijn. De Dorkas-werkgroep in Scharen dijke timmert nu zo'n vijfjaar aan de weg. In die vijf jaar heeft men het be paald niet makkelijk gehad. „We hebben een paar keer op het punt gestaan om er mee te stoppen, maar De publiciteitsstorm rond Roeme nië is geluwd, maar de tv-beelden hebben veel mensen de ogen ge opend. „Het is onze ervaring dat de mensen ontzettend verbaasd waren toen ze de beelden op televisie zagen. Het is natuurlijk ook onvoorstelbaar hoe de mensen daar in Roemenië ver nederd worden. Want het is niet al leen materiële, maar vooral ook gees telijke nood", aldus mevrouw Romijn. Vrijheid De vrijwilligers van Dorkas hou- Volop belangstelling was er zaterdag voor de Dorkas-bazar in de Uerefor- meerde kerk in Scharendijke. (Foto: Marijke Folkertsma). den via hun koeriers een vinger aan de pols. „Het grote verschil met voor de ommekeer is dat alles nu veel openlijker gaat", aldus mevrouw Ro mijn. Zij is de laatste om te beweren dat na de omwenteling in Roemenië alles koek en ei is in het Oost-Europe- se land. „Van onze koeriers horen wij dat de Securitate nog steeds overal opduikt. Wij zijn ook bang dat de mensen daar niet goed raad weten met de vrijheid die ze nu hebben". Zoals al aangestipt spant Dorkas Hulp Internationaal zich niet alleen in'voor Roemenië, maar ook voor tal van andere probleemgebieden. „Het begon als hulp aan gewetensvervolg- den, maar het is nu veel meer dan dat". Het was op aanraden van een uit Roemenië gevluchte vrouw dat de werkgroep Scharendijke van Dorkas besloot een bazar te houden waarvan de opbrengst ten goede komt aan de medische post van Vinatori Neamt. Dr. Chita Elvira is hoofd van die me dische post en zij heeft de zorg voor zo'n tienduizend mensen. Naast de zorg voor haar gezin en de vele men sen die naar de medische post komen gaat ze zelf ook zieken bezoeken. Zij doet dat te paard. Armoede De dorpen in haar omgeving zijn arm en men kampt met'grote alcohol problemen. Problemen waar zelfs ba by's, van wie de ouders drinken, de dupe worden. De gezinnen zijn groot. Vaak telt een gezin 10 tot 12 kinderen. Samen met het voortdurende gebrek aan medicijnen, spuiten, naalden en gezond voedsel maakt dit het werk van een plattelandsdokter erg zwaar. Zelfs een koelkast voor injectie vloeistoffen ontbreekt. Daarnaast zijn er nog de tehuizen waar ook aan van alles gebrek is. Dr. Chita doet wat zij kan. maar kan niet zonder de hulp van het Westen. De Dorkas-vrijwilligers van Scha rendijke zijn vastbesloten om het hunne bij te dragen aan de medische post en gezien de grote belangstelling voor de bazar in de Gereformeerde kerk zaterdag lijkt het erop dat hun inspanningen niet tevergeefs zijn. „De bazar heeft een stuk meer opge leverd dan die van twee jaar gele den", aldus Dorkas-vrijwilligster C. Verhagen. „Het is ook bijna de hele dag druk geweest". Verwachting tot dinsdagavond: Bewolkt Bewolkt en tegen de avond regen. Vannacht buien. Minimumtemper- tuur ongeveer 3 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 7' graden. Matige tot vrij krachtige westnoordwestelij- ke wind. ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 08.30, onder 16.30 Maan op 18.45, onder 11.00 Laatste Kwartier: 9 dec. (03.04) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied komt met het centrum boven de Brit se eilanden te liggen. Hierdoor zal de wind uit het noordwesten gaan waai en. De kansen op een bui worden kleiner. De maximumtemperatuur zal zo'n 6 graden bedragen. De mini mumtemperatuur zal rond het vries punt liggen. De wind uit het noord westen is matig tot zwak. ZONNEMAIRE - Geen opgevroren wegdek zoals men in deze tijd van het jaar zou verwachten, maar mod- -der zorgde er zondagavond voor dat de motorrijder J. J. B. uit Bruinisse een slippertje maakte. Deze glijpar tij speelde zich 's avonds rond 20.15 uur af op de Stapelsweg in Zónne- maire. De onfortuinlijke motorrijder kwam er nog goed van af, alleen zijn motor liep de nodige beschadigingen op. BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen komt maandag 10 december om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering is zoals gebruikelijk openbasar toegan kelijk. De raad spreekt ondermeer over en kele aanschaffen voor de dienst ge meentewerken, de verkoop van grond, de wijziging verordening ri oolrechten, de wijziging verordening havengelden en een verzoek tot bestemmingsplanwijziging van me vrouw Moolenburgh. Ook J. Waverijn krijgt nul op het rekest met zijn ver zoek bij zijn bedrijf vijf in plaats van drie caravans te plaatsen. Burge meester en wethouders vrezen prece dentwerking. O PQ H T/l l-H Xfl De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode:Plaats:.... Thlefoon:-Handtekening:. De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. dé krant van schouwen - dumland! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1