Eerste ZOC-reis uitgereikt Gemeente Bruinisse akkoord met concept milieu-convenant Welzijnslijst Bruinisse vastgesteld door de raad December wordt een drukke maand voor de middenstand in Renesse Plaatselijke verenigingen 10 procent gekort Suggestie om al na drie jaar effect te bespreken Nieuwe loods voor firma Bal Met onder meer Kerstmarkt in dorpshuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Krediet Meer aan vragen voor leningen bij de Volks kredietbank ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 november 1990 Nr. '24857 3 ZIERIKZEE - Even dacht ze dat er een grap met haar uitgehaald werd. Maar kort na het telefoontje van Bob Noomen van de Zierikzeese Ondernemers Centrale had mevrouw C. Wiltenburg uit Zierikzee het begrepen. Zij heeft als eerste een grote reis gewonnen in de zegelactie van de Zierikzeese winkeliers. In het bijzijn van mede-bestuurslid de heer Romijn nam mevrouw Wiltenburg de prijs in bijzijn van haar echtgenoot in ont vangst; reischeques ter waarde van 2000 gulden. Dat gebeurde in restaurant Mondragon. Volgende week gaat er een prijs van 2500 gulden uit en daarna nogeen van 3000 gulden. Volgens. Noomen ziet het er naar uitdat zoioel de ondernemers als de consumenten de actie weten te waarderen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Met algemene stem men werd gisteren, donderdag, tij dens de gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis de welzijnslijst 1991 voor de gemeente Bruinisse vastgesteld. Net als in voorgaande jaren is bij de plaatselijke verenigin gen een kortingspercentage van 10 procent toegepast. Ten opzichte van vorig jaar is er een aantal zaken veranderd. Voorheen werd jaarlijks een vast subsidiebe drag beschikbaar gesteld aan Stich ting Peuterspeelzaal De Krukels. Nu is men overgegaan tot subsidiëring van 50 procent van de salariskosten tot een maximum van in totaal 15.000,- Sport Op de welzijnslijst in tegensatel- ling tot vporgaande jaren ook een aantal sportverenigingen: volleybal-, gymnastiek-, philatelisten-, schaak en vogelvereniging. Deze vijf vielen voorheen onder de subsidieverorde ning Plaatselijke Verenigingen. Daarmee is een oude wens in vervul ling gegaan. In de ontwerp-welzijnslijst was men ervan uitgegaan dat de Stich ting Jeugd een tweede administratie ve kracht zou krijgen. De gemeente raad van Zierikzee heeft het verzoek van de stichting echter afgewezen en derhalve kan de extra subsidie die bestemd was voor de administratie ve kracht worden afgevoerd. Van de plaatselijke verenigingen gaat jeugdsociëteit De Pul met verre weg de meeste subsidie strijken. Zij BRUINISSE - Met enige mitsen en maren heeft de ge meenteraad van Bruinisse zich akkoord verklaard met het concept-milieuconvenant. Tijdens de gemeenteraads vergadering gisteren, donderdag, in het gemeentehuis kwam van de fractie Algemeen Belang de suggestie om het effect van het convenant niet na vier jaar, maar reeds na drie jaar, nader te bestuderen. „Wij willen er liever zelf over beslissen dan dat we dat aan een nieuwe raad overlaten", aldus mevrouw Maaskant. Vogelaar reageerde op de vraag van Wiebrens met de opmerking dat er onlangs overleg is geweest tussen de verantwoordelijke portefeuillehou ders in de regio. „We hebben afge sproken dat we de zaken eerst eens rustig eilandelijk op een rijtje zetten. Met Zierikzee is er een gentlemens agreement. Zij willen via twee spo ren werken", aldus Vogelaar. In de praktijk houdt dat in dat de gemeente. Zierikzee wel verder gaat met onderhandelingen met an dere regio's over boven-eilandelijke samenwerking maar zich wel achter het concêpt-milieüconvenant schaart. „Voor het milieu-convenant geldt ook de ontbindende voorwaar de dat alles zes gemeenten mee moe- ten doen". Vergoedingen brandweer In het concept-milieuconvenant wordt eilandelijke samenwerking op milieugebied geregeld. Idee achter het convenant is dat het hoog tijd is dat de krachten, lees kennis en know how, gebundeld worden om de steeds ingewikkelder geworden milieu-pro blemen het hoofd te kunnen bieden. Een aan te stellen milieuconsulerit zou dan de centrale figuur binnen een dergelijk convenant moeten worden. Eerste stap In feite is het een eerste stap op weg naar boven-eilandelijke samenwe- king op milieu-gebied. Om tot een goede samenwerkingsvorm op het ge bied van het milieu te komen is, zo heeft men berekend, een draagvlak van 70.000 inwoners nodig om opti maal te kunnen functioneren. SGP/RPF/GPV-woordvoerder L. J. van den Bos wilde van het college weten of er voldoende garanties in gebouwd zijn voor wat betreft de taakomschrijving van de milieu-con sulent. „Want dat mag geen eigen le ven gaan leiden", aldus Van den Ros. Burgemeester Vogelaar kon Van den Bos geruststellen. „Ik verzeker u dat het allemaal uitgebreid beschre ven staat", aldus de Bruse eerste bur ger. CDA-voorman J. S. Wiebrens vroeg Vogelaar opheldering over de L. J. van den Bos: ..Taakomschrij ving milieu-consulent mag geen ei gen leven gaan leiden vraag of de gemeente Zierikzee nu wel of niet meedoet met het milieu convenant. Geen enkele moeite had de gemeen- teraad met het voorstel van het colle ge van b en w om de verordening waarin de vergoedingen van de men sen van de vrijwillige brandweer worden geregeld te herzien. De vaste vergoeding van de kaderleden van de Bruse brandweer wijkt, zo blijkt uit de toelichting van het college, nogal wat af van de overige gemeenten in de regio. In negatieve zin voor alle duidelijkheid en met dat in het ach terhoofd stelde het college voor een forse verhoging van de vaste vergoe dingen voor het kader vast te stellen. De vaste vergoeding voor de overige leden van het korps blijft op hetzelf de niveau. krijgen 1669,57. Een relatief fors be drag gaat ook naar de schaakvereni ging Tot Ons Genoegen. Zij krijgen 1276,51 subsidie. Muziekvereniging Nu met Hope kan rekenen op een sub sidie van alles bij elkaar 4.709,46. Alles bij elkaar gaat het bij de Wel zijnslijst om bijna drie ton aan subsi die. BRUINISSE - Op de plaats waar enkele jaren geleden de loods van de firma Mol in vlammen opging is nu een nieuwe loods door de firma Bal geplaatst. Deze loods van maar liefst 5000 vierkante meter is, op enige af werking na, klaar en zal voorname lijk voor stalling van boten, cara vans, etc. gebruikt worden. Ook wordt er door de firma Bal, dat in scheepsbetimmeringen gespe cialiseerd is, aan kleine karweitjes gewerkt. De grote karweien gebeuren in de oude loods aan de Molenstraat in Bruinisse waar ook de doe-het-zelf winkel en de winkel voor scheepsbe- nodigdheden van de firma zich bevin den. Achter de nieuwe loods aan de In dustrieweg zal nog een stuk loods gezet worden van ongeveer 2500 vier kante meter. Deze ruimte zal aanvan kelijk als opslagruimte worden ver huurd aan derden. Mocht het de firma Bal voor de wind gaan dan zal ook deze ruimte voor de stalling van boten in gebruik genomen worden. De fundering van dit nieuwe deel van de loods zou voor de kerst gestort moeten zijn. De loods zelf zou in februari volgend jaar klaar moeten zijn. Als de hele loods vol met boten staat (ongeveer 7500 vierkante meter) kunnen er ongeveer 250 boten in met een lengte van zo'n twaalf meter en met een gewicht van tien ton. Voor het vervoer van de boten heeft de fir ma Bal een hydraulische botenwagen in haar bezit waarmee boten tot een gewicht van vijfentwintig ton ver voerd kunnen worden. De firma Bal bestaat uit vijf perso nen en voorlopig probeert men de zaak met dit aantal draaiende te hou den. DEN HAAG - Minister Maij (ver keer en waterstaat) is van plan de mo torrijtuigenbelasting voor zware en energieverslindende auto's vanaf 1992 te verhogen. Verder wil zij in de lo'op-Vah 1995 zpwel elektronische als fysieke tol (met tolhokjes) inyperén. Tot 'dusVfer'wa's sprake vah è'ëft ketize -voor een van beide systemen. Op wel ke vorm van tolheffing de nadruk komt te liggen wordt nog bezien. VEVEY - Het Amerikaanse fris drankenconcern Coca Cola en het Frans voedings- levensmiddelenbe- drijf Nestlé gaan samenwerken in de produktie en distributie van oplos- koffie en oplosthee. Dat hebben beide bedrijven donderdag bekendge maakt. RENESSE - Er staat in Renesse in december van alles te gebeuren. De midden- standsvereniging heeft haar beste beentje voorgezet om het publiek een aantrekkelijk programma voor te kunnen schotelen. Voor 1 december staat de intocht van Sinter klaas in Renesse gepland en op de lijst van activiteiten prijkt ook weer een kerst markt in het dorpshuis. Zaterdag 15 december is het Kerstmarkt in het dorpshuis. (Archieffoto). Zoals gemeld komt Sint Nicolaas morgen, zaterdag 1 december, aan in Renesse. Rond 13.00 uur wordt de Goedheiligman verwacht op het par keerterrein aan de Laone. Vandaar vertrekt de Spaanse kindervriend met zijn gevolg voor een rondgang per paardetram door het dorp. Daar gaat om 14.00 uur het toneel stuk 'Weieens een schoen in je schoen gehad' van start. Het stuk wordt op de planken gebracht door toneelver eniging Op Drift. Rond 15.00 uur arri veert de Sint in het dorpshuis, verge zeld van muziekvereniging Luctor et Emergo. Het volgende evenement in de rij is de kerstmarkt. Deze staat gepland voor zaterdag 15 december en wel van 11.00 tot 16.00 uur. Elke klant krijgt bij besteding van vijf gulden een genummerd lot. Men maakt kans op een van de 100 kerststaven. Dinsdag 18 december wordt in het dorpshuis een middag voor ouderen gehouden. Onder het genot van een kopje koffie met gebak wordt het programma Zoek de zon op gebracht. In dat programma aandacht voor liedjes van vroeger. Uiteraard ont breekt de komische noot niet. In een aantal sketches worden herinnerin gen opgehaald aan onder meer Dorus en Swiebertje. Woensdag 18 december komen de kinderen aan bod. Voor hen wordt in het dorpshuis een speciale middag op poten gezet. Er staat onder meer een optreden van het clownsduo Appie en Flappie op stapel. In de pauze krij gen de kinderen een traktatie. Wie naar de kindermiddag wil moet een volle stempelkaart hebben. Een stempel krijgt elke klant na een aankoop in een van de winkels van Renesse. Stempelkaarten zijn vanaf 6 december af te halen bij Doe Land en bij bakkerij Everacrs. Zaterdag 22 december heeft de mid denstandsvereniging uitgeroepen tot wijndag. Elke klant krijgt bij een mi nimale besteding van vijf gulden een genummerd lot. Met dit lot dient men tussen 9.30 en 16.00 uur naar de kraam bij Doe Land te gaan om te zien of men een fles wijn heeft gewon nen. Ook die dag is de Kerstman pre sent in Renesse. Maandag 24 decem ber is de Kerstman voor het laatst dit jaar in Renesse. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v, 1 jan, f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Het aantal aanvragen voor lenin gen bij de Volkskredietbank van de gezamenlijke gemeenten in de streek groeit. Dat is goed en slecht tegelijk. Ten eerste is het een slecht teken als mensen leningen moeten sluiten bij de Volkskredietbank. Vaak gaat het om betalingsachterstanden of nood zakelijke aanschaffen, waarvoor on voldoende baar geld is. Ideaal zou zijn als de Volkskredietbank geen functie zou hebben; een'utopie. En juist omdat de bank wel dege lijk een belangrijke functie heeft, is het een goede zaak dat steeds meer mensen de gemeentelijke bank we ten te vinden. Op die manier wordt voorkomen, dat mensen hun geld bij andere instanties halen. Commercië le bedrijven (anders dan de reguliere banken) zonder sociaal gezicht, ivaar achterstanden meteen aangepakt worden. Daarmee zijn de mensen vaak niet geholpen. bi Zierikzee kennen de meesten de bank wel. Maar uit de aanvragen blijkt, dat dat niet voor alle andere gemeenten geldt. Hierin ligt een taak voor die andere gemeenten. Hun inwoners moeten geattendeerd worden op het bestaan van de Volks kredietbank en haar (onmogelijkhe den. Pas als iedereen van het bestaan weet, kan de bank haar sociale func tie in de samenleving vervullen. AvdW Advertentie Ford Escort met goud goud bekroond De nieuwe Escort verslaat 14 concurrenten in strijd om hoge Oostenrijkse onderscheiding De Ford Escort heeft zijn Eu ropese en Japanse rivalen ver slagen en een felbegeerde on derscheiding gewonnen. Een jury van Oostenrijkse be roemdheden en de lezers van het maandblad „Freie Fahrt" hebben de Ford Escort tot win naar uitgeroepen van de „Gros ser Österreichischer Automo- bilpreis 1990". De 38-koppige jury werd aan gevoerd door Formule 2- coureur Gerhard Berger en voormalig ski-kampioen Franz Klammer, terwijl verder alle tooaangevende Oostenrijkse automobieljournalisten er deel van uitmaakten. Op grond van objectieve criteria als techni sche kwaliteit, betrouwbaar heid, zuinigheid, veiligheid, waar voor het geld en milieu vriendelijkheid, gaf de jury - samen met de Freie Fahrt" le zers - de voorkeur aan de Ford Escort boven 14 andere deelne- hiers. Na de Escort volgde dé Opel Calibra op de tweede plaats, terwijl de Nissan Primera als derde eindigde. Aan de verkie zing kan door alle nieuwe per sonenautomodellen op de Oostenrijkse markt worden deelgenomen. Tbt de overige modellen die de strijd met de Escort verloren, behoren de Honda Accord, de Lancia De- dra, de Mazda MX5, de Peugeot 605 en de Rover 200. Op 26 november is de Gouden Prijs aan Ford uitgereikt door dr. Rudol-f Streicher, hoofd van de Oostenrijkse Ministerie voor Verkeer en Genationali seerde Industrieën. De plech tigheid vindt 'plaats in het Laxenburg Paleis te Wenen. U kunt de Escort bewonderen bij Forddealer Van Wouden berg BV, Haringvlietplem 10, Zierikzee. ZIERIKZEE - Een groeiend aantal mensen doet een beroep op de Volks kredietbank van de gezamenlijke Schouwen-Duivelandse gemeenten en Sint-Philipsland. Maar het me rendeel van de aanvragen komt nog steeds uit Zierikzee. Dat werd duide lijk tijdens de vergadering van de Zierikzeese commissie sociale zaken in het stadhuis te Zierikzee. Wethouder sociale zaken, J. Groen (PvdA) ging in het kort in op de groei ende belangstelling voor de Volks kredietbank. Hij deed dit naar aan leiding van de jaarrekening over 1989 en de begroting voor 1991. In 1975 kwamen er nog 121 aanvragen binnen voor een gezamenlijk bedrag van ruim 239.000 gulden. Vorig jaar ging het om 172 krediet aanvragen voor een bedrag van ruim 729.000 gulden; een aanzienlijke stij ging dus. Dat gaf volgens Groen aan, dat steeds meer mensen de Vclkskre- dietbank weten te vinden. En de ge meente Zierikzee timmert ermee aan de weg. Er liggen her en der folders, in de gemeentelijke mededelingenru briek in de krant staat het regelmatig vermeld en de Intergemeentelijke So ciale Dienst wijst er haar cliënten ook op. Momenteel is er bij 51 personen sprake van een betalingsachterstand. Daarbij gaat het om een totaalbedrag van 81.500 gulden. Volgens Groen is dat geen enkele reden tot paniek. Tij dens de vergadering werd verder nog kort gesproken over de jaarrekening 1989 van de sociale dienst en de socia le vernieuwing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3