Kinderopvang; ook gemeente Bruinisse heeft afgehaakt 'Deze manier van werken is waard om gesteund te worden' boterletters VERWIJS DE ZIERIKZEESCHE COURANT 01110-12224 bellen 52 ploegstoffen Raad schaart zich unaniem achter college Zierikzeese werkgroep Caritas organiseert hulpactie ten bate van kinderdorp Manado Klauter- materiaal voor 't Stoofje Wjh DE 8itr té té Ph té P m Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE z6<5 ft RIKZEESCH E NIEUWSBODE Wegverbetering Milieu Fakkeloptocht Handbal Er wordt hard gewerkt aan verbetering van de De gemeenteraad van Bruinisse heeft una- Amnesty International houdt in het kader van Het eerste herenteam van handbalvereniging weg over de Stormvloedkering. (Pag. 2). niem ingestemd met het concept-milieu- een ledenwerfactie donderdag 3 december Delta Sport zit in een belangrijke fase. (Pag. 9). convenant. (Pag. 3). een fakkeloptocht. (Pag. 5). VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24857 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Aan het kind is de grootste eerbied verschul digd. Juvenalis Advertentie VERSBAKKERIJ bestellen WASHINGTON - De Wereldbank gaat twee leningen verstrekken aan Brazilië voor een totaalbedrag van 450 miljoen dollar. Dat heeft de bank donderdag laten weten. BARNEVELD - Op de Rijksweg Al tussen het knooppunt Hoevelaken en Barneveld zijn momenteel meer dan twintig auto's in een kettingbotsing geraakt. Ambulances en politie zijn iets voor elf uur uitgerukt. Dat heeft de politie van Barneveld gemeld. Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u inde kollektie bij BRUINISSE - Na Duiveland en Middenschouwen heeft nu ook de gemeente Bruinisse besloten niet mee te wer ken aan een gezamenlijk kinderopvangproject. De raad was unaniem in haar oordeel dat er in Bruinisse weinig behoefte is aan kinderopvang. „Op zich ben ik niet tegen kinderopvang", stelde Algemeen Belang-raadslid M. C. Maaskant-Okkerse. „Maar in Bru is het nog zo dat er al tijd wel een vriend, huur of kennis is die op de kinderen kan passen". Jg 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I In haar toelichting op het voorstel om niet mee te doen aan het project kinderopvang stelt het college dat de behoefte aan kinderopvang in Brui nisse minimaal is. Net als mevrouw Maaskant zegt men dat in de enkele gevallen dat er behoefte is aan kin deropvang, dat in familie- of kennis senkring wordt opgelost. Afstand Verder voert het college aan dat voor wat betreft de dagopvang de af stand tot Zierikzee, waar het kinder dagverblijf is gevestigd te groot is. ,,Wij zijn van mening dat dat op pro blemen zal stuiten. Zeker indien de ouders niet in Zierikzee, maar bij voorbeeld in de Randstad werkzaam zijn. Wij verwachten dan ook dat er vanuit onze gemeente geen sprake zal zijn van deelname aan zowel de dag opvang als het gastouderproject", al dus het college. De gemeenteraad kon zich, zo bleek tijdens de gemeenteraadsver gadering, helemaal vinden in de ar gumenten van het college. Naast haar opmerking over het ontbreken van de behoefte voerde ook mevrouw Maaskant de afstand tot Zierikzee als argument aan, J. S. Wiebrens (CDA) stelde aller eerst tegen kinderopvang te zijn. ,,Maar ik zie wel wat in een gastou derproject. Dat hoeft nu niet persé, maar misschien kunnen we in de toe komst eens kijken of dat in Bruinisse mogelijk is", aldus de christen-demo craat. Burgemeester A. Vogelaar ging verder niet in op die opmerking van Wiebrens. Drang: Een genuanceerde reactie van de kant van SGP/RPF/GPV-woord voer der G. E. Houtekamer. ,,Ik kan me heel goed indenken dat eenouder gezinnen onder druk gezet worden om hun kind in een kinderopvang on der te brengen zodat ze zelf kunnen gaan werken. Ik spreek niet over dwang, maar wel over drang", aldus Houtekamer. Hij vervolgde: ,,Ik denk dat daar heel schrijnende gevallen onder zit ten. Je ziet steeds vaker ontwrichte relaties en die ontwikkelingen gaan door". Zoals al aangestipt schaarde de gemeenteraad zich unaniem ach ter het college. Ook .enige discussie ontstond over het voorstel van het college om een voorbereidingsbesluit te nemen inza ke het bestemmingsplan Bruinis;-- Kom. Dat is nodig om H. van der Vlist in staat te stellen op het terrein van jeugdherberg De Stoofpolder in afwijking van de verleende bouwver gunning een kantine met keuken te bouwen. Verklaring Het perceel in kwestie heeft eigen lijk de bestemming tuin. Het college AB-raadslid M. C. Maaskant-Okker se: In Brn altijd wel vriend of buur die op de kinderen ivil letten,'. is echter bereid toch medewerking te verlenen aan de plannen van Van der Vlist. In antwoord op vragen van Houtekamer liet burgemeester Voge laar weten dat aan Van der Vlist een verklaring zal worden voorgelegd die hij dient te ondertekenen. In die verklaring staat dat Van der Vlist indien dat noodzakelijk mocht zijn in verband met werkzaamheden aan de buitendijk genoemde kantine en keuken weer moet slopen. Hij moet dan, zo bleek uit de ver klaring die de burgemeester voorlas, die sloop uit eigen middelen betalen. Algemeen Belang-raadslid mevrouw Maaskant drong er bij het college' op aan in die verklaring ook een passage op te (laten) nemen waaruit blijkt dat Van der Vlist de kosten van sloop niet op de gemeente kan verhalen. Burge meester Vogelaar zegde toe deze voor waarde in het document op te laten ZIERIKZEE - „Wij waren bijzonder onder de indruk van de wijze waarop twee gewo ne mensen op eigen initiatief bezig zijn met ontwikkelingshulp. Ze zeuren niet, doen niet moeilijk, Ze zijn gewoon aan de slag gegaan toen ze werden confronteerd met ar moede en ellende". A. Schouw uit Serooskerke is lid van Caritas. De werkgroep bin nen de Rooms-Katholieke parochie te Zierikzee die een actie is begonnen ter onder steuning van het particuliere ontwikkelingswerk van het Brabantse echtpaar Frits en Hanneke Koopmans. Via een televisie-uitzending werd Schouw geconfronteerd met het echt paar dat jaarlijks 50.000 gulden bij een brengt voor het in stand houden van een kinderdorp dat op hun initia tief werd gebouwd op het Indonesi sche eiland Celebes. TNvaalf ja^r gele den werd het echtpaar tijdens een vakantie in dat gebied geconfron teerd met barre ellende. Armoede en veel melaatsen. Omstandigheden waarvan vooral kinderen de dupe werden. Velen verloren op zeer jonge leeftijd al hun ouders of werden ge woon ergens weggelegd en aan hun lot overgelaten. Iets doen Het echtpaar Koopmans besloot dat ze aan die barre omstandigheden moest doen wat ze kon. Ze adopteer den twee pleegkinderen uit het ge bied. Met de twee eigen kinderen en de twee pleegkinderen die ze al had den, groeide hun gezin daarmee uit tot zes kinderen. Maar het besef dat ze duizenden kinderen in miserabele omstandig heden achterlieten was voor het echt paar Koopmans aanleiding voor het opzetten van een particuliere actie. Ze zetten een melkbus in het winkel centrum van hun woonplaats Etten- Leur en vroegen de burgemeester daarin een eerste donatie tc doen. Enkele maanden later had men op deze manier al een paar ton bijeenge bracht. Met het geld van de actie werden in Celebes huizen gebouwd waarin ge zinnen konden wonen die zelf maar twee tot drie kinderen hadden en die Frits en Hanneke Koopmans werden met hun kinderen en pleegkinderen ont- bereid waren er vijf tot acht van an- vangen door ZKH Prins Bernhard. deren in hun gezin op te nemen. Er kwam een lagere school, een timmer- school en een muziekschool. Het kin derdorp Manado was een feit. Maar aan de activiteiten, van het Brabantse echtpaar kwam daarmee geen einde. Jaarlijks halve ton Jaarlijks brengen zij de 50.000 gul den bijeen die nodig is voor het in stand houden van het kinderdorp Ma nado. Het echtpaar Koopmans kan daarbij inmiddels rekenen op de steun van een aantal bedrijven dat de actie sponsort. Terwijl bekende Ne derlanders waaronder ZKH Prins Bernhard openlijk hun steun en sym pathie voor de actie hebben betuigd. Via televisie-uitzendingen in het pro gramma Van gewest tot gewest kre gen de initiatieven van Frits en Han neke Koopmans landelijke aandacht. ,,In West-Brabant wordt de actie door de hele bevolking gedragen. Wij proberen er nu een ZeBra-project van te maken. Een actie die zowel in Zee land als in Brabant speelt", aldus Schouw. Nadat hij de televisie uitzending over het kinderdorp Ma nado zag, bracht hij de activiteiten van het echtpaar Koopmans ter spra ke binnen de werkgroep Caritas. Een werkgroep van de katholieke paro chie die zich bezig houdt met proble men van kerk en samenleving. Zo ontstond het idee om ook op Schouwen-Duiveland een actie te houden voor Manado. Caritas-voor- zitter J. van den Brand vertelde dat de 14 leden van de werkgroep plus zo'n 30 kerkleden in totaal 1900 brie ven verstuurden waarin het doel van de actie wordt toegelicht. Ongeveer 750 daarvan gingen naar de bedrijven op Schouwen-Duiveland. Via adver tenties in de krant wordt de bevol king geattendeerd op.de actie, ,,We hopen dat ook hier in de regio en thousiasme ontstaat voor het initia tief van Frits en Hanneke Koop mans". Frits Koopmans naar Zierikzee Op 8 en 9 december komt Frits Koopmans naar Schouwen-Duive land om daar in de Rooms-Katholie ke kerken in Zierikzee en Haamstede over Manado te vertellen. Frits en Hanneke Koopmans hebben inmid dels plannen voor het realiseren van nog een kinderdorp in een Afrikaans land. ..Als gewoon gezin blijken zij er op een simpele, directe manier in te slagen grote dingen tot stand te bren gen. Als we iets goeds willen doen, moeten we hun activiteiten steunen", aldus Schouw en Van den Brand SCHIPHOL - Amsterdamse taxi chauffeurs mogen ondeT bepaalde voorwaarden vanaf 1 januari weer passagiers oppikken vanaf Schiphol. Dat is het resultaat van een overeen komst tussen de NV Luchthaven Schiphol, de Verenigde Taxibedrijven in de Amstel- en Meerlanden (VE- TAM) en het Amsterdamse Centrale Bureau voor Thxi's (CBT). TILBURG - Het VNO heeft vrijdag middag officieel een vestiging in Brusssel in gebruik genomen. De werkgeversorganisatie vindt het van groot belang in de 'Europese hoofd stad' een vooruitgeschoven post te hebben. In januari/februari 1991 NIEUWERKERK - Als ook de ge meenteraad van Duiveland daarvoor haar toestemming geeft, worden in januari/februari 1991 klim- en klau- terapparaten aangebracht in het speel/werklokaal van de openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk. Tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk sprak de adviescommissie financiën en onderwijs haar goedkeuring uit over de aanschaf. ,,Het is jammer dat het klim- en klautermateriaal niet gelijk is aangebracht bij de nieuw bouw van de basisschool", aldus com missielid L. Meerman (SGP/ RPF). Maar dat was volgens commissie voorzitter burgemeester A. Bergs- hoeff indertijd de keuze van het on derwijzend personeel. Nu er anders over wordt gedacht wordt het klau termateriaal alsnog aangeschaft. Het is bedoeld voor de jongste groep van de basisschool, de vier- tot zes jarigen. De kosten van het materiaal bedra gen 8.800 gulden. Een bedrag dat zal worden betaald uit de gemeentelijke reserve onderwijs algemeen. Omdat ook de commissieleden G. van den Ouden (VVD) en M. A. Klaassen- Meyer de aanschaf een goede zaak vonden voor 't Stoofje is de verwach ting dat het voorstel door de gemeen teraad zonder meer zal worden goed gekeurd. Tijdens de commissievergadering werd ook de gemeenterekening 1989 bekeken. Een stuk waaruit bleek dat de gemeente Duiveland vorig jaar 'goed heeft geboerd', zoals Bergshoeff het uitdrukte. Alle geplande kapi- taalswerken werden uitgevoerd en men hield een batig saldo over van bijna 360.000 gulden. Bloem verpakkingsbedrijf Op het industrieterrein te Ooster- land wordt momenteel een nieuw be- di-ijf gebouwd, een bloemverpak- kingsbedrijf van de firma Demper. Tijdens de commissievergadering werd geadviseerd om gelijk met de aanleg van extra parkeerplaatsen bij de nieuwe brandweergarage ook de bestrating vanaf het nieuwe bedrijf naar de weg aan te laten leggen. Daarvoor is een bedrag nodig van 3250 gulden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Bewolkt Wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van plus 3 graden aan de kust tot min 3 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting "t/m dinsdag 4 dec. Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 5 graden Wind: west 3 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Wind: west 4 Dinsdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Wind: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 08.26, onder 16.31 Maan op 15.22, onder 07.33 2 dec. 'Zon op 08.28, onder 16.31 Maan op 16.12, onder 08.58 3 dec. Zon op 08.29, onder 16.30 Maan op 17.22, onder 10.09 Volle maan: 2 dec. (08.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De Hollandse winter wordt nog even uitgesteld. De komen de nacht kan het in het binnenland nog licht vriezen, de nachten daarop schommelt de temperatuur rond het vriespunt. Overdag blijft het kwik ruim boven nul komen. Dat is vooral te danken aan de wind die over een relatief warme Noordzee komt aan waaien. Hoewel het weekend aan de bewolkte kant zal zijn moet het vrij wel overal droog kunnen blijven. Oceaandepressies krijgen begin vol gende week de neiging om wat dich ter bij ons land te komen. Dan zou er een winterse bui kunnen vallen. Als daar wat sneeuw uitvalt zal dit niet lang blijven liggen. Echt winterweer is het voorlopig nog niet. DEN HAAG - Oud-premier Piet de Jong, leider van de Nederlandse mis sie naar Irak, wilde vrijdagmorgen geen commentaar geven op de gevol gen die de VN-resolutie 678 kan heb ben voor de missie en de positie van de Nederlandse gijzelaars in Irak. De resolutie maakt geweld tegen Irak onder de vlag van de Verenigde Na ties vanaf 16 januari mogelijk. O té !Z3 i De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon: - Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. dé bant im sclmnm - duiveland! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 0111016551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1