College Westerschouwen wil autogebruik terugdringen Plan voor Milieu Educatie Centrum valt in goede aarde Jaar respijt voor onwillige campinghouders in Westhoek 4 Meer dan aanleg parkeerruimte en treffen snelheids- remmende maatregelen Alleen vraagtekens bij Westerschouwse SGP/RPF/GPV-fraktie Alleen PvdA tegen uitbreiding Meerderheid Westerschouwse raad voor verruiming aantal eenheden op mini-campings Service blijft Wethouder Veerhoek: hetzelfde Postkantoor in Renesse maakt vrijwel zeker plaats voor een postagentschap Toch meeropbrengst voor gemeente OGB-tarief Westerschouwen zeer waarschijnlijk omlaag: Campings moeten meer rioolrecht gaan betalen Eerst overleg over weren van jongeren op campings BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van Westerschouwen wil het gemotoriseerd verkeer in de ge meente terugdringen. Wethouder ir. C. W. Veerhoek kon digde dat dinsdag tijdens de behandeling van de begro ting aan. „We werken aan een automobiliteitsscenario en dat houdt veel meer in dan het aanleggen van parkeerge legenheid en het treffen van snelheidsremmende maatre gelen". Wat het automobiliteitsscenario precies inhoudt liet Veerhoek dins dag nog niet los. Wel stelde hij dat ge zocht zal moeten worden naar alter natieve mogelijkheden van vervoer binnen de gemeente. Ook zal er meer ruimte gecreëerd moeten worden ten gunste van voetgangers en fietsers. Fietspad In hun algemene beschouwingen dringen zowel CDA als SGP/RPF/ GPV aan op uitbreiding van het fietspadennet in de gemeente. CDA- vertegenwoordiger A. J. Padmos bracht die wens tijdens de begro tingsbehandeling nogmaals naar vo ren. Hij stelde dat het in het verleden wel gelukt is een fietspad langs een deel van de duinkust aan te leggen en koppelde daar de opmerking aan vast dat hij niet inziet waarom dat fietspad niet doorgetrokken zou kun nen worden. Veerhoek formuleerde zijn ant woord uiterst behoedzaam. ,,Ik wil best zo eigenwijs zijn om nog eens te proberen dat fietspad door te trek ken", aldus de wethouder. Hij teken de daar meteen bij aan dat hij ver wacht dat natuurbeschermers pro test zullen aantekenen tegen een der gelijk plan. ,,Ik wil daar echter niet op vooruit lopen en ik herhaal dat ik het best nog eens wil proberen. Misschien dat mij lukt wat in het verleden niet ge lukt is", aldus Veerhoek. Padmos rea geerde wat korzelig. ,,Zo'n fietspad door de natuur moet toch gewoon kunnen. Wat is dat nou toch voor on zin, als zou de natuur daar nadeel van ondervinden! In onze gemeente zijn gewoon veel te weinig fietspaden". In het automobiliteitsscenario van het college past, zo bleek uit de toe lichting van Veerhoek, in ieder geval ook het beter regelen van het laden en lossen. Gedacht wordt aan het in voeren van bepaalde tijden waarop bedrijven bevoorraad kunnen wor den. ,,In Zierikzee kan het ook, dus waarom zou het hier niet kunnen", al dus Veerhoek. In antwoord op vragen van SGP/ RPF/GPV stelde Veerhoek dat ge zocht wordt naar een oplossing voor de verkeersonveilige situatie bij de in- en uitrit Roterij/Provincialeweg. Hij zegde toe dat in ieder geval op korte termijn de daar aanwezige be planting zal worden teruggesnoeid. Verder kon Veerhoek melden dat er een concept-plan voor verbetering van de bewegwijzering in de gemeen te klaar ligt. In januari 1991 wordt het plan in commissies en raad aan de orde gesteld. Ook wordt volgens Veerhoek druk gewerkt aan een alter natief voor de van het toneel verdwe nen randweg bij Renesse. ,,Wij den ken dat er heel aardige mogelijkhe den zijn via Stoofweg/Helleweg en Hogezoom. Meer ruimte voor fietser en voetganger en minder ruimte voorde automobilist, dat is wat het college van benw van Westerschouwen wil. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Het plan van het college van b en w van de gemeente Westerschouwen om een Milieu Educatie Centrum op te zetten is bij de verschillende raadsfracties in goede aarde gevallen. Dat bleek tijdens de discussie over de begroting voor 1991 van de gemeente. Alleen de fractie SGP/RPF/GPV stelt zich vooralsnog wat terughoudend op. „Onze fractie is voor een goed mi lieubeheer en ook voor een goede voorlichting op dit ge bied, maar of dat op zo'n grootschalige manier aange pakt moet worden, zetten we vraagtekens bij", aldus klein rechts in haar algemene beschouwingen. De VVD-fractie stelt in haar alge mene beschouwingen dat het idee op zich haar wel aanspreekt. De libera len pleiten echter voor een onderzoek naar de haalbaarheid van een derge lijk educatief centrum. Het CDA laat zich ook positief uit over het plan. Volgens de christen-democraten zou een dergelijk centrum in een behoefte voorzien. De PvdA gaat inTiaar algemene be schouwingen vrij uitvoerig in op het plan van het college. De fractie doet b en w enkele suggesties aan de hand, zoals bijvoorbeeld een afdeling waar de geschiedenis van de Kop van Schouwen uit de doeken wordt ge daan en een ruimte waar,wisselende thema's aan de orde gesteld kunnen worden. Als het aan de socialisten ligt komt er ook een heemtuin bij het Milieu Educatie Centrum. PvdA-woordvoerder C. Verton vroeg ook tijdens de behandeling van de begroting dinsdag nog eens PvdA-raadslid C. Verton: 'Plannen eens naast elkaar leggen'. aandacht voor de ideeën van de PvdA met betrekking tot het educa tief centrum. BURGH-HAAMSTEDE - De meer derheid van de gemeenteraad van Westerschowen is voor uitbreiding van het aantal eenheden op de zoge naamde mini-campings naar 15 in plaats van 10. Dat bleek tijdens de gemeenteraadsvergadering dinsdag. Alleen de PvdA is tegen uitbreiding van het kamperen bij de boer. Zowel VVD als SGP/RPF/GPV voe ren in hun algemene beschouwingen op de begroting de malaise in de landbouw aan als reden om te pleiten voor verruiming van het aantal standplaatsen voor het kamperen bij de boer. Het CDA spreekt zich ook uit voor verruiming, maar tekent daar bij aan dat een en ander alleen kan onder stringente voorwaarden. Omschrijven Wethouder ir. C. W. Veerhoek rea geerde op de algemene beschouwin gen op dit punt met de opmerking dat men allereerst dient te komen tot een goede definitie van het agrarisch be drijf. „Verder is het zo dat het niet de bedoeling is dat die extra plaatsen bezet worden door sta-caravans. Het gaat heel nadrukkeljk om toeristi sche plaatsen", aldus de wethouder. CDA-woordvoerder C. A. Hoorweg bleek tevreden met het antwoord van de wethouder. De PvdA hield voet bij stuk. De socialisten willen voorals nog vasthouden aan de nu geldende kampeerwet en niet vooruit lopen op de nieuwe wet openluchtrecreatie. „Daarom steunen wij het voorstel tot verruiming niet", aldus Hendrik- se. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring werd ook het Schelphoekgebied ter sprake gebracht. Van verschillen de zijden werd gevraagd wat de ge meente van zins is met de verdere ontwikkeling van het gebied. Wet houder ir. C. W. Veerhoek reageerde daarop met de mededeling dat er een notitie over hpt gebied klaar ligt. „Maar we weten eerlijk gezegd niet welke kant wij ermee op moeten, voor ons zitten er praktisch geen re creatieve aspecten meer aan het ge bied. „Ik denk dat we toch eens om tafel moeten gaan zitten om te kijken wat het college nu precies wil en wat wij nu precies voor ogen hebben", aldus Verton. „Ik denk dat wij als PvdA nog een stapje verder willen gaan dan het college". Wethouder Veer hoek reageerde welwillend op de sug gestie van Verton. Wanneer een en an der verder uitgewerkt wordt is nog ni.et bekend. De PvdA toonde zich' bij moridé van J. C. Hendrikse bezorgd om de toe komstige sociale woningbouw in de gemeente. „Zeeland is toch al niet zo rijk bedeeld wat dat betreft en nu gaat het grootste deel van het contin gent naar Brouwershaven omdat die bezig is met het woon/zorgproject", aldus de socialist. Naar aanleiding van het feit dat in middels bekend is geworden dat ook de gemeente Duiveland met de ge dachte speelt om woon-zorgprojecten in Nieuwerkerk en Oosterland op te zetten is bij Hendrikse de vrees ge groeid dat een en ander ten koste zal gaan van de reguliere sociale wo ningbouw. „Want dat gaat allemaal af van het normale contingent voor Schouwen- Duiveland", aldus Hendrikse. Wet houder Veerhoek stelde in reactie op de woorden van Hendrikse dat het voor zover hem bekend gaat om over schot aan contingent dat voor een woonzorgproject benut wordt. De wethouder kon Hendrikse niet over tuigen. „Onze informatie is anders", aldus de socialist. BURGH-HAAMSTEDE - Het is volgens wethou der ir. C. W. Veerhoek vrijwel zeker dat het postkan toor in Renesse verdwijnt. In plaats daarvan zou dan een postagentschap gerealiseerd worden in de badplaats. Volgens Veerhoek blijft de service naar de klant toe op hetzelfde peil. Een en ander werd medegedeeld tijdens de gemeenteraadsvergadering dinsdag in Burgh-Haamstede. Veerhoek baseerde zijn voorspel ling op een gesprek tussen de PTT en vertegenwoordigers van ver schillende gemeente waarbij hij aanwezig is geweest. „Ik denk dat we iets minder bang moeten zijn voor de gevolgen van het verdwij nen van het postkantoor", aldus Veerhoek. Hij stelde allereerst dat het voor hem voor 99,9 procent vast- staat dat het postkantóor ver dwijnt. „Maar de PTT heeft mij verzekerd dat de dienstverlening naar de klant op hetzelfde niveau staat als in het huidige postkan toor", aldus de wethouder. Hij tekende daar meteen bij aan dat de gemeente de ontwikkelin gen nauwlettend in de gaten dient te houden. „Het mag natuurlijk niet zo zijn dat het postagentschap in een soort achterkamertje komt", aldus Veerhoek. Hij toonde zich redelijk opti mistisch over de kans dat een mid denstander zich bereid toont een postagentschap in zijn winkel op te nemen. Op een onlangs gehou den vergadering van VVV-Renesse werd de suggestie gedaan om een postagentschap in het VVV- kantoor te vestigen. Veerhoek sloot die mogelijkheid niet op voorhand uit. BURGH-HAAMSTEDE - Het is zeer waarschijnlijk dat volgend jaar het tarief van de onroerend goed- belasting (OGB) in de gemeente Wes terschouwen omlaag gaat. Dat deel de wethouder financiën G. J. W. van der Salm gisteren mee tijdens de ver gadering van de commissie financiën van de gemeente. Ondanks de moge- BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet er naar uit dat campings meer riool recht moeten gaan betalen. Dat werd gisteren, woensdag, duidelijk tij dens de vergadering van de commis sie financiën van de gemeente Wes terschouwen. Het gaat om een wijzi ging in de regelgeving die door het rijk aan de gemeenten wordt opge legd. CDA-commissielid J. Klatter toon de zich niet erg content met de nieu we regeling. „Het lijkt mij niet erg evenwichtig. Als ik het goed begrijp moet men straks voor een caravan meer rioolrecht gaan betalen dan voor een complete eensgezinswonin gen. Dat lijkt mij een beetje vreemd". PvdA-woordvoerder C. Verton liet een heel ander geluid horen. Hij stel de dat de gemeente miljoenen heeft moeten investeren om een uitgebreid rioolstelsel aan te leggen. „Ik vind dat campings daarom best wat meer kunnen betalen". Ook VVD-vertegenwoordiger C. A. Hoorweg zei geen moeite te hebben met de nieuwe regeling. Wel stelde hij dat de gemeente erg laat met de nieu we regeling op de proppen komt. De reactie van wethouder G. J. W. van der Salm. „Als het ministerie om zes voor twaalf met een nieuwe regeling komt kunnen wij die niet vroeger dan vijf voor twaalf aan u voorleg gen". BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen gaat campinghouders nog niet dwingen om jongeren op te nemen. Dinsdag werd tijdens de behandeling van de begroting besloten om in 1991 nog geen harde maatre gelen te treffen maar eerst te proberen om langs de weg van overleg tot voor iedereen aanvaardbare oplossingen te komen. „Maar er zijn wel degelijk juridische moge lijkheden voor de gemeente om discriminatie tegen te gaan. De gemeente is geen leeuw zonder tanden", aldus wethouder ir. C. W. Veerhoek. R Wat CDA. VVD en SGP-RPF-GPV betreft mag het aantal standplaatsen voor het kamperen bij de boer verruimd ivorden van 10 naar 15. (Archieffoto). In haar algemene beschouwingen neemt het CDA heel duidelijk stel ling tegen het voornemen van de ge meente om campinghouders te dwin gen jongeren op hun terrein toe te laten. De christen-democraten stellen dat het de vrijheid van de onderne mer is om zijn eigen doelgroep te kie zen. De gemeente, zo stelt men, be moeit zich al genoeg met de bedrijfsvoering van de campinghou ders en moet niet nog verder willen gashi. Wethouder ir. C .W. Veerhoek rea geerde op die kritiek met de opmer king: „Als dat overleg niet helpt, hoe lang moeten we dan wachten. Moe ten we het dan maar opgeven, of moe ten we de campinghouders alsnog gaan dwingen jongeren op te ne- Veerhoek benadrukte herhaalde lijk dat er wel degelijk mogelijkhe den zijn voor de gemeente die ver plichting aan de recreatieonderne mers op te leggen, de naleving van die verplichting te controleren én sancties op te leggen voor wie zich niet aan de afspraken houdt. „We hopen dat het niet nodig is, maar we kunnen ingrijpen", aldus Veerhoek. Hij stelde dat als het nood- opvangterrein vol zit de jongeren een plaatsje moeten kunnen krijgen op een reguliere camping. „Op Thxel hebben ze daar een goed systeem voor. Als je daar als jongere op de noodopvang terecht komt krijg je een soort 'voorkeursbriefje' mee. Als je dat vervolgens op een camping laat zien hoor je voorrang te krijgen". Verschillende fracties dringen in hun algemene beschouwingen op de begroting aan op meer aandacht voor illegaal kamperen. Op de vraag van CDA-zijde met welke maatregelen het college dit fenomeen denkt tegen te kunnen gaan moest Veerhoek een concreet antwoord schuldig blijven. „Maar er zit een en ander aan te ko men", aldus de wethouder. Eerder had burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer al laten weten dat er overleg is geweest tus sen gemeente en politie. Het lijkt er op, zo bleek uit het verhaal van de burgemeester, dat dat overleg niet vruchteloos is geweest. De plannen van het college met be trekking tot het beheer van het strand zijn, zo stelde wethouder Veer hoek, verkeerd overgekomen bij de frakties. Zowel PvdA als SGP/RPF/ GPV reageerde in eerste instantie met de opmerking: Het strand is voor iedereen. Uit de uitleg van veerhoek bleek dat het de bedoeling is dat dat ook zo blijft. Kwaliteit „Het is onze bedoeling om meer differentatie te brengen op het strand. Het is gewoon niet haalbaar om overal op het strand red- dingsposten, douches en we's neer te zetten", aldus Veerhoek. „Afgezien daarvan is het zo dat niet iedereen er prijs op stelt om in de buurt van een strandtent te liggen. Sommigen lig gen liever op een rustig stuk strand met alleen maar natuur". Veerhoek stelde dat het absoluut niet de bedoe ling is om stukken strand aan derden te gaan verpachten. „Het strand is van eenieder en wij willen dat ook zo houden. Maar we willen wel graag onze blauwe vlaggen houden". PvdA en SGP/RPF/GPV bleken voldoende gerustgesteld door deze uitleg van de wethouder. lijke verlaging van het tarief hoopt de gemeente op een hogere opbrengst van de OGB voor de gemeente. Een lager tarief en toch meer geld in het laadje voor de gemeente. Het lijkt wat onwaarschijnlijk, maar het is in wezen vrij simpel. Om de vijf jaar wordt het onroerend goed in de gemeente getaxeerd en aan de hand van de uitkomsten van die hertaxatie kan de gemeente de opbrengst van de OGB schatten. Fors hoger Op basis vah ervaringen elders ver wacht de gemeente dat de hertaxatie fors hoger uit zal vallen dan vijf jaar geleden. Veel mensen hebben blijk baar geld gestoken in het verbeteren van hun bezit. Daardoor is het meer waard geworden en derhalve dient er ook meer OGB voor betaald te wor den. Zowel huurders als eigenaar bewoners betalen OGB. Huiseige naars betalen meer dan huurders. Als verwacht wordt dat de huizen meer waard zijn geworden kan een gemeente verschillende dingen doen. Het tarief handhaven of zelfs verho gen, of het tarief verlagen. Kiest men voor het eerste dan bete kent dat dat een aantal mensen een stuk meer OGB zal moeten betalen. Zoals het er nu naar uitziet kiest de gemeente Westerschouwen waar schijnlijk voor verlaging van het ta rief. Vooral voor de mensen met een minder goed gevulde beurs is dat gunstig. Nullijn „Ik 2ou een gelukkig mens zijn als die groep ontzien zou kunnen worden terwijl wij toch een meeropbrengst hebben", stelde wethouder Van der Salm. Hij stelde dat de gemeente die nullijn voor zij die wiens koopkracht niet verbeterd is graag vast wil hou den. Met hoeveel procent de OGB mo gelijk omlaag gaat is nog niet be kend. Het college wil eerst de uitkomst van de hertaxaties afwach ten. De leden van de commissie toonden zich, na enige uitleg, ingenomen met de mededelingen van Van der Salm. „Het lijkt mij een heel billijke rege ling". aldus CDA-woordvoerder J. Klatter. Ook de andere commissiele den lieten zich in soortgelijke be woordingen uit. Het is de bedoeling dat het OGB-tarief in februari door de gemeenteraad wordt vastgesteld. fi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4