Middenschouwen kiest voor gastouderproject Hardrijders Burghsluis opgelet... Toeristenbelasting in Middenschouwen omhoog Kleinschalige camping in buitengebied Kerkwerve Geen meerderheid voor combinatie van gastouderproject en kinderdagverblijf Dorpshuis Kerkwerve vol door Zierikzeese clubs Met 10 in plaats van de voorgestelde 20 cent Dichter bij bebouwde kom niet toegestaan 'In een kleine gemeente kun je wat er speelt nog overzien' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1990 Nr. 24856 3 SCHARENDIJKE - Een gastouderproject dat moet worden opgezet in samenwerking met andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Dat is de vorm waarin de ge meente Middenschouwen de kinderopvangplaatsen wil realiseren. Tijdens de gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis in Scharendijke bleek dat binnen de raad net geen meerderheid was te vinden voor de gecombi neerde opzet kinderdagverblijf en een gastouderproject. Dat kwam omdat CDA-raadslid C. W. Boot vanwege werkzaamheden in het buitenland de raadsvergadering niet kon bijwonen. Het CDA zou KERKWERVE - „Als je het dorpshuis in Kerkwerve een avondje wilt huren om met een club te vergaderen moet je dat al een jaar tevoren plannen". CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg signaleerde tijdens de gemeenteraadsvergadering in Scharendijke dat het dorps huis Zuudènde in Kerkwerve constant overvol is geboekt door de grote belangstelling vanuit Zierikzee voor deze ac- comodatie. „Ik denk dat dat komt door de lage huurprijzen die we als gemeente voor het gebruik re kenen. En omdat in Zierikzee een dergelijke aceomodatie niet is". Het CDA-raadslid wees er op dat de bouw van het dorpshuis is betaald met ge meenschapsgeld van de ge meente Middenschouwen. „Het moet daarom ook het dorp ten goede komen. Niet dat we de clubs uit Zierikzee moe ten weren. Maar af en toe is het voor de clubs en particulieren uit onze eigen gemeente wel erg moeilijk om er nog terecht te kunnen". daardoor alleen via P. W. Berrevoets- Ringelberg een positieve stem kun nen toevoegen aan die van de twee PvdA-raadsleden: wethouder W. G. Renden en G. A. M. Cobussen. Omdat de twee VVD-raadsleden kinderop vang helemaal niet zagen zitten en het ene SGP/RPF-raadslid tegen een gecombineerde opzet van kinderdag verblijf en gastouderproject was, zou dat een staken van de stemmen heb ben betekend: drie voor, drie tegen. Amendement Maar zover liet Berrevoets (CDA) het niet komen. Zij diende een, door de PvdA gesteund, amendement in waarin werd voorgesteld te kiezen voor de opzet van alleen een gastou derproject. Maar wel in samenwer king met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Dat werd aan genomen met een krappe meerder heid. De VVD-raadsleden bleven te gen elke vorm van kinderopvang. Maar het SGP/RPF-raadslid J. L. F. Bolleman passeerde hen links (zoals wethouder Renden het uitdrukte) door voor het amendement te stem men. Zo werd met vier stemmen voor en twee tegen gekozen voor de opzet van een gastouderproject. Aan de stemming ging een uitvoe rige discussie vooraf. Burgmeester W. den Boer voerde daarbij de finan ciële onzekerheden van het project als belangrijkste argument aan voor het (meerderheids)voorstel van het college om tegen elke vorm van kin deropvang te stemmen. Wethouder L. C. Hart onderstreepte dat het finan ciële gedeelte van kinderopvang naar zijn idee was gebaseerd op 'drijfzand'. Wethouder Renden (PvdA) was de minderheid binnen het college die er heel anders over dacht. „Die financië le argumenten staan voor mij op een heel laag pitje. Je kunt het ook posi tief uitleggen. We leven in verande- SCHARENDIJKE - Vanaf komend seizoen moeten de (water)toeristen in de gemeente Middenschouwen 65 cent per persoon per dag aan toeristenbelasting betalen. Dat is tien cent meer dan tot nu toe het geval was. Maar tien cent minder dan het be drag dat Middenschouwse college van b en w eigenlijk wilde invoeren: 65 cent. Toen maar drie van de zes raadsleden er blijk van gaven hier mee in te zullen stemmen, trok het college haar voorstel terug. Burge meester en wethouders conformeer den zich aan een door P. W. Berre- voets-Ringelberg (CDA) ingediend amendement waarin een verhoging van tien cent werd voorgesteld. „Een verhoging van 20 cent is niet de ma nier waarop wij met deze belasting moeten omgaan". Compromis Het compromis werd gesloten om dat in de oktoberraad, toen het voor stel voor het eerst aan de orde kwam, ook de stemmen staakten. Burge meester en wethouders stelden de verhoging van 20 cent voor omdat zij een personeelslid in dienst willen ne men om de recreatie-zaken bij te hou den. „Dit is de enige manier om een full-time personeelslid te kunnen be kostigen", aldus wethouder L. C. Hart (VVD). Maar volgens Cobussen (PvdA) was het helemaal niet nodig om voor dat werk een extra personeelslid in vaste dienst te nemen. „De werk druk kan ook worden opgelost door uitbesteding van de werkzaamhe den". Ook J. L. F. Bolleman SGP/ RPF) zag een verhoging niet zitten. „Vorig jaar was er nog geen meerder heid te vinden voor een verhoging van 5 cent en nu zou de toeristenbe lasting 20 cent omhoog gaan. Dan is alle rek er uit. dan zou de toeristen belasting in onze gemeente het hoog ste zijn". SCHARENDIJKE - J. H. P. M. van der Staak mag aan de Verseputseweg in het buitengebied van Kerkwerve een kleinschalige camping gaan exploiteren. Maar B. Post mag dat niet aan de kerkweg bij Scharendijke, om dat in die omgeving in de toekomst de bouw van huizen is gepland. Dat laatste werd tijdens de raads vergadering van Middenschouwen met unanieme stemmen besloten, ter wijl de toestemming aan Van der Staak werd gegeven met vier stem men voor en twee tegen. P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) en J. L. F Bolleman (SGP/RPF) zagen toe stemming niet zitten, omdat ze bang waren voor precedentwerking. Rechtsongelijkheid „Dit schept een stuk rechtsonge lijkheid. Wij zijn doodsbang dat naar de burgers toe niet duidelijk is te ma ken waarom men aan de ene weg wel een kleinschalige camping met 30 plaatsen mag exploiteren en in een ander gebied niet. Elke boer met een beetje ondernemerschap kan nu een verzoek voor het opzetten van een kleinschalige camping indienen. Wij willen geen onderlinge concurrentie veroorzaken. Daarom wijzen we bei de verzoeken af", aldus het CDA- raadslid. Maar volgens burgemeester W. den Boer werd het voorstel gedaan, uit gaande van de recreatie structuur schets, die indertijd door de raad zelf is vastgesteld. Na een uitvoerige dis cussie over een al dan niet duidelijk ingevulde regelgeving in die schets werd het besluit via stemming geno men. rende tijden. Ik denk dat in toene mende mate gebruik zal worden gemaakt van kinderopvang. De rijks overheid heeft heel veel geld beschik baar gesteld om kinderopvangmoge- lijkheden tecreeëren. Dat moeten wij als lagere overheden invullen". Hij pleitte voor een gecombineerde opzet van kinderdagverblijf en gastouder project. Taak Zij partijgenoot Cobussen was het hier van harte mee eens. En ook CDA- raadslid Berrevoets dacht er hetzelf de over. „Wij hebben als overheid de taak om er voor te zorgen dat kinder opvang goed kan gebeuren. Kinder opvang is een zaak die moet groeien, waar je vertrouwen in moet hebben. Als wij niet meedoen wordt het ook voor de andere gemeenten heel moei lijk om gezamenlijk wat op te zetten in de regio". J. M. van Langeraad (VVD) bena derde de zaak naar zijn zeggen ge voelsmatig. „Als je kiest voor kinde ren, kies je er ook voor om er voor te zorgen. Hoe kan dat als je ze van jongsaf aan wegbrengt. Er lijkt al leen nog een kunstmoeder nodig te zijn". Ook Bolleman SGP/RPF liet weten principiële bezwaren te heb ben tegen een kinderdagverblijf. „Maar ik ben wel voor het opzetten van een gastouderproject". Omdat hij een staken der stemmen voorzag, besloot wethouder Renden het amendement van Berrevoets over te nemen. Zo werd in Middenschou wen besloten om voor een gastouder- projett te kiezen. Vervolg van pagina 1 de gemeente werd toch in Brouwers haven gevestigd. „Maar het stadhuis was daar qua indeling niet op bere kend. Daardoor hebben we 14 jaar lang in een te krappe behuizing moe ten werken". Door de aanbouw van het Brouwse stadhuis in 1988 kwam daaraan een einde. De zeventiger jaren waren niet de gemakkelijkste in de ambtelijke loopbaan van Padmos, die inmiddels hoofd van de afdeling algemene za ken was. In 1974 werd zijn voorgan ger, gemeentesecretaris Witte,' op non actief gesteld omdat hij frauduleuze handelingen zou hebben gepleegd. De processen die daarop betrekking hadden duurden drie jaar. Gedurende die periode had Padmos een dubbele taak. Naast zijn werk als hoofd alge mene zaken functioneerde hij ook als loco-gemeentesecretaris. „Dat was heel zwaar. Het was alleen op te bren gen omdat ik het werk graag deed, omdat ik er altijd liefde en toewij ding voor heb gevoeld. Het was voor mij een hobby". Wel een hobby die veel meer tijd in beslag nam dan de reguliere werk uren. Vaak brandde in Padmos zijn werkkamer in het stadhuis ook 's avonds het licht. „Het mooie van een kleine gemeente is dat alles wat er zich afspeelt nog is te overzien. Maar aan de andere kant ben je kwetsbaar omdat de secretarie maar 14 mensen omvat. Als er een of twee wegvallen doorziekte kom je gelijk met een ach terstand te zitten. Terwijl de bestuur ders wel verwachten dat de stukken op tijd gereed zijn. Dan zat ik hier avonden te werken". In 1977, toen Witte door de rechter werd veroordeeld, kwam er een einde aan de dubbele taak van Padmos. Hij werd benoemd tot gemeentesecreta ris van de gemeente Brouwershaven. Een taak waarbij hij als hoofd van het ambtelijk korps zowel de be stuurders als de ambtenaren moest bijstaan. „Als gemeentesecretaris moet je op de hoogte zijn van alles wat er in de gemeente speelt". Daar had Padmos niet zo'n moeite mee. Wel met het delegeren van werk en het management dat tegenwoordig van een gemeentesecretaris wordt ver wacht. „Ik ben een doodgewone jon gen en dat ben ik altijd gebleven. Ik ben eerder geneigd om iets zelf te doen dan het op te dragen aan ande ren'. Automatiseren In de loop van de tachtiger jaren deed de automatisering zijn intrede op de gemeentesecretarie te Brou wershaven en nu staat de Europese eenwording voor de deur. Die zal vol gens Padmos ook zijn invloed hebben op de gemeenten. „Mede vanwege de decentralisatie komen veel nieuwe taken op de gemeenten af. Het is mijn persoonlijke mening dat de gemeen ten op Schouwen-Duiveland te klein zijn om dat aan te kunnen. Daarom is het, denk ik, onontkoombaar dat Schouwen-Duiveland op den duur één gemeente wordt". Padmos denkt niet dat hij dat nog als gemeente-ambtenaar zal meema ken. „Ik heb in samenwerking met de andere ambtenaren een mooie pe riode gehad. Maar na veertig jaar is het voor mij langzaam aan genoeg geweest. Door de grote hoeveelheid tijd die het werk in al die jaren heeft gevraagd, was ik vaak niet beschik baar voor mijn gezin. Daarom zal ik in de komende tijd zeker gebruik ma ken van de VUT als de tijd daarvoor rijp is". r - - BURGH-HAAMSTEDE - Nog voor de zomer van 1991 komt het college van b en w van de gemeente Westerschouwen met voorstellen naar de raad om snelheidsbeperkende maatregelen te treffen op de Nieuwe Havenweg in Burghsluis. Dat deelde wethouder ir. C. W. Veerhoek dinsdag mee tijdens de behandeling van de begroting voor 1991 van de ge meente Westerschouwen. Onlangs richtten een aantal bewoners van de Nieuwe Havenweg zich, niet voor de eerste keer volgens hun zeggen, tot de gemeente met het verzoek maatregelen te nemen. Volgens de bewoners wordt er op de betreffende weg veel te hard gereden en is het derhalve met de verkeersveiligheid niet best gesteld. (Archieffoto). er ondermeer een gedicht van me vrouw De Waal. De dames A. Jumelet en J. van den Berge deden een to neelstukje over en van de leeskring. Presidente, mevrouw Knop, kreeg een bos bloemen en werd door de le den bedankt. Tijdens de feestelijke avond, die met dankgebed werd afge sloten, werd er ook gegourmet. Oud papier In Bruinisse wordt ér zaterdag 1 de-' cember weer oud papier opgehaald. Verzoek is om het vanaf 08.30 uur ge bundeld gereed te zetten. Bij de mid denstand wordt het papier vrijdag 30 november vanaf 19.00 uur opgehaald. HEINKENSZAND Gymnastiek Liefhebbers van een onbezorgd middagje gymnastiek komen zater dag 1 december in Heinkenszand aan hun trekken. Dan vindt namelijk de Jazz-demonstratiedag plaats in de re gio Zeeland van de KNGB. Maar liefst 400 deelnemers treden dan in het veld om hun beste kunnen op het gebied van jazzdans te laten zien. Veelal ook hun keuze-oefeningen, waarmee zij hun vereniging op wed strijden presenteren. Zeker de moeite waard om een kijkje te nemen. Een en ander is in de Stenge en begint om 13.15 uur. De plaatselijke organisatie is in handen van sportvereniging At las uit Heinkenszand. ZIERIKZEE Geslaagd De Zierikzeese Jolanda van Maa- nen is geslaagd voor het theorie- en praktijkexamen vakbekwaamheid dameskapster aan de voortgezette opleiding dameskappen te Utrecht. Jolanda is werkzaam in de kapsalon Finklenberg te Nieuwerkerk en Brui nisse. The Flintstones Op zaterdag 1 december speelt de Zierikzeese band the Flintstones in café Old Dutch te Zierikzee en een dag later op zondag twee december in discotheek De Steeg. De groep brengt daarbij nummers als Sultans of swing van Dire Straits en Bird dogs van de Everly Brothers. Het concert in Old Dutch begint om 22.00 uur en in De Steeg om 15.00 uur. Sinterklaas Dinsdag 4 december komt Sinter klaas op een bijzondere manier aan bij de Willibrordusschool te Zierik zee. Hij wordt om 09.00 uur verwacht. Groentetelers De Zeeuwse Groentetelers Organi satie komt dinsdag 11 december bij een in het Huis van Nassau. De bij eenkomst, die om 20.00 uur begint, wordt gehouden in samenwerking met de Vereniging van Oudleerlingen TWC Zierikzee. Gastspreker is me vrouw L. Koopmans. Ze spreekt over de spruitenteelt. De witlofstudieclub maakt maandag 3 december om 19.30 uur een excursie naar het bedrijf van Joh. de Vlieger, Vissersweg 2 te Nieu werkerk. Expositie Vanaf heden tot en met 31 januari van het volgende jaar exposeert Net- sy van der Meer haar aquarellen in 't Lange Uus te Zierikzee. Betsy van der Meer, geboren in Zonnemaire, ontving haar opleiding aan de Am sterdamse Rietveld Academie, afde ling vrije grafiek en schilderen. In spiratie voor haar werk doet zij meestal op in de gebouwde omge ving; tijdens haar reizen of in haar woonplaats Amsterdam. Gedurende een reis door de Sahara raakte ze ge fascineerd door de structuren die als het ware worden gevormd door de koepelvormige huizen in de oases. Tijdens een volgende reis trof haar de architectuur van dorpen aan de Nijl. In Amsterdam deed ze inspiratie op in de binnenstad; soms afbraakpan den of verlaten pakhuizen. De laatste jaren stond vooral de afwisselende architectuur van de nieuwe steden om Parijs centraal. Deze gebouwen, in zichzelf besloten en ogenschijnlijk ontoegankelijk, zijn vooi; haar teke nen van deze tijd. Ze verleent in haar werk aan deze gebouwen een door zichtige schoonheid. SEROOSKERKE Zangdienst Zondag 2 december wordt een zang- dienst gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk te Serooskerke. Thema van de dienst is Wij ringen ge liefde adventsliederen. Medewerking verlenen de koren Eén Naam is onze hoop uit Nieuwerkerk en het Her vormd Kerkkoor uit Zierikzee onder leiding van Willie Bil. Het orgel wordt bespeeld door Jan Hagc en Guiljam van der Schelde. Voorganger is de heer J. E. van Es. De dienst be gint om 19.00 uur. ELLEMEET Toneelavond De toneelvereniging Ellemeet heeft haar jaarlijkse toneelspel de achter liggende periode twee keer op de planken gebracht. Het draaide om drie zusters, die het platteland verlie ten en de stad opzochten. De drie zusters werden gespeeld door Anjo van Burg, Marja Fennet en Matty Schot. Ze wilden een rijker leven en beraamden een bankroof. Wel niet van de eeuw, maar voldoende om het er eens goed van te nemen. Ook opa, gespeeld door Jos van Burg, zat in het complot. Daar deze doof .was en het allemaal niet goed begreep of wilde begrijpen, liep alles niet op rolletjes. Zeker niet toen bleek, dat de wijka gent, gespeeld door Bertus Visser, de buurman was van de drie zusters. Een meevaller was wel, dat de kas sier van de te beroven bank, gespeeld door Jan van de Klooster,' de buur man van de andere kant was. Het gro te geld hebben de zusters niet gekre gen, maar de directeur van de bank, gespéeld door Elly van de Klooster, gaf nog wel een beloning aan opa, die door zijn onwetendheid de bank een grote dienst had bewezen. Grappig detail was het raam, die naar de zaal was gericht. De tonelisten brachten het stuk met enthousiasme en tekst vastheid. Een niet onbelangrijke bij drage was de grime. BROUWERSHAVEN Oud papier ASV Brouwershaven haalt zater dag 1 december vanaf 9.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. KERKWERVE NCVB Onlangs kwam de afdeling Kerk werve van de Nederlandse Christen vrouwen Bond (NCVB) bijeen. Na de gebruikelijke liturgische opening en enkele huishoudelijke mededelingen kwam mevrouw Werff aan het woord. Ze is van de Stichting Slachtoffer hulp in Middelburg. Onlangs is er in Zierikzee ook spreekuur gestart. Bij deze stichting wordt met vrijwilli gers gewerkt, zodat de afstand slacht offer/hulpverlener klein blijft en men een gemoedelijkere omgang kan hebben. Tégenover beroepsmensen kruipt men sneller in de schulp, vol gens de spreekster. Na de informatie ve avond eindigde de presidente, me vrouw Huigens-Stoel, met een gedicht en dankgebed. NIEUWERKERK Kerstpakketten De door mevrouw Seybel in Nieu werkerk geschonken 100 kerstpak ketten zijn door het Gebar Polen De pot in Nieuwe-Tonge in Suwalki uitgereikt aan de kinderen van gezin nen, die het hard nodig hebben. Met veel enthousiasme werden de pakket ten in ontvangst genomen. Vrijdag voor Kerstmis, vertrekt Jan Gebraad nogeens met een zending pakketten om deze met de kerstdagen uit te de len. Hiervoor werden door de School met de Bijbel in Ouddorp 400 kerst pakketten gegeven. BRUINISSE Feest De afdeling Bruinisse van de Ne derlandse Christenvrouwen Bond (NCVB) hield onlangs een feestelijke jaarvergadering in verband met het dertigjarig bestaan. De presidente heette iedereen welkom, in het bij zonder de genodigden van dc zuster verenigingen uit Zierikzee, Kerkwer ve en Haamstede en de rayon-contact- vrouwen, de dames Viergever en Kor- stanje. Ook bedankte de presidente alle leden voor hun inzet voor de NCVB in de achterliggende dertig jaar. Daarvoor kreeg iedereen een roos. Dc presidente las Joh 6 de ver zen 26 tot en met 36 voor en hield haar meditatie Ik ben het brood des He ren. Daarna las ze gezang 142 vers 5 en ging ze voor in gebed. Verder was Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01Ï10- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar I 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept, f 0,90, m.i.v. 1* jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3