'In een kleine gemeente kun je alles wat er speelt nog overzien' 'Deze slagroomspuit is meer iets voor explosievenopruimingsdienst' SAMAN BV Maft DE ZIERIKZEESCHE COURANT VARA maakt op de Oude Haven te Zierikzee televisie-opnamen voor het consumentenprogramma Kassa 'kt Brouwse gemeentesecretaris C. M. Padmos ziet zijn werk al veertig jaar lang als een hobby Conflict Binnen de Veste leidt tot ontslag WA> lE(jh P£ Biir Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van sdmwen - duiveland! Ji-31 ■ïM f NIEUWSBODE DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24856 Afscheid Opvang De CDA-er Van Essen neemt met gemengde Middenschouwen heeft zoals verwacht de kin- gevoelens afscheid van de Zierikzeese ge- deropvang afgewezen. (Pag. 3). meenteraad. (Pag. 2). Autogebruik Badminton Het college van Westerschouwen wil het auto- In Onderdak is voor de eerste keer een gebruik zo veel mogelijk terugdringen. (Pag. 4). ouderen-badmintontoernooi georganiseerd. (Pag. 8). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Voor de noodzakelijkheid is elk wapen goed. Publ. Syrus ZIERIKZEE - Kassa's Kiepkar stond op het voertuig dat woensdag stond geparkeerd aan de Oude Haven te Zierikzee. In de open bak van de bestelwagen hing en stond een aantal 'overbodige' consumenten artikelen. En de bewoners van de Oude Haven en de straten daarom heen voegden er nog een tiental aan toe. Daarvan maakte een team van de VARA-televisie opnamen voor het con sumentenprogramma Kassa. De uitzending is op zater dag 8 december via Nederland 1 na het half zes journaal. verhaaltje bij hebben nemen wij het op voor de televisie-uitzending". Zo werden gisteren, woensdag, onder andere opnamen gemaakt van me vrouw I. C. Kosterse-de Looze uit Zierikzee. Zij leverde bij de kiepkar een slag roomspuit in die ze een paar maan den geleden bij een standwerker op de Paardenmarkt te Zierikzee kocht voor 35 gulden. ,,Ik bak graag taarten dus het leek me een handig apparaat. Bij die standwerker werkte het in elk geval goed". Maar bij mevrouw Kosterse in de keuken niet. „Als je de slagroom wilt gaan spuiten, plopt het in een keer aan alle kanten uit het ap paraat". enorme puinhoop en ik baal er stevig van. Neem het ding alstublieft mee want ik heb er alleen ellende van", al dus mevrouw Kosterse. In totaal werden in Zierikzee onge veer tien overbodige voorwerpen in geleverd bij de kiepkar. „Iets meer dan in de vorige vier steden waar we waren. Dat komt waarschijnlijk om dat het programma Kassa nu een paar keer op televisie is geweest. Dan beginnen de mensen het te ken nen", aldus Van Veelen. Behalve de slagroomspuit werden in Zierikzee onder andere een cham pignonborstel en een doosje voor het inpregneren van sigaretten aangebo den. „Dat ding heeft 67 gulden ge kost. Het zou mensen binnen 8 weken van het roken afhelpen. Er zit een ap paraat in waarmee gaatjes in het fil ter van een sigaret worden geprikt. En daarmee zuurstof die remmend zou werken op het roken. Behalve dat dat onwaarschijnlijk is, kunnen die gaatjes net zo goed met een normale speld worden aangebracht", aldus producer Van Veelen. i 'Ur JUL Tbt nu toe zijn op televisie vier afle veringen uitgezonden van het nieuwe consumentenprogramma van de VA RA. Daarbij kon men zien hoe men sen in verschillende plaatsen in Ne derland hun miskopen kwamen aanbieden bij de presentator van het programma, Jack Kerklaan. Opwelling „Mensen kopen vaak in een opwel ling dingen waarvan men denkt of hoort zeggen dat ze handig zouden zijn. Heel vaak komen die artikelen toch in een hoekje van de keukenla terecht. Men gebruikt ze niet omdat ze toch veel minder handig zijn dan bijvoorbeeld een gewoon keukenmes je", aldus de producer van het televi sieprogramma, Paul van Veelen. Vol gens hem is het de bedoeling om de kijkers via het consumentenpro gramma Kassa meer oplettend te ma ken bij wat ze kopen. „Dat doen wij door de mensen de gelegenheid te bieden die miskopen weg te gooien. Als ze er dan een leuk In de keuken Het Vara-team begaf zich naar de keuken van de Zierikzeese om dat met eigen ogen te zien én te filmen. „Dit is meer iets voor de explosieven opruimingsdienst", reageerde pre sentator Jack Kerklaan toen hij zag hoe het apparaat werkte. „Het is een Onbenutte en overbodige zaken belandden in Varans Kiepkar. (Foto: Joop van Hóndt). BROUWERSHAVEN - De sigaretten die hij regelmatig rookt, worden uitgedrukt in een asbak waarop een gekleurde afbeelding staat van het Plaetsenhuys; het voormali ge gemeentehuis van Dreischor. Het gebouw waar het veertig jaar geleden allemaal be gon voor de toen 19-jarige C. M. Padmos uit Bruinisse. Inmiddels is hij al dertien jaar gemeentesecretaris van de gemeente Brouwershaven en op 1 december aanstaande kan Padmos het feit herdenken dat hij veertig jaar in overheidsdienst is. Een veelbewogen periode die vol gens de gemeentesecretaris als een vlucht voorbij is gegaan. „Er is in de loop der jaren heel wat gebeurd in de vier kernen en het buurtschap die sa men de gemeente Brouwershaven vormen. Ondanks het extra werk dat dat vaak met zich meebracht, was het een heel mooie zaak om bij de voor bereiding van die gebeurtenissen be- ZIERIKZEE - De ernstig ver stoorde werkrelatie binnen het team van de openbare ba sisschool Binnen de Veste heeft ertoe geleid dat de adjunct-directrice M. Speel- man-Nooijen haar ontslag heeft genomen. Zij heeft deze beslissing ge nomen na overleg met het ge meentebestuur van Zierikzee. Na de kerstvakantie komt ze niet meer terug naar school en officieel treedt ze per 1 maart 1991 uit dienst. Volgens het ge meentebestuur was een vrucht bare samenwerking ondanks verscheidene pogingen niet mogelijk. Zowel het gemeentebestuur als mevrouw Speelman weige ren commentaar op deze zaak te geven. En het feit, dat de adjunct-directrice het on derspit moet delven in het con flict wil volgens het gemeente bestuur niet zeggen, dat mevrouw Speelman enige schuld zou treffen met betrek king tot het voortduren van dc probleemsituatie. trokken te zijn. Om het idee te heb ben dat je de besluitvorming een beetje kunt sturen en dat je voor de gemeenschap aan het werken bent". Het was min of meer toevallig dat Padmos 40 jaar geleden als gemeen teambtenaar in overheidsdienst kwam. „Ik ben geboren en getogen in Bruinisse. Mijn vader had daar een bakkerszaak tegenover de kerk, mid den in het dorp. Toen ik 12 jaar was moest ons gezin vanwege de oorlog evacueren naar Yerseke. We keerden pas in 1947 terug omdat de bakkers winkel van mijn vader eerst her bouwd moest worden". Daardoor kon Padmos pas laat naar de MULO in Zierikzee en kwam hij van school in een periode toen zeer moeilijk aan werk was te komen. „Vanweg hun winkel kenden mijn ouders veel mensen. Zo kwam het dat de toenmalige gemeente-ontvanger mij wel in contact wilde brengen met de burgemeester van Dreischor A. H. Vermeulen. Want daar zou men een leerling-ambtenaar kunnen gebrui ken". Burgemeester Vermeulen was toendertijd tevens gemeentesecreta ris van de gemeente Dreischor en de gemeentesecretarie telde precies één ambtenaar: J. J. Schot. „Van het pro vinciaal bestuur mocht er geen twee de ambtenaar bijkomen omdat daar voor geen geld beschikbaar was. Maar Vermeulen en Schot hebben mij toch benoemd omdat er veel werk was". Aan de slag' Op 1 december 1950 ging de jeugdi ge Padmos op het gemeentehuis in Dreischor aan de slag voor een be drag van 25 gulden per maandf waar van hij 23,32 schoon overhield. „Daar was ik dolgelukkig mee. Het was in die tijd al heel wat als je niet bij hoefde te betalen om dat werk te mogen doen". Gemeentesecretaris C. M. Padmos: ..In de loop der jaren heel lüat gebeurd' (Foto: Joop van Houdt). Dagelijks fietste de jeugdige Pad mos via de polderwegen van Bi-uinis- se naar Dreischor en terug. Hoewel hij dat nooit eerder had gedaan moest hij in het gemeentehuis in Dreischor gelijk typewerk doen. „Op een oude, versleten schrijfmachine met een carbonpapiertje er tussen". Vanaf het begin leerde Padmos heel precies werken. „Bij het perforeren van gaten in afgewerkte stukken moest ik van Schot eerst een vouwtje middenin de papieren maken, zodat de perforatiegaten precies in het mid den terecht kwamen". Al snel werd Padmos ingezet voor allerlei algemene werkzaamheden, waaronder de bevolkingscontrole. „Dat hield in dat ik elk jaar bij de 900 mensen die stonden ingeschreven in de gemeente Dreischor aan huis moest gaan controleren of ze ook wer kelijk in Dreischor woonden. Daar door kende ik toendertijd de naam, voornaam en het adres van al die mensen uit mijn hoofd". Na ongeveer een half jaar in Drei schor te hebben gewerkt, moest Pad mos in militaire dienst. Toen hij daarvan in maart 1953 terugkeerde was Dreischor bedekt met en laag modder en rommel vanwege de wa tersnoodramp, die een maand daar voor plaatsvond. Alle inwoners wa ren geevacueerd en de gemeentesecre tarie was tijdelijk ondergebracht in het politiebureau te Brouwershaven. „In april 1953 plaatste burgemees ter Vermeulen Padmos in Dreischor en belastte hem met de centrale keu ken. „Zestig mannen uit Dreischor waren vanuit hun evacuatie-adres in het hele land opgeroepen om hun dorp te komen opruimen. Zij sliepen en aten in café Slager, het gebouw dat nu het dorpshuis is. Ik moest de in koop en de betaling van het eten ver zorgen. Dagelijks voer ik met de rijkspolitie in een bootje naar Bel- dert waar de voedingsmiddelen die ik had besteld gereed stonden". Een taak die twee maanden duurde en die een onuitwisbare indruk maakte op de gemeente-ambtenaar. „In Dreischor zijn bij de ramp 32 mensen verdronken. Tijdens de schoonmaak werkzaamheden werden zij gevonden. Dat was heel aangrij pend. Ik moest dan de dokter er hij halen en een tijdelijke ovcrlijdensac- te opmaken". In de loop van 1953 kon het gewone leven weer worden hervat en tot de gemeentelijke herdeling in 1961 deed Padmos, inmiddels in de functie tweede ambtenaar ter secretarie, in betrekkelijke rust zijn werkzaamhe den. Door de herindeling van ge meenten op Schouwen-Duiveland werd kleine gemeente Dreischor on derdeel van de iets grotere gemeente Brouwershaven. „Maar die was ook nog klein. Mijn inziens had men toen gelijk de regio moeten indelen in drie gemeenten: Zierikzee, Duiveland en de rest van Schouwen-Duiveland". Padmos werd hoofd van de afdeling financiën. De gemeentesecretarie van de nieuwe gemeente was gehuisvest in het stadhuis te Brouwershaven, dat toen nog niet was gerestaureerd. „Vrijdags moesten we de typemachi nes afdekken met zeil omdat het pla fond zo doorregende". Besloten werd om de gemeentesecretarie te vestigen in Dreischor en het Brouwse stadhuis te laten restaureren en in gebruik te nemen voor representatieve doelein den. Door een politieke beslissing met het oog op verkiezingen pakte het an ders uit. De gemeentesecretarie van vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Droog In de nacht enkele mistbanken en mi nimumtemperaturen van plus 3 gra den aan zee tot min 4 graden in het binnenland. Overdag droog en perio den met zon. Zwakke tot matige noor delijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 dec. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 nov. Zon op 08.25, onder 16.32 Maan op 14.47, onder 06.02 Volle Maan: 2 dec. (08.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kou in ons land blijft voorlopig beperkt tot lichte vorst. De afgelopen nacht heeft het op een paar plaatsen matig gevroren, een graad of 6. De komende nacht is het mis schien iets minder koud. Opnieuw kunnen er mistbanken ontstaan. Morgen moet een droge dag zijn met flink wat zon. De temperatuur komt ruim boven nul bij een zwakke tot matige noorden wind. In het week eind en begin volgende week blijft de wind uit noordelijke richtingen waai en. Af en toe kan er wat bewolking van de Noordzee binnendrijven. Advertentie Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding Constructeurs/ Installateurs Jullanastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van SchouWen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1