Radio Flakkee met Kijkwijzer Ouderdom Fort Ooltgensplaat vaak schromelijk overdreven Hasbro's Flying Fighters voor junior-piloten Jean Miotte exposeert in gemeentehuis Middelharnis Zilvermeeuwenin de lucht Overlast in bejaardenflat Nieuwe dirigent Nieuwe-Tonge Het VdDungen/Hoogendijk- quintet in Het Diekhuus Dank! Een videopakket over de opvoeding van een hond V NIEUWSBODE EXTRA 28 NOVEMBER 1990 De kunstenaar Jean Miotte wiens expositie te zien is in het gemeentehuis van Middelharnis, vanaf 30 november tot eind januari 1991. penseelkracht en de ritmiek. Een toch weer Franse verfijning van ko loriet, waarbij kleur en vorm een on deelbare eenheid vormen. Een grote ruimtelijkheid in de com posities zowel in de grote als de klei ne formaten. Jean Miotte is mis schien wel vooral een man van het juiste midden, de harmonie der pictu rale taalelementen en met jaren ook van drift en bezinning. Misschien verklaart het iets, wanneer men on der meer weet dat hij in New York vooral Motherwell bewonderde, in Frankrijk Nicolas de Staël, dat hij aanvankelijk ingenieur zou worden, filosofie en wiskunde studeerde en op een studiereis in Italië vooral van de Etrusken onder de indruk was. MIDDELHARNIS - De kunstenaar Jean Miotte exposeert vanaf vrijdag 30 november in het gemeentehuis van Middelharnis. De expositie van schilderijen, gouaches en vooral gra fisch werk is te zien tot 21 januari 1991. De nu 64-jarige Miotte behoort tot een van de balangrijkste vertegen woordigers van de lyrisch abstract getinte Ecole de Paris. Evenals de na oorlogse Cobra-beweging een voor aanstaande kunststroming in Frank rijk, uitgewaaierd naar vele landen in Europa. Miotte werkt afwisselend in Parijs, Grimaud, New York en To kyo. Musea Zijn werk wordt tentoongesteld in de belangrijkste musea voor moder ne kunst in de gehele wereld en ook de voornaamste musea hebben in de loop der jaren werk aangekocht van de kunstenaar. Het werk van Miotte is verwant aan de lijfelijk- dynamische inbreng van de action- painters. Jean Miotte mag als Parijzenaar ge boren zijn, maar hij stamt eerder af van het Vlaamse Noorden van Frank rijk, vanwaar twee generaties eerder ook de meeste Fauves afkomstig wa ren. Bovendien is het niet toevallig dat hij in 1961 de grote prijs van de Ford Foundation ontving wat hem toen al de gelegenheid gaf een tijd in New York te schilderen èn te expose ren. Toch blijft er bij Miotte bij alle breedheid en elementaire kracht een bijzonder grote fijnheid en distinctie in het werk, een op beheersing berus tend betoond elan in het gebaar, de Buitenland Door zijn verblijf en werken in het Verre Oosten, China en Japan, wordt zijn werk beïnvloed door Oosterse verfijning, zichtbaar in de bijna calli- grafische tekens vooral terug te vin den in het fraaie grafische werk dat tentoongesteld wordt. De tentoon stelling wordt vrijdag 30 november om 20.00 uur geopend door Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum te Schiedam van 1962 tot ju ni 1990. Dat Hans Paalman de expositie opent berust niet op toeval. Het was deze museumdireckteur, die al in 1963 Miotte ontdekte en hem groots bracht in het Stedelijk van Schie dam. De tentoonstelling is te bezich tigen op werkdagen van 09.00 tot 16.30 uur. De tentoonstelling wordt ingericht door de Kulturele Kring De Welle te Middelharnis in samenwer king met Galerie Nieuwe Weg te Doorn. DIRKSLAND - Radio Flakkee zendt elke twee weken het filmpro gramma Kijkwijzer uit. Het pro gramma is te beluisteren op donder dagavond van 20.00 uur tot 21.00 uur, de presentatie is in handen van Cor- ry Slingerland. In elk Kijkwijzer- programma staan drie films van een bepaalde categorie centraal. Donderdag 29 november wordt aan dacht besteed aan de categorie oor log- en karatefilms. De filmprimeurs die dan besproken worden zijn: Born on The 4th. of july, met in de hoofdrol Tbm Cruise; Steel Magnolia's en Salu te of the jugger, met in de hoofdrol Rutger Hauer. In elke uitzending wordt aandacht besteed aan de film die het weekend, volgend op de uitzending, in het Mey er Theater in Middelharnis draait. De eerste luisteraar die telefonisch rea geert op de vraag die over deze film gaat en het goede antwoord weet te geven, ontvangt twee vrijkaartjes die door het Meyer Theater beschikbaar zijn gesteld. Ook is er een prijsvraag waarmee een videofilm te winnen is. Het goede antwoord daarvoor kan uitsluitend schriftelijk wojden doorgegeven aan Radio Flakkee, ter attentie van Kijk wijzer, Postbus 191, 3240 AD in Mid delharnis. de kynologie. Het boekje geeft infor matie over de behandelde onderwer pen, handige tips en adressen. Verantwoord hondebezit De video is vooral bestemd voor de hondenliefhebber die een hond aan wil schaffen en dient als leidraad voor een verantwoord hondebezit. De?e videofilm laat zien hoe men kan kiezen voor de juiste hond. Aange toond wordt waar je op moet letten bij de aanschaf. Ook kan men zien welke voorbereidingen men moet treffen. Verder wordt aandacht ge schonken aan elementaire zaken, zo als: zindelijk maken, netjes meelo pen aan de lijn, de hond leren komen als hij wordt geroepen, vriendelijk omgaan met andere honden en ande re mensen, een eerste bezoek aan de dierenarts, leren vanuit spel, leren om in de auto mee te rijden alsmede aan de dagelijkse verzorging. In deze film wordt ook heel duide lijk verteld waarom juist die eerste weken doorslaggevend zijn voor een gelukkig hondeleven en hoe de hond een waardige plaats in de samenle ving kan innemen zonder overlast voor anderen te veroorzaken. Uitgangspunt van deze videofilm is dat mens en hond zoveel mogelijk plezier met en aan elkaar moeten kunnen beleven, zowel in de huiselij ke omgang als in sport en spel. Aan de hand van heel gewone, alledaagse situaties wordt getoond hoe de hond het beste kan worden voorbereid op zijn toekomstige taak als hond in huis. Voor meer inlichtingen tel. 020- 134111. MIDDELHARNIS - Door de bewo ners van dfe bejaardenflat in Middel harnis werd gebeld over het feit dat mensen in de flat honden uitlaten. dctailleerd, ook voorzien van zes spe ciale geluidseffecten, die het vlieg tuig laten stijgen en landen, de motoren op volle toeren laten werken om de juiste hoogte te verkrijgen. De vier verschillende ..Flying Fighters" zijn. F-14 Tomcat; F-15 Eag le, F-16 Falcon en F-18 Hornet. Iedere „Flying Fighter" komt met een piloot, poster van het squadron met historie, afneembare joy-stick. een authentieke squadron-batch, wel ke op een jas, trui of t-shirt genaaid kan worden. Flying Fighters zijn te verkrijgen in iedere speelgocdspeci- aalzaak en warenhuis. Voorbeelden van de Flying Fighters. Bij nader onderzoek door de politie bleek dit inderdaad het geval. Onbe grijpelijk, maar waar. Bezitters van honden die betrapt worden op het uit laten van hun hond in de bejaarden flat kunnen rekenen op een fikse boe te en een reinigingsopdracht. NIEUWE-TONGE - De gemengde zangvereniging Apollo te Nieuwe- Tonge is er in geslaagd een nieuwe jonge dirigent aan te trekken. Het is P. F. C. van der Heyden (1963), gebo ren in Canada en tegenwoordig woonachtig in Rotterdam. Van der Heyden studeert Muziek wetenschap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1991 zijn docto raal hoopt te halen. Als muzikale er varing heeft hij in verschillende or kesten gespeeld. "Ibvens heeft hij op diverse zangverenigingen ervaring opgedaan, waaronder het Zuid Ne derlands Kamerkoor en het Tilburgs Vocaal Ensemble. Veel mensen kennen haar uit het NCRV-televisieprogramma Passage met als onderdeel opvoeding van hon den. Als instructeur handier, keur meester en bestuurslid is ze op vele fronten actief. Van Eijkelenburg is journaliste en verdiept zich met name in de opvoedings- en gedragskant van ZIERIKZEE - Voor jong cd oud zijn vliegtuigen, „zilvermeeuwen" in de lucht/ altijd een droom naar verre bestemmingen. Jongens dromen er van ooit eens piloot te worden. Has bro MB introduceert dit jaar een nieuwe produktgroep ..Flying Figh ters". Flying Fighters zijn vier ver schillende vliegtuigen waarmee een jongensdroom werkelijheid wordt voor alle jongens vanaf 5 jaar. Spe ciaal voor.de aspirant-piloot zij» Flying Fighters exacte kopieën in miniatuur van echte vliegtuigen. „Flying Fighters" zijn.behalve gc- Het fort vanuit de lucht gezien. van den Boogaard en Marina van Eijkelenburg. Van den Boogaard is al jaren een bekend gezicht. De naamgevers van het v. d. Dungen/Hnogendijk quintet, Ben v. d. Dungen (l.) en Jarno Hoogendijk. OOLTGENSPLAAT - De laatste jaren is er een toene mende belangstelling voor de historie. Met name het openstellen van oude gebouwen en historische beziens waardigheden draagt hiertoe bij. Veel wordt dan ook ge schreven over het verleden van ons culturele erfgoed! Rond de geschiedkundige wetens waardigheden van het Fort Prins Fre- derik te Ooltgensplaat schijnt een hardnekkige overlevering te bestaan waarin de ouderom van het Fort schroomlijk overdreven wordt. Deze zomer maakte een krant zelfs mel ding van een dertiende eeuwse oor sprong. Aan de hand van het bekende artikel van de heer J. Klok (archiva ris te Brielle) in Van Westvoorne tot St. Adolfsland dat De Motte in 1979 uitgaf, worden de tot nu toe bekende feiten nogeens op een rijtje gezet. De ligging van het Fort is op de meest oostelijke punt van Flakkee nabij Ooltgensplaat. Tot 1594 was dit nog een uitgestrekt gorzengebied. In dat jaar werd de Weipolder gesticht. Nadat in 1571 Ooltgensplaat door de Watergeuzen was geplunderd, al thans de kostbaarheden in de kerk werden weggehaald om in Engeland aan de hoogste bieder verkocht te worden, besloot men een bolwerk 'aan te leggen. Later noemde men dat de Schans. Op de kaart van St. Adolf sland ge dateerd 1728 door Anthonie van Weel is deze Schanse afgebeeld aan de bui tenzijde van de polderdijk. Archeolo gisch onderzoek door De Motte in de jaren 1979-1987 toonde de juiste lig ging van de Schans aan; nog steeds buitendijks. Afval waarmee de Schans werd aangeplempt stamt uit het laatste kwart van de zestiende eeuw. Hiermee is aangetoond dat de Schans en het latere Fort alleen hun MIDDELHARNIS - Het Van de Dungen/Hoogendijk-quintet ver zorgt op vrijdag 30 november een op treden in Het Diekhuus te Middel harnis. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang bedraagt vijf gul den. Met hun CD Speak Up maakte het vdDungen/Hoogendijk-quintet een van de meest spraakmakende jazz- produkties van 1990. Het quintet wordt internationaal gewaardeerd als vitaal, vernieuwend en uitzonder lijk muzikaal.. Zij vestigden ook de aandacht op zich op het laatste North Sea Jazz festival. Cum laude De naamgevers van het quintet zijn beiden blazers, Ben van der Dungen op sopraan en tenor-saxofoon en Jar- mo Hoogendijk op trompet. Van de Dungen studeerde cum laude af aan het Koninklijke Conservatorium van Den Haag en ontving inmiddels de Nicolai Award een belangrijke jazz- onderscheiding. Hij speelt met The Skymasters, Fra Fra Sound en Scapes. Trompettist Jarmo Hoogendijk speelt ook in de Skymasters. verder speelt hij in Het Waterland Ensemble en het DeGraaf/Vennet Sextet. Hij was Nederlands vertegenwoordiger in de jazz-competitie van de Europese Radio Unie. Hij studeerde cum laude af aan het Haags conservatorium. Saxofonist en trompettist weten zich gesteund door een trio top- muzikanten: pianist Rob van Bavel, drummer Eric Ineke en bassist Har ry Emmery. Van Bavel is een van Ne derlands meest begaafde jazz pianisten. Hij won al talloze prijzen, waaronder de Thelonious Monk Competition (1987 Washington) en de Wessel Ilcken prijs 1987. Hij speelde met Woody Shaw, Chet Baker, Peter Guidi en vele anderen. Van Bavel studeerde aan het Rotter dams conservatorium, eveneens cum laude. Eric Ineke drumt sinds twintig jaar en heeft alle jazz-podia van Eu ropa gezien. Hij speelde met Dexter Gordon, George Coleman en vele an deren. Hij werkte mee aan zo'n vijf tig platen/CD-produkties. Een drum mer dus met een geweldige internationale muzikale ervaring. Bassist Harry Emmery speelt sinds tien jaar samen met Eric Ineke in ver schillende groepen. Zij vormen een veelgevraagde ritme-sectie voor vele solisten en ensembles. Emmery speelt gewoonlijk met een lager- gestemde bas. strategische ligging gemeen hadden. Het verhaal als zou de toren van het Fort - ook wel donjon genoemd - even eens uit het begin van de 80-jarige oorlog stammen wordt nergens be vestigd. Zoals Klok terecht opmerkt: de landmeters die de omgeving van Ooltgensplaat in het begin van de achttiende eeuw in kaart brachten zouden een dergelijk bouwwerk ze ker hebben opgemerkt en afgebeeld hebben. In 1780, ten tijde van het uitbreken van de Vierde Engelse Oorlog, gingen de Staten grote prioriteiten stellen aan de kustverdediging van ons land. In 1793 werd vermoedelijk op de plaats van de voormalige Schans een batterij aangelegd in verband met de dreigende Franse bezetting. Kort daarna werd Nederland door de Fransen bezet. Napoleon wenste van af Flakkee een nauwe verbinding met de verdedigingswerken van Wil lemstad. In het eerste decennium van de 19e eeuw werd in Willemstad een Fort gebouwd genaamd: de Ruyter en in Ooltgensplaat een Fort genaamd! Duquesne. In 1811 waren de werkzaamheden; zoverre voltooid aifh 'het F°^.t .'dajtj men 5 a 6000 man kon herbergen,om. eventueel het eiland te ontzeilen Fort Duquesne genoemd naar een Franse Markies (1610-1688) werd ont geven door drie versterkingen, zoge heten Redouten (kleine veldschari- sen). Het Fort is trapeziumvormig; de wallen zijn van halve en hele bastions voorzien. Zoals gebruike;- lijk in die tijd, werd op het terrepleiri van het Fort een stenen geschutsto ren gebouwd. Deze bestaat uit twee bouwlagen. Het onderste deel deed dienst als kruitopslagplaats. Bove nin verbleven tijdens de dienst de manschappen. Het kolossale karakter van zo'n kruittoren is er kennelijk dé oorzaak van dat men dit bouwwerk een hoge-' re ouderdom toeschrijft dan de rest van het Fort. Al met al is het Fort te Ooltgens1 plaat een monumentaal bouwwerk uit het begin van de vorige eeuw, dat zeker onze belangstelling waard is en door een goed beheer voor de toe komst behouden moet blijven! Want dat is om met de heer Klok te spre ken: het waarachtig wel waard! Rias Olivier De Motte Momenteel is hij naast dirigent van de zangvereniging Apollo ook diri gent van de gemengde zangvereni ging Advendo te Ooltgensplaat. Te vens is hij als muziekleraar verbon den aan de HAVO en de VWO in Spij- kenisse. Ook is hij vaste medewerker van het klassieke programma Ars Musica van radio Tilburg. De zangvereniging heeft er alle ver trouwen in, dat Van der Heyden een goede dirigent zal zijn voor het koor in Nieuwe-Tonge. Het bestuur roept met name jongeren op om zich te mel den. De repetitie-avonden zijn iedere donderdag van 19.45 uur tot 21.45 uur in de bovenzaal van Ons Dorpshuis. Wie meer informatie wenst kan bel len met 01875-1330 of 1520. DEN BOSCH - In het Noordbra bants Museum in Den Bosch is van 16 december tot en met 10 maart de ten toonstelling „Flora's schatkamer" te zien. De expositie bestaat uit diverse kunstuitingen waarbij het bloemmo tief centraal staat. Het gaat onder an dere om schilderijen, prenten, teke ningen en voorwerpen van keramiek, glas, zilver en textiel. HAARLEM - In het Teylers Mu seum in Haarlem kunnen bezoekers tot en met 16 december de tentoon stelling „Vleugels en vinnen" bezich tigen. beachte vrienden in Nederland, uit naam van 200 bewoners van ons huis, alsmede de arbeiders en hun gezin nen, en ook uit naam van mij als di rectrice van ons huis, wil ik zeer har telijk danken voor uw arbeid, hulp en alles wat u voor ons deed. We heb ben door de publikaties in uw blad en door de acties van Jan Gebraad uit Nieuwe-Tonge, zeer veel mooie en waardevolle dingen gekregen zoals médicijnen en verschillende andere artikelen die we nodig hebben voor onze lieden, zodat het voor hen steeds beter wordt. Door uw bemiddeling zouden we gaarne alle mensen van Holland willen bedanken voor alles wat we gekregen hebben uit uw goe de hart. We verklaren hiermede dat we alles zeer goed gebruiken kunnen. We begrijpen dat in ieder artikel dat ons gegeven wordt, een deel van uw zware arbeid en ook een deel van uw goede hart zit. Uw menslievend ge drag is voor ons een extra stimulans om verder te werken en te leven. We groeten u hartelijk en nodigen u uit om naar ons mooie gebied te komen. Met hartelijke groeten, de directrice van het PDPS ZIERIKZEE - 'Van aandoenlijke pup tot trouwe huis genoot'. Dat is de titel van de videoband plus instructie boekje dat tot stand gekomen is dankzij de samenwer king tussen Royal Canin en de Nederlandse Vereniging voor Instructeurs in Hondenopvoeding' en -Opleiding. Het videopakket is gerealiseerd onder redactie van Loes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5