Rijschoolhouders weigeren alsnog medewerking verkeerseducatiecursus Brandje in woning te Serooskerke Brand door gevelkachel Scharendijke Advocaat vissers beklaagt zich over regelgeving visserij Generaal M. H. von Meijenfeldt overleden Waarde NootzakofF ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag '27 november 1990 Nr. 24855 5 ''Die bijscholingscursus biedt ons niets meer dan we al wisten ZIERIKZEE - Het grootste deel van de rijschoolhouders op Sehouwen-Duiveland dat zich had opgegeven voor een bijscholingscursus (om zich te bekwamen tot docent voor de verkeerseducatiecursus voor jongeren) heeft zich alsnog teruggetrokken. ,,Die bij scholingscursus is een lachertje. Je moet 900 gulden betalen, terwijl je er niets meer leert dan we al wisten", aldus de woordvoerder van de rijschoolhouders op Sehouwen- Duiveland, J. F. van Uden uit Zierikzee. Zoals bekend ontstond onder de rij schoolhouders op Sehouwen-Duive land nogal wat commotie toen van de zomer bekend werd dat met subsidie van de rijksoverheid en de gemeenten in diverse dorpen cursussen zouden worden gegeven om jongeren van 16 tot 18 jaar beter te informeren over de verkeersregels en alles wat er komt kijken bij het deelnemen aan het ver keer met een auto, brommer of fiets. Een initiatief dat werd genomen om dat uit onderzoek is gebleken dat jon geren van deze leeftijd een extra risico-groep vormen in het verkeer. Theorie-examen rijbewijs Aan de cursus werd de aantrekke lijke mogelijkheid gekoppeld om (voor weinig geld) het theorie examen voor het rijbewijs te doen. De rijschoolhouders op Sehouwen-Dui veland zagen medewerking als do cent aan de cursus al vanaf het begin niet zitten omdat zij het initiatief als concurrentievervalsend zagen. Ver der vond men het heel jammer dat het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), dat de cursus organiseerde, niet rechtstreeks con tact men hen opnam. ,,Men infor meerde de BOVAG. Maar hier op Sehouwen-Duiveland zijn maar enke le rijschoolhouders bij die organisa tie aangesloten", aldus Van Uden. Volgens de adjunct-secretaris van het ROVZ, H. Rhebergen was het on mogelijk om alle 160 rijschoolhou ders in Zeelarid persoonlijk te bena deren over de cursus. „De BOVAG is ons aanspreekpunt". Nadat zich in eerste instantie slechts twee rij schoolhouders opgaven om deel te nemen aan de bijscholingscursus, voerde het ROVZ besprekingen met de gemeenten op Sehouwen-Duive land en schreef de rijschoolhouders voor de tweede keer aan om zich op te geven. „Daardoor kwamen er nog vijf aanmeldingen bij", aldus Rhe bergen. Aanmeldingen van rijschoolhou ders die toch nog twijfelden om al dan niet mee te doen, aldus Van Uden. En die afhaakten toen tijdens de eerste les van de bijscholingscur sus bleek dat de EHBO-lessen niet door een bevoegde leraar werden ge geven. En dat men al op de hoogte was van de overige leerstof die werd behandeld. „Die bijscholingscursus is volstrekt overbodig. Door onze op leiding als rij-instructeur zijn wij al bevoegd om les te geven". Andere mening De lezing van Rhebergen van het ROVZ klinkt weer wat anders. „Doordat de rijschoolhouders voor een tweede keer moesten worden aan geschreven eer er zich voldoende aan meldden kon de bijscholingscursus pas later starten dan we hadden ge pland. Daardoor zou ook de verkeers educatiecursus aan jongeren later be ginnen. Zo laat dat de twaalf lessen zouden uitlopen tot de eindexamens in het voorjaar 1991 waar veel jonge ren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar aan mee doen". Daarom werd als compromis beslo ten dat de rijschoolhouders al les mochten geven terwijl ze nog niet de twee eerste lessen van hun bijscho lingscursus hadden gevolgd die hen bevoegd zouden maken als docent. „We moesten kiezen uit twee kwa den", aldus Rhebergen. Volgens de adjunct-secretaris is een rijschool houder op Sehouwen-Duiveland over dat compromis gevallen. „Die is naar de gemeente gestapt om te proteste ren en heeft vervolgens bijna alle an dere rijschoolhouders gemobiliseerd om af te haken". Rhebergen is er vooral verbolgen over dat een en ander op het laatste moment gebeurde. „We kregen het be richt afgelopen zaterdag, terwijl de eerste cursusavond voor de jongeren maandag (gisteren) van start ging. Ik vind het heel jammer dat de rij schoolhouders op Sehouwen-Duive land vanaf het begin op alle mogelij ke manieren dwars hebben gelegen ten aanzien van de verkeerseducatie cursus. Dan schieten ze toch hun doel voorbij. Het gaat tenslotte om een be tere voorlichting aan jongeren". Zelf doen Dat laatste vindt Van Uden ook. „Daarom willen wij als rijschoolhou ders volgend jaar zelf een dergelijke cursus voor jongeren van 16 tot 18 jaar organiseren. Maar dan wel goed gepland en met duidelijke afspra ken". In totaal hebben zich op Sehouwen- Duiveland 105 jongeren aangemeld voor deelname aan een verkeersedu catiecursus in een van de dorpen. In Zierikzee doen 43 jongeren mee. De stichting verkeerseducatie Zeeland die in de cursussen voor jongeren in opdracht van het ROVZ organiseert, heeft na het afhaken van de Schou- wen-Duivelandse rijschoolhouders in snel tempo rijschoolhouders uit andere gebieden in Zeeland ingezet om de cursussen voor jongeren op Sehouwen-Duiveland te doceren. DEN HAAG - Minister- Bukman (LNV) snapt niet wat de VVD-fractie bezielt om zo'n drukte te maken over sanitaire voorzieningen a raison van 50.000 gulden ten behoeve van zijn staatssecretaris Gabor (natuurbe heer). Dergelijke voorzieningen zijn volstrekt gebruikelijk voor be windspersonen, aldus Bukmans ant woord of schriftelijke vragen van VVD-Kamerlid Blauw. SEROOSKERKE - De eenheid Re- nesse van de vrijwillige brandweer Westerschouwen moest zaterdag uit rukken voor een brandje in de wo ning van de familie V. aan de Ridder- weg in Serooskerke. De schade bedraagt naar schatting 5000,-. Er raakte niemand gewond. De brand ontstond omstreeks 10.00 uur. De brandweer vermoedt dat de oorzaak van de brand het vlamvatten van kleding is geweest. Vermoedelijk hebben kinderen, terwijl mevrouw V. onder de douche stond, kledingstuk ken op de brandende gevelkachel in het zitgedeelte van de kamer gelegd. Tben de kleding vlamvatte alarmeer den de kinderen hun moeder die op haar beurt de brandweer inseinde. Toen de eenheid Renesse was gearri veerd was zij er reeds in geslaagd om zelf de brand te blussen. Drie weken geleden werd de Westerschouwse brandweer geconfronteerd met een soortgelijk geval. Bandweercomm'an- dant S. L. de Feiter: „Een gevelkachel wordt vaak gebruikt als bij verwar ming en als de kachel op het waak- vlammetje staat vergeten mensen vaak dat de kachel brandt. En daar kunnen ongelukken van komen". SCHARENDIJKE - Maandag avond moest de bluseenheid Scha rendijke van het brandweerkorps Middenschouwen uitrukken vanwe ge een brandje in de woning van L. O. aan de Kloosternolstraat te Scharen dijke. De brand zou zijn veroorzaakt door oververhitting van de houten wand- bekleding door een gas-gevelkachel. Daardoor vatte het hout vlam. Nadat de bewoners van het huis de brand ontdekten slaagden ze er in het vuur snel zelf te blussen. De bluseenheid Scharendijke inspecteerde de woning en zorgde voor het nablussen. On danks het snelle, ingrijpen was de schade behoorlijk. Onder andere om dat door de hitte een ruit van de wo ning kapot sprong. LONDEN - Mick Jagger, leadzanger van de Rolling Stones, is woensdag tijdens een vakantie op het Indonesi sche eiland Bali in het huwelijk ge treden met het Amerikaanse fotomo del Jerry Hall. Dit heeft een woordvoerder van de rockgroep be kendgemaakt. Het paar woonde al enkele jaren samen en heeft twee kin deren, een dochter van zes en een_ zoon van vijf jaar oud. ZWOLLE - „Er is dit jaar voor ka pitalen <tan kabeljauw overboord ge gooid. Nu is tot ieders verbazing op 19 november de vangst vrijgegeven en mag iedereen op kabeljauw vis sen. Zelfs met drie schepen tegelijk. Deze regelgeving deugt niet." Dat zei advocaat mr. W. F. van Zant maandag tijdens een zitting van de economi sche politierechter in Zwolle, waar 22 vissers terecht stonden. Van Zant vroeg dan ook om schul digverklaring zonder straf of een ge heel voorwaardelijke boete voor de vissers die terecht stonden wegens overtreding van de bepalingen voor het vissen op kabeljauw en wijting. Rechter mr. J. van Aerde ging daar niet op in en legde de 22 betrokken vissers in totaal 68.300 gulden on voorwaardelijke boete op. De officier van justitie mr. I. H. B. van Zeven bergen- Joele had tegen de vissers in totaal 138.500 gulden boete geëist. Volgens Van Zant is het vrijgeven van de kabeljauw- en wijtingvisserij wederom een voorbeeld van het feit dat de overheid met zevenmijlslaar zen achter de feiten aanloopt. De overheid had al halverwege het jaar moeten ingrijpen nu gebleken is dat het kabeljauwquotum voor maar 60 procent is opgevist en dat van de wijting voor maar 51 procent. Hier door hadden tal van vissers naar de mening van de raadsman niet veroor deeld hoeven worden. Onder de verdachten waren twee handelaren en een visser die in hun administratie niet de lettertekens en nummers van de vaartuigen waarmee de vis werd aangevoerd, hadden ver meld. Die verplichting is opgelegd om visfraude tegen te gaan. Volgens de handelaren is de regeling niet uit voerbaar. Over twee weken is over de ze kwestie een gesprek tussen het mi nisterie van landbouw en visserij en de handelaren. DEN HAAG - Op 67-jarige leeftijd is afgelopen zaterdag generaal ma joor B. D. Michiel Hermann von Mei- jenveldt overleden. Hij werd vooral bekend door zijn binnen' de krijgsmacht tamelijk uitzonderlijke manier van denken over militair ge weld. Von Meijenfeldt was een ver klaard tegenstander van het gebruik van kernwapens. Zo verzette hij zich tegen de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten in Nederland. In 1945 ging hij al^ vrijwilliger naar Nederlands-Indië, waar hij ook van 1950-1955 verbleef als lid van de Nederlandse missie van de Konink lijke Landmacht. Tussen 1955 en 1962 bekleedde hij verschillende functies, waaronder instructeur aan de school voor reserve£officieren van de infan terie. Van 1964-1966 en van 1968-1970 was hij aan de staatssecretaris van defensie toegevoegd. 'Tijdens zijn periode als directeur van het Studiecentrum voor Militair Leiderschap (2970-1973) bleek eens te meer dat binnen bepaalde delen van de legertop ernstige bezwaren tegen Von Meijenfeldts opvattingen beston den. Toch leidde er dat niet toe dat hij tussentijds naar een andere baan werd geschoven. Van 1973-1976 was hij plaatsvervangend commandant van de pantserinfanteriebrigade in Oirschot. Von Meijenfeldt was lid van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP), maar voelde zich'niet thuis bij hei CDA, toen de ARP daarin opging. Wel werd hij lid van de Evangelische Volkspartij, die inmiddels is opge gaan in Groen Links. Vom Meijen feldt speelde voorts een actieve rol in het interkerkelijk vredesberaad en was lid van de beweging „Generaals voor de Vrede". Hij heeft steeds via publikaties zijn standpunten uitge dragen. DEN HAAG - De inzet van staatsse cretaris Gabor (natuurbeheer) met beschermingsplannen voor bedreigde plante- en diersoorten in ons land is goedbedoeld maar te matig. Dit ver wijt uiten met name de fracties van PvdA, WD en D66 aan het adres van de bewindsman in het debat over zijn - natuurbeleidsplan NBP. STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN Mensen, koopt (dit is uw kans) een te gekke, gave gans. Met een strikje om z'n nek geeft u hem de juiste plek: voor het raam, als etalage dat u meedoet met de rage. Kindren, koopt in heel het land een te gekke, gave band. Eerst kaarsrecht maar kijk eens, dan klap je hem feilloos om je arm. Koop hem gauw, wat een blamage als jij niet meedoet met de rage. Mensen, koopt, een leuk idee deze nieuwe koor CD waarop onze mooie koren zich zo sfeervol laten horen. Als de Sint wat wil spenderen gaat men spoedig restaureren 't orgel van de Nieuwe Kerk, zodat straks het volle werk mooier nog dan ooit tevoren zich volledig weer laat horen. Een CD echt eerste klas 'k wou... dat ddt een rage was. Een mooi orgel is veel uiaard dat vindt NICOLAAS NOTENBAERD 30 november: Zingen op Sehouwen-Duiveland. Vol verwachting klopt ons hart... Zou die koor CD-wel ko men....? Dergelijke liederen spookten de leden van de orgel commissie van de Nieuwe Kerk door het hoofd tot zij een verlos send telefoontje kregen: Hij komt... hij komt.... Vrijdag zal de Sint in volle galop van Amster dam naar Zierikzee rijden zodat de CD nog in de zak kan voor hij wordt dichtgebonden, 's Avonds is het 'O kom maar eens kijken' want dan wordt hij om half acht aan de burgemeester van Zierik zee uitgereikt. Ook de dirigenten van de koren krijgen er een. Bo vendien zal het Jeugdkoor Sja- loom en het R.K. Kerkkoor de overhandiging nog plechtiger ma ken en vanzelf is iedereen wel kom. 's Zaterdags staat de Nieuwe Kerk van 10.00-15.00 open. Dan worden ongetwijfeld Russische rijen verwacht, want dan is de CD of de cassette te koop. Daarna kunt u alleen in de CD handel van Zierikzee terecht. Vanwege het toenemend aantal nationale ondernemers dat zich in Zierikzee vestigt kan de naam van de stad worden veranderd.in Zie- rikzeeman of Zierikxenos. De muzikale zak Een merkwaardige naam voor onze nieuwe opgave waardoor nie mand zich aangesproken moet voelen. In de zak van Sinterklaas bevindt zich een aantal muzikale cadeautjes. Het zijn beginregels van Sinterklaasliedjes. De opgave luidt om het juiste woord bij de omcirkelde noten te vinden. De eerste letter van elk woord schrijft u op. Alle letters vormen samen weer de naam van een mu zikaal cadeau. Om het niet al te moeilijk te maken geven we u de titels van de liedjes erbij. In wille keurige volgorde: Zwarte Piet ging uit fietsen, Daar wordt aan de deur geklopt, Sinterklaas Ka poentje, Sinterklaas is jarig. Lang zal hij leven en O kom maar eens 'kijken en Dag Sinterklaasje. Oplossingen dienen een week na het verschijnen van de Notenkra ker op het adres Jannewekken 9 te zijn. Succes. 'Moeilijk, deze notenkraker' zuchtte C. M. van Staalen-de Rijke uit Dreischor. 'Zou het Robert Schumann kunnen zijn?' 'Volgens mij is het Joh. Seb. Bach' schrijft S. L. Wielemaker uit Dreischor, maar zeker weten doe ik het niet. Het was inderdaad een hele moeilijke opgave. Vandaar dat een aantal trouwe inzenders ditmaal verstek liet gaan. Anderzijds was het leuk dat zelfs een lezer uit Via- nen een poging deed. De heer Wie lemaker heeft gelijk. Het was J. S. Bach, maar zonder pruik. Het doel was om een schifting aan te brengen in de kop van het klasse ment. Helaas hadden de kop lopers het allemaal goed, zodat een uiterst spannende loting volg de en het werd W. Goudswaard, Mulockstraat 12 Zierikzee, die voor de tweede keer een bon ont vangt en tevens weer Nootleider van Sehouwen-Duiveland is ge worden. JAARGANG 1 NO 8 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD Sint Nicolaas. welkom in Zierik zee. Hoe bevalt het u hier? Redelijk. Er is hier natuurlijk altijd wel gerommel over toe risten. Ik denk niet dat een bui tenlandse toerist zoals ik met zo veel gejuich onthaald wordt. Het lijkt alsof uw stem een beetje bezorgd klinkt. Dat hoort u goed. Want ik heb er moeite mee om straks voor mijn paard steeds een parkeerbon te trekken. O ?7iaar Sint u krijgt vast onthef fing... Ik hoop het, maar als ik de bur gemeester zo hoor... En over mijn paardevijgen zal er wel een inge zonden stuk komen, maar gaat u verder. Sijiterklaas. men heeft ons ver teld dat a bent overgegaan tot de harmoniumstudie. Hoe bent u op het idee gekomen? Door een stukje in de Nieuwsbo de. Ja beste man, die lees ik trouw. Zij het alleen de kerkberichten en do meditaties en de laatste tijd ook dat gezeur over dat betaald parkeren. Maar dat vertelt ons nog niets over het harmonium. O ja, dat is waar. Welnu, ik las het in een meditatie van collega Kamermans uit Scharendijke. Hij schreef dat hij een harmonium ge kregen had. Nu betreur ik het wel dat hij de moederkerk niet trouw is gebleven. Maar in levensstijl hebben we toch overeenkomsten en het idee van een harmonium sprak mij wel aan. Op een dag heeft een drietal pieten het ge vaarte mijn paleis in gedragen. En u kunt al spelen? Ach, op mijn leeftijd gaat het al lemaal wat langzamer dan als je pakweg nog maar honderd bent. Maar 'Sinterklaas Kapoentje' gaat soms al zonder fouten. En de 'zak van Sinterklaas' lukt slechts in een zeer reformatorisch tempo. Sinterklaas, vroeger zongen de kinderen van de basisscholen u altijd toe in de Concertzaal. Nu konden ze op een natte en winde rige zaterdagmiddag alleen maar buiten een cadeautje ophalen... Ach, natuurlijk ligt zoiets nooit aan mij. Het samen zingen voor de Sint is natuurlijk belangrijker dan het openscheuren van het zo veelste cadeautje. Maar weet u. meneer Notenbaerd, ik ben nu al eeuwenoud en ik heb geleerd dat wat geweest is altijd wel weer een keer terug komt. Wacht maar af. Sinterklaas, bedankt dat u uw drukke werkzaamheden wilde onderbreken voor dit gesprekje. Geen dank, neem nog wat noten, Notenbaerd. Geachte luisteraars. In het ka der van onze serie 'Het lied van de week' willen we stilstaan bij het lied Sinterklaas Kapoentje. Wel licht is dit het meest gezongen en gestamelde lied dat ter ere van Sint Nicolaas gezongen is. Boven dien is het ongetwijfeld ook het oudste Sinterklaaslied. Reeds in 1340 wordt in Dordrecht gespro ken van een Sint Nicolaasfeest. Sindsdien was het onuitroeibaar. Kerkelijke synodes spraken in vo rige eeuwen niet over Samen op Weg', maar over 'Sint op Weg' en spraken zelfs uit: 'Sint moet Weg'. Maar de Sint bleef gewoon komen en gooide regelmatig een stuk marsepein in de pastorie en ieder begrijpt dat het protest toen volle dig verstomde. De vraag is welke liederen al die eeuwen ter ere van de Sint gezongen zijn. Immers, de ons bekende liederen stammen pas uit het begin van deze eeuw, toen een tweetal huisartsen J. P. Heye en Viotta samen liederen be gon te schrijven in de trant van Zie de maan schijnt door cle bo men. Het Noot verband is van oordeel dat het lied Sinterklaas Kapoentje het enige lied is uit oude tijden. De melodie heeft een volkslie dachtige sfeer die verdacht veel lijkt op oude liedjes zoals 'Zagen zagen, wiedewiedewagen' of 'Wie gaat er mee naar Engeland varen'. Daarnaast valt ook het taalge bruik op. Neem nu het woord 'Ka poentje'. Het Nootverband zocht uit wat het woord betekent en wie schetst onze verbazing toen we la zen dat een 'Kapoen'... een ge castreerde haan is. In dit geval zou het lied toch wel bijzonder intie me informatie over de Sint prijs geven. Een andere betekenis is die van 'deugniet'. De vraag doemt op of wc niet te maken hebben met een oude voor loper van liederen zoals 'Sinter klaas is jarig 'k zet hem op de pot'. In dit geval moet het lied op alle scholen ogenblikkelijk verboden worden. Toch heeft het lied nog iets bijzonders. Dit is een zeld zaam lied waarin de kinderen zich rechtstreeks tot de heilige wen den. Geen Joe Phantom X19 Stael Fighter eisend, maar ootmoedig vragend: gooi 'wat' in mijn schoentje. Bovendien is vooral de laatste zin ontroerend, want daar komt een zeldzaam verschijnsel voor: namelijk de dankbaarheid van het kind. Alleen al die zes da lende tonen: Dank u Sinterklaasje moeten deze dagen maar veel ge oefend worden i l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5