VVD pleit voor beter contact tussen gemeente en ondernemers Creëren luxe strand spreekt PvdA-Westerschouwen niet aan SGP/RPF/GPV Westerschouwen wil een autovrij fietspadennet Hypocriet Beplantingsplan voor Noordwelle in verband met gevaar bomen Algemene beschouwingen Westerschouwen 'Het strand is voor iedereen PvdA wil eerst uitkomst hertaxaties afwachten VVD en CDA voor verlaging onroerend goed- belasting in gemeente Westerschouwen Ook aandacht gevraagd voor uitrit Koterij/Provinciale weg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 november 1990 Nr. 24855 3 De ene na de andere lokale be stuurder heeft zich de afgelopen da gen gehaast om in de openbaarheid te pleiten voor een regionale samen werking op het gebied van de werk gelegenheid. We moeten vooral de handen inéénslaan. En ja. het zal best wat geld kosten, maar dat moe ten we er voor over hebben. Gemak kelijk praten, want geld hoeft er nog niet vrijgemaakt te worden. Anders ligt het met de kinderop vang. Daarvoor ligt nu een concreet voorstel op tafel. Er kan in Zierikzee een kinderopvangcentrum komen, waaraan de zes gemeenten mee moe ten betalen. Hiermee kan een eerste aanzet gegeven worden aan een werkgelegenheidsbeleid. Want één ding staat buiten kijf. Als er meer werkgelegenheid komt op Schou- wen-Duiveland, dan moet er zonder twijfel een beroep gedaan worden op veel vrouwen, die nu nog thuis zit ten. Vrouwen, die nu een 24-uurs- zorg over de kinderen hebben. En die vrouwen zullen hun kinderen toch onder moeten brengen. Kinderop vang is een wezenlijk onderdeel van een goed bedrijfsklimaat. Maar zover wil niet iedereen gaan. Bruinisse en Middenschouwen drei gen het voorstel voor een kinderop vang deze week af te wijzen. Duive- land heeft dat inmiddels gedaan. Blijven over Zierikzee, Brouwersha ven en Westerschouwen waar men wel enthousiast is. En het vergt maar een beperkte po litieke kennis van regionaal niveau om te snappen dat het ook Bruinisse, Middenschouwen en Duiveland zul len zijn die straks het moeilijkst gaan doen over geld voor een regio nale samenwerking voor de werkge legenheid. Reken daar maar een beetje op. Het is met name voor die gemeenten nog steeds moeilijk om intergemeentelijk te denken. Of zul len we die gedachtengang 'eilande- lijk' noemen. In de Zierikzeese ge meenteraad heeft burgemeester As- selbergs dat begrip 'eilandelijk' af gezworen, omdat het hem aan oog kleppen doet denken. Wel een goede gedachte. Middenschouwen, Bruinis se en Duiveland denken eilandelijk. Brouwershaven, Zierikzee en Wes terschouwen intergemeentelijk. Denk daar eens aan, als er vanuit het Duivelandse nogeens over een 'eilandelijke' samenwerking wordt gesproken. AvdW NOORDWELLE - Nu met name tal van populieren in de kern van Noord- welle mogelijk gevaar gaan opleve ren voor omvallen, c.q.a omwaaien, zal de gemeente Westerschouwen de plaatselijke inwoners een gedetail leerd beplantingsplan ter beoorde ling voorleggen. Wanneer de Noordwellenaren zich in grote lijnen kunnen vinden in de plannen, wil het gemeentebestuur deze plannen gefaseerd uitvoeren, te beginnen in het komend voorjaar. Gezien de persoonlijke belevings waarde en de grote gehechtheid van bewoners aan hun „groene omge ving" vindt de gemeente rust op dit front belangrijk. Heeft men eenmaal gekozen en is men gewend aan een bepaalde be planting, dan moet een gemeentebe stuur daar zorgvuldig mee omgaan, zo vindt men in Westerschouwen. De inwoners kunnen er dan ook van op aan dat na uitvoering van het ge kozen plan de boel zeker de eerstko mende tien jaar niet weer overhoop zal worden gehaald. Een goede in spraak is dan ook belangrijk, zodat alle inwoners van Noordwelle zijn uitgenodigd voor een info-avond. De ze bijeenkomst vindt plaats op don derdagavond 29 november a.s. vanaf 19.30 uur in het dorpshuis te Noord welle. BURGH-HAAMSTEDE - Een gestructureerd overleg tussen de ondernemers en de gemeente. Dat staat op het verlanglijstje van de Westerschouwse WD-fractie, zo blijkt uit de algemene beschouwingen van de liberalen op de begroting voor 1991 van de gemeente Westerschou wen. „Een scala van onderwerpen en aandachtspunten kan in het overleg tussen gemeente en ondernemers aan de orde komen. Op deze wijze kan een goede communica tie bevorderd worden", aldus de WD. Het college kondigt in de aanbie dingsbrief bij de begroting nogal wat plannen aan. Plannen waar vaak ook ondernemers belang bij hebben. Zo wordt aangekondigd dat de gemeente met maatregelen zal komen om uit stalling van waren voor winkels aan banden te leggen. Op zich heeft de VVD daar geen problemen mee. „Uit wassen moeten ingedamd worden, maar de gemeente mag ook weer niet te betuttelend optreden", aldus de VVD. Bewegwijzering Het college kondigt in de aanbie dingsbrief verder aan te zullen ko men met voorstellen voor een betere bewegwijzering binnen de gemeente. De VVD vindt dat de ondernemers daar ook best hun (financiële) steen tje aan bij kunnen dragen. Opmerke lijk is de suggestie van de liberalen om eens na te gaan of de omvang van de toiletvoorzieningen in de horeca- sector wel voldoende is meegegroeid met het toegenomen aantal bezoe kers. Volgens de liberale raadsfractie komt het namelijk steeds vaker voor dat mensen hun 'natuurlijke behoef te' doen op of langs de openbare weg, met name in Renessc. De VVD pleit voor realisering cq uitbreiding van de openbare toilet voorzieningen in de gemeente. Voor wat betreft de plannen voor de opzet van een milieu-educatief centrum laat de VVD zich gematigd positief uit. Wel een kritische noot: „Ook dit object zal behoorlijk wat geld kosten. Een jaarlijkse last van 50.000,- a 75.000,- lijkt onze fractie nog accep tabel". Verkeer In de algemene beschouwingen van de VVD-fractie ook aandacht voor de verkeersveiligheid in de gemeente Westerschouwen. „Het is bekend dat naarstig gezocht wordt naar alterna tieve mogelijkheden voor de Rand weg Renesse en dat de wethouder druk overleg pleegt voor verbetering en aanpassing van de Krayesteinweg. Voor vermindering van de verkeers drukte in beide dorpskernen erg be langrijk", aldus de VVD. De plannen van het college om be paalde strandgedeelten extra luxe te maken spreken de liberalen wel aan. Als het tenminste gaat om meer dif ferentiatie en een stukje kwaliteits verbetering. Benieuwd toont de fractie zich naar de haalbaarheid van de bouw van een sporthal in de gemeente. „Onze frac tie is hierbij van mening dat er een goede, niet te krappe sporthal moet komen met een vloer die multifuncti oneel gebruikt kan worden. Mis schien moet het wel een wat duurdere hal zijn welke dan ook betere en meer exploitatiemogelijkheden kan bie den", aldus de VVD. Illegaal kamperen Als het aan de VVD ligt wordt er de komende tijd veel meer aandacht be steed aan de illegale recreatie in de gemeente. „Wij verzoeken u met klem om in het driehoeksoverleg tussen burgemeesters van het eiland, de po- litiegroep Schouwen-Duiveland en de officier van justitie sterk te pleiten voor meer prioriteit aan de bestrij ding van het illegaal recreëren". BURGH-HAAMSTEDE - De PvdA-fractie binnen de gemeenteraad van Westerschouwen ziet niets in het plan van het college om van bepaalde strandgedeelten 'luxe strand' te maken. „Het strand is er voor iedereen", stelt de fractie in haar algemene beschouwingen op de begro ting voor 1991 van de gemeente Westerschouwen. „Verbe tering van duinoverganen en strandonderhoud staan ons wel aan", aldus de socialisten. PvdA: ,,Het strand is er voor iedereen(Archieffoto). Het idee van het college om bepaale stukken strand te verpachten aan derden kan ook geen genade vinden in de ogen van de PvdA-fractie. Wel geeft men aan wat dat betreft een uit zondering te willen maken voor strandtenthouders. De fractie neemt niet duidelijk stelling voor of tegen de mogelijke bouw van een sporthal in de gemeente. Men wil eerst een haalbaarheidsonderzoek én een be hoefte-onderzoek. Voor wat betreft de integratie van jeugd op de campings stelt de PvdA- fractie dat een en ander via goed overleg gerealiseerd dient te worden. „Het afdwingen hiervan spreekt ons niet aan". Niet alleen kritiek wat dat betreft op het college, maar ook op de Recron: „Wij zijn het niet eens met de Recron dat zulks een gevolg is van het gemeentelijk kwaliteitsverbeterend beleid". Men voegt er aan toe: „Gelukkig zijn er campings waar integratie wel lukt, zij het wat afgescheiden van el- De Westerschouwse VVD-fractie wil meer aandacht voor het illegaal kampe ren in de gemeente, (archieffoto). kaar". Zolang er geen regionaal ter rein is verwezenlijkt blijft het noodopvang-terrein volgens de PvdA noodzakelijk. In het hoofdstukje ruimtelijke or dening nog een aantal suggesties van de fractie. Zo wordt gepleit voor goed overleg tussen politie, gemeente en ondernemers. „Dit kan mede gezien een aantal reeds genomen maatrege len ertoe bijdragen dat het imago weer verbetert. Alleen familie-re creatie is ondenkbaar in deze tijd. Het lik-op-stuk-beleid werpt vruch ten af alsmede het werk van de par keerwachters". Educatief centrum De stichting van een milieu-educa tief centrum is bij de socialisten in goede aarde gevallen. Zelf ziet de fractie een centrum met milieu- educatieve voorlichting voor zich waar ook de geschiedenis van de Kop van Schouwen, dieren- en plantenle ven en nog veel meer onderwerpen aandacht krijgen. Als het even kan zou de socialistische raadsfractie het geheel gecompleteerd zien met een heemtuin. „Wij weten dat dit geld gaat kos ten, maar anderzijds zien wij het als een noodzaak voor een gemeente waar vele tienduizenden hun vrije tijd doorbrengen. Hoeveel geld we er voor over hebben hangt af van de vorm waarin het wordt opgezet", al dus de PvdA. Als indicatie wordt een maximum van 75.000,- genoemd. De aandacht voor het milieu stemt de PvdA tot tevredenheid. „Wij zijn van mening dat wat u voorstaat, goe de voorlichting met daarnaast maat regelen, effectief kan zijn. De ge noemde 41.000,- is duidelijk veel te weinig om die zaak aan te pakken. Ook achten wij een taak voor de rei nigingsdienst weggelegd, bijvoor beeld gescheiden inzameling van af val". Het staat overigens voor de socialisten vast dat de milieu-eisen aan recreatie- en aanverwante bedrij ven voor verbetering vatbaar zijn. Voor wat betreft de kinderopvang tenslotte spreekt de fractie haar ori- BURGH-HAAMSTEDE - Zowel CDA als VVD spreken zich zich in hun algemene beschouwingen op de begroting van de gemeente Westerschouwen voor 1991 uit voor verlaging van het tarief onroerend goed-belasting. De PvdA wil eerst de uitkomst van de hertaxaties afwachten en vervolgens advies van de commissie financiën. Het CDA is het meest duidelijk in haar uitspraken voor wat be treft de OGB. „Het stemt ons tot tevredenheid dat de gemeentelij ke belastingen op dezelfde ta riefstelling blijven gehandhaafd. „Het ware evenwel wenselijk dat de geschatte meeropbrengst aan gewend wordt om een verlaging van de onroerend goed-belasting te realiseren. Neerwaartse aanpassing De VVD zegt in feite heztelfde, maar formuleert het wat omslach tiger: Onze vraag aan het college is of in het kader van de vaststel ling van'deze begrotingscijfers een i 'neerwaartse aanpassing wan het tarief voor de OGB niet wenselijk is", aldus de WD. „Wij zijn ons er van bewust dat dit de ruimte op de begroting kan verleggen". De PvdA legt in haar algemene beschouwingen verband tussen de hoogte van de OGB en de koop krachtontwikkeling van de bur gers. Volgens de socialisten is er tus sen '86 en '91 wat dat betreft wei nig positiefs gebeurd voor de bur gers van Westerschouwen. Vooral de gepensioneerden, waarvan er relatief veel in Westerschouwen wonen, zit het niet mee. „Zij heb ben de afgelopen vijf jaar hun koopkracht vaak sterk zien da len", aldus de PvdA. Slotconclusie van de socialisti sche raadsfractie is dat het nu gel dende tarief voor de OGB niet ge- .handhaafd kan worden. De fractie gaat echter niet zover dat zij zich 'nü al uitspreekt voor verlaging van het OGB-tarief. „We verzoeken het college alvo rens de aanslagen 1991 vast te stel len overleg te plegen met de com missie financiën en de gemeente raad zodra de uitkomsten van de- hertaxatie bekend zijn". genoegen uit over de gang van zaken. „Omdat het regionaal zo moeilijk gaat dreigt subsidie weg te vallen en dat betreuren wij", aldus de PvdA. De fractie vraagt het college door te gaan met haar pogingen om toch een kinderopvang in Zierikzee en gastou derprojecten elders te verwezenlij ken. SANTO DOMINGO - In de Caribi sche eilandstaat van de Dominicaan se Republiek is H. C. L. van 't Hof uit Limmen door een onbekende dood geslagen. Zijn vrouw raakte zwaar gewond, maar bevond zich volgens de autoriteiten buiten levensgevaar. Naar de politie in de hoofdstad Santo Domingo pas maandag meedeelde, werd de misdaad zaterdag gepleegd. Het echtpaar werd in de middaguren overvallen in de badplaats Puerto Plata in het noorden van het land. De dader sloeg met een ijzeren staaf in op zijn slachtoffer en wist daarna on- herkend te ontkomen. BURGH-HAAMSTEDE - Een zoveel mogelijk autovrij fietspadennet, dat is één van de wensen van de fractie SGP/RPF/GPV binnen de gemeenteraad van Wester schouwen. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de fractie op de begroting voor 1991 van de gemeente Westerschouwen. „Een fietspad onder aan de duinen, zo als van het Watergat naar de Jan van Renesseweg, zou mogelijk moeten zijn tot aan Westerschouwen", aldus SGP/RPF/GPV. vooral met vrachtverkeer en de vele autobussen", stelt de fractie. „Vol gens onze fractie is er ruimte genoeg voor in- en uitvoegstroken of een an dere oplossing. Mocht het om finan ciële redenen zo zijn dat men dit ver zoek afwijst dan ligt hierin voor'ons als gemeente een grote taak. Deze verkeerssituatie dient als eerste te worden aangepast". De fractie gaat vrij uitgebreid in op de verkeerssituatie in Westerschou wen. Zowel tevredenheid als kritiek op de gemeente. Men toont zich zeer tevreden met de verlenging van Bern- hardstraat/kruising Zandweg. „Ho pelijk wordt het geen racebaan". Min der te spreken is de fractie over het feit dat er nog steeds niets gedaan is aan de in- en uitrit Roterij-Provincia- le weg. Als eerste „Nu er steeds meer bedrijven ko men wordt het steeds drukker daar, SGP/RPF/GPV laat verder weten dat er wat hen betreft parkeerplaat sen kunnen worden gerealiseerd, maar dan wel aan de rand van de ker nen en niet in de kernen. Aandacht in de algemene beschou wingen van de fractie ook voor de kleine criminaliteit. „Als gemeente hebben wij daarin een grote taak, doch dat sluit niet uit dat ook van de ondernemers in de gemeente een bij drage mag worden gevraagd en dan toch zeker een financiële bijdrage", aldus SGP/RPF/GPV. De fractie SGP/RPF/GPV zit. zo blijkt uit haar algemene beschouwin gen, bepaald niet te wachten op de bouw van een sporthal in de gemeen te Westerschouwen met alle financië le consequenties van dien. „Voor onze fractie hoeft dit niet", aldus het korte commentaar. Een toevoeging volgt: „Als deze (de sporthal) er zou komen moet volgens ons het gymlokaal vlak bij de scholen' blijven". De plannen van het college om ver andering te brengen in het beheer van het strand en enkele percelen om te toveren in 'zeer luxe strand' kan geen genade vinden in de ogen van SGP/RPF/GPV. „Onze fractie is voorstander van voortzetting van het huidig beheer. Het prachtige Schouwse strand be hoort bij onze Westhoek en laat ieder een daarvan genieten. Het moet in Zo mogelijk autovrije fietspaden, dat staat op het verlanglijstje van dé SGP/ RPF. (Archieffoto). zijn totaliteit beschikbaar blijven voor alle mensen ongeacht hun maat schappelijke positie. Wij hebben geen behoefte aan luxe strandgedeelten zoals in andere badplaatsen". Vuurtoren De fractie laat er geen enkele twij fel over bestaan wat haar standpunt is ten opzichte van de toekomst van de vuurtoren in Burgh-Haamstede. „Dat de vuurtoren bemand moet blij ven is gewoon noodzaak. Als gemeen te hebben wij een grote verantwoor delijkheid voor de veiligheid van onze medemens. We zullen als ge meente al het mogelijke doen om de ze zo belangrijke post voor onze ge meente, maar ook voor de Storm vloedkering. bemand te houden" Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept, f 0,90, m.i.v 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3