Extra geld voor rolbrug CDA Zierikzee past een wisseltruc toe agenda Enthousiasme over museumhaven, maar krijgt fietspad voorrang? Voedselhulp aan Russen ondervindt veel animo WATERSTANDEN Reddingboot drie keer uitgevaren Auto-motor beschadigd door brand College Zierikzee tegen horeca in Vrijpoortje 2 ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee volgt het plan van de CDA-fractie om een relatie aan te kno pen met een stad in Oost-Europa. Maar dat hiermee de banden verbroken worden met St Hilaire en Hat field is wat de gemeenteraad betreft uit den boze. De christen-democraten hadden dat graag aan het plan verbonden. Het CDA is nooit gelukkig ge weest met de jumelage tussen Zie rikzee en St Hilaire en Hatfield. Voorstellen om hiervoor geld vrij te maken vonden nooit een willig CDA-oor. Vandaar dat de christen democraten beide oudere jumela- ges willen stopzetten en het geld gebruiken voor Oost-Europa. Vijftig cent per inwoner mag dat de gemeenschap gaan kosten wat de CDA-er C. Legemaate betreft. Een totaal bedrag van 5000 gulden dus voor Zierikzee. Omgerekend ongeveer de helft wordt uitgetrok ken voor de huidige jumelages. Wat Legemaate betreft wordt ge zocht naar steun van andere ge meenten in de regio. C. Legemaate (CDA): ,,Wel Oost- Europa, niet Frankrijk en Enge land D. van der Wekken (PvdA) rea geerde fel op het idee van Lege maate, die volgens hem een wis seltruc wilde toepassen. ,,We willen wel internationaliserin gen, maar het mag niet meer geld kosten", aldus Van der Wekken over de CDA-visie. Van der Wek ken noemde de vijftig cent per in woner ,,het overwegen waard", maar van de huidige jumelages blijft iedereen af. Niet snappen J. J. Geleijnse (VVD) zei niets te snappen van het CDA-voorstel. Wel een stedenband met Oost- Europa willen aangaan, maar niet met Engeland en Frankrijk, zoals nu gebeurt. Hij zei te vrezen, dat de voorgestelde 5000 gulden een druppel op de gloeiende plaat zal zijn als er sprake moet zijn van daadwerkelijke uitwisselingen. W. F. Sprengelmeijer (SGP/ RPF/GPV) voelt niets voor inter nationale uitwisselingen door ge meenten. Als daarvan toch sprake moet zijn, dan laat hij dat graag over aan de overkoepelende orga nisatie, de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Raadsvoorzitter mr J. J. P. M. Asselbergs distantieerde zich evenals PvdA en VVD van de kop peling van het CDA. „Die ruilhan del wijzen wij als college vol strekt van de hand. We voelen best wat voor een stedenband met een Oost-Europese stad, maar dat moet U los zien van de huidige ju melage met St Hilaire en Hat field". HEEMSTEDE - Op initiatief van de Nederlandse za kenman E. van Eeghen is maandag de Stichting Voedsel hulp voor Russen opgericht. De stichting heeft als doel een grote hulpactie voor voedsel voor de bewoners van de Sovjetunie te organiseren. Van Eeghen probeert voor de actie een comité van aanbeveling samen te stellen met daarin bekende Neder landers. In het comité zouden twaalf tot veertien mensen moeten zitten, al dus Van Eeghen maandagvond. Formeel gezien is de naam van de stichting onjuist, zegt Van Eeghen. „Maar je kunt ook niet zeggen: Voed selhulp aan het Sovjet-volk. De nieu we grondwet laat het woord Sovjet weg. Daarom hebben we maar geko zen voor het woord Russen. Die haam wordt toch in de volksmond ge bruikt." Tot de bekende Nederlanders re kent de zakenman vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven, een aantal burgemeesters en enkele hoge ambte naren. Namen wil Van Eeghen nog niet bekend maken. „Ik heb ook nog niet iedereen kunnen bereiken. Maar BRESKENS - Drie keer is de red dingboot Prinses Margriet in het weekeinde aktief geweest om sport vissers met motorpech op te pikken. Zaterdag was het de Shark uit Ant werpen, met twee personen aan boord, die van het Cadzandse strand moest worden gesleept. Zondagavond seinde in de mond van de Wielingen Orka met twee sportvissers, dat zij assistentie verlangden, maar eerst werd toen nog een om hulp seinend bootje de Tim uit Terneuzen gehol pen. Allen werden in de haven van Breskens binnen gebracht. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 4 december Actuele informatie over afwijkingen: Ofi-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 november 11.15 125 05.00 -96 17.28 -137 29 november 00.05 155 06.00 -106 12.20 140 18.30 -143 28 november 10.15 137 04.05 -89 22.50 154 16.25 -130 29 november 11.10 141 05.00 -100 23.40 171 17.25 -139 28 november 11.20 137 05.00 -102 17.35 -143 29 november 00.05 167 06.05 -113 12.25 153 18.30 -152 28 november 11.30 143 05.05 -108 17.35 -149 29 november 00.10 174 06.10 -119 12.30 160 18.35 -157 Alleen de SSP-RPF-GPV-fractie ziet niets in het omtoveren van de Oude Haven in een museumhaven (Archieffoto). ZIERIKZEE - Op de éénmansfractie van de SGP/GPV/ RPF na kan de voltallige gemeenteraad van Zierikzee zich vinden in een museumhaven in de Oude Haven. Daarvoor geeft de gemeente in 1991 een eerste aanzet door de gelijknamige stichting een bedrag van 150.000 gulden te geven. De PvdA vraagt zich af of het bedrag niet op een later tijdstip vrijgemaakt moet worden. Een museumhaven in de Oude Ha ven van Zierikzee heeft een educatief karakter en volgens de meerderheid van de raad is er zeer zeker sprake van een stuk toeristische kwaliteits verbetering. Alleen W. F. Sprengel meijer (klein rechts) uitte zijn be zorgdheid over een toenemende stroom aan recreanten. Volgens hem is Zeeland (en dus ook Zierikzee) in de zomermaanden vol genoeg. Wet houder L. J. van Gastel (VVD) sprak die bezorgdheid tegen. Volgens hem werkt een museumhaven mee aan sei- de mensen die benaderd zijn, reage ren enthousiast", alfhis Van Eeghen. De zakenman uit Heemstede zegt alleen maandag al zestig tot zeventig telefoontjes te hebben gehad van par ticulieren en bedrijven die hun mede werking willen verlenen aan de actie. En de VARA, die hoogstwaarschijn lijk op 15 december in samenwerking met andere omroepen een nationale televisie-actie voor de Sovjetunie or ganiseert, is volgens hem maandag overstelpt met telefonische reacties. „Het enthousiasme in Nederland voor de actie is kolossaal", aldus Van Eeghen. Deze week wordt een gironummer voor de actie geopend. De financiële administratie van de hulpactie zal door de Amro-bank worden gevoerd. Een vertegenwoordiger van de Sov jet-regering komt deze week naar Ne derland om met het comité van aan beveling overleg te plegen over de hulpactie. De zakenman Van Eeghen, die goe de contacten met het Kremlin heeft, zegt dat maandag 26 november al besprekingen zijn gevoerd met de Duitse organisatie die een soortgelij ke hulpactie organiseert. De Duitsers hebben inmiddels de eerste goederen al afgeleverd in Leningrad en zijn be zig eigen distributiecentra in te rich ten. „We kunnen van hun ervaring en kennis profiteren", vermoedt Van Eeghen. Met Duitse hulp en de toezegging van minister Ter Beek (defensie) om F-27 vliegtuigen en legervoertuigen in te zetten voor de voedselhulpactie, hoopt Van Eeghen dat ook de afgele gen streken in het uitgestrekte land bereikt kunnen worden. Zo moeten de onderste lagen van de bevolking kunnen profiteren van de voedsel hulp. ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer kwam maandag in actie vanwege een brandje in de motor van de personenauto van mevrouw Y. M. uit Zierikzee. De brand ontstond om ongeveer 11.15 uur toen Y. M. de bij haar wo ning in de Oesterstraat parkeerde auto wilde starten. Bij die handeling zag zij rook vanonder de motorkap van haar auto komen. Dat bleek het gevolg te zijn van een brandje dat zou zijn ontstaan door kortsluiting. Een gevaarlijke situatie omdat de auto op gas liep. Een van de buren van Y. M. kwam snel in actie en wist het vuur met een poederblusser te doven. Een werknemer van een garagebedrijf en de Zierikzeese brandweer die met twee blusauto's uitrukte, hoefden niet meer in actie te komen. De motor van de auto van Y. M. werd behoor lijk beschadigd. zoensverlenging, waardoor pieken in het seizoen minder kunnen worden. De PvdA is uitermate enthousiast over het plan om een museumhaven in te richten, maar weet nog niet of het komend jaar al in de buidel wil tasten. Volgens de fractie zijn nog te veel uitgaven in 1991 ongedekt, met andere woorden, heeft de gemeente er nog geen geld voor. D. van der Wekken, fractievoorzit ter van de socialisten, noemde in dit verband rioleringswerkzaamheden, de aankoop, aanpassing en inrichting van de Julianaschool aan het Janne- wekken, de kinderopvang, de reserve milieu-aangelegenheden en het k drugsproject, dat opgestart gaat wor den. Fietspad Daarnaast kwam zijn fractie met nog een ander plan. In 1991 is Rijks waterstaat voornemens een fietspad aan te leggen langs de Julianastraat. Dat past in de reconstructie kruising Julianastraat/Weg naar de Val. „Wij willen nog verder gaan en daar aan koppelen de aanleg van een fietspad langs de Trambaan", aldus de PvdA- voorman. De fractie hoopt hiermee de ver keersveiligheid te vergroten en de 150.000 gulden voor de museumhaven zou daarvoor toereikend kunnen zijn. De VVD-er J. J. Geleijnse maak te daarnaast de opmerking, dat bij verbetering van de situatie ook naar de bushalte op het Sas gekeken kan worden. Besloten werd, dat in de daarvoor bestemde commissie verder gespro ken gaat worden over het idee. Ook de suggestie van Geleijnse wordt hierin meegenomen. Daarmee is het nog steeds niet zeker, dat het fietspad langs de Trambaan ook in 1991 uitge voerd kan gaan worden. ZIERIKZEE - Uit vragen van de CDA-fractie in de Zierikzeese ge meenteraad is gebleken, dat burge meester en wethouders geen mede werking zullen verlenen aan horeca- vestiging in het Vrijpoortje. Zoals be kend wil de eigenaar van het monu mentale pakwerkhuis alleen tot res tauratie overgaan, als hij er een restaurant/vergaderlokaal mag be ginnen. En dat laat de horecastop in Zierik zee niet toe. Eerder diende de eige naar van het pand, mr G. Nijland, een plan in voor een restaurant/café. Dat werd door de gemeente verworpen. Nijland hoopte met een vergaderlo kaal op meer succes. En inderdaad groeide het aantal meestanders. Maar raadsvoorzitter en burge meester, mr J. J. P. M. Asselbergs, liet tijdens de behandeling van de begro ting voor 1991 weten dat het college er niets voor voelt. Het voornaamste be zwaar noemde Asselbergs de prece dentwerking die van zo'n toestem ming uit kan gaan. Met andere woor den: de gemeente kan dan in de toe komst niet zomaar nee meer zeggen tegen nieuwe horeca-plannen. Toch wil de gemeente alsnog graag dat het pand gerestaureerd gaat wor den. Op welke wijze dit nu kan ge beuren, is vooralsnog onduidelijk. In de gemeenteraadsvergadering van december zal een afwijzend voorstel aan de raad worden aangeboden. BRUINISSE - De provincie Zeeland heeft het verzoek van de gemeente Bruinisse om een extra financiële bijdrage gehonoreerd. Eerder kreeg de gemeente Bruinisse een bijdrage van 40.000,- van de provincie voor de aanleg van een rolbrug over de Grevelingensluis bij Bruinisse. Het karwei kost alles bij elkaar ruim 2CS- eneenhalve ton. Rijkswaterstaat neemt 80 proeent van de kosten voor haar rekening. De resterende 20pro' cent komt voor rekening van de gemeente Bruinisse én de provincie. Bruinisse krijgt nu een aanvullende bijdrage van 3.627.75 (archieffoto). Dinsdag 27 november Zierikzee Bestuursvergadering Stichting Jeugd. Grote zaal Driehoek. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 28 november Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Verkoopmiddag. Winterkerk. Her vormde kerk. 14.30 tot 16.30 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het gemeente huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Commissie algemene zaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 20.30 uur. Donderdag 29 november Zierikzee Commissie sociale zaken. Stadhuis. 16.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in de Oosterhof. 19.30 uur. Sirjansland Reformatorisch Contact. Grote zaal kerk. 19.45 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 30 november Zierikzee Algemene ledenvergadering volks tuinvereniging Kaaskenshof. Graan- beurs. 19.30 uur. Neeltje Jans Reünie Rijkswaterstaat Deltadienst waterbouwkundige werken wést. Restaurant Delta Expo. 20.00 uur. Zaterdag 1 december Renesse Sinterklaasintocht. Dorpskern. 13.15 Scharendijke Bazar. Gereformeerde kerk, Zwarte Plein. 10.00 tot 18.00 uur. Oosterland Sinterklaasbijeenkomst. Neffen d'Eule. 13.30 uur. Sirjansland Aankomst Sinterklaas. Dakkies bar. 13.30 uur. Bruinisse Vogelverkoopbeurs; twee opkopers, ook vogelzaden. Gebouw Molenweg 10. 10.00-12.00 uur. Zondag 2 december Zierikzee Bijzondere samenkomst Leger des Heils. De Lichtboei. 17.00 uur. Maandag 3 december Noordwelle Viering Sinterklaas obs de Stove in dorpshuis. 19.00 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee Commissie welzijn. Commissieka mer stadhuis. 16.30 uur. Commissie ro. Raadszaal stadhuis. 16.30 uur. Kerkwerve St. Nicolaasmiddag bij bejaarden- soos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Ellemeet Sinterklaasavond. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 5 december Scharendijke Aankomst Sinterklaas. Jachthaven. 8.30 uur. Zaterdag 8 december Zierikzee Orlando Kwartet. Concertzaal. 20:00 uur. Woensdag 12 december Zierikzee Kindertheateratelier Zolderkoldor. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 15 december Zierikzee Stichting Dansz. Concertzaal. 20.00 uur. Woensdag 19 december Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bruinisse Afscheidsbijeenkomst brandweer man M. Haeck. Keldertje Durps'uus. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2