JIKKEMIEN Regionale samenwerking van belang; maar in welke vorm nog vraagteken I berichten Werkgelegenheid centraal in nieuw te vormen stuurgroep TE KOOP INDUSTRIETERREIN Uitreiking CD Zingen op Schouwen- Duiveland Play-backshow Burgemeester ontevreden Schade op mosselpercelen door eidereenden Scheepswerf vernieuwd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 november 1990 Nr. 24854 7 ZIERIKZEE - Moet Zeeland-Noord met een professioneel bureau bedrijven naar zich toe gaan trekken, of - om met de beeldspraak van FNV-districtsbestuurder M. L. Strous te spreken - wordt er dan met een kanon op een mug geschoten? Zeeland-Noord (Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) heeft momenteel nog geen 500 werklozen en steekt daarmee in gunstige zin af tegen de rest van de provincie, dat het landelijk weer goed doet. De bezoekers van het symposium naar aanleiding van het rapport 'Zeeland Noord, ontsloten en in ontwikkeling' waren het over één ding eens: de han den moeten inéén geslagen worden om iets te ondernemen. Maar wat dat iets precies gaat worden en welk prijskaartje daaraan mag hangen is nog wat onduidelijk. De belangstelling voor het sympo sium was overweldigend. Althans wat de gemeentelijke delegaties be trof. Bedrijven lieten het afweten. Een doorn in het oog van drs P. Schot- te, zelf ondernemer en voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. „Immers werkgelegen heid is een zaak, waaraan het be drijfsleven moet meewerken". Schot- te vroeg zich hardop af of dat be drijfsleven misschien wat angst had voor al te veel overheidbemoeienis. Hoe het ook zij, de rijksoverheid laat het werkgelegenheidsbeleid vol ledig over aan de regio zelf. Geen ambtenaren meer in Den Haag, die het werkgelegenheidsbeleid probe ren te beïnvloeden. Juist omdat het nu op de regio's aankomt (in Brabant is men er al veel verder mee) is de voornoemde nota geschreven. Juist daarom werd er een symposium geor ganiseerd om een aanzet tot nieuw beleid te geven. 'Van stal' De Intergemeentelijke Sociale Dienst had als organisator drie spre kers 'van stal' gehaald. Dr F. Boeke- ma, hoofd van de sectie regionaal eco nomisch onderzoek van het Econo misch Instituut Tilburg was de be kendste. Hij was er ook bij de presen tatie van het rapport in juni van dit jaar. Wat hem betreft is de tijd rijp, dat Zeeland-Noord door middel van pro fessionele ondersteuning tot een re gionale aanpak komt van de sociaal- economische ontwikkeling. Samen werking is het sleutelwoord. Met een bundeling van krachten kan 'de we reld' getoond worden welke kwalitei ten de regio heeft. Regio's als Zeeland-Noord moeten op eigen kracht werken aan voldoende werk gelegenheid. Voor de potentiële nieuwkomers (lees bedrijven) moet er voor een 'goede' infrastructuur ge zorgd .wórden;"er móet eén adequate" ondersteunende dienstverlening zijn; een goed bedrijventerrein en alles moet op regionaal niveau afgestemd worden. Naast Boekema spraken ook P. M. A. M. Adriaansen, adjunct dis trictsmanager van Arbeidsvoorzie ning Zeeland/Brabant en Limburg en drs A. G. M. Wegdam, secretaris van de Kamer van Koophandel Midden-Brabant en tevens secretaris van het Ondernemerscontact Land van Heusden en Altena. Beiden gin gen meer op algemene zaken betref fende regionale samenwerking in. Na de toespraken was er een forum discussie. Daarin had een aantal be trokkenen uit de regio zelf zitting. Zoals bijvoorbeeld W. den Boer, bur gemeester van de gemeente Midden- schouwen en bestuurslid van de so ciale dienst. Hij noemde samenwer king voor de regio geen hieuw begrip. Wat hem betreft is er aan de vrijblij vendheid van het rapport nu een ein de gekomen. Aan de plannen moet in vulling gegeven gaan worden, zo stelde Den Boer. En daarvoor is geld nodig; ook van het bedrijfsleven. Mr R. de Blij, secretaris van de Ka mer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland, zwakte de noodzaak van een gezamenlijke aanpak iets af door te stellen, dat Zeeland-Noord het wat de werkgelegenheid prima doet. Maar wel signaleerde hij een spanningsveld tussen de huidige pij lers recreatie,en landbouw en de an dere aan te trekken sectoren. Als mo gelijkheden voor de regio noemde hij onder meer een Zeeuws Sportcen trum, seizoensverlenging en aqua- cultures. G. van der Wielen, directeur van het arbeidsbureau in Zierikzee, noemde zijn dienst hoofdsponsor van het project. „Het arbeidsbureau heeft een groot bedrag uitgetrokken voor de samenwerking". P. A. G. van Bendegem, directeur van de MEAO in Oude-Tonge, zei blij te zijn met het middelbaar technisch onderwijs dat hij in zijn school gaat krijgen. Er moet gestreefd worden naar hoger ge kwalificeerd personeel. Zijn school heeft een duidelijke streekfunctie, want 62 leerlingen komen van Zeeland-Noord. ËÉ5? Straks inlichtingen bij een regionaal bureau? (Archieffoto). Strous (districtsbestuurder FNV) gooide de knuppel in het hoenderhok door te pleiten voor één gemeente. In dustriële activiteiten horen wat hem betreft in het Westerschelde-bekken. Het Oosterschelde-bekken dient groen te blijven. Samenwerking zag ook hij wel zitten, maar - zoals ge steld - er moet niet met een kanon op een mug geschoten worden. Als prak tische mogelijkheid noemde hij de monding in de Oosterschelde (het ge bied rond de kering). „Jammer dat daarmee nog steeds niets gedaan is". En na een kort woord door Ondernemerskring-voorzitter Schot- te was er ook de visie van de Zeeuwse gedeputeerde mr J. A. de Boe. De in spanningen in de streek sluiten wat hem betreft aan op wat er provin ciaal gedaan worden. De Boe toonde zich voorstander van een bedrijven centrum. Iets wat gedurende het symposium regelmatig bijval kreeg. En De Boe sluit niet uit, dat de pro vincie dit financieel wil ondersteu nen. Dus dat er iets gedaan moet worden spreekt voor zich. Maar burgemees ter Vogel van Sint Philipsland vroeg zich hardop af of een gebied met 35.000 zielen zich een professioneel bureau kan veroorloven. Volgens on derzoeker Boekema: „Als U denkt met een part-timer aan de slag te kunnen, dan kunt U er beter niet aan beginnen". De FN V-er Strous noemde Zeëland- Noord te klein voor een instituut. „Ik denk dat dat wel zinnig is op Zeeuwse schaal". De Blij zei het liefst concrete projecten te willen zien, waarmee aan de slag gegaan kan worden. Wat hem en Strous betreffen kan dat een bedrijvencentrum zijn. Strous:,,Kijk maar eens hoe goed dat op Tholen draait". Toehoorder mr J. J. P. M. Assel- bergs (burgemeester Zierikzee) toon de zich een groot voorstander van re gionale samenwerking op dit terrein. „Op gebied van samenwerking lukt er hier veel niet, maar nog meer wel". Er is wat hem betreft een bovenloka le structuur nodig; een bovenlokaal bureau én financiële steun. En terwijl iedereen zijn zegje deed werd het niet echt duidelijk wat straks de uitkomst zal zijn. Althans in welke vorm die regionale sa menstelling gegoten gaat worden. De zeven gemeenten moeten door één mond gaan gpreken, noemde Assel- fiergs het. En de ondernemer Schotte: ,;Ik overdrijf een beetje, maar ik ben er voor op m'n dood dat er-op de vraag of er twee of vier telefoons moeten komen zeven burgemeesters antwoord moeten gaan geven". Conclusies Allerlei visies dus. Tbch waagde C. Minnaard, projectleider en opsteller van het rapport zich aan een viertal conclusies. Een regionale organisatie is mogelijk, maar misschien moet het in de vorm van een bedrijvencen trum. Er is een breed draagvlak aan wezig voor ondersteuning. Er moet een stuurgroep gevormd worden, waarvoor de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland ook belangstel ling heeft. En tenslotte: het onder wijs moet voor voldoende geschoold personeel zorgen. ZIERIKZEE - Onlangs werd gemeld dat de uitreiking van de eerste CD ten bate van de restauratie van het orgel van de Nieuwe Kerk te Zierikzee wegens een vertraging in de produktie was uitgesteld. Zowel de platenmaatschap pij als de orgelcommissie doen er alles aan om de CD aan staande vrijdag 30 november gereed te hebben. De eerste CD wordt overhandigd aan de bur gemeester van Zierikzee. De uitreiking vindt plaats om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Voor verdere informatie ver wijzen wij u naar de rubriek Het Nootverband die deze week verschijnt. Nedlloyd Barcelona, 25-11 725 w.n.w. Marquises eil. naar Los Angeles. Nedlloyd Dejima, 25-11 van Rotter dam naar Hamburg. Nedlloyd Delft, 25-11 van Rotterdam naar Kelang. Nedlloyd Hoorn, 25-11 190 z.o. HoTsji Minh stad naar Singaporë. Nedlloyd Neerlandia, 25-11 te Rio Haina. NOORDGOUVVE - Tijdens de play- backshow, die in het dorpshuis te Noordgouwe werd gehouden ter gele genheid van de intocht van Sinter klaas. zijn de volgende winnaars uit de bus gekomen. Annie Dikhooff en Cor Natte wer den eerste in de categorie volwassen deelnemers. Zij beeldden Brigit Kaandorp en Herman Finkers uit in het lied luisteren. In de categorie 10- tot 15-jarigen won Caspar van Eyk met zijn presentatie van het lied Tove ren van Herman van Veen. En Siets- ke, Ilona, Eline, Kim, Robbert en Ma rion werden eerste in de categorie beneden tien jaar. Zij presenteerden het lied Stuntelkampioen uit Kinde ren voor kinderen. BRUINISSE - Burgemeester L. M. Mandos van Borsele heef in de verga dering van het Havenschap Vlissin- gen zijn ongenoegen kenbaar ge maakt over de gang van zaken in dat havenschap. Behalve stank, stóf- en geluidshin der die omwonenden in de gemeenten rondom Vlissingen voor lief moeten nemen, worden de jaarlijks terugke rende verliezen een blok aan het been van de gemeenten in de regio. Het verlies is nu al weer 1,3 miljoen gul den groter dan waarop was gerekend. Totaal voor dit jaar is op 4,6 miljoen gulden verlies gerekend. Christelijke Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van verpleeghuis De Egmontshof te Oud-Beijerland: K. Boersma te Rot terdam-Zuid. Aangenomen naar Opperdoes: G. van de Groep te Aalten. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Katwijk aan Zee en voor Middelharnis: G. J. van Aalst te Benthuizen; voor Ridderkerk: A. Moerkerken te Gouda; voor Woerden: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Woensdag 28 novem ber. 19.30 uur dhr. T. Klok uit Kinder dijk. Dinsdajf 27 november Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Cult, cultureel jongerenpro gramma. 18.06 uur Dommel, tekenfilmserie. 18.30 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 19.00 uur Journaal 19.22 uur De baas in huis? comedyse rie. 19.47 uur Labyrinth, spelprogram- ma. '20.17 uur Laat maar zitten, Neder landse comedyserie. 20.48 uur St. Germain des Prés, hoog tepunten uit de Tbm Manders pro gramma's uit in de jaren 60. 21.43 uur In het nieuws, wekelijks nieuwsprogramma met Astrid Joos- ten en Paul Witteman. 22.28 uur Golden girls, comedyserie. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Impact: Reinheid, rust regelmaat, verslag uit een Totaal in stituut, documentaire over de Hel dringstichting in Zetten. 23.51 uur Museumschatten, prof Henk van Os geeft achtergronden bij voorwerpen uit de Nederlandse mu sea. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Santa Barbara, Ameri kaanse serie. Afl. 26. 15.15 uur Een stuk of 2, middagmaga zine. 16.25 uur Zorro, Amerikaanse serie. 16.50 uur Bright sparks, tekenfilmse rie. 17.00 uur Een hart voor dieren, die- renmagazine. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Bouli, tekenfilmserie. 17.45 uur BOOS, magazine met Bart de Graaff. 18.10 uur Countdown, muziekpro gramma. 18.55 uur Het laatste woord, woordspel. 19.20 uur Veronica sport. 20.00 uur Journaal 20.27 uur Tour of duty, Amerikaanse serie. 21.20 uur RUR magazine, praatshow. 22.00 uur Commando, Amerikaanse speelfilm. 23.35 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Warreltaai, afl. 3. 10.30 uur De Franse revolutie. Afl. 2. 11.00 uur Boeken-kastje-kijken. Afl. 2. 11.30 uur Nieuws uit de natuur, afl. 8. 14.00 uur Skoalle-tv. 15.15 uur Schrijvers van de Nieuwe tijd. Afl. 6. 18.00 uur Sibi busi - tropische regen bui, 3-delige documentaire serie over het leven in Suriname. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Robin Hood, jeugdserie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Lopend vuur, mediarubriek gepresenteerd door Philip Freriks. 21.04 uur Herbie White, jazzmagazi- ne. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal, actu ele informatie over de sport van van daag. 22.30 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. Met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Het andere Europa, afl. 12. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 181. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de wek ker. 18.10 uur Saartje en Sander, 13-delige animatieserie. Afl. 9. 18.20 uur Sprookjestheater, vandaag: Assepoester. 18.40 uur Black Beauty, 26-delige Britse jeugdserie. Afl. 20. 19.03 uur Buren,-Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moeten raden wie van dé drie panelleden een juist ant woord geeft. 20.40 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma. 21.56 uur Tijd voor Koen, licht klas siek programma gepresenteerd door Koen Crucke. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Van Pool tot Evenaar, docu mentaire. 23.50 uur Coda, Prelude in A, uit Sui te nr. 1 van cellosolo, Bach. Uitge voerd door Roel Dieltiens, cello. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 62. 18.58 uur Babel, wekelijkse nieuws brief voor Turkse en Marokkaanse migranten. 19.28 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Diamond Awards Festival, internationale muziekshow die op 16 november plaatsvond in het sportpa leis van Antwerpen met de uitreiking van de Diamond Awards. 21.00 uur Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 21.40 uur Commissaris, Russische speelfilm. Aanvoer slachtschapen 88. Ooien tot 20 kg 6,75-ƒ 8,00. Handel rede lijk en prijzen gelijk. Rammen tot 22 kg 7,10-f 8,10 en rammen van 22-25 kg 6,60-/ 7,90. Handel redelijk en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inclusief BTW: Ooien tot 20 kg 130-/ 150, rammen tot 20 kg 145- f 165 en rammen van 22-25 kg 160- 185. Aanvoer totaal 900 stuks. BRUINISSE - Duizenden, sommi gen spreken van tienduizenden, ei dereenden uit het hoge noorden fou- rageren momenteel op de Waddenzee. Ze brengen enorme schade toe aan het toch al schaarse mosselzaad en de consumptiemosselen die mosselkwe kers wilden laten overstaan voor het seizoen 1991/1992. De verwachting is dat door het ontbreken van zaadval de mosselhandel niet op normale wijze over consumptiemosselen zal kunnen beschikken. De vereniging Zevibel (Zeeuwse Visserijbelangen) heeft het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij gevraagd maatregelen te ne men om het aantal eidereenden te be perken. De laatste vijf jaar kwamen er ieder jaar meer, maar 1990 slaat al le records. De mosselkwekers varen met hun schepen als mobiele vogel verschrikkers rond en ze hebben ook de hulp van sport vissersboten inge roepen om mee te helpen de schade lijke vogels te verjagen. Om dat doel treffend te kunnen doen zou men constant 24 uur per dag, zeven dagen per week, zijn mosselvoorraden moe ten bewaken. De voorzitter van de mosselkwekersvereniging Yerseke, Jan Louwerse spreekt van een regel rechte ramp voor de mosselcultuur. Zevibel overweegt schade-claims in te dienen. Maar de vraag is bij wie. De eidereend is een beschermde vogel die twee keer per jaar 15 eieren legt. Zij zorgt op die manier voor een grote schare nazaten. BRUINISSE - Nu de scheepswerf van de gebroeders Van Duivendijk te Bruinisse is aangepast aan de tegen woordige milieu-eisen (na bijna ge heel 1990 te hebben stil gelegen) ko men de oude klanten terug. De order-portefeuille is al tot september 1991 gevuld. Met wat daar nog bij komt zal men zeker tot in 1992 van genoeg werk verzekerd zijn. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Linschotcn: G. IVas- sinkmaat te Oene; te Zetten cn An- dclst: J. Geene, kand. te Oude Pokcla. Gereformeerde Kerken Boroepbaarstclling mv. A. H van Oudenallen, Gondeliaan 33. 1503 KP Zaandam, tel.: 075-173488 Veemarkt Leiden LEIDEN, 26-11. Prijzen slachtrun- dcren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slotvet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 812, waar van mannelijk 90. Mannelijk super 9,00-/ 10,00 Mannelijk extra kwal. 7,80-/ 8,85 Mannelijk le kwal. 7,00 7,80. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Mannelijk 2e kwal. 6,20-/ 6,90, mannelijk 3c kwal. 5,50-/ 6,20. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Vrouwelijk super 9,00 12,00. Vrou welijk extra kwal. 7,20-/ 8,90. Vrou welijk le kwal. 6,00-/ 7,10. Handel redeiijk en prijzen iets hoger. Vrou welijk 2e kwal. 4,65-/ 5.20. Vrouwe lijk 3o kwal. 4,05-/ 4.65. Worstkwa liteit 3,85-4,40. Handel matig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht inclusief BTW. Ja Joosse en noe kan jie bie mien kanten uutbrande en 't blom-of opkelve. Je kan sebiet beginne as je wil. Je bluuft dan mee de middag ier eten, 't is te verre om ner uus, dat spreekt, besloot de boer. Simen zocht in de schuur het ge reedschap en ging de dreef weer op om de hagen te snoeien. De bramen prikten gevoelig in zijn handen, maar daar lette hij niet op. Het was vreemd, hierop het afgelegen hof. De boel zag er verwaarloosd uit, vond hij. Overal lagen hopen verdord gras en afgebroken takken. Tbvreden overzag hij zijn werk, toen de meid voor het eten kwam roe pen. Hier en daar nog wat kleine tak jes wegknippen, die sprongen te ver naar voren en dan kon het bekeken worden. Een troep vriesganzen vloog gakkend over en nam de richting naar zcc. Hij bleef ze nakijken tot ze als een smalle streep boven den Blan- kert nog zichtbaar waren. Het leek wel of hij hier op het Ol menhof was. Je zag de Blanker! van de andere kant, maar het was even bekend en goed. Aan tafel zat hij naast de boerin. Ze schepte een stuk vlees in zijn bord en drong er telkens op aan dat hij meer zou eten. Simen dacht aan zijn roggcblocmpap. maar hij zeide niets en hapte de aardappels naar binnen. - Bin jie toch altied goed gezond0 vroeg ze ineens en keek hem onder zoekend aan. Dat schikt, vrouwe Na het eten stond hij onwennig bij de knecht. Tben de pendule in de ka mer één uur sloeg, haastte hij zich naar de haag en ging uit het zicht yan de ramen op een hoge graspol zitten. Het wrong en knaagde in zijn lijf. Op zijn knieën zittend begon hij de do rens te kappen. Een paar weken voor Kerstmis werd het varken geslacht. Simen was zonder werk en hielp erbij. Het beest had het best gedaan, telkens als ze een stuk op de bascule legden, sloeg die zwaar door. Nou, zei de slager nadat hij de laatste ham opzij had gelegd, en oe dienk je d'r over, ik ebbe je goed geld gebooie. Verkoope Simen keek naar Jikkemien, die nauw merkbaar knikte. Ze had uitge rekend dat met de helft van het var ken te verkopen, zo geld genoeg zou hebben om de nodigste dingen te be talen tot het voorjaar kwam. Maar Simen had bezwaren gehad. Hel was nog nooit gebeurd zolang ze getrouwd waren, dat het varken niet helemaal in de stander (vleeskuip) ging- Kommende zeumer is 't er gin kirpje (karbonade) meer in de pot in ielk reepje spek moe je koope. Dan kun we weer zie, meende Jikkemien, dat is nog lank. Door DIGNATE ROBBERTZ 52 De slager ging verder met zijn werk en Simen kwam er nog maar niet toe om antwoord te geven. Je kan de reuzel al ouwe en wost zöveê as je ebbe wil, Joosse. We doen 't maer, besliste Jikke mien eindelijk, misschien kun we van 't voorjaer wel een achter-amme koope as dat noödig is. Dat kan altied, je zei 't maer. Si men hielp zuchtend de stukken spek, een voor- en een achterham op de kruiwagen leggen. De guldens, die de slager hem dadelijk uitbetaalde, bracht hij in den uuze en telde ze uit op de tafel. Noe is de stander amper alf vol, Jikkemien, wc gaen achteruut. Noe moe jie nie knieze, Simen, antwoordde ze flink, d'r bin zeker mensen die mee minder den winter in moete, alles ei z'n beschikkienge. De vette lucht van het verse eten vulde het huis. uit de bakkete sloeg de wasem, van de kop, die stond te koken en over de haard in den uuze hing de grote ijzeren pot met gesne den reuzel. Arend mocht er af en toe in roeren met de lange witte stok. die Max voor hem ontveldt had. dan dui kelden de kanen en siste het van ge weld. Hij snoof de lekkere braad lucht en keek gespannen naar Jik kemien, die met de pollepel een paar magere kanen op een bord schepte. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7