'Kan die man niet in de zomer komen?' Koud weer en warm enthousiasme bij bezoek van Sinterklaas aan zeven kernen op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag- 26 november 1990 Nr. 24854 5 Met zijn boot de Pepernoot voer Sinterklaas de haven van Burghsluis binnen. Hij had ivel 20 Zwarte Pieten aan In Zonnemaire had Sinterklaas uitsluitend Zwarte Grieten bij zich: ..Dat komt omdat ik meer van meisjes dan van boord. jongens houd". OUWERKEKK/ NIEUWERKERK/ ZONNEMAIRE/ BROUWERSHAVEN/ BRUINISSE/ BURGH-HAAMSTEDE/ NOORDGOUWE- Somber, nevelig, winderig en vooral koud. Kortom, echt Hollands weer kenmerkte de bezoeken die Sinterklaas vrijdag en zaterdag bracht aan zeven kernen op Schouwen- Duiveland. Het onbehaaglijke weer had geen nadelige invloed op de creativiteit van de Goedheiligman. In elke kern maakte hij zijn opwachting op een andere wijze. De voertuigen die hij daarbij gebruikte varieerden van een bruin paard en een Schouwse wagen met boerenpaarden tot een schip en een Brouwersdambus waarop gewoonlijk surfplanken liggen. Op het ontzag van de kinderen voor Sinterklaas en de blijdschap over zijn komst had dat allemaal geen invloed. Overal werden de Sint en zijn Pieten met stralende gezichtjes begroet. Bij de ouderen iag dat soms wat anders. „Kan die man niet in de zomer komen?", verzuchtte een van de leden van de drumband Nu met Hopé Het muziekgezelschap dat de hoge gast in de koude motregen begeleidde tijdens een drie kwartier durende rondrit door Nieuwerkerk. Gelukkig hadden de diverse ondernemers- of Oranjeverenigingen die de intochten van Sinterklaas organiseerden ook allemaal bijeenkomsten in een warm dorpshuis of café gepland. Het eerste dorp waar Sinterklaas het afgelopen weekend zijn intocht hield was Ouwerkerk. De kinderen hadden er zin in. Zonder daartoe aangespoord te hoeven worden, zongen ze op de wimpels versierde Ouwerkerkse Ring-zo hard, dat Sinterklaas er al sp"pedig aan kwam in een oudejaarse Schouwse wagen. Hij werd vooraf gegaan door zeven acrobatische Zwarte Pieten. Het Ouwerkerkse muziekgezelschap Nieüw Leven was present om de hoge gast te begroeten en ook burgemeester A. Bergshoeff kwam met zijn ambtsketting om naar Ouwerkerk. Hij sprak tegenover Sinterklaas zijn zorgen uit over het ambtelijk rapport waarin staat dat alle basisscholen die minder dan 250 leerlingen hebben zouden moeten verdwijnen. „Als de school hier zou verdwijnen zou dat een ramp zijn voor Ouwerkerk", aldus de burgemeester. Daar was Sinterklaas het volledig mee eens, „Onderwijs moet geen industrie worden. Ik zal alles doen om er voor te zorgen dat die plannen niet doorgaan". De intocht in Ouwerkerk werd gevierd met een bezoek aan restaurant La Butte waar Sinterklaas met de kleinste kinderen praatte en een gevarieerd programma in het dorpshuis voor de iets oudere kinderen. Zaterdagmorgen was Sinterklaas al weer om 9.45 uur present. Op een bruin paard hield hij een uitgebreide rondrit door Nieuwerkerk. Ondanks de koude miezerregen werd de stoet kinderen en ouders die hem daarbij volgde steeds groter. Op de muziek van de drumband Nu met Hope leken zij van alle kanten toe te stromen. Bij het dorpshuis aangekomen was het gezelschap zo groot dat de grote zaal van het gebouw binnen enkele minuten bomvol zat. „Ik geloof dat in Nieuwerkerk meer kinderen wonen dan vorig jaar", zei Sinterklaas. Hij had gelijk. Uit de gegevens van de burgerlijke stand is gebleken dat het aantal inwoners en het aantal geboorten in Nieuwerkerk het afgelopen jaar is toegenomen. Onder het toeziend oog van burgemeester Bergshoeff en C. de Jonge van de Nieuwerkerkse Oranjevereniging riep de Spaanse gast een aantal kinderen bij zich op Goedheiligman dat hij snel beter werd en alsnog kon afreizen naar de kinderen in Brouwershaven. Traditiegetrouw arriveerde Sinterklaas daar met zijn schip in de Oude Haven. Behalve tientallen enthousiaste kinderen waren ook de drumband van de muziekvereniging Apollo en de majorettenvereniging Apollonia present om de Sint en zijn Pieten te begroeten. In Brouwershaven lag de nadruk van de Sinterklaasviering op evenementen in het Tonnenmaazijn. Na het toneelstuk Then Sinterklaas ziek was van De Roode Lelie presenteerde clown J. de Maat de kindermusical Als niemand kijkt. Een gelegenheidskoortje van 13 kinderen van 10 tot 16 jaar play backte daarbij de liedjes van de nieuwste Kinderen voor kinderen CD. De titelsong van de CD werd live gezongen. Dat gebeurde 's avonds nog een keer tijdens de traditionele play-back show die werd gepresenteerd door Robert Verkerk. Een play-back show was ook in Noordgouwe een belangrijk onderdeel van het Sinterklaasprogramma. In dit dorp arriveerde Sinterklaas zaterdagmiddag in de Brouwerijstraat met een oudejaarse Schouwse wagen getrokken door een Zeeuws werkpaard. De hoge gast werd in het dorpshuis welkom geheten door de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. Zij vertelde aan Sinterklaas dat er in Noordgouwe steeds meer kinderen wonen. „We hebben het afgelopen jaar een nieuwe huisdokter gekregen die vier kinderen heeft. En een nieuwe schoolmeester die twee kinderen heeft". Alle kinderen van Noordgouwe maakten ter gelegenheid van het bezoek van de Sint en zijn Pieten prachtige tekeningen die werden opgehangen op het podium rondom de zetel van Sinterklaas. De muzikanten van Con Amore waren niet alleen op straat actief toen Sinterklaas daar arriveerde, maar vormden ook tijdens het bezoek van de Goedheiligman aan het dorpshuis achterin de zaal een muzikale groep. Nadat Sinterklaas enkele kinderen bij zich had geroepen voor een persoonlijk woordje, werd de kindermiddag vervolgd met een verloting en de traditionele play back show. Dit jaar deden 14 groepen mee, waaronder een aantal volwassenen. De show werd gepresenteerd door Piet van der Pols. „Alle Zwarte Pieten zijn in Spanje geknipt door onze eigen hofkapper. Welke Zwarte Piet kan het dan geweest zijn die hier in Bruinisse naar de kapper is geweest?". Samen met de Bruse burgemeester A. Vogelaar had Sinterklaas in Bruinisse nog handenvol werk om een ondeugende Zwarte Piet te achterhalen. De zwarte knecht vond dat de kinderen in Nederland zulke mpo\e kapsels hadden en had daarom zijn haar laten knippen bij Johannes de kapper in Bruinisse. Maar zonder te betalen. Tijdens een spannend Sinterklaasspel, dat werd opgevoerd in de muziektent in het centrum van Bruinisse, was te zien wat de gevolgen waren van de daden van de ondeugende Zwarte Piet. Natuurlijk kwam Sinterklaas in Bruinisse aan met een schip. Hij werd op het havenplateau begroet door de voorzitter van de ondernemersvereniging J. Veldhuizen. De Sint stapte vervolgens op zijn paard om achter de muziekvereniging Nu met Hope de tocht naar de muziektent te maken. Daar werd hij begroet door burgemeester Vogelaar. Na de opvoering van het Sinterklaasspel werd in de koude wind nog een tocht door het dorp gemaakt. Daarna konden de Sint en de kinderen en hun ouders zich opwarmen in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. Wolfert' Jumelet speelde daar Sinterklaasliedjes op zijn accordeon en Sinterklaas praatte met de kinderen. Daarna trad de clown Basera op. Foto's: Joop van Houdt Tfekst: Marijke Vael De kinderen in Ouwerkerk hadden ter gelegenheid uan het bezoek van de Sint een schoorstecnmtits op Sinterklaas aan het lachen maken, dat was het voornaamste doel van de Zwarte Pieten die optraden in een toneelstuk dat in het Tonnenmagazijn werd opgevoerd door leden van de culturele vereniging Roode Lelie uit Brouwershaven. Natuurlijk slaagden zij er in om de zieke Sinterklaas te laten lachen. Dat had zo'n positieve invloed op de Johannes dr kapper en de ondeugende Zwarte Piet worden in Bruinisse in de boeien geslagen In afwachting van de binnenkomst van Sinterklaas in het dorpshuis te Nieu werkerk, ging een ondeugende Zwarte Piet in de stoel van Sinterklaas zitten. het podium. De kindermiddag werd verder ingevuld met een optreden van Mario de goochelaar. Misschien kwam het omdat Zonnemaire in de watersportgemeente Brouwershaven ligt of omdat Sinterklaas in Zonnemaire altijd met een bijzonder voertuig arriveert. In elk geval had de Goedheiligman ter ere van zijn intocht in dit dorp zijn stoel laten neerzetten in een 'Brouwersdambusje'. Een hoge bestelbus waarmee gewoonlijk surfplanken worden vervoerd. „Ik heb dit vervoermiddel tijdelijk aangeschaft omdat het met dit weer comfortabeler is dan een paard", aldus de Sint. Hij werd in Zonnemaire vergezeld door uitsluitend meisjes-Zwarte Pieten, de zogenaamde Zwarte Grieten. „Dat komt omdat ik meer van meisjes dan van jongens houd". Sinterklaas werd begroet door de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère, die voor de gelegenheid zijn dochtertje op zijn arm had. En door G. Goudswaard-Slagter namens de Ondernemersvereniging Zonnemaire. De oude grijsaard gaf daarbij blijk van een opmerkelijk geheugen want hij begon er onmiddellijk over dat mevrouw Goudswaard zo veel was afgevallen. Na een tocht door het dorp met het muziekgezelschap Nut en Uitspanning ging het gezelschap naar café cafetaria Van Doorn waar ter ere van het hoge bezoek een kinderochtend op het programma stond, 's Avonds was er toneel door De Roode Lelie, een play-back avond en een dansavond op live muziek. De Pepernoot heette het schip waarmee Sinterklaas zaterdagmiddag arriveerde in de haven van Burghsluis. Vele tientallen kinderen en ouders trotseerden de koude en harde wind die over de Oosterschelde woei om toch maar niets van die gebeurtenis te missen. Er werd dan ook om meerdere redenen gejuicht, met vlaggetjes gezwaaid en op toeters geblazen toen het schip de binnenhaven van Burghsluis invoer. Behalve Sinterklaas bevonden zich ook zo'n twintig Zwarte Pieten aan boord van De Pepernoot. Zij zwaaiden niet alleen met zakken en roeden, maar ook met bezems. Op de kade speelde het muziekgezelschap Witte van Haemstede uit volle borst. Havenmeester M. Overbeke en D. Meulblok van de Ondernemersvereniging Burgh en Haamstede waren in Burghsluis aanwezig om de hoge gast te begroeten. Later zou dat in dorpshuis De Schutse te Haamstede officieel gebeuren door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Sinterklaas had toen op zijn schimmel al een rit gemaakt van Burgh naar Haamstede. In de Schutse verzamelden zich vele tientallen kinderen en hun ouders om niets te missen van het poppentheater dat daar plaatsvond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5