Tuin met eenden en volière attractie vogeltentoonstelling Leden vogelvereniging Zang en Kleur presenteren kiveekresultaten in Graanbeurs Vergadering- verenigingsraad Beter Wonen Britse schrijver Roald Dahl overleden deurloo intermeubel Jacob Cats Auto te water: twee doden UI tó tu p UI Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 tentoonstelling zitten er nog maar vijf", aldus Van Hekke. Die terug gang werd volgens hem veroorzaakt doordat de zebravink een vrij goed koop vogeltje was. .Hij komt uit Australië. Daar is het een soort huismus. Door de verminderde vraag zakte de prijs enkele jaren geleden naar een paar gulden per vogel. Tben is men massaal gestopt met het kwe ken van zebravinken. Nu trekt de markt weer wat aan". Datzelfde geldt voor de agaporniden, een kleurrijke vogelsoort. De meeste vogels op de tentoonstel ling waren kanaries (177) en parkiet soorten. Nadat de keurmeesters alle 404 vogels hadden bekeken, riepen zij de in de diverse categorieën 16 kam pioenen uit. Degenen die daarbij 90 of meer punten kregen waren S. van Dongen (kampioen EK postuurkana ries houding- en vormrassen). P. Aar- noudse (kampioen EK plus BK postuurkanaries gekuifde- en onge kuifde rassen). W. van Sluijs (kam pioen EK en BM tropische vogels). J. Bolier (kampioen EK en BM graspar kieten en kampioen OEK grote par kieten en grasparkieten OEK). R. Roctus (kampioen EK en BM agapor niden). A. Verstrate (kampioen EK en BM grote parkieten). M. S. van Hek ke (kampioen EK duiven en kwar tels). D. Hameeteman (derbykampi oen). M. A. Verstrate (jeugdkam pioen). En P. Vroegop (kampioen EK stam zes stammen Europese vogels, tropen, grasparkieten en grote par kieten). ZIERIKZEE - Het was een hele drukte zaterdagmid dag en -avond in de Graanbeurs te Zierikzee. Vele tiental len mensen liepen daar even binnen om een kijkje te ne men bij de vogels die de leden van de Zierikzeese vogelvereniging Zang en Kleur het afgelopen jaar heb ben gekweekt. In totaal waren dat er 404, waaronder vooral veel kanaries en parkietachtigen. P. Aarnoudse uit Zierikzee behaalde volgens de keurmeesters dit jaar het beste resultaat. Hij werd kampioen vijf beste vo gels EK, en werd bovendien uitgeroe pen tot algeheel kampioen van de tentoonstelling plus Bondskruis. Die laatste eer viel Aarnoudse te beurt omdat de keurmeesters dit jaar de mooiste vogel van de tentoonstelling kozen uit de ingezonden kanaries. Tuin Ondanks de honderden kleurrijke en fraai gevormde vogels die waren te zien in de Graanbeurs, werd de grote trekpleister van de vogeltentoonstel ling gevormd door een tuin met een vijvertje en een vijfkantige volière die midden in de zaal was aangelegd. In de volière zat een aantal Philip- pijnse hangparkieten dat werd ge kweekt door L. Lukus uit Noordgou- we. In de vijver zwommen de Australische eenden die werden ge kweekt door een ander lid van Zang en Kleur, P. Vroegop uit Burgh- Haamstede. Ondanks de goede belangstelling voor de tentoonstelling, blijkt vol gens Zang en Kleur-bestuurslid T. van Hekke de laatste jaren dat de vo- gelsport niet groeit. „Er komen wel wat nieuwe leden bij. Maar die ne men niet het initiatief om zelf vogels te kweken. Ze kijken de kat uit de boom". Op dit moment telt Zang en Kleur ongeveer 80 leden. Op heel Schouwen-Duiveland zijn vier vogel verenigingen die samen zo'n 200 le den hebben. Ook in de vogelsport is sprake van trends. „Vroeger werden ontzettend De Australische eendensoorten gekweekt door P. Vroegop uit Burgh-Haamstede vormden een bezienswaardigheid in veel zebra-vinken gekweekt. Op deze de tuin die was aangebracht iti de Graanbeurs. ZIERIKZEE - Vanavond, maandag, vergadert de verenigingsraad van woningbouwvereniging Beter Wo nen. De vergadering wordt gehouden in de vergaderzaal van het kantoor aan de Calandweg en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergadering de verkiezing van bestuursleden en de verkiezing van een commissaris. Bestuursleden F. K. Vos en J. E. Over zet zijn aftredend en herkiesbaar. Het bestuur-draagt hen voor herbenoe ming voor. Binnen de raad van com missarissen is een vacature ontstaan door het vertrek van R. van Omme ren. Hetbestuur'draagt op grond van de statuten G. J. Dijkstra, oud-chef financiën van de gemeente Zierikzee, voor als opvolger van Van Ommeren. Op de agenda verder het voorstel tot verkoop van de woningwetwoning Vloedstraat 20 in Kerkwerve. In het verleden heeft de verenigingsraad be sloten geen huurwoningen te verko pen met uitzondering van houten wo ningen. De houten woningen werden uitgezonderd omdat ze vrijstaand, zijn en veel meer onderhoud vergen dan in de exploitatienorm is afge sproken. Ook woningen die lang leeg staan en niet voor verbouw en split sing in aanmerking komen kunnen worden verkocht. Er is nu echter een nieuw aspect dat de aandacht vraagt. Voordat verschillende gemeenten hun woningbezit verkochten aan Beter Wonen waren sommige huizen, on derdeel uitmakend van een huizen blok, reeds verkocht aan particulie ren. Het kan dus voorkomen dat in een blok huurwoningen en koopwo ningen onder één dak staan. Beter Wonen wil van de verenigingsraad toestemming om ook woningen waar van het onderhoud onverantwoord hoog dreigt te worden te verkopen. In concreto gaat het in eerste instantie om de woning Vloedstraat 20 in Kerkwerve. LONDEN - De Britse schrijver Ro- als Dahl bekend om zijn kinderboe ken en griezelverhalen is vrijdag in Oxford overleden. Hij was 74 jaar. Dit heeft een woordvoerster van zijn agent Murray Pollinger bekendge maakt. Van zijn kinderboeken, waaronder „Sjakie en de chocoladefabriek" en ..Gremlins" (in samenwwerking met Walt Disney), werden meer dan acht miljoen exemplaren verkocht en ze verschenen in tenminste zeventien ta len. Zijn macabere korte verhalen voor volwassenen gaven hem een enorme lezersaanhang. Vele verschenen in het magazine „New Yorker". Volgens de woordvoerster stierf Dahl elf da gen nadat hij met een mysterieuze in fectieziekte was opgenomen in een ziekenhuis. ZIERIKZEE Financieel project NCVB Het financiële project van de NCVB, hulp aan vroedvrouwen in Bangladesh stond centraal tijdens de bijeenkomst van de afdeling Zierik zee van de NCVB. R. Zijderveld- Boodt, die naar Zierikzee kwam om het project toe te lichten, vertelde dat Bangladesh vier keer zo groot is als Nederland en 111 miljoen inwoners telt. In het kader van het project van de NCVB worden de traditionele vroedvrouwen uit de dorpen gehaald om in de stad Daka een training te volgen die elf dagen duurt. Ze krijgen een koffertje met materiaal mee om de vrouwen zo goed mogelijk te hel pen. Men probeert ook wat te doen aan geboortebeperking en voorlich ting over gezondheidszorg en moge lijke inentingen. Negentig procent van de ziekten in Bangadesh komt volgens Zijderveld voort uit de ar moede. Als ondersteuning van haar uiteenzetting liet zij dia's zien. Bezoek aan bakkerij De afdeling Schouwen-Duiveland van de CPB bracht een bezoek aan de bakkerij van de heer Verwijs aan het Haringvlietplein te Zierikzee. Na ontvangst met koffie vertelde de bak ker tijdens een rondleiding over zijn bedrijf. Hij begint elke morgen om 2.45 uur te werken en heeft ruim 20 mensen in dienst. Ook in een bakke rij wordt tegenwoordig veel machi naal gedaan. Zoals het maken van puntjes en bolletjes, het afwegen, op ballen draaien en in het bakblik doen van brooddeeg. Ook in de rijskast worden temperatuur en vochtigheids gehalte automatisch geregeld. De oven is computergestuurd. Na de rondleiding mochten de plattelands vrouwen zelf een vlechtbrood, een stokbrood en gevulde speculaas ma ken. Samenkomst Leger des Heils Op zondag 2 december vindt in De Lichtboei te Zierikzee een samen komst plaats die onder leiding staat van de chef secretaris van het Leger des Heils in Nederland, H. Krom menhoek. Aan de samenkomst wordt medewerking verleend door het Zangkoor Zierikzee en de muziek groep. een tamboerijngroep en oen speciale muziekcombinatie van hot Leger des Heils. Hot orgel en eon key board worden bespeeld door J. J. van 't leven en J. van Stcijn. De bijeen komst begint om 17.00 uur. BURGH-H AAMSTEDE Presentatie clubs Tijdens een bijeenkomst in de Ge reformeerde kerk te Haamstede pre senteerde de afdeling Westerschou- wen van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen de clubs van de af deling. De avond werd geopend door de volksdansgroep die onder leiding staat van J. Hillcbregt. Zij lieten dan sen zien uit Polen, Israël en Neder land M Fokker gaf informatie over de brigdc scrabblegroep van de afde ling en het zangkoor. Namens de loes- groep las M. Bergman een passage voor uit het boek De kip die over de soep vloog, geschreven door Frans Point. Via een tafel met kraaltjes-#' werk en andere werkstukken werden de activiteiten van de handwerkclub gepresenteerd. R. Westerduin presen teerde de activiteiten van de bowling club van de afdeling. De avond werd besloten met een tweede optreden van de volksdansgroep waarbij alle aanwezigen konden meedansen. RENESSE Drukke tijden voor Op Drift De toneelvereniging Op Drift uit Renesse kent momenteel drukke tij den. Twee totaal verschillende stuk ken beleven in de komende weken hun première. Deze week start een reeks van zes opvoeringen van een vrolijk Sinterklaasstuk. Een to neelspel voor de jeugd gespeeld door ouderen. En op 8 december volgt dan de najaarsuitvoering met een opvoe ding van het stuk Boeing Boeing door Mare Camoletti. Het idee om een Sin terklaasstuk op het repertoire te ne men kwam voort uit het verzoek van de middenstandsvereniging van Re- nesse, om bij de intocht van Sinter- klaas een toneelstuk voor de jeugd te spelen. Op Drift ging op deze uitnodi ging in en er werd een aardig stuk ge zocht en gevonden. De keuze viel op „Wel eens een schoen in je schoen ge had" van Bas Bruinsel. In het stuk hebben drie Zwarte Pieten, twee def tige dames en het mannetje van de ra dio volop moeite om de rust van de Sint (die zelf overigens niet ten tonele verschijnt) te bewaren. Voor vier leden van Op Drift, Em my Trouw, Evelien Hurkmans, Dick Wessel en Ad de Feiter betekent de opvoering van dit stuk hun toneelde buut. Ze worden hierin bijgestaan door de oude getrouwen Tinewia van de Putten en Adrie Schaleven. De re gie is in handen van Annemarie van de Wiel. Corrie Hoogerhuis en Lidy Blom tekenen voor het souffleren en de grime. Tijdens de repetities voor het Sin terklaasstuk bleek voor een derge lijk stuk een goede belangstelling te bestaan. Zo zal het stuk op woensdag 28 november zijn première beleven in Mijnsheercnland, waar het spel twee keer op één dag wordt opgevoerd. Verder was er natuurlijk de opvoe ring bij de intocht van de Sint op 1 de cember in het dorpshuis van Renesse. Verder zal het stuk nog worden ge speeld in het bejaardenhuis Duin oord in Haamstede en voor het perso neel van de Nemag en Zeelandia in Zierikzee. SCIIARENDIJKE NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. afdeling Noordwelle en omstreken hield een bijeenkomst in de Put meet te Scharendijkc. Op deze goed bezochte bijeenkomst was mevrouw Broek van het provinciaal bestuur aanwezig. Ze overhandigde de aanwezigen het boekje „Het plat teland, onze wortels, onze toekomst", dat de landelijke bond ter gelegen heid van haar 60-jarig bestaan voor haar leden heeft uitgebracht. Vervol gens hield de heer Toine Rommers uit Bosschenhoofd onder de titel „De na tuur van maand tot maand" een le zing met dia's. Vergezeld van passen de teksten en muziek vertoonde hij een groot aantal zeer fraaie dia's, die de aanwezigen meenamen op een trektocht door de natuur van januari tot en met december. Hij maakte ge bruik van overvloeiprojectie, waarbij het beeld van de ene dia in de andere overvloeide, hetgeen de serie nog een extra dimensie gaf. In de pauze kregen belangstellen den de gelegenheid verschillende her bariumalbums en natuurboeken in te kijken. Tevens was er foldermateri aal van verschillende natuurorgani saties aanwezig. Op donderdag 29 no vember maakt de afdeling een uitstapje naar Numansdorp. Daar wordt een bezoek gebracht aan de kerstshow van Intratuin Vogelaar. Er wordt een demonstratie kerststukjes maken gehouden en er is een rondlei ding door het bedrijf. BROUWERSHAVEN Etische aspecten gezondheidszorg De etische aspecten in de gezond heidszorg. Dat onderwerp stond cen traal tijdens de bijeenkomst van de afdeling Brouwershaven van de NBvP. D. J. van Leeuwen sprak over vele onderwerpen waarbij de ethiek een rol speelt. Zoals euthanasie en het codicil. Dat laatste wordt in buur landen weer volgens andere normen behandeld. Van Leeuwen wees op de veranderingen van normen en waar den die in de loop der jaren plaats vinden en de totaal andere normen die in andere werelddelen gelden. Het ziekenhuiswezen en de verple ging die ook tegenwoordig vele vra gen oproepen en steeds moeilijker worden door de bezuinigingen. Na de pauze beantwoordde Van Leeuwen vragen van de plattelandsvrouwen. De afdeling Brouwershaven bezocht vorige week de kerstmarkt in Lisse. Daar zag men de kerstgewoonten uit verschillende landen en werd via een demonstratie getoond hoe diverse soorten kerstbakjes worden ge maakt. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Op donderdag 29 november wordt in de grote zaal van de kerk te Sir- jansland een bijeenkomst gehouden van het Reformatorisch Contact. Ds K. ten Klooster. Nederlands Her vormd predikant in Middelharnis, houdt daarbij een inleiding over het onderwerp Aanneming tot kinderen. De avond is voor iedereen toeganke lijk en begint om 19.45 uur. GOES Oriëntatiedagen ontwikkelingssamenwerking Achtergronden van het ontwikke lingsvraagstuk. Het effect van ont wikkelingsprojecten. De rol van de ontwikkelingswerker en activiteiten, in Nederland. Dat zijn de onderwerp die aan de orde komen tijdens de re gionale oriëntatiedagen ontwikke lingssamenwerking die op zaterdag 5 en 19 januari 1991 worden gehouden in Goes. De bijeenkomsten worden georganiseerd door het centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zee land. Nadere informatie en opgaven via telefoonnummer 01180-84291. Kringvergadering Rode Kruis Op zaterdag 1 december wordt in de Prins van Oranje te Goes een verga dering gehouden door de kring Zee land van het Nederlandse Rode Kruis. Op de agenda staat bespre king en vaststelling van het jaar verslag 1989 en de begroting 1991 van de stichting Kringfonds Zeeland. Een voordracht om H. Brinkman te be noemen tot penningmeester en be spreking van de stand van zaken met betrekking tot het Jeugd Rode Kruis, de Welfare Zeeland en het Rode Kruis Korps. Men neemt afscheid van kringcommissaris N. M. Bollen. De vergadering begint om 10.00 uur. Kerstconcerten Zeeuwse koorschool Voor het eerst in haar geschiedenis organiseert de Zeeuwse Koorschool dit jaar twee kerstconcerten. Behalve het traditionele kerstconcert op twee de kerstdag in de Maria Magdalena- kerk te Goes, treedt men dit jaar op zondag 23 december op in de Koor kerk te Middelburg. Beide concerten beginnen om 15.30 uur. Op het pro gramma staan werken van Swee- linck, Charpentier, Handel, Bach, B. Britten en Gregoriaans. MIDDELBURG Cursussen amateurtoneel In januari 1991 start de amateur theaterschool de Ambitie een aantal nieuwe cursussen dat gedurende twee jaar plaatsvindt. In het eerste jaar verzorgt Hans Brans een cu'rsus dra maturgie en Mony Wouters een cursus dans- en bewegingstraining. Het tweede jaar begint Sjaak Vane een cursus spelimprovisatie deel 2. Alle cursussen bestaan uit 14 avonden en vinden plaats in het gebouw van het Zeeuws Steunpunt. Sieraden-tentoonstelling In het gebouw van de stichting Beeldende Kunst Zeeland, Kuipers poort 22 te Middelburg is tot en met 26 januari een tentoonstelling van sieraden van Suzanne Esser en Lous Martin. De sieradenontwerpsters ma ken sieraden en objecten met een rit mische structuur. De expositie is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Tentoonstelling Godshuizen In het Zeeuws Museum te Middel burg is van een december tot en met 17 februari een tentoonstelling over zeven eeuwen Godshuizen in Middel burg. De tentoonstelling draagt de ti tel Van zieken en van wezen en behan delt de thema's Het gasthuis en Het arm- en burgerweeshuis. Aanleiding voor de tentoonstelling was het uit komen van het boek De zorg gewo gen, zeven eeuwen Godshuizen in Middelburg geschreven door drs J. L. Kool-Blokland. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en van zaterdag' tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Op 17 en 25 decem ber en 1 januari gesloten. OOSTKAPELLE Tentoonstelling in biologisch museum Tien Zeeuwen zien de natuur. Zo heet de tentoonstelling die vrijdag 30 november van start gaat in het Zeeuws Biologisch Museum te Oost- kapelle. De tentoonstelling wordt ge opend door de voorzitter van de afde ling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging in het Zeeuws Biologisch mu seum, R. Struyk. SILVOLDE - Vijendertig mensen uit Silvolde en omgeving blijken besmet met TBC. Bovendien heeft be halve een 40-jarige man, bij wie vori ge maand open TBC was ontdekt, nog een inwoner van Silvolde deze be smettelijke vorm van TBC. Een gezonde nachtrust is de basis voor een gezond en aktief leven. Bezuinig dus niet op uw slaap comfort. Uw bedspecialist deurloo geeft u graag een persoonlijk advies als het gaat om gezond en behaaglijk slapen. Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel 01110-12946/12854 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond ZIERIKZEE - Tijdens de maandelijk se bijeenkomst van de afdeling Schouwen van de NBvP hield de heer Katsman uit Wolphaart6dijk een le zing over het leven van Jacob Cats. Hij belichtte het werken en leven van deze dichter-staatsman aan de hand van de autobiografie die Jacob Cats op verzoek van zijn kinderen op rijm schreef. De lezing werd verdui delijkt door een dia-serie. Mevrouw Verschuuren declameerde gedichten en bijpassende gedeelten uit de bio grafie van Cats. De in Brouwersha ven geboren dichter/staatsman werd 82 jaar. De afdeling Schouwen be zoekt op 12 december de kerstmarkt in Veere en op vrijdag 21 december wordt een kerstavond gehouden. DEN HAAG - Een benefietveiling van het Venduhuis der Notarissen in Den Haag heeft 130 duizend gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor een onderwijsproject van de UNICEF in Ghana. De verwachte opbrengst was 100 duizend gulden. AMSTERDAM - In Amsterdam is de 61-jarige schrijfster en journaliste Renate Rubinstein overleden. Zij leed al meer dan vijftien jaar aan de ziekte multiple sclerose (MS). De di recteur van uitgeverij Meulenhoff, L. van Krevelen heeft dit bekendge maakt. STAPHORST - De 64-jarige K. Aal vanger en zijn drie jaar jongere echt genote M. Aalvanger-Grit uit Hijken (gem. Beilen) zijn zondag om het le ven gekomen toen hun auto in de De- demsvaart in Rouwveen (gem. Stap horst) terechtkwam. Het ongeluk werd pas maandag ochtend ontdekt door een buschauf feur, die langs dit water reed. Het echtpaar was zondag op weg naar familie in Hasselt (Overijssel). De auto is vermoedelijk in de bocht van de weg rechtdoor gereden en te water geraakt, waarna de inzittenden zijn verdronken, aldus een woord voerder van de politie. O tt H l-< De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk in. JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Tblefoon: Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven dé hunt van schnumu - duivcland! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4