Volle agenda voor Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Akkerbouw-actiecomité roept boeren op om te protesteren WATERSTANDEN Maandag 3 december in Brussel Nieuwe uitgave Stichting Duinbehoud Duinenlevend landschap, Steeds meer aandacht voor natuur Nederlandse duinen Diefstal paspoorten na 1 januari vrijwel onmogelijk Luns niet naar Irak Aanrijding door de gladheid Verkeer stilgelegd bij opblazen Vlissingse schoorstenen Associatie verpleegkundigen aids-zorg opgericht Zeeland nog steeds relatief verkeersonveilige provincie 2 ÜLv- Volgens de Stichting Duinbehoud gaan de duinen zeker geen zorgeloze toe komst tegemoet. ZIERIKZEE - Het laastste jaar is er steeds meer aandacht ontstaan voor de natuur in de Nederlandse duinen. ,,De overheid houdt in plan nen vaker rekening met de rijke planten- en dierenwereld", aldus de Stichting Duinbehoud in een persbe richt. Deze week verscheen een nieu we uitgave van de stichting onder de titel 'Duinen, levend landschap. DEN HAAG - Het ministerie van binnenlandse zaken en de regionale bureaus voorkoming misdrijven zijn bezig beveiligingsadviezen uit te brengen aan alle gemeenten. Als de gemeenten de adviezen opvolgen, moet het na 1 januari in heel Neder land vrijwel onmogelijk zijn om pas poorten en rijbewijzen uit de ge meentehuizen te ontvreemden. Dat heeft dr. J. Horn, landelijk coördinator misdaadpreventie van het ministerie van justitie gezegd tij dens een studiedag in Utrecht over drukwerk en fraude. Nogal wat ge meenten hebben volgens Horn in het verleden nagelaten om adequate voorzieningen te treffen om diefstal van paspoorten en rijbewijzen te voorkomen. DEN HAAG - Oud-minister Joseph Luns gaat niet naar Irak. Luns heeft er zondagmiddag van afgezien een missie naar Baghdad te leiden om daar te proberen de Nederlandse gij zelaars vrij te krijgen. Luns heeft dat in een verklaring aan het ANP mee gedeeld. Volgens de verklaring van Luns zijn er twee redenen om te besluiten af te zien van het verzoek van CDA- fractieleider Brinkman om een mis sie naar Irak te leiden. „Enerzijds omdat de internationale verhoudin gen in het Golfconflict zich nu zoda nig verharden dat het juiste klimaat voor een missie snel is verslechterd. Anderzijds omdat in Den Haag wel uitzonderlijk lang wordt geaarzeld en over allerlei aspecten - zoals de sa menstelling van de missie - te lang wordt gedelibereerd". SCHARENDIJKE - De auto van M. J. uit Hellevoetsluis moest worden weggesleept nadat de bestuurder op maandagmorgen op het door opvrie zing gladde wegdek met het voertuig in een slip terecht kwam. Het ongeluk gebeurde vanmorgen om ongeveer 8.00 uur. M. J. reed met zijn auto over de Brouwersdam en wilde vandaar af de Stoofweg op draaien. Doordat het wegdek door bpvriezing glad was geworden kwam M. J. daarbij in een slip terecht. Na enkele manoeuvres kwam hij met zijn auto tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De auto werd daarbij zo zwaar beschadigd dat hij moest wor den weggesleept. Desondanks kwam M. J. met de schrik vrij. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-nieteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 27 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 november 10.00 116 03.50 -90 22.55 143 16.20 -131 27 november 09.10 110 03.10 -81 21.50 137 15.30 -123 27 november 10.10 127 03.40 -95 23.00 155 16.15 -136 27 november 10.15 130 03.55 -100 23.05 159 16.25 -142 ZIERIKZEE - Het Zuidwestelijke actiecomité on dersteunt de oproep van de overkoepelende Europese boerenorganisatie (COPA) om op maandag 3 december in Brussel te demonstreren tegen het Europese landbouw beleid. De COPA vindt dat aan de Europese Commissie duidelijk moet worden gemaakt dat het voorstel tot libe ralisering van de markt voor de Europese boeren geen overlevingskansen biedt. Volgens de Stichting Duinbehoud wil de toegenomen aandacht voor de natuur allerminst zeggen dat de Ne derlandse duinen een zorgeloze toe komst tegemoet gaan. De milieu organisatie probeert al dertien jaar de natuur in het uitgestrekte duinge bied in Nederland te beschermen. En met succes. „Maar nog te vaak verlie zen planten en dieren het van econo mische of andere belangen" Ontstaan In Duinen, levend landschap, laat de stichting zien hoe mooi de natuur in de duinen is. Na een kort verhaal over het ontstaan van het duinland schap vertelt de schrijver ook iets over de invloeden van bodem en kli maat op het duinlandschap. Daarna neemt hij de lezer mee voor een lange wandeling van het strand tot aan de buitenste duinranjl. Onderweg worden veel zeldzame planten beschreven als Parnassia, Duizendguldenkruid en Blauwe Zee distel. Ook van de dieren uit de dui nen, zoals vossen en konijnen, wordt uitvoerig verslag gedaan. Het boekje is geïllustreerd met een fors aantal foto's. Volgens het boekje heeft de Stichting Duinbehoud volop reden zich zorgen te maken over de toekomst van het duinlandschap. „Allerlei belanghebbenden willen een stuk duin hebben om hun plan nen uit te kunnen voeren. Waterwin- bedrijven willen bijvoorbeeld hun voorzieningen uitbreiden om meer water te kunnen winnen". Recreatie „Recreatieondernemers en gemeen ten zien een nieuw bungalowpark in de duinen wel zitten. Ze verdienen er meer geld mee dan wanneer het een natuurgebied blijft", aldus de stich ting. Tbch is de Stichting Duinbe houd volgens het laatste hoofdstuk van het boekje optimistisch over de toekomstkansen van speciale dier- en plantensoorten. „Steeds meer duin gebieden worden onder de natuurbe schermingswet geplaatst. Zo wordt het voor de natuurbeschermer iets ge makkelijker om nieuwe bedreigin gen tegen te gaan". VLISSINGEN - In verband met het opblazen van twee hoge schoorste nen in Vlissingen is zaterdag het scheepvaartverkeer in het Kanaal door Walcheren ongeveer een uur stilgelegd. De spoorlijn Vlissingen- Middelburg was gedurende een kwartier buiten dienst en enkele wo ningen en bedrijfspanden in de direc te omgeving zijn ontruimd. De gehele operatie, waarbij ge meentepolitie, Rijkswaterstaat, Ne derlandse Spoorwegen, gemeente Vlissingen, de Arbeidsinspectie en de brandweer betrokken waren, duurde ongeveer een uur. De schoorstenen op het terrein van de centrale Zeeland in Vlissingen van de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij hadden een lengte van 125 en 80 meter en wogen respectievelijk 2100 en 1700 ton. Per schoorsteen is zeven kilo springstof, verdeeld over 336 in de wand geboorde gaten, ingebracht. De valrichting was richting Sloeweg, evenwijdig aan het Kanaal door Wal cheren. Het actiecomité wil samen met de drie Zeeuwse landbouworganisaties de boeren oproepen in groten getale naar Brussel te reizen. Via een mas sale opkomst kan een extra streep worden gezet onder de eis, dat er eén ander landbouwbeleid in Europa moet worden gevoerd. Het Zuid westelijke actiecomité is van mening dat de situatie in de akkerbouw steeds verder verslechtert. De regel geving en de onzekerheden die op de plantentelers afkomen, zijn niet meer te overzien. Meerjarenplan gewasbescherming' Het actiecomité zal zich, behalve op de dreigende prijs- en steunafbraak in het kader van de GATT- onderhandelingen, in de nabije toe komst vooral richten op het Meerja renplan Gewasbescherming. „Het plan, dat nu op tafel ligt, biedt geen kansen voor de boer. Met name de concurrentievervalsing die in Euro pees verband gaat ontstaan, zal de sastreus zijn. In de praktijk zal het er op neerkomen dat in Nederland vele middelen verboden zijn, de boeren niet meer kunnen concurreren door verminderde produktie en kwaliteit en de Nederlandse consumenten voedsel eten uit landen waar men vrijuit gewasbeschermingsmiddelen mag gebruiken", aldus het actiecomi té. Het Zuidwestelijke actiecomité heeft zich voorts ten doel gesteld zich actief op te stellen naar politici en landbouwvoormannen, die over de toekomst van een duurzame land bouw kunnen beslissen. Het actieco mité is van mening dat deze personen aan de hand van de feiten op hun ver antwoordelijkheid moet worden ge wezen. Doordat verschillende func ties in dezelfde personen verenigd zijn, komen de belangen van de ak kerbouw onvoldoende uit de verf. Het actiecomité wil dat het akker- bouwgeluid zuiver en duidelijk door klinkt. Op deze wijze kan er nationa le steun komen voor de akkerbouwer. Steun die wordt gedragen door de po litiek. Tevens kan een veilige en kwa liteitswaarborgende voedselproduk- tie voor de Nederlandse consument worden gegarandeerd. „De Neder landse landbouwminister moet zich bewust zijn van het feit dat voedsel- produktie niet alleen belangrijk is voor de akkerbouwer, maar minstens zo belangrijk is voor degenen, die de landbouwprodukten consumeren", aldus het actiecomité. AMSTERDAM - Verpleegkundigen uit veertien Europese landen op het ge bied van de aids-zorg hebben in Amsterdam de European Association for Nurses in Aids Care (EANAC) opgericht. M. de Graaff, aids-consulente van het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis in Amsterdam heeft dit bekendgemaakt. Doel van dit Europese netwerk van verpleegkundigen, waaraan onder meer vertegenwoordigers uit Bulga rije, Polen en Hongarije deelnemen, is om tot een uitwisseling van kennis van en ervaring met het werken van aids en hiv-patiënten te komen. Op dit moment bestaat er op dit gebied nog geen Europese samenwerking. De Graaff: „Wij hebben allemaal met dezelfde problemen als onmacht (te genover de arts), angst (voor besmet ting) en onbegrip (van de omgeving) te maken en het is heel zinvol om daarover op Europees niveau van ge dachten te wisóelen, elkaar oplossin gen te bieden en je sterk te maken". Volgens de aids-consulente bestaat er vooral in een aantal Europese lan den behoefte aan ondersteuning van een netwerk als de EANAC. „Een verpleegkundige uit Hongarije ver telde bijvoorbeeld dat haar zoontje gedwongen werd van school af te gaan omdat zij met aids-patiënten werkt en de onderwijzers bang zijn voor besmetting", vertelt De Graaff. „Voor zo iemand kun je iets beteke nen". Ook zullen contacten gelegd wor den met Roemeense aids-verpleeg- kundigen, die nog niet bij het net werk zijn betrokken. Daarnaast zal de nieuwe organisatie een jaarlijkse Europese conferentie beleggen. De eerste conferentie onder het motto „Verpleging hiv/aids-zorg en de uit daging van de jaren '90" zal in no vember 1991 in Nederland worden ge houden. ZIERIKZEE - Zeeland is in verhouding met elders in Nederland nog steeds een relafief verkeersonveilige pro vincie. Dat blijkt uit het werkplan voor 1991 van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Schrikba rend is het aantal fietsers en bromfietsers dat betrokken raakt bij een verkeersongeluk. Circa 45 procent van het aantal doden en gewonden valt in deze kwetsbare groep. En voor wat betreft het dragen van de autogordel valt er ook nog wel een en ander te verbeteren in Zeeland. Een volle agenda derhalve voor het ROVZ. In 1989 kwamen in het Zeeuwse ver keer 53 mensen om en bedroeg het aantal geregistreerde verkeersgewon- den 1151 en daarmee zit Zeeland in beide categorieën boven het landelijk gemiddelde. Het aantal verkeersdo den onder bestuurders en passagiers van personenauto's bedraagt onge veer tweederde van het totaal. Speerpunten Reden om in het werkplan van het ROVZ aandacht te besteden aan on der meer de speerpunten alcohol in het verkeer, autogordel en snelheid. Genoemd wordt in het werkplan ver der ook een opfriscursus onder de ti tel 'Bijtanken en oppoetsen' voor rij- bewijshouders. „Activiteiten die vooral zijn bedoeld om de automobi list te attenderen op verhoogde risi co's en gericht zijn op gedragsbeïn vloeding door voorlichting en politie controles", aldus het werkplan. Zoals al aangestipt is het gebruik van de autogordel in Zeeland voor verbetering vatbaar. Volgens het ROVZ zou een beter gebruik van de autogordel veel verkeersellende kun nen besparen. „Indien iedereen in Zeeland zijn gordel zou dragen dan bespaart dat op jaarbasis naar schatting gemid deld 3 tot 5 doden en tientallen zwaar en licht gewonden", aldus het ROVZ. Naast het dragen van de autogordel speelt ook de snelheid een grote rol. Bijna driekwart van de dodelijke on gevallen in Zeeland gebeurt op de 80- kilometer wegen. „Bij het ontstaan en de afloop van die ongevallen speelt de factor snelheid bijna altijd een grote rol", aldus het ROVZ. Alcohol Volgens cijfers van het ROVZ heeft een kwart tot eenderde van alle ern stige verkeersongevallen in Zeeland te maken met het gebruik van ajpohol in het verkeer. Om verandering in die situatie te brengen wil het ROVZ in 1991 net als in 1990 vooral jongeren informeren over de risico's van de combinatie alcohol en verkeer. Het project zal buiten de zomer maanden worden ingezet bij disco theken en op campings. Ook staan er de nodige advertenties op stapel. Aandachtspunt is ook het op poten zetten van alternatief vervoer van en naar de disco. Een aspect van de verkeersveilig heid dat ook zeker de aandacht ver dient is het snelheidsgedrag. Zoals al aangestipt vallen vier van de tien slachtoffers op 80-kilometer-wegen. In 1990 is de snelheidscampagne 'Ken je limiet 80' gevoerd. „Voor gemeen ten concentreren de problemen zich voor een groot deel op de wegen bin- 'nen de bebouwde kom. Uitbreiding van de snelheidscampagne naar de 50-kilometerwegen ligt voor de hand" aldus het ROVZ. Schoolkinderen In het werkplan ook aandacht voor de schoolkinderen. Evenals in 1990 staat ook voor 1991 weer de actie 'Wij gaan weer naar school' op stapel. De ze actie heeft tot doel de automobi listen bij het begin van het schooljaar te attenderen op de fietsende school- jeugd zowel van het basis- als van het voortgezet onderwijs. De campagne zal worden uitgebreid met onder meer lesbrieven voor scholen. Vier van de tien verkeersslachtoffers vallen op de 80-kilomctcrwcgen. (Archieffoto). Maandag 26 november Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Begrotingsvergadering gemeente raad. 14.00 uur. Vanaf 20.00 uur: raadsvergadering. Verenigingsraad Beter Wonen. Kan toor Calandweg. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International, Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Fam. Kuyper-Filius, Ring 26. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 november Zierikzee Bestuursvergadering Stichting Jeugd. Grote zaal Driehoek. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, consistorie. Van '19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 28 november Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling -ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Verkoopmiddag. Winterkerk. Her vormde kerk. 14.30 tot 16.30 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het gemeente huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Commissie algemene zaken. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 20.30 uur. Donderdag 29 november Zierikzee Commissie sociale zaken. Stadhuis. 16.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in de Oosterhof. 19.30 uur. Sirjansland Reformatorisch Contact. Grote zaal kerk. 19.45 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 30 november Zierikzee Algemene ledenvergadering volks tuinvereniging Kaaskenshof. Graan- beurs. 19.30 uur. Neeltje Jans Reünie Rijkswaterstaat Deltadienst waterbouwkundige werken west. Restaurant Delta Expo. 20.00 uur. Zaterdag 1 december Ren esse Sinterklaasintocht. Dorpskern. 13.15 uur. Scharendijke Bazar. Gereformeerde kerk, Zwarte Plein. 10.00 tot 18.00 uur. Oosterland Sinterklaasbijeenkomst. Neffen d'Eule. 13.30 uur. Sirjansland Aankomst Sinterklaas. Dakkies bar. 13.30 uur. Bruinisse Vogelverkoopbeurs; twee opkopers, ook vogelzaden. Gebouw Molenweg 10. 10.00-12.00 uur. Zondag 2 december Zierikzee Bijzondere samenkomst Leger des Heils. De Lichtboei. 17.00 uur. Maandag 3 december Noordwcllc Aankomst Sinterklaas. Dorpshuis. 19.00 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee Commissie welzijn. Commissieka mer stadhuis. 16.30 uur. Commissie ro. Raadszaal stadhuis. 16.30 uur. Kerkwcrve St. Nicolaasmiddag bij bejaarden- soos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Ellenieel Sinterklaasavond. Dorpshuis. 19.30 Woensdag 5 december Scharendijke Aankomst Sinterklaas. Jachthaven. 8.30 uur. Zaterdag 8 december Zierikzee Orlando Kwartet. Concertzaal. 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2