Hedi Bogaers Astma Fonds maakt beeld dat Prijs symboliseert JIKKEMIEN Geld voor het onderwijs in de provincie Zeeland 4 Eerste exemplaar door prins Claus uitgereikt aan professor dr N. G. M. Orie TT i i j i lil Bromfietsster gewond bij aanrijding Gecompliceerde aanrijding bij Serooskerke Bang&Olufseni y> Nieuwe corres pondent gezocht in Bruinisse Automobilist rijdt op vrachtauto Sportvisakte voortaan ook bij VVV-kantoren k ZIERIKZEE - De bronzen sculptuur die het symbool vormt van een nieuwe Nederlandse onderscheiding, de Astma Fonds Prijs, werd gemaakt door de Zierikzeese kunstenares Hedi Bogaers. Deze week werd de prijs voor de eerste keer uitgerpikt door de beschermheer van het Astma Fonds, ZKH prins Claus. In het Sonsbeek Inter national Art Centre te Arnhem overhandigde hij het, in Zierikzee gemaakte, beeldje aan professor dr N. G. M. Orie uit Groningen. De emeritus hoogleraar longziek ten kreeg de onderscheiding voor zijn uitzonderlijke verdiensten voor de cara-bestrijding. Het is de bedoeling dat de nieuwe, door het Nederlands Astma Fonds ingestelde onderschei ding een keer in de vijf jaar zal wor den uitgereikt. Symbool ere-prijs Ongeveer twee jaar geleden kreeg de Zierikzeese kunstenares Hedi Bo gaers van het Nederlands Astma Fonds de opdracht om een bronzen sculptuur te maken die het symbool zou worden van de nieuwe ere-prijs. .Zij gaven mij die opdracht naar aan leiding van een beeldje dat ik eerder maakte van een strijdende figuur. Strijd is heel belangrijk voor astma patiënten. Door hun ziekte is voor hen voortdurend sprake van strijd. Zowel op medisch als op psychisch ge bied. Door voortdurende en enorme inzet op beide gebieden kan de pa tiënt samen met hulp van anderen de overwinning behalen". De naam van de bronzen sculptuur die Hedi Bogaers maakte is dan ook Strijd en overwinning. Het beeld stelt een en dezelfde figuur voor in twee verschillende omstandigheden, De voorovergebogen figuur is symbo lisch voor een strijd die, ondanks te genwerkende krachten, doorgaat en zichtbaar wordt gewonnen. Die over winning komt tot uitdrukking in de aan hem vast gekoppelde, gestrekte figuur met gespreide armen. ,,Ik vond het heel leuk en bijzonder om deze opdracht uit te voeren. Het was de grootste uitdaging die ik tot nu heb gehad", aldus de Zierikzeese kunstenares. Zij maakte de bronzen sculptuur in 1988 in haar atelier aan de Weststraat te Zierikzee. ,,Na de op dracht ben ik direct begonnen. Ik heb enkele maanden gewerkt aan het schetsontwerp en aan de vervaardi ging van het beeld". Hedi Bogaers beeldhouwde de strijdende en over winnende figuur in was. Daarna werd de sculptuur in brons gegoten. Stimulans De opdracht vormde een grote sti mulans voor de Zierikzeese kunste nares. ,,Mede daardoor heb ik de af gelopen twee jaar veel en intensief gewerkt". Hedi Bogaers kreeg haar opleiding aan de Academie voor Beel dende Kunsten in Rotterdam. Een op leiding die met name was gericht op beeldhouwen. De Zierikzeese kunste nares maakt ook tekeningen en is sinds ongeveer een jaar druk bezig met olieverfschilderijen. Zij bereidt een expositie van haar werk voor op een lokatie in Schouwen-Duiveland. ,,Ik heb nog geen datum vastgesteld want ik wil me niet opgejut voelen. Ik heb tijd nodig voor het laten uitkristallise ren van mijn ideeën". De kunstena res vindt het heel leuk om die ideeën te verwerken in een opdracht. ,,Een opdracht betekent voor mij geen be perking voor mijn ideeën. Het werkt juist stimulerend". In verband met de benodigde voor bereidingen die het Nederlands Ast ma Fonds moest treffen voor de nieu we ereprijs, mocht de Zierikzeese kunstenares niet eerder met de op dracht die zij van het fonds kreeg, naar buiten treden. De uitreiking van haar sculptuur, dinsdag in Arnhem vormde dan ook de kroon op haar De bronzen sculptuur van Hedi Bogaers stelt een strijdende en overwinnende figuur voor. Het symbool voor astmapatiënten. werk. ,,Ik vond het heel leuk om mee te maken. Om te merken dat mensen blij zijn met het resultaat van jouw handen. Dat geeft voldoening. Zo'n opdracht is toch een vorm van erken ning". BRUINISSE - Op de parallelweg op de Grevelingendam vond dinsdag morgen een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfietsster. De 17- jarige bromfietsbestuurster J. J. O. uit Herkingen werd daarbij licht ge wond. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 07.40 uur op het weggedeel te tussen Bruinisse en de afslag naar de Philipsdam. A. J. K. uit Zierikzee reed met een personenauto over de parallelweg richting Oude-Tonge. Doordat hij een voor hem rijdende auto ging inhalen kwam hij op het linkergedeelte van de parallelweg. De Zierikzeeënaar zou daarbij niet tijdig in de gaten hebben gehad dat vanuit de tegenovergestelde richtihg J. J. O. op haar bromfiets kwam aan rijden. Hij reed de bromfietsster aan. Die werd daarbij van haar voertuig geslingerd en kwam op de auto van A. J. K. terecht. Zij werd licht ge wond. De bromfiets werd zwaar be schadigd en de voorruit van de auto was kapot. SEROOSKERKE - Op de provin ciale weg tussen Zierikzee en Haam stede, ter hoogte van Serooskerke, vond woensdagmorgen een gecom pliceerde aanrijding plaats waarbij twee vrachtwagens, een ZWN-auto- bus en twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 9.30 uur toen A. B. de R. uit Renesse met een vrachtauto in de richting Haamstede reed. Achter zijn vracht wagen zat een aanhangwagen gekop peld waarvan de koppeling met de auto niet goed zou zijn geweest. Pp het moment dat vanuit de tegenover gestelde richting een ZWN-bus be stuurd door R. M. G. uit Haamstede kwam aanrijden begon de aanhang wagen te slingeren en schoot los van de vrachtwagen. De aanhangwagen kwam op de linkerweghelft terecht, botste daar tegen de voorzijde van de ZWN-bus en schoot vervolgens terug naar de rechterweghelft waar hij te gen een personenauto bestuurd door A. K. uit Goedereede terecht kwam. Achter de vrachtwagen met (losge schoten) aanhangwagen reed een vrachtwagen bestuurd door A. C. V. uit Sint Philipsland. Als reactie op de losschietende aanhanger.voor hem trapte hij plotseling op zijn rem waardoor de achter hem rijdende per sonenauto bestuurd door C. P. S. uit Haamstede achterop zijn vrachtauto reed. De personenauto waar de losge schoten aanhangwagen in tweede in stantie tegenaan botste reed daar weer achter. Binnen enkele minuten werd de provinciale weg geblokkeerd door vijf zwaar beschadigde voertui gen. De blokkade duurde tot onge veer 11.00 uur. Ondanks de ravage werd niemand gewond. In de ZWN- bus bevonden zich geen passagiers. DEN HAAG - De uitbreiding van het areaal Nederlandse landbouw grond waarop produktiebos wordt aangeplant blijft achter bij het stre ven. Het streven is orh jaarlijks een uitbreiding van 1.200 hectare LONDEN - Een Stradivarius-viool heeft tijdens een veiling in Londen ruim drie miljoen gulden opgebracht, een absoluut record voor een muziek instrument. Dit heeft het veilinghuis Christie's meegedeeld. j|1 Advertentie Gratis bij B&O luidsprekers Bang&Olufsen is één van de weinige echte luidsprekerspecialisten. Zelfs de miniatuur luidspreker in de Beocom telefoon verdient het predikaat hifi. U krijgt nu zo'n Beocoml 000 telefoon ter waarde van f 265,- kado' bij de aankoop van een paar Bang&Olufsen luidsprekers vanaf f 675,- per stuk. Kiest u liever wat kleinere luidsprekers, dan doen we u een daarbij passend voorstel. Zien we u gauw voor een vergelijkende luistertest? 3 jaar garantie BRUINISSE - Onlangs heb- be Jaap en Elly Huizer uit Bruinisse hun correspondent schap voor de Zierikzeesche Nieuwsbode neergelegd. Het werd met name voor Jaap Hui zer moeilijk zijn regionale journalistieke werkzaamhe den te combineren met zijn po litieke activiteiten als wethou der. Samen hebben zij zich ruim tien jaar ingezet voor de krant. In verband met hun ver trek bij de krant is de redactie op zoek naar iemand, die de correspondentwerkzaamheden wil overnemen. Informatie hierover is te verkrijgen bij de hoofdredacteur van de Zierik zeesche Nieuwsbode, de heer A. van der Wouden, 01110-16551 (na kantooruren 01110-15071). Vrijdag 23 november Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.45 uur Concept, wetenschappelijk magazine. 14.11 uur Emmy Verhey. Sonate nr. 4 in a, opus 23 voor viool en piano, van Beethoven. Uitgevoerd door Emmy Verhey, viool en Carlos Moerdijk, piano. Herh. 14.31 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurspecial over de muskusos. 15.29 uur Disney junior, disneypro- gramma voor kinderen. 16.00 uur Passage, gevarieerd mid dagprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Disney club, afwisselend Disneymagazine voor jong en oud. 18.30 uur Bouwvallen tussen de rijst velden: De kerk in Vietnam. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Mijn idee, 7-delige serie korte jeugdfilms. 19.50 uur Ha, die pa, comedyserie. Af. 2: Rotte appels. 20.21 uur Zo vader zo zoon. Panelle den: Gerda Havertong, Willem Bol en Dick Passchier. Presentatie: Gerard van den Berg. 20.47 uur A different world, Ameri kaanse comedyserie. Afl.: Soldier boy. 21.18 uur Murder she wrote, Engelse serie. Afl.: Permanente vakantie. 22.04 uur Rondom tien: Voor 't onge luk geboren? Samenstelling: Hans Sleeuwenhoek. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Drempels weg, informatie ve rubriek voor lichamelijk gehandi capten. Pilot. Herh. 23.30 uur Nocturne, programma met licht-klassieke muziek. Presentatie: Regine Clauwaert. 23.54 uur Huizen van Oranje: Paleis Lange Voorhout. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur River journeys, serie reisre portages. Vandaag: Michael Wood op de Zaïre. 18.31 uur Art Kids, 8-delige serie waarin kinderen artistieke avontu ren beleven. Afl. 5. 18.55 uur Jackpot, spelprogramma. 19.19 uur T en T, Amerikaanse serie. 19.43 uur De TV Dokter, medische tips met dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 19.44 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. Afl.: Engelse les. Herh. 20.00 uur Journaal. ,20.27 uur Medisch Centrum West, se rie. Afl.: De beproeving. 21.34 uur De TV Dokter, medische tips van Ferdinand Zwaan. 21.35 uur Binnenlandse zaken, een kijk op het leven van alledag. 22.15 uur TROS Hollywood boule vard, nieuws over film, video en tele visie. Presentatie: Tineke Verburg. 22.50 uur In the heat of the night, Amerikaanse serie. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 3 08.55,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Huisje boompje beestje, afl. 8. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 8. 10.30 uur Computerjournaal. Afl. 3. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, afl. 10. 11.30 uur Zoom, your English magazi ne. Afl. 4. 18.00 uur Paspoort voor Turken. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Ebba en Didrik, 9-delige Zweedse jeugdserie. Afl. 9 (slot). 19.39 uur Het gezicht van Nederland, wekelijks portret van een Nederland se gemeente. Vandaag: Renkum. 19.54 uur Uitzending van Groen Links. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio. 20.55 uur Geen C te hoog, programma over muziek. 21.35 uur Cinema 3, filmmagazine. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport journaal, actu ele informatie over de sport van van daag. 22.30 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. Met om 23.05 uur het weke lijks gesprek met de minister-presi dent. 23.20 uur Uit het hart gegrepen (Words by heart), Amerikaanse tv- film uit 1986 van Robert Thompson. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 177. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de mist. 18.10 uur Postbus X, jeugdserie. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Elvis, 13-delige Amerikaan se serie over het vroege leven van El- vis Presley. Afl. 12. 20.25 uur Weekendfilm: De gijzeling (Hostage), Amerikaanse speelfilm uit 1988 van Peter Levin. 21.55 uur Korte film. 22.10 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 22.25 uur Kunstzaken. Aansl. Paar- denkoersen. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Tijd is geld, programma over mensen en geld. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Huur een smeris (Rent a cop), Amerikaan se speelfilm uit 1988 van Jerry Lon don. 00.30 uur Coda, Wanneer de maan van Anna Achmatova. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 60. 19.00 uur Programma van de Socia listische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Wereldoorlog II. Na sep tember '44, 2-delige serie over de ge beurtenissen na de bevrijding van ons land. Afl. 1: De tijd der illusies. Presentatie: Annemie Coppieters. 20.55 uur Modem-magazine, met: Mi lieuvriendelijke en afbreekbare waspoeders; Grafologie: berust schriftanalyse op wetenschappelijke gronden?; Gebruik van natuurlijk koraal bij botoperaties. Presentatie: Liliane de Wever en Bert Geenen. 21.35 uur Diapason, portret van de componist Luc Brewaeys, zijn werk wijze en zijn functie als muziekregis- seur bij de BRT. MAASTRICHT - De taxi ondernemers zijn in het Nederlandse vervoersbeleid een totaal vergeten groep. Dat zei voorzitter G. van Dijk van taxivervoer Nederland van het Koninklijk Nederlands Vervoer op een landelijke congresdag in Maas tricht. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie heeft aan vier basisscholen in Zeeuwsch-VIaan- deren subsidies toegekend voor de aanschaf van materiaal voor onder wijs eigen taal en cultuur aan leer lingen uit etnische minderheidsgroe pen. De RK basisscholen Esdoornveste en Valckeburcht in Sas van Gent krij gen respectievelijk 1.185,- en 1.255,-. De RK basisschool De Kree- ke in Westdorpe kan voor 1.280,- ma teriaal kopen en de RK basisschool Sint Anthonius in Sluiskil krijgt 375,- voor de aanschaf van Turkse boeken. In alle gevallen gaat het om de helft van de totale kosten. Gedeputeerde staten gaan ervan uit dat de gemeen ten Sas van Gent en Tbrneuzen de an dere helft voor hun scholen betalen. Alle basisscholen in Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren die kinde ren hebben met een andere cultuur dan de Nederlandse zijn nu met be hulp van provinciale en gemeentelij ke subsidie voorzien van onder wijsmateriaal in eigen taal en cultuur. Radio Weltevreden Korte St. Janstraat 12-20. Tel. 01110-12805 PURMEREND - De politie van Pur- merend heeft de twee enige leden van de plaatselijke burgerwacht gear resteerd op verdenking van een reeks brandstichtingen.. BRUINISSE - De auto van R. van O. uit Bruinisse werd behoorlijk be schadigd doordat de Bruenaar woensdagmorgen tegen een vracht auto reed. Dat gebeurde om ongeveer 7.30 uur toen R. van O. over de Rijksstraat weg in de richting Rijksweg N59 reed. Hij zou daarbij de snelheid van een voor hem rijdende vrachtwagen bestuurd door A. W. B. uit Bruinisse verkeerd hebben ingeschat. De vrachtwagen reed langzamer dan de Bruenaar dacht. Bij een snelle uitwijkmanoeu vre verloor hij de macht over het stuur. Zijn auto schoot eerst naar links en vervolgens naar rechts tegen de vrachtwagen aan. Beide voertui gen werden bij die aanrijding bescha digd. Niemand werd gewond. ZIERIZEE - De VVV-kantoren op Schouwen-Duiveland gaan ook sportvisaktes verkopen. Tot nu toe konden sportvislicfhebbcrs daar voor alleen op het postkantoor te recht. De VVV-kantoren in Renesse en Zierikzee hebben de sportvisak tes al in voorraad. Iedere visser die in binnenwater vist moet twee officiële papieren heb ben: de sportvisakte uitgegeven door de overheid en een vergunning van degene die het visrecht heeft op het water waarop men wil vissen. Het geld dat de sportvisaktes opbrengen wordt besteed aan werk dat de sport- visserij ten goede komt. Tweederde van het geld gaat rechtstreeks naar de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB). Een organisa tie die zich inzet om een aantrekkelij ke visstand in de Nederlandse bin nenwateren te bevorderen. Simen ging naast Jikkemien, zijn zondagse pet glom en er lag een zij achtige glans op zijn rok. Jan gedroeg zich behoorlijk, ze wa ren bang geweest dot hij zou gaan schreeuwen, maar hij liet niks horen. Na het dopen ging Kee dadelijk met hem naar huis, waar Koba Knuut bij Arend zat. Tegen elven, toen Simen en Jikkemien terugkwamen, pakte ze de eierkoeken uit, die ze had meege bracht en een paar goeie sigaren van Eine. die moe je maer op je gemak rooke, mee de complementen van m'n man. Simen pakte ze voorzichtig on rook eraan. Dat bin diere, lachte hij. In hot kleine licht van het loop lampje kleedde Simeri zich 's maan dagsochtends aan. Slaperig stak hij zijn rechterbeen in zijn linker broekspijp. Steunzoekend aan de ta fel, hipte hij heen en weer, stootte te gen een stoel, die met een harde slag omviel. Jikkemien stak haar slaap mutse-hoofd vanachter de bedstee gordijnen en keek naar het wiegje maar Jantje sliep door. Onder de om gekeerde vuurtest lag nog een blokji Ie smeulen. Simen gooide er spaan dors op en blies het aan. Kleine vlam nietjes speelden tegen het haardijzer eii belichtten de drie wijzen die bij liet Christuskind knielden. Een poos je bleef hij kijken, hoe de vlammen hoger en groter werden. Hij kon nu ook de engelenkopjes zien en de ezel die dwars over zijn lijf een barst had. Die was daar gekomen toen een scha kel van de ketting was gebroken en de zware ijzeren ketel opzij viel. Door het uilegat in het blind gloor de rozig licht. Simen gooide nog een paar blokken bij en ging dan naar buiten. De zon steeg als een gloeiende bol boven de bomen van 't Olmenhof. In het jonge licht reed Jannis over de Vrouwendijk met de platte wagen en de vossen. Simen bleef kijken tot ze uit het zicht *varen. Op de grindweg hoorde hij nog het vage gebonker. Straks op het land zou Jannis de vos sen voor het volle voer spannen dat hij zaterdag nog had helpen loden en daarmee naar stad rijden. Krijn Wis se en het knechtje vulden dan de lege wagen, die hij zelf met de bruinen weg zou rijden. Simen wist precies hoe het gaan zou. Een jongensstem jodelde door de stille ochtend. De windwijzer op de kerk geleek op een puntige ster en overal wezen de kale boomtakken omhoog. Tben hij terugkwam in den uuze, was Jikkemien uit bed. Ze liep in haar onderkeus op blote voeten. Haar vlasachtig haar hing in een lange streng op haar rug. Ze zocht het spel- dekussen en speldde de beuk vast over haar verzakte borst. Door DIGNATE ROBBERTZ 50 Doet de blinden maer open, zei ze, 't is licht genoeg om 't eten. Ze aten zonder veel woorden hun boterham en dronken opgewarmde thee uit de bruine stenen pot. 't Is noe ruum zeven uren, zei Si men toen hij gedankt had, ik gae noe is naer Berkebosch om over dat werk te praten. Da's goed, Simen, ik zal maer re- kene as je twaalf uren d'r nie bin, dat ze je trek konde gebruuke. Alia, g'n dag Ze knikten te gen elkaar en hij stapte het dorp op. De wind was 's nachts gedraaid en blies op de Noorddijk pal in zijn ge zicht. Hier en daar op de trekhoeken lag al een dun vlies op de plassen en kraakte het gras als hij opzij ging voor de passerende boerenwagens Voorbij de huizen was het of de wind ineens opstak, het suisde in zijn oren en langs zijn gezicht tot het strak stond en dan begon te gloeien. Na twintig minuten stevig doorstappen ging hij van de weg af het zandpad op en kwam in de beschutting van struikgewas, dat nog niet geheel ont bladerd was. In de nevelige verten waren de ar beidershuizen vreemd van kleur, grijsachtig doorschijnend, maar als hij dichterbij kwam werd alles weer gewoon, de grauwrode muren met de verweerde blinden en de groenachti ge ruitjes. (wordt vervolgd) t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4