Fotowedstrijd voor scholieren Speurtocht naar brieven Nederlandse emigranten Meer mensen slikken dagelijks vitaminen De geheimen van de Compact Disc Gebruik glasbak blijft toenemen Een kijkje in de technische keuken NIEUWSBODE EXTRA 2! november mo 17 ZIERIKZEE - De historicus prof. dr. H. J. Brinks uit het Amerikaanse Grand Rapids is opnieuw een intensie ve speurtocht begonnen naar brieven die Nederlandse emigranten in de Verenigde Staten en Canada naar het oude moederland hebben gezonden. Hij heeft in samen werking met een aantal historische instituten in Neder land een grootscheepse campagne opgezet, om zoveel mo gelijk van deze persoonlijke documenten te verzamelen. De brieven zijn van grote betekenis voor het onderzoek naar de emigratie van Nederlanders naar de Nieuw We reld. Een selectie uit de binnengekomen brieven ver schijnt in een boek en de collectie wordt zowel in Neder land als in Amerika in archieven bewaard. multi-ethnische sociale leven in Ca nada en de Verenigde Staten. Boven dien vermelden ze gegevens omtrent het beeld dat de immigranten van hun oude vaderland hadden, maar ook over de verandering in die beeld vorming door de tijd. Ook komt tot uiting hoe de land verhuizers zich aanpasten in de Nieu we Wereld, wat voor ideeën zij had den over kerken, scholen, fabrieken en hoe zij hun naaste omgeving za gen. Eveneens krijgt men een indruk van hun gezichtspunten ten aanzien van normen en waarden in hun nieu we vaderland. Brieven van emigran ten kunnen ontwikkelingen van Amerika weergeven op een manier zoals weinig andere bronnen dat kun nen. Het behoeft nauwelijks extra vermelding dat de landverhuizers- brieven een schat aan biografische in formatie bevatten over de families die in Amerika neergestreken zijn. Nederlandse emigranten in Ameri ka hebben miljoenen brieven ge schreven naar familieleden en vrien den in Nederland. Vooral in de periode na 1847 toen grote groepen naar Amerika vertrokken, kan men spreken van een intensieve briefwis seling tussen landverhuizers en ach terblijvers. Gedurende het tijdvak 1820-1925 emigreerden ongeveer 300.000 Nederlanders naar de Ver enigde Staten, terwijl na de Tweede Wereldoorlog- nog eens 80.000 hen volgden. Vanaf de eeuwwisseling belandden eveneens 150.000 landverhuizers uit Nederland in Canada. Derhalve kwam het totaal van Nederlandse emigranten naar Noord-Amerika sinds 1820 op meer dan een half mil joen. Bijna allen zonden brieven naar hun geboorteland en dus moeten er naar schatting tussen 1820 en 1960 tenminste twee miljoen brieven zijn gepost. Haast iedere volwassen im migrant schreef meestal wel een brief om de al of niet veilige aankomst te melden en verslag te doen van de reis. Om de correspondentie van deze Amerika-gangers te vinden en te be waren, heeft de historicus prof. Brinks uit Michigan in samenwer king met Nederlandse universiteiten en andere belanghebbende institu ten, het 'Project Brieven van Ameri kaanse Emigranten' opgezet. Tijdens eerdere pogingen zijn er reeds 3000 brieven verzameld. Hoewel dit een flink aantal is, betekent het toch dat slechts 1,5% van de geschatte twee miljoen brieven kon worden opge spoord. Vanzelfsprekend zijn er vele brieven verloren gegaan, maar een groter opsporingspercentage moet ze ker tot de mogelijkheden behoren. Het moge daarom duidelijk zijn dat het noodzakelijk is om deze ver zameling uit te breiden met als doel een meer representatief overzicht te verkrijgen. ..Amerika-Brieven" kun nen van grote waarde zijn voor de bestudering van de Amerikaanse sa menleving, omdat ze ontegenzegge lijk informatie bevatten over het DEN HAAG - Het gebruik van de glasbak neemt nog steeds sterk toe. Dit jaar zal tweederde van al het een malige verpakkingsglas, of wel 280.000 ton op een totaal van 420.000 ton, in zo'n bak verdwijnen. Vorig jaar werd 20 procent minder ingeza meld, of wel 55 procent van al het eenmalige verpsikkingsglas. Minis ter Alders (milieu) heeft dit vanmid dag, dinsdag, bekendgemaakt toen hij op het Binnenhof in Den Haag de 15.000e glasbak in gebruik nam. Per hoofd van de bevolking stijgt de hoeveelheid ingezameld glas van 16,6 kilo vorig jaar naar 19,5 kilo dit jaar. Ons land is daarmee koploper in de wereld. De eerste glasbak werd 12,5 jaar ge leden in Den Bosch in gebruik geno men door de toenmalige minister Ginjaar. Toen bestond nog 13,7 pro cent van ons huisvuil uit glazen voor werpen. Inmiddels is dat terugge bracht tot 4,6 procent. Het opnieuw verwerken van glas spaart niet alleen het milieu, maar ook de portemonnee. De 280.000 ton glas die dit jaar in de bakken ver dwijnt scheelt 35 miljoen gulden aan gemeentelijke stort- en verbran dingstarieven. Dat bedrag kan nog flink oplopen. Volgens het Nationaal Milieubeleids plan streeft de overheid naar een her gebruik van 80 procent van alle gla zen en potten in 1995. In het jaar 2000 moet dat 95 procent zijn. De komende vijf jaar zal het aantal glasbakken verhoogd worden van 15.000 tot 25.000. Het ligt in de bedoeling het af- valglas in de toekomst naar kleur in te zamelen. ZIERIKZEE - Gezondheid speelt een grote rol in het le ven van de Nederlanders. Niet alleen topsporters of har de werkers besteden veel aandacht aan hun conditie. Ook druk bezette managers, studenten en ouderen letten vaker op hun geestelijk en lichamelijk welzijn. Dat is niet zo verwonderlijk want een goede gezondheid gaat tenslotte boven alles. In kranten, tijdschriften en op de TV wordt regelmatig aandacht be steed aan een gezonde leefwijze. Met smakelijke en voedzame recepten, re portages over de trimsport of tips voor een verantwoorde zelfmedicatie. Dankzij deze informatie staat ook het gebruik van voedingssupplemen ten en vitaminen weer in het middel punt van de belangstelling. Zo ge bruikt bijna 25van alle Nederlan ders wel eens een vitaminepreparaat. Veel mensen komen ondanks een gezonde leefwijze (w.o. niet roken, matig drinken, verantwoord eten en regelmatig sporten/trimmep) op het spreekuur bij hun huisarts, omdat ze zich niet helemaal gezoold voelen. Vaak met klachten als slapeloos heid, prikkelbaarheid, lusteloosheid, hoofdpijn, rugpijn, zuurbranden, weinig eetlust en/of een verminderde weerstand, waardoor men bijvoor beeld snel verkouden is. Deze klach ten worden tegenwoordig vaak in ver band gebracht met 'stressvolle' mo menten in iemands leven. Relatie-problemen, examenangst, ruzie met de afdelingschef of zelfs een dreigend ontslag. Maar ook slui pende ergernissen als langdurig met de auto filerijden zijn duidelijk stressfactoren. Het is zaak om deze vroege symptomen serieus te nemen, zodat snel de oorzaak kan worden opgespoord. Bij nervositeit en stress is het on derkennen van de problemen uiter aard de basis van het herstel. Naast een gezonde leefwijze is regelmaat voor de nerveuze patiënt van groot belang: op vaste tijden eten, gaan sla pen en opstaan bijvoorbeeld. Omdat in een stressvolle situatie vaak ook de eetlust verminderd is, kan een uitgebalanceerde vitamine suppletie bijdragen aan het snel weer op de been helpen van de pa tiënt. Zo is bij apotheker en drogist onder meer het preparaat Municaps (R) verkrijgbaar. Municaps (R) bevat zowel de noodzakelijke vitaminen als de celregeneratie bevorderende stoffen. Er zijn in totaal 13 vitaminen. Naast het zogenaamde vitamine B- complex: thiamine (BI), riboflavine (B2), niacine (B3), pantotheenzuur (B5), pyridoxine (B6), biotine (B7), fo- liumzeer (Bil) en cygjnocobalamine (B12) zijn er de vitaminen A, C, D. E, en K. Met name de vitamine B-groep speelt een belangrijke rol bij de aan maak van rode bloedcellen en de 'op bouw van ons zenuwstelsel. Het ex tra gebruik van deze vitaminen is veilig; alleen de in vet oplosbare vita minen A en D kunnen bij overdose ring een nadelige invloed op de ge zondheid hebben. Onze voeding bevat in het alge meen voldoende vitaminen voor een gezond functioneren van ons li chaam. Toch komen er regelmatig si tuaties voor waar een extra vitamine- kuur 'wonderen' doet. Als je door een jachtig leven niet voldoende én niet gevarieerd eet bijvoorbeeld. Of bij in tensieve zekenreizen, hoge werkdruk en een belangrijk examen. Ook als de vitamine-behoefte van het lichaam door zwangerschap, ziek te of stress tijdelijk verhoogd is, kun nen extra vitaminen zinvol zijn. Voor al als men gericht vitaminen ge bruikt. Zo speelt vitamine C een be langrijke rol bij het opbouwen van ons weerstandsvermogen tegen infec ties en bevordert het vitaliserende vi taminepreparaat (Municaps (R) het herstel van sommige zenuwstelse laandoeningen. Met name mensen met nervositeit en stress kunnen hier baat bij heb ben. Voor meer informatie over vita- minegebruik kan men natuurlijk al tijd bij. de huisarts, apotheker of drogist terecht. Of bij het Nederlands Vitaminen Informatiebureau in Mij drecht. Zij hebben een speciaal boek je vol wetenswaardigheden onder de titel '99x waarheid en onwaarheid over vitaminen' klaar liggen. Vandaar dat hierbij het volgende vezoek wordt gedaan: een ieder die zou kunnen helpen met het verzame len van landverhuizersbrieven uit de VS en Canada in de 19e en 20e eeuw, wordt gevraagd schriftelijk of telefo nisch contact op te nemen met onder getekende. Als men originele brieven bezit, zouden wij daarvan graag ko pieën maken. De originelen worden altijd teruggezonden, tenzij men wenst dat de oorspronkelijke brieven in de archieven bewaard worden. Iedere brief wordt gecatalogiseerd en gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek door historici, genealogen en andere schrijvers. In ieder geval ligt een bronnenpublikatie van een deel der brieven in het verschiet. Reacties gaarne naar een van on derstaande adressen: Drs. Annemie- ke Galema, Instituut voor Geschiede nis, Rijksuniversiteit, Postbus 716. 9700 AS Groningen. Tel. 050-635964. Tel. thuis: 050-139616 of Regionaal Contactadres: Roosevelt Studie Cen trum, Drs. Hans Krabbendam, Abdij 9, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, Tel. 01180-31590. ZIERIKZEE - Dat de Compact Disc ons voorziet van puur, onaantastbaar geluid, weet tegenwoordig ieder een.' Maar wat is precies het geheim van het succes van de Compact Disc? We gunnen u een kijkje in de technische keuken en verklappen wat keukengeheimen. En passant leert u ook nog het verschil tussen analoog en digitaal. Een microfoon die muziek 'hoort', levert een elektrisch stroompje dat heen en weer kabbelt als de golfjes in een vijver waar men een steen in gooit. Dit stroompje noemen we een analoog signaal. Dit is als volgt te vertalen in een digitaal signaal. Re gelmatig wordt er gemeten - we noe men dat bemonsteren - hoe groot het elektrische stroompje is. Iedere me ting levert een getal op. Dat is geen gewoon getal met cijfers van nul tot tien, maar een binair ge tal, met alleen nullen en enen. Het di gitale signaal van de microfoon is dus niets anders dan een eindeloze stroom nullen en enen, die we 'bits' noemen. Het grote voordeel van het digitale signaal tegenover het analo ge is zijn onaantastbaarheid: het sig naal heeft nagenoeg geen last meer van storingen. Bits Bij het maken van een Compact Disc wordt het analoge microfoonsig naal meer dan 44.000 keer per secon de bemonsterd. Ieder monster be staat uit een reeks van zestien nullen en enen. Dit geldt voor de linker en de rechter microfoon (we hebben het immers over stereo), zodat er een stroom van - rekent u even mee? - an derhalf miljoen bits per seconden ontstaat! Een uur muziek levert dus miljarden bits, die allemaal een plaats moeten vinden op een schijfje van niet meer dan 12 cm rond. Hoe past die gigantische hoeveelheid nul len en enen op zo'n klein schijfje? Er zijn twee antwoorden: geheim num mer één is de laser en geheim num mer twee de computer. Een laser kan een uiterst klein licht vlekje maken, minder dan een duizendste millimeter 'groot'. Zo'n licht vlekje kan hele kleine putjes in een oppervlak branden. Ieder putje zegt iets over het digitale signaal: het is nul of één. Een laser kan die putjes later ook weer 'lezen'. Bij het schrij ven en lezen van de putjes kunnen er wel eens fouten worden gemaakt, denk maar aan stofjes of krasjes. De computer in de speler zorgt ervoor dat fouten - binnen zekere grenzen - zijn toegestaan. Als er een één wordt gelezen in plaats van een nul of an dersom, merkt de computer dat er iets niet klopt. Hij is dan zo 'slim' om te berekenen wat er had moeten staan! Een andere reden voor het grote succes van het Compact Disc-systeem is dat een groot aantal fabrikanten van elektronica samen tot een af spraak - standaard - konden komen. Deze standaard garandeert dat iedere CD, waar ter wereld ook gekocht, 'het doet' met iedere speler, door welke fabrikant ook gemaakt. Een Compact Disc:speler, die tegen woordig al voor enkele honderden - guldens fce koop is, bevat uiterst gea vanceerde lasers en computerchips. Philips biedt een serie spelers in di verse prijsklassen met verschillende graden van bedieningsgemak, met onder andere Music Scan.,;Door deze voorziening is ieder nummer op een plaat tien secónden lang 'te horen, waardoor u snel een indruk van de in houd van uw CD-tjes krijgt. Wint jouw foto een prijs? Zoomlens heel handig (Compact)camera's worden meer en meer voorzien van een zogenaamde zoomlens. Zo'n zoomlens heeft een T(ele)-stand en een W(wide)-stand. Met de T(tele)-stand kun je onderwer pen vanaf afstand ogenschijnlijk dich terbij halen, waardoor ze groter op de foto komen. Fotografeer je bijvoor beeld zo'n skateboard-kunstenaar met een tele, dan komt hijzelf haarscherp op de foto. En, grote truc: de achter grond wordt wazig. Dat komt door de eigenschappen van de lens. De W-stand, ook wel groothoekstand genoemd, leent zich uitstekend voor het fotograferen van grote foto-onder werpen. Want een groothoeklens brengt niet alleen veel in beeld door zijn grote beeldhoek; een groothoeklens zorgt ook voor foto's die van voor grond tot achtergrond scherp zijn. Ideaal voor het fotograferen van gebouwen en landschappen. Ook de groepsfoto hiernaast is gemaakt met de bescheiden groothoek (35 mm), die je op bijna iedere compactcamera vindt. Creatieve bezigheid Ook al heb je een camera die vol automatisch werkt, fotograferen blijft een creatieve bezigheid. Want hoe je een onderwerp in beeld brengt, bepaal je zelf. Kijk goed door de camera-zoe ker voordat je een foto maakt. Een stapje meer naar rechts of links levert mischien een leuker of mooier plaatje op. Probeer ook eens een lager of hoger standpunt. Zorg ervoor dat hetgeen je op de foto wilt zetten, binnen het kader staat dat in de zoeker wordt aangegeven. En druk tot slot de ont spanknop van de camera rustig in. Onlangs is een grote fotowedstrijd van start gegaan speciaal voor middelbare scholieren. Behoor jij tot die groep, doe dan zeker mee, want er zijn meer dan 70 fantastische prijzen te winnen. De hoofdprijs is een prachtige camera-uitrusting ter waarde van 2.000 gulden. En de school van de hoofdprijswinnaar ontvangt een complete doka uitrusting waarmee foto's kunnen worden ont wikkeld en afgedrukt. In dit artikel, waaraan werd meegewerkt door de organisator van de foto wedstrijd: Bureau Voorlichting Foto Film Video, vind je alvast meer informatie over deze wedstrijd! Een folder met spelregels, prijzen overzicht én fototips kun je gratis afhalen bij de fotozaak. Film voor ieder foto-onderwerp Bij de fotozaak zijn films verkrijgbaar met verschillende lichtgevoeligheden, ofwel ISO-waarden. Afhankelijk van de lichtomstandigheden waarin je foto grafeert én de snelheid van het foto- onderwerp kies je een film. Overdag kun je buiten onder normale weers omstandigheden uitstekend fotografe ren met een 100 ISO film. Binnenshuis is een 200 of 400 ISO film een goede keus. Dat geldt ook voor het fotografe ren van bewegende onderwerpen zoals sporters. Vraag in twijfelgevallen je fotohandelaar welke je het best in je camera kunt gebruiken. Hoe origineler je foto, des te meer kans je maakt op een prijs. Fotografeer je zelf niet zo vaak, ga dan gerust met je camera naar een fotozaak. Daar zuilen ze je graag uitleggen hoe de camera werkt en je de fijne kneepjes uit de doeken doen. Zo'n bezoekje aan de echte fotozaak is beslist de moeite waard en geeft je meer kans op goede fotoresultaten. Vergeet dan ook niet de spelregelfolder voor deze wedstrijd mee te nemen, want daarop staan leerzame fototips. Hier volgen alvast enkele spelregels. Voor de fotowedstrijd mag je school- en andere foto-onderwer pen inzenden. Dat kan tot 15 maart 1991 aan: Wint jouw foto een prijs, Postbus 20130, 7303 HC. Apel doorn. Deelnemen mag met maximaal drie zwart-wit en/of kleur enfoto's (géém dia's). Het foto-formaat mag ten hoogste 24 x 30 cm zijn. I De foto('s) moeiten) in 1990/1991 gemaakt zijn en mogen niet'eerder met een prijs bekroond zijn. I Vermeld achterop elke foto duide lijk je naam, adres, leeftijd en liet totaal aantal ingezonden foto's én de naam en adres van je school. I Wil je de foto('s) na de wedstrijd retour ontvangen, voeg dan een aan jezelf geadresseerde en voldoende gefrankeerde retourenvelop bij. Fotograferen is makkelijk Want de meeste moderne camera's wer ken vol-automatisch. En wordt niet alleen de belichting cn scherpstelling, maar ook het filmt ransport automa tisch geregeld. Het enige dat jc dan nog hoeft te doen is een film in de camera leggen en de achterklep sluiten. Omdat de camera de film zelf na iedere opname transporteert en jc nergens op hoeft te letten, kun je heel snel reageren. En bij voorbeeld een prachtige foto maken van een smashende vriend. Is dc film vol. dan zorgt zo'n camera ook voor het terugspoelen. Wil jc graag zien wat fototoestellen vandaag de dag kunnen, vraag dan eens bij dc fotozaak naar een demonstratie van dc mogelijkheden!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 17