FNV huldigt jubilarissen JIKKEMIEN Laatste oorlogsjaren anders dan elders in op eiland Zeeland Aanvoer en prijzen laag, tarra-percentage hoog 4 Historicus en auteur Gijs van der Ham: ZIERIKZEE - In de eerste drie oorlogsjaren liepen de ontwikkelingen hier op Schouwen-Duiveland in de pas met de gebeurtenissen elders in Zeeland. Na '43 kwam daar echter verandering in, vanwege het feit dat Zeeland in twee bevelsgebieden uiteenviel. Die bijzondere posi tie van Schouwen-Duiveland werd vrijdagavond tijdens de vergadering van Stad en Lande in Zierikzee belicht door de historicus en auteur van het boek Zeeland 1940- 1945 (deel 2), Gijs van der Ham. Van der Ham heeft zich voor het schrijven van dit boek viereneenhalf jaar lang verdiept in de gebeurtenis sen in Zeeland ten tijde van de Duitse bezetting. Als invalshoek heeft Van der Ham, die op dit boek in april is gepromoveerd, gekozen voor de Zeeuwse bevolking. Vrijdagavond be perkte de 35-jarige historicus zich tot de ontwikkelingen op het eiland Schouwen-Duiveland. Daarbij ging het hem vooral om de positie van het eiland in het totaal van gebeurtenis sen in Zeeland duidelijk te maken. Spergebied De eerste oorlogsjaren (tot '43) ver liepen hier niet veel anders dan el ders in de provincie. Net zoals de an dere Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden was Schouwen-Duiveland vanaf september 1940 door de Duit sers tot spergebied verklaard. Niet- Zeeuwcjn die de regio wilden bezoe ken mochten dat alleen met een door de Duitsers verstrekte vergunning. Afgezien van het ongemak dat de oor log reizigers sowieso bezorgt was het voor Zeeuwen geen probleem om in eigen provincie te reizen. Vanaf april '44 hadden ook zij echter een reisver gunning nodig. Door de specifieke geografische si tuatie was controle op naleving van deze bepaling vrij eenvoudig. De Duitse bezetter controleerde nauwge zet de veerboten en havens en daar mee werd het isolement van het ei land Schouwen-Duiveland versterkt. Die specifieke geografische om standigheden beperkten ook de mo gelijkheden om tegen de vijand in verzet te komen. In vergelijking met Goeree-Overflakkee en elders in Zee land bleef het illegale werk op Schou wen-Duiveland achter. Gezien het strategische belang van Zeeland voor de verdediging van het kustgebied en de Westerschelde (als toegangspoort tot Antwerpen) werd een aanzienlij ke troepenmacht in 't Zeeuwse gesta tioneerd. Gewone leven Ofschoon iedereen te maken kreeg met de ongemakken van de oorlog ging het gewone leven op Schouwen- Duiveland volgens Vqn der Ham ge woon door, althans in de eerste oor logsjaren. Er waren hier net zoals el ders NSB-burgemeesters en domi nees die vanaf de kansel hun trouw aan het koningshuis en radio Oranje betuigden. En net zoals elders redac ties van kranten zich vrij gedwee neerlegden bij de nieuwe nationaal- socialistische orde berustte ook de Zierikzeesche Nieuwsbode volgens Van der Ham vrij gemakkelijk in be velen van de Duitse bezetter. Was de Westerschelde tot de zomer van '43 de scheidslijn tussen twee verschillende bevelsgebieden, na augustus '43 werd de Oosterschelde de nieuwe scheidslijn. Hierbij valt Schouwen-Duiveland onder het be- velsgebied voor Nederland, terwijl de rest van Zeeland tot het zuidelijke kustverdedigingsgebied werd gere kend. Vanaf dat moment namen de ontwikkelingen hier op Schouwen- Duiveland (en Tholen en Sint Philips- land) een andere wending. Om een verrassingsaanval door de Geallieerden onmogelijk te maken werd Schouwen-Duiveland begin '44 onder water gezet. Door het stoppen van de afwatering en het openzetten van de afwateringssluizen bij opko mend water werd bijna 17.500 ha land onder water gezet. De verbindingen liepen via dijkjes en de wat hoger ge legen weggetjes. Evacuatie Die inundatie van een groot gedeel te van het eiland betekende voor het merendeel van de bevolking evacua tie. In maart '44 waren bijna 18.000 Schouwen-Duivelanders naar elders vertrokken. De meesten zochten een onderkomen in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Daarmee kregen de ontwikkelingen op Schouwen- Duiveland hun eigen karakter. Bevrijding Toen Antwerpen in september '44 in Britse handen kwam leek de be vrijding voor Zuid Nederland zeer nabij. Ook in Brouwershaven en Re- nesse waar de bevolking was geble ven brak een jubelstemming uit. He laas, de bevrijding van het eiland zou nog even op zich laten wachten. Eind oktober '44 toen de laatste Duitsers van de Bevelanden waren vertrokken en het grootste deel van Zeeland be vrijd was bleef Schouwen-Duiveland nog een half jaar lang bezet gebied. Een zware periode volgens Van der Ham gezien het verscherpen van de tegenstellingen. Pas in mei '45 gingen de Geallieerden hier aan land. Dat de bevrijding van Schouwen-Duiveland niet gelijk opging met de bevrijding van de rest van Zeeland is volgens Van der Ham toe te schrijven aan de strategie van de Geallieerden om de veroverde Westerschelde met Antwer pen veilig te stellen en waar eerst de Oosterschelde de scheidslijn was tus sen twee bevelsgebieden was deze dus twee jaar later opnieuw een scheidslijn en wel tussen twee elkaar vijandige legers. Dinsdag 20 november Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Jules unlimited, populair- wetenschappelijk magazine. 18.06 uur Dommel, tekenfilmserie. 18.30 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 19.00 uur Journaal 19.22 uur De baas in huis, comedyse rie. 19.47 uur Labyrinth, spelprogram- ma. 20.17 uur Laat maar zitten, Neder landse comedyserie. 20.48 uur St. Germain des Prés, hoog tepunten uit de Tom Manders pro gramma's vanuit cafe St. Germain des Prés in de jaren 50. 21.43 uur In het nieuws, wekelijks nieuwsprogramma met Astrid Joos- ten en Paul Witteman. 22.29 uur Golden girls, comedyserie. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Impact: de rijdende psy chiater, reportage over ambulante psychiaters in Amsterdam. 23.55 uur Museumschatten, prof Henk van Os geeft achtergronden bij voorwerpen uit de Nederlandse mu- Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Santa Barbara, Ameri kaanse serie. Afl. 23. 15.15 uur Een stuk of 2, middagmaga zine. 16.25 uur Zorro, Amerikaanse serie. 16.50 uur Bright sparks, tekenfilmse rie. 17.00 uur Mijn eerste keer, jeugdpro gramma. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Bouli, tekenfilmserie. 17.45 uur BOOS, magazine met Bart de Graaff 18.10 uur Countdown, muziekpro gramma. 18.55 uur Het laatste woord, woordspel. 19.20 uur Veronica sport. 20.00 uur Journaal 20.27 uur Tour of duty, Amerikaanse serie. 21.20 uur Chirurgenwerk, serie over de chirurgie in al haar facetten. Afl. I. 22.35 uur Sportgala: Auto-Maten (2), autosportcompetitie vanuit Valkens- waard en Zandvoort. 23.25 uur Twilight zone, serie myste rieuze verhalen. 23.55 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Warreltaai, afl. 2. 10.30 uur De Franse revolutie. Afl. 1. II.00 uur Boeken-kastje-kijken. Afl. I. II.30 uur Nieuws uit de natuur, afl. 7. 14.00 uur Skoalle-tv. 15.15 uur Schrijvers van de Nieuwe tijd. Afl. 5. 18.00 uur Als een wereld zo groot, als een wereld zo groot waar uw vlag staat geplant, 6-delige documentaire serie over het koloniale beleid van België. Afl. 6. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Robin Hood, jeugdserie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Staatsloterij, derde trek king. 20.25 uur Lopend vuur, mediaruhriek gepresenteerd door Philip Freriks. 21.04 uur Den Helder, marinestad, beeld van deze stad zoals die gezien wordt en werd door marinevrouwen. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal, actu ele informatie over de sport van van daag. 22.30 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. Met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Het andere Europa, afl. 11. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capifool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 174. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de tele foon. 18.10 uur Saartje en Sander, 13-delige .aninjatieserie. Afl. 8. 18.20 uur Sprookjestheater, vandaag: De reizende artiest. 18.35 uur Black Beauty, 26-delige Britse jeugdserie. Afl. 19. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moeten raden wie van de drie panelleden een juist ant woord geeft. 20.35 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma. 21.55 uur De pré historie, serie over rock 'n roll en actualiteit. Afl. 10. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. 22,50 uur Mobiele mensen, tweeweke lijks magazine over de auto. 23.20 uur Coda, Als moeder zorg, van Jozef Simons en Armand Preud'hom- me. Uitgevoerd door Koen Crucke, te nor, en Mare Matthys, piano. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 57. 18.58 uur Babel, wekelijkse nieuws brief voor Turkse en Marokkaanse migranten. 19.28 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Spits je oren, Engelse speel film. 21.50 uur Programma van de Libera le Televisie- en Radio-Omroep. Historicus en amateur Gijs van der Ham:Doordat Schouwen-Duiveland tot ander bevelsgebied behoorde deden zich hier na '43 andere ontwikkelingen voor". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Ouderavond Scholengemeenschap Studiefinanciering. Dat onderwerp staat centraal tijdens een ouderavond die maandag 19 november (vanavond) wordt gehouden in de Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland. Medewerkers van het Steunpunt Stu diefinanciering geven voorlichting over de gelijknamige wet voor leer lingen van 18 jaar en ouder en over dé tegemoetkoming studiekosten die geldt voor 12- tot 18-jarigen. De ouderavond omvat ook verkiezingen voor de ouderraad. De bijeenkomst vindt plaats in 'de aula van het schoolgebouw aan het Hatfieldpark en begint om 19.30 uur. BRUINISSE Helpt Elkander De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander komt morgen, dins dag 20 november, om 19.30 uur bijeen voor een gewone avond. De bijeen komst in het Hervormd Verenigings gebouw in Bruinisse wórdt gedragen door de eigen leden. SOFIA - Duizenden Bulgaren heb- 'ben het kantoor van de socialistische premier Andrej Loekanov geblok keerd. ZIERIKZEE - Aan gezelligheid ontbrak het niet tijdens de jaarlijkse avond van de afdeling Zierikzee van de FNV Hout en Bouwbond. Zo'n honderdvijfendertig FNV-ers waren naar de Graanbeurs gekomen en met die opkomst was het bestuur best tevreden. Zeker ook gezien het prima sfeertje daar in de Graanbeurs, ivaarbij gedanst werd alsof het een lieve lust was. Tot half drie 's avonds werd erop de muziek van het Delta Combo gedanst. Tijdens deze gezelligheidsavond, waarbij ook de inwendige mens de nodige zorg kreeg, werd ook een aantal jubilarissen in het zonnetje gezet. De oudge dienden. de gebroeders Braber, die beiden veertig jaar lid zijn van Hout en Bouwbond konden hierbij niet aanwezig zijn. Zij krijgen hun gouden FNV-speld plus een enveloppe met inhoud met diamant netjes thuisbezorgd. Districts bestuurder Henk Lenting speldde de heren P. Willemse. A. de Beijer en A. de Graaf de zilveren speld op als ondersehei- ding voor de vijfentwintig jaar dat zij vakbondslid zijn. Diezelfde speld komt ook toe aan de heren A. Stoutjesdijk en I' Merle, die eveneens verhinderd waren. Zij krijgen deze speld thuis afgeleverd. Op de foto zijn van links naar rechts afgebeeld: P. Willemse riiet echtgenote. A. de Beijer en A. de Graaf. DEN HAAG - Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en Pax Christi organiseren, gesteund door de Raad van Kerken in Nederland, op donder dag 22 november in Den Haag een aantal publieke manifestaties gericht op een vreedzame oplossing van het conflict in de Golf-regio. UTRECHT - Het aantal vrouwen dat afstudeert in de geneeskunde is tot boven de 40 procent gestegen. ÉRUINISSE - Vorige week vrijdag arriveerde als enige aan de veiling te Yerseke de YE 79 van firma de Rooy met 1907 tonnen mosselen: een hoeveel heid in een schip die de laatste maanden niet meer gebruikelijk is. De mosse len, gevist bij Wieringen hadden een vleesgewicht van resp. 33,5 in het achter ruim en 33,1 in het voorruim. Alstern, 21-11 te Huil verwacht. Alsyta Smits, 18-11 180 W Sicilië naar Rotterdam. Baltic Sun, 22-11 te Santander ver wacht. Black Sea, 21-11 te Hansaport ver wacht. Nedlloyd Dejima 22-11 te Le Havre verwacht. Nedlloyd Delft, 18-11 te Hamburg. Nedlloyd Hoorrt, 19-11 te Pusan ver wacht. Snoekgracht, 19-11 275 ZZO Port Su dan naar Suez. Een goede kwaliteit dus, maar de prijs verraadde dat de handelaars ze ker niet meer koopgraag zijn. Prins Dingemanse betaalde 75,99 voor 755 tonnen netto in het achterruim 75,99 per ton. Het voorruim netto 864 tonnen werd voor 76,68 per ton eigendom van dé conservenfabriek Roem van Yerseke. De kwekers reageerden in meren deel daarop, dat zij voor deze lagere prijzen niet wilden leveren, of zij konden niet meer leveren. Het tarra- percentage in de aangevoerde partij en wordt steeds hoger: in dertien par tijen was het meer dan dertig procent, in een geval zelfs 64,5 pro cent. Maandag 12 november was er geen aanvoer, van 13 tot en met 16 novem ber was de aanvoer 44 partijen, waar van 15 uit Zeeland en 28 van het Wad. Bruto aanvoer 21,741 tonnen, netto 16.779 tonnen. De besomming was 27 partijen minder dan honderdg gul den, 10 partijen van f 100,- tot 110,-. Vijf partijen van 110,- tot 120,-. Wieringen 41 N. Rotgans ontving 120,09 koper Rinus Scheele en YE 57 (Gebr. Nieuwenhuize) spande de kroon, zij ontvingen 129,92 voor 503 tonnen netto uit het Oosterom. Koper Vet te-Verhaart. Stukstal voor deze partijen resp. 85 en 81 stuks. Het hoogste visgewicht 43,5 procent had de partij met de grootste tarra, van Van IJsseldijk YE 182. In deze tijd van een goede afzet voor mossel conserven krijgen de conservenfabrieken gelegenheid om voor aanvaardbare prijzen hun geslonken voorraden aan te vullen. Toen kon ik nog nic, antwoordde ze zacht. De timmermansvrouw knikte nog eens en keek kritisch naar het scher pe gezicht waaruit de neus, smal met doorschijnende vleugels, naar voren sprong. Het gefluister in de vrouwen- banken hield ineens op toen de domi nee uit de consistorie kwam en op de preekstoel klom. Jikkemien hoorde onder het gebed, dat de regen tegen de kerkramen sloeg; een koude rilling gleed over haar rug. ze kon haar gedachten niet bij de wóórden van de predikant hou den. Als het zo bleef regenen zou Si- men morgen thuis moeten blijven. In de behaaglijke warmte van de stoof zat ze te soezen. De stem van de dominee klonk luid Daarom, mijne broeders en zusters, maakt u niet bezorgd over wat komen zal. want hemelse Vader weet wat ge nodig hebt en als ge Hem vraagt zal Hij u niet vergeten Jikkemien schrok op. De dominee was nog jong, hij stond nog geen jaar op het dorp en zou wel spoedig naar een stad beroepen worden. Vriendelijk keek hij de kerk rond; zijn goedverzorgde fijne handen speelden met de franjes van de bijbel lessenaar. Zijn stem was nu eens zacht en dan weer luid. Als hij met zijn arm gebaarde, zag je de brede strook glanzend fluweel van zijn toga-mouw, die in plooien over de rand van de preekstoel hing. Op het hoogtepunt van zijn preek, bewoog de stijve witte bef onder zijn kin en vouwde hij zijn handen op de Bijbel of hief ze met de palmen naar zijn gemeente gekeerd. Jikkemien probeerde te verstaan wat hij zeide. Maar de vloeiende woorden gleden langs haar heen, ze moest aan de volgende zondag den ken, dan zat ze vooraan, vlak onder de stoel en Simen achter haar. Toen de diaken onder de tussen zang met het collectezakje rond kwam, moest ze haastig haar centen zoeken. Ze schaamde zich dat het^zo lang duurde en een paar vrouwen al omkeken waarom de man bleef staan. Na het zingen duwde ze haar rug stijf tegen de bank en bleef strak naar de dominee kijken. Het was heel stil, alleen zoemde de wind langs de muren en nu en dan schraapte ie mand zijn keel. Jikkemien verstond wat er gezegd werd. er zal niet gevraagd worden wie het meeste en het grootste bezit hier op aarde heeft gehadnoch of wij van een rijke boerderij of uit een ne derig arbeidershuis zijn gekomen daarom de dominee wachtte even daarom, broeders en zusters, hecht geen waarde aan het aards bezit alleen het geestelij- Door DIGNATE ROBBERTZ 48 ke.. de grote verborgen schat zal getoetst worden of die zuiver is Hij nam een slok water, legde daar na zijn armen kruiselings over de Bij bel en boog zich voorover. Het is heerlijk te weten, dat wij in Zijn hand veilig zijn en gerust de toekomst in kunnen gaan, want Hij die voor de vogelen des hemels zorgt, zal ook ons niet vergeten, hoe onbe duidend en nietig wij mogen zijn en hoe gering in de ogen der mensen Een zonnestraal viel binnen en flonkerde op de ring aan zijn vinger. Hij stond daar onder het witte balda kijn mei zijn rozerood gezicht en de vriendelijke ogen en de gemeente was aandachtig en vol devotie. Jikkcmicn's ogen liet de preekstoel los en dwaalden over de hoofden der vrouwen naar het grote zijraam, waar de zon op sprankelde. De regen was opgehouden, ze zag een plekje blauwe lucht en hoopte dat het weer helemaal opklaarde. De gemeente begon te zingen, Jik kemien zag dat de domineesvrouw, die op de voorste bank zat, met de kraag van haar bontmantel hoog op geslagen, ook meezong. Ze bladerde in haar bijbeltje, maar dat gaf niet, want ze had niet verstaan welk ge zang of psalm de dominee had opge geven. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4