Meerderheid commissie jeugd voor gecombineerde opvang Een goede nachtrust is de basis voor energie overdag Drukbezochte receptie ter afsluiting CJV-jubileum 'Dreischor de aangewezen kern voor bouw van woonzorgproject' Kinderopvang verhuist tijdelijk naar Schouwenbank Zolderkolder deurloo intermeubel A. Wandel en J. Berrevoets benoemd tot erelid van het CJV Samen Verder Brouws college van b en w in aanbiedingsbrief bij de nieuwe begroting: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 november 1990 Nr. 24850 3 ZIERIKZEE - Indien vijf gemeenten op Schouwen-Dui- veland financieel bijdragen dan kiest een meerderheid van de Zierikzeese commissie jeugd- en jongerenwerk voor de combinatie kinderdagverblijf en gastouderpro ject. Tot dit advies kwam de commissie vrijdagmorgen na ampel beraad en vooral ook na aandringen van wet houder P. de Rijke op een duidelijk standpunt van de commissie. Het realiseren van kinderopvang houdt de Schouwen-Duivelandse be stuurlijke gemoederen de laatste we ken danig bezig. Nu dezer dagen dui delijk moet worden of de Schouwen- Duivelandse gemeenten gebruik ma ken van de subsidiemogelijkheden die het rijk voor het creëren van kin deropvangplaatsen biedt (zo'n hon derddertig miljoen gulden) blijkt de kwestie aanleiding te zijn tot menige discussie rond met name de financië le haalbaarheid ei-van. Ook de leden van de Zierikzeese commissie jeugd en jongerenwerk traden vrijdagmorgen in discussie over de financiële haalbaarheid van kinderopvang, die zou moeten be staan uit enerzijds een kinderdagver blijf (in Zierikzee) en verschillende gastoudergezinnen in de andere ker- Inmiddels heeft de gemeente Dui- veland te kennen gegeven alleen een gastouderproject in eigen gemeente te willen. De andere gemeenten zul len een dezer weken een definitief standpunt in moeten nemen wil Schouwen-Duiveland nog in aanmer king komen voor een investerings subsidie die het rijk geeft voor het aanpassen en inrichten van kinderop vangplaatsen. Onduidelijkheid De onduidelijkheid of andere Schouwen-Duivelandse gemeenten bereid zullen zijn om financieel bij te dragen in een gecombineerd kinde- ropvangproject maakte de discussie er vrijdagmorgen niet eenvoudiger .op. Ook niet omdat het op dit mo ment nog niet bekend is wat precies de onderhoudskosten zullen zijn van 't Mierenest dat mogelijk het nieuwe onderkomen van de kinderopvang zal worden. Deze onderhoudskosten zal de gemeente Zierikzee in de toekomst voor haar rekening gaan nemen. Indien vijf gemeenten bereid zijn mee te betalen aan een gecombineerd project dan moet Zierikzee tot en met 1993 rekenen op een onkostenpost van-ruim 73.000 gulden plus daarbij nog jaarlijks vijftienduizend gulden aan exploitatiekosten en eventuele kosten voor onderhoud. Gecombineerd Het PvdA-commissielid mevrouw C. Klippel-Huurling bleek niet on- ZIERIKZEE - Op woensdag 21 no vember is op de zolder van de Zierik zeese openbare basisschool Binnen de Veste weer een bijeenkomst van het kindertheateratelier Zolderkol der. Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen dan meedoen aan het zelf creëren van een toneelstuk. Aan het eind van de middag wordt het stuk opgevoerd voor publiek. Het kinder theateratelier is van 13.30 tot 16.30 uur geopend. Ook op woensdag 12 de cember is er kindertheateratelier op de zolder van Binnen de Veste. Advertentie jL- Lattenbodem, spiraal, boxspring of een natuurlijk waterbed,Met die keus legt u de basis voor komfort en gezondheid. Bedspecialist Deurloo geeft u graag persoonlijk advies. Ha/i/igvlieiplein 4 Zierikzee Tel 01110-12946/12854 s Maandags gesloten Oonderdagavond koopavond C. Klippel-Huurling: Duidelijke keuze voor kinderopvang". derste boven te zijn van dit kosten plaatje. ,,Nu ik de bedragen zie denk ik 't valt nog wel mee" aldus de soci- aaldemocrate die zonder meer koos voor een gecombineerd project. De combinatie van een kinderdagver blijf met gastouderadressen biedt volgens mevrouw Klippel-Huurling de mogelijkheid tot kwaliteitscontro le. Uitsluitend een gastouderproject starten vond zij niet gewenst. Niet al leen omdat de kwaliteit van deze op vang moeilijk te controleren is maar ook gezien de problemen in geval van ziekte. Wisselen Namens de ouders die gebruik ma ken van de kinderopvang noemde mevrouw C. Cankrien nog een ander bezwaar. Bij een gastouderproject komt het voor dat de kleintjes een aantal keren van adres wisselen, ter wijl het ,voor gastmoederschap pas iets oplevert wanneer er vier kinde ren worden opgevangen. Dat de ou ders er alles voor over hebben om het kinderdagverblijf te houden onder streepte zij door erop te wijzen dat de •ouders bereid zijn een hogere bijdra ge te betalen of eventueel zelfs en kindplaats (kosten circa twaalf mille) te kopen. Voor de ouders en bestuur ders van het kinderdagverblijf was het onderbrengen van deze voorzie ning in 't Mierenest niet direct nood zakelijk. Met ingang van december verkast het kinderdagverbljf naar een doorsnee woning aan de Schou wenbank. Dit zou voor een bepaalde periode ook best acceptabel zijn, meenden de aanwezigen. ,,Het financiële verschil tussen een gecombineerd project (73.000 gulden) en uitsluitend een gastouderproject p (32.000 gulden) is geen verschil in I kwaliteit waard" vond mevrouw Klippel-Huurling die de kinderop vang omschreef als „een gegeven waar je ook op Schouwen-Duiveland niet meer omheen kunt". Voor de VVD en het CDA was het vormen van een standpunt wat moei lijker. Op zich twijfelden de liberaal J. J. Geleijnse en de christendemo craat C. Legemaate niet aan het nut van kinderopvang. Het breekpunt voor hen was echter de onduidelijk heid over het uiteindelijke prijs kaartje nu de andere gemeenten zich nog definitief moeten uitspreken en de onderhoudskosten nog niet vast staan. De discussie rond de kinderop vang die vanaf 1988 regelmatig oplaait omschreef Geleijnse als een „gebed zonder eind". De liberaal bleek overigens ook verbaasd over de optimistische gelui den van de wethouder jeugdzaken in de pers. Geleijnse was aanmerkelijk pessimistischer gestemd over de deel name van de andere gemeenten. Naar zijn mening is het niet uitgesloten dat een paar gemeenten waar de zaak ge voelig ligt alsnog af zullen haken. Ook over de financiering van de kinderopvang na 1993, wanneer de stimuleringspremie niet meer wordt verstrekt had Geleijnse zo. zijn twij fels. Zijns inziens bestaat er geen en kele garantie dat de financiële steun van het rijk blijvend zal zijn. Gelet op deze wankele basis vond Geleijnse het beter om in eerste instantie alleen ja tegen het gastouderproject (kosten 32.000 gulden) te zeggen. Als de on derhoudskosten bekend zijn en ook vaststaat welke gemeenten meedoen dan kan de zaak alsnog worden be zien. Mochten er behalve Duiveland nog andere gemeenten afhaken dan wordt de zaak volgens Geleijnse wel moeilijker. Bevreesd Ook de CDA-vertegenwoordiger Le gemaate bleek bevreesd te zijn voor de gevolgen wanneer er nog gemeen ten afhaken. Gelet op de mogelijk heid om voor dit jaar nog een rijks subsidie van zestig mille binnen te slepen vond de CDA dat enige haast wel geboden was. Ook meende hij dat ■yvethouder De Rijke nog maar eens naar Duiveland moest gaan om de za ken te bespreken. Iets waar De Rijke niets maar dan ook niets voor voelde. Met het voorgelegde kostenplaatje voor Zierikzee van 73.000 taille tot env met 1993 (gebaseerd op deelname van de vijf gemeenten) kon Legemaate wel instemmen. Wethouder De Rijke was niet echt tevreden met de ant woorden van de twee commissiele den. „Het spijt mij dat ik niet een duidelijker antwoord van de commis sie meekrijg voor het overleg van B, W S (burgemeesters, wethouders en secretarissen) aldus de wethouder. A. Wandel en J. Berrevoets werden voor hun jarenlange inzet beloond met het erelidmaatschap van de CJV Samen Verder. (Foto: J. van Houdt). ZIERIKZEE - Een honderdjarige die bedolven dreigt te worden onder alle belangstelling. Daar leek het zater dagmiddag in de grote Balkenzaal van De Driehoek in Zierikzee wel een beetje op. Ter afsluiting van het jubi leumjaar hield de Christelijke Jongerenvereniging Sa men Verder daar een receptie cq reünie voor CJV-ers en oud CJV-ers. Tijdens deze bijeenkomst werden boven dien twee noeste CJV-werkers, de heren A. Wandel en J. Berrevoets tot erelid benoemd. Die receptie waarmee de reeks van jubileumfestiviteiten werd afgeslo ten werd door menige oud CJV-er aangegrepen om de clubgenoten van vroeger weer eens terug te zien. Zelfs vanuit Friesland én Limburg waren ze naar Zierikzee afgereisd om hun clubgenoten van vroeger weer eens ""terug te zien. Het was dan ook bom vol in de zaal. Na zoveel jaren elkaar terugzien le vert automatisch weieens wat her kenningsproblemen op, want wie herkent in een mevrouw met grijze krullen het kleine meisje met blonde vlochten van vroeger? Da's soms echt wel even puzzelen. Dit alles mocht de pret niet drukken, eenmaal ontdekt BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van burgemeester en wethouders vindt Dreischor de aangewezen kern in de gemeente om (evenals in Brouwershaven) een woonzorgproject voor ouderen te realiseren. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1991, waarin het dagelijks bestuur van de gemeente haar plannen voor het komende jaar bekend maakt. Het college gaat in 1991 praten met het bestuur van het Landbouwmuseum te Dreischor en met de gebruikers van het dorpshuis te Dreischor. Uit de begrotingsbrief blijkt dat men overweegt om de bouw van een nieuw dorpshuis te combineren met het scheppen van mogelijkheden voor de bouw van een woonzorgcentrum in Dreischor. En met het creëren van een betere huisvesting voor het Landbouwmuseum. Dat alles samen zou kunnen worden gerealiseerd door de bouw van een op de kern Dreischor afgestemd centrum. Hoewel dat niet expliciet wordt uit gesproken is duidelijk dat men over weegt om een dergelijk centrum te realiseren op de plaats van het huidi ge Landbouwmuseum aan de Mr. P. Moggestraat te Dreischor. In het ka der van deze plannen wil het college van b en vv in 1991 op een rijtje zetten door welke organisaties het dorps huis wordt gebruikt en welke organi saties dat mogelijk gaan doen in de toekomst. Van deze gebruikers wil men weten hoe ze staan tegenover een mogelijke combinatie van dorpshuis en woonzorgcentrum. Voor het maken van plannen voor de bouw van een dorpshuis in Drei schor is in de financiële begroting een bedrag van 50.000 gulden opgeno men. Of die bouw wordt gecombi neerd met een woonzorgcentrum en een museumruimte wordt volgend jaar duidelijk aan de hand van onder zoek en overleg. In- de begroting is ook 25.000 gulden opgenomen voor het maken van een plan voor ver keersmaatregelen op de doorgaande weg Bogerdweg/Stoofweg te Drei schor. Verder blijkt uit de begrotings brief dat de gemeente in 1991 de ijs baan in Dreischor laat herstellen. De ijsbaan is lek geworden door wortel- groei van de omringende beplanting. De reparatiewerkzaamheden kosten naar verwachting 70.000 gulden. Behalve in Dreischor, heeft het da gelijks bestuur van de gemeente ook bouwplannen in Noordgouwe. Maar die nemen pas vaste vorm aan in 1992. In dat jaar wil men de mogcr lijkhcid onderzoeken om de onder en de bovenbouw van de openbare basisschool onder een dak te bren gen. Ook wordt in 1991 een plan op gesteld voor aanpassing van de open bare verlichting in Noordgouwe. In december wordt de bevolking van Zonnemaire voorgelicht over de resultaten van de verkeersmaatrege len die (op proef) zijn aangelegd om het doorgaande verkeer door het dorp wat minder hard te laten rijden. Op basis van de resultaten van de proef is door provinciale waterstaat een plan ontwikkeld dat men in ja nuari 1991 wil gaan uitvoeren. Door de gemeente wordt in 1991 een plan gemaakt voor uitbreiding van de rio lering aan de Rietdijk/Blooisedijk te Zonnemaire. En natuurlijk wordt verder gewerkt aan het plan om het centrumgebied van Zonnemaire op nieuw in te richten. Brandweergarage Voor Brouwershaven wordt 1991 het jaar waarin de nieuwe brandweerga rage/gemeentewerkplaats aan het Slingerbos te Brouwershaven wordt gebouwd. En de bijbehorende ont-- sluitingsweg vanaf garage Slager naar de Haven Zuidzijde wordt aan gelegd. De kosten hiervan worden ge raamd op ruim 2 miljoen gulden. Ver der wil de gemeente zoveel mogelijk financieel meewerken aan de restau ratie van de Sint Nicolaaskerk. Be halve de bedragen die vanuit de ge meentelijke pot restauratie monu menten beschikbaar worden gesteld, wil het college 100.000 gulden extra beschikbaar stellen uit de reserve stads- en dorpsvernieuwing. Het grootste deel van de 3,5 miljoen gul den kostende restauratie wordt door de rijksoverheid betaald. Naar ver wachting beginnen de restauratie werkzaamheden in december. De gemeente laat volgend jaar plannen maken voor een herinrich ting van de Markt en de Haven Zuid zijde te Brouwershaven. Verder wil men vanaf volgend jaar de subsidie aan de VVV verhogen met 20.000 gul den per jaar. Dit om de dienstverle ning naar de toeristen toe te verbete ren. Door het instellen van een onderzoek onder de vaste ligplaats houders en passanten in de haven van Brouwershaven wil men inzicht krijgen in de wensen van deze re creanten. Verdere inpulsen aan de toeristische dienstverlening moeten volgens het college gericht zijn op« verhoging van de kwaliteit. Via het organiseren van gesprek- en informatie-avonden wil het college van b en w de bevolking beter gaan informeren over het gemeentelijk be leid. Het is de bedoeling om per jaar in elke kem van de gemeente een in formatie-avond te houden. Wanneer dat gewenst en mogelijk is wil men de mening van de mensen betrekken bij het beleid dat wordt gevoerd. Uit de begroting blijkt dat het ge meentelijk beleid van de afgelopen jaren financieel gezien gunstig is uit gepakt. De begroting omvat in totaal bijna 9.5 miljoen gulden. Wanneer al le inkomsten en (geplande) uitgaven van elkaar worden afgetrokken blijft een post onvoorzien over van bijna een half miljoen gulden. wie wie was begroetten de CJV-ers el kaar uitbundig. Toespraken Er was zoVeel bij te praten dat voor zitter Will}' Schouls enige minuten geduld moest hebben voordat zé met haar openingstoespraak kon begin nen. Voor de voorzitter is dit hon derdjarig bestaan' een mijlpaal in de geschiedenis van het CJV. Honderd jaar mag dan een helë leeftijd zijn, de doelstelling om het lichamelijk, gees telijk en maatschappelijk welzijn van de jongeren te bevorderen staat volgens Willy Schouls nog steeds fier overeind. „Nog steeds wordt er van uit het Evangelie gewerkt, maar dan wel op een eigentijdse wijze, anno 1990" aldus de voorzitter. .Nieuwe vormen Willy Schouls wees ook nog eens op de betrokkenheid van het CJV bij de oprichting van voetbalvereniging Mevo, jeugdsoos Brogum en biblio theek De Stolpe. Ook binnen het CJV staan de ontwikkelingen niet stil. Er wordt gezocht naar nieuwe vormen van jeugdwerk. Naast de vijf bestaande jeugdclubs kent het CJV Samen Verder twee nieuwe relatief jonge activiteiten zo als de Mini instuif voor -de aller kleinsten van drie tot vijf jaar en Tbn Sing, een activiteit voor wat oudere jongeren gebaseerd op zang, dans en toneel. Een activiteit die al veel ou der is is het CJV-kamp, dat al sinds de jaren dertig wordt gehouden. Sinds '72 bevindt dat CJV-kamp zich aan de Kampweg in Renesse. De tenten van weleer hebben al lang het veld moeten ruimen voor vakantie huisjes. Met steun van de Lionsclub uit Dordrecht wordt op het kampter rein nu een speciaal vakantiehuis voor de familie van jeugdige kanker patiëntjes ingericht. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs bewoog zich op het terrein van de driehoeksverhoudingen. Net na de ontvangst van Sint en zijn gezelschap legde de burgemeester uit dat de jeugd het bindend element tussen Sint en het jubilerende CJV is. Hij prees het CJV Samen Verder voor de goede gezondheid die het als hon derdjarige bezit. Hopelijk biedt het jubileum deze jongerenorganisatie de nodige inspiratie om aan haar be staan nog decennia en decennia toe te voegen. Dat dat niet van een leien dakje zal gaan wist burgemeester Asselbergs ook wel. Niet alleen komen er minder jongeren, ook is het een algemeen verschijnsel dat jongeren zich minder gemakkelijk in clubverband laten or ganiseren. Burgemeester Asselbergs hoopte des te meer dat de CJV Samen verder ook in de toekomst een leven dige organisatie zou blijven. Namens de CJV Kampstichting sprak mevrouw A. Padmos. Zij be lichtte de achtergrond van de naam Samen Verder. Deze ontstond in '58 toen de jongemanncnvereniging Sa muel samen ging met de meisjesvere niging Maria Martha. In '62 kwam de Stichting CJV Kamp van de grond. „Die zomerkampen in de Westhoek waren en zijn unieke evenementen waaraan de deelnemers goede herin neringen hebben" vertelde de verte genwoordigster van de kampstich ting. Ook zij bracht de verhuizing naar het tertein aan de Rampweg en de bouw van een vakantiehuis voor de familie van jeudigde kankerpa tiëntjes in herinnering. Ere-voorzitter B. Schot voelde er weinig voor om de aanwezigen te ver moeien met een overzicht van hon derd jaar christelijk jongerenwerk. „Daar heb ik een half jaar voor nodig en dat wil ik u niet aandoen" aldus Schot die de gemoederen met een lied tot bedaren wilde brengen. Schot bleek in een vrij ogenblik te hebben uitgerekend hoeveel uren vrijwilli gerswerk er in het draaiende houden van het CJV wordt gestoken. Uit gaande van zes tot zeven groepen met elk twee tot drie leiders komt dat vol gens de berekening van Schot al gauw neer op 210.000 uren begelei ding. Erelid Deze receptie cq reünie vormde een waardige afsluiting van een jubi leumjaar met verschillende activitei ten. Bovendien betekende deze bij eenkomst in De Driehoek voor A. Wandel en J. Berrevoets een bijzon der moment. Vanwege hun jarenlange staat van dienst werden zij zaterdag avond benoemd tot erelid van de CJV Samen Verder. Als blijk van waarde ring voor hun inzet werd hen de gou den CJV-speld op de revers gespeld en ontvingen beiden een oorkonde. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tol 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1,sept. f 0.90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3