Sinterklaas zet voet aan wal op Schouwen-Duiveland Meeste herintreedsters niet actief op zoek naar baan WATERSTANDEN Grote drukte bij aankomst in Oude Haven Dode en zwaargewonde Werkgelegenheidsonderzoek onder vrouwen wijst uit: wachtel) om de Goedheiligman te be geleiden naar het Kraanplein waar een podium was opgesteld. De Sint nam er de tijd voor omdat hij op zijn weg zoveel oude bekenden zag met wie hij toch even een woordje moest wisselen. Zich een weg banend door de men senmenigte slaagden de burgemees ter en zijn hooggeëerde gast er toch in om het podium te bereiken. Burge meester Asselbergs bekende de Sint heel blij te zijn dat deze nu in de Ou de Haven voet aan wal kon zetten, ook al was het af en toe ,,een beetje eng". Reikhalzend De eerste burger van Zierikzee kon bovendien melden dat de Zierikzeese kinderen al weken lang reikhalzend hebben uitgekeken naar de komst van Sint Nicolaas. Nu de zending snoep- en speelgoed die de Sint altijd vooruitzendt al wekenlang in de win kels ligt te lonken was het wachten alleen nog maar op zijn komst. Nu kunnen de schoenen dan eindelijk worden gezet!!! te zijn geslingerd", hetgeen hen uit eindelijk een aardigheidje uit de gro te zak van Sinterklaas opleverde. Dreischor Daarmee zat de werkdag er voor Sint en zijn Pieten nog niet op, want ook in Dreischor stonden de kinderen met ongeduld op hem te wachten. Vliegensvlug - je snapt niet hoe hij het allemaal klaarspeelt - ging het dan ook richting vlasdorp. Nu eens niet op zijn schimmel maar in een open koets reed de Sint met zijn drie Pieten via de Bogerdweg richting dorp. Samen met de drun)band van Apollo uit Brouwershaven en de mu zikanten van Crescendo maakte hij eerst nog een rondje door het dorp om vervolgens naar het dorpshuis te gaan, waar zich zo'n honderd kinde ren en verschillende ouders hadden verzameld. Van de meeste kinderen bleek de Sint de naam zelfs nog te we ten. Slechts een heel enkele keer moest de wijze grijsaard daar naar vragen. Overvolle ZIERIKZEE/DREISCHOR - Wie komt er alle jaren, daar weer uit Spanje varen? Het kroost uit Zierikzee be hoeft daar sinds zaterdag' geen seconde meer over na te denken: dat moet Sinterklaas zijn, 't kan niet missen. Zaterdagmiddag tussen twee en half drie hebben ze zelf gezien hoe hij en zijn Pietenvolkje op de Brandaris de Oude Haven in kwam varen. Ondanks het slechte weer was de belangstelling voor de Sinterklaasintocht behoorlijk groot in Zierikzee (Foto: Joop van Houdt). Sinterklaas, die ondanks zijn in middels toch wel zeer respectabele leeftijd van bijna achttienhonderd jaar nog geen greintje last heeft van ouderdomsverschijnselen, vertelde de kinderen hoe de zeereis was verlo pen. Herinneringen aan de huizenho ge golven deden de in fuchsiaroze gestoken hoofdpiet zelfs een beetje verbleken. De warme ontvangst in milieustad Zierikzee - Sint weet echt alles - vergoedde echter veel van die doorstane ontberingen. De Beuze Na dit korte babbeltje klom de Sint op zijn fraaie schimmel om zich in ge zelschap van de Mini Stars, Kunst en Eer en Rust Roest richting Haven plein te begeven. Daar onder De Beu- ze moest de grijze eminentie nog wat werk verrichten. Een heleboel kinde ren uit de laagste groepen van de ba sisschool bleken immers ,,op de bon Loco-burgemeester mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter viel de grote eer ten deel om de Goedheilig man hier te begroeten. Net zoals haar collega-bestuurder in Zierikzee merkte zij op dat er het afgelopen jaar geen stoute kinderen zijn ge weest! Gedwongen door een overvolle werkagenda moest de Sint na onge veer een uurtje afscheid nemen van het Dreister grut. Voor hen zat de middag er echter nog niet op. Poppentheater Alteklein had voor hen nog een Sinterklaasach tige voorstelling in petto waarbij de kinderen te horen kregen dat er de komende tijd zo min mogelijk wol ken moeten zijn willen ze de maan door de bomen zien schijnen. Na af loop van de voorstelling gingen de kinderen niet met lege handen naar huis; voor elk kind was er een zakje met knikkers, viltstiften en wat lek kers. Als herinnering aan een gezellig Sinterklaasmiddagje. Van dat aan wal gaan van de nog immer vitale Spaanse grijsaard wil de blijkbaar elke prille Zierikzeeë- naar getuige zijn. Het onstuimige wa ter van de Oude Haven, dat net zo ongedurig was als sommige aanwezi gen was dan ook omzoomd met een lang en fleurig lint van mensen. Va ders en moeders, oma's en opa's maar vooral het Zierikzeese kindervolkje KRABBENDIJKE - Bij een aanrij ding in Krabbendijke tussen een trein en een personenauto is in de nacht van zaterdag op zondag een 17- jarig meisje uit die plaats om het le ven gekomen. Zij was op slag dood. De 20-jarige bestuurder van de wa gen, afkomstig uit Oostdijk, is met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Dit heeft de Rijkspolitie in Zeeland bekend gemaakt. Volgens een woord voerder van de Rijkspolitie heeft de bestuurder alleen rekening gehouden met een stilstaande trein op het sta tion Krabbendijke. verdrong zich daar aan de waterkant om vooral toch maar niets te missen van deze intocht, dié zich in tegenstel ling tot voorgaande jaren nu in het hart van Zierikzee afspeelde. Windje mee Waarschijnlijk omdat de sleepboot Brandaris met aan boord de grijze kindervriend en het statige zeilschip Betsy met onder andere Rust Roest aan dek, de wind mee hadden, arri veerde het bonte gezelschap iets eer der dan gepland in Zierikzee. Rond kwart over twee kwamen de beide schepen aanzetten, vergezeld van een vlet van de reddingsbrigade. Het duurde echter nog wel even voordat beide schepen ,,aan de ketting waren gelegd", waardoor „spreekstal- meester" Dick Dool nog even de gele genheid had om de aanwezigen aller lei nieuwtjes over de Sint en zijn gezelschap te geven en om de vele aanwezige grootouders in het zonne tje te zetten. Na wat gemanoeuvreer meerde de Brandaris af voor restaurant Mon- dragon waar burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs al enige tijd stond te De Goedheiligman liet zich in Dreischor in een rijtuig zetten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Bij het zoeken naar een baan beperken herintredende vrouwen zich in hoofdzaak tot het naplui zen van personeelsadvertenties in kranten. Van vrouwen die op korte termijn weer aan de slag willen staat 28% bij het arbeidsbureau ingeschreven. Dit is een van de re sultaten van het werkgelegenheidsonderzoek onder vrouwen tussen de 25 en 55 jaar, dat Alet van Kommer in opdracht van Gewestelijk Arbeidsbureau Goes en Vrouw en Werk Zeeland heeft uitgevoerd in het gewest Goes (de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland). Het idee om meer inzicht te verkrij gen in de omvang van de groep herin tredende vrouwen, de bijzonderhe den van deze doelgroep en de moei lijkheden die deze vrouwen onder vinden bij het vinden van werk is niet nieuw. In '88 en '89 heeft Vrouw en Werk het voorstel gedaan om on derzoek te doen naar de werkgelegen heid voor en de werkgelegenheid van vrouwen in Zeeland. Dit voorstel kon vanwege het ontbreken van financië le middelen hiervoor niet worden uit gevoerd. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemcldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 november 04.55 161 11.00 -139 17.15 167 23.05 -117 20 november 03.25 164 09.40 -135 15.40 171 21.50 -114 20 november 04.50 169 11.00 -148 17.25 175 23.10 -126 20 november 04.55 183 11.05 -152 17.20 189 23.15 -131 Doodtij; 27 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De doelgroep herintredende vrou wen is door toedoen van het emanci patiebeleid de laatste jaren steeds na drukkelijker naar voren gekomen in het beleid van de arbeidsvoorziening. In het geval van het Arbeidsbureau Goes hield deze ontwikkeling in dat de laatste jaren zo'n derde deel van de beschikbare gelden voor werklozen besteed is voor herintredende vrou wen. Voor een verdere ontwikkeling van haar beleid wat betreft de informa tie-, scholings- en bemiddelingsacti viteiten voor herintredende vrouwen erkende het Gewestelijk Arbeidsbu reau Goes de noodzaak van een regio naal onderzoek. Een noodzaak die eerder al door Vrouw en Werk Zee land was onderkend. Dit onderzoek is dit jaar door Alet van Kommer op gezet en uitgevoerd. Wat de omvang van de groep herin tredende vrouwen op de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland be treft blijkt uit het onderzoek dat twintig procent van de vrouwen tus sen de 25 en 55 jaar tot die categorie kan worden gerekend. Concreet bete kent dat 4800 vrouwen. De meerder heid van deze vrouwen wil op korte dan wel langere termijn weer gaan werken maar zoekt niet actief naar werk. Een kwart van hen is daadwer kelijk actief met het zoeken van een baan. Kenmerken De groep van herintredende vrou wen wordt vooral gevormd door vrouwen tussen de dertig en veertig jaar. Ruim driekwart van hen heeft MAVOonderwijs of lager beroeps on derwijs genoten of alleen basisonder wijs. Vaker dan werkende vrouwen dragen zij de zorg voor jonge kinde ren. Als zij zich beschikbaar stellen voor de arbeidsmarkt dan is dat in het algemeen voor maximaal 20 uur per week. Oude beroep Wat de aard van de werkzaamheden betreft willen de meeste herintreed sters hun oude beroep weer oppik ken. Dit betreft dan vooral beroepen als administratief medewerkster, be jaardenverzorgster of verkoopster. Typisch vrouwelijke beroepen. De belangstelling voor de techni sche beroepen die in de regel meer perspectief op een baan bieden is bij deze groep vrouwen vrij beperkt, ge zien het negatieve beeld dat veel her intreedsters over een technisch be roep hebben. Eén op de vier herintre dende vrouwen blijkt echter belang stelling voor een technisch en/of niet traditioneel vrouwenberoep te heb ben en is ook bereid tot scholing in dien dat nodig is. Werkzoeken Herintredende vrouwen die een baan zoeken doen dat in hoofdzaak via het solliciteren op advertenties uit de krant. Van informele kanalen om een baan te vinden, zoals via rela ties en open sollicitaties wordt door werkzoekende vrouwen nauwelijks gebruik gemaakt. En dat terwijl in 1988 63% van de werkzoekenden juist door deze informele kanalen aan de slag kon. Ook het arbeidsbureau wordt door herintredende vrouwen lang niet al tijd ingeschakeld bij het zoeken van een baan. Een kleine dertig procent van hen blijkt bij het arbeidsbureau als werkzoekende te staan ingeschre ven. De reden waarom veel herintre dende vrouwen zich nog niet hebben ingeschreven bij het arbeidsbureau is dat zij nog niet direct op zoek zijn naar werk. Vrouw en werk Slechts een gering percentage van de herintredende vrouwen heeft zich tot de Vrouw en Werk winkel gewend. De 'meeste ondervraagde vrouwen bleken niet op de hoogte met het be staan van deze winkel te zijn. Al met al constateert het onderzoek dat veel herintredende vrouwen niet opti maal gebruik maken van de moge lijkheden om aan werk te komen. Wat de problemen bij het vinden van een baan betreft wordt een te ho ge leeftijd door veel herintreedsters als een handicap ervaren. Daarnaast zijn zij vaak niet goed op de hoogte van de mogelijkheden die de regiona le arbeidsmarkt hen biedt. Ook de combinatie van leeftijd, vervoersmo gelijkheden, het hebben van kleine kinderen en werkervaring blijken soms als oorzaak te worden aange voerd voor de geringe kansen op de arbeidsmarkt. Aanbevelingen Het rapport (Her)intredende vrou wen in het gewest van het arbeidsbu reau Goes beperkt zich niet alleen tot constateringen maar geeft ook een aantal aanbevelingen. Omdat veel herintredende vrouwen te kennen ge ven wel te willen werken maar nog niet actief bezig zijn met het vinden van een baan, zouden zij vroegtijdig geïnformeerd kunnen worden over hun mogelijkheden op de arbeids markt en bestaande scholingsmoge lijkheden. Hiervoor zou meer geld en mensen beschikbaar moeten zijn. Kinderopvang Een andere noodzaak om vrouwen aan werk te helpen is de aanwezig heid van kinderopvang. Die kinder opvang zou zich niet moeten beper ken tot kinderen tot vier jaar maar zou ook moeten bestaan voor oudere kinderen na schooltijd. Op de Beve landen, Tholen en Schouwen-Duive land moet er dan ook worden ge streefd naar voldoende kinderop- vangmogelijkheden. Omdat uit het onderzoek blijkt dat veel herintredende vrouwen bij het zoeken naar werk geen gebruik ma ken van Arbeidsbureau en Vrouw en Werk winkel zouden beide organisa ties moeten bezien of ze deze doel groep wellicht op een andere en meer doeltreffende manier zou kunnen be naderen. Hierbij kan worden gedacht aan voorlichtingsbijeenkomsten. Vrouw en Werk zou samen met het Arbeidsbureau en werkgevers na moeten gaan welke maatregelen no dig zijn om vrouwen de mogelijkheid te geven een betaalde baan buitens huis te combineren met de zorg voor gezin. Daarnaast moeten ook de her intredende vrouwen door middel van een goede voorlichting meer belang stelling krijgen voor technische be roepen die meer kans op werk bie den. Tot en met 24 november Burgh-Haamstede Expositie Honderd jaar ijspret. De Bewaerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve op zondag. Maandag 19 november Zierikzee Ouderavond. Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Jubileumvergadering Philatelica in Huis van Nassau. 20.00 uur. Fractievergadering PvdA. Stadhuis. 20.00 uur. Brouwershaven Verkoop Welfare Rode Kruis. Groene Kruisgebouw. 14.00-16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Informatiebijeenkomst plan Loens- weg. Gemeentehuis. 20.00 uur. Dinsdag 20 november Zierikzee Informatie-avond over pastoraat en verpleging Psychiatrisch Ziekenhuis. De Driehoek. 19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Renesse VVV-vergadering in dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Commissievergadering bezwaar schriften in gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst hvg Helpt Elkander in Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 21 november Zierikzee Lezing Jacob Cats voor NBvP. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Plantenactie jeugdafdeling voetbal vereniging Zierikzee. Huis-aan-huis. Van 18.00 tot 20.00 uur. Ledenvergadering NCVB. Gerefor meerde kerk. Sint Domusstraat. 20.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie grond- en pachtza ken. Gemeentehuis. 16.30 uur. Presentatie clubs NVvH. Gerefor meerde kerk Haamstede. Vanaf 19.30 uur. 1 Brouwershaven Vergadering adviescommissie recrea tie en openbare werken. Stadhuis. 20.00 uur. Donderdag 22 november Zierikzee Spelmiddag ANBO in de Paternoster met sjoelen en kaarten. 14.00 uur.' Verkoping Welfare-handwerken. De Wieken. Van 14.00 tot 16.30 uur. Symposium werkgelegenheidsbeleid in hotel-restaurant Mondragon. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering CDA Westerschouwen. Gereformeerde kerk Haamstede. 19.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het gemeente huis. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering NCVB-afdeling Bruinisse in Pannekoekhuis. 19.00 uur. Vrijdag 23 november Zierikzee Informatiebijeenkomst cursus An ders omgaan met spanningen. Paro chiecentrum Mosselstraat 2. 9.30 uur. Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 19.00 uur. Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 19.30 tot 22.30 uur. Jasperina de Jong. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie Roemenië. Dorkashulp Westhoek. Winterkerk Hervormde kerk Haamstede. 19.30 uur. Ouwerkerk Aankomst Sinterklaas. Bij Remeeus. 15.30 uur. Zaterdag 24 november Zierikzee Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 13.00 tot 22.30 uur. Opening sporthal. Onderdak. 15.00 uur. Uitvoering Turnvereniging Delta Sport, Onderdak. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Aankomst Sinterklaas. Haven Burghsluis. 14.00 uur. Brouwershaven Aankomst Sinterklaas. Haven Zuid zijde. 13.30 uur. Zonncmaire Aankomst Sinterklaas. Breedveld. 10.00 uur. Noordgouwe Aankomst Sinterklaas. Brouwerij straat. 13.30 uur. Nieuwerkerk Aankomst Sinterklaas. Dorpsplein. 9.45 uur. Bruinisse Aankomst Sinterklaas. Havenpla teau. 14.00 uur. Woensdag 28 november Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentj-um. 14.30 uur. Donderdag 29 november Oosterland Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in de Oosterhof. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2