NIEUW! Sinterklaas is er weer Eerste exemplaar van Kroniek voor kunstenares H. de Wette SAMAN BV Rijk moet toezien op woningbouwverenigingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vogelten toonstelling WA> m> PÊ Bitr Gelijktijdige presentatie van Kroniek en vierde Veldnamenboek Standpunt Nationale Woningraad: x/i PP PU pp t/ï Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE bant Mn sc/xjtmu - duiwland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24850 In de Oude Haven Combinatie Boek Verlies Sinterklaas kwam dit jaar aan in de Oude Ha- De adviescommissie jeugd- en jongerenwerk De Amsterdammer Gijs van den Ham vertelde De VV Zierikzee verloor opnieuw. Ditmaal met ven te Zierikzee. (Pag. 2). kiest voor een combinatie van kinderdagver- in Zierikzee over zijn boek Zeeland 1940-1945. 1-3 van RBC 2. (Pag. 6). blijf en gastouderproiect. (Pag. 3). (Pag. 4). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ieder kinderhart is een stukje paradijs. Fliegende Blatter ZIERIKZEE - Op vrijdag 23 en za terdag 24 november wordt in de Graanbeurs te Zierikzee de jaarlijk se vogeltentoonstelling van de vogel vereniging Zang en Kleur gehouden. Veertig vogelliefhebbers hebben in totaal 400 vogels aangemeld. Onder andere kleurkanaries, vorm-postuurkanaries en tropische vogels. Op donderdag 22 november worden de vogels door zes keurmees ters beoordeeld. Voor het eerst in Zee land gebeurt dat onder kunstlicht. Tot nu toe was alleen keuren onder daglicht toegestaan. Ter verfraaiing van de vogelshow wordt midden in de Graanbeurs een tuin opgesteld met daarin een aantal fraai gekleurde eenden en een vijf-kantige volière met daarin zeldzame parkieten. Aan deze tuin is een prijsvraag verbon den. Het evenement is vrijdag ge opend van 19.30 tot 22.30 uur en zater dag van 13.00 tot 22.30 uur. Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 (Foto: Joop van Houdt) Dil nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De nieuwe Kroniek van Stad en Lande is uit! Tijdens de goed bezochte jaarvergadering van deze vereniging in de Concertzaal (Zierikzee) overhandigde de heer F. Beekman, eindredacteur van dit jaarboek, het eerste exemplaar aan Hetty de Wette uit Haamstede. Zij is het die de omslag van deze vijftiende Kroniek heeft gete kend. Behalve de Kroniek werd vrijdagavond ook het vierde en tevens laatste veldna menboek gepresenteerd. Wie zou denken dat Stad en Lande het na na het drukke jubileumjaar wat rustiger aan zou gaan doen heeft het niet bij het rechte eind. Het afge lopen jaar is, zo constateerde vice- voorzitter W. P. de Vrieze een druk jaar geweest waarin zaken als het be houd van het oude vakwerkhuis in het Vrijpoortje en de bestemmings planwijzigingen voor de Dreef in Re- nesse en Dreischor alle aandacht vroegen. Wat er op dit gebied alle maal is gedaan om het oude en karak teristieke te bewaren, zette de voor zitter van de Planologische commis sie, de heer P. A. Boot uiteen. Met na me alle pogingen om het oude vak werkhuis in het Vrijpoortje voor de slopershamer te behoeden werden door Boot nog eens in vogelvlucht op gesomd. Verdeeld Vice-voorzitter De Vrieze speelde daarop in door erop te wijzen dat de zaak nog niet geheel rond is. Nu de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Zierikzee verdeeld heeft gereageerd op het idee van de eige naar, mr. G. Nijland om het pand in te richten als restaurant moeten de poli tieke verhoudingen in de Zierikzeese gemeenteraad volgens De Vrieze uit sluitsel geven, waarna een artikel 19- procedure in gang kan worden gezet. Ondanks deze onzekerheid zei De Vrieze toch goede hoop te hebben dat het pand, het oudste vakwerkhuis in Zuidwest-Nederland voor de toe komst bewaard zal blijven. Burght Verheugd was de vice-voorzitter ook over het plan voor de Karolingi sche Burcht, één van de zes Middel eeuwse verdedigingsburchten in Ne derland. Dit plan, opgesteld door Archeoplan uit Delft houdt onder meer een gedeeltelijke reconstructie van deze burcht in. Daarnaast wordt ook gedacht aan het inrichten van een bezoekerscentrum in het nabij gele gen oude schooltje. Uitvoering van dit plan kost om en nabij de drie mil joen gulden. ,,Een duur plan dat ho pelijk slaagt" concludeerde De Vrie- Kroniek Traditiegetrouw werd tijdens deze najaarsvergadering ook het nieuwe jaarboek van Stad en Lande, de'Kro- niek van de Zeemeermin gepresen teerd. Eindredacteur F. Beekman wees de aanwezigen erop dat dit vijf tiende jaarboek een bijzonder exem plaar is geworden. Nooit eerder im mers bevatte het jaarboek van Stad en Lande tien artikelen. En dat alles binnen de beperking van honderd dertig pagina's. Beekman wees bo vendien op de bijzondere verdiensten van penningmeester A. L. Patmos, die niet alleen de financiën in de ga ten hield maar er ook voor zorgde dat er een index van de eerste tien jaar gangen kwam. Daarmee heeft hij een'bijdrage aan de toegankelijkheid van de Kroniek geleverd" aldus de eindredacteur. De omslag van deze vijftiende Kro niek wordt gesierd door een tekening van Scharendijke, vervaardigd door Hetty de Wette uit Burgh-Haamste- de. Voor haar bijdrage ontving de kunstenares dan ook het eerste exemplaar van de nieuwe Kroniek. De ingelijste tekening plus een Kro niek was voor burgemeester W. den Boer van Middenschouwen. De kosten van deze vijftiende Kro niek konden beperkt blijven dooreen financiële tegemoetkoming van de Rijksdienst voor het Bodemkundig Onderzoek en de Zierikzeese Slaven- kas voor de produktiekosten van de artikelen van respectievelijk drs R. M. van Heeringen en F. Beekman. Tegelijkertijd met de presentatie van de Kroniek werd ook het laatste deel uit de serie Oude Veldnamen van Schouwen-Duiveland gepresenteerd door de voorzitter van de werkgroep, M. K. Buth. Met de uitgave van dit vierde deel dat de oude veldnamen in Oostelijk en Midden-Schouwen be schrijft, zijn meer dan vierduizend veldnamen vastgelegd, die tot de her verkaveling in de jaren vijftig op Schouwen-Duiveland in zwang wa ren. Daarnaast bevatten deze Veldna men-boeken ook lijsten van bevan- gennamen en veldnamen uit zeven tiende en achttiende eeuwse vcldboe- ken en namen van boerderijen, mo lens, meekrapstoven en andere ka rakteristieke gebouwen, gelegen bui ten de bebouwde kom. Namen van wegenden dijken tenslotte zijn op de bij de boeken horende kaarten aange geven. Behalve lijsten met namen bevat ook het laatste Veldnamenboek de nodige afbeeldingen plus een artikel van de hand van dr ing S. F. Kuipers over het ontstaan van de perceelsvor- men op Schouwen voor 1953. Namens de werkgroep Veldnamenonderzoek overhandigde Buth het eerste exem plaar van dit laatste Veldnamenboek aan vice-voorzitter De Vrieze. Nu Schouwen-Duiveland door de leden van de veldnamenwerkgroep tot het laatste graspolletje is uitgeplozen zit het werk er voor de onderzoekers op. De Vrieze: ,,'t Is gebeurd met de Veld- namencommissie' Verwachting tot dinsdagavond: Regen In de nacht en ochtend regen. In de middag van het westen uit enkele op klaringen, afgewisseld door een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtig of hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 23 nov.: Woensdag:Zonneschijn: 20%. Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 08.09, onder 16.41 Maan op 11.21, onder 18.30 Eerste Kwartier: 25 nov. (14.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wisselvallige weer blijft ook de komende dagen voort duren. De regenkansen zijn groot, al leen de wind neemt geleidelijk in kracht af. De komende nacht en och tend trekt een storing met veel regen over ons land. Achter deze storing stroomt minder zachte lucht binnen. Er komen dan opklaringen voor, maar deze worden afgewisseld door een bui. De temperatuur ligt het ko mend etmaal rond de 7 graden. De wind'draait uit zuidwest tot west en is matig, aan de kust en op het IJssel meer eerst nog krachtig of hard. Na morgen blijft de buienkans groot. Vooral de nachten worden kouder. Tijdens opklaringen zakt de tempe ratuur in het binnenland tot dicht bij nul graden. UTRECHT - Oud-voorzitter dr. D. Dolman van de Tweede Kamer is be noemd tot voorzitter van het Natio naal Reumafonds/Nederlandse Ver eniging voor Reumabestrijding. CAPE CANAVERAL - de vijf astro nauten van de Amerikaanse ruimte shuttle Atlantis hebben de met veel geheimzinnigheid omgeven spionage- satelliet, die naar verluidt informatie over Iraakse troepenbewegingen in de Perzische Golf moet vergaren, met succes in de ruimte gebracht. ZIERIKZEE - Het toezicht op de handel en wandel van woningcorpo raties hoort hij het rijk te liggen en beslist niet bij de gemeente. De ge meenten moeten als uitvoerders van het rijkstoezicht vooral een signale rende functie vervullen. Dit zei alge meen directeur drs. B. Kempen van de Nationale Woningraad (NWR) tij dens een toespraak in Drachten bij de opening van een appartementen complex in de sociale huursector. ,,De gedachten van bepaalde wet houders en van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) dat het toezicht op dc woningcorporaties in een gedecentraliseerde volkshuis vesting wel helemaal naar de ge meente kan, wijst de NWR met grote stelligheid af", aldus Kempen. Hij nam met zijn uitspraak een voorschot op het binnenkort verwachte advies van de commissie taakstelling en toe zicht sociale huurders, die staatsse cretaris Heerma moet adviseren over de toekomstige taken en werkwijzen - en dus de controle daarop - van wo ningcorporaties. De NWR is ook ver tegenwoordigd in die commissie. De NWR vindt dat de woningcorpo raties in beginsel helemaal zelf moe ten kunnen beslissen welke taken zij willen rerrichten. Bij de verzelfstan diging van woningcorporaties denkt de NWR aan deregulering en aan een minder minutieuze vaststelling van en controle op wat de corporaties al lemaal wel en niet mogen, aldus Kempen. Het feit dat de corporaties werken met geldelijke steun van de overheid, houdt in dat de overheid specifieke eisen stelt, aldus Kempen. ..Maar dan zal de overheid toch moeten beargu menteren waarom die eisen niet ook worden gesteld aan bij voorbeeld in stitutionele beleggers, die eveneens van subsidieregelingen gebruik ma ken. Als dat niet kan, moeten die ei sen achterwege blijven. Gelijke mon niken, gelijke kappen". Bij de NWR zijn ongeveer 730 woningcorporaties en gemeentelijke woningbedrijven aangesloten. Die bezitten samen ruim 1.3 miljoen woningen in de so ciale sector. Dat is 40 procent van het totaal aantal huurwoningen in ons land. O PP PP hH De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Telefoon: Plaats:.... Handtekening:. De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven Jannewekken 11 4301 HH Zienkzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 0111016551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1