Reacties op tolvrije Zeelandbrug: scepsis, enthousiasme en trots Wethouder en voorzitter ZOC met boom mee het plantgat in DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzeese Ondernemers Centrale biedt gemeente Zierikzee een boom aan als waardering voor de herinrichting van de binnenstad WA> 1£6h P£ Bitr Gele kaart-activist H. C. Stevense: 'Jammer dat het zo lang heeft geduurd Tijdmelding nu 06-nummers in Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE déknintmnsdxmmi-duivelaiid! 30&i9-ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Agenda De agenda van Sinterklaas staat flink vol. Een overzicht van de reisroute van de Spaanse gast. (Pag. 2). Elkerzeeseweg De eerste fase is bijna gereed en de plannen voor de tweede fase liggen al klaar. (Pag. 3). Cursus Het maatschappelijk werk gaat door met de cursus Anders omgaan met spanningen. (Pag. 4). Biljart Een verdiende zege voor R. de Bruine tijdens vierkamp kampioenschap biljarten. (Pag. 9). VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24849 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er is voor gezorgd dat de bomen niet in 'de he mel groeien. Spreekwoord Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Het was geen alledaags gezicht donder dagmorgen in de binnenstad van Zierikzee. De Zierik zeese wethouder P. de Rijke (CDA) en de voorzitter van de Zierikzeese Ondernemers Centrale, A. P. den Reijer die samen op de wortelkluit van een 25 jaar oude linde boom gingen staan. En die zich met de boom mee via een hijskraan in het plantgat lieten zakken. ZOC-voorzitter A. P. den Reijer en wethouder P. de Rijke laten zich in het plantgat afdalen. (Foto: Joop van Houdt). Maar de aanleiding van het gebeu ren was ook niet alledaags. Het ging om een cadeautje waarmee de onder nemerscentrale haar waardering wil de uiten voor de wijze waarop de ge meente de binnenstad van Zierikzee opnieuw heeft ingericht. Een cadeau tje in de vorm van een 25 jaar oude lindeboom die werd geplant op het Kraanplein bij de Oude Haven. Groter aantal De lindeboom maakt onderdpel uit van een groter aantal van deze bomen die langs het Haveriplein, het Haven- park en het Kraanplein staan. In ja nuari van dit jaar werden zes 25 jaar oude lindebomen door de Nationale Bomenbank vanuit Delft overge bracht naar Zierikzee en geplant op het Havenplein. Dezelfde onderneming plantte donderdagmorgen drie van dergelij ke lindebomen op het Kraanplein. De eerste twee, die worden betaald door de gemeente Zierikzee, 's mor gens vroeg en zonder ophef. En de derde boom, de cadeauboom, op offi ciële wijze en onder publieke belang stelling. ,,Het was altijd al gepland dat hier drie lindebomen zouden komen. Maar we dachten dat we die zelf zou den moeten betalen", aldus hoofd plantsoenendienst van de gemeente Zierikzee, J. J. Doeswijk. Het cadeau tje van de ZOC betekende voor de ge meente Zierikzee een financieel voor deel van 3200 gulden. „Zoveel kost zo'n boom met de kosten voor vervoer van Delft naar Zierikzee en het plan ten meegerekend". Hoewel de bomen met hun leeftijd van 25 jaar op het eerste gezicht de in druk wekken al behoorlijk oud te zijn, is dit volgens Doeswijk niet het geval. „Zo'n lindeboom kan meer dan 500 jaar oud worden". Behalve de lin deboom omvatte het cadeautje van de ZOC aan de gemeente Zierikzee nog een ander element. „We hebben aan de ontwerpers van de herinrichting van de binnenstad, het bureau Kort en Verton, opdracht gegeven om ook een plan te maken voor herinrichting van het Haven kwartier", aldus Den Reijer. De ZOC zal dit plan te zijner tijd aanbieden aan de gemeente omdat men graag wil dat vanuit de binnenstad een aansluiting wordt gemaakt naar het Havenkwartier. „De monumentenstad Zierikzee be gint in hef havengebied. Maar dat ge bied is nu nog wat minder aantrekke lijk om door te lopen omdat er zoveel auto's rijden". Kort en Verton houden bij het maken van een herinrich tingsplan voor dat gebied onder an dere rekening met de wensen van de bewoners. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft er lang op moeten wachten. Het is niet zon der slag of stoot bereikt, maar het resultaat is er en zal door de gemiddelde inwoner van Schouwen-Duiveland niet betreurd worden. Vanaf 1993 hoeven zij geen tol meer te betajen als zij gebruik maken van de Zeelandbrug. In bestuurlijke kringen wordt ver schillend gereageerd op het deze week gevallen meerderheidsbesluit van provinciale staten. Gele kaart-activist H. C. Stevense uit Bruinisse laat er geen enkele twijfel over bestaan: „Het resultaat is prima. Het is alleen een beetje jammer dat het zo lang heeft moeten duren". Stevense was degene die middels een ingezonden brief in verschillende bladen de suggestie deed om de Zeeuwse bestuurderen een gele kaart te geven voor hun weigering om de tolheffing op te heffen. Later werd zijn idee overgenomen door alle ge meenten op Schouwen-Duiveland en hun gezamenlijke actie in maart dit jaar haalde zelfs het NOS-journaal. Verkiezingen Stevense is in zijn nopjes dat het al lemaal zo gelopen is. Maar, zo laat hij aantekenen, het zou best eens kunnen dat de naderende verkiezingen in vloed hebben gehad op de uitkomst van de discussie binnen de staten. „Er is natuurlijk ook veel druk op hen uitgeoefend en dat had eigenlijk niet nodig moeten zijn". Of de gele kaartenactie van grote betekenis is geweest durft Stevense niet te beweren, maar hij vleit zich met de gedachte dat het het proces toch enigszins versneld heeft. CDA-statenlid L. Nederhoed- Zijlstra uit Zierikzee kijkt er iets an ders tegen aan. Met de invoering van de korting voor mensen die vaak ge bruik maken van de brug is zij zeer content. „Daar heb ik altijd voor ge pleit", aldus mevrouw Ncdcrhoed. Minder enthousiast is zij over het be sluit van de statenmeerderheid om de schuld van bijna 17 miljoen gulden van de Zeeuwse Brug Maatschappij aan de provincie kwijt te schelden. Onverantwoord „Dat vind ik niet verantwoord", al dus mevrouw Nederhoed. Zij stelt dat het kwijtschelden van de schuld, hetgeen een inkomstenderving voor de provincie betekent, zeker conse quenties zal hebben voor de toe komst. „Voor de aankoop van natuur terreinen bijvoorbeeld zal minder budget beschikbaar zijn". De Gele Knartcn-actie van de Schouwen-Duiveland se gemeenten in maart dit jaar is niet voor niets geweest. (Archief foto). Geheel in de trant van de tijd, het is bijna Sinterklaas, stelt mevrouw Nederhoed dat de VVD, van meet af aan voorstander van afschaffing van de tolheffing, met pepernoten strooit. „Dc VVD heeft naar mijn idee nog geen duidelijk antwoord gegeven op de vraag waar toekomstige investe ringen van betaald moeten worden", aldus mevrouw Nederhoed. „De VVD zegt dat er in de toekomst ook wel weer geld beschikbaar komt. Maar je kunt toch nu geen geld gaan uitgeven dat er nog niet is!" Geen verkiezingsstunt VVD-statenlid J. M. Geluk uit Schuddebeurs reageert verontwaar digd op de suggestie dat het besluit van de staten vooral een verkie zingsstunt zou zijn geweest. „Als ie mand dat zegt is dat voor wat de VVD betreft volkomen misplaatst", aldus Geluk. „De VVD-fractie ijvert al ja ren voor het tolvrij maken van de brug. Voor ons is het gewoon conse quent vasthouden aan het beleid ge weest". Geluk onderkent dat er in '93 een niet onbelangrijke inkomstenbron voor de provincie wegvalt. Hij tekent daar bij aan dat dat nu niet direct het faillissement van de provincie hoeft te betekenen. „Misschien zal de provincie de broekriem wat aan moeten halen, maar dat is een politieke afweging die je maakt en zeker geen verkie zingsstunt", aldus Geluk. Voor hem, en zijn fractie, speelden verschillende factoren mee in de stellingname. „Op de eerste plaats telt voor ons het eco nomisch en maatschappelijk belang voor de inwoners van Schouwen-Dui veland", aldus Geluk. „Maar wij vin den ook gewoon dat je na 25 jaar moet stoppen met die tolheffing". Verbazingwekkend gunstig Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs omschrijft het besluit van de statenmeerderheid om én de tolhef fing af te schaffen, én een reductiere geling in te voeren én de schuld kwijt te schelden als 'verbazingwekkend gunstig'. Hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij zeer verguld is met het bereikte resultaat. „We hadden natuurlijk liever ge zien dat de tol al in 1991 afgeschaft zou worden, maar '93 is voor ons zon der meer acceptabel", aldus Assel- bergs. Hij is ervan overtuigd dat dc maatschappelijke druk op de provin cie een niet geringe rol heeft ge speeld in de besluitvorming. „In het verleden zijn bepaalde ver wachtingen gewekt en daar hebben wij ook steeds weer op gehamerd. Ik vond het ook bijzonder onfatsoenlijk dat steeds weer nieuwe argumenten werden aangevoerd om die tol toch aan te houden", zo stelt de Zierikzee se eerste burger. „Waar ik vooral blij om ben is dat we dit resultaat samen bereikt hebben. Het is voor mij nu bewezen dat je je samen wel degelijk kunt verzetten tegen provinciaal be leid waar je het als gemeente niet mee eens bent", aldus Asselbergs. De opmerking van de kant van het CDA dat er onzorgvuldig omgesprongen wordt met het huishoudboekje van de provincie neemt Asselbergs voor kennisgeving aan. Hij stelt dat' het gaat om een democratisch genomen besluit. „En of dat besluit met be trekking tot de financiële positie van de provincie verantwoord is of niet is voor mij niet relevant". Verwachting tot zaterdagavond: Regen Veel bewolking. Perioden met re gen. 's Ochtends in het noorden moge lijk enkele opklaringen. Temperatu ren ongeveer 10 graden. Zuidweste lijke wind, matig, of vrij krachtig, aan de kust af en toe hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 20 nov. Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Wind: west 6 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Wind: zuidwest 6 Dinsdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 9 graden Wind: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 17 nov. Zon op 08.04, onder 16.45 Maan op 08.31, onder 16.13 18 nov. Zon op 08.06, onder 16.44 Maan op 09.37, onder 16.48 19 nov. Zon op 08.07, onder 16.42 Maan op 10.34, onder 17.33 Nieuwe Maan: 17 nov. (10.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een boven de Noordzee aanwezige depressie trekt de komen de nacht snel naar Zuid-Zweden. Een bijbehorend front komt het komende etmaal van west naar oost boven ons land te liggen. Aan de zuidzijde daar van is de lucht vochtig en zacht met van tijd tot tijd regen. Benoorden dit front is de lucht droger en komen en kele opklaringen voor. Mogelijk be reiken enkele van deze opklaringen op zaterdagochtend het Waddenge bied. In de loop van zaterdag beweegt het front zich tijdelijk weer naar het noorden en komt ons hele land weer in de vochtige lucht terecht. Vooral in de middag en avond wordt daarbij re gen verwacht. De wind waait uit het zuidwesten en is vrij krachtig en aan de kust af en toe hard. nieuwe nummer van de tijdmelding wordt 06-8002, aldus een mededeling van PTT-Telecom. Reden van de verandering is dat de cijfers 00 op den duur te gebruiken moeten zijn als toegangsnummers voor internationaal telefoonverkeer. DEN HAAG - De bekende telefoon- numers 003 (KNMI-Werbericht) en 002 (PTT-tijdmelding) worden vanaf 3 december gewijzigd in 06-num mers. Om het weerbericht te horen moet dan 06-8003 gedraaid worden, het O PQ W Tfl l-H Pk De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk JA: Voor maar 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1