Dansschool Kramer op de bres voor kinderboerderij Hoe Fries was het oude Zierikzee? De vissers in vroegere tijden: armoedzaaiers en mensenredders 4 Opbrengsten dansmarathon voor nieuw dierenonderkomen Streekomroep vraagt subsidie aan gemeenten Recron wil kampeerboeren inlijven De vergeten helden van ons eiland (II) ZIERIKZEE - Slechts een beperkt aantal auteurs heeft zich beziggehouden met de oudste geschiede nis van Zierikzee. Tastbare herinneringen en archi valische aanwijzingen zijn bijzonder schaars zodat serieuze onderzoekers uiterst behoedzaam te werk zijn gegaan. Het is dr. S. F. Kuipers geweest die nog niet zo lang geleden in een boeiende bijdrage, verschenen in de Kroniek van het Land van de Zeemeermin, een zeer leesbaar overzicht heeft gegeven van zijn visie ten aanzien van het zèèr oude Zierikzee en zijn intrigerende naam. Kuipers laat er nauwelijks twijfel over bestaan: Zierik, on derdeel van de stadsnaam, wijst in de richting van een of andere Fries die in relatie moet hebben gestaan met de lokatie waar een vroege woongemeenschap is ont staan: ,,wat een Friese zeevaarder, handelaar en/of krijgsman hier in Zeeland te maken had, is bepaald geen raadsel; de Friezen bewoon den de kusten van Duitsland en Nederland en hadden een sterke drang langs de kust zuidwaarts te trekken tot in Zeeland en Vlaan deren". (Kuipers). Een gaping Ook Kuipers moet toegeven dat er in onze kennis storende hiaten zijn: ,,er ligt een gaping tussen de eenvoudige nederzetting van 1050 en een zich flink ontwikkelende handelsstad uit omstreeks 1150". Volgens de algemeen aanvaarde opvatting heeft het woonoord, dat tot Zierikzee zou uitgroeien, in die tussenliggende periode een betere toegang tot de zee gekregen ,,als gevolg van het ontstaan van een grote inbraakkreek, de Ee, tijdens een grote stormramp in 1014". De eerste bewoners waren ge wend zich op hoogten tegen het ge weld van de zee te beschermen. De eerder genoemde auteur, die in 1960 al eens publiceerde over de bodem van Schouwen-Duiveland en Tholen, heeft zich ook bij zijn laatste verkenning aangaande Zierikzee bezig gehouden met de diverse hoogten binnen de Zierik- zeese stadskern. Er is maar één conclusie mogelijk: evenals zoveel steden in Friesland (Leeuwarden met name) was ook Zierikzee op terpen gebouwd! Het is even wennen, maar wan neer we de theorie-Kuipers mogen volgen dan is er ten aanzien van de „stichting" van Zierikzee sprake van een Friese kolonisatie: „het lijkt ons niet gewaagd te stellen dat in de elfde eeuw, nadat de gro te inbraakkreek was ontstaan, een groep mensen onder leiding van de Fries Zierik dit water is op gevaren en zich heeft gevestigd langs de oevers van deze kreek, een Friese kolonisatie dus". N ederzettingen Het staat overigens niet vast dat deze Friezen uit hun stamland af komstig waren, „ze kunnen best afkomstig zijn uit Friese nederzet tingen uit de omgeving". In de stu die van Kuipers is er met nadruk op gewezen dat de aanwezigheid van zout („het achterland van Zie rikzee was één groot zoutwin- ningsgebied") in belangrijke mate heeft meegespeeld en de snelle groei van het oude Zierikzee heeft bevorderd omdat het.zout een zeer belangrijk handelsartikel was, „misschien wel het belangrijkste van de Friese zeevaarders..." Het was niet voor niets dat de voornaamste inkomsten van de graven van Holland bestonden uit accijnzen op zout! Wiebe Keikes Kaartje van Zierikzee met dammen, dijken en hoogten (door S. F. Kui pers). Nr. 7: voormalig Gravenhof. 11. dammen in de Ee. 12. wallen en dijken langs de Oude Haven, 14. ophoging van de Sint Lievens Mon ster. Nieuw hok In amper een half uurtje tijd was de zaak organisatorisch rond. De op brengsten van deze derde gesponsor de dansmarathon gaan naar de ver eniging Kinderboerderij De Punt! Op grond van de vorige marathons hoopt Kramer zaterdag 5 januari, wanneer deze danshappening wordt gehou den, zo'n tien mille in de wacht te sle pen. Geld dat de kinderboerderij maar wat goed kan gebruiken nu er een nieuw Plan West-hok moet ko men. Het oude hok met onder meer een ponystal en een konijnen- en ca- ZIERIKZEE - Streekomroep Schouwen-Duiveland vraagt de ge meenten op Schouwen-Duiveland om een start-subsidie. Dat blijkt uit een brief van de streekomroep aan de ge meenten. De streekomroep beschikt over een zendvergunning van het Commissari aat voor de media. Die vergunning loopt echter voorlopig maar tot 1994. In dat jaar moet verlenging aange vraagd worden. „Die vergunning heeft echter alleen zin als de stichting voor de tijd ook daadwerkelijk radio programma's maakt en uitzendt", al dus de brief. „De stichting beschikt echter thans niet over de middelen om tot exploitatie van de zendvergun ning over te gaan. Vandaar dat de stichting zich tot uw raad wendt met het verzoek haar een subsidie te ver lenen". SLAGHAREN - De vereniging van recreatie-ondernemers Recron wil het mogelijk maken dat kampeer boeren toetreden tot deze organisa tie. Op een congres in Slagharen gaf een grote meerderheid van de leden het hoofdbestuur het mandaat om gesprekken hierover met kampeer boeren en organisaties te intensive ren. Dit zei voorzitter H. H. Jacobse van de Recron woensdag na afloop van de besloten vergadering. Belangrijk voor het toetreden van de kampeerboeren zijn de te stellen kwaliteitseisen, aldus Jacobse. „De accommodatie van de kampeerboer mag best simpel zijn, maar moet wel kwaliteit hebben". In de ogen van de Recron zijn kampeerboeren momen teel nog concurrentievervalsend be zig omdat zij aan minder strenge voorwaarden hoeven te voldoen. De Recron verwacht dat het kam peren bij de boer de komende jaren, mede als gevolg van de sleehte.ccono- mische situatie van veel boeren, een grote vlucht neemt. Voorwaarde om met de kampeer boeren tot een akkoord te komen is dat de partijen het eens worden over het aantal eenheden per boerenerf. De Recron heeft nu bepaald dat kam peerboeren lid mogen worden als ze zich houden aan de wettelijk vast te leggen norm. Met de Vereniging van Kampeer boerderijen (VEKABO) in Limburg, Brabant en Zeeland zal de Recron verder onderhandelen. De Stichting Vrije Recreatie (SVR). met 12.000 kampeerboeren veruit de grootste or ganisatie. heeft zich gedistantieerd van de Recron-voornemens. Om deze happening niet te laten ontaarden in een titanenslag zijn er in de dansmarathon ook pauzen inge last om bij voorbeeld even een slokje te drinken of om van schoenen en/of kleding te wisselen. Volgens het spe ciale reglement dat zaterdag 5 janua ri wordt gehanteerd moeten de dans paren het eerste uur non stop dansen. Daarna geldt vijftig minuten dansen en tien minuten rust en dat twaalf uur aan één stuk. Omdat Kramer voorop stelt dat het eerst en vooral leuk moet blijven mogen de aller jongsten (tot twaalf jaar) na zes uur zwaaien, zwieren en draaien hun ver moeide voeten in een bak koud water tot rust laten komen. Om 17.00 uur zit de dansmarathon er voor hen op. Taaie uurtjes Voor de oudere paren komen dan nog een paar taaie uurtjes. Kramer: „De eerste vier uur gaat het allemaal nog wel. Maar dan dreigt het gevaar voor sleur terwijl na een uur of zes de man met de hamer verschijnt". Om het gevaar van verveling tegen te gaan worden er in het dansprogram- ma behalve de vijf genoemde dansen ook minder voorkomende dansen zo als onder andere de hiphop en de lam bada opgenomen. In de korte pauzen na drie uur kunnen zowel de danspa ren als hun verzorgers en hun suppor ters genieten van verschillende de monstraties. Kramer denkt hierbij aan een demonstratie rolstoeldansen door mogelijk de Nederlandse kam pioenen omstreeks 15.00 uur, een de monstratie SOCA rond de klok van 17.00 uur, een stukje hiphop (circa 18.00 uur) en verder demonstraties Latin American (20.00 uur) en ball- roomdansen (omstreeks 22.00 uur). Om klokslag 23.00 uur klinkt voor vele dansparen het verlossende eind- De rede van Brouwershaven omstreeks 1936., BROUWERSHAVEN - De vissers uit de zeventiger ja ren van de vorige eeuw waren arm, verschrikkelijk arm. De stranding van een schip, zoals die van de Empress of India in november 1877, was een gebeurtenis waardoor die armoede enigszins kon worden verlicht. De vissers aarzelden niet hun leven te wagen om schepelingen in nood te redden, maar als het schip eenmaal verlaten was en wrak dreigde te slaan dan eigende men zich toe wat men maar vinden kon. alleen de grote stukken, die men niet verbergen kon, werden bij de Strandvonder afgele verd. Het was de vissers ook niet kwalijk te nemen, al dacht de rechterlijke macht daar in het verleden weieens anders over. Tbn tijde van de stran ding van het stoomschip Willem III vlakbij Bruinisse vervoegde 'het ge recht' zich in het oude visserdorp. Maar dat schip had ook zoveel be geerlijke dingen aan boord Druk Ook de gestrande Empress of India betekende een verleiding voor de vis sers. De lading guano die het schip vervoerde is naar alle waarschijnlijk heid wel geborgen, maar zeker is dat een aantal voorwerpen afkomstig uit de inventaris van de Empress of India nooit in de registers terecht is geko men. Opmerkelijk aan de stranding van de Empress of India en de redding van de opvarenden is dat nergens te achterhalen is of de redders ooit ge decoreerd zijn voor hun heldenda den. In de annalen wordt wel mel ding gemaakt van onderscheidingen uitgereikt aan redders. In de nacht van 8 op 9 februari strandden drie schepen tegelijk op De Banjaard: de Catharina, de Ceres en het Engelse schip John and James. Medailles Voor hun aandeel in de redding van de opvarenden van die schepen ont vingen Jacob Bakker, Dirk Dekker en Wouter Vissers een bronzen me daille. In 1852 strandde de Pruisische boot Sirene. Gedecoreerd werden de redders C. F. van Deerendonk (groot zilver), J. J. L. Penning (groot zilver) en de heer Nieuwland (groot zilver). M. van den Berge, W. Duinhouwer, W. Duwaloy, C. Hatenboer, Joh. Klaasen, Cornelis Klaasen en D. Wal raven ontvingen in 1858 een zilveren medaille voor hun aandeel in de red ding van 15 opvarenden van de Witte Cornelis de With. In 1875 werden onderscheidingen toegekend aan J. de Korte, J. van Hoeveren en C. de Jonge. Groot zilver kreeg De Korte in 1890. Onderschei den werden toen verder: M. Bouman, J. Vermeule en C. de Voogd. Het jaar daarvoor waren al onderscheidingen uitgereikt aan P. Vermeulen en W. Meermans. In 1895 tenslotte werden opvarenden gered van het Zweedse schip Indiën en het Oostenrijkse schip Zora. De Brouwenaren C. G. Bartels, P. Beekman, A. de Jonge, L. Corbijn en A. Vermaat werden gede coreerd. Ook Bruenaar 'Jan van Tbon' komt voor in het rijtje onder scheiden redders. Slachtoffers Niet altijd was men bij machte schepen in nood te assisteren. Bij de storm van 24 november 1877 vielen nogal wat slachtoffers. In Ouddorp spoelde het stoffelijk overschot aan van kapitein P. 't Hart van de Ceres. Kapitein C. Vermeulen on zijn vrouw werden voor de kust van Zeeuws- Vlaanderen gered toen hun met sui kerbieten geladen schip zonk. Op de met graan geladen Duitse schoener Paul Ernst overleed de stuurman. De man viel niet ten prooi aan de golven, maar werd getroffen door de stuurpen. Dit drama speelde zich af in de buurt van Zandvoort. Eveneens bij Zandvoort verdron ken acht man van de uit dertien man bestaande bemanning van het Duitse driemast schip Greifswold. De red dingsboot die op weg was om te hulp te schieten sloeg om en één van de redders verdronk. De kapitein van de Greifswold overleed later op weg naar het ziekenhuis. Vreemd verhaal Een wat vreemd verhaal werd ver teld door een door het stoomschip Vesta geredde jongen. De jongen be vond zich aan boord van een Engels zeilschip dat door storm overvallen werd in het Engelse Kanaal. Tben de Fokkemast brak en met tuig en al in zee stortte waren vier bemanningsle den overboord gesprongen. De jongen werd aan zijn lot overgelaten. Na een bange nacht aan boord van het stuurloze schip was de jongen uiteindelijk van ellende in slaap ge vallen. Tevergeefs seinde hij om hulp naar "een voorbijvarende stoomboot. Men had hem niet gezien. De jongen werd gewekt door de be manning van de Vesta die het schip als strandgoed naar IJmuiden bracht. Het schip had kolen geladen voor St. Malo. De jongen die lezen noch schrijven kon gaf als naam op Tbussaint de l'Agneau. Het bericht sprak over 'een flinke jongen' die zijn tranen niet kon bedwingen toen hij gered was. Hij kon alleen maar uit roepen 'Est ce vrai', hetgeen vrij ver taald betekent 'Is het waar dat ik ge red ben'. S. A. Jumelet Azn ZIERIKZEE - „Als bestuur van De Punt zijn we er ont zettend blij mee dat we als vereniging' hiervoor zijn uit gekozen. En eerlijk gezegd zijn we er ook wel een beetje trots op". Leo Lievense, beheerder en tevens voorzitter van kinderboerderij De Punt in Zierikzee glundert en met reden. Onno Kramer van de gelijknamige dans- en balletschool in 't Vrije wil de kinderboerderij immers de opbrengsten schenken van de derde dansmarathon, die zaterdag 5 januari wordt gehouden. Dansen is niet alleen plezier voor twee maar biedt ook de mogelijkheid 1 om derden mee te laten genieten. Daar komt het initiatief van dansle- raar Onno Kramer wel op neer. Twee jaar geleden introduceerde hij op Schouwen-Duiveland het begrip dansmarathon. Een evenement waar bij dansparen twaalf uur lang in de weer waren ten behoeve van het goe de doel. Nadat eerder de gehandicap tensport en de Nederlandse Hart stichting van de gesponsorde dans passen profiteerden heeft Onno Kra mer dit jaar zijn oog laten vallen op kinderboerderij De Punt. Renovatie viahok is na twee winters volgens Lievense echt aan vernieuwing toe. De bouwtekening voor het nieuwe onderkomen is inmiddels door de ge meente goedgekeurd en nu door toe doen van Onno Kramer én de dans paren met hun sponsors ook de nodi ge centjes op tafel zullen komen lijkt niets de bouw van een nieuw dieren onderkomen meer in de weg te staan. Als alles naar wens blijft gaan wordt in het voorjaar van '91 met de bouw van het nieuwe Plan West-hok begon nen. Als herinnering aan het initia tief van Kramer zal het nieuwe hok worden voorzien van een bord met de vermelding van deze dans- en ballet school. Die keuze was niet moeilijk, zo valt uit de. woorden van de Zierikzeese dansschoolhouder op te maken. Kra mer: „Ik las in de krant dat de kin derboerderij geld nodig had voor re novatie. Toen deze berichten twee maanden geleden opnieuw in de krant opdoken heb ik Leo Lievense gebeld". Lievense, die toch niet vaak om een woord verlegen zit was spra keloos toen hij van dit plannetje van Kramer hoorde. „Zoiets overvalt je gewoon, dan moet je even naar woor den zoeken" aldus de beheerder van De Punt, die maar wat ingenomen is met het'plan van Kramer. Tien mille Dat streefbedrag van tien mille, dat Kramer met de dansmarathon wil binnenhalen is gebaseerd op een deel name van vijfentwintig dansparen die per persoon zo'n tweehonderd gulden aan sponsorgeld zullen in brengen. Om dat geld bijeen te bren gen moeten er tussen 11.00 en 23.00 uur heel wat walsen, foxtrots, jives, tango's en cha-cha-cha's worden ge danst. Beheerder Leo Lievense: 'Als bestuur heel blij mee'. (Foto: Joop van Houdt). signaal waarna een bestuurslid van de vereniging kinderboerderij De Punt een drietal prijzen uit zal reiken aan deelnemers die het meeste geld bijeen hebben gedanst. Prijzen Voor die prijzen is Lievense de boer op geweest en niet zonder succes, zo blijkt. De eerste prijs, een stereoto ren en de derde prijs, de aller nieuwste wekkerradio worden ge schonken door de firma Van der Heijden, terwijl Foto Vérschoore als tweede prijs een fotocamera beschik baar stelt. Daarnaast zorgt het be drijfsleven ervoor dat de eigen bij drage van 250,- die de kinderboer derij volgens opzet zou leveren uit eindelijk omgezet wordt tot een posi tief saldo van 250,-. Met dit dou ceurtje wil de kinderboerderij de deelnemers aan de dansmarathon een paar consumpties aanbieden. Verfrissingen ter verzachting van de blaren die ongetwijfeld zullen ver schijnen maar ook als blijk van waar dering voor de inzet van de danspa ren. Die inspanningen betreffen niet alleen het urenlang zwieren over de dansvloer maar ook het zoeken naar sponsors. Ofschoon er per danspaar wordt ingeschreven is het de bedoe ling dat elke deelnemer zoveel moge lijk sponsors probeert te vinden. Dat kunnen bedrijven of andere vereni gingen zijn maar ook particulieren. De marathondansers kunnen op twee manier'en worden gesponsord. Ge bruikelijk is om per uur een bijdrage af te spreken, indien gewenst kan de Inschrijven Deelname aan deze derde dansma rathon is niet alleen mogelijk voor de leerlingen van dansschool Kramer. Ook andere dansenthousiasten kun nen zich voor deze happening in schrijven. Dit inschrijven is mogelijk tot en met zaterdag 15 december. Daarna moeten de deelnemers met hun sponsorlijst de pad op om zoveel mogelijk begunstigers te vinden. In tegenstelling tot voorgaande jaren is deelname aan deze dansmarathon nu gratis. Toeschouwers moeten een gul den entree betalen en ook dit geld komt ten goede aan de kinderboerde rij: - sponsor zich echter ook op een vast eindbedrag vastleggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4