Zeelandbrug vanaf '93 tolvrij 'Een zo grote vernieling is gelukkig een uitzondering' SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opening nieuw brandweer complex door burgemeester Extra-voordelige 40-rittenkaart voor frequente gebruikers P£ 01 tr Vandalisme in ZWN-bussen komt vooral in de wintermaanden constant voor té cc té té té P Word dit jaar nog abonnee en neem een leuke surprise mee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NIEUWSBODE DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24848 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Sinterklaasinkopen Beaujolais primeur Dansmarathon Dressuur Onder begeleiding van UVV-vrijwilligers deden De eerste Beaujolais werd gisteren, woensdag, Dansschool Kramer op de bres voor Kinder In Bruinisse werd een geslaac jde indoor- Meer werkt de rede uit dan 't blind geweld. gehandicapte ouderen hun eerste Sinterklaas uitgereikt aan leden van de Natuur- en Vogel boerderij De Punt. (Pag. 4). dressuur afgewerkt. (Pag. 6). inkopen. (Pag. 2). wacht. (Pag. 3). !- Gallius AMSTERDAM - Nederlanders drei gen hun traditionele voorsprong in de beheersing van moderne vreemde talen te verliezen. Binnen het voort gezet onderwijs staan talen onder druk en wordt steeds grotere nadruk gelegd op exacte vakken als informa tica, die belangrijker heten te zijn voor het behalen van maatschappe lijk succes in de toekomst. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 1 december wordt het nieuw gebouw de brandweerqomplex in Haamstede geopend. Die eer is weggelegd voor burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. De officiële opening staat gepland voor 14.00 uur. In het gebouw zijn niet alleen stallings- en materiaalruimten en een lokaal voor theorie en instructie ten behoeve van de brandweer onderge bracht, maar er is tevens ruimte vrij gehouden voor stalling van de ambu lance van de Stichting Rode Kruis Ambulance Dienst Schouweri-West- hoek. Advertentie ZIERIKZEE - Vanaf 1993 hoeft door de weggebruiker niet langer tol betaald te wor den voor de Zeelandbrug. Tot die tijd geldt voor diegenen die veel gebruik maken van de brugverbinding een reductieregeling. Dat-is deze week besloten door een, krappe, meerderheid van provinciale staten. Het besluit houdt tevens in dat het plan voor au tomatisering van de tolheffing van de baan is. Voor: Dakbedekking Goten in zink of koper Constructeurs Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Provinciale staten hebben daarmee het dagelijks bestuur van de provin cie, gedeputeerde staten, teruggeflo ten. Als het aan hen had gelegen had men nog tot het jaar 2000 tol moeten betalen voor de Zeelandbrug. Voor af schaffing van de tolheffing stemden VVD, PvdA, SGP en D66. CDA, RPF/ GPV stemden tegen. Geld nodig Het dagelijks bestuur van de pro vincie vond het verantwoord om de tolheffing te handhaven tot het jaar 2000 omdat, zo werd gezegd, het geld nog hard nodig zou zijn voor andere belangrijke zaken. De meerderheid van de statenfracties stelt echter dat gewekte verwachtingen moeten wor den ingelost. De voorstemmers stellen dat beëin diging van de tolheffing voor de brugverbinding al veel eerder is be loofd, maar steeds weer uitgesteld. Zij vinden dat er in 1993 een derma te groot onderhoudsfonds gevormd is dat het niet nodig is nog langer tol te blijven heffen. Afschaffing van de tol in 1993 houdt in dat de schuld van de Provinciale Brug Maatschappij aan de provincie, groot bijna 17 miljoen gulden kwijtgescholden wordt. Korting Verder wijzen de statenfracties van VVD, PvdA, SGP en D66 op de econo mische en maatschappelijke belan gen van de Zeelandbrug voor de inwo ners van Schouwen-Duiveland. De gemeenten op Schouwen-Duiveland en verschillende organisaties uit het bedrijfsleven wezen het provincie bestuur al eerder op de volgens hen onterechte verlenging van de tolhef fing op de Zeelandbrug en de gevol gen daarvan voor bevolking en be drijfsleven. Het zo snel mogelijk tolvrij maken van de Zeelandbrug was voor hen on der meer aanleiding tot het houden van een gele kaartenactie. Een actie die de landelijke pers haalde. De voorstanders van afschaffing van de tolheffing hebben nu op alle fronten hun zin gekregen. Niet alleen wordt de tolheffing afgeschaft, maar daar bovenop wordt er tot die tijd ook nog eens een gereduceerd tarief voor de frequente gebruikers inge voerd. Men gaat werken met een veer- tig-rittenkaart die 50,- ofwel 1,25 per rit kost. De twintig rittenkaart die nu nog 40.00 kost wordt in prijs verlaagd naar 30.00. Een 'enkeltje' Zeeland kost voortaan 5,- in plaats van 4,-. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In '93 wordt de Zeelandbrug tolvrij! (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het bekrassen of bekladden van stoelen, het stuk maken van bekle ding. Vandalisme-daden die in lijnbussen zo regelmatig voorkomen dat ze niet meer worden gemeld in de krant. Behalve wanneer de vernielingen een grotere vorm aanne men. Zoals het afgelopen weekend toen in de laatste bus van Bruinisse naar Zierikzee de bekleding van zeven stoelen werd stuk gesneden. „Dat was een zo grote vernieling dat we hier op het kantoor er allemaal over spraken", aldus chef bureau exploitatie van de ZWN, P. W. Berrevoets-Ringelberg. Daaruit blijkt al dat dergelijke gro tere vernielingen (gelukkig) tot de uitzonderingen behoren. Maar de ver voersmaatschappij ZWN wordt wel constant geconfronteerd met 'kleine re' daden van vandalisme in haar lijnbussen. ,,Wij rijden dagelijks met 300 autobussen op de weg. In de maand september reden die bij el- In de laatste bus van Bruinisse naar Zierikzee werd het afgelopen weekend de bekleding van zeven stoelen kapot ge sneden. (Foto: Joop van Houdt). kaar meer dan twee miljoen kilome ter. Dan loop je wel de kans op schade door vandalisme", aldus Berrevoets. Dagtaak Het vandalisme komt zo regelma tig voor dat de ZWN een stoffeerder in vaste dienst heeft die een dagtaak heeft aan het herstellen van de be schadigingen in de lijnbussen. Toch is de totale hoeveelheid beschadigingen door vandalisme volgens de chef bu reau de laatste anderhalf twee jaar terug gelopen. „Misschien komt dat omdat we in die periode veel nieuwe bussen in gebruik .hebben genomen. En de mensen toch wat meer eerbied hebben voor nieuw materiaal". Hoewel vandalisme in bussen een heel jaar door wordt geconstateerd, komt het in de wintermaanden veel vaker voor dan in de zomer. En dan vooral tijdens de zogeheten school- ritten-en discoritten. Busritten waar bij vooral jongeren worden vervoerd. Het is bij de ZWN duidelijk dat het overgrote deel van de vernielingen door passagiers in deze leeftijds groep wordt aangericht. „Maar het is niet bekend welke groep jongeren de vernielingen aanricht. De daders gaan meestal op in de grote massa buspassagiers. Een enkele keer komt het voor dat de chauffeur iemand be zig ziet. Maar meestal ontdekt hij de beschadigingen bij het wassen van de bus 's avonds". Hoewel men al jaren wordt gecon fronteerd met vandalisme, betekent dat volgens Berrevoets niet dat men zich er bij neerlegt. „We doen er alles aan om de vernielingen zo beperkt mogelijk te houden". Zo worden bus sen die zijn beschadigd onmiddellijk van de weg genomen voor reparatie. „Als iets eenmaal stuk is, is het hek van de dam. Dan wordt het helemaal gesloopt". In kaart Verder worden de vernielingen per rayon bijgehouden en in kaart ge bracht. „Dan krijgen we een beter overzicht wat waar plaatsvindt en daar kan dan op worden ingespeeld. Bijvoorbeeld met meer controle". De mobiele buscontroleurs die daarvoor zorgen kunnen ook worden ingescha keld als een buschauffeur tijdens de rit ziet dat vernielingen worden aan gericht. „Hij kan dat via de mobilo foon melden bij de centrale ver keersleiding. Die dan de controleurs waarschuwt". Zo wordt af en toe nog wel eens een jeugdige vandaal aangehouden als hij of zij de bus wil verlaten. Maar dat percentage is volgens Berrevoets bijzonder klein. „De daders zijn zel den tc achterhalen. Dat is heel jam mer". Op jaarbasis kost het vandalisme in haar lijnbussen de ZW.N ongeveer 20.000 gulden. „We hebben er geen greep op. Het gros van de jongeren ge draagt zich goed. Vooral 's morgens zit er een grote studerende en slapen de massa in de bus. Maar 's middags zijn ze rumoeriger en creatiever. Wel licht speelt verveling een rol bij het beginnen aan vandalisme. Als we wisten wat de oorzaak was, zouden we kunnen proberen die weg te ha len". Maar daarnaar is volgens Berre voets tot nu toe geen onderzoek ge daan. Daarom bestrijdt de ZWN het vandalisme met meer toezicht in de bussen, het rijden met mooi en heel materiaal en voorlichting aan jonge ren. „Aan het begin van het school jaar gaan we naar scholen toe om daar met jongeren te praten over de wijze waarop de ZWN werkt, het ma teriaal dat daarbij nodig is en wat dat allemaal kost". Verwachting tot vrijdagavond: Veel wind Veel bewolking en vooral in de mid dag en avond perioden met regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 8 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Zuidwestenwind, matig, rond kracht 4, overdag toenemend tot krachtig 6, aan de kust en op het IJs- selmeer tot stormachtig, 8. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 19 nov. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 6 Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 6 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 16 nov. Zon op 08.02, onder 16.47 Maan op 07.21, onder 15.46 Nieuwe Maan: 17 nov. (10.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Oceaandepressies be heersen nu het West-Europese weer beeld en dat zal volgens de verwach tingen nog enige tijd wel zo blijven. De komende nacht passeert een warm front, waarachter zich zachte en zeer vochtige lucht bevindt. Ons land blijft tot in de nacht van vrijdag op zaterdag in deze luchtsoort liggen. Dan passeert een koufront, waarach ter zich iets drogere en wat minder zachte lucht bevindt. Voor het zover is krijgen we de gehele vrijdag te .ma ken met een weliswaar zacht maar bewolkt weertype, waaruit vooral in de middag en avond regen zal vallen. De temperaturen lopen op vrijdag middag op tot een graad of 12. De zuidwestelijke wind wakkert flink aan, boven land tot krachtig, aan zee en in het Waddengebied tot stormach tig. Ook na vrijdag houdt het wissel vallige weer aan. ARNHEM - De Heidemij gaat met het Amerikaanse ingenieursbureau Geraghthy te Plainview, New York, samenwerken om haar bodemreini gingstechnieken in de VS te introdu ceren. Woordvoerder A. Dieben van de Heidemij sprak over een door braak op de Amerikaanse markt. Via een binnenkort op te richten nieuwe gezamenlijke onderneming zal ver koop van kennis gestalte krijgen. O té hH CC De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft voor iedereen die nu abon nee wordt, een surprise klaarlig gen. Dus aarzel niet en vul on derstaande bon zo snel mogelijk JA: Voor maar f 43,— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode de krant met al het nieuws van Schouwen-Duiveland tot 1 maart 1991 ontvangen. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats:.... Handtekening:. De ingevulde ondertekende bon, in een gesloten envelop, zonder postze gel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De snelle beslissers kunnen hun bon ook op ons kantoor afgeven. dé klant van schouwen -duiivland! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 01110 16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1