Zierikzeese liberalen voor planmatig onderhoud groen Milieuprobleem moet vooral in steden worden aangepakt Den Osse WATERSTANDEN Sluitingspeil Stormvloed kering gehandhaafd Verkeersdode in Hulst Mammoetbot gevonden AABN tegen reis burgemeesters naar Zuid-Afrika 2 MIDDELBURG - Directie Zeeland van Rijkswaterstaat handhaaft het sluitingspeil van de Stormvloedkering tot de evaluatie eind 1991 op 3 me ter plus NAP. Aanvankelijk was het de bedoeling het slui tingspeil van 2,75 meter plus NAP bij de ingebruikname in drie stappen op te voeren tot 3,25 meter plus NAP. Rijkswa terstaat meldt dit in de jongste uitgave van haar blad Zee land/Visie. Het sluitingspeil van 3,25 meter zou volgens aanvankelij ke planning dit stormseizoen worden ingevoerd. Een derge lijk hoge waterstand komt vol gens de Dienstkring van Rijks waterstaat in het Topshuis op de Oosterscheldekering maar zelden voor. Er zouden bij ver hoging van het sluitingspeil dus minder gegevens over de effecten bij sluiting op bijvoor beeld de natuur in de Ooster- schelde beschikbaar komen. Volgens het bericht in Zee land/Visie hebben deskundi gen van Rijkswaterstaat al ge constateerd dat de Stormvloedkering meer water doorlaat dan was voorzien. De hogere waterstand als gevolg hiervan in de Oosterschelde is positief voor de natuur in en op deze zee-arm. Provincie, gemeenten en wa terschappen buigen zich mo menteel over het voorstel van Rijkswaterstaat om het slui tingspeil tot het evaluatie tijdstip op 3 meter boven NAP te houden. Verwacht wordt dat ze akkoord gaan met het plan van Rijkswaterstaat. HULST - De 19-jarige Glady Snoeck uit het Belgische Beveren is zaterdag door een verkeersongeval in Hulst om het leven gekomen. Ze raakte, vermoedelijk door te ho ge snelheid, op een kruising de macht over het stuur van haar auto kwijt en belandde tegen een vangrail, aldus de politie. Foto: Joop van Houdt ZIERIKZEE - Het onderhoud van openbaar groen is nog te vaak gebaseerd op korte termijnbeslissingen. Be ter zou het zijn om voor dit onderhoud beheersplannen op te stellen. Dit meer planmatige onderhoud van open baar groen bepleiten de Zierikzeese liberalen in hun al gemene beschouwingen voor 1991. Binnen de Zierikzeese raadsgelede- ren is dit jaar gediscussieerd over de mogelijkheid om bij het onderhoud van plantsoenen en dergelijk niet langer gebruik te maken van bestrij dingsmiddelen. Dit naar aanleiding van de brochure Gif uit het groen en de groene lijst van gemeenten. Op de ze lijst staan 65 gemeenten vermeld die niet langer gebruik maken van bestrijdingsmiddelen. Zierikzee komt (nog) niet op die lijst voor, al merkt de VVD op dat er hier slechts een middel wordt gebruikt en dan nog in beperkte mate. De WD-frac-. tie heeft indertijd gevraagd na te gaan wat de financiële consequenties zouden zijn indien ook dit ene middel niet langer zou worden toegepast. Bij gelijk onderhoud maar dan zonder bestrijdingsmiddelen zal dit tot een jaarlijkse kostenfactor van vier ton leiden. Door de norm voor het onder houd bij te stellen kan het achterwe ge laten van bestrijdingsmiddelen zelfs goedkoper zijn. De VVD vraagt zich af of b en w bereid zijn dit als proefproject uit te testen. Beheersplannen Daarnaast opperen de liberalen het idee om voor het onderhoud van het openbaar groen beheersplannen op te stellen. Dit om.ad hoe beslissingen te voorkomen. De VVD denkt hierbij aan de voorgestelde vervanging van de bomen op de Nieuwe Haven, het geen de gemeente zo'n 100.000 gulden gaat kosten. Convenant Wat dë gezamenlijke aanpak van de milieuproblematiek betreft roepen PvdA, CDA en SGP/RPF/GPV op tot spoed. Om in aanmerking te komen voor een rijkssubsidie moet met een andere regio mogelijk met Walche- 'ren, Noord-Beveland en Sint Philips- land) een samenwerkingsovereen komst worden gesloten, zodat een minimum inwonertal van 70.000 wordt bereikt. Of de samenwerking nu eilandelijk dan wel met een ande re regio (boveneilandelijk) tot stand komt is voor de sociaaldemocraten van minder belang dan een snelle start van zo'n milieudienst. ,,De zorg voor het milieu is zoyeel waard dat geen tijd verloren mag gaan door be stuurlijk gehakketak" aldus de PvdA. Voor de VVD is het duidelijk dat er geen eilandelijke milieu- samenwerkingsovereenkomst moet worden gesloten zolang er mogelijk heden zijn om tot een bredere samen werking te komen. De socialistische fractie neemt bo vendien ook stelling tegen de huns in ziens te berustende houding van het college inzake de verplaatsing van de dienst gemeentewerken. Ook de christendemocraten die al enkele ja ren pleiten voor het verplaatsen van deze dienst uit de binnenstad roepen op tot spoed. Minimabeleid In hun algemene beschouwingen pleiten de christendemocraten voor een gemeentelijk minimabeleid dat .beschouwd moet worden als een noodzakelijke aanvulling op het lan delijke beleid. Daarbij denkt he't CDA aan een integrale aanpak van problemen waarmee achterstands groepen te maken hebben. Sociale ar- moede moet mede door een gemeen- telijk minimabeleid worden bestre den en dit moet de komende jaren worden versterkt" aldus de mening van de sociaaldemocraten. De betrok- kenheid met deze-problematiek be perken tot het beschrijven ervan in nota's en dergelijke vinden de CDA- ers onvoldoende, het .college moet - met concrete voorstellen komen. Over de inhoud van zo'n aanvul lend minimabeleid doen de christen democraten enkele suggesties. De voorlichting over zo'n gemeentelijk minimabeleid moet worden uitge breid. Ook wordt het idee geopperd om na '92 kwijtschelding van de on roerend goedbelasting door de ge meente mogelijk te maken. Ook wordt het vergroten van het sociaal noodfonds bepleit terwijl binnen het ambtenarenapparaat gezocht moet worden naar arbeids- en werkerva ringsplaatsen. NIEUWVLIET - Bij het opspuiten van zand dat gezogen wordt uit een zandplaat uit de Westerschelde, waarmee, het strand bij Nieuwvliet moet worden opgehoogd komen gro te hoeveelheden schelpen, fossielen, haaietanden en ook botten van lang geleden, geleefd hebbende dieren mee naar boven en op het strand te recht. De Aardenburgse amateurgeo loog Johan Verplanke vond er ook een mammoetbot bij. AMERSFOORT - Het aantal kleine militaire oefenterreinen wordt ver minderd. Het gaat om zogenoemde OOT's (Overige Oefen Terreinen), waarvan ons land er enige tientallen telt. De doelstelling om zeven onge veer duizend hectare grote Compag nies-Oefenterreinen (COT's) te reali seren blijft gehandhaafd. Conclusie van VN-commissie Habitat: ZIERIKZEE - De groei van de steden vormt de belang rijkste oorzaak voor de toename van milieuvervuiling en de uitputting van natuurlijke hulpbronnen. Anderzijds bieden steden de grootste mogelijkheden voor economi sche, wetenschappelijke en technische vooruitgang. Dit dilemma zal centraal moeten staan bij het streven naar duurzame ontwikkeling. Tot die conclusie komt de com missie voor menselijke nederzettingen (Habitat) van de Verenigde Naties. gemaakt. Wel heeft de VN-commissie zich als doel gesteld te werken aan onder meer een lijst van bouwmateri alen die schadelijk zijn voor het mi lieu en in het inventariseren van we tenschappelijk onderzoek over huis vesting en duurzame ontwikkeling. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meieocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 14 november 01.15 160 07.30 -112 13.35 143 19.40 -141 15 november 02.05 162 08.05 -114 14.20 151 20.20 -137 Roompot Bpiten 14 november 12.10 141 06.30 -103 18.35 -135 15 november 00.35 162 06.55 -108 12.45 150 19.05 -133 Bruinisse 14 november 01.25 169 07.25 -119 13.40 151 19.40 -149 15 november 02.15 171 08.05 -122 14.30 158 20.20 -145 Wemeldinge 14 november 01.20 179 07.30 -122 13.40 163 19.45 -153 15 november 02.10 183 08.10 -127 14.20 172 20.25 -150 Springtij: 19 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De bijeenkomst diende als voorbe reiding op de 13de Habitat-vergade ring die volgend jaar in Zimbabwe plaatsvindt en voor de VN-conferen- tie over ontwikkeling en milieu in Brazilië in 1992. Doel ervan was het probleem van het gebrek aan woon ruimte - eenvijfde van de wereldbe volking is onvoldoende gehuisvest - en de milieuvervuiling met elkaar te verbinden. Groei Volgens oud-minister M. van der Stoel, die in Den Haag als voorzitter optrad, is verdere groei van de steden onvermijdelijk. Bijna de helft van deze groei komt door natuurlijke aanwas van de stedelijke bevolking zelf. In het eerste kwart van de vol gende eeuw zullen vijf miljard men sen, onder wie een groeiend aantal armen, in steden wonen. Om de milieuproblemen die deze bevolkingsgroei meebrengt tegen te gaan, is volgens de Habitat- commissie een andere benadering vereist van alle stedelijke functies, zoals bouw. watervoorziening, trans port en afvalverwerking. Daartoe is een ander leefpatroon nodig. Volgens directeur A. Rama- chandran van het VN-Habitatcen- trum betekent het scheppen van een leefbaar bestaan voor de hele mens heid bij een ongewijzigd consumptie patroon, dat er acht keer zoveel ener gie gebruikt zou worden als nu. Dat is onmogelijk en uit milieu-oogpunt onaanvaardbaar. Samenwerking Volgens de slotverklaring van de Habitat-commissie zullen de geïn dustrialiseerde landen voorop moe ten lopen bij het veranderen van het consumptie- en produktiepatroon en het streven naar een verantwoorder gebruik van energie. Verder moet er internationaal intensiever worden sa mengewerkt om tot een duurzamer ontwikkeling te komen. De rol van de vrouw bij dit alles wordt benadrukt. Van der Stoel en staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting), die de Nederlandse delegatie leidde, noem de de Haagse bijeenkomst geslaagd. Politieke problemen tussen de 54 deelnemende landen bleven uit. Con crete afspraken over de aanpak van de geschetste problemen werden niet DEN HAAG - Om 'tegengas te ge ven' tegen de activiteiten van Lagere Overheden Tegen Apartheid (LOTA) heeft de Stichting tot Herstel van de Culturele Betrekkingen Nederland/ Zuid-Afrika zes burgemeesters fi nancieel gesteund om een reis naar Zuid-Afrika te maken. Het gaat om de burgemeesters van Bcrnissc, Goc- dereedc, De Lier, IJsselham, Ermelo en Stccndcren. Zij keren op 16 no vember terug. Voorzitter G Knibbc van dc stich ting zegt deze week in Vrij Nederland dat tegengas geven het idee achter dc reis was. Je kunt toch niet alles blij ven slikken. Al die rare gemeente- raadjes die zich met internationale politiek bemoeien, terwijl ze thuis niet eens tegen de problemen zijn op gewassen", aldus Knibbe. De Anti-Apartheidsbeweging Ne derland (AABN) noemt in brieven aan de gemeenteraden van de zes ge meenten de stichting bedenkelijk en van een uitgesproken pro-apartheids karakter. De AABN vraagt dc ge meenteraden zich van de reis van hun burgemeester te distantiëren. Tot en met 24 november Burgh-Haamstede Expositie Honderd jaar ijspret. De Bewaerscholë. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve op zondag. Woensdag 14 november Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Oosterland Bijeenkomst Confessionele Vereni ging. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 15 november Burgh-Haamstede Bijeenkomst over informatiever schaffing. VVV-kantoor. 20.00 uur. Vrijdag 16 november Zierikzee Open studiedag Vrouw en Geloof over sterke vrouwen. De- Lichtboei. Van 10.00 tot 16.00 uur. Najaarsvergadering Stad en Lande in Concertzaal. 19.30 uur. Presentatie CD koren van Schouwen- Duiveland. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Dreisehor Verkoop Welfare Rode Kruis.' Plaet- senhuys. 14.00-16.00 uur. Bruinisse Vogelshow vogelvereniging De Nach tegaal, in 't Durpsuus. 19.00-22.30 uur. Zaterdag 17 november Zierikzee Tentoonstelling postduivenvereni ging Zierick. Manhuisstraat 4. Van 14.00 tot 22.00 uur. Intocht Sinterklaas. Haven. 14.30 uur. Ellemeet Toneelavond in dorpshuis met bal na. 19.30 uur. Bruinisse Vogelshow vogelvereniging De Nach tegaal, in 't Durpsuus. 13.00-22.30 uur. Maandag 19 november Zierikzee Jubileumvergadering Philatelica in Huis van Nassau. 20.00 uur. Bro u wersh a ven Verkoop Welfare Rode Kruis. Groene Kruisgebouw. 14.00-16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 20 november Zierikzee Informatie-avond over pastoraat en verpleging Psychiatrisch Ziekenhuis. De Driehoek.19.45 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Re nesse VVV-vergadering in dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Commissievergadering bezwaar schriften in gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 21 november Burgli-Haamstede Presentatie clubs NVvH. Gerefor meerde kerk Haamstede. Vanaf 19.30 uur. Donderdag 22 november Zierikzee Spelmiddag ANBO in de Paternoster met sjoelen en kaarten. 14.00 uur. Symposium werkgelegenheidsbeleid in hotel-restaurant Mondragon. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering CDA Westerschouwen. Gereformeerde kerk Haamstede, 19.30 uur. Vrijdag 23 november Zierikzee Vogel tentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 19.00 uur. Jasperina de Jong. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Dia-serie Roemenië. Dorkashulp Westhoek. Winterkerk Hervormde kerk Haamstede. 19.30 uur. Zaterdag 24 november Zierikzee Vogeltentoonstelling Zang en Kleur. Graanbeurs. 14.00 uur. Opening sporthal. Onderdak. 15.00 uur. Uitvoering Turnvereniging Delta Sport, Onderdak. 19.30 uur. Woensdag 28 november Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 29 november Oosterland Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in de Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 30 november Tiid •Am Algemene ledenvergadering volks tuinvereniging Kaaskenshof. Graan beurs. 19.30 uur. Dinsdag 4 december Kerkwerve St. Nicolaasmiddag bij bejaarden soos in het verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur Zaterdag 8 december Zierikzee Orlando Kwartel. Concertzaal. 20.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2