Ondernemers Burgh-Haamstede geven geen extra geld voor evenementen Zeeuws Centrum Amateurtoneel krijgt een pluim plus subsidie! SAMAN BV Postkantoor kan volgens Bruse fracties wellicht in gemeentehuis komen I I I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lantaarnpalen beschadigd door vandalisme Onvoldoende steun voor voorstel van D. Meulblok tijdens VW-ledenvergadering Suggestie Lijst van de Velde en Algemeen Belang: U6> P Bii-r ZOC-booin op Kraanplein Zierikzeese welzijnscommissie prijst Eenakterfestival /71 von oeveren reizen SEBIBUO^ ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24847 WAARIN OPGENOMEN Groen Beschouwingen Nootverband Volleybal De Zierikzeese liberalen zijn voor planmatig De toekomst van de jeugdbrandweer is één In de rubriek Nootverband een gesprek met Gé Winst voor het eerste dames- en herenteam van de zaken waar de Bruse raadsfracties in Fokker. (Pag. 4). van W, Delphi Mevo '80. (Pag. 9). hun algemene beschouwingen aandacht voor vragen. (Pag. 3). onderhoud van het groen. (Pag. 2). (1797 - 1889) Geduld is een noodzakelijk bestanddeel van het genie. Benjamin Disraeli Advertentie Voor: Gaskachels Zelfbouwpakketten C.V. Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 ZIERIKZEE - Namens de gemeente Zierikzee werd bij de politie aangifte gedaan van de beschadiging van vijf lantaarnpalen door vandalisme. De beschadigingen werden de afge lopen maanden aangebracht. Onbe kend gebleven vandalen schopten de lantaarnpalen uit" en/of beschadig den de lichtkoppen door er met harde voorwerpen tegenaan te gooien. Het gaat om lichtmasten in de Kaersema- kerstraat, Zevengetijstraat, Minder broederstraat, Krabstraat en Laan van Saint Hilaire. De schade aange richt door het vandalisme bedraagt ongeveer 1700 gulden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Negentien handen werden omhoog gestoken tijdens de algemene ledenvergadering van de VVV Burgh-Haamstede. En dat was te weinig om het voorstel van VVV-lid D. Meulblok uit Burgh een kans te geven. Samen met J. Geleijnse stelde hij namens een aantal VVV-leden voor om de contributie te verhogen met tien procent. Een dergelijke verhoging zou jaar lijks ongeveer 5000 gulden opbren gen. Geld dat-volgens Meulblok hard nodig is om tijdens het toeristensei zoen passende en creatieve evenemen ten te kunnen organiseren. Sinds kort zit hij als vertegenwoordiger van de ondernemers in Burgh-Haamstede in de stichting Recreatieactiviteiten Westerschouwen. Te weinig Meulblok liet weten het bedrag van 1500 gulden, dat door de VVV Burgh- Haamstede aan deze stichting wordt bijgedragen, te weinig te vinden. Hij kreeg vanuit de zaal steun voor zijn standpunt. Maar niet vanuit het be stuur van de VVV-Burgh-Haamstede. Voorzitter dr H. J. van Zuylen liet we ten dat er binnen de VVV-begroting 1991 geen ruimte was voor een grotere bijdrage. „We moeten redelijkheid betrach ten. Er zou een contributie-verho ging nodig zijn of sponsoring door bedrijven om dat geld bijeen te bren- BRUINISSE - Over veel dingen lopen de menin gen uiteen, maar over één ding zijn alle fracties bin nen de Bruse gemeenteraad het gloeiend eens: de mogelijke verdwijning van het postkantoor in Brui- nisse is onverteerbaar. De fracties Algemeen Belang en Lijst van de Velde doen in hun algemene beschou wingen op de begroting voor 1991 van Bruinisse de suggestie om te bezien of er mogelijkheden zijn om het postkantoor onder te brengen in het gemeente huis. In de aanbiedingsbrief bij de be groting kondigde het college aan binnenkort met plannen voor uit breiding van het Bruse gemeente huis te zullen komen. Alle fracties spreken in hun algemene beschou wingen op de begroting hun in stemming met dit voornemen uit. Koppeling „Desalniettemin verzoeken wij u een koppeling met het postkan toor in overweging te nemen. Mocht blijken dat uw onderhande lingen met de PTT tevergeefs zul len zijn, iets dat wij allen zouden betreuren, dan is het zeker de moeite waard om het huidige postkantoor te betrekken bij de uitbreiding van het gemeente huis", aldus Algemeen Belang. Lijst van de Velde pleit even eens voor integratie van postkan toor en gemeentehuis. De mogelij ke sluiting van het Bruse post kantoor omschrijft de fractie als 'een voor onze fractie en vele bur gers moeilijk te verteren zaak'. Het CDA spreekt in haar alge mene beschouwingen voor wat be treft de mogelijke verdwijning van het postkantoor over 'een droevige zaak'. „Wij stellen u voor de bevolking van Bruinisse in de gelegenheid te stellen haar onge rustheid en ontevredenheid ten aanzien Van het eventueel ver dwijnen van het postkantoor in haar huidige opzet te doen blij ken" aldus het CDA. De christen democraten doen het college de suggestie een enquête onder de be volking te houden. Lijst van de Velde en Algemeen Belang doen de suggestie om het post kantoor onder te brengen in het Bruse gemeentehuis. (Archieffoto). gen. En een contributie-verhoging willen wij als bestruur niet voorstel len". Ook toen die verhoging via een aantal VVV-leden vanuit de zaal werd voorgesteld was er geen meer derheid voor. De VVV-vergadering in hotel Bom werd bezocht door ruim zestig be langstellenden en groeide uit tot een geanimeerde bijeenkomst die tot bij na middernacht uitliep. Een van de agendapunten die de meeste stof deed opwaaien was de bestuursver kiezing. Vanwege diefstal van de huishoudelijke reglementen in hei verleden bleek niemand precies de regels van een dergelijke verkiezing te weten. Ongeldig Dat leidde er toe dat het zittende en herkiesbare bestuurslid N. A. Dam- bruin ermee dreigde de verkiezing ongeldig te laten verklaren wanneer hij niet zou worden herkozen. En dat laatste gebeurde inderdaad. De twee tegenkandidaten die vanuit de zaal werden gesteld kregen meer stem men en via een tweede stemming werd J. L. van der Klooster als opvol ger van DahïbrüTh gekozen. Bestuurslid M. Dijkman, die zich eveneens herkiesbaar had gesteld, werd herkozen. En mevrouw A. M. van Holthe tot Echten-Boomsma werd gekozen als nieuw bestuurslid. Zij volgt D. E. Mooy uit Haamstede op die om gezondheidsredenen begin dit jaar het bestuur moest verlaten. Tijdens de vergadering maandag avond was hij weer aanwezig. Daar van maakte het VVV-bestuur ge bruik door officieel afscheid van hem te nemen. Mooy werd daarbij benoemd tot ere-lid. Het eerste in de geschiedenis van de VVV Burgh- Haamstede. Hij was ruim elf jaar be stuurslid. Van Zuylen bedankte ook Dambruin voor zijn inzet gedurende 19 jaar als bestuurslid. Commotie ontstond tijdens de ver- VVV-voorziiter dr. H. J. van Zuylen: Enquête niet representatief'. gadering ook toen voorzitter Van Zuylen de publieksenquête over eve nementen (die deze zomer op initia tief van de ondernemersvereniging werd gehouden) omschreef als 'niet representatief'. „Het ondervragen van 300 mensen is een veel te gering aantal in vergelijking met de 55.000 die in de zomer in ons gebied verblij ven". Toen vanuit de zaal kritiek werd geleverd op deze stelling van de voorzitter, verklaarde Van Zuylen zijn functie als voorzitter neer te leg den. Na wat heen en weer gepraat leek. hij terug te komen op zijn be sluit. Enquête Van Zuylen stelde dé ondernemers voor om in hun bedrijf enquêtefor mulieren neer te leggen waarin de va kantiegangers hun voorkeur voor be paalde evenementen kunnen laten blijken. „Dan weten we wat de men sen graag willen". De VVV-leden gaven unaniem hun goedkeuring aan het plan de stich ting Streek VVV en Promotie Schou- wen-Duiveland op te richten. Een nieuwe stichting waarmee de promo tie van het hele gebied Schouwen- Duiveland wordt aangepakt. Het is de bedoeling dat een vaste kracht wordt benoemd die de samenwer king tussen de zes gemeenten coördi neert en enkele keren per jaar een boekje verzorgt waarin alle evene menten op het eiland worden aange kondigd. Uit reacties van de ondernemers van Burgh-Haamstede is gebleken dat ruim 40 procent van hen bereid is mee te werken aan het informatie systeem Zeeland ZIEN. Dat houdt in dat ze een apparaat willen aanschaf fen waarmee de meest actuele infor matie over toeristenplaatsen op hun bedrijf rechtstreeks wordt ingevoerd in een computersysteem. Een sy steem dat ter beschikking staat van toeristen die een plaatsje zoeken. De gemeente Westerschouwen wil mee betalen aan het systeem mits 30 a 40 procent van de ondernemers in de ge meente een apparaat aanschaft. In Renesse is de bereidheid om dat te doen veel kleiner dan bij de onderne mers in Haamstede. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit de fracties van CDA, PvdA en Groen Links, staat positief tegen het invoe ren van een spitsvignet, dat het auto rijden in de spits duurder moet ma ken. Dat bleek tijdens een door ini- - tiatiefgroep Wijs op weg georgani seerde bijeenkomst over autoverkeer en prijsbeleid in Den Haag. In deze initiatiefgroep zitten onder meer NS, milieugroeperingen en de vakbon den. ZIERIKZEE - In tegenstel ling tot wat vrijdag werd ver meld wordt de ZOC-boom don derdag 15 november niet om 15.30 uur maar om 10.30 uur op het Kraanplein geplant. Deze boom is een geschenk van de Zierikzeese ondernemers aan de gemeente voör de herinrich ting van de binnenstad. Tij dens de officiële opening is de ze boom door de Zierikzeese Ondernemers Centrale aan het gemeentebestuur aangeboden. Donderdagmorgen om 10.30 uur wordt deze boom nu offi cieel overgedragen en geplant. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden, middagtempera- tuur rond 12 graden. Wind uit zuid west, matig, draaiend naar west en langs de kust geleidelijk toenemend naar krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 nov.: Donderdag: Zonneschijn; 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov. Zon op 07.59, onder 16.50 Maan op 04.56, onder 15.08 15 nov. Zon op 08.00, onder 16.48 Maan op 06.08, onder 15.25 Nieuwe Maan: 17 nov. (10.05) -HET WEEKOVERZICHT - t>È BILT - Geleidelijk krijgt het weer een echt herfstkarakter. Ten zui den van ons land is de luchtdruk, dankzij een uitloper van het Azoren- hogedrukgebied, hoog. Op de noorde lijke Oceaan ontstaat hierdoor een soort glijbaan, waarlangs in activi teit toenemende storingen in de rich ting van ons land worden gevoerd. Het komende etmaal passeren twee van die storingen. Er is dan ook veel bewolking en van tijd tot tijd valt er wat regen of motregen. Het blijft zacht. De minimumtemperatuur ligt rond de 8, de middagtemperatuur op zo'n 12 graden. De wind is eerst zuid west en matig, maar draait morgen naar het westen en neemt langs de kust toe tot krachtig. Vanaf donder dag neemt de wind verder toe. ZIERIKZEE - Een prima initiatief met een relatief laag prijskaartje (achthonderd gulden subsidie). In deze trant uitten de leden van de Zierikzeese welzijnscommis sie zich maandagavond toen een subsidieverzoek van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA) werd be handeld. Dit centrum heeft de gemeente Zierikzee om achthonderd gulden subsidie gevraagd voor het in april te houden Eenakterfestival. Tijdens dit festival, dat twee jaar geleden zijn debuut in Zierikzee maakte kunnen amateurgezelschap pen uit het Zeeuwse zich in de Con certzaal met behulp van allerlei een akters met elkaar meten. Ofschoon er niet echt sprake is van een competitie willen die gezelschappen zich uiter aard zo goed mogelijk presenteren. Een deskundige jury beoordeelt de acteerprestaties en maakt daarvan een schriftelijke rapportage, waaruit de amateur acteurs en actrices lering kunnen trekken. Kwaliteit Dit Eenakterfestival, is zo ver klaarde mevrouw A. Pankow van het ZCA, opgezet voor het verbeteren van de kwaliteit van het amateurtoneel. De optredens van veel gezelschappen beperken zich tot de eigenkring, waardoor deze het gevaar lopen in zelfgenoegzaamheid te vervallen" al dus de woordvoerder van het ZCA. Anderzijds is dit Eenakterfestival ook opgezet als een soort presentatie van datgene wat de Zeeuwse ama teurtoneelgezelschappen in huis heb ben. Ten einde de drempel voor hun optredens zo laag mogelijk te houden wordt dan ook geen entree geheven tijdens het Eenakterfestival dat vol gend jaar op 19, 20 en zo mogelijk ook op 21 april in Zierikzee wordt gehou den. Deze gratis toegang werkt bo vendien ook drempelverlagend voor de Concertzaal, zo merkte mevrouw Pankow op. De leden van de welzijnscommissie bleken dit Eenakterfestival zonder meer een warm hart toe te dragen. „Zelden heb ik zo'n aardig subsidie verzoek gezien. Enerzijds wordt een stukje kwaliteitsverbetering na gestreefd en anderzijds wordt de mo gelijkheid geboden van drie dagen to neel" merkte commissielid J. van de Veer als eerste op. Ook de andere commissieleden uitten zich in min of meer gelijke bewoordingen. Vooral het feit dat Zierikzee hiermee „ge trakteerd" wordt op twee tot drie da gen toneel werd toegejuicht. De achthonderd gulden die het ZCA van de gemeente voor dit festival vraagt was dan ook voor geen van de commissieleden een punt van discus sie. Sterker nog, de dames De Jong- Van Loo en Van Leeuwen vonden die achthonderd gulden maar aan de lage kant. Wethouder J. Groen constateer de naar aanleiding van de opmerkin gen van mevrouw Van Leeuwen ech ter dat het geen gebruik is om meer te betalen dan gevraagd wordt. Het liberale commissielid me vrouw J. Syswerda-Bos wilde weten of dit Eenakterfestival ook door de provincie wordt gesubsidieerd. Jaar lijks krijgt het ZCA een totaalbudget van 29.000 gulden. Voor het Eenakter festival zal het ZCA echter naar ande re geldschieters moeten uitzien om dat de provincie deze activiteit niet langer meer wil subsidiëren omdat dit als een lokale activiteit wordt be schouwd. Wat meer discussie leverde het sub sidieverzoek van de majorettevereni ging de Mini Stars op. Eerder reeds klopte deze vereniging bij de gemeen te aan voor een subsidie. Omdat het subsidieverzoek toen niet aan de voorwaarden voldeed werd het ver zoek ingetrokken en vervolgens op nieuw ingediend. Uit deze laatste stukken bleek dat de Mini Stars dit jaar een tekort van ruim 2600 gulden verwachten. Ook zijn de majorettes aan nieuwe kleding toe. Die kos tuums kosten circa drie honderd gul den per stuk. Een heel bedrag vond mevrouw A. Aukes. Mevrouw M. R. de Jong-Van Loo vond het zaak om eerst te bepalen of de Mini Stars wel of niet subsidie moeten krijgen. Daarna zou gekeken moeten worden of zo'n subsidie onder de SONMO-normen valt. De CDA- vertegenwoordiger W. de Oude stelde voor om de zaalhuur van de Mini Stars voor rekening van de gemeente te laten komen. Daarnaast zou een kleine bijdrage moeten worden gege ven om zodoende een spaarpotje te creëren voor de aanschaf van unifor men. De Oude voelde er niet veel voor om van de subsidie van zo'n 2700 gul den een jaarlijks terugkerend iets te maken. Met wat kanttekeningen bleek de commissie toch in zijn totaliteit posi tief jegens het subsidieverzoek te staan. Zij het met dien verstande dat dit jaar nog niet volgens de SONMO- normen wordt getoetst. Als de Mini Stars hun bestaansrecht hebben be wezen dan zullen deze normen vol gend jaar wel worden gehanteerd. Geen enkele moeite had de wel- zijnscommisise met het verzoek van Vrouw en Geloof om de subside van een dubbeltje per inwoner op te trek ken tot vijftien cent per inwoner. Voor volgend jaar betekent dit een bedrag van 1470,-. Deze verhoging van de subsidie is gewenst vanwege de uitbreiding van cursussen en ka- derdagen. Het enige subsidieverzoek dat deze avond niet werd gehonoreerd was het verzoek van Musi Voca voor circa tweeduizend gulden. Dit bedrag is door deze stichting gevraagd voor de vier concerten die in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor zijn ge geven. Van 't Veer merkte hierbij op dat de aanvraag voor subsidie pas is gedaan nadat het eerste concert al was gegeven. Ook vond hij de behan deling van dit subsidieverzoek aan de late kant. Laat of niet, het veranderde niets aan het unanieme standpunt van de commissie dat in dit geval geen sprake is van een direct gemeen telijk belang. Een verzoek om finan ciële steun is meer op zijn plaats in de gemeente (Brouwershaven) waar de concerten worden gegeven. Advertentie VAN OEVEAEN W.lfmK>*« IS I* III0-IJJWID48- Wij zoeken FOTO'S uit de OUDE DOOS Hebt u nog toto's van vroeger van reisjes, waarop DUIDELIJK zichtbaar is een oude bus van ons wagen park. graag een reaktie TEL. 01110-12319 fotbuj It - 4 J00 AA ZlrrUrer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1