Haast maken met realiseren sociaal-cultureel trefpunt 'Automobilisten trekken zich niets aan van verbodsbord' NIEUW! SAMAN BV ft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzeese PvdA-fractie: Bewoners Nieuwe Havenweg Burghsluis luiden noodklok over gevaarlijke verkeerssituatie: Auto over de kop WA> 1Kb Pt Bitr 32.18 6 e*B' ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24846 WAARIN OPGENOMEN Ideeënbeurs Frites-tent Kampioenen Voetbal Weinig belangstelling was er voor de ideeën- Zierikzee is volgens de SGP tijdens Toeristen- Gevleugelde kampioenen waren zaterdag te Mevo werkt zich omhoog ten koste van hek- beurs zaterdag in De Driehoek. (Pag. 2). dagen één grote (rites- en eettent. (Pag. 3). zien in het dorpshuis in Noordwelle. (Pag. 4). kesluiter DPS: 0-3. (Pag. 6), (1797 - 1889) De beschaving schijnt beter de ondeugd te kun nen verfijnen, dan de deugd te vervolmaken. Thiaudière ZIERIKZEE - Er dient haast te worden gemaakt met het realiseren van een ruimte voor sociaal-culturele activiteiten nu duidelijk is dat het aanpassen van het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat hiervoor te veel geld kost. Zo'n sociaal-cultureel (multifunctioneel) centrum met theatervoorziening zou gerealiseerd kunnen worden op de hoek Haringvlietstraat/Laan van Saint Hilaire. Dit idee lanceren de Zierikzeese sociaaldemocraten in hun algemene beschouwingen voor 1991. BURGHSLUIS - Volgens een aantal bewoners van de Nieuwe Havenweg bij Burghsluis wordt op die weg on verantwoord hard gereden. In een brief aan de gemeente Westerschouwen luiden de bewoners de noodklok in ver band met de volgens hen erg verkeersonveilige situatie. De bewoners vragen de gemeente dringend om actie te ondernemen. „Opdat de kans op een noodlottig ongeval tot een aanvaardbaar risico wordt beperkt". Het is, zo stellen de bewoners in de brief, zeker niet de eerste keer dat ze bij de gemeente aan de bel trekken in verband met de verkeerssituatie, ..Afdoende maatregelen bleven tot op heden achterwege, reden waarom wij ons gedwongen voelen u wederom op de bijzonder gevaarlijke verkeerssi tuatie op deze weg te wijzen". Breed De Nieuwe Havenweg in Burgh sluis is een brede, geasfalteerde weg. Aan de weg ligt een aantal huizen, maar de doorsnee-automobilist krijgt niet de indruk in de bebouwde kom van een dorp te zijn beland. Toch is dat wel degelijk het geval en wordt ook middels verbodsborden aangege ven dat men niet harder dan 50 kilo meter per uur mag rijden. Volgens de bewoners trekken de automobilisten zich weinig aan van dat verbordsbord. ,,Zij zien een stei le afrit en een brede rechte rijbaan zonder obstakels, met binnen het ge zichtsveld een steile oprit waardoor men de snelheid (vaak onbewust) op voert", aldus de brief. Volgens de bewoners van de Nieu we Havenweg worden vaak onverant woord hoge snelheden bereikt op het weggedeelte in kwestie. Men schat dat een aantal automobilisten harder rijdt dan 100 kilometer per uur. ,,Voor de bewoners die vanaf het erf van hun woning van de rijbaan gebruik wil len maken of vanaf de rijbaan hun erf op willen rijden is de situatie vaak hachelijk". Fietsroute De Schouwen-Duiveland route voert over de Nieuwe Havenweg, evenals een landelijke fietsroute. Vol gens de bewoners van de Nieuwe Ha venweg is het aantal wielrijders dat gebruik maakt van de Nieuwe Ha venweg de laatste jaren drastisch toe genomen. ..Deze fietsers, veel ouders met kinderen, rijden met verhoogde snelheid de steile afrti af of rijden diep over het stuur gebogen, zwaar trappend en daardoor dikwijls wat slingerend naar boven en worden dan rakelings gepasseerd door veel te snel rijdende auto's". Volgens de bewoners zijn er in de afgelopen jaren al meerdere keren katten en honden doodgereden op de Nieuwe Havenweg. ,,Het betrof ech ter nog geen mensen en een mensen leven is uiteraard veel belangrijker", aldus de bewoners. Zij stellen dat er wel zo spoedig mo gelijk maatregelen getroffen moeten worden om te voorkomen dat er in de toekomst wel doden zullen vallen op de Nieuwe Havenweg. De bewoners wendden zich al in 1987 tot de beheer der van de weg, het Waterschap Schouwen-Duiveland. In reactie op hun schrijven werden door het water schap toen borden geplaatst middels welke automobilisten werd geadvi seerd niet harder dan vijftig kilome ter per uur te rijden. Verbodsbord ..Dat had op de rijsnelheid op de Nieuwe Havenweg geen enkele in vloed. Men bleef de rijbaan als race baan gebruiken", aldus de bewoners. Later werden, op hernieuwde aan drang van de bewoners, de adviesbor den vervangen door borden waarop aangegeven stond dat men niet har der mag rijden dan 50 kilometer per uur. Volgens de bewoners ook nog niet afdoende. ..Het afgelopen jaar is gc- ming in het bestedingsplan voor '91 stellen de sociaaldemocraten dat ook het college overtuigd is van de nood zaak om op korte termijn tot een voorziening voor sociaal-culturele ac tiviteiten te komen. Hoe, waar en wanneer, daarover laat het college zich in zijn algemene beschouwingen niet duidelijk uit. Onhoudbaar Voor de PvdA is er nu langzamer hand een onhoudbare situatie ont staan en is het noodzakelijk om bin nen afzienbare tijd tot een keuze te komen. Om dit proces wat te bespoe digen komt de socialistische fractie met een aantal ideeën, dat zo stellen de PvdA-ers zeker ambitieus is. Al lereerst moet zo'n sociaal cultureel centrum met theatervoorziening bin nen nu en (uiterlijk) vijf jaar worden gerealiseerd. Als mogelijke lokatie voor zo'n trefpunt stelt de PvdA het terrein op de hoek van de Haringvlietstraat/ Laan van Saint Hilaire voor. Een en ander zou gefinancierd kunnen wor den door het potje voor de aanpas sing van de Manhuisstraat van ruim twee ton jaarlijks aan te vullen met minimaal tweehonderdduizend gul den. Dat bij verwezenlijking van dit plan de nodige hobbels genomen moeten worden erkent de PvdA-frac tie. Wanneer de gemeente Zierikzee echter cultuur, podiumkunsten en sociaal-cultureel werk ernst neemt dan heeft dat consequenties. Andere plannen zullen hierdoor moeten wor den geschrapt of worden uitgesteld. De PvdA is zich hiervan bewust. Ook de VVD en de fractie van de SGP/'RPF en GPV hebben het in hun algemene beschouwingen over het aanzienlijke kostenplaatje dat nodig is voor het in stand houden van de Concertzaal. Behalve deze constate- zijn de Zierikzeese liberalen ver over het feit dat in de beste el tot en met '94 ruimte is vrijgemaakt voor de Vier opeenvolgende ja niets doen aan dit Zierikzeese is voor de liberalen een moei- verteerbare zaak. SGP/RPF en op zich geen bezwaar te- beschikbaar stellen van geld onderhoud van gebouwen van de gemeente zijn. van de Concertzaal ech- klein rechts weieens de in druk dat het in stand houden van de Concertzaal een financieel te zware opgave voor de gemeente is gewor den. Brogum Jeugdsoos Brogum kan volgens de PvdA-fractie een rol vervullen bij het tot stand komen van een nieuw podi- umbeleid. Podiumkunsten worden volgens de Zierikzeese socialisten, uitsluitend in verband gebracht met het aanbod van Uit in Zeeland. Dit wordt door hen weieens als storend ervaren omdat huns inziens Brogum de plaats bij uitstek is waar een nieuw podiumbeleid vorm en inhoud kan krijgen. Dit mag van de PvdA best worden gekoppeld aan de po diumkunsten zoals Uit in Zeeland de ze aanbiedt. Samen met het CDA is de PvdA voorstander van een structurele sub sidie aan Brogum, dit om het voort bestaan van deze jeugdsoos te garan deren. VVD en SGP/GPV/RPF zijn iets meer terughoudend. De liberalen blijken bezorgd te zijn over zorgen kindje Brogum. De twintig mille sub sidie voor deze jeugdsoos is geen klei nigheid zo merkt de VVD-fractie in haar reactie op de algemene beschou wingen voor '91 op, bovendien vragen zij zich af of dit het einde is. Of de subsidie aan Brogum blijvend ver hoogd moet worden is voor het colle ge volgens de fractie van SGP/GPV/ RPF niet langer een vraag. Hoe dit te verklaren is, dat wil klein rechts wei eens van het college weten. RENESSE - Bij een eenzijdig onge val zaterdag werd de auto van L. J. de M. uit Renesse totaal vernield. De M. kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde omstreeks 11.45 uur toen De M. over de Stoofweg bij Renesse reed in de richting van de verkeerslichten. Door onbekende oorzaak kwam De M. met zijn auto in de linkerberm terecht en raakte de macht over het stuur kwijt. De auto sloeg vervolgens over de kop. Advertentie LELYSTAD - „Jumbo", een multi functioneel vaartuig dat geschikt is voor calamiteitenbestrijding, ber gingswerkzaamheden, milieuonder zoek en hijs- en transportwerk is in Lelystad in gebruik genomen. bleken dat automobilisten zich van genoemd verkeersbord niets aan trekken. Men blijft veel te hard rij den. Het racebaan-effect blijft". „Omdat de verantwoordelijkheid voor eventueel verschrikkelijke ge volgen op u rust en omdat afdoende maatregelen tot op heden zijn uitge bleven voelen wij ons én uit zorg voor onszelf en uit zorg voor onze naaste moreel geroepen u nogmaals op de verkcersgcvaarlijke situatie te wij zen", zo schrijven de bewoners van de Nieuwe Havenweg. Voorstellen In hun brief dragen de bewoners ook mogelijk suggesties aan ter ver betering van de verkeersveiligheid langs de Nieuwe Havenweg. „Ge dacht kan worden aan bijvoorbeeld het aanbrengen van wegversmallin gen voor het gemotoriseerd verkeer door middel van vluchtheuvels", al dus de bewoners. Men doet verder de suggestie om obstakels aan te bren gen in de rijbaan van de Nieuwe Ha venweg en het aanbrengen van ver keersdrempels aan weerszijden van op- en afrit". De brief staat op de lijst van ingekomen stukken van do ge meenteraadsvergadering van de ge meente Westerschouwen van maan dag 29 november. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Volgens de Zierikzeese PvdA-fractie is jeugdsoos Brogum de plaats bij uitstek waar nieuw podiumbeleid vorm en in houd kan krijgen. (Archieffoto). Geruime tijd heeft de gemeente Zierikzee met de gedachte gespeeld om het vroegere onderkomen van de rijksscholengemeenschap in de Man huisstraat na overname in te richten als educatief en sociaal-cultureel cen trum. Toen echter duidelijk werd dat dit een wel erg kostbare operatie zou worden is als alternatief de vroegere Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken naar voren geschoven. Dit schoolgebouw biedt echter onvol doende mogelijkheden voor het her bergen van én onderwijskundige én sociaal-culturele activiteiten. Voor de laatste categorie moet dan ook een andere oplossing worden gezocht. Voor de Zierikzeese PvdA-fractie is het nu de hoogste tijd om tot een dui delijke keuze te komen, zo schrijft deze in zijn reactie op de algemene beschouwingen van b en w voor vol gend jaar. Niet alleen omdat de reali sering van een dergelijk trefpunt niet langer kan en mag worden uitgesteld maar ook vanwege de investeringen in de Concertzaal. Alleen al voor het in stand houden van deze cultuurtem pel zijn aanzienlijke investeringen nodig. Op grond van de constatering van ben w dat de situatie in de Con certzaal nooit echt ideaal zal zijn stel len de sociaaldemocraten dat dit pro ces van „pappen en nathouden" niet langer moet worden voortgezet. Er moeten keuzes worden gemaakt. Op grond van de pro memorie ra- Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Zacht Veel bewolking. Vooral in de mid dag of avond af en toe regen. Tempe raturen ongeveer 11 graden. Wind uit zuid tot zuidwesr, matig, aan de kust af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 16 nov.: Woensdag: Zonneschijn: 20%. Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 07.57, onder 16.51 Maan op 03.43, onder 14.54 Nieuwe Maan: 17 nov. (10.05) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een geleidelijk wat in kracht toenemende stroming uit zuid tot zuidwest voert het komend et maal zachte en vochtige lucht aan. Deze zachtere luchtsoort stroomt vanavond en vannacht geleidelijk ons land binnen. Hierin komt veel bewol king voor waaruit wat mótregen kan vallen. Grote neerslaghoeveelheden worden niet verwacht. Ten westen van de Britse eilanden ligt een kou front. Dit hangt samen met een de pressie ten zuidwesten van IJsland. Dit front beweegt zich in onze rich ting en bereikt ons land op dinsdag avond. Voor het zover is krijgen we op dinsdag te maken met een zacht en bewolkt weertype bij een tempera tuur van een graad of 12. Op de nade ring van het genoemd koufront ne men de regenkansen in de middag of avond toe. De wind is zuid tot zuid west en neemt geleidelijk toe tot ma tig, aan de kust later tot krachtig. Er wordt volgens dc bciconcrs te hard gereden op de Nieuwe Havenioeg. (Foto: Joop van Houdt). Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1