De vergeten helden van ons eiland 15 augustus 1913; feestelijke dag voor Katholieke gemeenschap Aankomst Sint in Zierikzee Midden- schouwen behandelt bezwaarschrift MULTI A PURE Vijfentwintigjarig jubileum pastoor Karskens Over de redders in vroeger tijden 4 Z1EK1KZ-EE - Nog ruim een week en dan krijgt Zierikzee hooggeëerd bezoek. Zaterdag 17 november zullen de Goedheiligman en zijn Pieten om streeks 14.30 uur in Zierikzee aan wal gaan. In tegenstelling tot voor gaande jaren gebeurt dit in de Oude Haven. Het kleurrijke Spaanse gezelschap vaart via het havenkanaal, de Nieu we Haven naar de Oude Haven, waar burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs de grijze en kindvriendelijke eminentie welkom zal heten..-Sinter klaas wordt behalve door zijn Pieten ook terzijde gestaan door de muzi kanten van Rust Roest die op een zeil schip in de stoet mee zullen varen. Voor de aankomst van het gezelschap doen Kunst en Eer en de Mini Stars een rondje door de stad. Na de ontvangst op het Kraanplein vervolgt de Sint en zijn aanhang de tocht richting Havenplein. Voor de kinderen uit de laagste klassen van de basisschool heeft Sint nog een ver rassing in petto. Sint en zijn Pieten zullen daarna nog een tijdje in het centrum van Zierikzee vertoeven. SCHARENDIJKE - De commissie bezwaarschriften van de gemeente Middenscliouwen komt dinsdag 20 november bijeen voor het bespreken van het bezwaarschrift van de stich ting Slachtofferhulp Zeeland. Deze Stichting heeft bij de gemeente be zwaar gemaakt tegen het afwijzen van een subsidie-verzoek door de raad in augustus. De commissiever gadering wordt gehouden in het ge meentehuis in Scharendijke en be gint om 19.30 uur. Advertentie BERN1STON Montage Contractor and Consultant Handelsvertegenwoordiging DRINKWATER ZUIVERING Vraag vrijblijvend informatie: POSTBUS 163 4300 AD ZIERIKZEE TELEFOON 0111016344 TELEFAX 01110-17504 phus Verbekt, winkelier en koopman in de Korte Sint Janstraat/hoek Fon- teine en tevens handelaar in oude me talen. 3. Johannis Maria den Boer, timmermansbaas. Ongehuwd overle den op 7 september 1924. Hij woonde in de Sint Domusstraat op de hoek van de vismarkt. 4. Franciscus Ver- kaart was kachelsmid en winkelier in de Lange Nobelstraat bij het Jan- newekken. Magazijn ,,De Onderne ming" heette deze zaak destijds. Zijn echtgenote was Maria Tuinder en het gezin had drie dochters. 5. Mattheus Rombouts was vroeger wagenmaker aan de Lammermarkt en gehuwd met Theresia Ludovica van Raamsdonk en geboortig uit Rotterdam. Na het overlijden van haar man vertrok zij uit Zierikzee en vestigde zich in Den Haag.- 6. Hendrikus Lokker was van beroep huisschilder en woonde met zijn vrouw, Maria Rosier aanvanke lijk in de Hoofdpoortstraat en later in de Sint Domusstraat. 7. Frans den Boer was koopman in manufacturen en verhuisde in 1937 naar het Noord- Limburgse Gennep. 8. Leendert Peute was schoenmaker en lijkdienaar en woonde in de Lange Nobelstraat en was gehuwd niet Jo hanna de Vos. 9. Dominicus Francis cus Wijsman was sigarenmaker en winkelier op ,,de Mol" (A. 312) en zijn echtgenote was Maria Johanna Wisse. 10. August Eduard Holty, geboren te Amsterdam en gehuwd met Christina Groenhart uit Grave aan de Maas was winkelier in maatkleding op de Dam (B. 360) en later ook aan de Oude Ha ven (Havenplein). 11. Christiaan Ver- kaart was landbouwer en woonde in de Breedstraat (C. 313) en was ge huwd met Thona Peute. Onderste rij 1. Hendrikus Gerardus den Boer, hoofd van de R.K. Sint Willibrordus- school, was geboren in Schoten (NH) en gehuwd met Elisabeth Catharina Maria Staats. Deze familie vertrok in 1916 naar Noordwijk aan Zee. 2. Adriaan Appels was koopman en winkelier in manufacturen en be woonde het winkelpand in de Sint Domusstraat waar in onze tijd de BB (bakkerij) gevestigd is. Maria There sia Mollenkramer was de manufactu- rier zijn vrouw. 3. Jacobus Willebror- dus Gudde was drogist en schilder op de Mol en getrouwd met Maria Jo hanna Emond. 4. Jubilaris-Pastoor Cornelis Johannes Karskens. 5. Kle- mens August Kohschulte, geboren te Darma (Pruissen) was winkelier in manufacturen op Mol A. 305 en/ge huwd met Helena Dorothea Straat man. 6. Johan Hendrik Ideler was winkelaar en handelsreiziger op de Mol en later ook nog in de Poststraat (C. 91). Dat is nu de Lichtboei van het Leger des Heils. In 1923 vertrok het gezin naar Rotterdam. Dat was de ge boorteplaats van de echtgenote van Ideler, die Carolina Adriana Blanker heette en In de Rotterdamse oostelij ke stadswijk Kralingen het eerste le venslicht aanschouwde. 7. Helemaal rechts op de hoek zit Lambertus Jo- fcephus Henning. Hij was pettenma ker op de Dam en winkelier in hoe den en petten op hetzelfde adres. Hij was gehuwd met Maria Catharina Francisca Nordlohne. Dat waren ze dan: 33 personen in to- tadl en de foto werd gemaakt bij het Patronaatsgebouw, wat tegenwoor dig Parochie Centrum heet. Rest ten slotte nog te vermelden, dat in de tijd dat de foto werd gemaakt, Clemens Franz Joseph Berkemeijer hier kape laan was en later naar één van de Waddeneilanden vertrok. Met dank aan de heer M. Rombouts uit Rotterdam-Zuid (Averdijk 86) voor het beschikbaar stellen van de foto en aan de heer J. B. Wansink hier ter stelde voor zijn gewaardeerde mede werking met betrekking tot zijn hulp bij het thuisbrengen van de afgebeel de personen. De feestdag Poststraat numero 52 (nu H. M. Vor- werk) en later aan de Oude Haven. Zijn echtgenote was Anna Arnolda Maria Josephina Paulussen. 5. Fran ciscus August Petrus Ideler was win kelier in manufacturen aan de Mol A. 309 (nu vishandel Hogerheijde). De familie Ideler was oorspronke lijk afkomstig uit het Duitse Lohne in Oldenberg. Hij was gehuwd met Johanna Antionetta Fokkclman, die geboortig was uit het Groningse Kloosterburen. In 1929 vertrok dit gezin Ideler naar Eindhoven, waar Franciscus een functie bij Vroom Dreesmann aanvaardde. G. Johannes Jacobus Andries van Velthoven was aanvankelijk wagenmaker aan de Lammermarkt B. 2G8 en later aanne mer. Echtgenote. Johanna Elizabeth Verkaart. 7. Adrianus Gudde (overle den 9 mei 1934) was kunsthandelaar en winkelier in galanterieën op de Schuithaven. Zijn uit Rotterdam af komstige weduwe, Antonia Cornelia Middendorp, vertrok na het overlij den van haar man in 1935 naar Heer len. 8. Adrianus Johannis Gilden was hovenier, warmoezier/groenteventer met een hondenkar en woonde in het Gat van West Noordwesten, C. 510 en was gehuwd met Wiljielmina de Bie. 9. Victor Clement Maes was de eerste onderwijzer aan de RK- De feestdag zelf werd ingezet met de gebruikelijke missen. Om 9.00 uur v.m. was het plechtige hoogmis met een feestpredikatie, die voor deze ge legenheid werd uitgesproken door Pater Reyenberg, een geboren Zierik- zeeënaar. Alle aanwezigen zongen daarna op de wijze van Aan U, o Ko ning der eeuwen", een uit drie cou pletten bestaand feestlied. De jubilaris werd in het middaguur door de leerlingen van.de Eerwaarde Zusters met zijn zilveren ambtsjubi leum geluk gewenst. Door een koor van de leerlingen van de R.K.- Parochieschool werd hierna een feest cantate uitgevoerd. Namens de ge meenteleden werd een prachtig dub bel eetservies aan de jubilaris geschonken. De 's middags gehouden receptie werd zeer druk bezocht. Ook van de zijde van „andersdenkenden" mocht Pastoor KaTskens vele blijken yan- belangstelling opt vangen. Meneer Pastoor werd op'15 aü'gUs- tiis 1865 té Zaandam geboren én óp 15 augustus 1888 tot Priester gewijd. Eerst was hij kapelaan in Amster dam en daarna te Leiden. In 1906 volgde zijn bevordering tot Pastoor van Zierikzee, als opvolger van C. J. Tholenaar en hier bleef hij tot 1914. In dat jaar verruilde hij de pastorie van Zierikzee voor die in Wervershof dat in het Noord'Hollandse West- Friesland ligt. Gesterkt door het Heilig Oliesel overleed hij te Wervershoof óp 5 juni 1932 en op 9 juni daaraanvolgend werd hij op het plaatselijk kerkhof begraven. Een aardig bidprentje, ge drukt op de snelpersen van Stumpel Het feestcomité. M. Rombouts uit Rottcrdam-zuid\ wiens familie uit Zierikzee afkom stig is. De vijf heren op de bovenste rij, waarbij we de man, die uiterst links staat niiet meegeteld hébben, zijn van links naar rechts gezien: 1. Adrianus Jongmans, geboren 4 mei 1890 en gehuwd met Adriana Wilhel- mina Maria Brantjes en zij kwam he lemaal uit Pu rm erend. Adrianus Jongmans was sigarenfabrikant aan het tegenwoordige Havenpark, maar toen gewoon Oude Haven geheten. De huidige zetel van het Waterschap 'Schouwen-Duiveland' was toen de si garenfabriek van Jongmans. 2. Mari- nus Leijedekker, overleden op 21 mei 1934 te Zierikzee, was hovenier in de Wevershock (C. 44) en was gehuwd met Anna Hcndrika Wilhelmina Ver munt. 3. Godefridus Anthonius Koe- voets was smid in de Bag ij néstra at (later Maijs) en had ook een winkel Tien personen op de tweede rij en weer van links naar rechts gezien zijn dat: 1. Huibregt Leijdekkér,'geboren 10' november i856 en van beroep kleinlandbouwer en hovenier iii de Regenboogstraat "(PaÜ'j'ëj. Leijdekker was tevens grafdelver van de RK- begraafplaats. Hij was gehuwd met Willcmina Jakoba den Dekker. 2. Adriaan Hak, handelaar en winke lier in sigaren op de Dam. Om precies te zijn: Dam B. 359 en gehuwd met Maria Stouten. Hij was tevens win kelbediende en lijstenmaker bij kunsthandel Adrianus Guddé op de Schuithaven. 3. Johannes Leendert Strooband, herbergier in de Lange Nobelstraat (nu Old Dutch). Hij over leed te Zierikzee op 16 april 1925 en was gehuwd' geweest met Allegonda Maria van Bezooijen. 4. Cornelis Jongmans, sigarenfabrikant van be roep, woonde aanvankelijk in de Parochieschool te Zierikzee en ge boortig uit Hoofdplaat bij Breskens. Hij was gehuwd met Cornelia Jo hanna Maria Smits en het onderwij zersgezin woonde destijds aan de Nieuwe Haven en vertrok in het jaar 1915 van hier met drie gewonnen zo nen naar Delft. 10. Carolus Ludovicus Koevoets - roepnaam Charles - was smidsbaas en loodgieter in de Sint Domusstraat/hoek Venkelstraat en zijn vrouw heette Hendrika Johanna Marig Rombouts. Op de derde rij Elf leden van het feestcomité en dat zijn - weer van links naar rechts ge zien - 1. Jan Verkaart, groenteboer .(met hondekar) en wonende in de Zuidwellestraat. 2. Franciscus Jose- op de Schuithavcn/hock Lange No belstraat. Hij was gehuwd met Maria Anna Catharina Ermen en het gezin verhuisde in 1928 naar Eindhoven. 4. Levinus Christiaan Jongmans was barbier op de Schuithaven (A. 46) en wel op de hoek van het Hoeltje. Later woonde hier kapper Harry van Doorn. De barbier was gehuwd met Maria Catharina Johanna Looi jen uit het Brabantse dorp Nieuw- Vössemeer. Toen de kapper op 13 ja nuari 1918 overleed, vertrok zijn we duwe met de kinderen - drie dochters - naar haar geboorteplaats Nieuw- Vossemeer. 5. Lambertus Johannes Schouten was bier- en meelhandelaar en commissionair in granen en woon de op de hoek van de Oude Haven- Pottebakkersstraat, maar dan aan de zijde van het tegenwoordige Kraan plein. Zijn echtgenote was Maria Margaretha van Schalk. De familie Schouten vertrok in april 1916 met hun drie kinderen uit de stad en vestigde zich in Rotterdam. ZIERIKZEE - Vrijdag' 15 augustus van het jaar 1913 was het voor de Katholieke gemeenschap van Zierikzee een feestelijke en vreugdevolle dag en wat viel er dan wel allemaal zo te vieren? Wel, het was die dag precies vijfentwintig' jaar geleden dat pastoor Cornelis Johan nes Karskens - het geestelijk hoofd van de plaatselijke Katholieke kerk - tot priester gewijd werd. Deze belang rijke gebeurtenis kon en mocht niet onopgemerkt voor bijgaan. De avond tevoren werd de zilveren jubilaris door een deputatie uit het feestcomité met een rijtuig, dat versierd was met de pauselijke kleuren, van Zijpe ge haald. In het gehuchtje Capelle bij Zierik zee werd de jubilaris de eerste bloe menhulde gebracht. Van daar uit werd terstond naar de Sint- Willibrorduskerk gereden, die voor deze gelegenheid speciaal met vlag gen, bloemen pn planten smaakvol getooid was. Toen pastoor Karskens om zeven uur de drukbezette kerk binnenkwam, werd hem door alle aanwezigen op de wijze van het Oostenrijkse volkslied toegezongen: Alleluja! Welkom feestling. Welkom, Priester van den Heer, De Englenkoren zien met ootmoed Op Uw majesteit terneer. Hoe ook, boven alle schepsels, God aan ons zijn weldaan spreidt, Klein is 't, nietig bij de grootheid, Die God U thans heeft bereid. Hierna werd het plechtig lof. gezon gen, waarpa door het feestkoor op in drukwekkende wijze met een feest cantate de kerkelijke plechtigheid, die aan de eigenlijke feestdag vooraf ging, besloten werd. te Hoorn - wordt tot op de dag van vandaag zorgvuldig bewaard in het Streeekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland te Zie rikzee.. De foto is afkomstig en eigendom van In juni dit jaar werd in Burghsluis een redders opgericht. (Archieffoto). vreesden Banjaard, alwaar reeds vroeger vele schepen met dat gevaar lijk gedeelte onzer zeekusten in aan raking kwamen'. 'Zo spoedig was de mare der stran ding per telefoon van den vuurtoren van West Schouwen hier ter plaatse bekend geworden of zondagmorgen werd de alhier gestationeerde red dingsboot Willem III in gereedheid gebracht en met behulp der sleepboot Brouwershaven naar de strandings plaats gesleept'. Mislukt Uit het verslag blijkt dat de eerste poging van de redders om het gestrande schip te bereiken mislukte, 's Avonds keerden zij onverrichterza- ke weer terug. 'Evenwel met het vaste voornemen om den volgenden mor gen. en dan met de sleepboot Zuid- Holland, nogmaals de redding te be proeven'. Net als de vorige dag meldden zich enkele vrijwilligers aan: Dirk Bak ker. Johannes Schaap. Johannes Heerhout, George Williams en Ferdi nand Hansen. De leiding van de red dingsoperatie was in handen van J. monument ter ere van alle vergeten van den Berg, commissaris van de loodsdiensi Brouwershaven. Maandagmorgen in alle vroegte, rond een uur of vier, voeren de red ders opnieuw uit. 'De wind West Noord West en de zee veel bedaard zijnde werd de reddingsboot op ge noegzame hoogte van de Empress of India gebracht, losgelaten van de sleepboot en geankerd op circa 150 vadem van het schip', aldus het ver slag in de Nieuwsbode. Deze keer slaagde men er wel in alle opvaren den, 26 bemanningsleden, de kapi teinsvrouw en twee kleine kinderen te redden. Kleeding De geredden werden in Brouwers haven verzorgd 'en van kleeding voorzien'. De redders gingen daarop terug om te kijken of er van de goede ren aan boord van de Empress of In dia nog wat te redden viel. 'Tbt heden 26 november is aangebracht een ge deelte zeilen, touwwerk etc'. In de boeken van de Zuid Hollandse Red dingsmaatschappij komen veel na men van Brouwenaars voor. Maar daarover later meer. (Wordt vervolgd) S. A. Jumelet Azn BRUINISSE - November, slachtmaand. Zo hebben de samenstellers van oude almanakken deze herfstmaand altijd aangeduid en terecht. In deze maand slachtten ons voorouders het door hen vetgemeste varken. Ze hadden dan ham, spek en voor de winter reuzelvet en stroopvet. De betiteling november, stormmaand zou ook op zijn plaats zijn. Het huis-slachten is verdwenen, maar november-stormen komen nog steeds voor. Er is waarschijnlijk zo'n beetje elke dag van november ooit wel een storm geweest die zijn sporen op Schouwen- Duiveland heeft nagelaten. In het jaar 1570 was er bijvoorbeeld de Al lerheiligenvloed die bij Bruinisse en (al van andere plaatsen een dijkdoor braak veroorzaakte. In november 1532 was bijna heel Zeeland onder water komen te staan nadat een zwa re noordwester over de provincie trok. In 1530 was er de beruchte St. Felix- vloed, vergelijkbaar met de Waters noodramp van 1 februari 1953. In een rijmkroniek uit die tijd: Als men schreef duizend, vijhondeTt en dertig den vijfden dag van november, 't wordt u ontdekt toen gebeurde er jammer ende druk seer smertigh, ten tijde van Keizer CArolus die vijfde, effect, eenen grooten vloed is er gestreckt, over geheel Zeeland, deur 't groot mishagen, sagh men menigh mense weenen, kermen en deerlijk klagen'. Mens en dier viel toen ten prooi aan het door de storm opgezweepte golven. Ze verdronken zonder dat ie mand ook maar de kans kreeg om een helpende hand toe te steken. In die tijd beschikte men nog niet over helikopters en zelfrichtende red dingsschepen. De redders waren er wel. Wie kent ze nog, de mannen van Bruinisse die er bij nacht en ontij op uittrokken om hun medemens in nood te hulp te schieten. De mannen wiens heldendaden door schrijver Frederik Nagtglas beschreven wer den. Willem van Viane Eén van die redders was Willem van den Berg, de latere schipper van de Dana Adriana. Tientallen reddin gen schreef deze 'Willem van Viane' op zijn naamHij woonde op Viane en de Oosterschelde was, en is, in die hoek zeer omstuimig. In de annalen worden de reddingen van de Van der Kloosters uit Burghsluis en de fami lieleden van de Bruinisser schippers Arjaon Vane, Jan van Toon (Jan Ju- melet), Wolfert van Toon en Arjoan van Tannetje beschreven. In het Visserijmuseum in Bruinis se is een oorkonde te zien, uitgereikt door de Zuid Hollandse Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelin gen aan Leencjert de Koning uit Brui nisse. De Koning kreeg die medaille 'tot een blijvend aandenken en vereeren- de belooning voor zijn menslievend en moedig gedrag, betoond in den nacht van den 24sten november 1877 toen hij met den hoogaars van Salo mon van den Berg bij stormweder met levensgevaar den schipper en knecht van het ligterschip Rotterdam II uit den mast van dit bij Bruinisse gezonden vaartuig hielp redden en behouden te Bruinisse aan wal bracht'. Verslag over Brouwse redders Naast de Bruse redders zijn er ook de Brouwse redders. In de Nieuwsbo de van die dagen een verslag van de redding van de opvarenden van de Empress of India: 'De vreselijken storm van zaterdag- en zondagnacht zal elk nog vers in het geheugen lig gen, vooral diegenen dié ten nauwste met de scheepvaart in betrekking staan. Tb Brouwershaven werd dezer dagen binnen verwacht het Nova Sco- tian schip Empress of India, gezag voerder Farnsworth, laatste van Cork gezeild met een lading guano (kunstmest) en met de bestemming Rotterdam. In den avond van den 24stcn november lag het schip gean kerd in het zeegat bij de vierde en vijfde ton in afwachting van het mo ment dat een sleepboot het verder naar de reede zou slepen'. veel Brouivse namen in de annalen van de Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij. Het verslag vervolgt: 'De storm dreef het schip diepgaane 23,5 voet op de Westpunt van het Nieuwe Zand, zijnde een gedeelte van den ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4