e Tweede fase herinrichting centrum Bru in volle gang Commissie unaniem voor aanschaf hulpverleningsvoertuig brandweer 'Een nieuwe uitlaat kostte meer dan ik voor de hele motor betaalde' College Westersehouwen ziet wel wat in windmolenpark Roggenplaat Burgemeester A. Bergshoeff: Zeker geen hobbyisme Zierïkzeeënaar werkte niet meer nadat politie zijn motor in beslag nam Terrein voor kerk omgetoverd in parkeerplein Afsluiting schoonmaak actie in stadhuis Burgemeester Niemants ver driet zwaait af ZOC-boom op Kraanplein Vergadering VVV Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Plan voor de plaatsing van twaalf windturbines ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 november 1990 Nr. 24Ö45 3 NIEUWERKERK - „Ik ben overtuigd van de noodzaak van de aanschaf van een hulpverleningsvoertuig. Ik denk dat het ongewenst is dat brandweermensen hulp- verleningsmaterialen in hun eigen auto moeten vervoe ren". Dat was de reactie van burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland op vragen van PvdA-vertegenwoordiger A. J. C. Melieste tijdens de vergadering van de commis sie financiën en onderwijs. De commissie schaarde zich unaniem achter het voorstel van het college een krediet van 65.000,- voor aanschaf van het voertuig beschik baar te stellen. Eigenlijk was het de bedoeling dat al in 1989 een hulpverleningsvoertuig aangeschaft zou worden. Tben werd echter voorrang gegeven aan de bouw .van de, inmiddels alweer enige tijd in gebruik zijnde, brandweergarage. In de meerjarenraming was reeds een bedrag van 65.000,- opgenomen. Broodnodig Nu, anno 1990, kan men niet langer om de noodzaak tot aanschaf van een hulpverleningsvoertuig heen. Alleen Melieste, zo bleek tijdens de vergade ring, had zo zijn twijfels over die noodzaak. „Wie heeft dat dan vastge steld, die noodzaak?", wilde de socia list weten. Burgemeester Bergshoeff ant woordde daarop dat vanuit brand weerkringen herhaaldelijk is aange drongen op aanschaf van het voertuig. Chef financiën M. Leune viel de burgemeester bij. Burgemeester A. Bergshoeff: Over tuigd vati noodzaak". ,,Het is nu zo dat de slangen onder ZIERIKZEE - W. J. J. L. uit Zierikzee kwam tijdens de zitting van het kantongerecht te Zierikzee met een even logische als verbazingwekkende verklaring voor het feit dat hij geen nieuwe uitlaat had gekocht voor zijn motor. „Zo'n uitlaat kost 1200 gulden, terwijl ik de motor heb gekocht voor 900 gulden". De Zierikzeeënaar kwam voor omdat hij reed met een motor waarvan de achterband glad was, de uitlaat kapot en waarvoor hij geen kente kenbewijs had. Het nieuwe pleincompleet met maxi-schaalcbord. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De tweede fase van de herinrichting van het Bruse centrum is in volle gang. Het terrein voor de Nederlandse Hervormde kerk is inmiddels omgetoverd van plantsoen in parkeerplein. Compleet met het door, toen nog, raadslid J. Huizer gewenste maxi-schaakbord. Als alles volgens de planning verloopt kan de tweede fa se van de herinrichting van het Bruse centrum half de cember worden afgerond. Ze hebben er lang op moeten wach ten, de Bruenaars, maar nu begint de tweede fase van het herinrichtings plan meer en meer gestalte te krij gen. In september maakte de plant soenendienst van de gemeente een begin met het werk door de beplan ting van het plantsoen voor de kerk te rooien. Alles bij elkaar biedt het nieuwe parkeerplein plaats aan negentien auto's. Bij de tweede fase van de her inrichting .van het Bruse centrum hoort ook het aanpakken van Lange Ring en Kerkring. Het is de bedoe ling dat deze straten omgevormd wor den tot loopstraten. De bestaande trottoirs moeten het veld ruimen en ZIERIKZEE - Een babbeltje ter af sluiting van de „kruistocht" tegen het zwerfafval die een aantal Zierik- zeese basisschoolleerlingen enige tijd geleden heeft.ondernomen. Hier voor heeft wethouder P. de Rijke de leerlingen met hun leerkrachten uit genodigd en wel voor maandag 12 no vember (16.00 uur). Wethouder De Rijke die onder meer belast is met de zorg voor het milieu in zijn gemeente schrijft in zijn uitno diging dat het gemeentebestuur van Zierikzee de leerlingen dankbaar is voor deze grootscheepse schoon maakactie. Het is volgens De Rijke te hopen dat de leerlingen zich blijvend in zullen zetten voor een schoon mi lieu en mogelijk strekt dit initiatief tot navolging, want zo constateert de Zierikzeese wethouder „het gaat jammer genoeg helemaal niet zo goed met ons milieu". De milieu-schoonmaakactie wordt maandag 12 november nabesproken tijdens een samenkomst in het stad huis. Dit gesprek waarbij ook de ini tiatiefnemers van deze actie, het echt paar Lindhout aanwezig zullen zijn is gepland om 16.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Na 1 mei 1991 mag mevrouw J. L. Niemants- verdriet-Leenheer zich niet langer burgemeester van de gemeente Wes tersehouwen noemen. Burgemeester Niemants verdriet heeft haar ontslag per die datum aan gevraagd in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Toen zij in 1979 het burgemees terschap van de gemeente Wester sehouwen aanvaardde was zij de eer ste vrouwelijke burgemeester in Zee land. Het windenergieproject is een ini tiatief van ingenieursbureau Energy Connection BV uit Delft. De plannen zijn ontwikkeld in opdracht van de Triodosbank. Aan het indienen van het plan in kwestie is veel overleg vooraf gegaan. Er is onder meer ge praat met de commissie ruimtelijke DEN HAAG - Het is nog niet be kend wie de tien Nederlanders zijn die van de Iraakse leider Saddam Hu- sayn toestemming hebben gekregen om Irak te verlaten. Het bericht over de vrijlating' van de tien Nederlan ders is afkomstig van het Iraakse persbureau INA. AMSTERDAM - Amsterdamse agenten die een collega uit een ander korps weten over te halen om naar de hoofdstad te komen, krijgen daar voor een beloning van 500 gulden. Agenten die het korps onlangs heb ben verlaten krijgen een brief waarin om een gesprek wordt gevraagd, ten einde ze weer over te halen terug te keren naar het korps. ZIERIKZEE - De Zierikzeese ondernemers zetten donder dag 15 november een boom op. Geen verbale maar een echte boom als aanvulling op het reeds aanwezige groen in het stadscentrum. Deze boom is een geschenk van de Zierikzee se Ondernemers Centrale voor de herinrichting van het cen trum. Bij de officiële opening eind augustus werd deze boom dan ook door vice-voorzitter C. Holty aan het gemeentebe stuur aangeboden. Donderdag 15 november wordt de boom om 15.30 uur overgedragen en geplant. Dit gebeurt op het Kraanplein. RENESSE - De VVV Renesse heeft voor dinsdag 20 november een verga dering belegd. Deze najaarsledenver gadering wordt in het dorpshuis van Renesse gehouden en begint om 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal wor den stilgestaan bij het plat formover- leg met onder meer de activiteiten van de Stichting Recreatie Wester sehouwen. Voorts komt ook het sy steem Zeeland ZIEN ter sprake. Dit systeem wordt door een vertegen woordiger van de Provinciale VVV toegelicht. Voor de pauze wordt ook een gedeelte van de renteloze aande len uitgeloot, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de automatisering binnen de VVV Renesse. ordening en de Provinciale Planolo gische Dienst. Geen belemmeringen Verder is er contact geweest met de Zeeuwse Milieu Federatie, Natuur- en banken van de brandweerwagen lig gen omdat er anders geen plaats is voor de hulpverleningsapparatuur", aldus Leune. „En het gebeurt ook" wel dat de spullen in een luxe wagen mee genomen worden. Ik denk dat het de hulpverlening zeker ten goede komt als er een aparte wagen voor dat ma teriaal beschikbaar is". Verantwoordelijkheid SGP/RPF-woord voerder L. Meer man haakte in op die laatste opmer king van Leune. „Ik denk dat het ge woon een zaak van verantwoordelijk heid is", aldus Meerman. Overigens is het niet de verwachting dat het kre diet van 65.000,- geheel op zal gaan aan de aanschaf van de hulpverle ningwagen. De wagen op zich kost 45.000,- en daar komt dan nog onge veer 15.000,- bij voor de inrichting zodat de totaalprijs rond de 60.000,- komt te liggen. Zonder noemenswaardig commen taar schaarde de commissie zich ver der achter het voorstel van het colle ge om een krediet van ruim 18.000,- beschikbaar te stellen voor de recon structie van de hoek Stekelstraat/ Poststraat in Nieuwerkerk. De woning die op die hoek ge bouwd is is bijna klaar. Alleen de bestrating moet nog aangepast wor den en ook dient er nog een PTT- kabel verlegd te worden. Een gedeel te van het krediet, 5000,-, wordt dan ook geput uit de post herbestrating. Voor het maken van stedebouwkun- dige ontwerpen ten behoeve van de plannen voor een bedrijventerrein is een bedrag van bijna 15.000,- nodig. De commissie bleek daar geen enkele moeite mee te hebben. Advertentie Voor aanleg gas- en waterleiding BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKElJü) M INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS mm ^^^BREEDSTRAAT 1 •ZIERIKZEE-TELEF00N 01110 14739 Dat alles contateerde de politie op 14 juni 1989 toen zij de Zierikzeeë naar aanhield op de Rijksweg N59 ter hoogte van Bruinisse. Zes dagen later was W. J. J. L. opnieuw de klos. Hij werd weer aangehouden op de Rijks weg N59, maar dan op het weggedeel te dat door de gemeente Duiveland loopt. Het kentekenbewijs, waarover hij inmiddels beschikte, wesd door de politie in bèslag genomen omdat de band nog steeds glad was en de knal- pijp niet was vervangen. Demper „Ik had een demper op de knalpijp gezet. Maar dat functioneerde niet Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de directie Natuur-, Milieu- en Fauna beheer van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij. Hit dat vooroverleg is gebleken dat er geen belemmeringen zijn. Het college stelt de raad voor voor uitlopend op de bestemmingsplan procedure een artikel 19-procedure in gang te zetten om de bouw van het windmolenpark mogelijk te maken. Verder komt tijdens de gemeente raadsvergadering de toekomst van boerderij Molenberg aan de Hogeweg ter sprake. De eigenaren van de boer derij hebben de gemeente gevraagd te bekijken of het mogelijk is een ande re bestemming, zo mogelijk een re creatieve, te geven aan de boerderij. Middels een wijziging van de bestem ming zou wellicht kunnen worden be reikt dat de monumentale boerderij behouden kan blijven. Het college is voorzichtig in haar goed zeiden ze". Naar aanleiding van technisch onderzoek van de motor fiets op het politiebureau te Zierik zee werd het hele voertuig door de po litie in beslag genomen. En daar was W. J. J. L. niet blij mee. „Ik gebruikte die motor om mee te gaan werken. Nu staat hij inmiddels al 14 maanden op het bureau en ik heb sindsdien niet meer gewerkt. Dat kan niet omdat ik 's morgens om 8.00 uur in Middelhar- nis moet zijn". Officier van justitie nfr J. C. F. van Gelder vond dat de Zierikzeeënaar nogal laconiek en kalm reageerde op zijn overtredingen. „Ik vind dat daar tegen opgetreden moet worden. Zij eiste een boete van in totaal 290 gul- eerste reactie. „Het desbetreffende gebied is zodanig kwetsbaar dat ons college van mening is dat de beoorde ling van andere bestemmings- en ge bruiksmogelijkheden alleen kan ge schieden op basis van een onderzoek waarin aandacht besteed wordt aan de visueel ruimtelijke aspecten en de landschapsecologische waarden", al dus het college. Voorgesteld wordt een bedrag van 3600,- uit te trekken voor het laten verrichten van een der gelijk onderzoek. Verder op de agenda van dc ge meenteraadsvergadering het voor stel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van een kleine vrachtwagen voor de dienst gemeentewerken van de gemeente Westersehouwen. Het gaat om een bedrag van 16.000,- Voor renovatie van de dakbedek king van de gymzaal in Renesse is een bedrag van 25.000.- nodig. Lekkage Dc dakbedekking is volgens het college dermate slecht dat men regel matig last heeft van lekkage. Voor de conservering van de torens in Renes se en Noordwelle is een investering van bijna 7500,- nodig. Het college stelt de raad voor dat geld beschik baar te stellen. den en verbeurdverklaring van de motor. De verdachte liet weten het met de boete wel eens te kunnen zijn, maar de verbeurdverklaring onzin te vinden. Kantonrechter mr Arps sprak hem vrij van het proces-verbaal dat in Duiveland werd opgemaakt omdat daarin stond dat de aanhouding in Bruinisse zou hebben plaatsgevon den. Hij vonniste een boete van 240 gulden en stelde de motor terug ter beschikking van W. J. J. K. Maar wel zonder (gladde) band en (kapotte) uit laat. Geen vriend A. J. M. uit Roosendaal bleek niet bepaald een vriend van de politie. Nog voor de kantonrechter hem iets had kunnen vragen begon hij al te mopperen dat de politie allerlei on waarheden in haar processen-verbaal schrijft. De Brabander kwam voor omdat hij de boete niet betaalde die hij kreeg omdat hij geen richting zou hebben aangegeven. De overtreding zou hebben plaatsgevonden toen hij met zijn auto vanaf de provinciale weg Zierikzee-Haamstede de afslag Scharendijke nam. „Ik geef altijd richting aan en die keer hoorde ik dat extra goed omdat ik in'de auto van mijn broer reed. Daar zit zo'n rich tingaanwijzer met een pinkelend ge luid in". Kantonrechter Arps had be grip voor het verhaal van A. J. M. en vonniste hem schuldig zonder opleg ging van straf. Ook J. P. G. van M. uit Rucphen kwam er goed van af. Naar aanlei ding van een advertentie stapte hij op 30 augustus 1989 aan boord van een schip om bij eb aan dc rand van de Oosterscheldc kokkels te gaan ra pen. „Daar kon je wat mee verdienen bij die schipper". Maar J. P. G. van M. verdiende niets. De politie te wa ter kwam aan boord en bekeurde hem omdat hij geen vergunning had en kokkels raapte in water waarop een ander het visrecht had. „Ik was mij van geen kwaad bewust. Het was mijn eerste werkdag op het water en ook mijn laatste". Officier van jysti- tic mr Van Gelder eiste een boete van 100 gulden, maar de kantonrechter legde die straf alleen voorwaardelijk op. Met een proeftijd van twee jaar. Mevrouw D. R. V. uit Oosterland moest voorkomen omdat zij op 21 ok tober 1989 haar auto in de Lange No- belstraat zodanig parkeerde dat het overige verkeer de straat niet meer door kon. De politie liet het voertuig wegslepen en dat kostte dc Ooster- landse 170 gulden. „Doet u dat nooit meer", zei dc kantonrechter. Hij vond dat zij genoeg was gestraft door het betalen van dc wegsleepkostcn en vonniste schuldig zonder oplegging van straf. plaats maken voor een rijloper met aan weerszijden zogenaarpde molgo- ten. In de praktijk houdt dat in dat er straks geen hoogteverschil meer is tussen rijbaan en loop gedeelte. Voor wat betreft de muziektent zijn de meningen nog steeds verdeeld. Eerder werd het plan gelanceerd om een nieuwe muziektent te bouwen op de hoek van de Deestraat en de Lange Ring. Het is echter nog allerminst ze ker of die muziektent er ook daad werkelijk komt. Pas als de derde fase van de herinrichting aan de orde is wordt daarover een beslissing geno men. NEW YORK/LONDEN - De prijzen van ruwe olie zijn fors gestegen. In New York kwam de notering voor het december-contract van West Texas In termediate, de meest verhandelde oliesoort in de Verenigde Staten, aan het eind van de handel uit op 35,31 dollar per vat (159 liter). Dat is 2,68 dollar meer dan op dinsdag. Oorzaak van de stijging was de oorlogszuchti ge taal van premier Thatcher. Zij ver klaarde dat Irak zich snel uit Kuwayt moet terugtrekken of anders met ge weld zal worden verdreven. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0.90, m.i.v 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrrjdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van Westersehouwen ligt komt er op het voormalig werkeiland Roggenplaat een windmolenpark bestaande uit twaalf windturbines met bijkomende werken. De to tale elektriciteitsproduktie van de windmolens wordt voorlopig geraamd op 15 miljoen kilowattuur. Dat komt overeen met het elektriciteitsverbruik van 3000 tot 6000 gezinnen. Een en ander komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 19 november. De vergadéring wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3