'Ik moest de koolaanslag uit de cylinders branden' ft, 'Geen sprake van weren van jongeren op campings in de Schouwse Westhoek' Ontdek de p Hülsta StudioWÊÊÊfl. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Recreatie-ondernemer H. 'P. van Oost verbaasd over houding college Westerschouiven: U6> P Bar hülsta !S! Automonteur reed te hard in opdracht van zijn baas .6(9 ft xc>. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24845 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Uitzicht Windmolens Redders Tafeltennis Er zijn plannen voor het creëren van een uit Ha; collegë van b en w ziet wel wat in de aan Bruse en Brouwse redders: de vergeten hel Verdeeld succes voor tafeltennisvereniging Recht is de wetenschap van wat goed en billijk zichtpunt bij Viane. (Pag. 2). leg van een windmolenpark op de Roggen- praat. (Pag. 3). den. (Pag. 4). Scaldina uit Zierikzee. (Pag. 9). is. Celsus RENESSE - „Als de gemeente wat soepeler zou zijn tijdens de piekperiode zou er he lemaal geen noodopvang nodig zijn en dan zou je ook veel minder problemen hebben". Dat zegt H. P. van Oost, recreatie-ondernemer en vertegenwoordiger van de Recron op Schouwen-Duiveland. Hij heeft zich zeer verbaasd over de stelling van het college van b en w van Westersehouwen, op papier gezet in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1991, dat jongeren steeds meer geweerd zouden worden van campings in de Schouwse Westhoek. Volgens Van Oost is daar geen sprake van. net aan hoe je de jongeren benadert. Net zo goed als je andere gasten ser vice biedt moet je ook de jongeren te gemoet komen". „Bij wat bij mij op het terrein komt, daar zit echt van alles tussen: punkers, blockheads, groepjes op mo toren. Als erbij mij bijvoorbeeld "mo torrijders op het terrein staan geef ik ze een grotè stevige tegel, zodat ze hun mptor veilig op de standaard kunnen zetten. Nou, dan zit je gelijk goed", aldus Van Oost. Hij vertelt zijn verhaal om aan te geven dat cam pinghouders geen enkele reden heb ben om jongeren van hun camping te weren. Rendement Een camping is, zo betoogt hij, een bedrijf dat net als ieder ander bedrijf winst moet maken. Als je als-- cam pinghouder winst wil maken moet je zorgen dat je bedrijf aantrekkelijk is voor een breed publiek ofwel: zowel gezinnen als jongeren. De jongeren zijn commercieel gezien een heel aan trekkelijke groep kampeerders voor een camping. Zij kamperen in de re gel in kleine tenten en die staan te boek als een halve kampeereenheid. Met andere woorden: op dezelfde oppervlakte kun je, meer jongeren een plaatsje geven dan gezinnen en komt er derhalve meer geld in het laatje. „Daar staat natuurlijk wel te genover dat je als campinghouder meer werk hebt als je jongeren op de camping hebt". Van Oost verduidelijkt: ,,Ik heb nu een nachtwaker rondlopen en als ik geen jongeren zou hebben op mijn terrein zou dat denk ik niet nodig zijn". Ook is er volgens Van Oost sprake van snellere slijtage van voor zieningen. „Daarmee bedoel ik niet dat jongeren de boel slopen, maar ze zijn in de regel gewoon wat ruwer dan gezinnen". Voor Van Oost is dat gege ven in ieder geval geen reden om jon geren te weren. Wel een factor die je als campinghouder in dient te calcu leren. Indianenverhalen Volgens Van Oost doen er in de Schouwse Westhoek veel indianen verhalen de ronde. Hij haalt er een krante-artikel bij waarin Renesse af geschilderd wordt als een broeiplaats van geweld en drugsgebruik. „Zoals het er hier staat is het gewoon erg ne gatief afgeschilderd. Ik heb het ook weieens meegemaakt dat mensen in paniek naar me toekwamen omdat ze een injectiespuit in een afvalbak had den gevonden. Dan wordt meteen ge dacht aan heroïnespuiters". „Ik ben toen gaan kijken en gaan rondvragen en toen bleek dat die in jectiespuit afkomstig was van een suikerpatiënt", aldus Van Oost. Hij zal de laatste zijn om te beweren dat er in Renesse geen drugs gebruikt worden en dat er nooit sprake is van overlast. „Ik hoor ook van mensen uit de ho reca dat er bij hen jongeren aan de bar komen vertellen dat ze zijn gewei gerd op een camping. Ik weet dat het"" incidenteel ook wel gebeurt maar ik zeg daar meteen bij dat als jongeren botweg geweigerd worden de cam pinghouder gewoon hartstikke fout zit. Ik heb het laatst zelf meegemaakt dat jongeren die een plaats op een camping gereseiweerd hadden te ho ren kregen dat hun plaats aan een an der was gegeven. Dat kun je natuur lijk absoluut niet maken, en dat heb ik ook tegen de campinghouder in kwestie gezegd". Spreiding De jongeren die uiteindelijk op het noodopvangterrein van de gemeente terecht komen zullen, zo veron derstelt Van Oost, niet overlopen van enthousiasme. ,',Ze komen daar op een terrein waar niet eens douches zijn. En dat terwijl de gemeente ons als campinghouders allerlei verplich tingen oplegt over sanitaire voorzie ningen". In de ogen van Van Oost is er meer mis inet het gemeentelijk noodop vangterrein. „Op een camping ben je verplicht een nachtregister bij te houden. Je moet weten wie er op je camping staat en dat moet ook zwart op wit staan. Ik weet dat het voorge komen is dat dat op het noodopvang terrein niet gebeurd is". Zoals al eerder aangehaald zou een dergelijk noodopvangterrein eigen lijk niet nodig zijn als de gemeente zich wat soepeler op zou stellen. „Er wordt nu heel streng gekeken naar het aantal kampeermiddelen dat je op je camping hebt staan". Waar over- stand geconstateerd wordt volgt een schrijven van de gemeente waarin de campinghouder in kwestie gesom meerd wordt het teveel aan kampeer middelen te (laten) verwijderen. Kwaliteit Gevolg is dat campinghouders zich nu strikt aan de aan hen opgelegde regels houden. En op zich, zo stelt Van Oost, is dat een goede zaak. Hij stelt dat het in het belang van de kwaliteit is dat een camping niet vol gepropt wordt maar er voor iedere kampeerder flink wat ruimte gere serveerd wordt. „Maar in feite praat je over ongeveer vijf weekeinden in het jaar waarin de vraag groter is dan het aanbod". Het is de verwachting van Van Oost dat als het bestemmingsplan Rampweg eenmaal gerealiseerd kan worden, en ook de compensatieloka- tie een feit wordt, de situatie er an ders uit zal zien. „Ik denk dat veel jongeren daar terecht zullen komen". vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie Recron-vertegenivoordiger H. P. van Oost: Gemeente zou in piekperiode wat soepeler moeten zijn". Na het lezen van de gewraakte pas sage in de aanbiedingsbrief is Van Oost aan het rekenen geslagen. Zijn slotsom is dat de Schouwse Westhoek onterecht het stempel van centrum voor losbandige jongeren heeft ge kregen. „In drukke weekeinden zit ten er gemiddeld zo'n 65.000 toe risten. Het merendeel daarvan, 74 procent, bestaat uit gezinnen. De resterende 26 procent zijn de jonge ren. Net iets meer dan een kwart dus". Verschil Volgens Van Oost is het aantal jon geren dat geen plaatsje weet te be machtigen op een camping veel klei ner dan vaak aangenomen wordt. „Ik denk dat het in feite om zo'n 1250 jon geren gaat, en dat is nog geen twee procent van het totaal". Een groot deel van die 1250 komt op het noodop- vangterrein en dan wordt al snel ge zegd dat men botweg niet toegelaten werd op reguliere campings. Van Oost is de laatste om te bewe ren dat dat nooit voor zou komen maar het is volgens hem eerder uit zondering dan regel. Voor zijn eigen camping aan de Hogezoom hanteert hij de regel dat als men een plaats wil, deze van te voren gereserveerd dient te worden. Hij logt uit: 'In de regel gaat het als volgt: Jongeren bellen mij op voor in formatie. Als ze op zoek zijn naar een plaatsje nodig ik ze uit om eerst een kijkje te komen nemen op de cam ping. Je hebt er die dan al afhaken, omdat ze dat als een drempel erva ren. De volgende stap is dat ik samen met de jongeren de kampregels door neem en precies zeg waar ze aan toe zijn. Jongeren willen als volwasse nen gezien worden en met volwasse nen moet je toch gewoon goede af spraken kunnen maken". Goed systeem Het door Van Oost gehanteerde sy steem werkt volgens zijn zeggen pri ma. „Ik heb praktisch nooit last met jongeren. Een paar jaar geleden ge beurde het nog wel dat ik in één sei zoen zo'n twintig keer mensen weg moest sturen omdat ze anderen over last veroorzaakten. Vorig jaar is dat maar acht keer gebeurd en dit jaar heb ik maar één keer in moeten grij pen". Volgens Van Oost ligt het er maar 'wnrtf"-!1"-1 Zuidweg 20\ Zonnemaire Tel. 01112-1318 Verwachting tot zaterdagavond: Mogelijk regen Veel bewolking en mogelijk wat re gen. Minimumtemperatuur rond 4 graden. Middagtemperatuur onge veer 9 graden. Wind uit zuidelijke richting, mataig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 nov. Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.:, 10 graden Wind: zuid 3 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Wind: zuidoost 3 Dinsdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 07.51, onder 16.56 Maan op onder 14.15 11 nov. Zon op 07.53, onder 16.54 Maan op 01.15, onder 14.29 12 nov. Zon op 07.55, onder 16.53 Maan op 02.30, onder 14.41 Nieuwe Maan: 17 nov. (10.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen, zaterdag, is er weinig of geen zon. Vannacht dringt vanuit het zuidwesten bewolking op. De minimumtemperatuur wordt daardoor niet lager dan een graad of 5, alleen in het noordoosten kan het nog iets kouder worden. Er kan ook wat regen vallen, het eerst in Zee land. In de loop van de dag breidt de bewolking zich naar het noordoosten uit en neemt ook daar de kans op re gen toe. Het. lijkt erop dat er geen gro te hoeveelheden zullen vallen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 9 graden. De wind waait in het alge meen uit zuidelijke richtingen en is matig van sterkte. Voor zondag wordt ongeveer hetzelfde weertype ver wacht. RIJSWIJK - De Nederlandse Vis sersbond vindt dat er zo snel moge lijk een eind moet komen aan de on gebreidelde groei van de vissersvloot binnen de twaalf-mijlszone. Gebeurt dat niet, dan stuit de visserij in de na bije toekomst op grote problemen. ZIERIKZEE - Automonteur J. P. W. K. uit Zierikzee bracht zelfs zijn baas, garage houder G. uit Renesse mee om aan kantonrechter mr J. M. Arps uit te leggen waarom hij te hard had gereden met een auto van een klant. „Ik reed zo hard in opdracht van mijn baas. Omdat de koolaanslag uit de cylinders van die auto moest branden". Beide heren bereikten met hun toelichting dat de kantonrechter een boete oplegde van 250 gulden. Heel wat minder dan de 510 gulden die officier van justitie mr J. C. F. van Gel der had geëist. Zij liet dan ook weten zich erover te beraden om tegen het vonnis van de kantonrechter in beroep te gaan. De overtreding waarover het alle- maal ging werd door J. R W. K. ge maakt op 14 maart 1989.,In opdracht van zijn baas reed hij met een auto van een klant naar de Delingsdijk om daar even flink door te rijden ZQdat de koolaanslag uit de cylinders van de auto zou branden. „We hadden de cylinders van die auto al een paar keer gedemonteerd om de koolaan slag te verwijderen. Maar het kwam telkens terug. Toen kwam er wat nieuws op de markt. Een stof die je in de motor moest doen om dan vervol gens even flink door te rijden met de auto", aldus garagehouder G. Absurd hoog Hij gaf toe te weten dat er op de De lingsdijk niet zo hard gereden mag worden. „Maar de boete die we kre gen was wel absurd hoog". De accept- giro-kaart die J. P. W. K. in de brie venbus kreeg (en niet betaalde) omvatte ruim 400 gulden. Tijdens de zitting van het kantongerecht bleek dat de Zierikzceënaar met een snel heid van 127 kilometer per uur reed in plaats van de 80 kilometer die is toegestaan op de Delingsdijk. „En dan gaat het om een gecorri geerde snelheid. De snelheidsmeter van de onopvallende politic-dienst auto die u volgde wees ruim 140 kilo meter aan. En daar liep u nog op uit", aldus kantonrechter mr Arps. Dat kon J. P. W. K. zich niet meer herin neren. „Ik trok lekker op. Maar toch niet harder dan 120 kilometer". De eis van officier van justitie kwam uit op een boete van 510 gulden of elf dagen gevangenisstraf. Dat kwam omdat uit de gegevens van justitie bleek dat de Zierikzeeënaar al twee keer eerder was bekeurd van wege snelheidsovertredingen. „En 47 kilometer te hard rijden is bijzonder veel. Toch zeker tegenwoordig". Onvoldoende bewezen Kantonrechter Arps vond echter dat onvoldoende was bewezen of J. P. W. K. inderdaad 127 kilometer per uur reed. „Maar het was wel harder dan 80 kilometer". Hij hield het op een boete van 250 gulden. Maar hij legde- de Zierikzeeënaar tevens een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid op voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. „U laat zich door uw baas lenen voor za ken die u niet kunt verantwoorden. Doet u dat niet meer. Want de tijd van 'befehl ist befehl' is voorbij". Op 25 mei 1990 werd A. P. uit Nieuwc-Tongc op dc parallelweg naast de Rijksweg N59 bij Bruinisse aangehouden door de politie. Hij reed met een motorfiets waarop geen kentekenplaat was bevestigd. Hij bleek geen motorrijbewijs te hebben en het voertuig was niet verzekerd. „Ik had het motorblok gereviseerd en ik wilde hem even testen. Maar het was niet zo slim om er mee over de parallelweg te rijden. Ik dacht er niet bij na", aldus A. P. Mr Arps adviseerde hem dat voort aan maar wel te doen. „Tenzij u zo ka pitaalkrachtig bent dot u enkele tien duizenden guldens op tafel kunt leggen als u schade berokkent". Hij legde de motorrijder voor de drie overtredingen een boete op van 500 gulden. Het grootste deel daarvan, 400 gulden, was voor het onverzekerd rijden. Verder vonniste de kanton rechter drie maanden voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid Kantonrechter mr Arps: ..De tijd van befehl ist befehl is voorbij". met een proeftijd van 2 jaar. Maar de door de politie verbeurd verklaarde motor krijgt A. P. terug. Niet gekeurd Voor hot Zicrikzeesc bedrijf IMOS liep het bezoek aan de kantonrechter door directeur M J. K.-B. goed af. Arps vond het proces-verbaal, waarin de politie melding maakte van rijden met een niet APK gekeurde auto. on voldoende duidelijk. Onder andere omdat data waren verwisseld. Hij ne geerde de eis van de officier van justi tie: een boete van 155 gulden en von niste vrijspraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1