Vereniging postzegelverzamelaars viert vijfendertig jarig bestaan Klant laat zich niet voldoende informeren over gekozen tekenaar UI J/X Vlieger Lezen belangrijk voor kind SEB. VAN DONGEN ZET EEN ENORM AANTAL SCHITTERENDE ROLLEN NEER Honderdduizenden verzamelaars, slechts deel is lid van een vereniging SS ploegstoffen Relatiegeschenken NVM pleit voor introductie van woonspaar- systeem Uit onze folder LINGERIE DIANE NIEUWSBODE EXTRA Verschijnt elke woensdag huis aan huis op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Totale oplage 27.800 ex. Redaktie, advertentie-afdeling en administratie: Jannewekken 11, Zierikzee, Telefoon 01110-16551, Fax 01110-14315, Postadres: Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Uitgave: Drukkerij Lakenman Ochtman bv, Zierikzee EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND 7 NOVEMBER 1990 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! i m fotografie fotografie-video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE Middelbamis - Goes - Middelburg - Vlissingen - Hulsl - Zierikzee - Enen-Leur KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL ZIERIKZEE - Het belang van lezen voor een kind. Dat onderwerp staat centraal tijdens de ouderavond die woensdag 7 november wordt gehou den in de openbare basisschool 't Kofschip te Zierikzee. Het onder werp wordt belicht doo» leraar Pabo en medesamensteller van schooltele visieprogramma's over prentenboe ken, John Louws. Behalve over het belang van lezen praat hij ook over voorlezen en het bekijken van prentenboeken, ook voor oudere kinderen. Ter illustratie van zijn inleiding neemt Louws veel materiaal mee. Ook laat hij dia's zien van een prentenboek. Behalve de ou ders van leerlingen van 't Kofschip zijn ook andere belangstellenden welkom op de avond. Aanvang 20.00 Advertentie Première voor Goeree Overflakkee van het nieuwe behangspektakel van Rath Doodeheetver en Sanders/Eijf- finger. Alle rollen (en dat zijn er vele honderden) worden door Seb. van Dongen op overtuigende wijze voor het voetlicht gebracht. Puur kijkgenot voor het hele gezin! ZIERIKZEE - De postzegelverzamelaarsvereniging Pliilateliea viert feest. Zij be staat vijfendertig jaar. De vereniging heeft op Schouwen-Duiveland ongeveer honderd leden die actief bezig zijn met het verzamelen van postzegels en poststukken. Een daarvan is Jan de Winter uit Nieuwerkerk voorzitter. Hij noemt zichzelf meer een sei zoenverzamelaar. 's Zomers is het sporten en in de winter is het postzegels verza melen. Oostdijk 1 Sommelsdijk Tel. 01870-2381-2878 Openingstijden: ma-vr. 8.00-12.00 u. en 13.00-18.00 u. Zaterdag 9.00-12.00 u. en 13.00-16.00 u. Filatelist Jan de Winter achter een van zijn verzamelmappen aan het werk. (Foto: Joop van Houdt). Jan de Winter is sinds een jaar of vijf voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland. daarvoor was hij zo'n vijf jaar 'gewoon' lid. Op de vraag hoe men er nu toe komt om postzegels te gaan verzamelen ant woordt hij: ,,Je begint als kleine jon gen wat postzegels te verzamelen. Je krijgt er eens een paar en bouwt zo langzaam wat op". „Dan ga je naar de middelbare school en laat het weer liggen. En dan kom je er van af en ziet dat er mensen om je heen zijn die actief aan het postzegelverzamelen zijn. En dan ZIERIKZEE - Het gebeurt steeds vaker dat mensen ge bruik maken van een architect bij het verwezenlijken van het droomhuis. Helaas laten maar al te veel mesen zich niet voldoende voorlichten en gaan voor de tekening naar een niet geregistreerd planbureau. Een bureau waar mensen werken die een bouwtechnische opleiding hebben gevolgd, maar niet over de juiste papieren be schikken. Deze bureaus tekenen plannen voor klanten, maar hebben hiervoor niet de nodige opleiding en kennis. 'Hob byisten die zich willen meten met ar chitecten en daar de klanten voor la ten opdraaien. Want als er iets fout gaat, is er niemand waar de klanten kunnen aankloppen', aldus B. Verton, student architect. Gediplomeerde ar chitecten zijn het een beetje zat om met hen te worden vergeleken en voor de fouten van deze hobbyisten op te draaien. Verton is werkzaam bij een archi tect in Zierikzee en hoopt binnenkort zijn opleiding, na zes jaar, af te ron den. Hoewel hij nog niet een officieel geregistreerd architect is heeft zijn baas toestemming gevraagd aan de Bond van Nederlandse Architecten. Student Deze bond geeft een geregistreerd architect alleen toestemming om sa men te werken met een niet geregi streerd of niet gediplomeerde archi tect-student, wanneer de architect de verantwoordelijkheid van de daden en het werk van de student op zich neemt. Sinds 1988 is de titel van architect beschermd. Wie architect wil worden kan twee wegen bewandelen. De ene loopt via universitair full time on derwijs aan de Tbchnische Hoge school te Delft en Eindhoven, afde ling Bouwkunde. De ander voert, via het behalen van het HTS-diploma Bouwkunde, naar de part-time oplei ding aan één van de zes Academies van Bouwkunst. De student moet tij dens deze studie werkzaam zijn bij een erkend architectenbureau. Wanneer een architect geregi streerd staat kan deze zijn klanten ook bepaalde dingen garanderen. Een bouwkundig adviesbureau kan de klanten vaak niet de dingen ga randeren die een architectenbureau wel kan garanderen. In de algemene bepalingen van de architecten staan de verplichtingen van een architect tegenover de opdrachtgever. De architect is verplicht hieraan te voldoen. Net als de opdrachtgever die ook weer zijn of haar verplichtingen heeft. Een onderdeel uit die regels is het volgende: De architect licht de op drachtgever tijdig in over gevolgen en eventuele risico's, (wijziging van de bouwkosten, het honorarium en de kosten daaronder inbegrepen), welke zijn verbonden aan het veranderen of vermeerderen van de gestelde eisen. Verschil Dat wil zeggen dat wanneer de kos ten op een bepaald bedrag zijn be raamd de architect verplicht is de eventuele veranderingen in dat plaat je direct te melden aan de opdracht gever, gebeurt dat niet dan is de ar chitect verantwoordelijk voor dat verschil. Die verzekering krijgt een klant dan ook. Een niet officieel erkend bureau is niet verplicht aan de opdrachtgever dit soort dingen te melden. En is dan ook niet verplicht om de eventuele verschillen zelf te dragen. De klant loopt dus een veel groter risico. Veel mensen die gebruik willen maken van de diensten van een architect we ten vaak niet wat hun rechten en hun plichten zijn. En gaan vaak maar op goed geluk naar een bureau toe en ho pen er het beste van. De planbureaus vragen wel het zelfde honorarium. Tijdens het ge sprek zegt B. Verton: „De titel archi tect is beschermd, maar het vak niet. Er is dus geen wet die mensen ver bied om architect te spelen zonder het daadwerkelijk te zijn. Ze mogen zich niet architect noemen, maar mo gen wel hetzelfde werk doen onder een andere naam. Maar gediplomeer den weten ook dat er andere aspecten zijn bij het maken van een tekening, van een bouwplan". „Bijvoorbeeld bij het bouwen van een ziekenhuis moet men rekening houden met de regels in de gezond heidszorg, op het gebied van hygiëne. Bij het maken van een bakkerij is het bijvoorbeeld verplicht om tegels aan de muur te plaatsen bij de bouw, dat zijn standaard eisen. Je moet dat soort dingen wel allemaal weten. En bij een architect mag* een klant/op- Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 herinner je je ineens weer dat je zelf ook nog zoiets op zolder hebt liggen en dan word je langzamerhand weer actief", zo zegt De Winter. Leeftijd Hij vertelt dat postzegelverzame len vaak wordt gesien als iets voor oude mannen in plaats voor jonge mannen van rond de dertig. „Maar dat is helemaal niet zo. Het zijn veel al vijftigplussers op onze vereniging, maar als je nu nagaat dat er honderd duizenden mensen zijn die postzegels verzamelen al dan niet op amateu ristisch gebied, dan kun je zien dat die leeftijd daar heel erg verschilt", aldus de voorzitter. „Men kan vele soorten postzegels verzamelen", zo zegt De Winter. „Men kan zich specialiseren op een speciale landenverzameling. Dat is dan een vrij ruime verzameling, maar er zijn ook mensen die een thematische ver zameling aanleggen. Er zijn vele the ma's, en de kans dat men een thema volkrijgt is dan ook gering, maar het houdt de verzamelaar gaande. Ook de prijsverschillen zijn groot. Zo kan men postzegels krijgen die heel erg goedkoop zijn, van een stui ver, maar er zijn ook postzegels die tienduizenden guldens waard zijn. Dat heeft dan te maken met de histo rie van de desbetreffende postzegel. Niet hoe oud de zegel is wordt daar mee bedoeld, maar wat er mee is ge beurd. Zo zijn er bijvoorbeeld postzegels bekend die een fout hebben gehad in de drukplaat. Als er daar dan toch van in de handel terechtkomen zijn deze gelijk heel veel waard. Afhan gende ook van de hoeveelheid van die postzegels die in de handel zijn ge bracht. Een voorbeeld van een waar devolle zegel is de koningin Wilhel- mina tien gulden serie. Advertentie Verrenieuwstraat 6 Zierikzee - 01110-17148 Geopend van ma t/m vrijdag van 13.00-17.30 uur. Zaterdag van 900-12.00 uur. Donderdag koopavond. ZIERIKZEE - Woonsparen kan bij invoering in Nederland een grote sti mulans voor 'het eigen huis' beteke nen. Tot deze conclusie komt de Ne derlandse Vereniging van Makelaars in haar studie Woonsparen: het Ne derlandse alternatief voor bouwspa- ren, die zij aan de bewindslieden van VROM en financiën heeft verstuurd. Emotioneel drachtgever dat verwachten", aldus Verton. Rietveld Toch wil Verton niet direct zeggen dat alle niet-architecten direct waar deloos werk afleveren. Als voorbeeld noemde hij Rietveld, deze bouwkun dig tekenaar heeft nooit een oplei ding in architectuur gevolgd, maar heeft toch een duidelijke stempel op de architectuur gedrukt in zijn da gen. „Het hangt niet zo zeer af van wat ze kunnen, maar meer van hetgeen ze kunnen waar maken", aldus Verton. De klant heeft volgens de architect alle recht om aan de architect te vra gen of deze wel of niet is geregi streerd. Men hoopt dat mensen wat meer voor hun rechten willen opko men. Mensen die meer willen weten over de rechten en plichten van opdracht gever en architect kunnen bellen naar dc BNA. Rechten, plichten en kosten van een architect zijn vastge legd in algemene regels die iedere BNA geregistreerde, architect de klant kan bezorgen. Men kan ook zelf bellen naar Amsterdam, 020- 28111. Men kiest een architect niet zo maar. Een eerst oriënterend gesprek met de architect is kosteloos. Ver loopt dit gesprek naar wens dan be gint het hele programma te lopen. Men vertelt de architect wat de wen sen zijn en kiest het eventuele bouw terrein. Ook het budget en de eisen zijn van belang. Wat wil men in het nieuwe huis of gebouw zeker hebben, dat zijn dingen die dan worden aan gekaart. Lettertjes „De echte architect voelt zich ook verantwoordelijk voor zijn of haar af geleverde werk", zo zegt Verton. „We kunnen ons niet veroorloven dat iets dat onze naam draagt niet wordt uit gevoerd door een architect. De archi tect zorgt dan ook altijd zelf voor de verwezenlijking van zijn/haar teke ningen. Dat zijn dingen die heel be langrijk zijn bij het kiezen van een architect. Het is dan ook te hopen dat mensen wat meer op gaan komen voor hun rechten en ook de kleine let tertjes lezen op een contract bij een bouwplanbureau. Misschien dat ze dan voor dingen behouden worden". Afgezien van de geldelijke waarde is er ook nog de waarde van een post zegel op emotioneel vlak. Die kan voor mensen vaak hoger zijn dan die van geldelijke waarde. Jaren van ver zamelen zitten vaak achter de strip jes in de postzegelmappen. Wat heeft de één als jongetje of meisje verza meld. Dat kan vaak van meer waarde voor iemand zijn dan de geldèlijke waarde van de postzegel. „Waarde is iets dat door de handel wordt bepaald", aldus De Winter. Vraag en aanbod bepalen de waarde van postzegels. Postzegels zijn tegen woordig gewoon handel, je kunt het bijna zien als stukjes geld". Op de dag dat de vereniging vijfen dertig jaar bestaat wordt er geen groot feest gegeven, maar gaan^de le den er gewoon een gezellige avond van maken vertelt De Winter. „Vroe ger maakten we er iets gezelligs van samen met de vrouwen, maar onze fi nanciën zijn van die aard dat dat ge woon niet meer gaat. Vandaar dat we er een vergaderavond van maken. Met een feestelijk tintje eraan dan. We houden de heren vrij die avond", aldus de voorzitter van de vereni ging. De vereniging hoopt ooit ook nog eens een jeugdafdeling te starten. De plannen om er een te beginnen zijn er wel, maar de uitvoer van die plannen laat volgens de Winter nog even op zich wachten. Vooral de tijden van sa menkomst zijn een probleem. „De jeugd kan niet tot elf uur 's avonds er gens naar toe als ze de volgende dag weer naar school moeten. En daarbij lijkt het me ook niet prettig om kin deren in het donker naar huis te laten gaan", zo zegt De Winter. Ruildagen Dus voorlopig houdt de vereniging het nog maar even op de volwasse nen-afdeling. Wel organiseert de ver eniging speciale ruildagen waar an dere filatelisten postzegels kunnen ruilen en omruilen. Tijdens die ruil beurzen is er dan ook vaak een dub- beltjeshoek voor de kinderen, waar zij voor een dubbeltje een postzegel uit mogen zoeken. En ook is er dan ook gratis verloting met als prijs en kele waardevolle postzegels. Verder hoopt men ook dat er na zo'n beurs mensen zijn die toch besluiten om lid te worden van de vereniging. „We hebben iedere derde maandag van de maand een vergaderavond in het Huis van Nassau in Zierikzee. Daar zijn mensen en geïnteresseer den altijd welkom om eens te komen kijken. We kunnen best wel wat nieu we leden gebruiken. Dat houdt de vereniging een beetje gaande. We zijn officieel een onderdeel van de inter nationale vereniging Philatelica, ons hoofdkantoor zit in Den Haag. Wij opereren echter meestal vanuit Schouwen-Duiveland. Voor meer informatie kan men eens langs gaan bij het Huis van Nas sau, dc derde maandag van de maand. De volgende gewone openba re vergadering is op maandag 17 de cember. De makelaars vinden dat invoering van een woonspaarsysteem in Neder land, naast de bestaande instrumen ten als de gemeentegarantieregeling en premie A/C, aantrekkelijke per spectieven biedt voor zowel de nieu we huizenkoper als de overheid. Woonsparen houdt in dat iemand op een aparte spaarrekening fiscaal onbelast voor een eigen huis kan spa- Aan het eind van de spaarperio de, bij de aanschaf van een eigen huis, kan de overheid een spaarpre- mie verstrekken. Door geen minimumleeftijd in te stellen, kunnen ouders bijvoorbeeld bij de geboorte van hun kind al voor een eigen huis van dit kind gaan spa ren. Na 18 of 20 jaar kan dan een aar dig bedrag zijn opgebouwd. Voor de overheid is dit interessant, omdat op het moment van kopen de huizenkoper tot een minder grote le ning hoeft over te gaan. De NVM wijst met nadruk op de voordelen van invoering van een woonspaarsysteem néast de bestaan de systemen van gemeentegarantie en premie A/C. Omschakeling van één systeem naar een ander brengt een schade op de woningmarkt met zich mee die jarenlang consequenties heeft. De NVM kiest overigens voor de term „woonsparen", om hiermee ongewenst associaties met het in Duitsland bekende „bausparen" te vermijden. De makelaars vinden dat een woonspaarssysteem moet zijn geba seerd op duidelijkheid. De regeling moet niet elk jaar worden bijgesteld, zoals nu met de premie A/C-regelin- gen het geval is. Daarnaast moet de regeling niet een grote hoeveelheid deelnemers-categorieën creëren, maar één regeling voor alle nieuwe huizenkopers. Advertentie lingene-co'rsetterie-badmode Dam 2' - Zierikzee Tel 0MI0-1247I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1