Verdeeld advies over vestiging restaurant in het Vrijpoortje Westerschouwen maakt werk van opvijzelen van imago SAMAN BV 3 3b A <s DE ZIERIKZEESCHE COURANT CDA en RU tegen en WD en PvdA voor Plan voor betaald parkeren in Zierikzee Gemeente wil campinghouders zonodig dwingen jongeren op hun terrein toe te laten Wjh PÊ Bitr - 'F'-ï-7 v. - '-«ar •- -- Problemen door opkomend water Meerdere doden bij kettingbotsing nabij Breda 4 t Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 6 NOVEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24843 Jubileum Schatkamer Ars Musica Sport-stimulering Rusthuis Duinoord vierde gisteren, maandag, Kabeltelevisie is een schatkamer van onge- Ars Musica start haar nieuwe seizoen in De werkgroep Sport-stimulering start een pro- bruikte mogelijkheden. (Pag. 2). de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis, ject voor leerlingen van basisscholen. (Pag. 7). (Pag. 4). haar 35-jarig bestaan. (Pag. 3). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een plan is slecht als het niet gewijzigd kan worden. Publilius Syrus ZIERIKZEE - Wanneer de leden van de Zierikzeese gemeenteraad zich aansluiten bij de mening van hun vertegenwoordigers in de adviescommissie ruimtelijke ordening, kan mr G. Nijland zijn plan om in het beeldbepalende voormalige wijnpakhuis in het Vrijpoortje te Zierikzee een restaurant te vestigen uitvoeren. Tijdens de openbare ver gadering van de adviescommissie RO, maandagavond in het stadhuis te Zierikzee, gin gen de PvdA- en VVD-commissieleden overstag voor het herziene plan van mr Nijland. En die beide partijen vormen samen een meerderheid in de gemeenteraad. Aanvankelijk lanceerde Nijland het plan om restauratie van het mo- numentenpand te combineren met de vestiging van een café. Toen uit de reacties van de commissieleden bleek dat dat een onhaalbare zaak zou zijn, stelde hij zijn plan bij. Maandag avond werd de commissie RO advies gevraagd over het restaureren en ver bouwen van het wijnpakhuis tot een restaurant en vergaderruimte. Horeca-stop ,,Het gaat om een uniek beeldbepa lend pakhuisje dat de gemeente graag opgeknapt zou zien", aldus commissievoorzitter burgemeester mr J. J. R M. Asselbergs. Maar aange zien het Zierikzeese gemeentebe stuur enkele jaren geleden besloot een horeca-stop in te voeren, zorgde de voorwaarde van Nijland om res tauratie van het pand te combineren met vestiging van een restaurant voor een moeizame afweging. Echter niet voor commissielid W. F. Sprengelmeijer (RU). „Voor mij is ook de vestiging van een restaurant onbespreekbaar. Omdat dat in strijd zou zijn met de horeca-stop die we hebben ingesteld. We zitten hier voor het algemeen belang. Als we hier ja tegen zeggen ontstaat een precedent werking". Het RU-commissielid vond tevens de lokatie Vrijpoort on geschikt voor een restaurant omdat dat overlast zou kunnen geven voor de bewoners van het daarachter gele gen bejaardenoord De Wieken. „En als we de recreatiegroei in Zeeland in de hand willen houden moeten we beginnen met de horeca niet verder uit te breiden". Ook voor C. Legemaate (CDA) was het een duidelijke zaak. „In ons par tijprogramma staat duidelijk dat we niet willen meewerken aan verdere uitbreiding van de horeca in Zierik zee. Als we daarop een uitzondering maken, staan er morgen nog drie mensen op de stoep die ook een horeca-gelegenheid willen vestigen in Zierikzee. Als we het verzoek van mr Nijland toestaan kunnen we daar ook geen nee tegen zeggen". Ook Le gemaate vond de lokatie Vrijpoort ongeschikt voor een restaurant. Zwaarwichtige redenen Voor commissielid J. J. Geleijnse (WD) lag de zaak heel wat minder duidelijk. „We moeten alleen van de horeca-stop afwijken als daaraan zeer vaarwichtige redenen ten grondafcxg "liggen. In feite bevinden wij ons in een patstelling. Want het voorstel van mr Nijland biedt de mo gelijkheid dat het unieke vakwerk huisje wordt opgeknapt". Geleijnse was tenslotte van mening dat ten be hoeve van het behoud van het monu- mentenpand bij uitzondering toch moest worden toegestaan dat er een horeca-gelegenheid bij zou komen in Zierikzee. „Maar wel met de nodige waarborgen dat dat niet kan escale ren in overlast". Hoewel hij zich realiseerde dat daarmee werd 'gesleuteld' aan de voorschriften en precedentwerking zou kunnen ontstaan, was ook com missielid G. H. Brand (PvdA) van mening dat het plan van Nijland moest worden gehonoreerd. „We moeten de kans aangrijpen dat op een van de mooiere plaatsen van Zie rikzee een monumentale bouwval in ere wordt hersteld. Ik denk dat de horeca-stop ondergeschikt is aan dat belang". Asselbergs bracht naar voren dat dat worstelen met het 'bijzondere be lang' altijd subjectief blijft. „Hier is, wel degelijk sprake vai\ gelegen heidsplanologie. We wijken niet graag af van de horeca-stop. Maar willen we op langere termijn een uniek stukje Zierikzee behouden, zijn we daar wel toe gedwongen. Om dat de eigenaar van het pand mr Nij land alleen aan restauratie wil mee-" werken als het pand een horeca-be- stemming krijgt". Verdeeld advies Ook in tweede instantie bleven de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het eeuwenoude pand in het Vrijpoortjetoekomstig restaurant. (Foto: Joop van Houdt). commissieleden bij hun standpunt. Zo werd een verdeeld advies uitge bracht. De VVD en PvdA voor het plan van Nijland en de RU en CDA te gen. De discussie over de bouw van een ZIERIKZEE - De kans be staat dat men in de toekomst op bepaalde terreinen in Zie rikzee moet gaan betalen om te mogen parkeren. Dat blijkt uit het onderzoeksrapport naar de invoering van betaald parkeren in het centrum van Zierikzee. In het centrum van Zierikzee zouden volgens de werkgroep betaald parkeren zowel parkeermeters als par keerautomaten geplaatst kun nen worden. Onderzoek is .verricht naar de wenselijkheid, mogelijk heid en de technische, persone le en financiële gevolgen van de invoering van betaald par keren in de binnenstad van Zie rikzee. Als argument voor in voering van betaald parkeren voert de werkgroep aan dat het stilstaand verkeer een fors be slag legt op de ruimte in de bin nenstad van Zierikzee. „Voorts veroorzaakt het au toverkeer negatieve gevolgen voor milieu en verkeersveilig heid", aldus het onderzoeks rapport. „Er dient dus gezocht te worden naar evenwicht tus sen individuele vrijheid, be reikbaarheid en milieu. Zoe ken naar dit evenwicht is ook een taak van de gemeentelijke overheid". Volgens het onderzoeksrap port kan de invoering van be taald parkeren in de binnen stad van Zierikzee ook van invloed zijn op een zo effectief mogelijke benutting van de be schikbare parkeerruimte. „Betaald parkeren is dus een parkeermaatregel en als zoda nig onderdeel van een totaal beleid met betrekking tot de verkeersregulering in de bin nenstad", aldus het onder zoeksrapport. „Invoering van betaald parkeren biedt de mo gelijkheid het lang-parkeren in de binnenstad aan banden te leggen". In eerste instantie wordt ge dacht aan het plaatsen van par keermeters op de lokaties Schuithaven, Lange Nobel- straat, Nieuwe Boogerdstraat, Poststraat en Oude Haven. Voor de plaatsing van parkeer automaten denkt men aan Ha venplein, Beddeweeg en Balie. BURGH-HAAMSTEDE - Al jaren wordt erover gepraat, worden er onderzoeken aan gewijd en stelt men dat er absoluut iets moet gebeuren: Renesse moet weer een fami liebadplaats worden. In de begroting voor 1991 van de gemeente kondigt het college van b en w een veelheid aan plannen en maatregelen aan om dat doel nu ook daadwer kelijk in zicht te krijgen. Eén van de meest opmerkelijke suggesties die in de aanbie dingsbrief bij de begroting wordt gedaan is die om campinghouders zo nodig te dwin gen om jongeren op hun terrein toe te laten. Voor wat betreft de zomergasten, en dan in het bijzonder de jongeren, stelt het college in de aanbiedings brief dat als men van Renesse weer een gezinsbadplaats wil maken er ze ker ook iets gedaan zal moeten wor den voor de jongeren. Volgens het col lege wordt het voor jongeren steeds moeilijker om een kampeerplaatsje te vinden in de gemeente Wester schouwen. „Zij worden door cam pinghouders steeds meer geweerd", aldus het college. Aan de andere kant, zo wordt ge steld, is het juist de jeugd die naar met name Renesse komt in de zomer, en daar spint de horeca garen bij. Met andere woorden: de camping houders zien jongeren liever gaan dan komen terwijl de horeca diezelf de groep met open armen ontvangt. Gevolg daarvan is weer dat jonge ren zich vaak gedwongen zien op het noodopvangterrein aan de Rampweg bij Renesse te bivakkeren, in de regel temidden van leeftijdgenoten. En dat is iets waar het college van b en w van Westerschouwen vanaf wil, zo blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begro ting. „Integratie van jongeren ver dient ons inziens namelijk de voor keur boven het ontstaan van een vogelobservatiehut in de Galgepol der vergde heel wat minder discus sie. Nadat ze stuk voor stuk hun in stemming hadden betuigd brachten de commissieleden unaniem een po sitief advies uit. In 1984 iverd een nieuwe post voor de strandreddingsbrigade in gebruik genomen. Het college wil er graag nog twee nieuwe posten aan toevoegen. (Archieffoto). typische jongerencamping", aldus het college. Dat het het college ernst is blijkt wel uit de'toevoeging: „Mocht blijken dat men niet bereid is daaraan mee te werken dan zullen wij bezien in hoe verre een en ander moet worden afge dwongen". Hoe men de campinghou ders wil dwingen jongeren op hun terrein toe te laten, en op welke ma nier controle uitgeoefend moet wor den blijkt niet uit de aanbiedings brief bij de begroting. Tegelijkertijd wil het college de ontspanningsvoorzieningen in de ge meente verruimen. Dit om een bre der publiek te kunnen plezieren. Ge steld wordt dat de horeca in Renesse zich eenzijdig ontwikkeld heeft. Gewag wordt gemaakt van een 'ze kere overmaat' aan disco's en de ne gatieve gevolgen hiervan: „Teveel jon geren en een beeldvorming welke afbreuk doet aan het functioneren als badplaats". Het doel dat de gemeente voor ogen staat is het streven naar een beter verblijfsklimaat en het be reiken van een breder publiek. Luxe strand Een andere opmerkelijke suggestie in de aanbiedingsbrief is om te bekij ken of het strand kan worden onder verdeeld in 'natuurstrand' en 'zeer luxe strand'. Wat men zich precies voor moet stellen bij die laatste term blijkt uit de opsomming van voorzie ningen die volgens het college moge lijk aangebracht zouden kunnen wor den op bepaalde strandgedeclten. Gedacht wordt aan het plaatsen van speelwerktuigen, een uitbrei ding van de toiletvoorzieningen, de verhuur van strandstoelen en het plaatsen van douches. Wat een en an der zou gaan kosten staat niet ver meld in de aanbiedingsbrief. Verder wordt de wens tpt uitbrei ding van het aantal posten van de strandreddingsbrigade tot vier uitge sproken in de aanbiedingsbrief. Die vierde post zou dan of bij het Vuurto renpad moeten komen of bij de duin overgang Kijkduin. Alles bij elkaar zou de bouw van een vierde post zo'n twee ton moeten gaan kosten. Een andere manier om de veilig heid op het strand te vergroten is vol gens het college een uitbreiding van de mobiele bewaking van het strand. Men laat weten de voorkeur te geven aan patrouilles per jeep. „Dat geeft een grotere flexibiliteit in de afstem ming op wisseling in de seizoendruk- te. vergroot de mogelijkheden van eerste hulp en transport bij ziekte of ongevallen op het strand, vergt min der personeel en eist aanzienlijk min der financiële offers", aldus het colle ge. Uitbreiding van de mobiele bewa king zou jaarlijks zo'n 40.000,- aan exploitatielasten vergen. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Droog en af en toe zon. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur omstreeks plus 1 graad met plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur onge veer 9 graden. Wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen, zwak tot ma- 4 tig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 nov.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidoost 3 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neérslag: 40% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN >7 nov. Zon op 07.45, onder 17.01 Maan op 21.11, onder 13.07 8 nov. Zon op 07.47, onder 16.59 Maan op 22.35, onder 13.37 Laatste Kwartier: 9 nov. (14.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Sinds gisteren kunnen we ons koesteren in een stralende na jaarszon. Een welkom geschenk na al die plensbuien van de afgelopen da gen. Weliswaar hèeft dit weertype ook zijn schaduwzijde, en wel nacht vorst. De komende dagen komt er weinig of nauwelijks verandering in het weer. Dat komt doordat er in de drukverdeling bijna geen verande ring komt. Een hogedrukgebied be heerst het weer boven onze regio: Het centrum van dit hogedrukgebied ligt nabij Schotland en verplaatst zich maar langzaam naar Scandinavië, maar blijft een krachtige uitloper in onze richting. Er is weinig wind en de zon zorgt voor een temperatuur van 9 graden. ZIERIKZEE - Het snel opkomende hoge water heeft zaterdagmiddag hier en daar voor nogal wat proble men gezorgd. Zo kón de gewaar schuwde reddingboot Tuimelaar uit Cadzand niet uitvaren, nadat gemeld was dat vier Belgische vissers en een hond, op een Zandplaat bij het Zwijn in moeilijkheden verkeerden. Een he likopter uit Oostende heeft toen het viertal met hond opgehaald en op het Zeeuwsvlaamse strand afgezet. BREDA - Bij een ernstige ketting botsing vanochtend, dinsdag, tegen half tien op de A16 ten westen van Breda, ter hoogte van het wegrestau rant Princeville, zijn meerdere doden en een groot aantal gewonden geval len. Er staat een onbekend aantal auto's in de brand, aldus de politie. Volgens een woordvoerder van de gemeentepolitie Breda is het verkeer in beide richtingen vast komen te zit ten en wordt omgeleid. Advertentie Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1