'Zaterdag op de bühne en zondag helpen opruimen' Israël Leden Goese Operette Vereniging erg enthousiast Noordhoek Diving wil Duikbedrijf Energie BV overnemen Schouwen-Duivelanders vertellen over.... Schouwen- Duivelanders vertellen over l ZIERIKZEE - Lid zijn van de Goese Operette Vereni ging werkt verslavend. Dat staat buiten kijf, wanneer je de Schouwen-Duivelandse leden Sjoukje Pikard, Dien Ravia, Jaap Struyk en Roosmarie Saman en dochter Marjolein aan het woord laat. Zaterdag stond de vereni ging op de bühne in een uitverkochte Concertzaal in Zie- rikzee. Zondagmorgen moest het grote decor weer afge broken worden. Het is een gezellig clubje van en thousiastelingen, die wekelijks in de auto stappen en de Zeelandbrug over steken voor de oefenavonden. Roos marie en Dien zijn vier jaar geleden begonnen bij de Operettevereniging. Eigenlijk omdat ze hier in de regio geen vereniging konden vinden, waarin ze het zingen en acteren op een dergelijke wijze konden combi neren. „We wilden enorm graag zingen, maar hier sprak het ons niet zo aan. We wilden iets vrolijks", legt Roosmarie uit. Ook Sjoukje Pikard heeft op Sehoywen-Duiveland ge zocht, maar vond niets. En nu ze alle maal bij de Goese Operette Vereni-, ging zitten, willen ze er niet meer weg. Sfeer Binnen de vereniging leeft een pri ma sfeer. Iedereen helpt elkaar en springt bij waar nodig. Het lidmaat schap beperkt zich voor de meesten niet tot het podium alleen. Er moet op- en afgebouwd worden, decors worden geschilderd, kostuums wor den vaak ook gemaakt. De leden le veren hun bijdrage vrijwillig, maar de meesten doen dat zonder proble men. Ook bijvoorbeeld zondagmor gen naar de Concertzaal komen, om alles af te breken. Het decor van de Goese Operette Vereniging wordt steeds professione ler. Er is een serieuze ontwerper en de leden besteden veel aandacht aan hun pronkstuk. De decorbouw start al in januari en de vijf deelnemers zijn er allemaal van overtuigd, dat het decor de laatste jaren steeds mooier wordt. Maar er worden ook steeds meer eisen gesteld aan de ver eniging. In het stuk, dat zaterdag werd op gevoerd, Showboat, spelen twee pro fessionals mee. Ze spelen de 'zware' rollen. Rollen, die voor eeh amateur door de zangtechniek en dergelijke niet te volbrengen zijn. Ook wisselt zo'n hoofdrolspeler ook nogeens elf keer van kleding in vaak erg korte tijd. Om het gezelschap van in totaal zo'n zestig medewerkers draaiende te houden, heeft de vereniging veel sponsors en ook een stuk subsidie. Maar het allerbelangrijkste blijft de inzet van de leden. Alle vijf bea men, dat hun omgeving zich betrok ken voelt bij de vereniging. Dat komt omdat er thuis toch teksten uit het hoofd geleerd moeten worden en ook het zingen getraind moet worden. En zo'n paar dagen voor de première wordt het toch een wat nerveuze boel. „Zo net voor de voorstelling wordt er heel wat gedreuteld en slecht gege ten", zegt een van de dames. Een ge zonde spanning, want er wordt im mers het hele jaar gewerkt aan de voorstelling. Nu al is bekend, wat de vereniging volgend jaar op de plan ken gaat brengen. En na de voorstel ling in Heinkenszand en Middelburg kan men daarmee beginnen. Tranen Maar zover is het nog niet. Na Hein kenszand komt de laatste voorstel ling in Middelburg. Dien: „Je bent er erg druk mee bezig en na zo'n laatste voorstelling komen er toch wel wat tranen". Misschien dat de spanningen er dan uitkomen, want als amateur meedraaien in een semi-professioneel gezelschap is niet niks. Wie denkt dat een operettevereni ging niet voor jongeren kan zijn, ziet het verkeerd. De zestienjarige Marjo lein Saman is de jongste in het gezel schap en wil het net als de anderen voor geen goud missen. Ze vindt het enorm leuk, hoewel sommige van haar leeftijdsgenoten wel wat vreemd tegen zo'n vereniging aankij ken. „Maar ik vind het juist leuk om te zingen", laat ze weten. De vereniging spreekt voldoende mensen aan, want aan nieuwe leden heeft de groep geen tekort. Alleen de mannen laten het wat afweten. Als de dames proberen te achterhalen wat daar de reden van is noemen ze „dat mannen niet voor gek willen staan" en „dat ze vinden dat ze niet kunnen zingen". Vandaar dat de deelname van Jaap Struyk uit Zierikzee (hij had de rol van sheriff) de vereniging goed van pas kwam. Onder Jaap's levenswijs heid 'je moet alles een keer gedaan hebben in je leven' ging hij^ aan de slag en ook hij wil er niet meer weg. Iedereen is enorm enthousiast over de vereniging en gevraagd naar een minpuntje volgt er niets. Of het moet het grapje van Jaap Struyk zijn:,,Dat zingen en dat toneelspelen vind ik maar niks, maar verder heb ik het er goed naar mijn zin. Maar zet dat er maar niet in, hoor". ZIERIKZEE UVV-contactavond De afdeling Zierikzee van de Stich ting Unie van Vrijwilligers (UW) houdt woensdag 7 november een con tactavond in het UVV-gebouw aan het Kerkhof in Zierikzee. De bijeen komst begint om 17.30 uur. Op de agenda onder meer de plannen voor de kerstmiddag van de UW. Na het officiële gedeelte volgt een mossel maaltijd. Men wordt verzocht zelf een bord en bestek mee te nemen. Symposium Donderdag 22 november wordt in de Concertzaal in Zierikzee het sym posium 'Zeeland-Noord, ontsloten en in ontwikkeling' gehouden. Het sym posium wordt georganiseerd naar aanleiding van het onlangs versche nen onderzoeksrapport onder dezelf de titel. In dat rapport worden aanbe velingen geformuleerd om een regio naal werkgelegenheidsbeleid te rea liseren voor de regio Schouwen-Dui- veland/Sint Philipsland. Doel van het symposium is het creëren van een breed draagvlak waarmee de aanbe velingen uit het rapport omgezet kunnen worden in concreet beleid. Ook wil men middels het symposium zoveel mogelijk mensen die bij dat beleid betrokken zijn mobiliseren en stimuleren. Verder hoopt men met het symposium een eerste aanzet te kunnen geven tot de oprichting van een regionale organisatie. Het sym posium gaat om 16.30 uur van start. Als eerste spreker staat gepland dr. F. Boekema, hoofd van de sectie Regio naal Economisch Onderzoek van het economisch instituut Tilburg. Hij spreekt over het rijksbeleid. Het ar- beidsvoorzieningenbeleid is het on derwerp dat besproken wordt door P. M. A. M. Adriaansen. hij is adjunct- districtsmanager van Arbeidsvoor ziening Zeeland/Brabant/Limburg. Als laatste betreedt drs. A. G. M. Wegdam het spreekgestoelte. Hij is secretaris van de Kamer van Koop handel midden-Brabant en tevens se cretaris van het Ondernemerskon- takt Land van Heusden en Altena. Wegdam spreekt over regionale sa menwerking. Na een korte pauze wordt het programma omstreeks 18.45 uur voortgezet met een forum discussie. De sluiting van het sympo sium staat gepland voor 20.30 uur. Als voorzitter fungeert M. P. Diele- man, hoofdredacteur van de Provin ciale Zeeuwse Courant. NOORDWELLE Schouwse Zanger Vogelvereniging De Schouwse Zan ger houdt vrijdag 9 en zaterdag 10 no vember haar jaarlijkse tentoonstel ling in het dorpshuis van Noordwelle. Op de woensdag voorafgaande aan de tentoonstelling ondergaan de vogels een nauwkeurige keuring. Gekeken wordt onder meer naar kleur, vorm, postuur, grootte, ras en conditie door keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De keu ring is niet voor het publiek toegan kelijk. Men is welkom vanaf vrijdag avond 20.00 uur. Op de vogeltentoon stelling zijn 342 verschillende vogels te zien. De toegang is gratis en er draait een Rad van Avontuur. KERKWERVE/NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Oud papier Leden van de sportvereniging WIK halen op zaterdag 10 november oud papier op in de kernen Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. De bewoners wordt verzocht het papier en karton gebundeld aan de straat kant gereed te zetten. Men rijdt rond vanaf 9.30 uur. GOES Afscheid Zaterdag 1 december wordt in De Prins van Oranje in Goes afscheid ge nomen van N. M. Bollen als Kring- commissaris van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. Bollen legt officieel zijn ambt neer per 1 januari 1991 neer na vijftien jaar. De bijeenkomst in De Prins van Oranje begint om 11.00 uur. Man-vrouw firma Meewerkende echtgenoot ofwel man-vrouw firma. Over dat onder werp wordt dit najaar een cursus ge houden in hotel Goes te Goes. De cur sus is een initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord Zeeland. Onderwerpen die aan bod komen zijn de man vrouw-firma, het erfrecht, een verge lijking tussen huwelijkse voorwaar den en gemeenschap van goederen en de fiscale consequenties van een mee werkende echtgenote. De cursus duurt een avond en vindt plaats op maandag 12 november om 19.15 uur. Zeeuwse Kruis Op zaterdag 24. november wordt in De Zaete te Yerseke de algemene le denvergadering van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis gehou den. Na het huishoudelijk gedeelte houdt de algemeen directeur van de stichting Thuiszorg Rotterdam, J. M. van Rheenen een inleiding over thuis zorg in de negentiger jaren. Daarna kunnen vragen worden gesteld. Aan vang van de vergadering 10.00 uur. MIDDELBURG Kunstuitleen In verband met de landelijke dag van de kunstuitleen wordt op zater dag 10 november in Balans 17 te Mid delburg van 10 november tot en met 15 december de tentoonstelling Uw eigen keuze gehouden. Het betreft een expositie van kunstwerken die abonnees van de. Kunstuitleen ter be schikking stellen voor de expositie. Eveneens in het kader van de lande lijke dag van de kunstuitleen wordt om 16.30 uur in de voorlichtingszaal van het provinciehuis een forumdis cussie gehouden over de wijze waar op lagere overheden invloed zouden moeten uitoefenen op de relatie tus sen kunstenaar en publiek.' Nederland en Duitsland In de Schouwburg aan het Molen water te Middelburg wordt op dins dag 6 november een bijeenkomst ge houden van de Nederlandse Maat schappij voor nijverheid en handel. De minister van de ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland houdt daarbij een inleiding over het onder werp Nederland en Duitsland. Aan vang 12.00 uur. Menno ter Braak Menno ter Braak zijn strijd tegen fascisme, 1936-1940. Dat is de titel van een tentoonstelling die van 22 oktober tot en met 24 november is te zien in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De tentoonstelling geeft een beeld van de schrijver en denker Ter Braak in een periode waarin hij zich fel verzet te tegen de steeds groter wordende be weging van fascisme en nationaal socialisme. Met de tentoonstelling wil men 50 jaar na dato de herinnering le vend houden aan een persoon die zich in woord en daad tot het uiterste ver zette tegen de menselijkheidbedrei- gende gebeurtenissen. De expositie is te zien tijdens openingsuren van de bi bliotheek. Najaarsvergadering FNV-Zeeland Zaterdag 24 november houdt het distrcit Zeeland van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) haar najaarsvergadering in cultureel cen trum De Halle aan de Rooseveltlaan in Axel. Op de agenda van de verga dering onder meer de verkiezing van leden van het districtsbestuur. Na het officiële gedeelte is het middagpro gramma gewijd aan het thema tripar- tisering arbeidsvoorziening. Vragen die rond deze nieuwe bestuursstruc- tuut leven hoopt men die middag te beantwoorden. Er wordt verder een video vertoond waarin enig inzicht wordt geboden in de werkzaamheden van het moderne arbeidsbureau. De najaarsvergadering wordt afgesloten met een forum onder leiding van de technisch voorzitter van het districts bestuur, mevrouw H. Klein Hesse- link. De vergadering begint om 10.15 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. DEN HAAG - Tilburgse studenten organiseren volgend jaar een feestje rond de invoering van de OV- jaarkaart. ZIERIKZEE - Noordhoek Diving Company BV uit Zierikzee en Wijsmuller Holding BV uit IJmuiden zijn in vergevorderde onderhandelin gen over de overname van Duikbe drijf Energie BV door L. M. A. Noordhoek BV uit Zierikzee. Het personeel van Duikbedrijf Energie BV gaat in principe mee over naar de nieuwe organisatie. Energie en Noordhoek werkten al geruime tijd samen aan bepaalde off shore projecten. Beide bedrijven zijn gespecialiseerd in onderwaterinspec tie, onderhoud, reparatie- en installa tiewerkzaamheden aan off-shore in stallaties. Samen wisten zij begin dit jaar het grootste inspectiecontract op het Nederlands Continentaal Plat binnen te halen. JERUZALEM - Zicht baar plezier deed het de Franse dame van middel bare leeftijd om al die ge lukkige in blauw en wit ge hulde Joodse kinderen te zien zingen en spelen bij de klaagmuur. Orthodoxe leeftijdsgenootjes belijd- den hun geloof ondertus sen iets ernstiger, maar het gevoel van beschermdheid en verbondenheid is het zelfde. Geweldig om een re ligie te zien die zo brui send, zo „vivant" is. Na een half jaar in Jeruzalem had ze nog niet veel ge merkt van de emoties van de Palestijnse bevolking. Stakingen van de Pa lestijnse winkeliers zorg den voor ongemak en af en toe was er een indicent, maar echt gespannen vond ze de situatie niet. Iedereen leeft in een eigen realiteit en die van mij was misschien per toe val dat ik alleen Arabieren was te gengekomen die me vertelden o\>er land dat werd onteigend zonder reële compensatie om er vervolgens Joodse nederzettingen op te bouwen, over sluitingen van universiteiten en no deloos geweld. Taxichauffeurs die me op de weg naar de Olijfberg niet zon der emotie het ziekenhuis aanwezen waar haast alle zwaargewonde intifada-slachtoffers terechtkomen. De drie jongens met zwarte bivak mutsen op die gewapend met stenen en knuppels rondlopen in een buiten wijk van Jeruzalem. Beangstigend, maar tegelijkertijd ook pathetisch want er is niemand in de buurt om die stenen naar toe te gooien. Op het moment dat de onvermijdelijke le- gerjeep in zicht komt, kiezen ze het hazepad. Verstandig, want er is niet veel voor nodig om in dat eerder ge noemde ziekenhuis terecht te komen. Een paar dagen later vielen er 21 doden bij de El Aqsa moskee. Jeruza lem is Jeruzalem niet meer. Van een vijf minuten item op het journaal heeft de intifada zich opgedrongen tot een dagelijkse realiteit die niet meer ontlopen kan worden door de televisie uit te zetten. Ook niet door die Franse dame. Terug in Amman, Jordanië is de meest gehoorde kreet misschien dat de 'Arabische wereld nooit meer dezelfde zal zijn'. Maar daarover later meer. Het dagelijks le ven is ondertussen volledig verpoliti- seerd. Zwarte vlaggen als herdenking van de 21 slachtoffers wapperen aan auto-antennes en van de daken. De monstraties zijn vaste prik en de stemming is verbeten. Het gaat zelfs zo ver dat kinderen intifada- plakplaatjes sparen en chips eten uit zakjes die bedrukt zijn met de Pa lestijnse vlag. Spoedcursus Het nachtleven ligt op zijn kont, de discotheken zijn leeg; Jordanië wijdt zich aan serieuzere zaken. Het volksleger dat aan iedere man en vrouw tussen de 16 en 15 een militaire spoedcursus geeft kan de aanmeldin gen niet aan en zoals altijd in tijden van crisis beleeft de.religie hoogtij dagen. Dat laatste werd me vanmor gen duidelijk gemaakt door Moham med, de eigenaar van mijn favoriete koffie-shop. Mohammed, afgestu deerd in commerciële economie, ver telde me dat hij zijn leven wilde ver anderen. Het was tijd om weer naar de moskee te gaan, te bidden en de al cohol te laten staan. Thnslotte, de reli gieuze hoogtij-dagen waren ook de politieke en militaire hoogtijdagen van de Arabische wereld geweest. Sinds het begin van de twintigste eeuw is het verlangen naar die glo rietijd, het grote Islamitische rijk van voor de Ottomaanse overheer sing. bepalend geweest voor de bui tenlandse politiek van de individue le Arabische landen. In 1916 was een Pan-Arabisch rijk een reële ambitie, die op het punt stond om verwezen lijkt te worden. Nadat de Arabische wereld, m.u.v. Saoedi-Arabië en de golfstaten zo'n vierhonderd jaar onder Ottomaans gezag had gestaan, koo^ de grootva der van de huidige koning Hussein, Sherif Hussein, de kant van Groot- Brittannië in de oorlog tegen de Tur ken. In ruil voor die steun werd hem de toekomstige heerschappij toege zegd over het gebied dat nu gevormd wordt door midden en oost-Syrië en de landen rond de Rode Zee. Noordgrens zou de zevendertigste breedtegraad worden en de golfsta ten zouden de zuidelijke grens vor men.' Libanon en West-Syrië vielen buiten deze grenzen en de status van Palestina werd in het midden gela ten. De Europese natie-staten die net de 'Real-Politik' hadden ontdekt verlek kerden zich echter op de kolonihle taart die te verdelen zou zijn na het ZIERIKZEE In de serie Schouwen-Duivelanders ver tellen over...vandaag het ver haal van Peter van Roon uit Brouwershaven. Hij beschrijft zijn ervaringen in Jeruzalem in Israël. Helaas waren bij het verhaal geen foto's beschik baar. Iedereen die een bezoek aan het buitenland heeft gebracht en kennis over dat land heeft kan dit op schrift stellen voor deze rubriek. Wel wordt van de auteur verwacht redelijke tot goede kennis van het land te hebben. Het gaat nadrukkelijk niet om vakantieverhalen. De redactie uiteenvallen van 'de zieke man van Europa'. Frankrijk was niet bereid om de Britse toezeggingen aan de Arabieren te honoreren en het gehei me Sykes-Picot akkoord was het ge volg. Hierin kreeg Frankrijk het mandaat over Syrië en Libanon en zou Groot-Brittannië zeggenschap krijgen over Egypte, Jordanië, Pa lestina en een groot deel van Irak. Arabische opstand Hussein die van niets wist startte vervolgens zijn Arabische opstand, kwam, zag en overwon en werd ver volgens na het einde van de Tweede Wereldoorlog verbannen nar Cyprus. Sykes-Picot werd ten uitvoer ge bracht, de influx van Zionistische Jo den kwam goed op gang en de basis voor het Palestijnse probleem en de anti-westerse sentimenten in de Ara bische wereld was gelegd. De Pan- Arabische droom verdween noodge dwongen in de koelkast om de laatste vijftig jaar bij tijd en wijle weer op gewarmd te worden ten behoeve van meestal nationalistische doeleinden. Op twee augustus was het de beurt aan de muzelman uit Baghdad. De roep om Arabische eenheid kwam voor de Jordaniërs op een gele gen moment. De laatste twee jaar heeft Jordanië te maken gehad met een economische crisis als gevolg van een gebrek aan hoogwaardige export- produkten en teruglopende inkom sten en financiële steun uit de golfstaten. Gevolg was een devaluatie van vijftig procent van de dinar, lage re lonen en als snoepje, om de pijn te verzachten werd de democratie uitge roepen. Resultaat: én de last van de verantwoordelijkeid voor een falend economisch beleid werd van de smal le schouders van de koning genomen én hij won enorm aan populariteit bij zijn bevolking. Een tactische meesterzet. Daarnaast is het gevoel van on macht onder het Palestijnse deel (de helft) van de bevolking alleen groter geworden sinds Arafat met VN- resolutie 242 het bestaansrecht van de staat Israël erkende. Dat was niet genoeg garantie voor de veiligheid van de Israëli's en een onafhankelij ke staat en zelfbeschikkingsrecht voor de Palcstijnen werd uitgesteld, de West-Bank bleef bezet. Het recht op soevereiniteit en vrijheid van de Palestijnen bleek weer eens niet in overeenstemming met de 'raison d'etat' van de westerse wereld zoals in 1969 al perfect werd weergegeven door de uitspraak van Golda Meir. De toenmalige minister-president van Israël zei het zo in een interview inct de Sunday Times: „The Palesti nians, they do not exist". Iedere Arabier zal je in een vertrou welijke bui vertellen over zijn min derwaardigheidsgevoel ten .opzichte van Israël en het westen. In deze op mannen georiënteerde samenleving, waar het lijden van gezichtsverlies zo pijnlijk is, hebben de nederlagen te gen Israël voor harde psychologische klappen gezorgd. Na de Tweede We reldoorlog zijn de Arabieren nooit erg tevreden geweest met de kunst matige vorm van hun pas verworven zelfstandige naties. Waar andere ge- dekolonialiseerde landen probeerden zo snel mogelijk een eigen identiteit, behorende tot die nieuwe natie-staat, te creëren, bleef de Arabische wereld steken in een weemoedige mijmering over het verleden. De Pan-Arabische aspiratie, die door het westen als 'nostalgia' wordt afgedaan, is voor veel Arabieren echter de enige ma nier om zijn zelf-respect niet volledig te verliezen. Daarom ook komen de woorden 'waardigheid' en 'eer' zo veel voor in de retoriek van politici. Wonderdokter Saddam is in dit verhaal de won derdokter met het drankje tegen alle pijntjes en ziektes van de Arabieren. De chirurg die het Israëlische kanker gezwel weg snijdt, de heler en de zie ner tegelijkertijd. Zonder rechtvaardigheid valt ratio naliteit hier niet te verwachten en al leen in dat opzicht kan de Golfcrisis in verband gebracht worden met an dere conflicten in dit gebied. Maar dat zijn morele overwegingen en die zijn helaas vaak niet te combineren met politieke overwegingen. Tbr afsluiting van wat voor mij de context is van de Golfcrisis, verwacht ik net als negentig procent van de be volking hier dat de VS binnen twee weken de eerste klap uitdelen. Am man gonst van de geruchten over zes november. De tijd werkt niet in het voordeel van president Bush. Het eer ste politieke objectief van de VS in de Golf is altijd geweest om de olievoor ziening naar de westerse wereld te be schermen en veilig te stellen. Com promissen met Irak kunnen niet de benodigde veiligheid en zekerheid opleveren die daarvoor noodzakelijk is. Gezien de onmenselijkheid en mis dadigheid van een oorlog op grote schaal zou het haast moreel verant woord zijn om de meest onmenselijke en misdadige wapens in te zetten. Hoe tactisch zijn tactische atoomwa pens? In ieder geval is dit de kans voor de wereld om te zien of president Bush net zo goed in blufpoker is als zijn voorganger Kennedy tijdens de Cuba-crisis of dat hij net als Carter gedwongen wordt om de biertjes te betalen. PETER VAN ROON J 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4