berichten Nootzakon Slotnoten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag- 1 november 1990 Nr. 24840 5 De „vriewillige" brandweer.... 't Is èwéé êêl wat jaertjes gelééje. 't Was op zö'n mooie, zwoele zomeraevend. Ie ad wat vrienden in kennissen uutgenöödigd vó 'n tuunfêêsje. 'n Hapje in 'n drankje in, 'n bitje biepraete. Ie ad oak 'n stik of zeven flienke tuunfakkeis ge kocht - 't kon wè 's laete worre - in ze tussen de struu- ken in de blommen gezet, 't Zou an de romantiek nie mankêêre! Zö rond 'n uure of achte was z'n „volk" binne, of, liever gezeid, buute. De kussen van welkom waere achter de rik in de koffie mit 'n paeliengbröódje stong op taefel. D'r was gin aesje wind in de zonne docht 'r nog nie over in de zêêë te duuken. Zo gaet dat in juli. Ma ja, in éllek mens gae 'n kind schuul, in dat wil spéle... Ie kon't öögenblik dat 'n die fakkels an kon stéke bekant nie afwachte. Ma, nae d'n derden borrel was 't zó vérre, 't Was 'n meraekels leuk zicht, die flakkerende vlammen, waeven 't gêlige licht beefde over de blommen, de struuken, in zèllefs in de blaeren van de boamen in tegen d'achtergevel van 't uus. Één dieng ontbrak nog an z'n geluk. De streat- lantaeren brandde nog in dat bedierf 'n bitje de ge- heimzinnig'eid van 't levende vuur. Ma, 't was gezel lig, d'r was nog t' eten in te drienken in te lachen; de fakkels wiste bie lange nae nog nie van opouwen, in zodoende klom d'n aevend nae z'n öögtepunt. In, wa rentig, rond 'n ure of twaoleve, doofde de straetlan- taeren in was de betóövering deu z'n fakkels opgeroe- pe, vó d'n bakker. D'r was 'n koel nachtwindje biegekomme in dae- deu danste de fakkelvlammen, wild bewegende schaeduwen op de tuunmuure in de gezichten van de gasten in was t'r 'n geheimzinnige toestand ontstae, wae ze, zö noe in dan, stil van wiere. 't Straetje, wae t'n woonde was, oak in de kleine uurtjes, nog n deutrek vó passanten. Anêêns ver scheen t'r boven z'n tuunmurre, was 't mó eventjes, 'n ööd! „Welnee, jóh, 't is gewoon tuinverlichting", zei dat ööd, in verdween wï. 'n Stuit laeter was t'r anêêns remoer in z'n straetje in, gieng de bèlle... Wie kon d'r op dit uure noe nog wéze? Noe, dae kwam 'n gauw achter. Ie dee ope, in wie stonge dae, as van zessen klaer, mit z'n zessen? De brandweer mit d'r géle pakken an in d'r éllem op d'r ööd! „D'r zou ier brand wéze!" zei de kommedant. „Brand?!" „Oe kom je dae noe bie?" zei de gast'êêr, die deu de dr^nk in spijzen 'n öögeriblik docht dat 'n in 'n tenêêl-stik verdwaeld was. „M'n wille dat dan toch wè even be- bieke!" zei de stemme vanonder z'n éllem. Mit z'n zessen verschéne ze 'n óögenblik laeter in d'n tuun vó de verstelde gezichten van de gasten, die op 'un beur- te. dochte: „Ebbe m'n noe zö diepe in 't glaesje geké- ke, datte m'n 'n verschiening kriege....?" 't Raesel was gauw opgelost. De passant, die over de muure ad gekéke, ad 'n maot bie z'n g'ad, in die ad in 't êêste beste café wat 'n tegenkwam de brandweer opgebeld. „Bin'k dae vó uut m'n nist gekomme?" zei êên van de spuitgasten bitter. D'r was niks te blussen, noch mit de spuite, noch vanuut de flesse, want die ad op dien laeten anwas oak nie gerekend... Mit 'n diep schuldgevoel achter z'n overèmde liet de gast'êêr de mannen uut, die geel in baelend, in de nacht verdwéne... ARJAON Beursbericht Markt Goes dinsdag 30 oktober 1990 Aardappelen Bintje, veldsgewas 40-60% 50 mm opw. fritesgeschikt (tarrering op rot te, hard groene en kapotte knollen) 18 tot 19 V2 cent per kg; bintje 0 mm opw. 19'/2 tot 20'/2 cent per kg; voeraardap- pelen 6Va cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 29-10-90. 40-50 mm 18 tot 19 cent per kg. 50 mm opwaarts 24 tot 25 cent per kg. Uien Prijzen exclusief BTW. Zaaiuien, di recte levering uit bewaring op auto geleverd, standaardklasse AVZ 17 tot 19 cent per kg. Vlas Prijzen exclusief BTW. Ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Thrwe 36,50 tot 38,00, brouwgerst 100brouw tot 49,00, uitmaalgerst 34,25, voergerst 36,50, haver 34,75, bruine bonen 162,00, capucijners 59,00 tot 60,00, erwten 53,00 tot 59,00, karwij, prima doorsneekwaliteit 122,50, blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit, oogst 1990 220,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 180.00 tot 210,00; dijkhooi 140,00 tot 170,00; gerste stro 80,00 tot 95,00, tarwestro tot 70,00, erwtenstro 60,00 tot 80,00, Veldbeemd 60,00 tot 90,00, Engels raaigras 60,00 tot 75,00. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 31-10. Prijzen slacht- runderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slot vet, inclusief BTW (volgens PVV). Aanvoer slacht runderen 1297, waarvan mannelijk 238. Mann. super 8,60-f 9,60, mann. extra kwal. 7,80-8,60. Mann. Ie kwal. 6,90- 7,80. Handel rustig en prijzen ge lijk. Mann. 2e kwal. 6,25-ƒ 6,90, mann. 3e kwal. 5,75-ƒ 6,25. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk super 9,00-/ 11,25. Vrouwel. extra kwal. 7,10-f 9,00. Vrouwel. Ie kwal. 5,75-ƒ 7,10. Handel traag en prijzen lager. Vrouwelijk 2e kwal. 4,80- 5,75. Vrouwelijk 3e kwal. 4,30- 4,80 en worstkwaliteit 4,00-f 4,80. Handel slecht en prijzen lager. Gebruiksrunderen per stuk inclu sief BTW. Aanvoer gebruiksrunderen 1246, waarvan graskalveren 341. Melk- en kalfkoeien le soort 1725-j 2700, 2e soort 1100-/ 1725. Handel traag en prijzen lager. Melkvaarzen le soort 1500-f 1825 en 2e soort 1150-/ 1500. Handel traag en prijzen lager. Kalf- vaarzen le soort 1800-f 2800, 2e soort 1450-f 1800. Handel traag en prijzen lager. Guste koeien le soort 1375-f 1875, 2e soort 925-f 1375. Handel traag en prijzen lager. Enterstieren 900-/ 1700. Handel traag en prijzen lager. Pinken 850- 1550. Handel traag en prijzen lager. Graskalveren 600-/ 1000. Handel traag én prijzen lager. Vleeskalveren per kg levend ge wicht inclusief BTW. Aanvoer vleeskalveren 19. Vlees kalveren le soort 5,80-/ 6,20, vlees kalveren 2e soort 4,90-5,80 en vleeskalveren 3e soort 4,00-f 4,90. Handel rustig en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de meste- rij, inclusief BTW. Aanvoer roodbont 624. Stierkalve ren extra kwaliteit 575-f 640, le kwaliteit 300-f 520, 2e kwaliteit 175-f 300. Handel flauw en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 460-f 510, le kwaliteit 210-f 460, 2e kwaliteit 100-f 210. Handel flauw en prijzen lager. Aanvoer zwartbont 428. Stierkalveren extra kwaliteit 400-f 475, le kwaliteit 200-315, 2e kwaliteit 100-f 200. Handel flauw en prijzen lager. Vaars- kalveren extra kwaliteit 185-f 285, le kwaliteit 120-f 165 en 2e kwali teit 70-f 120. Handel flauw en prij zen lager. Aanvoer vleesrassen 122. Vleesrassen le kwaliteit 550-f 750 en 2e kwaliteit 335-f 550. Handel re delijk en prijzen iets hoger. Slachtvarkens per kg levend ge wicht inclusief BTW. Aanvoer 643. Slachtvarkens 2,25- 2,35, zeugen extra kwal. 2,08- 2,15, zeugen le kwal. 2,00-f 2,08 en zeugen 2e kwal. 1,85-f 2,00. Handel traag en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer 1361, geen lammeren. Slachtschapen 2,25-f 4,10. Handel rustig en prijzen gelijk. Ooien tot 20 kg 6,80-f 7,20. Handel rustig en prijzen iets hoger. Rammen tot 22 kg 7,10-f 8,20, rammen 22-25 kg 6,00- 7,10. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Rammen boven 25 kg 5,50- 6,75. Handel rustig en prijzen ge lijk. Slachtschapen en lammeren per stuk, inclusief BTW. Slachtschapen 80-f 115. Ooien tot 20 kg 100-f 140. Rammen tot 22 kg 120-f 165, rammen 22-25 kg 125- 175 en rammen boven 25 kg 125- 180. Gebruiksschapen eh lammeren per stuk, inclusief BTW. Aanvoer 754 stuks. Weidelammeren 65-f 130. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Aanvoer geiten en bokken 114. Prij zen 15-f 50. Handel rustig en prij zen gelijk. Aanvoer totaal 6608 stuks. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Daarle (toez.): E. Mijn heer, kand. te Hasselt. Bedankt voor Kockengen: dr. P. Vermeer te Kesteren; voor Linscho- ten: P. Molenaar te Zalk en Veccaten. Beroepen te Rotterdam-Zuid: J. H. Maat te Ridderkerk (deelgemeente Irenekerk) (part-time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam voor de ar beid onder de varenden (part-time): mw. drs. A. K. de Vries, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Nieuw-Buinen: drs. F. W. Kuipers, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. F. W. Kui pers, kand. te Kampen. Beroepen te Oenkerk: drs. A. Linde te Kornhorn (part-time). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Sint Annaland: E. Ve- nema te Elspeet; te Woerden: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Sneek-Koudum: H. J. D. Smit te Marknesse. Ds. N. J. Flink 25 jaar predikant BURGH - Het is woensdag 7 no vember a.s. een kwart eeuw geleden dat ds. N. J. Flink, Hervormd predi kant te Leusden, in het ambt beves tigd werd. Ds Flink werd 6 maart 1939 in Hil versum geboren. Hij bezocht het Christelijk Lyceum in zijn geboorte plaats en studeerde aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. Op 7 november 1965 deed hij intrede in de Hervorm de Gemeente van Burgh. Hij verbond zich in 1970 aan de deelgemeente in Waddinxveen. Vandaar vertrok hij in 1977 naar Kethel en Spaland. Sinds 6 mei 1982 is ds. Flink predikant in Leusden. Dr. D. van Swigchem 45 jaar predikant HAAMSTEDE - Het is donderdag 8 november a.s. 45 jaar geleden dat dr. D. van Swigchem, Gereformeerd emeritus predikant te Tiel, die de kerk van Haamstede diende, in het ambt bevestigd werd. Douwe van Swigchem werd 6 juli 1915 te Amsterdam geboren. Hij be zocht het gymnasium in Middelburg en studeerde aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Ds. Van Swig chem promoveerde in 1955 aan deze universiteit op een proefschrift geti teld Het missionair karakter van de Christelijke Gemeente. Hij was eerst in Bloemendaal, Overveen en 's-Gra- venhage-West werkzaam als hulppre diker. Op 8 november 1945 deed hij in trede in de kerk van 's-Gravenhage- West voor het evangelisatiewerk. Ver volgens verbond hij zich in 1947 aan Haamstede vanwaar hij in 1951 naar Oude- en Nieuwe Wetering vertrok. Dr. Van Swigchem ging in 1956 naar Kampen. In 1966 werd hij predikant in Amsterdam en van 15 mei 1973 tot aan zijn emeritaat, op 1 augustus 1980, diende hij Tiel. Ds. Van Swigchem was o.m. diverse keren afgevaardigde naar de Genera le Synode en lid van het Generaal De- putaatschap voor de Evangelisatie. Nedlloyd Delft pass., 31-10 Port Ke- lang naar Suez Nedlloyd Rotterdam pass., 31-10 Ti- mor naar Auckland Pacific Peeress, 31-10 50 no Singapore naar Bangkok Pietersgracht 31-10 60 no Cristobal naar Rotterdam DEN HAAG - Op het tramstation Ternoot op de Juliana van Stolberg- laan in Den Haag is een jongeman door messteken om het leven geko men. STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN en allen die met ons in de noot verbonden zijn. De voorzitter van de Bruse mu ziekvereniging Bram van den Berge karakteriseerde de inwo ners van Bruinisse als 'dwarse donders'. Hiermee velde hij he laas ook een vernietigend oordeel over zichzelf, tenzij we moeten aannemen dat op de Bruse dwarse donders de leden van de muziek vereniging Nu met Hope een ge lukkige uitzondering vormen. De oorzaak van de Hope-loze voorzit ter is gelegen in het feit dat zijns inziens de inwoners van Bru wei geren om de uitvoeringen van Nu met Hope te bezoeken. Het Nootverband vraagt begrip voor de positie van Bram van den Berge. Want al eerder bereikte ons signalen dat bestuurders'van diverse zang- en blaasinstellingen vaak de wanhoop nabij zijn. Er is zelfs sprake van de oprichting van een kuur-oord voor overspan nen koorbestuurders, waar men sen als Bram van den Berge eens.... uit kunnen blazen. Ze schrijven uitnodigingen, te kenen affiches, schrijven de kran ten vol, maar de zaal blijft leeg. Week aan week wordt er geblazen dat het een lieve lust is maar op de uitvoeringen komen slechts fa milieleden die van toeten noch blazen weten en in gedachten ook liever bij Ron Brandsteder zitten. Muzikanten zijn weg van een lek ker stuk dat ze ingestudeerd heb ben maar de toeschouwers komen hooguit als ze een dergelijk ver schijnsel kunnen zien. Het zij Bram van den Berge tot troost. Niet alleen in Bru zitten dwarse donders. Ze zijn overal. In Brui nisse, in Zierikzee. Zelfs SVV lukt het niet de eigen supporters naar het Feyenoord-stadion te trek ken. Wat is er aan de hand? De men sen zijn niet dwars, ze zijn ziek. Het is een verschijnsel in het maatschappelijk leven dat we 'co conisme' kunnen noemen, 's Avonds nestelen de mensen zich in hun warme coconnetjes, doen hun deurtjes dicht en laten zich vermaken door de koude warmte van de sterren van Hilversum en RTL-4. Toch moeten we moed houden en we geven alle Bram van den Berges een bemoedigend klopje op de schouder. Van al die sterren word je een keer kotsmisselijk, de cocon werkt verstikkend en dan zullen de vlinders weer rond- darrelen. Geen dwarse donders, maar donderpadjes, zo noemt men de kikkervisjes die een enor me metamorfose ondergaan en na verloop van tijd als volwassen kikkers hun concerten laten ho ren. Is dat geen bemoedigend beeld? Kwaak! NOTENBAERD Prosper Sevestre Zijn beroep: hoofd financiële administratie van ZWN. Zijn pas sies: treinen, bussen, dienstrege lingen en... orgelspelen. Leidt drs. P. Sevestre een onverklaarbaar dubbelleven? Of heeft het één toch met het ander te maken? Het Nootverband op zoek naar de overeenkomsten Prosper, is er een overeenkomst tussen een partituur en een dienstregeling? Nou en of, beide geven gedetail leerd aan hoe de samensteller of componist het gehad wil hebben. Voor de uit voerder is het kunst het zo te doen dat het eindprodukt voor de gebruiker, de reiziger of de luisteraar, een persoonlijke tint krijgt. De man achter het stuur en achter de toetsen voegt er zelf nog iets aan toe waardoor het meer is dan 'volgens het boekje'. ..en tussen een toetsenbord van een computer en dat van een or gel? Ook daar. In beide gevallen is de toets het middel waarmee de bespeler het eindresultaat beïn vloedt. Dat kan een stuk tekst, een ingewikkeld rekenprogram ma, een fuga van Bach of een psalm zijn. Het is een schakel tus sen het brein van de 'toetsenist' en het resultaat in klank, beeld of pa pier. ...tussen een lijndienst en een kerkdienst? In beide woorden zit het woord dienst. Bij het openbaar vervoer en in de kerk gaat het om dienst verlening. In de kerk verricht de kerkganger dienstwerk, niet voor zichzelf, maar in dienst van de naaste en daarmee van de Aller hoogste. ...tussen in de maat spelen en op tijd rijden. Dat spreekt vanzelf. Een musi cus die wel in de maat speelt en bussen die niet op tijd rijden zijn een ergernis en stoten mensen af. Het andere uiterste is star. Alleen maar in de maat spelen zonder ac centen, verbredingen of versnel lingen is net zo Vervelend als dat bussen zo op tijd rijden dat aan sluitingen op vertraagde treinen en veerpunten verloren gaan. ...tussen Prosper, de econoom en Prosper, de organist. Dat is moeilijker. Het zijn twee geheel verschillende kanten van inij. Als econoom probeer ik zo ra tioneel mogelijk te handelen. Het bezig zijn met muziek heb ik hard nodig om voor mijn gevoelens en mijn impulsiviteit een uitlaatklep te vinden. In Kees van Eersel als mijn leraar heb ik iemand gevon Sevestre op een uniek twee-manualig compurgel. den die mij geleerd heeft dat mu ziek alles te maken heeft met uit drukking geven aan je diepste gevoelens. ...tussen Maij-Weggen en Vrouwe Musica Absoluut niet. Integendeel. Van mijn allerhoogste bazin kan je zeggen dat ze (zonder dat halve brilletje) er aantrekkelijk uitziet, maar dat ze weinig doet om aan trekkingskracht als persoon op anderen uit te oefenen. Dat is met Vrouwe Musica wel even anders, tenminste, als ik dat afmeet aan het feit dat het luisteren naar be paalde muziek mijn keel doet dichtknijpen. Een nieuw te vormen zangkwin tet uit Walcheren bestaande uit (semi)beroepszangers (begeleid doo: harp. orgel of piano) wil graag ervaring opdoen in het ge ven van concerten. Het ensemble zingt bekende liederen, volksmu ziek, spirituals enz. Graag wil men in het voorjaar op Schouwen- Duiveland een (gratis) concert ge ven. Wie belangstelling heeft kan contact opnemen met het Nootver band. 's Werelds grootste kerkorgel Vlak boven de Oostenrijkse grens ligt de Zuid-Duitse stad Pas- sau. Twee rivieren, de Donau en de Inn doorkruisen deze schitte rend gelegen stad. Tussen deze twee stromen ligt een eiland. Daarop bevindt zich de in barokke stijl ingerichte Dom van Passau en in deze Dom staat het grootste kerkorgel ter wereld. Een orgel met vijf klavieren, zeventiendui zend pijpen en bijna tweehonderd veertig registers. Zelfs al zou je al le orgels van Zierikzee samenvoe gen dan nog zou je lang niet aan de grootte van dit orgel komen. In de vorige Notenkraker berichtten wij al dat het Nootverband dit grootste kerkorgel waarschijnlijk zou bezoeken en met grote vreug de kunnen wij de lezers meedelen dat onze eindredakteur Nicolaas Notenbaerd de eer had de toetsen op dit instrument te mogen roe ren. Eigenlijk is dit Domorgel een verzameling van meerdere orgels, waarvan er enkele ook een eigen spcelinrichting hebben, maar van- of een enorme speeltafel is het mo gelijk om elk van deze orgels apart maar ook samen bespelen. De afstand van de speeltafel tot het orgel in het koor van de kerk is zo groot dat het seconden duurt voordat het geluid terug bij de speler is. Naast het hoofdorgel staan er aan beide zijden nog twee „kleinere" orgels, elk met een ei gen klankkleur. En voor zeer romantische zielen is er het Fernwerk. Het geluid van dit orgel komt letterlijk uit de he mel. Middenin de kerk zien we in het gewelf een gat. Langs inge nieuze wijze weet men te bereiken dat de zacht strijkende klanken op deze hemelse wijze op de gelo vigen neerdalen. U begrijpt dat het voor de heer Notenbaerd een bijzondere beleve nis was om dit orgel in zachte maar ook in uitbundige sterkte te laten klinken. Uitgerust met heer lijk speelgoed zoals een carillon en diverse klokjes en belletjes was het een instrument om uren klan ken op te kunnen toveren. Daar voor was de tijd te kort. Toen het Nootverband de kerk verliet ston den buiten mensen te wachten om het pauzeconcert van de domorga- nist te kunnen bezoeken. En het waren er.... bijna duizend. 'Een matige opkomst' aldus de orga nist. Welk kwelend en welk blazend gezelschap zat verborgen in de zin 'rare non met cacao'? Lezeres C. M. van Staalen-de Rijke wist het. Samen met diverse andere in zenders ontdekte zij dat het koor Cantare en de jubilerende muziek vereniging Con Amore broeder lijk in de G sleutel verbonden za ten. Op de Zorge's weg 6 in Dreischor zal spoedig een aardige bon in de bus glijden. In onze nieuwe opgave zit dit maal een bekende muzikale per soonlijkheid van eigen bodem ver borgen. De naam bestaat uit 15 letters. U vindt de letters door middel van omschrijvingen. Het bijzondere is dat elk antwoord uit twee delen bestaat waarvan de be ginletters steeds hetzelfde zijn, bijvoorbeeld 'dwarse donders'. 1 en 11 voetbalcub op Schouwen- Duiveland; 2 en 13 president van de V.S.; 3 en 6 onbekende dronk aards; 4 metronoomaanduiding boven een muziekstuk; 5 vervol gens; 7 en 10 ziekenomroep; 8 6 ju ni 1944; 9, 12, 15 dubbelmol; 14 ge reformeerde grondslag. Inzenders behoeven alleen de naam van de muzikale persoon lijkheid in te zenden naar ons se cretariaat Jannewekken 9. Uiter lijk maandag 3 november. De promotie van de eerste CD 'Zingen op Schouwen-Duiveland' zal plaats vinden op vrijdagavond 16 november 1990 om 19.00 uur in de Nieuwe Kerk te Zierikzee, Het R.K. koor 'Sint Willibrordus' en het jeugdkoor Sjaloom zullen deze bijeenkomst op muzikale wijze opluisteren. Nog even met mevrouw Spee van het interkerkelijk kerkkoor Haamstede gebeld. Dag mevrouw Spee Dag meneer Notenbaerd Zijn de pannekoeken niet in het water gevallen? Nee hoor, het bleef tot twaalf uur droog - En hoeveel pannekoeken zijn er gelukt? Nou, zeg meer zeshonderd. We hebben 637,- voor de nieuwe kleren opgehaald. Dat is heel wat. Misschien wel dankzij het Nootverband. Deze laatste opmerking bracht ons op het besluit dat in het ver volg alleen aandacht aan dergelij ke acties wordt besteed als niet tenminste een pannekoek. oliebol of speculaaspop aan het Nootver band gratis ter beschikking wordt gesteld. t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5