Kans op boveneilandelijke samenwerking milieugebied MAAK JE BORST MAAR NATI Duiveland streeft naar de opzet twee woonzorgcentra voor ouderen sola Huis van Nassau ft SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Weg voor onderhandelingen ligt open Een in Oosterland en een in Nieuwerkerk WA> mr P£ Bitr Lange Nobelstraat, Zierikzee 0> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 30 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 248839 WAARIN OPGENOMEN Eenden Wetenschapswinkel Marktpositie Clubkampioen De gemeente Bruinisse heeft eenden laten Alleen de Zierikzeese PvdA-fractie is voor Het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek wil John van Veen en Paul de Graaf werden bei- weghalen die voor overlast zorgden. (Pagina het subsidiëren van de Wetenschapswinkel. zijn marktpositie handhaven en versterken, den voor de derde achtereenvolgende keer 2). (Pagina 3). (Pagina 3). clubkampioen van de tafeltennisvereniging Scaldina. (Pagina 7). (1797 - 1889) Alles hangt samen, en er is van alles iets in alles. Antoine de la Salie ZIERIKZEE - „Ik denk wel dat zo'n convenant (met Walcheren) mogelijk is, al is het nu nog wat vroeg om uit spraken te doen". Met deze woorden beantwoordde de Zierikzeese wethouder P. de Rijke (CDA) maandagavond tijdens de raadsvergadering de vraag van zijn partijge note M. A. Bij de Vaate-Rozendaal hoever het staat met de boveneilandelijke samenwerking op milieugebied. nertal van minimaal 70.000 inwoners. Voor Schouwen-Duiveland betekent dit dat er met andere regio's moet worden samengewerkt om deze subsi die in de wacht te kunnen slepen. Rechtstreeks In tegenstelling tot de andere ge meenten iri de regio wil Zierikzee niet stapsgewijs maar rechtstreeks tot die boveneilandelijke samenwer king komen. Nu de termijn waarbin nen een subsidieverzoek kan worden Wethouder P. de Rijke kwam maan dagavond met prettig nieuws. Er lijkt een mogelijkheid te bestaan om op milieugebied samen te werken met Walcheren om zodoende aan spraak te kunnen maken op een mi lieusubsidie. Zoals bekend biedt het rijk ge meenten of samenwerkingsorganen de mogelijkheid tot subsidie bij het opzetten van een samenhangend mi lieubeleid. Als minimum voorwaarde hanteert het rijk hiervoor een inwo- Advertentie Voor: CV-installaties Onderhouds- abonnementen naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 ingediend naar het einde loopt vroeg de CDA-fraetievoorzitter mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal hoever die plannen voor een boveneilandelij ke samenwerking op milieugebied nu gevorderd waren. Die vraag leverde de raadsleden een aardig nieuwtje op. Een samen gaan met Tholen en Zuid-Beveland lijkt onwaarschijnlijk omdat die, zo meldde wethouder De Rijke, de zaak al min of meer rond hebben. Voor Walcheren (zonder Middelburg en Vlissingen) Sint Philipsland en Noord-Beveland liggen de zaken an ders, die zoeken nog naar een partner. Wethouder De Rijke dacht dat een convenant met Walcheren wel tot dé mogelijkheden zou behoren. Om een en ander op een rijtje te zetten wil hij met de zes andere collega-wethouders nar Walcheren afreizen om te zien of samenwerking mogelijk is. Hoe en wanneer precies kon de wethouder nog niet zeggen omdat dit pas maan dagmorgen was beslist. De zaak moet zelfs nog binnen het college worden besproken. De vraag van de christen- democrate leverde zodoende nog een primeurtje op. Kinderopvang Enigszins gepikeerd reageerde die zelfde wethouder De Rijke op de sug gestie dat hij zich "als wethouder jeugd- en jongerenwerk in het overleg met de andere wethouders in de regio niet echt sterk maakt voor de kinder opvang. Dat vermoeden sprak de so- eiaaldemocrate C. Klippel-Huurling uit. Op aandrang van haar fractie was het punt van de kinderopvang bij het begin van de raadsvergadering alsnog op de agenda geplaatst. Mevrouw Klippel-Huurling had signalen opgevangen dat de bespre kingen binnen het overleg met de be trokken wethouders stagneren. Gelet PvdA-raadslid mevrouw C. Klippel- Huurling wilde weieens van wethou der De Rijke weten hoe hij tegenover de kinderopvang staat. op het feit dat de gemeenten nog dit jaar een standpunt over de kinderop vang/gastouderproject in moeten ne men willen ze aanspraak kunnen ma ken op een gedeelte van de Oort- gelden (zestig mille) wilde de sociaal- democrate van De Rijke weten welk standpunt hij nu eigenlijk inneemt. ,,Het lijkt erop dat dat standpunt niet echt stimulerend is" aldus Klippel-Huurling. Ook Bij de Vaate-Rozendaal vroeg hoe het nu in de toekomst verder moet met de kinderopvang cq gastou derproject. ,,De mensen van de kin deropvang willen duidelijkheid" al dus de christendemocrate, die het liefste beide projecten gerealiseerd zag maar reëel genoeg was om te er kennen dat dat financieel een moei lijke zaak'zal worden. De Rijke reageerde hier ietwat ver bolgen op het idee dat hij niet zo ach ter het idee van kinderopvang zou staan. ,,Ik vind het heel kwalijk dat dat wordt gesuggereerd". Volgens de CDA-wethouder wordt er wel dege lijk aan de zaak gewerkt, maar ver anderen de gegevens (bijgestelde be groting van de kinderopvang, het afhaken van gemeenten etc.) regelma tig zodat de ambtenaren opnieuw aan het rekenen moeten. Klippel-Huur ling zag dat probleem echter niet zo. Nu Bruinisse en Duiveland te ken nen hebben gegeven alleen voor het gastouderproject te willen bijdragen wordt de kinderopvang voor vier ge meenten wel erg kostbaar. Daarom wordst steeds naar een compromis gezocht. Ook daarmee is tijd ge moeid. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs merkte op dat Bruinisse en Duiveland nog weieens van een koude kermis konden thuiskomen wanneer zou blijken dat ze voor al leen een gastouderproject geen subsi die ontvangen. „Dan verandert de zaak" aldus de raadsvoorzitter. De gemeente Zierikzee wil ook op een andere manier een helpende hand aan de kinderopvang bieden, zo bracht wethouder J. Groen (PvdA) vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Advertentie a.s. donderdag in de steeg. NIEUWERKERK - Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland streeft er naar om in de komende ja ren zowel in Oosterland als in Nieuwerkerk een woon zorgcentrum voor ouderen te realiseren. Volgens gemeentesecretaris F. C. Dieleman wordt in 1991 duide lijk of deze plannen haalbaar zijn. Als dat het geval zou blijken te zijn worden de woonzorgcentra naar verwach ting nog voor 1995 gebouwd. Hoewel men is geïnspireerd door het woonzorgcentrum dat momenteel in Brouwershaven wordt gebouwd, spelen de plannen om in Duiveland een of meer dergelijke voorzieningen te realiseren, al vele jaren. ,,Er is in de gemeente Duiveland geen enkele voorziening waar ouderen, die zorg nodig hebben, kunnen wonen. Die mensen zijn aangewezen op bejaar denoord In 't Opper in Bruinisse. Dat blijkt ook uit het feit dat in het be stuur van dat bejaardenhuis verte genwoordigers van zowel de burger lijke als de kerkelijke gemeenten van Duiveland zitten". Lange wachtlijst Maar het is tegenwoordig niet meer zo eenvoudig om als oudere een plaatsje te krijgen in een bejaarden huis. Ook bij In 't Opper is de wacht lijst lang, terwijl de vergrijzing, de totale hoeveelheid ouderen in de re gio toeneemt. „Daardoor wordt een bejaardenhuis steeds meer een voor portaal van een verpleeghuis. Maar ook voor verpleeghuis de Corne- listichting bestaat een wachtlijst zo dat de doorstroming steeds beperkter wordt. Op den duur kom je alleen nog in een bejaardenhuis op hoge leeftijd als je gebrekkig bent", aldus Diele- Het plan om voor ouderen (die spe ciale zorg nodig hebben) in Duive land twee woonzorgcentra te bou wen, groeide ook ónder invloed van het landelijk en provinciaal beleid. Dat is er immers op gericht om oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen en de benodigde zorg aan huis te geven. ,,Ook vanuit de be volking zelf krijgen we steeds vaker signalen waaruit blijkt dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig thuis willen blijven wonen". Signalen zo als het feit dat in de aanleunwonin gen van In 't Opper bijna geen men sen uit Duiveland wonen. „De mensen willen in hun eigen gemeen te blijven". En onlangs kwamen de mensen, die in de stuurgroep Dorpsplan Ooster land de bevolking van Oosterland vertegenwoordigen, met het verzoek om aandacht te besteden aan nieuwe woonvormen voor ouderen. Eerste gesprekken Naar aanleiding van dit alles is het dagelijks bestuur van de gemeente begonnen met de eerste verkennende gesprekken. Men wil de woonzorg centra realiseren met medewerking van de woningbouwverenigingen Be ter Wonen uit Zierikzee en de Christe lijke woningbouwvereniging Schou wen en Duiveland uit Bruinisse en onder de paraplu van de stichting Protestantse Bejaardenzorg Duive land. „Natuurlijk moeten ook het provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland en verpleeghuis Cornelia- stichting bij de voorbereidingen wor den betrokken", aldus Dieleman. Het streven is om een werkgroep op te richten die is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle organi saties die bij de realisatie van de woonzorgcentra zijn betrokken. „Net zoals in Brouwershaven. Het is niet nodig het wiel twee keer uit te vinden. We kunnen gebruik maken van de ervaring die daar is opgedaan bij de voorbereiding van het woon zorgcentrum". Volgens Dieleman is het streven om de woonzorgcentra zoveel mogelijk centraal in de kernen te realiseren. „Dicht bij de haltes voor openbaar vervoer, de winkelvoorzieningen en het dorpshuis. In Oosterland moet nog worden gezocht naar een lokatie die aan deze voorwaarden voldoet, maar voor Nieuwerkerk heeft Diele man al een idee. „Vlak achter de mo len ligt nog een heel terrein dat als bouwgrond voor een woonzorgcen trum gebruikt zou kunnen worden". De voorzieningen zouden elk mini maal 20 woningen moeten omvatten waar ouderen zelfstandig kunnen wo nen. Plus een zorgcentrum waar de specifieke zorg die zij nodig hebben kan plaatsvinden. Behalve van de on derhandelingen met de diverse in stanties, hangt het ook af van de wo- ningbouwcontingenten die Duive land krijgt toegewezen of de plannen kunnen doorgaan. En van de finan ciën die vanuit de provincie en het rijk beschikbaar worden gesteld voor de plannen. Dieleman blijft voorlopig optimis tisch. „Het zou een goede zaak zijn als in Duiveland woonzorgcentra kwamen. Die voorzieningen zijn toch bedoeld voor een groep mensen die na de oorlog hard hebben moeten werken om Nederland weer op te bouwen en de economie weer op gang te krijgen. En het zijn meestal men sen die daar niet erg rijk van zijn ge worden. Ze hebben vaak geen aan vullend pensioen. Die ouderen moeten op hun oude dag de zorg kun nen krijgen die ze nodig hebben". Verwachting tot woensdagavond: Buien Half tot zwaar bewolkt en vooral overdag buien. Minimumtempera tuur ongeveer 6 graden. Middagtem- peratuur omstreeks 10 graden. Zuid westelijke wind, vrij krachtig of krachtig, 5 of 6, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe stormachtig, 8. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 3 nov.: Donderdag: Zonneschijn: 1-0% N Kans op neerslag: 80% Min .temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 07.33, onder 17.13 Maan op 15.44, onder 04.12 1 nov. Zon op 07.34, onder 17.10 Maan op 15.59, onder 05.36 Volle Maan: 2 nov. (22.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De hóofclkefn van een omvangrijk lagedrukgebied ligt mo menteel in de omgeving van Schot land. Om deze kern circuleren randstoringen. Volgens de verwach tingen verplaatst dit systeem zich als geheel langzaam naar het oosten. De genoemde hoofdkern arriveert don derdag bij Denemarken. Voor ons land betekent dit aanhoudende aan voer van onstabiele lucht vanaf de Noordzee. In deze stroming beweegt een randstoring mee. Deze passeert in de loop van woensdag van west naar oost ons land. Er is daarom veel bewolking, waaruit frequent buien gaan vallen. De zuidwestenwind neemt toe tot krachtig, aan de kust mogelijk tot stormachtig. Hoger dan een graad of 10 worden de middag- temperaturen niet. Ook op donder dag en vrijdag blijft het buiig en koel. ROTTERDAM - Oliemaatschappij Shell heeft voor woensdag een verho ging aangekondigd van de prijzen voor benzine, diesel, gasolie en huis brandolie met twee cent per liter. De verhoging is het gevolg van de geste gen prijzen voor ruwe olie en oliepro- dukten in guldens op de internationa le markten. Vanaf woensdag kost een liter diesel aan de pomp (zelftank) 123,8 cent per liter. Super plus lood vrij, Euro loodvrij en super gelood kosten dan achtereenvolgens 182, 178 en 186 cent per liter. Advertentie De Sola fabriek komt naar u toe. De mooiste bestekken in edelstaal en zwaar verzilverde uitvoering nu met KORTINGEN TOT MEER DAN 50% op de vergelijkbare winkelwaarde! Kookpannen en keukengerei met kortingen tot 70%! SLECHTS 3 DAGEN SPECIALE VERKOOPDAGEN (DONDERDAG KOOPAVOND): Donderdag Vrijdag Zaterdag 1 nov. 2 nov. 3 nov. 12.00 - 21.00 uur. 12.00 - 17.00 uur. 10.00 16.00 uur. DE ARTIKELEN STAAN VOOR U KLAAR IN. Wat nu nog een modderpoel is. zou in de toekomst de lokatie voor het woonzorgproject kunnen worden. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1