ZVU verwacht geen „strijd" om de ruimte in schoolgebouw f Schilderkunst in Graanbeurs DAS en REC mogelijk medegebruikers van Prinses Julianaschool LICHT UIT? LICHT AAN! Onderdak in Bruinisse voor Pools gezin Toeristen belasting in Bruinisse omhoog Bazar in verpleeghuis Cornelia- stichting ZIERIKZEE - Er bestaat geen enkele reden om te vre zen dat de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) op Schou- wen-Duiveland dakloos zal worden nu de Dag en Avond school (DAS) en het Regionaal Educatief Centrum binnen afzienbare tijd wellicht naar de vroegere Prinses Julianaschool aan het Jannewekken zullen verhuizen. Sterker nog, de ZVU-werkgroep op Schouwen- Duiveland verwacht op grond van gesprekken met de ge meente Zierikzee geen al te grote problemen van deze „inwoning" te zullen ondervinden. Nadat de Zeeuwse Volksuniversi teit aanvankelijk gebruik maakte van het oude schoolgebouw van de rijksscholengemeenschap in de Nieu we Bogerdstraat kon de ZVU begin jaren tachtig dankzij bemiddeling van H. van Dam (indertijd directeur van de Prinses Julianaschool) uitwij ken naar dit karakteristieke school gebouw aan het Jannewekken. Dat was volgens Hans van Dam van de ZVU-werkgroep Schouwen-Duive- land mogelijk omdat de toenmalige eigenaar van het gebouw, de ZLM voorstander van een multifunctio neel gebruik van het schoolgebouw was. Voor de Zeeuwse Volksuniversi teit was het een uitkomst. „De school bleek geknipt voor het geven van ZVU-cursussen, waarbij de gezellig heid altijd een belangrijke plaats in neemt" aldus werkgroeplid Ria Meintema. In die jaren was de school nog volop in gebruik en kon er in de avonduren altijd worden gerekend op een kopje koffie van de conciërge. Die tijd is in middels voorbij, de vroegere school voor MHNO en LHNO wordt door de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland alleen nog gebruikt voor de afdeling verzorging, zolang er in het nieuwe schoolgebouw aan het Hatfieldpark nog geen geschikt lo kaal voor de huishoudlessen is. Overdragen Mocht het ministerie van onderwijs en wetenschappen echter toestem ming geven tot de bouw van zo'n lo kaal dan zal de Stichting voor Be roepsonderwijs en ander voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland de vroegere Prinses Julianaschool overdragen aan de Dienst der Domei nen. Deze zal voor het leegstaande ge bouw een andere bestemming zoe ken. Volgens Hans van Dam is het aannemelijk dat deze dienst het ge bouw vervolgens aan de gemeente aan zal bieden. Discussie De gemeente Zierikzee heeft inmid dels al belangstelling voor dit school gebouw getoond. De gehele discussie rond de Prinses Julianaschool is on geveer anderhalf jaar geleden ont staan toen duidelijk werd dat het overnemen, opknappen en inrichten van het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat (het huidige onderko men van de DAS en het REC) tot edu catief en sociaal cultureel centrum een forse uitgavenpost voor de ge meente zou betekenen. Oplossing' Tijdens de behandeling van de be groting voor '89 werd indertijd de suggestie gedaan om na te gaan of het schoolgebouw aan het Jannewekken wellicht een waardig alternatief voor het complex in de Manhuisstraat zou zijn. Berichten hierover in de pers waren voor de ZVU-werkgroep reden om bij het bestuur en de directeur van de Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland aan de bel te trekken. „We hebben toen gevraagd of we voor het cursusseizoen '90/'91 nog gebruik van de school konden maken? Dat bleek geen probleem" aldus beide ZVU-ers. Kannen en kruiken Inmiddels draait het cursusseizoen van de ZVU volop. In de avonduren komen cursisten (gemiddeld twee honderddertig per seizoen) uit alle hoeken en gaten van Schouwen- Duiveland naar de Prinses Juliana school om er een vreemde'taal te le ren, zich algemeen te vormen of om creatief bezig te zijn. En ook voor de 'cursussen die in januari beginnen heeft de ZVU alles al in kannen en kruiken. De programmaboekjes zijn al in september verspreid en menig een heeft zich al bij de ZVU voor een cursus ingeschreven. Nu het er naar uitziet dat ook de Dag en Avondscholengemeenschap (DAS) en het Regionaal Educatief Centrum waarschijnlijk vanaf janua ri '91 gebruik van de vroegere Prinses Julianaschool gaan maken zal het nog even passen en meten worden Voordat iedereen naar behoren ge huisvest is. Meintema en Van Dam: „Uit ge sprekken met de gemeente is geble ken dat de ZVU niet bang moet zijn haar onderkomen kwijt te raken. Jb- meer omdat zij de oudste rechten heeft. Wel moet er worden gekeken naar een herverdeling van de be schikbare lesruimte". Op zich heeft de ZVU geen probleem met meerdere gebruikers van het gebouw. „Zowel DAS, REC als ZVU verzorgen lessen/ cursussen voor volwassenen. Wat de herkenbaarheid betreft is het volgens Van Dam wellicht wel goed dat deze drie onder een dak worden gebracht, mits dit samen gaat met evenwichti ge spreiding van lessen en cursussen. Maandag Op dit moment worden de meeste ZVU-cursussen op maandagavond ge geven omdat deze avond in praktijk een prima avond voor het geven van cursussen blijkt te zijn. De ZVU, die op een geringe subsidie van provincie en gemeentenjia „selfsupporting" is, zou het dan ook ten zeerste betreuren wanneer deze in de toekomst geen ge legenheid meer zou hebben om op maandagavond cursussen te verzor gen. „Het zou erg prettig zijn als we ook in de toekomst veel van onze cur sussen op maandag zouden kunnen geven. Maar er valt altijd over te pra ten" vinden Ria Meintema en Hans van Dam.' Veel problemen met de verdeling van de lesruimten verwachten de bei de ZVU-werkgroepleden niet. Van Dam: „Ik denk dat we er in overleg met de gemeente wel goed uit komen. Grote problemen verwacht ik dan ook niet. En in het uiterste geval kun nen we nog een andere betaalbare lo- katie zoeken". DAS-Zeeland en het REC worden mogelijk medegebruikers van de Prinses Julianaschool aan het Jannewekken in Zierikzee. (Foto: Joop va7i Houdt). ZIERIKZEE Plattelandsvrouwen De oktober-bijeenkomst van de af deling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zie rikzee stond in het teken van de mo derne manier van voedsel bereideti. Een demonstratrice van'een bekend merk elektrische apparaten vertelde uitvoerig over het gebruik van de magnetron. In korte tijd werden ver schillende gerechten klaargemaakt en de resultaten konden natuurlijk geproefd worden. Presidente me vrouw T. Wessels-van Dongen be dankte de gaste, evenals mevrouw Stroosnijder uit Zierikzee die het be zoek had geregeld. De vólgende bij eenkomst ré op 21 november om 14.00 uur in de foyer van Mondragon. The ma is dan Het leven en werk van Ja cob Cats. Creatief In Clubhuis de Lichtboei zijn er creatieve middagen op 31 oktober, 7, 14, 21 en 28 november en op 12 decem ber. Alle kinderen tot twaalf jaar zijn op deze middag welkom tussen 13.30- 15.00 uur. Er worden diverse leuke dingen gemaakt, die meegenomen kunnen worden. Galerie, galerij In het kader van Galerie, galerij; de tentoonstellingsreeks van de Rijks scholengemeenschap Professor Zee- mdn wordt tot en met 16 november in de houtbouw van de school de exposi tie Kunst als proces gehouden. Zes Zeeuwse kunstenaars presenteren daar hun werk. Het zijn Joop Dam, Piet Dieleman, Kris de Bres, Jan Haas, Marinus Boezem en Ineke Otte. Deze tentoonstelling was eerder te bezichtigen in de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. Belangstellenden kunnen deze expositie op afspraak bezoeken binnen schooltijden. Aan melden kan via de conciërge, 01110- 15751. SCHARENDIJKE Huurovereenkomst De gemeenteraad van Midden- schouwen buigt zich woensdag 31 ok tober over het voorstel om de huur overeenkomst voor het gebruik van haven Flaauwers met bijbehorend havenplateau te verlengen. De over eenkomst is aangegaan met J. C. Snepvangers. Het gaat om een perio de van vier jaar. Snepvangers hoeft geen huur te betalen, maar draagt zelf zorg voor het onderhoud. KERKWERVE Afscheid Deze week nam tijdens de streek- vergadering van de afdelingen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond in Wissenkerke de rayon-contact vrouw C. Viergever-Legemate uit Kerkwerve afscheid. Ze was 6,5 jaar contactvrouw van Noord-Beveland en Schouwen-Duivelad. Haar op volgster wordt W. Karstanje-de Kam uit Wissekerke. De NCVB heeft in Zeeland 2700 leden en telt zes rayons. Het rayon Noord-Beveland en Schou wen-Duiveland heeft acht afdelingen met bijna 500 leden. Ook afgevaar digden van de Schouwse afdelingen waren vertegenwoordigd in Noord- Beveland om het afscheid luister bij te zetten. Ook sprak mevrouw E. S. Sachs uit Rotterdam over Met het oog op de toekomst; over erfelijkheidson- derzoeken voor de geboorte van ba by's, zoals de vlokkentest. Ook trad het Vocaal Ensemble uit Sint- Laurens op. VBOK 0 De afdeling kerkwerve' van de NCVB kwam onlangs in het dorps huis bijeen. Na het zingen van een psalm opende de vice presidente, me vrouw Stouten-Van der Goot de ver gadering. Na het huishoudelijk ge deelte kwamen de dames Bin en Sijrier van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind (VBOK) over hun werk vertellén aan de hand van een diaserie. De VBOK helpt vrouwen die bij hen om hulp komen op vele terreinen, soms zelfs tot tien jaar na abortus provocatus met psychische bijstand. Mevrouw Sijrier las een gedicht voor van Wieke Mullier, een geaborteerde moeder met de titel Achttien jaar later. Daar na werd het samenzijn met het zingen van het Bondslied en gebed besloten., NIEÜWERKERK Oud papier In Nieuwerkerk kan er zaterdag 27 oktober tussen 09.30-11.30 uur oud pa pier ingeleverd worden ten bate van de zending. Het inzamelpunt is ge bouw Salem aan de Molenstraat. BRUINISSE Familieraad in NCVB Nadat de presidente, mevrouw Knop, iedereen hartelijk welkom had geheten, opende zij de vergadering door Psalm 119 vers 40 te laten zin gen. Daarna las zij uit Exodus 24 de versen 1 18. Naar aanleiding van dit gelezen bijbelgedeelte hield zij haar meditatie: Dat is afgesproken. Hier na ging zij voor in gebed. Het eerste gedeelte van de avond werd afgeslo ten met het zingen van het twaalfde vers van Psalm 119. Na het lezen van de notulen eii énkele mededelingen gedaan te hebben kreeg mevrouw H. Cornet-Duvekot het woord. Zij was uitgenodigd voor het tweede gedeelte van de avond met het onderwerp: Fa milieraad, in verpleegtehuis. De functie van een familieraad is een ad^ viesfunctie. Zowel gevraagd als onge vraagd. Verder behoren tot een taak een bevordering van het woonleefkli- maat, het organiseren van thema avonden, contactbevordering tussen familie en verpleegtehuis. Na de pau ze was er nog gelegenheid tot stellen van vragen. De avond werd op de ge bruikelijke wijze afgesloten. Tijdrede SGP De Kiesverereniging der SGP heeft voor donderdag 1 november een bij eenkomst in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Neder land georganiseerd waarbij ds. A. van Heteren uit Werkendam een tijd rede zal uitspreken. De avond begint om 19.30 uur en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Ruilavond postzegelvereniging De Bruse postzegelvereniging G. J. Peelen houdt op donderdag 1 novem ber haar maandelijkse ruilavond voor de leden. De avond is in het Ne derlands Hervormd verenigingsge bouw en begint voor de jeugdleden om zeven uur en voor de senioren om acht uur. Varkenshouders De Varkenshoudersvereniging On derlinge Hulp uit Bruinisse houdt op vrijdag 16 november haar algemene jaarvergadering in café Storm, aan vang 19.30 uur. Hoewel er geen enkel lid met varkens meer is, zullen tradi tioneel de marktberichten -óver big gen en varkens weer öp de' ógenda staan. Verder natuurlijk een gezellig samenzijn, terugkijkend op die goeie ouwe tijd. Fotowedstrijd Hobbybeurs Aan de zesde grote Hobbybeurs Gouden Handen die op zaterdag 15 december zal plaats vinden, is dit jaar een fotowedstrijd verbonden. Ie dereen maakt wel eens foto's waar van hij of zij achteraf denkt dat die foto best aardig is gelukt. Zo'n foto kan op de hobbybeurs bekroond wor den. Er zijn twee categorieën. Een ca tegorie alleen voor vakantiefoto's en een categorie die specifiek foto's van Bruinisse betreffen. Degenen die wil len deelnemen kunnen hun foto of fo to's inleveren bij Lydie Wiebrens- Capelle of bij Jaap Huizer. Alle foto's worden op de hobbybeurs in het dorpshuis tentoongesteld. Een jury, bestaande uit fotograaf Jaap Jonker en burgemeester A. Vogelaar, zal de foto's beoordelen. De winnaars krij gen in ieder geval een fraaie vergro ting van de foto naast een waarde bon. De foto's moeten voor 1 december worden ingeleverd. Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) WIJ VERHELPEN ALLE ELECTRICITEITSSTORINGEN OOK VOOR AANLEG EN INSrACLATIE VINSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS M 8REE0STRAAT WIERIKZEE-TELEF00N 01110-14739 LEWEDORP Ruilbeurs In café De Goede Verwachting te Lewedorp wordt op vrijdagavond 2 november een ruilbeurs gehouden voor de verzamelaars van bijvoor beeld munten, postzegels en oude an sichten. De zaal is geopend vanaf 19.15 uur. MIDDELBURG De Zeeuwse Taele Om een aanvulling op het bekende Woordenboek der Zeeuwse dialecten te maken is deze week de Stichting De Zeeuwse Thele opgericht. De stich ting is een initiatief van de Zeeuwse Vereniging voorDialectenonderzoek en heeft als eerste doel het vormen van een fonds om de uitgave voor een supplement op het woordenboek mo gelijk te maken. Ook het geven van organisatorische begeleiding met de uitgave behoort tot de taken van de nieuwe stichting. In 1964 verscheen het Zeeuws woordenboek van de hand van mevrouw dr H. C. M. Ghij- sen. Daarna werd het dialectenonder zoek voortgezet middels enquêtes en vragenlijsten. Het bestuur van de nieuwe stichting wordt gevormd door ing J. I. de Regt, P. G. van den Bossen, drs H. Eversdijk, ir M. A. Geuze, M. Meesen, B. Oele, J. H. Kalle, P. B. van den Broecke en mevrouw drs M. E. Jongejan. Contactpersoon is me vrouw Jongejan, 01180-30339. Popinfoboek Zeeland Onlangs werd de zevende uitgave van het popinfoboek Zeeland gepre senteerd tijdens de jubileumdag van de Stichting Zeeuws Servicebureau voor Jeugd en Jongerenwerk. Het Popinfoboek kon dankzij subsidie van de provincie nieuw vormgegeven worden. Het boekje dient als lei draad voor buurthuizen en jongeren centra. In één oogopslag is te zien wat er zich op muzikaal popgcbied af speelt in het Zeeuwse. Wie er belang stelling voor heeft kan bellen met 01180-23475. ARNHEM - Er zal in de komende twee jaar onderzoek gedaan worden naar de mogelijkheden voor de ont wikkeling van het stedelijk knoop punt Arnhcm-Nijmegen in de Over- Betuwe. Met name de Waalsprong (het bouwen van tienduizend wonin gen om de Nijmeegse woningbehoef te op te vangen bij Lent. Oosterhout en Ressen) zal zorgvuldig onderzocht worden. Dat hebben provinciale sta ten van Gelderland woensdagavond na een urenlange discussie besloten. BRUINISSE - De gemeente gaat weer onderdak bieden aan asielzoe kers. Dat maakte burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse gisteren, donderdag, tijdens de gemeente raadsvergadering bekend. De wo ning aan de Beatrixstraat waar voor heen asielzoekers uit Zaïre verbleven wordt begin november betrokken door een gezin uit Polen. Net als andere gemeenten biedt Bruinisse al geruime tijd onderdak aan asielzoekers. Nadat wethouder A. J. Bal om het leven kwam bij een verkeersongeval dat veroorzaakt was door één van de Zaïrese asielzoekers werd echter bestoten dat het het beste zou zijn als de Zaïrezen naar een lan delijk opvangcentrum zouden vertui- zen. Nu de gemoederen weer wat be daard zijn en nadat men met de omwonenden overleg heeft gepleegd heeft het gemeentebestuur besloten toch weer asielzoekers tot de gemeen te toe te laten. BRUINISSE - Het tarief voor de landtoeristenbelasting gaat in de ge meente Bruinisse omhoog van 45 naar 50 cent per overnachting. Dat werd gisteren, donderdag, besloten tijdens de gemeenteraadsvergade ring. Door de verhoging van de landtoe ristenbelasting loopt Bruinisse wat dat betreft nu in de pas met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Bovendien is nu het onderscheid tus sen de landtoeristenbelasting en de watertoeristenbelasting in Bruinisse weggevallen. De gemeenteraad ging zonder discussie of hoofdelijke stem ming akkoord met het voorstel tot verhoging van de toeristenbelasting. ZIERIKZEE - Op zaterdag 3 no vember wordt in het Zierikzecsc ver pleeghuis Corneliastichting een ba zar in Franse stijl gehouden. De opbrengst van het evenement is be doeld voor de aanschaf van audiovi suele middelen voor het verpleeg huis. De bazar vindt plaats in de recrea tiezaal van het verpleeghuis van 10.00 tot 16.00 uur. Er is een rad van avon tuur waarbij men onder andere een Corneliataart kan winnen, een verlo ting waarbij de hoofdprijs wordt ge vormd door een weekend Parijs voor twee personen. Er worden tweede hands spullen en boeken verkocht en men kan touwtje trekken, grabbelen, wijn proeven en raden, parfum raden en meedoen aan een enveloppenspel. Op een speciaal terras kan men ty pisch Franse lekkernijen eten zoals Parijrt wafels, soezen, stokbrood, crepes en uiensoep. Er kan jeu de bou les worden gespeeld en ringwerpen worden gedaan en er is een Parijse te kenaar. Aan het evenement wordt meegewerkt door bewoners van de Corneliastichting. familieleden van hen, medewerkers van het vorpleeg- hcuis en vrijwilligers van de UVV, Zonnebloem en Nomen Nescio. ZIERIKZEE - Op initiatief «an de kunstgalerie Antartica uit Haarlem wordt op zaterdag 3 november in De Graan beurs te Zierikzee een schilderijententoonstelling gehouden. Het gaat om ongeveer 200 doeken van Nederlandse en andere Europese schilders die zich hebben aangesloten bij een internationaal collectief. Zo proberen zij meer aan dacht «oor hun werk te krijgen en meer schilderijen te verkopen. De collectie om«at zowel klassieke schilderijen zo als landschappen en zeeën en stillevens in allerlei stijlen. De expositie duurt van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang is gratis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4