College van b en w wil het liefst gastouder-project Duiveland wil contacten leggen met een Oost-Europese gemeente Joop van Houdt Opmerkelijke start (verjaar)dag SAMAN BV Protest tegen mogelijk verdwijnen postkantoor Inzetten van langdurig werklozen niet eenvoudig Kwalijk fotostudio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 oktober 1990 Nr. 21837 3 Er dreigt een groeiende weerstand tegen de aanwezigheid van asielzoe kers op Schouwen-Duiveland en dat is zonder meer een zeer kwalijke zaak. Het dodelijk ongeval met de Bruse wethouder, de gewapende overval in de Westhoek dé ingre diënten voor discriminatie. Toch moet de eigen bevolking het gezonde verstand blijven gebruiken en niet verzanden in vage, racistische ge dachten. Deze week heeft Bruinisse alsnog asielzoekers (Polen dit keer) opgenomen en dat is een goede zaak. Daarvoor werd eerder een pleidooi gehouden. Discriminatie tast de basis van een common sense-samenleving aan. Wat moet je met racistische opmerkin gen? Wat moei je met die Haamsteed- se ondernemer die anoniem de redac tie bestookt en de asielzoekers graag in een kwaad daglicht stelt? Wat moet je met het landelijke nieuwsbe- richtje van vanmorgen, dat een Suri namer bij thuiskomst twee fazanten vindt met de hals doorgesneden? Een briefje legt de man uit dat hij de vol gende is. Dat gebeurde niet in een 'wereldstad' als Rotterdam, maar ge woon in Helmond. Het had iedere an dere plaats kunnen zijn. Wat moet je met televisieprogramma's, waarin centrum-democraat Janmaat voluit z'n zegje mag doen (Veronica, don derdagavond)? Wat je er mee moet doen? Jezelf schamen en drie keer slikken. En er voor waken, dat die kwalijke invloe den je eigen woonomgeving gaan be heersen. Wie zich schuldig maakt aan discriminatie moet duidelijk gecor rigeerd worden. En asielzoekers, die geweld gebruiken, moeten de deur gewezen worden. Niet alleen in het belang van de eigen bevolking, maar zeker ook in het belang van andere asielzoekers, die door dergelijke praktijken in een kwaad daglicht worden gesteld. AvdW Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-12647 Om een bijdrage te kunnen leveren aan het democratiseringsproces in Oost-Europa NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van burge meester en wethouders wil zich samen met de andere ge meenten op Schouwen-Duiveland beraden over het aan knopen van contacten met een Oost-Europese gemeente. Men hoopt door uitwisseling van kennis en wederzijdse uitwisselingsbezoeken door verenigingen een bijdrage te kunnen leveren aan het democratiseringsproces in Oost- Europa. Dat blijkt uit de beantwoording door het college van de algemene be schouwingen van de politieke frac ties uit de Duivelandse raad. Het was de CDA-fractie die daarbij met het idee kwam om contacten te leggen met een Oost-Europese gemeente. Initiatieven vanuit Oost-Europa ,,Tot yoor kort werden de contacten met Oosteuropese gemeenten meest al gelegd op initiatief van .Nederland se gemeenten. Door de val van de communistische regimes en het daar mee gepaard gaande democratise- ringspijoces gaan thans veel initiatie ven uit van Oosteuropese gemeenten zelf. Gemeenten wiens inwonertal va rieert van enkele honderdduizenden tot minder dan duizend inwoners. Daarom zouden wij de contacten graag met meerdere gemeenten uit Schouwen-Duiveland willen oppak ken", aldus het Duivelandse college. Ook in de eigen gelederen wil Dui veland de democratie verder vervol maken zo blijkt uit de beantwoor- dingsbrief van b en w. ,,Op korte termijn zullen wij met de fractie voorzitters uit de raad bespreken of er'mogelijkheden zijn om tot een nog betere informatievoorziening naar de raad toe te komen". Zoals bekend drongen zowel de PvdA- als de CDA- fractie er in haar algemene beschou wingen op aan om meer betrokken bij en beter geïnformeerd te worden over de besluiten die burgemees ter en wethouders nemen. Uitbrei ding van de manieren waarop de in woners van de gemeente worden ge ïnformeerd over het gemeentelijk be leid acht het college niet zinvol. Nu de inning van de onroerend goedbelasting is overgedragen van de rijksoverheid naar de gemeenten, streeft de gemeente er naar om de aanslagen in de komende jaren steeds iets vroeger te verwerken. „Zodat over 3 a 4 jaar de aanslagen in het be gin van het jaar verzonden kunnen worden". Rijkspolitie De bevolking van de gemeente Dui veland maakt volgens het college maar sporadisch gebruik van het spreekuur dat de rijkspolitie weke lijks in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk houdt. Toch is men positief over deze voorziening. „Aan het spreek uur wordt een surveillance door de diverse kernen van de gemeente ge koppeld. Op deze wijze verschijnt de politie regelmatig op straat. Dat is een duidelijke verbetering ten op zichte van vroeger". Het voorstel van de PvdA-fractie om de verkeersveiligheid op de Stolpweg te verbeteren door de aan leg van een voetgangersoversteek plaats bij de verkeerslichten ziet het college nog niet direct zo zitten. „Wanneer men in de Weststraat moet zijn en op de Loensweg woont gaat men niet eerst een omweg naar de Burgemeester van Veenstraat maken om veilig te kunnen oversteken". Het college is van mening dat bij de ver keersmaatregelen die moeten wor den getroffen op de Loensweg reke ning dient te worden gehouden mét alle categorieën weggebruikers. ..Om tot een goed plan te komen zul len we advies inwinnen bij het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland en Veilig Verkeer Neder land". In antwoord op opmerkingen van de SGP/RPF-fractie meldt het colle ge dat men heeft besloten de moge lijkheden te onderzoeken voor het opstellen van een plan voor de aanleg van een fietspad langs de Baalpapen- weg bij Ouwerkerk. Wanneer het pro vinciaal bestuur besluit subsidie te geven voor de aanleg daarvan kan men gelijk aan de slag. Bij het realiseren van een nieuw in dustrieterrein te Nieuwerkerk zal in fases worden gewerkt'. Dit om te voorkomen dat de nog beschikbare grond op het industrieterrein te Oos- terland ongebruikt blijft. De opmerkingen van de SGP/RPF- fraetie dat de drempel voor het vol- wassenonderwijs ook te laag kan worden deelt het college niet. „In Ne derland bestaat vrijheid van onder wijs. Over drempels aan de basis wordt niet gesproken en deze dienen ons inziens ook niet te wórden aange bracht". Het college is van mening dat het instructie-zwembad Dol-fijn ruim schoots zijn bestaansrecht heeft be wezen. Een onderzoek naar de finan ciële consequenties acht men op korte termijn niet nodig. „Op dit moment zijn er voor de komende jaren geen andere kosten te verwachten dan het normale onderhoud. Te zijner tijd zal een financieel overzicht met betrek king tot renovatie of nieuwbouw worden gemaakt". Burgemeester en wethouders wil len in overleg treden met de stichting Protestantse Bejaardenzorg Duive land om te onderzoeken of in een of meerdere kernen van de gemeente een woonzorgproject voor ouderen kan worden opgezet. De mondelinge behandeling van de hoofdlijnen van de begroting 1991 vindt plaats tijdens de gemeente raadsvergadering van woensdag 31 oktober in het gemeentehuis te Nieu werkerk. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse wil haar postkantoor houden... (Archieffoto). Bruse raad: ,,Dit is geen service naar het publiek BRUINISSE - „Uw woorden zijn ons uit het hart gegrepen". Dat was de reactie van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse op de opmer king van Lijst van de Velde-vertegenwoordiger J. L. Kempe dat het zeer te betreuren is dat de PTT plannen heeft het postkantoor in Bruinisse te sluiten. In plaats van het postkantoor zou er dan in Bruinisse een postagentschap komen. bel zou zijn. En straks komen er bij Grevelingenhout nogeens 200 woningen bij", aldus Kempe. In vrij scherpe bewoordingen sa belde Kempe (zelf werkzaam bij de PTT) de plannen van de PTT neer. „Toen de PTT een zelfstandig bedrijf werd wapperden de vlag gen. De burger zóu er niets van merken. En nu, nog geen twee jaar later, willen ze het postkantoor sluiten. Terwijl er drie jaar gele den nog 150.000,- gemeenschaps geld gestoken is in uitbreiding van het postkantoor in Bruinisse". Toekomst Kempe koppelde daar de opmer king aan vast dat de PTT kenne lijk niet verder kijkt dan haar neus lang is. „Ik kan me ook nau welijks voorstellen dat het post kantoor in Bruinisse niet renda- Burgemeester Vogelaar zei zich helemaal te kunnen vinden in de woorden van Kempe. „Dit is een hele slechte zaak. Een slecht be leid", aldus de Bruse burgerva der. Vogelaar deelde verder mee dat het college inmiddels ook al actie ondernomen heeft. „We hebben al een afspraak met de PTT-direc- teur in Goes om daar ons zeer gro te ongenoegen over deze kwestie te uiten", aldus Vogelaar. „Ook wij hopen dat het postkantoor be houden kan blijven voor Bruinis- Ih Zierikzee één kandidaat ZIERIKZEE - Jongeren en langdurig werklozen zou den een bijdrage kunnen leveren aan het verminderen van de werkdruk in de bejaardenzorg. In Zierikzee was echter maar één persoon bereid tot een gesprek hierover. Dit meldt het, sociaal jaarverslag '89 van het Hervormd bejaardencentrum De Wieken in Zierikzee. In het verslag wordt ook gewezen op werkdruk die nog steeds hoog is. Ook al kwam er het afgelopene jaar een formatieplaats bij. Een deel hier van is besteed aan groepsactiviteiten voor de eigen bewoners. Een belang rijk feit was de toezegging van de mi nister van sociale zaken en werkgele genheid om ongeveer 1500 tot 2250 werkervaringsplaatsen te scheppen. Een onderzoek naar de werkdruk werd gevolgd door een voorstel om jongeren en langdurig werklozen te motiveren om met behoud van uitke ring mee te werken aan de zorgverle ning. Enkele projecten in den lande blijken succesvol, in Zierikzee echter viel de belangstelling (een kandi daat) echter tegen. In De Wieken woonden eind '89 61 ouderen. De gemiddelde leeftijd van de bewoners bedraagt 86 jaar. Daar naast biedt De Wieken ook de moge lijkheid tot dagverzorging. Deze vorm van verzorging is bedoeld om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten blijven. In totaal twaalf per sonen maken van deze dagverzorging gebruik. De groep waarvan de meesten twee dagen in de week in De Wieken aan wezig zijn wordt begeleid door twee activiteitenbegeleidsters. Omdat het belangrijk is dat de groep steeds door dezelfde leidsters wordt begeleid moeten vrijwilligers twee dagen per week beschikbaar zijn. Dit blijkt moeilijk haalbaar te zijn, zodat (bui ten de soos) geen gebruik wordt ge maakt van vrijwilligers. Bij het ver voer zijn twee vrijwilligers actief. In sommige gevallen blijkt een tij delijke opname van de oudere in De Wieken noodzakelijk. Bij voorbeeld na ontslag uit het ziekenhuis. In het kader van het flankerend ouderenbe leid kon een aantal ouderen het afge lopen jaar tijdelijk (maximaal twee honderd dagen) in De Wieken worden verzorgd. Dit tegen een eigen bijdrage van slechts zes gulden per dag. Van de zij de van de provincie wordt 65,- per dag (per persoon) vergoed. Een ver goeding van honderdtwintig tot hon derdvijftig gulden, zo meldt het jaar verslag is voor een 24-uurs verzorging niet overdreven hoog. Videoteam Voor het videoteam De Wieken was 1989 een goed jaar. De apparatuur kon worden uitgebreid en elke maand (met uitzondering van de va- kantietijd) werd een uitzending ver zorgd. Dankzij een kabelverbinding werd het mogelijk om kerkdiensten vanuit de Gasthuiskerk uit te zen den. Naast drie sponsors wordt het werk van het videoteam gesteund door ongeveer 75 donateurs. Wat de geestelijke zorg betreft blijkt in het verslag een dalende op komst voor de kerkdienst te zijn. De ze daling is toe te schrijven aan het feit dat de bewoners van de aanleun woningen beter ter been zijn en dus wat gemakkelijker ter kerke gaan. In de gemeente Duiveland NIEUWERKERK - Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland, het college van burgemeester en wet houders, stelt aan de gemeenteraad voor om toe te wer ken naar het realiseren van een gastouderproject in de gemeente Duiveland. Via zo'n gastouderproject kunnen kinderen van nul tot vier jaar worden opgevangen ter wijl de ouders werken of studeren. In het meewerken aan een kinderdagverblijf in Zierikzee voor de hele regio Schouwen-Duiveland ziet het Duivelandse college niet zoveel. SIRJANSLAND - Donderdagmorgen werd de eigenaar van Dakkie's bar in Sirjansland. Aad Vreugdenhil, aangenaam verrast door een koor van zingende basisschoolleerlingen. Die trakteerden hem op een feestelijk begin unn Vreugden- hil's veertigste verjaardag. Zijn dochter en vrouw wilden hem eens in het zonnetje zetten en iedereen stond daar met een achter. Aad Vreugdenhil staat altijd klaar als er iets voor de kinderen in het dorp georganiseerd moet worden en dat wordt door iedereen op prijs gesteld. Na het gezang van de kinderen werd hij verrast met een champagne-ont bijt, waarna de dag niet meer stuk kon. (Foto: Joop van Houdt). Het college motiveert zijn stand punt met de uitslag van een enquête waaruit blijkt dat de voorkeur van de bevolking van de gemeente uitgaat naar een gastouder-project in de eigenomgeving. Verder is uit een ver gelijkend onderzoek tussen de kosten voor medewerking aan het kinder dagverblijf in Zierikzee en de opzet van een gastouder-project in de eigen regio gebleken dat dat laatste voorde liger is. Verder zijn er nog de prakti sche voordelen van kinderopvang via een gastouderproject in de eigen re gio. 35.000 gulden Het onderwerp komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergade ring die woensdag 31 oktober wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Dat komt omdat vanaf een januari 1990 tot en met 1993 een regeling van kracht is waarmee de rijksoverheid via extra subsidies de mogelijkheden van kinderopvang wil uitbreiden. Op grond van het aantal woonruimten in de gemeente zou Duiveland in aanmerking komen voor een subsidiebedrag van in totaal 35.000 gulden voor het creëren van 7 opvangplaatsen waar in totaal 21 kin deren terecht zouden kunnen. De werkelijke kosten voor 7 opvang plaatsen bedragen 84.000 gulden. Het verschil hiertussen zal moeten wor den opgebracht uit financiële bijdra gen van de ouders die gebruik maken van de voorziening, financiële bijdra gen van de gemeente Duiveland en eventuele bijdragen vanuit het be drijfsleven. Uit de gemeenteraadsstukken blijkt dat een meerderheid van het Duivelandse college van b en w in principe positief staat ten aanzien van het opzetten en exploiteren van een ecologisch recreatiepark nabij Ouwerkerk door H. van Dainme uit die kern. IVIen stelt de raadsleden daarom voor om een principe-uit spraak te doen waaruit blijkt dat men voor de ontwikkeling van het eco-park is. Een dergelijke uitspraak biedt overigens nog geen garantie voor definitieve goedkeuring van het plan, met name door het provinciaal bestuur. Zo'n uitspraak betekent in stemming met verder onderzoek naar de mogelijkheden om een eco- park te realiseren. NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 besproken en vastgesteld. De raads vergadering kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Op woensdag 31 ok tober om 20.00 uur in het gemeente huis te Nieuwerkerk. Het college zet vraagtekens bij de mogelijkheid om in het eco-park een moestuin aan te leggen. „Dat werkt permanente bewoning in de hand". Verder acht men het noodzakelijk om in het plan een maximum op te ne men aan mogelijkheden voor te be bouwen oppervlakte en de voorwaar de te stellen dat maximaal in een bouwlaag mag worden gebouwd. De mogelijkheid voor het plaatsen van een windmolen bij het park zal nader worden onderzocht. Tegelvloer zwembad Tijdens de raadsvergadering wordt voorgesteld ruim 9000 gulden be schikbaar te stellen voor de vervan ging van de tegelvloer in zwembad Dol-fijn te Nieuwerkerk. En ruim 6.500 gulden voor de plaatsing van vier lichtmasten langs het nieuwe voetpad op het voormalige sportter rein te Nieuwerkerk. Voor het opstel len van een bestek voor het project hoofdontsluitingsroute Oosterland vraagt het college van b en w bijna 19.000 gulden beschikbaar te stellen en voor de voorbereidingskosten voor de verbouwing van het dorpshuis te Ouwerkerk 20.000 gulden. Tijdens de vergadering wordt ook de begroting 1991 zoals die is gepre senteerd door het college van b en w Advertentie TROUWREPORTAGE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: 'A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur); 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13,00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3