Ruimtegebrek streekarchief wordt duidelijker merkbaar Verbetering marktpositie centraal in beleidsplan van werkvoorzieningsschap WATERSTANDEN Stichting vecht voor intrekking vergunning van twee kerncentrales WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B,V. Kracht van De Zuidhoek ligt in de toeleveringsmarkt Rijkspolitie kan vacatures niet opvullen door geldgebrek Geen café in Vrijpoortje te Zierikzee Spoed geboden bij zoeken naar nieuwe huisvestingsmogelijkheden Overlast De Steeg in commissie 2 ZIERIKZEE - Het handhaven en versterken van de marktpositie. Dat staat centraal in het beleidsplan 1991-1994 van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Het is vooralsnog niet de bedoeling dat De Zuidhoek met eigen produkten op de markt komt. „De kracht van De Zuidhoek ligt in het aanbieden van goederen en diensten in de toeleveringsmarkt", aldus het beleidsplan. In het beleidsplan wordt uitgegaan van de mogelijkheden die de markt biedt en de mogelijkheden die het personeel^van De Zuidhoek heeft. Met name voor de metaalafdeling en het cultuur-technisch bedrijf van het werkvoorzieningsschap bestaan volgens het beleidsplan goede toekomstperspec tieven. Eerder werd door de directie van het schap al een beleidsnota naar bui ten gebracht, maar op dat moment was nog niet duidelijk wat de gevol gen van de wet Decentralisatie, Dere gulering en Budgetfinanciering voor het bedrijf zouden zijn. Een mogelij ke fusie met het Goese werkvoorzie ningsschap Betho hield de gemoede ren lange tijd bezig. Uiteindelijk werd dat plan in de ijskast gezet. Het zelfstandig voortbestaan van De Zuidhoek staat niet meer ter discus sie en derhalve kan men zich aan an dere zoals het nu gepresenteerde be leidsplan wijden. De Zuidhoek treedt vaak naar bui ten als een 'gewoon' bedrijf. Tbch on derscheidt dit bedrijf zich van andere bedrijven. Meer nog dan bij andere bedrijven is het werk belangrijk voor de mensen die er werken. De Zuid hoek heeft een heel duidelijke socialé functie. Men biedt immers werk aan mensen die in het reguliere bedrijfs leven niet of met veel moeite aan de bak zouden kunnen komen. In het beleidsplan wordt de term toegevoegde waarde gebruikt om dit verschil met het reguliere bedrijfsle ven te omschrijven. Een toegevoegde waarde die wat de directie betreft centraal staat in het beleid. Verder wil men voor wat betreft de metaalafdeling in de komende drie jaar een kwaliteitscontrole-systeem invoeren. „Markttechnisch zal kwali teit in conbinatie met snelle en accu rate levertijd van het grootste belang zijn om het aandeel op de markt te behouden en verder uit te breiden", aldus het beleidsplan. Momenteel zorgt de metaalafdeling voor onge veer 60 procent van de totale omzet van het industrieel bedrijf. Het is ook de bedoeling dat de metaalafde ling in de toekomst uitgebreid gaat worden en dat er een aantal nieuwe machines aangeschaft gaat worden. Minder goed zijn de vooruitzichten voor de afdeling elektromontage/ elektronica. De Zuidhoek heeft de electronica-markt volgens de directie weinig te bieden. Men beschikt over niet meer dan één opdrachtgever. Men zou natuurlijk de boer op kun- Voor het overige onderscheidt De Zuidhoek zich van andere bedrijven door het feit dat men van overheids wege financieel gesteund wordt. Dat neemt niet weg dat het bedrijf net als ierder andere bedrijf te maken heeft met dingen als concurrentie, wisse lende vraag naar produkten en niet te vergeten de eisen die andere bedrij ven aan de door De Zuidhoek te leve ren produkten stellen. Afdelingen Binnen het werkvoorzieningsschap werkt men met verschillende afdelin gen. Binnen de sector industriële toe levering is er bijvoorbeeld de metaal afdeling. De vooruitzichten voor deze afdeling zijn goed, zo blijkt uit het beleidsplan. Men verwacht dat er voor deze afdeling voorlopig nog ruim voldoende werk zal zijn. Wel wil men proberen de gemiddelde uurop brengst op te schroeven van 18,- naar 20,-. Om dat doel te bereiken wordt on der andere gedacht aan mechanisa tie. Ook wil men proberen meer lang lopende orders in de wacht te slepen. Nu is 60 procent van de orders voor de metaalafdeling langlopend. Men zou dat percentage graag opschroe ven naar 70 procent. nen gaan om meer opdrachtgevers op te sporen maar daar ziet men niet zo veel in, zo blijkt uit het beleidsplan. „Dat zou te hoge financiële offers vragen en teveel risico met zich mee brengen". Ook voor wat betreft de toekomst van de varia-afdeling blijkt men niet bijster optimistisch. Op deze afde ling wordt voornamelijk inpak- en montagewerk gedaan. In het beleids plan wordt de verwachting uitge sproken dat het steeds moeilijker zal worden om opdrachten voor inpak- werk te pakken te krijgen. Steeds meer produkten worden me chanisch ingepakt en ook heeft men te maken met milieu-eisen voor wat betreft de materialen die men ge bruikt. Aan de andere kant is het zo dat vanuit het personeel gezien het inpakwerk onmisbaar is. De afdeling blijft dus wel bestaan, maar zal zeker niet uitgebreid worden. De mogelijk heden voor montagewerk zijn wat be ter en men wil dan ook proberen om wat meer opdrachtgevers te strikken voor dit soort werk. Hoveniers Een ander onderdeel van De Zuid hoek is het hoveniersbedrijf. Een on derdeel waar volgens het beleidsplan nog voldoende mogelijkheden liggen. Gedacht wordt daarbij aan natuurbe heer en bijvoorbeeld het schoonhou den en onderhouden van sterk toe ristische gebieden als de Brouwers- dam, de Grevelingendam. Die 're- creatiemarkt' beslaat nu nog maar 8 procent van de totale omzet van het hoveniersbedrijf, maar het is de be doeling dat dat aandeel binnen drie jaar opgevijzeld wordt naar 15 pro cent van de omzet. De directie van De Zuidhoek ziet verder goede mogelijkheden voor het hoveniersbedrijf in dè milieusector. De milieu-eisen worden steeds stren ger. Van gemeenten wordt bijvoor beeld verwacht dat zij minder of geen chemische onkruidbestrijdings middelen gebruiken en dat houdt in dat er meer met de hand zal moeten gebeuren. In eerste aanleg wordt gedacht aan het opstarten van een zwerfvuilpro- ject. De verwachting is dat de totale milieu-problematiek in de toekomst het hoveniersbebedrijf meer werk zal gaan bezorgen. Uitgegaan wordt van een groei van het 'milieu-werk' naar tien procent van de totale omzet in de groensector van De Zuidhoek. Net als in de metaalafdeling wil men ook voor het hoveniersbedrijf proberen zóveel mogelijk met langlopende op drachten ofwel meerjarencontracten te werken. Nu zijn 30 procent van de contracten vast. Geprobeerd zal wor den dit in de komende drie jaar uit te bouwen tot veertig procent. Gestreefd wordt naar uitbreiding van de afdeling groenvoorziening. Al lereerst zal er een uitbreiding komen in het personeelsbestand. Eind 1994 zouden in deze afdeling 35 mensen moeten werken. De uitbreiding heeft ook consequenties voor het leidingge vend personeel. Er komt een functie bij en wel die van bedrijfsleider. Probleem in het hoveniersbedrijf is dat dit bedrijf voor een belangrijk deel seizoenswerk verricht. Men wil dan ook zoeken naar alternatief werk om het personeel van de afde ling ook in de wintermaanden pro- duktieve arbeid te laten verrichten. Wie bij De Zuidhoek wil komen werken moet nu nog via het arbeids bureau een plaatsje op de wachtlijst verwerven. Er wordt gewerkt aan een systeem voor open aanmelding. De directie van De Zuidhoek moet dan zelf bepalen of iemand al dan niet in dienst genomen kan worden. Als re gel geldt dat de wachttijd tot toela ting bij het werkvoorzieningsschap niet langer mag zijn dan maximaal twee jaar. DEN HAAG - De Rijkspolitie is wegens geldgebrek niet in staat om vacatures in het korps op te vullen. Het hoofd van de Rijkspolitie, gene raal W. Frackers. heeft daarom in een brief aan de minister van justitie aan de bel getrokken. Het korps zou meer geld moeten krijgen om de om vang - volgens de begroting van de minister ruim 15.000 mensen - op peil te houden. Op dit moment staan ze venhonderd vacatures open. Volgens Frackers zou in elk geval de overheveling van geld van rijks naar gemeentepolitie moeten worden gestaakt. Tot die herverdeling had het vorige kabinet besloten op grond van onderzoek naar de werkdruk bij rijks- en gemeentepolitie. Daaruit werd het Project Kwantificering Poli tiewerk geboren. Kleine gemeenten Voortzetting van deze PKP- operatie is volgens Frackers op dit moment ongewenst, omdat in sommi ge kleinere gemeenten de politiezorg in de knel komt. Woordvoerder Gee- lof van de Rijkspolitie legt uit waar om: „Het budget voor personeels kosten is al jarenlang niet of nauwelijks verhoogd. Maar er zijn wel maatregelen genomen, bij voor beeld op het gebied van de arbeids voorwaarden, die geld kosten". Daarom zijn de korpsen noodge dwongen voorzichtig met het werven van personeel en worden veel vacatu res niet vervuld. De PKP-operatie zou op basis van vrijwilligheid wor den uitgevoerd. De meeste rijkspoli tiemensen blijven echter gewoon zit ten waar ze zitten. Het geld wordt wel overgeheveld, maar de mensen niet. De druk op de begroting van de rijkspolitie wordt zodoende verhoogd, aldus Geelof. Vo rig jaar verlieten zo'n 170 rijkspoli tiemensen de dienst om elders (be drijfsleven, spoorwegpolitie en dergelijke) te gaan werken. Een flin ke leegloop, die niet kan worden op gevangen. Niet alleen vanwege geld gebrek, maar ook omdat het aantal politiemensen in opleiding tekort schiet. Zodoende, aldus Geelof, is er in sommige districten een perso neelstekort van wel 25 procent. Geen wonder dat ook al verschillende bur gemeesters bij de minister hun be zorgdheid hebben uitgesproken. De Rijkspolitie houdt het hart vast als straks de kosten van de reorganisatie van de politie eveneens ten laste van het personeelsbudget zullen komen. DEN HAAG - De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer vindt de aangekondigde ontslagen bij Philips, waarvan er naar schatting tussen de 7.000 en 10.000 in Nederland zouden vallen, „dermate dramatisch en ver strekkend" dat de regering zich daar mee moet bemoeien. ZIERIKZEE - Mr G. Nijland is af gestapt van zijn idee om in het voor malige wijnpakhuis in het Vrijpoort je te Zierikzee een café-achtige onderneming te beginnen. Eerder al liet de gemeente doorschemeren daar niets voor te voelen. Nijland denkt nu aan een restaurant annex verga derlokaal. De Zierikzeese commissie ruimte lijke ordening praat er maandag 5 no vember om 19.30 uur over in het stad huis. Nijland kondigde eerder aan het pand wel te willen restaureren, mits hij het commercieel zou kunnen inkleden. Zijn eerste gedachte ging uit naar een café-restaurant/galerie, maar daar voelde de gemeente niets voor. Burgemeester en wethouders heb ben zich achter dit standpunt ge schaard en zijn met Nijland rond de tafel gaan zitten. Daaruit is geresul teerd, dat hij nu verder wil met een restaurant annex vergaderlokaal. Het café is wat hem betreft van de baan. Of de gemeenteraad voelt voor het alternatief zal maandag 5 novem ber moeten blijken als de commissie ruimtelijke ordening zich erover buigt. ZIERIKZEE - Als de panden in de Meelstraat (tegeno ver het stadhuis) niet geschikt zijn als onderkomen voor het streekarchief dan moeten andere alternatieven wor den gezocht om een eind te maken aan hét nijpende ge brek aan ruimte waarmee het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland in Zierikzee kampt. Er moet iets gebeuren aan de huis vesting van het streekarchief in Zie rikzee. Daarover waren de leden van de Streekarchie'fcommissie het dins dagmiddag tijdens hun vergadering in Zierikzee roerend met elkaar eens. Het tekort aan archiefruimte in Zie rikzee is overigens enkele jaren gele den ree^s door streekarchivaris H. Uil aangekaart. "Ibt heden toe is er echter weinig verandering in deze problematische situatie gekomen, want ook in het tussentijds overzicht over de eerste helft van 1990 signaleert de streekar chivaris de wel zeer krappe behuizing van het streekarchivariaat. De stu dieruimte die tevens dienst doet als werkkamer van Uil is herhaaldelijk bomvol. Uil: „Het gebeurt wel dat zich vijf man in een klein kamertje Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wcmeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 oktober 08.10 113 01.50 - 86 21.00 1 117 14.35 -109 28 oktober 09.20 99 03.25 - 80 22.30 119 16.05 -111 29 oktober' 11.00 103 04.50 - 86 23.55 138 17.20 -120 27 oktober 07.30 103 01.00 - 78 20.15 106 13.30 -101 28 oktober 08.35 92 03.15 - 74 21.40 109 15.45 -104 29 oktober 10.00 96 04.20 - 79 22.55 130 16.45 -112 27 oktober 08.25 120 01.50 - 93 21.15 127 14.20 -115 28 oktober 09.30 110 03.00 - 81 22.25 128 16.10 -112 29 oktober 10.55 111 05.00 - 91 17.30 -126 27 oktober 08.15 126 01.55 - 96 21.00 129 14.30 -119 28 oktober 09.30 109 03.25 - 86 22.40 130 16.05 -118 29 oktober 11.05 116 05.00 - 95 17.25 -130 Doodtij: 29 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-01122353 bevinden, waar ook nog de nodige ap paratuur staat". De bibliotheek fun geert in dergelijke gevallen als extra studieruimte, hetgeen echter wel ex tra toezicht vergt. Het ook nu weer gesignaleerde ge brek aan ruimte werd door burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van Westerschouwen aange haald. Zij constateerde dat dit pro bleem al enkele jaren bestaat. Zij wilde weieens weten hoe het stond met de plannen om het streekarchief in de panden tegenover het stadhuis onder te brengen. Chef welzijn, L. J. Lagendijk wees erop dat het in ge bruik nemen van de nu leegstaande panden een complexe en ook kostba re zaak zal zijn. Lagendijk: „De ont wikkelingen verkeren nu nog in het beginstadium". Suggestie Mevrouw Niemantsverdriet achtte het raadzaam om meer haast achter deze plannen te zetten omdat, zo zei zij „het werken in een te krap onder komen niet prettig is". Burgemeester W. den Boer wees zijn collega erop dat er indertijd geen sprake was van een plan maar van een suggestie om het streekarchief over te brengen naar de „overkant van de straat". Elders Mochten die panden in de Meelstraat niet geschikt zijn als on derkomen voor het streekarchief dan moet Zierikzee andere huis vestingsmogelijkheden zoeken. Eventueel ook elders, ook al trekt Zierikzee als centrumgemeente de meeste bezoekers. Aan die suggestie kleeft echter nog een ander bezwaar. Volgens streekarchivaris Uil moet de raadpleegruimte zich bij de archief bewaarplaats bevinden. Nu de reserve-capaciteit van de ar chiefbewaarplaatsen nog voor slechts korte tijd toereikend is kan dit een oplossing voor de te krappe raad pleegruimte wellicht naderbij bren gen. Ook vice-voorzitter L. N La- bruyère vond de situatie onbevredigend. „We moeten wachten op een ontwikkeling waar het stree karchivariaat geen invloed op heeft". Het voorstel om als Streekarchief commissie nog eens bij het Zierikzee se college aan te dringen op enige spoed werd uiteindelijk ter zijde ge schoven omdat, zo verzekerde Lagen dijk, de problematiek bij het college bekend is en nader wordt bestudeerd. Vrouw ,,'t Is emancipatorisch gezien ook wel een goede zaak als er in het dage lijks bestuur van het Streekarchiva riaat Schouwen-Duiveland/Sint Phi lipsland een vrouw zit". Met deze woorden verwelkomde Labruyère dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan van het Waterschap Schouwen-Duiveland als nieuw lid in het dagelijks bestuur. Als voorzitter blijft burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs optreden terwijl de gemeentesecretaris van Wester schouwen, mr J. O. R. Alberda van Ekenstein secretaris blijft. ZIERIKZEE - De commissie alge mene en bestuurlijke zaken van de gemeente Zierikzee komt donderdag 1 november bijeen om diverse 'poli- tie-aangelegenheden' te bespreken. Onder meer staat de zomerse over last rond discotheek de Steeg op de agenda. De vergadering in het stad huis begint om 19.30 uur. Het raadslid W. F. Sprengelmeijer maakte de overlast rond de disco theek enige maanden geleden aan hangig. Hem werd toegezegd het na het seizoen te bespreken, hetgeen nu gaat gebeuren. De Steeg heeft zelf het sluitingsuur in de zes zomervakantie- weken vervroegd met een uur naar drie üur. Tijdens de vergadering wordt ver der in algemene zin gesproken over het verslag van dé politie betreffende de zomermaanden. Ook komt de for matiesterkte van de politie ter spra ke en gaat de commissie praten over de stand van zaken betreffende de drugsbestrijding. Het betaald parke ren wordt op tafel gelegd en ook het sluiten van een huwelijk tussen een homosexueel paar. BORSSELE - De Stichting Miljoenen zijn tegen probeert door een procedu re bij de Raad van State het intrekken van de vergunningen van de kerncen trale in Borssele en Dodewaard af te dwingen. De centrales hebben zichzelf voor het maximale bedrag van vierhon derd miljoen gulden verzekerd tegen de schade die ze moeten uitkeren na een kernramp. De staat heeft een aan vullingsplicht tot een miljard gulden op zich genomen. De stichting meent dat deze bedragen ontoereikend zijn. Bovendien is de burger niet in staat zichzelf te verzekeren tegen de risi co's. Volgens de stichting is dit in strijd met de eigendomspositie, zoals die door artikel 1 van het eerste pro tocol bij het verdrag tot bescherming van de Rechten van de mens wordt verzekerd. Noch het verdrag van Parijs inzake aansprakelijkheid op het gebied van kernenergie noch de wet aansprake lijkheid kernongevallen heeft betrek king op aantasting van de eigendom van slachtoffers van kernrampen, maar uitsluitend op de aansprake lijkheid van de exploitanten van de kerninstallatie. Als de schade van een kernramp groter is dan een mil jard zou een situatie van willekeur ontstaan, omdat niet bepaald is wie wel en wie niet voor schadevergoe ding in aanmerking komt. De stichting verwijst in het beroep schrift aan dc afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State naar het zogeheten kruisrakettenarrest van de Hoge Raad. De stichting leidt daaruit af dat de rechter de plicht heeft om te toetsen of bepaalde ver dragen met elkaar in strijd zijn en dat de rechter tevens zal moeten be oordelen of het ene verdrag geen (rechts)toestand creëert die in strijd is met andere verdragsnormen. Inbreuken Artikel 1 van het eerste protocol staat inbreuken in het eigendoms recht alleen toe in het algemeen be lang. Volgens de stichting is protectie van de exploitanten van kerninstalla ties geen algemeen belang. Kernener gie vormt een gevaar voor het milieu en de gezondheid en drie kwart van de bevolking is ertegen, aldus dc stichting. Bovendien wordt slechts een klein gedeelte van onze elektrici teit opgewekt door kernenergie. Ook is de stichting het niet eens met de minister van economische za ken, dat bij kernenergie sprake is van een „aanvaardbaar risico". Als dat wel zo zijn zou de staat de kernener gie-exploitanten geen bijzondere be scherming hoeven te bieden bij hun aansprakelijkheid. Volgens de stich ting is ten onrechte geen onderzoek gedaan naar de mogelijkheid en de gevolgen van een kernramp, waarbij 10 procent of meer van de radioactivi teit uit de centrale vrij komt. Tot 26 oktober Burgh-Haamstede Expositie oude kinderboeken in De Bewaerschole. Open dagelijks tussen 13.30-16.30 uur. Vrijdag 26 oktober Zierikzee Mode- en lingerieshow. Concertzaal. 19.30 uur. Zaterdag 27 oktober Zierikzee Culturele manifestatie van Schouw.Spel. Op Vismarkt. 15.30 uur. Waardenberg de Jong. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Ingebruikname nieuwbouw congres centrum Slot Moermond om 11.20- 11.30 uur door ir. drs. H. N. J. Smits. Noordgouwe Jubileumconcert 80-jarig bestaan Con Amore. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zondag 28 oktober Zierikzee Interkerkelijke dienst. Rooms Katho lieke kerk. 17.00 uur. Haamstede Hardenbergs Christelijk Mannen koor. Nederlandse Hervormde kerk. 10.00 uur. Oosterland Bevestiging ds. J. C. Hanekamp als predikant van de combinatiegemeen te Oosterland/Ouwerkerk in Neder landse Hervormde kerk. 15.00 uur. Maandag 29 oktober Zierikzee Raadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering verkeerscommissie in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 30 oktober Zierikzee Bijeenkomst PCOB over thuiszorg. Kerkcentrum Nederlandse Hervorm de kerk,. Havenplein. 14.30 uur. Literaire avond met Inez van Dulle- men in de aula van de Rijksscholen gemeenschap Professor Zeeman. 19.30 uur. Ledenvergadering VW-Zierikzee in Mondragon (bovenzaal). 20.00 uur. Woensdag 31 oktober Zierikzee Algemene vergadering bestuur Wa terschap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Herdenking Kerkhervorming. Chris telijke Gereformeerde kerk, Zevenge- tijstraat. 20.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in het dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 2 november Nieuwerkerk Afscheid dhr. Bakker (voorzitter) en dhr. v. d. Have (bestuurslid) Rode Kruis afdeling Duiveland. Gebouw Rehoboth, Ooststraat. 20.00 uur. Zaterdag 3 november Zierikzee Schilderijententoonstelling. Graan- beurs. Van 10.00 tot 17.00 uur. Mannenkoor Groot Rotterdam. Nieu we Kerk. 19.30 uur. Show Boat. Concertzaal. 20.00 uur. Dinsdag 6 november Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Vrijdag 9 november Zierikzee Presentatie CD koren van Schouwen- Duiveland. Nieuwe Kerk. 19.00 uur. Zondagskinderen. Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 10 november Zierikzee Ars Musica concert. Stadhuis. 20.00 uur. Woensdag 14 november Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vrijdag 16 november Zierikzee Najaarsvergadering Stad en Lande in Concertzaal. 19.30 uur. Zaterdag 17 november Zierikzee Intocht Sinterklaas. Haven. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBÉURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2