Gemeentehuis wordt vaste stek voor politie in Bru Belangrijke test voor Delta Sport Ouderavond 't Staepel'of Renesse matig bezocht Nieuwbouw niet langer centraal uitgangspunt voor woningbouwers itSjrl DE ZIERIKZEESCHE COURANT Er komen toch langzaam maar zeker meer mensen naar spreekuur WA> Tentoonstelling postduiven van Zierick B. de Groot tijdens overdracht woningen in Nieuwerkerk: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ruimtegebrek Oost-Europa Schoolgebouw Jubileum. Het streekarchief in het stadhuis aan de Meel- Duiveland wil samen met de andere gemeen- De ZVU verwacht geen strijd om de ruimte in De ijsclub Haamstede en Burgh bestaat 100 straat te Zierikzee kampt met ruimtegebrek. ten op Schouwen-Duiveland contact leggen het schoolgebouw van de vroegere Prinses Ju- jaar. (Pagina 9). (Pagina 2). met een Oost-Europese gemeente. (Pagina 3). lianaschool aan het Jannewekken. (Pagina 4). VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24837 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Hoe geringer onze behoeften, des te dichter na deren wij tot de goden. Socrates BRUINISSE - De politie in Bruinisse blijft spreekuur houden in het gemeentehuis daar. De raad stemde tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteravond, donderdag, in met het voorstel van het college om het contract met de politie te verlengen. „Er komen toch langzaam maar zeker meer mensen naar het spreekuur", stelde burge meester A. Vogelaar van Bruinisse in antwoord op vragen van AB-raadslid Ph. van de Velde. Burgemeester A. Vogelaar: Poli tiespreekuur toch wel degelijk func tioneel". In oktober vorig jaar begon de Bru se politie bij wijze van proef met een spreekuur in het gemeentehuis. Nu, een jaar later, moest beslist worden of het spreekuur in het gemeentehuis zou blijven of zou worden opgeheven. Hoewel er maar matig gebruik wordt gemaakt van het spreekuur wil het college het spreekuur toch handha ven. Niet druk In de toelichting op het voorstel aan de raad geeft het college al aan dat de Bruenaars niet bepaald de deur platlopen bij de politie. „Daar entegen is wel gebleken dat weke lijks, door het op een vast tijdstip aanwezig zijn, extra aandacht kon worden besteed aan politionele za ken", aldus het college. Bovendien, zo voert het college aan, was er ook voor de bestuurders de gelegenheid om gemeentelijke aangelegenheden in een persoonlijk gesprek met de politie te bespreken of om advies te vragen. De gemeenteraad ging unaniém ak koord met het voorstel van het colle ge maar plaatste wel enige kantteke ningen. C. van den Berge: „We hebben geen andere mogelijkheid, maar het is in feite een gevolg van een lande lijk besluit". SGP/RPF-woordvoer der G. E. Houtekamer sloot zich daar volmondig bij aan. „Het is niet an ders. Droom en daad zijn twee ver schillende dingen". Verkoop Op de vraag van AB-woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse wat er ge beurt met het nu leegstaande politie bureau antwoordde wethouder C. J. van Liere dat het in het voornemen van de rijksoverheid ligt om het pand te verkopen. „En de gemeente is dan de eerste gegadigde", aldus Van Lie- RENESSE - In de openbare basisschool 't Staepel'of te Renesse werd deze week een matig bezochte ouderavond gehouden. Voor de pauze werd het zake lijke gedeelte van de avond in snel tempo afgewerkt. Bij de verkiezing van de ouderraad waren de dames C. Hanse en B. Everaers aftredend. Beide dames waren herkiesbaar. Na een „nek aan nek race" werd mevrouw Hanse met één stem verslagen door mevrouw R. Kooman, die daarmee een plaats in de ou derraad kreeg. Schooldirecteur J. H. Blom dankte, mede namens het perso neel, mevrouw Hanse voor haar inzit in de ouderraad, waarvan zij zeven jaar lid is geweest. Vervolgens sprak hij over de gang van zaken in het onderwijs in zijn al gemeen en op 't Staepel'of in het bij zonder. Hij stelde dat het ministerie van onderwijs met al zijn plannen en veranderingen niet uit het nieuws lijkt weg te branden. Als onderwijzer denken we soms: „kunnen ze in Den Haag wel rekenen". Het lijkt wel of ze achter alle getallen de mensen niet meer zien. De vele veranderingen en onzekerheden hebben gemaakt dat veel onderwijzers het niet meer zien zitten en in de ziektewet terecht ko men. En zo lijkt het soms wel dat be zuinigen geld kost. Toch zijn alle maatregelen voor de school van Re- nesse nog niet zo verkeerd uitgepakt. Met het huidige leerlingenaantal zou de school van Renesse het bij het vroegere stelsel met drie leerkrach ten hebben moeten stellen. Met de ge leidelijk oplopende schaal van thans levert het leerlingenaantal een basis formatie van 3,8. Met daarbij nog 0,7 formatie uit ADV, taakrealisatie en deelname aan cursussen heeft de school een totale formatie van 4,5. Dit maakt het mogelijk om ook wat extra hulp te bieden aan de kinderen die dit nodig hebben. Het leerlingenaantal van de Renes- ser school zit ook weer in de lift, al dus Blom. Momenteel telt de school 87 leerlingen en als alles verloopt zo als het zich nu laat aanzien zal de school op de teldatum (16 januari) 92 leerlingen tellen. Dat zou betekenen dat de basisformatie per 1 augustus 1991 met 0,2 zou worden uitgebreid. De prognoses op basis van de geboor tegetallen geven aan dat het leerlin genaantal over een jaar of twee kan oplopen tot rond de 100. Het idee om Geen enkele moeite had de ge meenteraad met het voorstel van het college om een krediet beschikbaar te stellen voor vervanging van de te lefooncentrale in het gemeentehuis. De laatste tijd zijn er volgens het college nogal wat klachten geweest over een slechte telefonische bereik baarheid van de gemeente en de PTT heeft laten weten dat voor de verou derde installatie ook steeds moeilij ker onderdelen te krijgen zijn. Het is de bedoeling dat de nieuwe telefoon centrale begin 1991 zijn intrede doet in het Bruse gemeentehuis. Oorkonde De raad ging verder akkoord met het voorstel van het college om een bruikleenovereenkomst aan te gaan met mevrouw K. P. Verschuure-Otte uit Yerseke. Zij beschikt over een gouden medaille met bijbehorende oorkonde wegens een aan haar vader in 1909 toegekende Belgische konink lijke onderscheiding. Zij wil dit klei nood in bruikleen afstaan ten behoe ve van het Bruse visserijmuseum. Leendert Otte kreeg de onderschei ding nadat hij met gevaar voor eigen leven een meisje uit het dok bij Ant werpen had gered. „Niettegenstaan de het groote gevaar aan die redding verbonden was hij moedig in het wa ter gesprongen", aldus de Bruinisser Courant van zaterdag 4 september 1909 waarin verslag wordt gedaan van de uitreiking van de koninklijke onderscheiding aan de Bruenaar. De onderscheiding bestaat uit een ster vormige zwaar gouden medaille en een bijbehorende oorkonde. AMSTERDAM - In Amsterdam is in het weekend een 23-jarige Cana dees overleden nadat er in een disco theek vermoedelijk een stof in zijn drankje is gestopt. Vijf mannen raak ten dit weekeinde zeer onwel, een raakte zelfs in coma, na het nuttigen van drankjes in dezelfde discotheek in de hoofdstad. Politiewoordvoerder K. Wilting heeft dit meegedeeld. De mannen vertoonden dezelfde sympto- nen. Zo hadden zij schuim op de mond, hallucineerden zij en maakten rare agressieve bewegingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's in Nederland scholen* te vormen'van-*- minimaal 250 leerlingen, noemde Blom een schot voor de boeg. Hij zag dit, zeker op het platteland, niet ge beuren. Tot slot van zijn praatje dankte hij zijn collega's voor de prettige samen werking. 'Praatje' Na de pauze hield de kinder- fysiotherapeute Henne Swenne een praatje over haar werk met kinderen met leer- en gedragsproblemen. Zij legde uit hoe zij probeert om met oe fentherapie verbetering in deze pro blemen te brengen. Ook wees ze er op dat leer- en gedragsproblemen vaak met elkaar te maken hebben. Het is van groot belang dat de pro blemen vroegtijdig worden herkend. Een belangrijke plaats bij deze her kenning is weggelegd voor de school arts. Maar ook leerkrachten en na tuurlijk ouders kunnen bij de signalering een belangrijke rol spe len. Mevrouw Swenne legde uit hoe met tests is na te gaan of het rriogelijk is met fysiotherapie iets te doen aan de problemen van een kind. Via een dia serie gaf ze de aanwezigen een beeld van de gang van zaken bij de test zo wel als bij de therapie. Tot slot was er gelegenheid tot vragen stellen, een gelegenheid waar ruim gebruik van werd gemaakt. Öuderraadvoorzitter H. van Oost dankte haar voor het boeiend betoog een sloot vervolgens 'de ouderavond. ZIERIKZEE - Zondag: 28 oktober aanstaande vindt voor het eerste team van handbalvereniging Delta Sport een belangrijke testmatch plaats. Uit de tweede thuiswedstrijd, in sporthal Onderdak, moet blijken of de Zierikzeeënaren hersteld zijn van de onlangs opgelopen fikse nederlaag tegen Loreal. Maar ook tegenstander AHV Swift is er alles aan ge legen om de onderste..regionen te onvluchten- Deze wederzijdse belangen beloven weer volop spectakel. Delta Sport kan nog altijd niet beschikken over de kwaliteiten van Peter Bos, die nog steeds met een rugblessure tobt. Invaller voor hem is ook nu broer Erwin Bos. Een groter gemis zondag is echter de afwezigheid van goal- tjesdief Peter Lefèvre. Wegens fa milieperikelen moet hij noodge dwongen verstek laten gaan. Als invaller is door trainer/coach Rob de Vos gekozen voor de ervaren tweede teamspeler André Har toog. Breedte „Nu we enkele basisspelers mis sen moet blijken of we in de breed te sterk genoeg zijn", vraagt De Vos zichzelf af. „Het belangrijkste is echter om deze ploeg onder ons te houden". Om dit te kunnen be werkstelligen is door de Zierik zeeënaren de afgelopen weken speciaal getraind op de verdedi ging. „Dat was tegen Loreal name lijk te slap. We moeten ervoor zor gen dat de verdediging nu geslo ten blijft", aldus De Vos. Delta Sport zal het overigens verre van gemakkelijk krijgen te gen de vorig seizoen gedegradeer de Arnhemmers. Vooral de indivi duele kwaliteiten van bijvoor beeld de gebroeders Ronald en Marco Ruivenkamp, maar toch ook de Groener-familie (Gerard, Rob en Vincent), moeten niet on derschat worden. Klaarblijkelijk heeft Swift de klap van de degra datie nog niet goed kunnen ver werken, gezien de positie onder aan in het klassement. Trainer/ coach Rob de Vos realiseert zieh evenwel dat deze opponent meer in haar mars heeft dan de stand op de ranglijst doet vermoeden. Stand De stand van de eerste divisie B na drie wedstrijdronden ziet er als volgt uit: Loreal 3 3 0 0 6 65-44 Swift (R) 3 3 0 0 6 70-58 Saturnus '72 3 2 0 1 4 66-59 UDSV 3 2 0 1 4 68-63 Delta Sport 3 2 0 1 4 54-62 NOAV 3 1 1 1 3 60-61 Bevo Heidia C 3 1 0 2 2 52-53 EDH 3 1 0 2 2 46-54 vdV/Quintus 3 1 0 2 2 62-74 Pius X 3 0 1 2 1 64-66 AHV Swift 3 0 1 2 1 49-52 VGZ/Sittardia2 3 0 1 2 1 57-67 P Bitr Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Overwegend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Wind uit zuidelijke rich ting, matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer later weer krachtig of hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 30 okt. Zondag: Zonneschijn: 10 Kans op neerslag: 90 Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Wind: zuidwest 6 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Wind: zuidwest 8 Dinsdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Wind: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 07.26, onder 17.21 Maan op 14.44, onder 28 okt. Zon' op 07.28, onder 17.19 Maan op 15.00, onder 00.14 29 okt. Zon op 07.30, onder 17.17 Maan op 15.15, onder 01.31 Volle Maan: 2 nov. (22.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen kun nen depressies vanaf de Oceaan steeds dichter bij ons land in de buurt komen. Morgen vallen er enkele bui en en de kans op onweer is daarbij niet uit te sluiten. De temperatuur daalt vannacht tot ongeveer 10 gra den, morgenmiddag loopt het kwik op tot circa 14 graden. Vannacht neemt de wind in het binnenland af tot matig. Morgen trekt de wind, die uit het zuiden waait, weer aan tot vrij krachtig en aan de kust later tot krachtig of hard. Regenkans en wind kracht nemen na morgen verder toe. Maandag staat er mogelijk storm. ZIERIKZEE - Op zaterdag 17 no vember wordt op initiatief van de postduivenvereniging Zierick een duivententoonstelling gehouden. Het evenement vindt plaats in het lo kaal aan de Manhuisstraat 4 en duurt van 14.00 tot 22.00 uur, Behalve het bezichtigen van duiven kunnen be zoekers ook deelnemen aan een ver loting via het rad van avontuur. Het echtpaar De Winter krijgt uit handen van K Brouwer de sleutel, (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - De woningbouwvereniging-en moe ten in de toekomst accenten verleggen. Niet langer moet nieuwbouw centraal staan, maar het beter beheren van het bestaande bezit en alles wat daaruit voortvloeit. Daarbij rijst de vraag of de regio niet toe is aan een ver eenvoudigd regionaal gemeentelijk volkshuisvestings plan. Dat stelde de voorzitter van de Christelijke Wo ningbouwvereniging Schouwen-Duiveland, B. de Groot, tijdens de overdracht van zes woningen aan de Nieuwer- kerkse Plataanstraat. De Groot sprak in restaurant de Blauwe Keet op uitnodiging van bou wer J. Boogert van het gelijknamig aannemersberijf in Oosterland. Boo gert heeft zes seniorenwoningen neer gezet aan de Plataanstraat. Aan het echtpaar A. de Winter uit Nieuwer kerk werden de eerste sleutels over handigd, waarna het gezelschap de nieuwe woningen bezichtigde. De sleutels werden overhandigd door K. Brouwer, penningmeester van de woningbouwvereniging. Het echtpaar toonde zich aangenaam ver rast met de feestelijke overdracht. Mevrouw De Winter maakte van de gelegenheid gebruik om de nieuwe woningen eens af te zetten tegen de woningen zoals ze in vroeger jaren werden bewoond. „Dan mag je nu best dankbaar zijn, hoor", reageerde 'Nieuw beleid' De Groot greep de feestelijke sa menkomst aan om aandacht te vra gen voor 'nieuw beleid'. Zoals gezegd moet er niet langer accent gelegd worden bij nieuwbouw, maar bij het beheren van wat er al is. De behoefte van de woonconsument moet bepa lend zijn voor wat er gebouwd wordt. Uitgangspunten hierin zijn een eva luatie van voorgaand beleid, de te verwachten ontwikkelingen en de formulering van nieuw beleid. Wat hem betreft kan dat regionaal aangepakt worden. De zes senioren- woningen komen uit een bestaande regionale bouwstroom en zijn daar door tot stand gekomen met mede werking van de zustervereniging Be ter Wonen. Die samenwerking is beide partijen goed bevallen „zonder dat we onze eigen identiteit kwijtge raakt zijn". Verder bedankte Do Groot tijdens zijn toespraak alle betrokkenen, waaronder architect Leo de Jonge en de leden van de Vrouwen Advies Commissie. Ook de gemeente werd een lof woordje toegeschoven. Na mens het gemeentebestuur waren de gemeentesecretaris F. C. Dielcman en de twee wethouders W. P. Stouten (VVD) en C. Flikweert (SGP) aanwe zig. Ook Stouten voerde het woord met een toespraakje (op de achterkant van het kostenoverzicht kinderdag verblijven). Ook hij roemde de sa menwerking tussen beide woning bouwclubs en „ik hoop dat alle huurders er veel plezier van zullen hebben".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1